Meren wijk loopt langzaam vol met de eerste doorstromers KOOPEILAND NOG IN STILTE 400 Zoeterwoudenaren achter plan Toerusting CJP-festijn in „Kreatief" LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1911 OEGSTGEEST Subsidie aan NZH maar alleen als bussen niet ouder zijn dan 10 jaar OEGSTGEEST Rijden met bussen, die niet ouder zijn dan 10 jaar. Dat is een van de voorwaarden, die het colle ge van B. en W. van Oegstgeest wil verbinden aan subsidie aan de NZHVM. Oegstgeest meent deze voorwaarde te kunnen stellen, omdat men uit een rap port van het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten heeft kunnen opmaken, dat het rijdend materiaal in 10 jaar wordt afgeschreven. Een tweede voorwaarde, die Oegst- I geest aan een subsidie wil verbinden is. j dat de wijk Buitenlust wordt opgeno- I men in het net waarvoor het lokaal tarief geldt. Subsidie van de NZHVM komt Oegst- j geest te staan op de volgende bedragen: voor 1970 f. 30.300,-; voor 1971 f 21.547,25 en voor 1972 f. 22.061,06. De tekorten, die de vervoermaatschappij in Oegstgeest lijdt zijn weliswaar hoger, maar het rijk naamt daarvan een groot deel voor zijn rekening. LEIDEN. In de Merenwijk werd gisteravond een eerste kennismaking belegd tussen de nieuwe bewoners van de flat aan de Arendshorst en vertegenivoordigers van instellingen, die bij de opbouw van de'wijk zullen adviseren. Na een inleiding door de heer S. de Graaf consulent voor opbouwwerk van de particuliere Stichting Maatschappelijk Contact Orgaan kwam een levendig gesprek op gang. Het is niet de bedoeling, dat de vertegenwoordigende instellingen de kastanjes uit het vuur halen: de bewoners van de Merenwijk moeten zelf bepalen, hoe de accommodaties in dat nieuwe stadsdeel gaan functioneren. Zij zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor de leefbaarheid in de Merenwijk. De eerste bewoners moeten het spits afbijten voor hun medebewoners die later zullen komen. Bij dat alles treden de aanwezige instellingen als adviseurs op. De heer Dooijes, coördinator van de vier werkgroepen, gaf een inzicht in de plannen en de moeilijkheden: winkel, gezondheidscentrum, kinderopvangmogelijkheden. aanloopcentrum en kerkruimte. Een deel daarvan wordt gerealiseerd in de onderbouw van de flats. In het gesprek dat volgde, werd het als een gemis aangeduid, dat er nog geen openbare telefoon en geen buslijn is. Men besloot tot het voeren van een gemeenschappelijke actie voor een schoolbus en tot het bestrijden van het vuil in de omgeving van de flats. Na afloop gaven zich drieëntwintig bewoners op om aan het opbouwwerk deel te nemen. Voor de bewoners van de Merenwijk werd zondag jongstleden de eerste oecumenische dienst gehouden in de kantine van Bouwonderneming N.V. Elementum. Vanaf zondag 12 september zullen de oecumenische diensten om beurten geleid worden door één van de beide pastores, pater Van Well of ds. H. Hortensius. Aanstaande zondag is pater J. A. A. van Well voorganger. De diensten LEIDEN Wethouder S. Menken bracht gistermiddag een bezoekje aan de familie Holman, bestaande uit man, vrouw en inwonende moeder, die tot de eerste Merenwijkbewoners behoren. In feite was de heer Holman de eerste officiële gegadigde voor de Merenwijk- flats. Met de zijnen woont hij nu in de flat Arendshorst 19 huurprijs (met inbegrip van alles) f 325 per maand. De familie Holman, die een cadeautje ontving van de wethouder, is een typisch