idóc 6omorit Stormloop eist 37 op Attica doden Geen verdere beperking EEN RADICALE VAKBEWEGING VERZET MUITERS OP BLOEDIGE, WIJZE NEERGESLAGEN Man tracht op straat |vriendin te wurgen - Zaak Keizer vrijdag voor Nucleaire piepers en atoomaardbeien Leidse universiteit: Cholerageval Streven van actiegroep: Min. Van Agt niet tegen vrijlating van ..drie in Breda Protest Delfts onderwijs DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND apengracht 32. Leiden. i ibus 11, telefoon 2J5244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur: drs? Advertenties (exc. B TW.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (lif tot 19 uur). Abonn per kwartaal 23,95, pel jaar f 94.55'. 62e jaargang, no. 18.491 SELECTIE UIT TV-PROGRAMMA VAN HEDENAVOND Nederland I: 19.05 uur Kinderzang- festival; 21.00 uur Gods geuzen, film. Nederland" II 19.30 uur Operatie ninus; 20.21 uur Geef gezondheid, Memisa-actie. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 NOORDELIJKE WIND i het KNMI Zonnige perioden en qp de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Minimum temperaturen van 13 tot 7 graden Het hoofd can hel gevengeniswezen in de staat New York Rusell Oswald, keek zeer bezorgdtoen duidelijk werd dal bij het bedwingen, van de opstand tientallen doden waren gevallen. NEW VORK De opstand in de Attica- gevangenis in de staat New York is gisteren bedwongen tegen een verschrikkelijke en bloedige prijs: negen man gegijzeld gevan genispersoneel bij zeven van hen was de keel doorgesneden en 28 veroordeelden kwamen om het leven, toen duizend man politie met gasmaskers op en gesteund door traangas uitbrakende helikopters, de gevan genis bestormden. Slechts 21 van de 38 gijzelaars konden ongedeerd bevrijd worden. De overige, nog levende gijzelaars werden gllen gewond, vier van hen zeer ernstig. Twee gijzelaars werden gedood door politie kogels in het verbitterde gevecht tijdens en na de bestorming. (Van een onzer verslaggevers) Mende tweetal te scheiden - .lv, de DtN DAAG. Een 46-jarige koopman 1 koopman met zijn achte <ofd op de dermidöag in de Van Hetitsz-'straal -terecht Mvam en een wond opliep. Den Haag getracht zjjn 29-jarige büurtagent maakte in d'e gelegen- te worgen. De zich heftig ver- beid gebruik en haalde zijn hond X:.:... V-plaagde 4 un O, mee -i De koöpm: amen met de vrouw, waarmee hij 'olgens haar verklaringen vaak ruzie 1. Ook die ochtend hadden zij ruzie jehad. In de middag kwamen de man en elkaar tegen in de Van Heutsz- traat. De man, die enigszins onder in- ied zou zijn geweest, riep toen: „Ik rmootd je", en greep de vrouw Vast. ontstond een worsteling, die opge- :rkt werd door een in de straat wo- lende buurtagent. Deze wist het vech- iei btlu: van zijn hond pvezigheid van de hond, toch de agent vrouw te ontzetten en de weer aan te xjlen. mabr werd door de bleet' hond m. de arm gebeten. De man gaf toen zijn verzet op en werd overgebracht naar het politiebureau. Vandaar werd hij nog naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd voor behandeling van zijn ver wondingen. De man heeft bekend en is ingesloten op verdenking van poging tot Behalve zijn vriendin zou de man kort voor de ontmoeting nog een andere be woonster van de Van Heutszstraat mis handeld hebben, maar de Haagse politie kon over deze zaak geen duidelijkheid verschaffen. De beslissing om de opstand met geweld te dempen werd genomen dooi de directeur van het gevangeniswezen in de staat New York. Russell Oswald Gistermorgen had hij de leiders van de opstandelingen laten weten dat .geen verdere concessies gedaan zouden wor- j den. Alle gijzelaars moesten vóór 2 uur j (Ned. tijd) worden vrij gelaten. Een uur nadat het uultimatum