SAUNA-THUIS GEEN LUXE MEER Laat ons de zorg over nw verzekeringen. Twee kinderen in brand gedood Daumier-tentoonstelling kreeg van Nico Crama filmische begeleiding Stomen met het hele gezin m In opdracht gemeente Den Haag VLAK VOOR VAKANTIEREIS ..Missionaris' valt door de mand ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT HARDERWIJK Uit het verre Finland is een gewoonte overgewaaid die ook in Nederland steeds meer furore maakt: de sauna. De opmars van dit zweethok kan met harde cijfers aangetoond worden. Op het ogenblik heeft Nederland 500 tot 600 particuliere sauna's en 300 voor openbaar gebruik. Wie aan deze hete-natte bezigheid verslingerd is geraakt (en volgens deskundigen is een sauna gewoontevormend), kan voor een relatief gering bedrag een vertrek van zijn woning een totaal andere bestemming geven, waarvan het hele gezin kan profiteren en die bovendien gezond moet zijn. SAUNA HANlXlOfc.H.fcN '^2^ UUM UtJUU maar dan goed zttr 3e co gi HAEDERWIJK „De verkoop neemt langzaam toe. Er is tijd geweest dat ik de enige maar nu zijn er een stuk of vijftien handelaren in particuliere sauna's", zegt de heer R. Vermeulen uit Harderwijk, die „De Saunapost" itgeeft en zijn bedrijf „De Sauna- lan" heeft genoemd. Hij zegt het zwetend in een houten houten huis je. discreet met een schutting afge sloten voor nieuwsgierige ogen. liggen te broeien in een tempa- ratuur van rond negentig graden Celcius. Het hokje is klein, maar zit ingenieus in elkaar. Omdat een ge- klok bezwijkt in deze atmos feer, heeft Vermeulen een eeuwen tijdmeter in werking gesteld: de zandmeter. In de hoek staat een elektrische kachel waarop stenen dwarsgebakken worden, j Vermeulen zegt: „In deze cabine Laan we onze kerntemperatuur om- IhcKjj brengen van 37 graden Celcius lop M5 gr. Ons lichaam probeert I deze ftljging tegen te gaan door te lzirf/en Het zweet verdampt, waar- wdoor dé huid afkoelt. Maar in de pawiacabine komt een tijd, zo na 4 'ot 5 minuten, waarop er meer tweet wordt aangevoerd dan kan verdampen. De haarvaten in het loedvatenstelsel van de huid gaan verwijden waardoor door het ^oed de warmte wordt gevoerd naar kern van ons lichaam. Omdat de rarmte droog is, kan je het verdragen. kan zonder bezwaar in negentig raden gaan zitten, maar ik zou niet raag mijn hand in een fluitketel ouden,-want door het vocht wordt warmte veel sterker geleid. Be rijpt u dat?". Omdat het lichaam zijn kerntempe- latuur heeft verhoogd, kunt u straks bezwaar in koud water, en euw en ijs. Dat is heerlijk, de cabine hup het wak in. Kijk. kunt zo lang in dat wak blijven kerntemperatuur weer ge kt is tot 37 graden. We gaan nu wat water gooien en nu moet u opletten", irmeulen pakt. een houten lepel een lange steel, plonst die in houten kuipje en gooit water de stenen. Een hels gesis. Damp flat op. Voelt u wel dat de temperatuur nu oeilijker te verdragen is? In wer- dijkheid, kijk maar op de thermo- eter, is de temperatuur gezakt", e blijven nog een paar minuten in terwijl Vermeulen de mi- kelen van rijn vreemde hobby uit- Dan eruit. Binnen de omhei- 190#Bng is een zwembadje en het is met ep welbehagen dat de kokende daar- plonzen om de brand in hun lijf te ussen. „Denk erom dat u niet te il bewegingen maakt, want het ed heeft nu de taak de warmte naar huid te brengen en kan niet tegelijk of vervoeren voor uw bewe- V)»1 C'*"'zegt Vermeulen, dobberend t>/L p het water, genietend van de af- 'ing. stappen weer naar binnen en in met houten kuipjes water over lijf uitgieten. Enkele minuten niks doen. en dan stapt Ver- |en engergiek naar voren, we het zweethok weer in. Maar 'alt nu mee Het blijft een lelijke hitte, iets waarvoor een niet geboren is, maar het doet onplezierig aan. leulen: „De mens heeft het ver togen verloren met zijn huid zijn "iperatuur te regelen. Een hond 'tft geen jas aan als hij naar liten gaat. Zijn huid zet zich open sluit zich bij koude. 