Fadrhonc' ruggesteun GAMBRILL KWAM ZELF TOCH SLAAGDE MARJAN NOG OP RUGSLAG Marianne Ooms een snel TiPsDuin<% paradepaardje van rensport BEGELEIDINGSCOMMISSIE KNVB IS: Zwemcoach zag concurren tie voor Amerika Zege dammers iu Tiflis blNSDAG 7 SEPTEMBER 1971 PAGINA ZEIST Henk Zon is een goedlachse optimist. Hij is een - jterke man bij de Rotterdamse eredivisieclub Excelsior en ijijkt naast andere taken eenzelfde functie te gaan |bekleden in de KNVB sectie betaald voetbal. Henk Zon is de laak van voorzitter opgedragen in de enige weken geleden gevormde begeleidingscommissie die nets meer of innder iwil dan de plooien glad strijken die sinds jaar en dag bestaan op het vlak van de communicatie tussen bondscoach en verenigingen als het gaat om het Nederlands elftal en jong Oranje en die daarbij vooral het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974 voor ogen heeft. Goedlachse optmst Henk Zon is nogal wat van plan. zoals hij gisteren in het KNVB-Sportcentrum in Zeist onthulde. Zonder met de ogen te knipperen verklaarde hij: „Het eerste doel is de kwalificatiewedstrijden te winnen, de eindronden te berei ken en wereldkampioen te worden. Als we ons dit doel niet voor ogen stellen, kunnen we net zo goed weggaan". Later zwakte hij zijn woorden ietwat af met te zeggen: „In elk geval tenminste de finale bereiken" De begeleidingscom missie wil daarbij de ruggesteun zijn voor bondscoach Fadrhonc, die geen zorgen meer mag hebben op organisato risch gebied zodat hij alle aandacht kan wijden aan de technische zijde. i De heren v d Ven. Van Zanten, Zon, j jle toegevoegde secretaris Strous vor men de begeleidingscommissie, waarbij Literaard nauw betrokken zijn bonds- i roach Fadrhonc en het hoofd van hel (redisch centrum van de KNVB. de arts Kessel. Eerste en voornaamste opgave is je pogen het Nederlands elftal en Jong Iranje centraal te stellen, zoals Henk ion uitdruke. Daartoe was gisteren in e ochtenduren overleg gepleegd met de eïding van Ajax. Feijenoord, FC Twen- PSV en FC Den Haag, zijnde de lubs waaruit eerst en vooral geput zal i'orden en werd voor de beide Iranjeformaties. Sparta was eveneen: itgenodigd maar was niet versche- Meedenken „We hebben", aldus Henk Zon. ,,de rjoezegging gekregen dat in principe alle nedewerking wordt gegeven". Dat loudt noodzakelijk in dat een „uitge- ijnd programma" moet worden opge teld zodat clubbelangen en die van de oach niet botsen. Henk Zon: ..We legrijpen heel goed welke belangen de clubs op het spel staan in de se internationale toernooien. We uilen dan ook ten spoedigste oveileg liegen met onze tegenstanders in de oorronden België, Noorwegen en Jsland om de data van de ontmoe tingen vast te stellen. Daarop moeten ijvoorbeeld de competitie 19721973 worden afgestemd, in overleg met com- jetitieleider en verenigingen. Op 31 de cember 1973 moeten alle voorrondewed- itriiden zijn gespeeld. Voorheen kwa- wij met een programma en kon- de clubs daaraan niets veranderen. u Nu kunnen de clubs meedenken. We fweten dat er desondanks moeilijkheden zulle: ichte: zullen komen coach optimaal kan werken". Opgetrokken Pt kwestie van de 'honorëriifg van tië linternationals heeft ook c de., aaiiflaubt de begeleidingscommissie en Fadr- kon al mededelen dat dagvergoe- ?n voor Jong Oranje zijn opgetrok- tot hetzelfde bedrag dat de spelers de A-ploeg ontvangen. Met ingang woensdag (Jong OranjeIsraël) gaat dat al in Dr. Frantisek Fadrhonc bleek zeer Dgenomen met het voornemen van de legeleidingscommissie hem niet alleen steunen maar ook te ontlasten