Lynch dringt aan op meer invloed katholieken Ulster Huurders in Belfast betalen niet Concerten in vier grote steden HONDERDSTE DODE Starfighter- weduwen eisen vergoedingen HONKBALLERS SUPERIEUR TIJDENS EK MARKTEN Staking in Suriname werd mislukking )7] DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, U zondag 5 september van 10-18 Uur V voordelige trein-toegangsbiljetten t op ca. 170 stations verkrijgbaar LONDONDERRY (AFP—Reuter) Een meisje van 15 jaar is gisteravond in de Noordierse hoofdstad Londonderry doodgeschoten tijdens een vuurgevecht tussen Britse militairen en leden van de IRA. het clandestiene Ierse Republi keinse Leger. Het vuurgevecht brak uit nadat bommen waren gegooid naar Britse sodaten in de rooms-katholieke Bogside. De onlusten in Noordierland hebben dit jaar tot dusverre 68 doden geëist. Het meisje, dat gisteren om het leven kwam is de 100ste dode sinds het uit breken van de gewelddaden in Ulster, twee jaar geleden. Gisteravond zijn in de Noordierse hoofdstad Belfast ook twee patrouillerende Britse soldaten ge wond, die vanuit een hinderlaag wer den beschoten. In het buitenverblijf van de Britse premier bij Londen hebben premier Heath en de Ierse premier Lynch, gis- besprekingen gevoerd. Lynch zou Heath voorgesteld hebben de r.k. min derheid in Noord-Ierland een grotere vertegenwoordiging in de regering en het parlement te geven. Heath heeft reeds duidelijk gemaakt, dat zijn besprekingen, met Lynch, in elk geval niet zullen gaan over een wijzi ging van de constitutionele status van Noord-Ierland als integraal deel van het Verenigd Koninkrijk. Maar dit zou geen wijzigingen uitsluiten in de struc tuur van het provinciale bestuur of in het kiesstelsel, dat op het ogenblik een overheersende en permanente meerder heid van de Protestantse Unionistische Partij in het parlement verzekert. Politieke waarnemers menen, dat Heattv bereid is tot soepelheid op het :n Fonds gevormd voor Tulpenrallye "72 DEN HAAG Het organisatiecomité van de Tulpenrallye heeft zich beraden over de opzet en de mogelijkheden voor de rallye in 1972. Doordat een zeer be langrijk sponsor zich volkomen onver wacht op het laatste moment terugtrok werd de financiële basis voor de rit in 1971 dermate wankel, dat besloten werd het evenement af te gelasten. Tijdens de vergadering van het comi té werd besloten door het uitgeven van participaties in de grootte van duizend gulden te trachten zoveel mogelijk sponsors te vinden, dat het vereiste bedrag, nodig om de rallye op verant woorde wijze te kunnen financieren, bijeengebracht kan worden. Als het op deze wijze gevormde fonds op 1 november tot het begrote bedrag zal zijn volgestort, is voortzetting van het internationale autosportevenement verzekerd. Blijk de financiële basis op die datum echter nog te zwak, dan zal ook in 1972 de Tulpenrallye niet kunnen doorgaan. ARENDONK De Nederlandse prof- wielrenner Leo Duyndam is gisteren in Arendonk winnaar geworden van een wegwedstrijd over 150 kilometer. Hij legde de afstand af in 3 uur en 40 minuten. De Belg Jochmans werd met honderd meter achterstand tweede. Ge rard Koel eindigde als vierde, Wim Bravenboer als zevende, Ger Harings als achtste en Jos van Beers als negen- Harrie Vos U schrijft in uw editie van 25 augus tus 1971 over de bokkesprong van -de voetballer H. Vos. Onbegrijpelijk is het, dat u zo positief kunt schrijven over een dergelijke ex-prof. De grootste bokke sprong die de heer Vos in zijn loopbaan waarschijnlijk heeft gemaakt is de sprong van PSV in het duister. Wanneer een speler een contract tekent, dan is men toch wel in de veronderstelling dat hij alles bijzonder goed heeft overwogen, «lvorens men tot een dergelijke stap overgaat. Immers, niet alleen geld speelt een belangrijke rol maar tevens de an ders optredende levensomstandigheden. De heer