5or de sauna kunnen wij dit vermo- weer ontwikkelen. Iemand die ilmatig saunaat, is nooit verkou- Hij kan als hij naar de auto 's ,,'aapi 'onds moet. en het is koud. dit ruiken He; bezwaar doen in zijn over- 'icatie tmd"- Een sauna ondergaan is een Hgzame bezigheid. bij 1.30 meter en 2 meter hoog. Je kunt dus languit liggen en deze ca bine is groot genoeg voor een klein- gezinnetje. Je kunt de cabine nog kleiner nemen, maar dan kun je niet liggen en dat zou ik niet aanra den. Bij dat bedrag is begrepen een elektrische kachel die in anderhalf, twee uur, nog geen gulden verbruikt aan elektriciteit, een thermometer, een hygrometer, een zandloper, een verlichtingsornament. hoofdsteunen, een thermostaat en een schakelcen trale. Je kunt natuurlijk allerlei ac cessoires kopen. Hel is niet per se nodig originele Finse kuipjes te ne men voor 't afgieten met koud water, want daarvoor kun je ook plastic afwasbakken gebruiken. Hout is al leen geiniger. Bij normaal gebruik kan een particulier heel zijn leven met zo'n cabine en kachel doen. Gaat hij verhuizen, dan demonteert hij het geval als een linnenkast. De kachel zelf is 5000 branduren gega randeerd. Die stenen zijn 'n aparte zaak. Wij gebruiken periodotit, een halfvulca- nische steen die bestand is. tegen extreme warmtewisselingen. Iedere gewone veldkei zegt „pang" als je Saunabewegingen, zo rut het boekje. hem met water overgiet in de sauna. Maar deze stenen niet. In principe kan het echter met elke steen. „Veel mensen kopen uit een soort snobisme een sauna, maar als je eenmaal begint, dan gebruik je hem ook. De sauna bestaat overigens al 2000 jaar. Op oude prenten zie je ze. De bad huizen in Nederland tijdens de mid deleeuwen waren regelrechte sau na's. maar ze zijn toen in verval geraakt. De Finnen hebben de sauna bewaard als een klimatologische af weer. Ook primitieve volkeren in Afrika kennen een vergelijkbaar iets. Sauna is typisch voor natuur volkeren, die zich tegen de natuur moeten beschermen. Behalve Finland is Duitsland het verst. Daar heb je al 25000 particu liere sauna's en goedkope openbare iayna's. Maar de Duitsers begonnen rmee na de oorlog. Velen hadden ijl Rusland de sauna, leren kennen. Joen ze terugkwamen in de puinho pen. begonnen ze sauna's te bouwen. In Nederland zijn we nog aan het begin. In Finland heb je een sauna op de viereneenhalve Fin. Daar is 'n sauna zoiets als 't zaterdagavondbad vroeger hier. In de flats heb je in Finland een gemeenschappelijke „Een sauna is geweldig om datgene in het lichaam te herstellen wat door de welvaartsmaatschappij kapot dreigt te gaan. Zeker bij toeneming van de vrije tijd. Het gekke is, dat de gemiddelde leeftijd van de sauna bezoeker tamelijk hoog is: tussen 30 en 40 jaar. Je zou verwachten dat de jeugd er gebruik van zou ma- Sauna voorziet wel in een behoefte, maar die behoefte is bij de mensen niet bekend. Sauna kruipt in je bloed, het vraagt om herhaling, en wordt een deel van je levcnsrit- ;eling. J">0| Bk huis is geschikt. Je hoeft niet «n aparte kamer te gebruiken. k»nt het doen op zolder, in de rase. op de logeerkamer. Je moet a"een wat voor over hebben. We 'H'hen ie zelfs op balkons geplaatst °ndcr een afdakje. Als je hart genoeg is, is je huis ook groot 1 goedkoopste sauna komt kant en ,ar op ongeveer f3000.