van llerlei bijkomstigheden die hem be- emmeren in het optimaal uitoefenen zijn functie. „We moeten tot een samenwerking komen met clubs, caches en managers Die realiteit zal hardere aanpak vergen. De mate- iéle kant is voor de clubs zeer belang- aat tegenover dat de erlegenwoordigende ploegen, zo is ge leken, ambassadeurs bii uitstek kun- zijn. Trouwens, ik werk ook voor clubs". Hij staafde dat met het wrbeeld: ..René v.d. Kerkhof had in lubverband enorme moeilijkheden. Ik hem gesproken en zondag leeft hij goed gespeeld". Met gering RIJSWIJK. Jarenlang keken de Nederlandse zwemtrainers met een jaloerse blik in hun ogen naar wat zich allemaal in Ame rika afspeelde. Als lopende-band- werk vlogen daar de wereld records de zwemfabriek van de Verenigde Staten uit. Aan deze overweldigende opmars is nog lang geen halt toegeroepen, maar de indruk bestaat al enige tijd, dat de Amerikaanse topcoaches wel een tikkeltje bevreesd volgen wat er in ons land allemaal ge presteerd wordt. Het is een pu bliek geheim dat de resultaten van Hansje Bunschoten, Anke Rijnders en de laatste weken ook van Enith Brigritha nauwkeurig bestudeerd worden om er maar achter te komen hoe groot het gevaar op de Olympische Spelen voor Amerika is. Gisteravond bleek, dat het niet bleef bij het volgen op afstand. In het Te Werve-bad van RijswijkJTv.at gi'Ster-f club uit Long Beach. Geen facet van de zwemiiiterland ontging hem. De realistische ..pleegvader" van o a. het Weslduitse zwemwonder Hans Fass- nacht, de grote man van de Europa cup in Uppsala, was later zo eerlijk zijn bewondering voor de fascinerende opkomst van het Nederlandse zwem men onder woorden te brengen. „De vooruitgang van uw zwemsters is ook voor ons een fascinerende «aak Wij zijn er ten zeerste door verrast. Voor al het feit. dat de doorbraak zo snel ging. is interessant". Maar Don Gambrill. die zaterdag een lezing hield voor de trainers van de Koninklijke hfederlandse Zwembond, had niet lang de tijd voor de kennis making. Hij reist de eerstkomende weken heel West-Europa door als zaakbehartiger van Spido. Daarna keert hij terug naar Amerika, waar hij in Long Beach (California) niet meer als trainer werkzaam zal zijn. maar op de Harvard-universileit in New York. 'Hans Fassnacht zal hem dan nareizen, al staat vast. dat hij niet als student zal kunnen worden inge schreven. Dat hindert echter niet. Want de Westduitse Bond. die Hans Fassnacht zelfs een fiks zakgeld toe stopt in het jaar. dat alles zal gaan draaien om de Olympische Spelen in München. wil kost wat kost dat het haar toptalent aan niets ontbreekt. Een vereiste is dan de training bij Gambrill. die al zoveel talent naar de absolute top hielp, dat zijn naam een wereldbegrip werd. Prognoses Don Gambrill, een stugge realist, de monstreerde dat ook in zijn prognoses. Hij rekende snel uit, dat de grote kan sen voor Anke Rijnders in 1971 niet op de 100 of 200 meter vrije slag zou den komen te liggen, wat tot nu toe algemeen werd verwacht. ,.Tk geef haar veel meer kans op de vlinderslag. Zij zit op dat onderdeel al dicht bi} de wereldtop. Zilver lijkt pnë in Mün-». chen haalbaar voor haar". Eveneens optimistisch, maar wel iets minder, was Don Gambrill over het perspec tief van Hansje Bunschoten. Hij be nadrukte. dat de concurrentie op de 400 meter vrije slag groter was, dacht haar niettemin een reële finaleplaats toe, maar vond een hogere plaats erg speculatief- „Het zal voornamelijk van de ontwikkeling van Hansje in het volgende seizoen afhangen, of ze i-uim onder de 4.30 komt of