doorstroom-„geval". Voorheen woonde deze familie in een benedenwo ning met drie kamers, huurprijs f 93.40. Deze woning is' inmiddels toegewezen aan een echtpaar, dat op medische gronden aan benedenwoning nodig had en dat in de Peter van Anrooystraat op de derde woonlaag een vierkamerflat met een huurprijs van f 125 achterliet. Deze flat is tenslotte toegewezen aan een gezin met drie kinderen, dat eerst in een woning aan de Lage Rijndijk met een huurprijs van f 65 woonde. Deze woning moest worden gesloopt en daarmee eindigde dus deze doorstroom- keten. Bij elkaar werden tot nu toe 108 van de 256 flats toegewezen. Samen lieten deze Merenwijkbewoners 49 woningen in een goedkopere huurklasse achter. Zoals bekend, bedraagt de totale doorstroompremie voor mensen, die naar de Merenwijk verhuizen en een goedkopere en- of grotere woning ach terlaten f 3.050. Tot 31 juli hadden zich 517 gegadigden voor de Merenwijk ge meld en na een eerste selectie bleven hiervan 285 adspirant-gegadigden over. Van dit aantal voldeden 160 gegadigden niet aan de normen van de doorstro- mings- en of huisvestingsverordening of zij waren niet draagkrachtig genoeg- Het nut van de dit jaar aangestelde doorstormingsambtenaar, de heer De Droogh, is inmiddels wel bewezen: 187 gezinnen en 71 alleenstaanden bezoch ten zijn spreekuren elke donderdag houdt hij zitting in de modelflat en 's avonds in het stadhuis. Hij rekent op nog veel meer gegadigden, zij het dan voor het volgende complex van ruim vierhonderd flatwoningen, waarvan de bouw inmiddels is begonnen. Uit het woonwensenonderzoek van prof. Van Tulderen is immers gebleken, dat vijf tig procent van de Leidenaars nog geen 17 procent van het bruto inkomen „ver woont", terwijl twintig procent zelfs nog beneden de 10 procent blijft, wat de huishuur betreft. Bureau Culturele Raad in Waas nog on zek eer HEbLEGOGM De collecte ten bate van de Kankerbestrijding bracht 6.800,op (ruim duizend gulden meer dan in '70). Rustig najaars- beeld bij mode huis De Groot LEIDEN Weinig schokkend, rustig, draagbaar en vrouwelijk vooral voor de niet meer zo piepjonge vrouw was het na- iaarsbceld '71-'72, dat Modehuis De Groot (Breestraat, Leiden) m een van de zalen van Holiday Inn gistermiddag en -avond liet zien. Dé sombere tinten, waarin zwart en bruin de boventoon voeren, worden opgefleurd met contraste rende biezen, kettinkjes, stiksels, metalen knopen en eigen bijous, terwijl de lengte even op de knie valt. Veelal wordt van wollen materialen gebruik gemaakt in combinatie met unï- en bewerkte dessins. Men ziet de verhoogde taille weer, bij de mantels grote kragen en ceintuurs en veel bontgarnering met eventueel bij passende bontmuts. De vaak eoht mooie hoeden waren van Mei- scher's modehuis, Breestraat. Het broekpak, waarin men als vrouw op elk uur van de dag en de avond kan verschijnen, blijft nog steeds een uitkomst, zoals bijvoorbeeld een van olijf groen jersey met langvallend jas je met tweed inzetstukken. Een enkel getoonde hot pants werd gedragen onder een openvallend zwart-paars mini-jurkje. Het go belin-materiaal van oma's gelief de gordijnen is op z'n retour (w« zagen hierin 'n rok met kort bo- lerootje), maar de maxi-japon is nog niet van het modetoneel ver dwenen en men kan gastvrouw spelen in 'n donkergroen en roest bruin model met charmante kop- mouw, of in een meer oosters dessin met zogeheten tulp-lijn- D'e mantelkostuums van wollen kamgaren