-, maar je ze ook van f 10.000.-. Voor «nno.- heb je een kast van 2 meter DEN HAAG Ter ge legenheid van de tentoon stelling „Daumier, verslag gever van zijn tijd," die vo rige week geopend werd in het Haagse gemeentemu seum en daarna nog enkele steden zal bezoeken, lieeft de cineast Nico Crama een elf minuten durend filmpje gemaakt, waarin hij de ca mera over de prenten van Honoré Daumier laat dwa len, zich nu en dan fixerend op een detail, dat de door snee tentoonstellingsbezoe ker misschien zou zijn ont gaan. „Het was een opdracht van de gemeente Den Haag," vertelt Crama. „Een initia tief, dat alleen daarom al zo geweldig is, omdat je nu eens niet eerst bij de Raad voor de Kunst of C.R. en M. moet aankloppen om zoiets te mogen maken. Nu is Nico Crama niet de eerste de beste. Hij heeft zijn sporen op dit gebied al ver diend o.m. met het filmpje „Fotoportret" gemaakt naar aanleiding van de gelijkna mige tentoonstelling in het Haagse gemeentemuseum. „Maar dat was op eigen ini tiatief" zegt Crama, „Dit keer was het een opdracht. De ge meente droeg de kosten en liet mij dé wereldrechtenIk ben nu bezig met een Duitse versie en hoop hem ook aan Amerika kwijt te kunnen". Frankrijk, Daumier's vader land. noemt hij nog niet eens. „Ik heb overigens veel ge leerd van Fotoportret" gaat Nico Crama verder „maar bij Daumier stond ik toch weer voor geheel nieuwe proble men. De meeste prenten zijn op staand formaat. Het was een hele toer ze zó met de camera te vangen, dat de film zelfs op wide-screen ver toond kon worden. Ik heb overigens ook pren ten moeten gebruiken, die niet op de tentoonstelling te zien zijn. Bij de titelmuziek uit „La belle Helène" van Offenbach bijvoorbeeld had ik een spectaculaire afbeel ding nodig. In het gemeen temuseum zijn nog_ zo'n 500 prentenen die heb ik' eerst grondig bestudeefd. - Toen vond ik er een die er prima bij paste. Achter de camera stond Wim van Beelen. Dat is spe cialisten-werk, want alles is Nico Crama, de Haagse cineast, i met de eenbeeld-knop geno men. Als producent-regisseur hou je vooral de grote lijnen in de gaten. Zo bleek bij de montage dat de vele informa tie aan het begin van de film gegeven het geheel een beet je topzwaar werd. We heb ben toen de informatie ge splitst en laten eerst een jon- "ge Daumier ëhTat'er benoude Mart Ambry, die het sce nario schreef heeft meer dan de tentoonstelling zelf het geval is de nadruk op het thema „de grote en de kleine man, die altijd klein zal blijven" gelegd. Dat is in al Daumier's politieke pren ten terug te vinden. De cari- caturen van de notabelen enerzijds met aan de andere kant de kleine burger, die eigenlijk niets in te brengen heeft". Crama's bedoeling is de film vertoond te krijgen in d<» ifilmweek Arnhem. Hij heeft nu een 35 mm copie op kleurenmateriaal, waardoor de tussentinten in Daumier's litho's nog beter uitkomen. De Haagse cineast is van plan in dit genre door te gaan en zijn volgende film zal gaan over het werk van Mondriaan, naar aanleiding van de tentoonstelling die ter herdenking van diens hon derdste geboortedag. „Het zal dan wel weer een eigen produktie worden" veronderstelt Crama, die rea list genoeg is om te beseffen dat de gemeente Den Haag niet bij iedere tentoonstelling in de subsidiebuidel tast om er een film van te maken. Milo (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ESCHWEILER. Twee kinderen var drie en vyf jaar zijn in het Duitse Esch- weiier bü een brand door rookvergifti ging om het leven gekomen. Geen enkele voorbijganger reageeïle op het hulpge roep van de moeder, 4f Joeg®-©Ir*fto'he Rosalie Pavelic. Vijf