niet. Anders heeft ze weinig kans op een medaille. De concurrentie zal daar namelijk moordend zijn". De vooruitzichten voor de 4x 100 meterploeg slaat de Ameri kaan aanmerkelijk hoger aan. „Ame rika en Oost-Duitsland zijn voor Ne derland de grootste concurrenten. Australië en Hongarije misschien ook, Wereldfaam De vrij lange Karin, het veertienja rige dochtertje van de Amerikaanse coach, zwom ondertussen een weinig enerverende 800 meter. Geen ogenblik kon ze waai-maken. dat haar vader een wereldfaam heeft. Haar tijden, die ze als dominerende gastzwemsler in dit gezelschap maakl, zijn 1.11.2, 2.26.4, 3.41.5, 4.57.7, 6.13.6, 7.30-1, 8 47.1 en 10.02.4. Geen resultaat van formant. Hansje Bunschoten heeft op de nationale titelstrijd na een nek- aan-nekrace mei Linda de Boer 9.24.7 laten afdrukken. „Tevreden ben ik natuurlijk niet over deze tijd van Kim", zei hij breedlachend. ..Mij staan andere tijden voor de geest". HANS DE BRUYN >rdt gestreefd de techni- j die basis te verbieden, de hoofdtaak in Fadrhonc. De organisatorische kant 3l behartigd worden door de begelei- ingscommissic. ter ontlasting van do ondscoach. Hoe dat zal uitpakken, ligt L de toekomst verborgen Het is in elk 'al al winst dat de zaak wordt aan- epakt en dat de wil om tot het grooi- succes te komen sterk aanwezig Omtrent de vooi beteidngsperiode voor lands NederlandOost-Duits- wd op 10 oktober en Luxemburg 'eiieriand op 17 november hebben de 'óf clubs, waarmee word overlegd, al 'olled e medewerking toegezegd De pelers die Fadrhonc nodig heeft, zullen 'Orden afgestaan in de perioden 4 tot met 10 oktober en 15 tot en met 17 'ember De eerste vorm van optimale fcenwerking lijkt er dus al te zijn. Record Coby Buter geëvenaard RIJSWIJK. Eindelijk lukte het haar dan toch. Marjan Vermaat/de Nederlandse rugslagtroef, die na de „nationale" in Den Haag, het drielandentoernooi in Wald Kraiburg en de Europacupwedstrijd in Bratislava een beetje teleurgesteld het seizoen afsloot, omdat ze liefst driemaal een seconde boven het record van Coby Buter (108.3) bleef, oogstte gisteravond tijdens de zweminterland NederlandRusland de voldoening van een maximale inzet. De slreeftijd voor dit seizoen werd geëvenaard. Terwijl Hansje Bunschoten, Anke Rijnders en het nieuwe sprintfeno meen Enith Brigritha gisteravond thuisbleven, omdat anders de ver- teveel zouden doorwerken, maakte Marjan Vermaat zich op voor een allerlaatste poging om dat felbe geerde record te pakken. De Russi sche Tina Lekveisvilla. die vóór Bratislava de favoriet op dit on derdeel was, maar het toen liet afweten, in het voordeel overigens van Marjan Vermaat, die goud won. wilde in het vaak ten onrech te als langzaam betitelde Te Wer- ;-bad dat 1 besl minder was dan haar Vlaardingse rivale. Maar dat wist Marjan en zij was erop geprepareerd. Snel van start glijdend, stelde ze het Russinnetje meteen voor de proble men. De morele dreun, die daar een gevolg van was, heeft Lekveis villa niet meer overwonnen. Al bij het keerpunt op vijftig meter ver gat haa plichte afzet te maken, waardoor diskwalificatie onvermijdelijk was. Marjan Vermaat bleef zich daar van uiteraard onbewust en zag in haar concurrente nog steeds de be dreiging, die zij moest afwenden. De tijd, waarin de niet mooi. wel effectief zwemmende Vlaardingse uitkwam was 1.08.35. Naar de maatstaven van het FIM-reglement dient dit resultaat sinds augustus naar beneden te worden afgerond, wat dan eindelijk de evenaring van het Nederlands record in hield. Krachtmeting Van een échte krachtmeting in de ze