of .tweed waren zowel met kort- als met langvallend jasje. Een modieus Italiaans iWaïfc namiddag-japonnetje had geplisserde mouwen en brede manchetten', het idee van een rok gaf de wijdvallende gaucho met uérop een kort jasje met cein tuurtje en opgestikte zakjes. Van suède zagen we o.a. een ietwat Russisch aandoende mantel met roodvos afgezet; werkelijk beeldig was het donkerbruine pigskin broekpak met iets uitlopende pijp en kort jackje. Bij de avondja ponnen vonden wij het zwarte model met lange middensplit en van voren opengewerkte mouw tjes en zijstukjes bijzonder enctu- S4et A. F.-V. n. LEIDEN De recente personeels stop voor overheidsinstellingen kan tot gevolg hebben, dat de Culturele Raad geen eigen bureau zal kunnen vesigen in het Waaggebouw. Tot dusver was een ambtenaar van „Culturele Zaken" als secretaris aan de raad toegevoegd. Met het oog op de vestiging van een eigen bureau voor de culturele raad, was besloten deze functies te scheiden. De perso neelsstop die het kabinet onlangs af kondigde, maakt deze scheiding prac- tisch onmogelijk. Bij het beschouwen van deze situatie kwam prof. mr. W. H. Nagel, voorzitter van de culturele raad, gisteravond tot de conclusie: „Het is nog speculatief of er een Bu reau Culturele Raad in de Lakenhal komt. Waarschijnlijk blijft alles bij het oude". Burgerlijke stand Johanna, dr. v. H. T. E. "Bic Broekhuizen: Michael Gerhard, zn. v. J. L. Bisschops en P. L. Das; Mireille Magdalena, dr. v. J. Schouten en J. Distelvelt: Jan, zn. v. L. A. Huijser 'en A. Woudstra; John Wil fred. zn. v. W. M. Lake en C. H. Ubert; Ro- ald Pieter Jacob, zn. v. J. M. Schipper en en A. E. C. Sira; Rory, zn. v. J. J. Schave- maker en H. Jansen; Nathasja Celesta Pal myra, dr. v. A. L. Guit en W. B. M. Jekkers; v. W. A. c dus Ho Jongh e en D. H. Jaszcz; Rein; ia. zn. v. C. H. M. :n; Alex: l I. V. Flohr; Car- Diepenhorst en J. C. Gehuwd; J. F. de Jonge en A. E. M. VI man; J. A. M. Verhoogt en W. K. de Bri M. Paats en M. M. Fakkel; J. de Zwart J. C. de Jong. Leidsenhage L EIDSCHENDAM. Leidsenhage in vogelvlucht. Nu voor de opening nog betrekkelijk rustig, maar na 23 september zullen de wegen en de parkeerplaatsen bij dit winkel centrum wel een ander beeld geven, al is de Hema reeds rustig begonnen. Gunstig is in ieder ge val de ligging van Leidsenhage. Gemakkelijk bereikbaar vanuit, de verschillende omliggende plaatsen. Hagenaars kunnen met lijn 6 (tramverbinding Den HaagLeid- schendam), of per auto of ander vervoermiddel via de Hofzicht- tunnel vanaf Mariahoeve snel het winkelcentrum bereiken. Winkel- lustigen uit Voorburg en Rijswijk kunnen het beste via het Oost einde rijden. Voor de Leidschen- dammers zijn er in het geheel geen problemen. ZOETERWOUDE Nadat rond 400 personen zich hebben aangemeld voor het pastoraal plan „Toerusting" van de kerken is de begeleidingscommissie snel aan het werk gegaan met de omvang rijke voorbereidingen. Zij heeft een dagelijks bestuur geko zen bestaande uit de heer A. Paardeko- per, voorzitter mevrouw C. Laarakkers- Heijs, secretaresse en de heer H. Ba- rendrecht, penningmeester. Als plaats de algemene bijeenkomsten is de finitief de Christus Dienaarkerk geko- i. Het verloop van de bijeenkomsten rdt als volgt gedacht: nadat de inlei der gedurende een half uur het onder- •p nog eens beljcht (dat ook al uit voerig is behandeld op een van te voren toegezonden stencil) volgt aan de hand enkele vragen een