afliep. I stegen in de zware regen helikopters op buiten de muren van de grauwe gevan genis. waarin voor het. merendeel negers Porloricanen opgesloten zijn. Eén'van de helikopters leidde de aandacht van de gevangenen af door laag over blok D, het centrum van het oproer, te vliegen "in de binnenplaatsen waar de gijzelaars werden vastgehouden. Op dat moment bestormden agenten van de staatspolitie en leden van de Nationale Garde het gebouw. De opstandelingen weigerden gevolg te geven aan. het bevel te gaan liggen met de ahndén in de n,elt: ze ver kozen de strijd. Meer dan een uur lang knalden de schoten. De ordestroepen stuitten op verbeten verzet; verscheidene baricaden moesten genomen worden, springladingen met electrisch ontstekin gen moesten onschadelijk worden ge maakt. Ook celdeuren waren onder stroom gezet Eén bevrijde gijzeiaar in een put was gegooid. Toekomstm uziek (Van o 2 correspondent GENèVE Een Hongaars geleerde heeft op de internationale „htomen voor de vredesconferentie in Genè- ve de komst voorspeld van atoom- aardbeien. nucleaire aardappelen een hele generatie van overmatig grote groenten, die veel langer kun nen worden bewaard dan nu het Door bestraling gevonserveerd voed sel zou zonder nadelige effekten kun nen worden gegeten. Er kunnen ra dijzen worden gekweekt, die 35 pro cent groter zijn dan de grootste die op het ogenblik bekend zijn en ze Aardappelen' gaan niet mee „uitlo pen". als ze niet onmiddellijk wor den gebruikt en tomaten zijn negen dagen eerder rijp. Na radio-actieve bombardementen kunnen ook var kensvlees en gevogelte voor ruim het dubbele van de normale periodes worden opgeslagen, zonder dat daar bij geurveranderingen gaan optre den. Of dit voedsel veilig is, weet men nog niet helemaal zeker. Wel hebben opeenvolgende generaties ratten, die uitsluitend met bestraald voedsel zijn gevoed, uiterlijk geen schadelijke gevolgen ondervonden. Een beeld van de ravage nadat de opstand in de sta&tsgevangenis van Attica was mderdrukt. levend te verbranden. Toen de aanval kwam. veranl^ficn de muiters van ge dachten en haaiden hem er uit. Een ander vertelde „Een van de opstande lingen zei dat hij mij moest doden, maar dat hij dat niet durfde. Hij gaf me een onbeduidende prik met zijn mes en ging toen op me liggen om me te verbergen". Kritiek Het besluit om de gevangenis te be stormen heelt veel kritiek in de V. S. losgeslagen. Sommigen menen, dat men al veel eerder had moeten stormlopen. Anderen vinden, dat men terwille van de mensenlevens had moeten door onder- j handelen. Zwarte panterleider Bobby ertelde, dat hij s,'ale- vergeefs geprobeerd heeft te waar ook ben- j bemiddelen, spreek van „massamoord" DEN HAAG Piet Keizer (Ajax) en lugo Hovenkamp (FC Groningen), die ifgclopen zaterdag tijdens de wedstrijd Groningen-Ajax uit het veld wer en gestuurd en Jcban Neeskens (A- dic een officiële waarschuwing zuilen vrijdagavond op het sport- entrum van de KNVB in Zeist voor de Inch t com mis versch Gr.cn. 0p verzoek van de spelers is de itting openbaar. Als getuigen zijn on- meer opgeroepen scheidsrechter enbrouwer en de grensrechters De en Kooistra. Bommenmeisje blijkt dochter van generaal DEN HAAG (ANP) Het 19-jarige lerlandse meisje Jettie. dat samen een Peruviaans meisje sinds enige in Israel wordt vastgehouden nadat Israëlische •veiligheidsdienst in hun fgtuigbiw. ge explosieven had gevoiv- "ijkt de dochter te zijn uit het rste huwelijk van de Nederlandse ge maal-majoor H. J. van der Meer uit Haag. plaatsvervangend bevelheb- van de landstrijdskracht^n. Een oordvoerder van de legervóorlich- st bevestigde gisteravond deze truehlen. leraal hult zich over het gehele e'ceuien in stilzwijgen. Ook alle