interland was nauwelijks spra ke. De voornaamste Nederlandse vedetten ontbraken in de eerste plaats, maar van Russische zijde waren er ook vele afwezigen. De wereldvermaarde schoolslagspecia list Pankin, crawltroef Tereshina en anderen, zoals Prudnikova en Solovanova moesten door een on verwachte griepaanval verstek la ten gaan. De spanning werd daar door nauwelijks groter. De hege monie van de Russische deelnemers werd op bijna alle nummers (7 van de 11) nadrukkelijk onderstreept. Voor een bijzondere prestatie zorg de de hoogblonde huismoeder Ste- panova. Zij kwam op de 200 meter schoolslag uit op een tijd van 2.41.4. Net even boven het Euro pees record van 2.40.7. Ook in Bra tislava had de stevig gebouwde Russin haar slreefprestatie dicht benaderd (2.41.2.) Een onbewogen Stepanova nam het applaus van het talrijke publiek in ontvangst. Even onbewogen verklaarde zij na derhand: „Na München stop ik er definitief mee. Ik sta nu al zo'n acht jaar aan de top. Het kost teveel inspanning". HANS DE BRUYN Marjan Vermaat wan de uitblink; in de zweniontmoetiug met Russische ploeg. ma 11° (ZIAN)'2.37,7; 3. Pcler Spijk' (HZ HERMAN VAN BERGEM T1FLIS Ton Sijbrands heeft gisle- !n in Tiflis in de tweede ronde van toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Europa gewonnen Italiaan Zorn. Van der Sluis rde over Kaderabek (Tsjecho- 'lotvakije). De uitslagen van de partijen van de tweede ronde: Zorn (Ualië)-Sijbrands Nederland) (1-2, Gantwarg (Rusland)- Deger (België) 2-0, Rabatelle (Frank- :ijk)-Bergsma (nederland) 3-0. Kade- rj>bek (Tsjecho-Slowakije)-Van der Sluis Kederland) 0-2. De overige partijen fteiden afgebroken. DEN HAAG Het Nederlands elftal eelt voor 1972 twee v riendschappelijke sdstriiden op het programma staan april tegen Polen in Nederland en 3n 8'J?ustus 1972 een uitwedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije. (Van onze sportredactie) EMMELOORD. Een achttienjarig Haags meisje maakl furore in de paardesport. Had ze voordien al naam gemaakt met de dressuur- en springpaarden, nu doet ze het onder „de vlag" van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Marianne Ooms is terecht 't „paradepaardje" van een op en top sportfamilie. Haar vader maakte de rolhockeysport populair in Nederland, terwijl haar oom (Ilenk) en opa fietsers waren van de Betaal uit Halfweg en deelnamen aan de Olympische Spelen. Evenals'haar zusje Anita bracht zij het tot jeugdkampioene kunstrijden op de rolschaats. Als amatrice zegevierde Marianne Ooms onlangs op de grashaan van Emmeloord in een hindernisren van halfhloedpaarden in de Praxiprijs. Het was haar eerste ren en ze liet met Caprille meteen de overige zeven paarden met vele lengtes achter zich. Op het ogenblik werk ik voor mijn plezier op de stal van Annemiek van lij door zou gaan. Een zware Bei.sscl op Duindigt. Ik hoop heel gauw mijn eerste overwinning te behalen met een volbloed in een ren. Met Baboon ben ik er al heel dicht bij geweest. Het is een veelbelovend paard. Het is enorm, zo'n ren. Het zand vliegt om je oren heen. Ik doe niets liever." lijn knie. opgelopen met de volbloeds cp Duindigt. maakte rijden bijna onmogelijk. Ik ben toen naar een goede dokter in Rotterdam geweest. Daar kieeg ik twee injecties en zalf mee Vlak voor de wedstrijd moest ik mijzelf nog een injectie geven. Door pech onderweg naar Emmeloord kwam ik pas een half uur voor de ren daar aan. Iedereen was klaar en in een snel tempo moest ik mij omkleden en met inlig kilo lood gaan Verrassend verlies van hockeydames JOHANNESBURG liet