groepsgesprek. Na de pauze volgt dan een reportage het in de groepjes besprokene, naar aanleiding waarvan eventueel zaaldis- ie mogelijk is. Jan Boer weg bij Kreatief Sentrum LEIDEN Het rommelt bij het Kre atief Sentrum. Jan Boer heeft ontslag genomen als beheerder-administrateur van het Sentrum omdat het beleid vol gens hem voorbijgaat aan het beoogde Tezamen met Boer nam Maarten van Tongeren werkzaam als onderhouds- man zijn ontslag. Ook stichtingsbe stuurslid Erik Kranenburg vertrekt om dezelfde redenen. Volgens deze laatste moet het Sentrum een heel andere kant op. Hij vindt dat „de kunstenaars die de laatste tijd verstek hebben laten gaan nu moeten laten zien dat hun wegblij ven alleen met de persoon van Boer te maken had". LEIDEN Teneinde het Cultureel Jongeren Paspoort bij gelegenheid van zijn tienjarig bestaan extra onder de aandacht van de jeugd te brengen, wordt op 6 november a.s. in het Krea tief Sentrum aan de Breestraat een propagandafeest gehouden. De Culturele Raad nam gisteren het geraamde tekort op de begroting voor dit feest voor zijn rekening. Het feest zal van tien. uur 's morgens tot twee uur in de nacht voortduren. Op het programma staan o.m. ballet-lessen en -demonstraties, „workshops" van het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel, optreden van een mime- speler, een cabaretvoorstelling, twee voorstellingen van exclusieve films en een optreden van verschillende mu ziekgroepen. Bovendien zijn er de ge hele dag informatiestands van CJP, bibliotheken, culturele centra en jeugdwerk. Er wordt een tentoonstel ling ingericht door Leidse kunste naars en er komt een speakerscorner. BURGERLIJKE STAND Overleden: H. F. van Halem, man, 62 jaar; M. G. Kroon, man, 51 jaar; N. Verbiest, man, 80 jaar; A. Groenewegen, wed. van H. J. van -- jaar; C. Smuk, man. 75 jaar» C. Nieuwe woningen in Bodegraven BODEGRAVEN Burgemeester Croles heeft gisteren de eerste paal geslagen voor een complex van 87 wo ningen in het uitbreidingsplan Broek- velden. Op de bijeenkomst na de officiële plechtigheid uitte de heer Hopman, de bouwer van het complex kritiek op het woningbouwbeleid. „De geheime curve- prijs dwingt tot afwijkingen. Er wordt te veel gepraat over de woningbouw zonder kennis van zaken". Hij vroeg zich af waarom Gouda eerste en Bode graven tweede klas is terwijl de om standigheden hetzelfde zijn. Galerie v gehele maai kruysen, kleurengrafiek. collectie gekleurde keramisc Nederlands Legermuseum: (tel. 34241) inkuilde: (tel 32641) e 't hoekje bij de pomp: (tel. 01711- it en met 17 sept., tentoonstelling srkstukken, die de afgelopen winter en groep enthousiaste dames zijn Boodschap Een Leidse karper heeft een bijdrage geleverd aan de emancipatie van de vrouw. Hij heeft vergeefs het leven gelaten voor een ideaal. Want wat was het resultaat? Mevrouw Geuke v. d. Meer uit de J. W. Frisostraat te Leiden voelt zich- gedrongen, een brief te schryven naar de krant: „Heren, ik moet u iets leuks schrijven. Ik heb een karper gevangen van vier pond en twee ons, lengte achtenveertig centimeter. Nu worden er méér karpers gevangen prestatie om zo'n karper eruit te halen. De portier van de gasfabriek zou de krant opbellen, maar ik heb niemand gezien. Toch zou ik het leuk vinden, als het vermeld werd ook in de krant buiten de stad, want mijn familie woont in Roelofarendsveen en Oude Wetering". (Beste familie, u hoort het: ze maakt het uitstekend!). Triest kantje van dit blijde nieuws: we hebben er nooit bij stilgestaan, dat een vrouw geen karper zou kunnen vangen. s Nachts geen zelfbediening Het staatsbedrijf van de Posteryen, Telegrafie en Telefonie is actiever dan u denkt. En al gaat de wereld ook aan vlijt ten onder, in zijn onstuitbare ijver wil het zelfs de geachte clientèle meeslepen. Wat lezen we in een persbericht?