Vos zal bij deze factoren beslist hebben stilgestaan. Beseft de heer Vos wel, dat de vereniging PSV een kapitale som heeft moeten neertellen!!!!! Denkt de heer Vos nu werkelijk, dat PSV tijdens de tweede transferperiode de yraagsom aanzienlijk zal laten dalen v.m. de zeer laakbare handelswijze van genoemde ex-prof? Beseft de heer Vos wel, dat indien PSV tot een verlaging van de vraagsom zou besluiten, dit een eventuele kettingreactie zou veroorzaken onder die sportlieden, die het niet eens zouden zijn met de beleidslijnen, uitge stippeld door de verenigingen die aange sloten zijn bij de sectie betaald voetbal? Of denkt de heer Vos dat hij een uniek geval is!!! Dan zou iedere vereniging uit de sectie betaald voetbal er wel voor Passen een persoon te contracteren met een dergelijke mentaliteit. Zou hij in de veronderstelling zijn, dat een vereniging als Feijenoord een persoon met een der gelijke inslag onder haar contractanten wenst op te nemen? Beter was het ge weest. indien uw journalist de gehele affaire omtrent de stap naar PSV en de huidige omstandigheden voor uw aan dachtige lezerspubliek uit de doeken had gedaan. Sorry meneer Vos. maar betaal PSV het hem toekomende bedrag retour 'n ga dan als vrij man de voor u waar schijnlijk zeer moeilijke voetbalmarkt eens verkennen. J. R., te Wassenaar punt van eventuele politieke hervormin gen. Maar aan de andere kant zal hij waarschijnlijk aandringen op meer sa- werking van de Ierse regering bij bestrijding van de IRA, die ook in Ier land verboden is. Er zijn aanwijzingen, dat voormalige leden van de B-specials, een ontbonden protestantse para-militaire organisatie Ulster, opnieuw worden gemobili seerd voor een privè-leger ter bestrij ding van de IRA. MüNCHEN (DPA) Met een rapport van het Ministerie van Defensie in Bonn willen de advocaten van 40 Europese we duwen van Starfightcrpiloten hun aan spraken op schadevergoeding jegens de Amerikaanse Lockheedfabrieken onder steunen. Zij verklaarden aan de pers, dat vol gens de „officiële" analyse het neerstor ten van Starfighters in de periode van 1960 tot 1965 voor zeventig procent te wijten zou zijn aan technische onvol komenheden. De veertig weduwen, o.w. de echtge note van een onlangs verongelukte Ne derlandse piloot, eisen 500.000 dollar schadevergoeding elk. Zij hebben een aanklacht ingediend bij de federale rechtbank van de staat Californië. Bij het neerstorten van 138 Starfighters van de Westduitse strijdkrachten zijn 66 pilo ten om het leven gekomen. BELFAST De burgerongehoor- zaamheidscampagne in Noord-Ier land begint een ernstig probleem voor de regering en de Stormont te worden. AI in een maand is er in de katholieke wjken van Belfast en Londonderry geen huur opgehaald en niets wijst erop dat hierin spoe dig verandering zal komen. De Bond voor Burgerrechten heeft een lijst gepubliceerd van meer dan twintig andere steden waaronder Ne wry, Armagh, Cookstown en Dun- gannon waar, naar verluidt, de meerderheid van de mensen die in gemeentewoningen wonen geen huur betalen. In Belfast zeggen ambtenaren dat ze niet weten in welke mate huur en belasting achtergehouden worden en dat dit pas bekend zal zijn als de huur en belastingophalers weer naar de wijken gaan. Met de politie en het leger wordt informeel contact onderhouden, maar op het ogenblik wordt er in de wijken Turf Lodge, New Barnsley, Ballymurphy, Moyard en Springhill helemaal geen huur betaald. Dit geldt voor ongeveer 3500 huurders, bijna een kwart van de gemeentewoningen en het brengt een verlies aan inkomsten ter groot te van bijna f 75.000,- met zich In de wijk Creggan in Londonderry, nog steeds zwaar gebarricadeerd# is de huurstaking voor 93 procent ge slaagd en verleden week werd er voor slechts f 800,- opgehaald. In verscheidene districten hebben de autoriteiten het publiek via adver