Nederland se damesiiockryclftal. dat in Auckland het eerste toernooi om de wereldtitel won, heeft gisteren in Johannesburg een ne derlaag geleden legen de Zuidalrikaan- se B-ploeg. Nederland, dat bij de rust met 0-1 achterstond, verloor met 0-2. De gastvrouwen dankten hun zege voor een belangrijk deel aan doelvrou- we Clair Nicholson, dië een voortreffe lijke wedstrijd speelde Aanvankelijk beheersten de Nederlandse dames de ontmoeting volkomen. Toch scoorde rechtsbinnen Deniso Thomas in de 35e minuut voor Zuid-Afrika. i In de tweede holft was er weinig krachtsverschil lussen beide ploegen, j Kort voor het einde maakte Jenny McLelland een einde aan alle onzeker- heid. Zij bracht de stand op 2-0. Met kwa de aanvang moest >k mijzelf nog die prik geven. Wel zes of zeven keer prikte ik door de wedstrijdzenuwen mis. Ik gaf het tenslotte maar op. Tijdens ?.o n rit voel je niets meer van de pi^n aan je knie Voor Marian ne Ooms is de paardesport alles ..Bin nenkort wil ik een eigen paardje kopen. Haar dagtaak wordt „ingenomen" door paarden. Elke morgen om half vijf is Marianne Ooms op Duindigt. /,e moet er dan hard tegenaan gaan bij S(al Beissel. Elke morgen rijdt zij samen met de Duitse jockey Dieter veel paar- naar bed. Dat moet zij voor haar sport allemaal over hebben, ook als je die als amateur beoefent. Het is trainen en nog Selectie Jong Oranje VEENDAM Het elftal van Jong Oranje, dat morgenavond in Veendam uitkomt tegen Israël, is als volgt sa- I mengesteld doel: Loeklcen (Veendam) I Achter: Schneider (Feijenoord), Nees- (Ajax), Van Vliet (FC Den Ha .g). (Van onze paardesporlmedewerker) WASSENAAR In de Jonker- en Jofferprijs komen morgenmiddag op Duindigt weliswaar niet de absolute toppaarden bij de tweejarige dravers aan de start, maar toch is het deelne mersveld van behoorlijk kaliber. Kassinana en Korjak zijn er nu niet bij. maar „Woudstra heel"! wel Kaptein Sister B bij ..De Jonkers" in de strijd Hij, Koentje Dartel en King Areta zul len bij normaal verloop wel in de prijzen vallen. Bij „de Joffers heeft Karin Hollan- dia een kans op de zege met overigens wel vraagtekens, omdat van de dertien paarden er vele nog niet vaak gestart /.ijn en voor een verrassing kunnen zor gen. Om half drie is de eerste start. Het 1 j programma. Joke Dartelprijs (2140 in met trio): lay Lee - Jacob Areta - Ilona Carbo- nari. Outsider: Jongebert S. John Aretaprijs (2140 m i. Jericho L - Importeur O - Jupiter. Ilse Hanoverprijs (2000 m autostart, met trio) Ivan Hollandia - Iwin Bui- j tenz.org - Hetty Hanover. Melinaprijs (ren. 1800 m.): Qucilio - Royal Hunter - Life. Happy Firstprijs (2100 m met trio) Eronica W - Entry Volann - Everpri- Jonker Prijs (1500 m, autostart): Kaptein Sister B - Koentje Dartel - King Areta. Jofferprijs (1500 m., autostart, met Hollandia - Kokette R - Ma; Mai gewend. Want als jeugdkampioene op de rolschaats moest zij ook veel trainen Verplichte figuren bezorgden haar toen soms nachtmerries. Marianne zoekt het nu liever tussen de gewone merries. en Krol (Ajax i Midden: Boskamp (Feijenoord) en Haan (Ajaxi. i Voor: Geysclaar (FSCi. Hockcma (PSV), Schoenmaker (Feijenoord) en Mulders (PSV) Wisselspelers- Schelleken? (NEC). Nolten en Rene van der Kerkhof (bei- I den FC Twente). Kari Henri Buiten/.orgprijs (2520 m Irish Kan - Hollywood A - Fury Spencer Mirxilioptijs (ren. 1900 m„ voor ama- 5): Newbury - Marissa Ingo Quickprijs (2000 m autostart. VOO! leei lingen) litis Hollandia - Idool Buitenzorg - Hellen Carbonari.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7