hup, fieidóc (SowuMit Streven naar open programmavormen Willem Duys leidt nationale actie Geef Gezondheid Ondanks Ev. Omroep steeg NCRV met 11.000 leden LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 Surinamers en hun toekomsl KRACHTENS de mondiaal-geldende rechten van de mens zijn het alleen zeer bijzondere redenen die een regering wettigen om een persoon te verbieden het land te verlaten of binnen te komen. Wanneer aan bepaalde verplichtingen is voldaan, kunnen Westeuropese landen moeilijk een burger van een ander land het recht op arbeid en onderdak ontzeg gen. En Nederland heeft geen been om op te staan wanneer het beperkende bepalingen zou invoeren ten aanzien van mannen of vrouwen die behoren tot het zelfde koninkrijk. En toch is de toekomst van Suriname voor een flink deel afhankelijk van het indammen van de exodus van Surina mers naar het buitenland, hun Europese partnerland in het koninkrijk incluis. Anders herhaalt zich in Suriname de geschiedenis van het Ierland van de 19e eeuw. Opb ouw Want waarop komt Nederlandse aan drang om Suriname snel helemaal zelfstandig te maken neer, wanneer het land de meest begaafde van zijn eigen ingezetenen naar elders vertrokken weet? Op het forceren van zelfstandigheid van een land dat zonder permanente hulp nooit in staat zal zijn economisch van de grond te komen. Dan schepen wij Suriname op met een politieke zelfstan digheid, welke het land economisch noch sociaal waar zal kunnen maken. De Surinamers die in hun geboorteland hard nodig zijn, zullen dan in Noord- Amerika of Europa een gefrustreerd bestaan leven, terwijl hun land de eco nomische en maatschappelijke infra structuur mist om de bevolking gelukkig te maken. Van hun rondreis door Suriname zijn leden van de Nederlandse parlementaire missie deze maand met eigen indrukken en nieuwe gegevens teruggekomen. Wor den die na in een officieel verslag te zijn samengevat straks weer in het archief gestopt? Of gaan regering en parlement zorgvuldig, maar ook met passende voortvarendheid na wat er gedaan moet worden om Paramaribo straks een ver antwoorde keus mogelijk te maken? ONZE indruk is versterkt dat dan onder meer de middelen gevonden zullen moeten worden om de geschoold en intelleidueel-gevormde Surinamers werk in eigen land te bezorgen. Anderskrijgen we straks te maken met twee explosieve Surinaamse proble men: één in Nederland en één aan de Caraïbische kust van Zuid-Amerika. En de grootste last is voor het volk dat we in koninkrijksverband tot welvaart en welzijn hebben willen brengen. „Geen eerlijke openbaarheid" Na N.C.R.V., K.R.O. en V.A.R.A. heeft nu ook de A.V.R.O. aan de top iemand die het klappen van de „Haagse zweep" kent: de nieuwe AVRO-voorzit- ter, oud-staatssecretaris Keyzer, ont moette immers ooit zijn Hilversumse collega's Van Doorn, Kieft en Kloos als parlementariërs, zodat wat hem betreft de NOS-vergaderingen langzamerhand op een reünie van oud-gedienden begint te lijken. Misschien kunnen de heren omroep- topbestuurders binnenkort ook discus siëren over een van de uitlatingen wel ke de nieuwe AVRO-voorzitter zater dag tijdens zijn installatierede deed: dat de openbaarheid welke de heer Schüttenhelm c.s. ten aanzien van het NOS-bestuur begeren, geen „eerlijke openbaarheid" zou zijn. De terminologie waarin de heer Keyzer zich tegenstan der van openbare vergaderingen van het NOS-bestuur en de programmara den verklaart, vereist nadere toelich ting. In onze krant hebben we deze zomer het plan om de NOS behalve meer „open" ook „openbaar" te maken van tweedegraads-belang genoemd, omdat in de praktijk alles wat niet aan de grote klok gehangen moet worden nu naar de Raad van Beheer zal worden geschoven, welk dagelijks bestuur van de NOS buiten de openbaarheid blijft vallen. In de tweede plaats slaan we van de geplande openbaarheid in Hil versum niet achterover, omdat er ner gens in Nederland een vergiet met gro tere gaten bestaat dan in ons nationale radio- en televisiecentrum. Betekent dit nu dat de openbaarheid van de NOS geen eerlijke openbaarheid zal zijn? Met zijn Haagse herinnerin gen nog vers in het geheugen kan de heer Keyzer met collega's Van Doorn, Klocs en Kieft proberen na te gaan, of er geen paralel te trekken valt met de openbaarheid van onze volksvertegen woordiging op het Binnenhof. Ook daar slagen