„In verband met een interne verbouwing van de zelf bedieningsruimte van het postkantoor Gerestraat (Leiden) zal deze ruimte vanaf dinsdag 14 september 1971 aantal dagen gedurende de avond nachturen 19.00 tot 07.00 uur) gesloten zijn". Degenen, die zich. nieuwsgierig afvragen wat er nu 's nachts in 's he melsnaam omgaat in de zelf bedieningsruimte van de PTT, hoeven daar geen slapeloze nacht om te hebben. Degenen, die zichzelf 's nachts van PTT-hulp bedienen worden erop ritten! gemaakt: dit was een serieus bericht Vakcentrales in Lissej richten Contact- en Adviesorgaan op LISSE Op initiatief van het „Sa- menwerkingsorgaan Vakcentralen" A- Lisse is gisteravond opgericht ten Contact- en Adviesorgaan. Dit orgaan gaat zaken behandelen als arbeidsgelegenheid, industrieves tiging en openbaar vervoer. Tijdens de oprichtingsvergadering in Gasten huis Welkom gisteravond sprak voor zitter Salman van het SOV, dat dit nieuwe orgaan zal uitgroeien tot een streekorgaan. Info-hearingen jeugd Wassenaar zullen in de komende maanden info- hearingen worden gehouden, uitgaande van de Wassenaarse jeugdraad. De eerstvolgende is donderdag 16 september vanaf half acht in de boven zaal van de Openbare Bibliotheek aan de Luifelbaan. Men zal er geïnformeerd kunnen worden over de activiteiten van de Wassenaarse jeugdwerkorganisa-, ties. Collecte voor KW- fonds* in Wassenaar WASSENAAR In de week van 13 tot en met 18 september wordt in Was senaar de jaarlijkse collecte gehouden voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Er zijn i afgelopen dagen huis aan huis collecte zakjes verspreid, die de volgende week door de collectanten worden opgehaald Het is ook mogelijk ingevulde blauwe girokaarten in de collectebussen te de- poneren. W.I.K.-Wassenaar begint basketball WASSENAAR De sportvereniging WIK, die enige tijd geleden een basket balafdeling heeft gesticht, stelt belang stellenden in de gelegenheid kennis t« komen maken met deze voor Wassenaar nieuwe sport op de zaterdagen 11, 25 september, telkens 's morgens half elf tot half een in de gymzaal vat de Schout bij Nacht Doormanschool Het is de bedoeling, dat WIK binnen kort met een of meer teams a; basketballcompetitie zal gaan deelne- Afsluiting W.R.B. strandseizoen WASSENAAR Zaterdag 11 tember wordt voor de Wassenaarse red dingsbrigade het strandseizoen enigszins feestelijke wijze afgesloten, In oktober volgen er nog enkele e menten ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de WRB, onder meer op zaterdag 16 oktober de jubileumre ceptie in het raadhuis, die door burge meester en wethouders wordt aangebo den. Zaterdag 25 september is de WRB •gastvrouwe in het Sportfondsenbad 1" opdrachtenwedstrijden, uitgaande van bel mjVf district West van de Kon. Ned. Bond tol het Redden van Drenkelingen. NIEUWKOOP—DEN HAAG 38-jarige Nieuwkoopse expediteur i' door de Haagse politierechter veroor deeld tot 50 gulden boete, omdat hij zonder vergunning was overgegaan tol uitbreiding van zijn wagenpark.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4