fami- yeden en de meeste kennissen van :ttie c!ie aanvankelijk als Henrtette indermeijer rtond geboekstaafd iets loslaten over de hele affai- Generaal Van der Meer heeft giste- (Van en onzer verslaggevers) curatoren van de Leidse universiteit is op dit LEIDEN. Het college moment niet voornemens over te gaan tot beperking van het aantal eerstejaarsstudenten bij andere subfaculteiten of studierichtingen dan die waarvoor reeds maatregelen zijn genomen, te weten de subfaculteiten var de psychologie en die van de pedagogische en andragogische wetenschappen Dit heeft het college na diepgaand ■raad medegedeeld aan minister jhr. I mr. M. L. de Brauw voor Wetenschaps- 1 beleid en Wetenschappelijk Onderwijs. Voor de subfaculteit der psychologie is de maatregel overigens weer ingetrok- ken. doordat een aantal reeds toegela- j ten studenten zich weer heeft terugge in zijn briel wijst het college van curatoren de minister erop, dat de in de regeringsvei-klaring aangekondigde be perkende maatregelen op dit moment geen mogelijkheden bieden een onver antwoorde situatie bij het eerste jaar in de subfaculteiten der pedagogische en andragogische wetenschappen te voor komen Wanneer een onverantwoord aantal studenten wordt toegelaten, zal dit niet alleen gevolgen hebben voor dit studiejaar, maar ook voor diverse daar opvolgende. Het college heeft de minister gewezen op de ontoereikendheid van de oplei dingscapaciteit en mogelijkheden voor onderwijs en onderzoek bij de subfacul teit iologie. Realisering van het voor- gèstelde nieuwbouwproject wordt nood zakelijk geacht. HEN DATE (AP) ^Hct eerste geval an cholera in Frankrijk van de afgelo pen jaren is gisteren geconstateerd in Hendaye, bij de Frans-Spaanse grens. Het slachtoffer, dat nu buiten gevaar is in een ziekenhuis in Bayonnc. is een 29-jarige vrouw. vergeef: steld zijn dochte 'efoon te krijgen, fPen op niets uit. pogingen het werk alle pogingen Dansles 'n Feest!!* Bij Evert Castelein zün er 8 klubs vol. Op 5 klubs nog damesplaatsen J °P 7 klubs nog plaatsen voor •"eren. Welkom' fs| evert castelein "CV Hoonlandse h-Dgracht -i" 4 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Een groep van twaalf perso nen. meest leden van vakbonden van beambten, is een aciie begonnen om van onder af te komen tot één nieuwe, radikale vakbeweging. Er is een actieprogram opgesteld waarop adhesiebetuigin gen worden ingewacht. Aan de vakbonden is een oproep verstuurd met het verzoek die te plaatsen in de bondsbladen. Twee NKV-bonden en een NVV-bond hebben de actiegroep al uitgenodigd om eens te komen praten. Drie leden van de groep. II. Drenth (ABVA-NW). Fr. Vocking (ABC-NVV) en J. Gcerts (BVA-NKV) behoren ook tot de groep „kritische vakbondsbestuur- Volgens .het voorlopige program van de actie groep bestaan er tussen de drie grote vakcentra les NVV. NKV en CNV helemaal geen grote verschillen. In elk geval merken de leden er niets van. Wel is het waar, aldus het program, dat elk van de drie centrales beschikt over een uitgebreid beroepskader, waarvan een deel erop gebrand is zijn status en invloed te behouden. Bewust of onbewust houden zij. overigens om begrijpelijke redenen, het streven naar één vak beweging tegen. Uit enquêtecijfers Is gebleken dat de meeste gewone bondsleden willen dat de drie grote vakcentrales tot eenheid komen, aldus de actiegroep. De groep wil niet slechts eenheid in de vakbe weging. De nieuwe, ene vakbeweging zal zich ook radikaler moeten opstellen Ze kan niet volstaan met hier en daar wat kritiek leveren. De vakbeweging heeft tot nu toe met succes zich ingezet voor de materiële en sociale bblangen van de werknemers, maar, aldus het actiepro gram in de verhouding