Kiztr later «u(1im lie twee kinderen met hun vader en moeder naar hun oude vaderland vertrokken zijn voor een vakantie. De koffers waren al gepakt, de vlieg biljetten al gekocht, toen de heer des huizes, een sedert vijf jaar in Duitsland werkzame gastarbeider, van de ramp hoorde. Zijn twee kinderen, de vijfjarige Jeljko en de driejarige Silvana. waren toen al overleden. De moeder werd in het ziekenhuis van Eschweiler in de zuurstoftent weer bij kennis gebracht. De vrouw ontdekte de brand pas in een later stadium en kon door de vlam men en de rookontwikkeling aanvanke lijk geen uitweg vinden. Toen het haar tenslotte toch tukte, riep ze, met de kinderen in haar armen, op straat om hulp. Niemand reageerde. Even later viel de vrouw bewusteloos neer. Haar kinderen, die gedeeltelijk onder haar te rechtkwamen. verkeerden toen al in ern stige ademnood. Minutenlang lag ze al op straat, toen eindelijk de eerste wagen stopte. Even later volgde een tweede. De chauffeurs van beide wagens, een vrachtrijder cn een militair, hielden daarop een derde auto aan. die de kin- Kopie nioordkleed tentoongesteld UTRECHT (ANP! De rilkspolitie In het district Utrecht heeft op de Firato in Amsterdam cn op de Najaarsbeurs in Utrecht een stuk opgehangen van een kopie van het kleed, waarin het 9-jarige Amsterdamse jongetje Bastiaan Bloe- mena op augustus bü Wilnis vermoord is gevonden. Dit in dc hoop dat mensen die dit kleed herkennen, zich zullen mei den. De kopie is deze week vervaardigd ddoor het Twëntse tlxtielbedrijf dat ook het origineel heeft vervaardigd. In en kele openbare gebouwen in Amsterdam zal ook een stuk wordén opgehangen. Verder beeft de politie sinds vorige week vrijdag weer 49 tips ontvangen. Het buurtonderzoek dat begin septem ber is ingesteld in de Minervalaan, waar het jongetje woonde en omgeving heeff nog niet veel opgeleverd. dereh naar het ziekenhuis bracht. De twee mannen hadden toen al geprobeerd de twee kleuters door mond-op-mond beademing weer bij kennis te brengen, maar hun pogingen faalden. Pas toen het hele huis in brand stond arriveerde de brandweer vaA Eschweiler, die met drie wagens was uitgerukt. De brand was vanaf de straat nauwelijks te zien. Reden waarom de meeste voorbijgan gers op de drukke Dürenerstrasze geen aandacht aan het gebeuren schonken. OBERKEUTE (AFP) Na zes maan den huwelijken te hebben ingezegend, pasgeboren kinderen tc hebben gedoopt, biecht te hebben gehoord en stervenden de absolutie te hebben gegeven, is „pater Martinus" in Obcrrcutc, een plaatsje in de Weslduitse deelstaat Badcn-Württemberg, ontmaskerd en ge arresteerd als oplichter. „Pater Martinus", in werkelijkheid een 30-jange man uit Stuttgart die af en toe als huisschilder gewerkt had, zal wegens oplichterij, bedrog en het on wettig dragen van priesterklercn, ver volgd worden. „Pater Martinus", die zichzelf uitgaf voor missionaris, had de pastoor van Oberreute zijn diensten aangeboden. De pastoor kon hem best gebruiken en ..pater Martinus" ging niet alleen in diens parochie maar ook in parochies in de buurt werken. Hij vergat echter „de dingen dezer wereld" niet, hield vele collectes „ten bate van dc mis sie" en liet zich voor zijn godsdienst onderricht cn voordracht goed betalen. WARSCHAU (Tanjug) Andrzey Brycht. een vooraanstaande Poolse schrij ver. heeft tijdens een vakantiereis over de Middellandse Zee besloten niet naar zijn land terug te keren. Hij wil zich met zijn vrouw in België vestigen. Brvcht heeft geschreven „In Hitiers hoofdkwartier" en „Het rapport uit Mtinchen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7