tenties in de pers opgeroepen hun huur te komen betalen, maar de reactie daarop is praktisch te ver waarlozen. Te oordelen naar de reacties in Ballymurphy, zouden de huuropha- lers een magere tijd meemaken als ze nu naar hun wijk terugkeerden. Iedereen waarmee ik gesproken heb stond achter de staking en velen hadden pamfletten voor hun ra- „Ze kunnen ons met z'n allen 500 man niet op straat zetten", zei een vrouw. Maar enkelingen in an dere gebieden zijn kwetsbaarder en de Bond ,voor Burgerrechten heeft een onderzoek in gesteld naar twee gevallen waarin met uitzetting ge dreigd was. In een commentaar op de burger- ongehoorzaamheidscampagne heeft de regering duidelijk verontrust door het succes van de campagne gewaarschuwd dat de verschuldigde som steeds groter zal worden en dat de betrokkenen niet vrijgesteld zul len worden van hun wettelijke ver antwoordelijkheid om uiteindelijk toch te betalen. Maar elke poging om tot betaling te dwingen lokt in de huidige omstandigheden waar schijnlijk alleen maar boze reacties uit. De regering heeft ook gezegd dat een daling in de inkomsten van een bepaalde plaats uiteindelijk het pu bliek zelf treft in de vorm van slechtere dienstverlening. Maar het zal nog wel een paar weken duren voordat de daling in de inkomsten uit huur te merken is, en de belas ting die de particuliere huiseigena ren moeten betalen komt pas in oktober. Maar leiders van de beweging voor gelijke burgerrechten hebben de sta king voor onbepaalde tijd afgekon digd. Een van hun woordvoerders zei onlangs dat waar het hem betrof de staking zou duren totdat het politie ke stelsel veranderd werd. Mr. John Hume, lid van de Stormont oppositiepartij, heeft gezegd dat hij eraan twijfelde of de Britse regering de werkelijke betekenis van de cam pagne begreep. „Als geweldloosheid succes wil hebben moet erop gerea geerd worden", zei hij. Hij ver wachtte minstens een initiatief dit Westminster waarin een gesprek met de oppositie aangeboden .zou worden, maar echt noodzakelijk was de benoeming van een commissie die Noord-Ierland moest besturen. LUCKY LUKE: In de schaduw der boortorens Muziekiveek Gaudeamus (Van c e muziekredactie) TOM EN MARIE-ANN en de bankrovers van half acht Gaudeamus. in 1945 door Walter Maas gesticht met het doel contacten tussen jonge componisten te leggen en het begrip voor de hedendaagse muziek te bevorderen, organiseert dit jaar van 10 tot en met 17 september zijn Inter nationale muziekweek. Het merendeel der werken, die dan worden uitgevoerd, bestaan uit inzen dingen uit alle oorden der wereld voor een compositieconcours, waaraan toon kunstenaars tot 35 jaar kunnen deelne men. Niet minder dan 134 reacties wa ren er, uit 27 lajiden afkomstig. Pe jury,, ditinaal bestaande uit de Fransman Francois Bayle, de Italiaan Sylvano Bussotti, de Nederlander Enri que Raxaeh en de Joego-Slaaf Josip Sto- janovic heeft er 18 uitgekozen, die men in de komende dagen zal kunnen be luisteren. Geopend wordt met een concert in de Rotterdamse Doelen op vrijdag 10 sep tember, waar het Utrechts Symfonie Orkest o.Lv. Paul Hupperts optreedt. Met het Klein Radio Vrouwenkoor wordt onder meer „Digressione" van de Italiaan Franco Oppo gegeven, gevolgd door „La Mer" waarvan Meindert Boe kei 't vocale gedeelte heeft voorbereid. Vermelden we voor deze openingsavond nog een orgelwerk „Vitae Arbor" van de Joego-Slaaf Maiko Rudzjak, dat Charles de Wolff voor zijn artistieke rekening en verantwoording zal nemen en twee elektronische composities: „La Panaderia" van de Argentijn Edoardo Kussnir en „Occasion" van de Ameri kaan Robert R. Snijder. Het amateurisme Een bijzondere aantrekkelijkheid biedt de Internationale Gaudeamus Mu ziekweek 1971 door de deelname van amateurs- die op zaterdag 11 september aanstaande musiceren namelijk in de Waalse kerk te Amsterdam, een operet- Smtslke en Wiske: HET Hou/1 u itiLcin im urn ven- mm mom zün muiit u umimn m mm ummm u in unmr urimue. 