ministers, staatssecretarissen en politici-Kamerleden erin bepaalde za ken voorlopig buiten de openbare ver gaderingen te houden; ook daar is een deel van wat regeringspartijen en op positie verkondigen meer bestemd voor de publieke opinie dan bedoeld als stut- se voor de waarheid. Misschien acht de heer Keyzer een eerlijke openbaarheid in Hilversum on mogelijk, omdat door de botsing van belangen tussen NOS en omroepvereni gingen, tussen grote en kleine omroep verenigingen onderling bij mening dis cussie allerlei onduidelijke nevenfacto ren in het spel een rol meespelen. We dachten dat ook dit hem na zijn politie ke carrière geen ongewoon verschijnsel zal zijn. Want hoe vaak worden- en dan met name in de Tweede Kamer- politieke debatten niet, bewust of onbe wust, door bijbedoelingen beïnvloed? Overigens zou het zeker interessant zijn, wanneer straks in de openbaarheid komt de strijd welke de nieuwe AVRO- voorzitter blijkens zijn beginselverkla ring gaat voeren voor een aantal met name genoemde idealen: loyaliteit voor de medemens bij alle uitzendingen, kri tiek alleen met constructieve bedoelin gen, een omroepbeleid dat niet te veel tegen de publieke wens in gaat en toch eigen kleur zal krijgen. Het zal de moeite waard zijn te kunnen waarnemen wat de heer Key zer om dit allemaal te realiseren bin nen het samenwerkingsverband van de NOS gaat doen. Jan de Hartogs „Gods Geuzen" Dokter Brits Jansen met een kleine Indonesiër verwelkomt de zojuist uit Nederland gearri veerde Anton Zorgdrager in Robert Mulligans verfilming van Jan de Hartogs „Gods Geuzen", die vanavond op het eerste net om negen uur wordt vertoond. „The spiral road" is een gladde film geworden, waarin psycholo gische inslag van De Hartogs boek, de bijna blinde eerzucht van de arts Drager naast het ruwe, maar ongecompliceerde godsvertromóen van dokter Brits Jansen op de achtergrond is ge raakt. Rock Hudson is een opper vlakkige flinke Anton Zorg drager, terwijl Burl Ives als een bulderbast van een medicus de show steelt. Winterprogramma VPRO (Van c e radio- en tv-redactie) den De VPRO zal in het komende televi sieseizoen blijven streven naar open programmavormen, waarbinnen diver se problemen aan de orde worden gesteld. Naast de gebruikelijke vor men van informatieverschaffing wil de VPRO een type programma waarin buitenstaanders aan het woord kun nen komen. Dit zal dan gebeuren in de zogenaam de Namens-reeks die met een fre quentie van eens in de veertien dagen op Nederland II zullen worden uitge zonden. Drie hoofdthema's zullenin de Na mens-reeks worden aangesneden: het onderwijs, de democratisering in poli tiek en bedrijf en de woon- en leef cultuur. Voor het komende najaar zijn o.a. al in produktie: Namens de parlementa riër Jan Schafer; Namens een journa list; Namens een kritische arts; Na mens een werknemer en Namens een oud-leerlinge van de meisjesnijver heidsschool. Eens in de vier weken is op Neder land I midden op de avond plaats ingeruimd voor een langere documen taire. Als thema voor deze reeks pro gramma's is gekozen de relatie tussen de westerse en oosterse wereld, met name tussen de Ver. Staten van Ame rika en Oost-Azië. In de ee Drama-produkties zullen in het aan staande seizoen een vaste plaats krij gen in het VPRO-televisieprogrammn. Te beginnen op 21 oktober, als de Hoffmans Vertellingen (naar aanlei ding van de Chicago-processen) wordt uitgezonden, staan dramatische pro- dukties om de vier weken geprogram meerd: Have Fun With Feiffer; Ge luidshinder; Woyzeck; Rotmord; Bint; de Pantserkrant van Menno ter Op Nederland II wordt eens in de vier weken een aflevering uitgezon den van de Dick Cavettshow, waarin Dick Cavett praat met bekende men sen uit de showwereld, bijvoorbeeld Fred Astaire. Tenslotte staat er nog een science- fiction-reeks op het programma, geti teld Star Trek. Vanaf 7 oktober zal deze serie die handelt over verken ningen in het heelal op het scherm Hou het scherm in 't oog Willem Duys zal het vanavond, nog vaak zeggen: „Geef geld, geef ge zondheid". Ontmoetings- coneert Reizigers, die in de vertrekhal van het Romeinse vliegveld Fiu- micino op hun vliegtuig wachtten, hebben een concert impromptu kunnen beluisteren, dat ten beste werd gegeven door twee van de grootste violisten van onze tijd, Yehudi Menuhin en Henryk Szeryng. Deze „ontmoetten