tussen kapitaal en arbeid binnen de onderneming is structureel niets ver anderd. Op het punt van democratisering van het bedrijfsleven is het gebleven bij woorden zondei daden, aldué de actiegroep. In het voorlopige program worden voorstellen gedaan om de bedrijven in de toekomst te laten besturen door bed» ijfsraden, die de bedrijfslei ding- aanstellen en ter verantwoording roepen. Als eerste fase zouden de ondernemingsraden moeten worden omgebouwd tot raden met volle dige beslissingsbevoegdheid De helft van de ze tels zouden moeten worden bezet namens de arbeiders, de andere helft namens het kapitaal 'aandeelhouders). Later zouden ook consumenten en leveranciers bij de bedrijfsleiding moeten worden betrokken via de bedrijfsraad. Uiteindelijk zou de bedrijfsraad in zijn geheel uit de werkne mers moeten worden gekozen. „De produktiemid- delen komen zo in handen van degenen die door hun arbeid 1 nauwst bij de onderneming betrok ken zijn", aldus het actieprogram. In het program worden verder ideeën ont vouwd over vermógens- en inkomensnivellering, onderwijs, ontwikkelingsproblematiek, allemaal gezien vanuit de betrokkenheid van de vakbewe ging. De actiegroep .heeft al een honderd adhesiebe tuigingen ontvangen. Ze rekent op zo'n 10.000 bijvalsbtuigingen in een half jaar. De groep doet niet alleen een beroep op de leden aange sloten bij de vakcentrales, maar ook op ongeor ganiseerden en leden van categorale bonden. De groep zoekt het vooral in contacten met personen die actief zijn in het bedrijfswerk op plaatselijk niveau. Vanuit de leden moet op deze manier een opwaartse druk naar de bondskaders ont staan om sneller tot eenheid te komen, aldus de filosofie van de actiegroep. DEN HAAG (ANP) „Ik heb tot nu toe geen argumenten gehoord waarom de drie Duitse oorlogsmisdadigers in dc Bredase strafgevangenis niet zouden moeten worden vrijgelaten". Dit heeft minister Van Agt (Justitie) gisteren op een kennismakingsbijeen komst met de pers in Den Haag gezegd. Er is sinds zijn benoeming tot minister geen gratieverzoek van de drie op het departement binnengekomen. De be windsman kan echter ook ambtshalve gratie verlenen. Minister Van Agt zei overigens, dat hij het met een voorstel tot vrijlating „nog moeilijker" zou krijgen dan zijn voorganger mr. Polak. Er zijn volgens de minister twee argumenten in te brengen tegen hem als indiener van zo'n voorstel„Ten eerste ben ik een Ariër, wat mijn voorganger niet was en ten tweede een heel jonge, die de oorlog weinig bewust heeft meege maakt", zo zei hij. Er is over deze kwestie geen afspraak binnen de minis terraad gemaakt, aldus mr. Van Agt. (Van u-slaggevers) DELFT. Aan dc technische hoge school in Delft is het zogenaamde bezui- nigingscomité opgericht. Het comité wil georganiseerde acties gaan voeren tegen de door de regering-Biesheuvel aange kondigde bezuinigingen op overheids uitgaven. Hun grootste bezwaar betreft voorgenomen bezuiniging van 335,5 Ijocn op het onderwijs, wat ruim dertig procent van de totale besparing omvat. Het comité, dat reeds contact heeft opgenomen met studentengroeperingen elders in het land, houdt morgenavond de eerste actievergadering. Het is de be doeling om een opzet te vinden voor een grootscheepse protestcampagne. Een be langrijk punt is de deelname aan de landelijke protestdemonstratie op zater dag 25 september in Den Haag. Op de avond daarvóór wil men een vergadering beleggen in het auditorium van de t.h., dat een capaciteit van 2000 mensen heeft Op die avond worden werkende jonge ren, onderwijzers, leraren en ouders ver wacht, die reeds zijn georganiseerd In het actiecomité „Delfts onderwijs".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1