'Dit vitl noQ mi," thmHUnrmtt *-( hij hm? Y /Mif jU/ull 1 i PARMA Het Nederlandse honkbal team heeft tijdens de Europese kampi oenschappen in de avonduren In Parma een indrukwekkende overwinning op de Belgen geboekt: 20-1 in zeven innings. De Belgen dankten dat tegenpunt over igens nog aan een verslapte concentra tie van de Nederlanders bij een stand van 20-0. Van Herck scoorde na twee Nederlandse veldfouten. Nederland speelde vooral defensief een zeer sterke wedstrijd. Het spel van de pupillen van Bill Arce maakte grote indruk op de Italiaanse toeschouwers op de tribunes. De coach begon voor deze wedstrijd met de combinatie werper- catcher Jan Dik Leurs en Agustinus. In de eerste inning werd het al 4-0 voor Nederland op honkslagen van Van de Dungen Gronovius en Kramer Freher. mede door twee Belgische veldfouten. Steeds duidelijker werd, dat de Belgen voor dit Nederlandse team geen partij waren. In de tweede inning volgde een honkslag van Richardson. Toen Agusti nus in de vierde inning voor een home run zorgde liep de voorsprong van Ne derland op tot 12-0. Het Nederlandse slagwerk was overi gens in het algemeen erg sterk. De- ploeg kwam tot zeventien honkslagen in veertig slagbeurten. Coach Arce haalde, gezien het grote overwicht van zijn formatie, in het tweede gedeelte van de wedstrijd Boudewijn Maat, Ri chardson en Van de Dungen Groni- vius uit de basisploeg cn verving ze door Fyth, Smith cn Jonkers, welke laatste in twee slagbeurten nog voor twee honkslagen sloeg. Nederland 4 2 3 3 4 2 2 België 0 0 0 0 0 0 1 Andere uitslagen zijn: FrankrijkZwe den 1512, West-Duitsland-—Groot-Brit- tannië 12—3. tekoor, een fanfare- en een tokkelor- kest. Het operettekoor zingt o.l.v. Joop Groesz een compositie van Ton de Leeuw, de fanfare speelt samen met het Musisch Lab een werk van Bernard van Beurden, door hem zelf gedirigeerd en het tokkelorkest Caecilia dirigent Wessel Dekker brengt nieuw werk van Willem Breuker, door hem speciaal voor dit ensemble geschreven. Van Amsterdam naar Utrecht, waar op zondag 12 september in de grote zaal van het Jaarbeurs congrescentrum het mobiel ensemble Nederland onder directie van Jan Stulen zich voor het eerst zal laten horen: in kamermuziek van Michaei Finnissy (Engeland), John McGuire (Verenigde Staten), Jorgc An- tunes (Brazilië) en Wolfgang Witzen- mann (Duitsland). Nederlandse dag 13 september: dat is de Nederlandse dag, waarop onze jongste componisten ruimschoots de gelegenheid wordt gebo den hun verworvenheden te presente- aan kritisch geïnteresseerden uit de oude en nieuwe wereld. De dag daarop heeft weer een mondiaal karakter, ge tuige het programma van het concert door het Utrechts Symfonie Orkest cn Paul Hupperts in het Utrechtse Tivoli te bieden: muziek van de Uruguees Antonio Mastro-Giovanni, de Roemeen Horatio Rudlescu, de Engelsman Step- han Gersh. Bij een moderne ontmoeting behoort natuurlijk een „Workshop", waaraan zowel scheppende en herscheppende kunstenaars zullen medewerken, we noemen er enkelen: De Amerikaanse componist Morton Feldman, de bekende hoboïst Heinz Holliger, de pianist en organist Karl Erik Welin, het Gaudea- iRUs Kwartet en de Italiaanse compo nist Sylvano, Bussotti. Deze workshop wordt op 15 september met een concert te Hilversum besloten. Volgt, op 16 september, een optreden van het Radio Kamerorkest o.l.v. Roelof Krol in de VAR A-studio te Hilversum: werk van Pierre Marietan (Zwitser land), Maurice Benhamou (Frankrijk), Thomas Marco (Spanje) en Maurice Weddington (U.S.A.) kan men daar ho ren. Tevens zal men hier een tweetal koorwerken beluisteren van de Japan ner Keiko Okasaka en de Amerikaan Russel Peck, gepresenteerd door het Omroepkamervrouwenkoor o.l.v. Frans Muller. Op