elkaar daar bij boeval en besloten de tijd met muziek te korten. Zij ruilden hun violen en gaven een vijftien minuten durend concert, dat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld." School-t.v. op kleuterschool De Nederlandse Onderwijstelevi sie wil omstreeks 1973-1974 ook televisieprogramma's gaan maken voor het kleuteronderwijs en de eerste tweede klas van de lagere school. Dit zei de directeur van de onderwij stelevisie, de heer R. H. Hakkert, bij de opening van een school in Nunspeet. Uitbrei ding van de zendtijd per jaar .220 programma's van twintig mi nuten is door tekort aan geld nog niet mogelijk. Een handicap is, aldus de heer Hakkert, dat de onderwijsprogramma's uit de om roepbijdragen worden bekostigd. De komst van de videorecorder is een grote stap vooruit. NCRV's Hier en Nu stelde het Am sterdamse „Vondelparkproject" aan de orde, alsmede de nasleep ervan. Wat ter tafel kwam vonden we doodge woon verbijsterend. Er ïb bij de „sla pers" sprake geweest van criminali teit, er was verontrustend drug-mis bruik, er was sprake van verregaande overtreding van de zedelijkheidswet geving, er zijn doden gevallen Die feiten werden niet alleen aange dragen door Amsterdamse hoofdin specteur Vrijburg, maar ook door voormalige „slapers". Een eng idee, niet alleen omdat zoiets vandaag de dag in ons land mogelijk blijkt, maar vooral omdat in de grootste stad van ons land de overheid een en ander min of meer oogluikend heeft gadege slagen. Hier was geen sprake van milieuverontreiniging het geliefde t.v.-onderwerp maar van regel rechte milieuverpesting. VARA's Achter het Nieuws was erg actief terzake van de Bormann-affai- re, wellicht de „canard" van dit jaar en gaf voorts de première van de nieuwe rubriek ,.Op bezoek bij". Het eerste bezoek werd gebracht aan dr. Meinsma, de man achter de OQ-kan- kerspot, welks „harde" informatie on getwijfeld een nuttig effect kan heb ben (nadere inlichtingen: De Lairesse- straat,~63 Amsterdam of Postbus 51 -Den Haag). Over de opzet van „Op bezoek bij" zijn we niet zo te spreken. Men gaat rechtstreeks met de camera naar het huis van de geïnterviewde en de re dacteur in de studio kan een vraagje tussendoor stellen. Omslachtige me thode (duur ook!) die bij een gesprek als het onderhavige, dat helemaal vol gens draaiboek werd afgewerkt, geen enkele zin heeft. Godfried Bomans zette bij de NCRV zijn reeks interviews voort. Zijn part ner was ditmaal P. (GPV) Jongeling en P. J. kwam erg sympathiek over. Omdat hij zo verschrikkelijk eerlijk is, elk woord dat hij zegt precies zo meent. Jongeling heeft een wat naïef- aandoende kijk op veel dingen, alles wat niet overeenkomt met zijn visie op de bijbel streept hij doodgewoon af van het lijstje van mogelijkheden. Maar hij heeft, om met Paulus te spreken, een geloof dat bergen kan verzetten. We vinden hem daarin een benijdenswaardig mens. Overigens past dit gesprek in de po ging die de NCRV doet om het scha de-effect te keren dat de Evangelische Omroep voor haar vormt. We achten dit niet pragmatisch, doch gewoon Verstandig. De achterban van de NCRV heeft kennelijk (en met goed recht) behoefte aan uitzendingen die direct religieus gericht zijn. Ook in Hier en Nu was er zo'n onderwerp: inleiding tot een komende reportage over de „Jesus People" in de Verenigde Staten. Het kan geen "kwaad als „principiële omroepen" zich niet voor hun principes generen, dachten we. JG. 5? Vanaf vanavond ongeveer half ne gen tot vannacht twee uur kan heel Nederland de grote inzamelingsaktie „Geef Gezondheid" op de voet vol gen via televisie (Nederland II) en radio Hilversum 2. Een inzameling voor Memisa, de Medische Missie Ak- tie en ook wel de EHBO voor de Der de Wereld genoemd. Willem Duys zal zich samen met Pim Jacobs en Alice Oppenheim ge heel voor dit doel inzetten. Ook het programma via Nederland I zal ver scheidene keren worden onderbroken om even over te schakelen naar de Doelen in Rotterdam en de kijker op de hoogte houden van de stand. Operatie Minus-5 In deze aflevering getiteld „Gevaarlijk speelgoed" moet de Koninklijke Aus tralische Marine een gevaarlijk pro jectiel onschadelijk maken. De leider van de expeditie, een hoge marine officier, roept bij zijn entree op de Endeavour nogal wat vraagtekens op. Ned. II 19.30 uur. Ramses en Liselore in Diligentia DEN HAAG Ramses Shaffy en Liselore Gerritsen zullen op 5 okto ber samen een serie voorstellingen geven in het verbouwde theater Dili gentia in Den Haag. Het wordt het eerste theaterprogramma van Dili gentia na de officiële heropening op maandag 4 oktober as. Het gezamenlijk optreden van Ramses en Liselore is op zichzelf ook een primeur: de twee artiesten heb ben tot dusver nooit samen op de planken gestaan. Zij brengen een se lectie uit hun nieuwste repertoire. De muzikale begeleiding is in han den van Ruud Bos. De serie in Dili gentia omvat 19 voorstellingen. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal KRO: *19.05 uur: Kinderzangfestival 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Terschelling NEDERLAND I VARA *17.00 uur Woensdagmiddag programma NOS *18.45 uur Pip en Zip, 18.55 uur Journaal 19.05 uur Den Haag vandaag *19.10 uur - i Dubbeldekkertj es 20.55 uur: Geef gezondheid Memisa-actle 21.00 uur: •Gods geuzen, film 23.15 uur: Geef gezondheid Memisa-actie 23.20 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 20.21 uur Pol. uitzending GPV 20.36 uur Socutera *20.46 uur Uit de wereld der insecten *21.05 uur Spel zonder grenzen 22.30 uur Studio Sport *23.15 uur Journaal 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Première AVRO: *19.30 uur: Operatie minus 5 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Geef gezondheid Memisa-actie VARA 19.05 uur Sport Europacup *20.00 uur Journaal 20.21 uur Nipkov-schijf '71 20.30 uur Wat blijft er eigenlijk over, film *22.05 uur Achter het nieuws 22.30 uur Conflict i op: vrolijk platenprogr. (13.00 Nws.; 13.03- 13.06 Radiojourn.) 14.00 Nws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nws. 15.03 Muss. Boetiek. 16.00 Nws. 18.0! Lichte platen. (17.00 Nws.; 17.03-17.06 Radio- voensdag (verv.) (Pli Vele kijkers dubbel-lidmaatschap (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tijdens de gisteren gehouden jaarlijkse persconferentie verklaarde de voorzitter van de NCRV, mr. dr. J. Ozlnga, dat het ledental van zijn omropp in een jaar tijd met bijna 11.000 is gestegen. Dit in weerwil van de komst van de Evangelische Omroep. Spreker verklaarde, dat bij zich kon indenken, dat vele NCRV-leden tegelij kertijd donateur van de E.O. waren. De veronderstelling, dat de NCRV met wantrouwen dit succes van de E.O. gadeslaat, wees hij categorisch van de hand. Beide omroeporganisaties zijn niet el- kaars concurrenten en zetten zich in hun programmabladen ook niet tegen elkaar af. Dat de NCRV zowel bij radio als televisie meer tijd aan de kerken en het geestelijk lied zou gaan besteden, noemde hij een onjuiste conclusie. Ten aanzien van de geruchtmakende Indonesië-affaire van de NOS gaf het NCRV-bestuur bij monde van drs. Gedwongen ontslag N CRV-correspondent bij Surinaamse t.v. PARAMARIBO (ANP) Henk Herren- berg, de Surinaamse vakbondsleider tevens medewerker van de Surinaam se televisiestichting en correspondent voor de NCRV heeft geweigerd zijn ontslag bij het tv-station te nemen, alhoewel hem dit van hogerhand werd gesuggereerd. Indien hij niet uit eigen beweging ontslag zou nemen, zou hem ontslag worden verleend, zo wordt van welin gelichte zijde vernomen. Herrenberg zou een der leiders zijn geweest bij de ongeregeldheden vorige week tijdens de driedaagse algemene staking. Her renberg meent dat hij zich daaraan niet schuldig heeft gemaakt. De NCRV heeft het voor zijn correspon dent opgenomen en daarmee de woede van het officiële Suriname op de hals Geerink Bakker toe, dat over dit geza menlijk programma vooraf nauwelijks overleg met de omroepen was geplee, In de omroepwet wordt ten aanzien v de samenwerking tussen de NOS omroepen gesproken, dat zulks dient geschieden indien het zinvol en moge lijk is. De heer Bakker verklaarde, dat in dit geval de NOS met de wet in de hand de vrijheid heeft om te verklaren, dat een samenwerking bij een dergelijk projekt van het eerste uur af onmoge lijk blijkt. Over het plan-Neelissen om een ge zamenlijke tv-reportagc te maken van de verkiezingen in Vietnam, het bezoek van Nixon aan Rood-China en tijdens deze reportagereis ook een bezoek te brengen aan Oost-Pakistan, waren nog geen details bekend. ADVERTENTIE niet langer wachten; neem postgiro... alles gratis en 21% rente toe!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2