het slotconcert, 17 september te Hilversum, vindt de prijsuitdeling plaats: De Amerikaanse pianiste Doris Hays, winnares Van de eerste prijs van het internationaal Gaudeamus Concours voor vertolkers van muziek van onze tijd, in het voorjaar 1971 te Rotterdam gehouden, zal bij deze gelegenheid wer ken voor elektronisch versterkte piano uitvoeren. Veel wordt er dus de komen de dagen geboden, druk zal er worden geëxperimenteerdhoe zal het pu bliek op dit alles reageren? tha 1270—280; II terfly 200—280; Es ;en: Polyan- White But- 340; II 280; III september Ro: ser Ofarlm 34 190; II 110; III 70; 3ü; Vlrbui per bos; 's; Hyperic e sim 10—15, rode sim 11- crowly sim 8—13, dusty i m 7-14. gy sim 10-15. *ee 13—20. ;n yellow 50-80. white sv rs 40—80. fygestegia I 65—125. chrysante anjers 180—210. 490—730, C II 320; bloemkool (6 p. bak) I 49—70, II 18—47. (8 p. bak) 1 47-58. II 17—34. (10 p. bak) I 30. C 12 p. rabarber 25; radijs VEEMARKT ROTTERDAM 7 Sept. - AAN VOER: totaal 2824; weekaanvoer 4293; slach- trundcren 200; gebrulksvee 559; vette ka)ve- ien 92; graskaivercn 60; nuchtere kalveren 1261; varkens 2; paarden 3; veulens 3; schapen en lammeren 592; bokken en gelten (in guldens per stuk, tenzii 3.95-4.25. 2e kwal. 3.85-3.95. 3e kwal. 3.75-3,85; stieren per kg alle kwal. 4.90-5.80; worst koeien per kg 4.20-4.40; kalf- en melkkoeien 1175-1725, vare oelen 775-1250; vaarzen 850- 1125; pinken 675-900; graskalveren 325-550; •n per kg 1,35-1.80; mestkal- r-rulm prljsh.: n gewoon-stu-gedrukt; vaarzen ninder-lul, duur-stljver; graskal- i-matig- hoger; vette kalveren .eck-vlot-hoger; nuchtere kalve- kalm-prlhs.: schapen en lamme- i per kg): extra UNIVERSITAIR NIEUWS AMSTERDAM (ANP) Aan de Umve elt van Amsterdam is geslaagd voor ixamen: doctoraal alg. politieke en soc In Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, Den Haag, wordt van 14 tot en met 18 september een tentoonstelling „Ar- ti ct Pcctini 1971" gehouden van werkstukken op het gebied van de beeldende kunsten, gemaakt door per soneelsleden en gepensioneerden van de maatschappijen behorende tot de Koninklijke Shell Groep in Neder land. Deze vierjaarlijkse expositie vindt thans voor de vijfde maal plaats. PARAMARIBO (ANP) De drie daagse staking die door vier vakcentra les in Suriname werd uitgeroepen is mislukt. Van de zestienduizend ambte naren zijn slccbts tweeduizend in sta king gegaan. Op een groot aantal bedrij ven is gedeeltelijk gestaakt, in sommige gevallen nam men in het geheel niet aan de staking deel. De grootste bedrijven in Suriname: Suralco, Billiton. Kersten en Bruynzeel, ondervonden geen hinder van de sta king. Het werk bij de KNSM en Alcoa lag geheel stil. Op de suikeronderneming Marien- burg. eigendom van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam, werd even eens niet gewerkt. Met uitzondering van de Algemene Bank Nederland wordt bij de handels banken normaal gewerkt. Op de-assu- rantiebedrijven verscheen ongeveer de helft van het personeel Enkele kantoren hadden als voor zorgsmaatregel besloten hot personeel vrijaf te geven Vele werknemers die buiten Paramaribo wonen, konden dooi het uitvallen van veerdiensten en bus verbindingen, en het staken van een deel van de Surinaamse luchtvaart maatschappij, niet op het werk ver schijnen. De minister van Openbare Werken en Verkeer, ir. R. Goossen, heeft de direc ties van de radiostations in een brief gewaarschuwd tegen het uitzenden van berichten, interviews en communiques, die de openbare orde. de politieke rust en de veiligheid van het wettig gezag zouden aantasten. De harpisten Edward Witsenburg cn Jenny Benhamon concerteren op zon dagmiddag 12 september in het Haag se Gemeentemuseum op oude instru menten. De toegang voor museumbe zoekers is gratis. Aanvang 15 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9