Numerus fixus: remedie tegen overbevolking universiteiten" Pancratiuskerk Sassenheim wordt drastisch veranderd Rector-magnificus bij overdracht waardigheid: Culturele raad vestigt zich in het Kaaggebouw Kunsthuis in beneden ruimte Wet Veringa onduidelijke werktekening Promenadeplannen in raad Wassenaar Prof. Lambooy spreekt over gewestelijke samenwerking LEIDSE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER m ZOETERWOUDEi ALPHEN I LEIDEN De viering van het zilveren arbeidsjubileum van de heer A. van de Elshout bij het bedrijf van Oosthoek n r. in Zoeterwoude. kreeg gistermorgen wel een bi/ronder tintje, toen bij de aankomst aan de poort van het bedrijf dc jubilaris en zijn echtgenote werden ontvangen door een groepje medewerkers van de jubilaris, die hem een kostelijk muzikaal onthaal bezorgden. Eenmaal in bet directiekan toor bood ir. P. Kolk de jubilaris een geschenk onder couvert aan alsmede de erepenning van de vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen In Nederland HIBIN met de daarbij behorende oorkonde. Ook de heer J. Piket bood de jubilaris namens de personeelsvereniging een geschenk onder couvert aan. alsmede een fraai bloemstuk voor mevr. Van de Elshout. De heer A. van dc Velde bood namens de smederij een ..ding dong" bel aan voor het nieuwe huis van het echtpaar in Leiden en een fraaie plant voor mevrouw Van de Elshout. SASSENHEIM Na talloze bespre kingen gedurende de afgelopen maan den zijn de plannen voor de vernieu wing en aanpassing van het interieur van de Pancratius-kerk zover gevorderd dat eind van deze maand met de werk zaamheden kan worden begonnen. Wel heeft er morgenochtend nog een be spreking plaats in de pastorie met het diocesane bestuurscollege van het bis dom. maar het is volgens kapelaan Kuypers zo goed als zeker dat realise ring van de plannen kan doorgaan. Het kerkgebouw, dat in z'n huidige vorm in 1928 gereed kwam. zal dan van 27 september tot circa 19 december op slot gaan. De werkzaamheden zullen uitgevoerd worden door het plaatselijk bouwbedrijf Kiebert. onder architectuur van het bureau Kirch. Hermans en v.d. Eerden te Leiden. Proefboringen hebben uitgewezen dat de onderlaag van de vloer zo broos is, dat er een geheel nieuwe vloer gestort zal moeten wor den. Met uitzondering van het priester koor zal in de hele kerk zwarte Portu gese liesteen worden aangebracht. Het verhoogde deel van het priesterkoor wordt bedekt met travertin, dat goed afsteekt tegen de zwarte leisteen. De nieuwe banken, die de huidige onge makkelijke banken zullen vervangen, worden uitgevoerd in een lichte hout soort op een stalen onderstel en worden uitgerust met een knielbank, die ook als voetenbank dienst kan doen als de leisteen te koud voor de voeten zou zijn. Voor de nodige nieuwe verwarming komen twee ketels voor gasverwarming. Deze ketels kunnen 400.000 warmte ca lorieën per uur leveren. Bij een buiten temperatuur van min 10 graden kan de kerk in 3 uur tijds op een temperatuur van 15 graden worden gebracht. Hoe wel de calculatie nog niet geheel is afgerond en er dus nog geen exacte cijfers bekend zijn, worden de kosten van deze vernieuwing op circa f 350.000 geraamd. Als de werkzaamheden een vlot verloop hebben zal het interieur van de kerk een drastische verandering hebben ondergaan. Op de plaats waar zich thans het hoofdaltaar bevindt, is dan de dagkapel, terwijl het hoofdal taar meer naar het midden komt. waar thans banken zijn opgesteld. Ter weers zijden van het hoofdaltaar komen dan twee rijen banken die opzij, en één rij die op de voorzijde van het altaar uitzien. Hiermee komt de Eucharistie viering centraal zoals dat ook in de vroeg-christelijke kerk gebruikelijk was. Tussen de dagkapel en het hoofd altaar komt een ruimte vrij die bij kerkelijke hoogtijdagen en bijzondere gelegenheden dienst kan doen. Ook voor het hoofdaltaar zal een dergelijke ruimte beschikbaar blijven. In verband met de sluiting van het kerkgebouw tijdens de vernieuwing moest voor de kerkdiensten naar een ander onderkomen worden gezocht. Hiervoor werd wat be treft de zaterdagavond gastvrijheid ge vonden in de Gereformeerde kerk in de Julianalaan, die met ruim 1000 zit- Gedurende drie maanden zijn in dit kerkgebouw de Gereformeerde Kerk ende Hervormde Gemeente en de R.K.Kerk broederlijk verenigd. In de aula van de nieuwe basisschool in het Kooiplan zullen zondagsmorgens om 9 en 10 uur diensten worden gehouden, terwijl er om 8, 10 en 11 uur ook diensten in het KSA-gebouw zullen zijn. Waar de zondagavondmis wordt gehouden is nog niet bekend. De avond missen, die op maandag, woensdag en vrijdag om Inlf 8 worden gehouden zullen plaatshebben in de ruimte onder de toren in de Pancratiuskerk, evenals de zaterdagmorgenmis om 7.45 uur. De andere morgenmissen vervallen. Bejaardensoos gaat weer open in Oude Ade OUD ADE Na de rustige vakantie- tijd is het bejaardencomité in Oud Ade met hernieuwd enthousiasme aan de slag gegaan. Ze heeft er voor gezorgd dat de be jaarden het komende seizoen zich we derom kunnen verpozen op de maan delijkse soosmiddag. Deze middag is vastgesteld op elke eerste dinsdag van de maand. Jaarlijkse viswedstrijd Heilig-Hartschool LEIDEN Ook nu weer waren er voor de jaarlijkse viswedstrijd zo'n hon derd leerlingen van de H. Hartschool vroeg uit de veren gekomen. Om 8 uur begon de wedstrijd. De vangsten vielen niet tegen. Oudercomité en school hadden heel wat prijzen ter beschikking gesteld. Na een uur vissen" werden de prijzen uitgereikt. Vangers van de meeste vissen waren: 1. Martin Vlasveld; 2. Jolanda Blikman; 3. Corine de Haas. Voor de grootste vis waren vier prijzen: 1. Frans de Wit; 2. Arthur Poort; 3. Eddy Prins; 4. Jan Malachovsky. De vangers vpn de kleinste vis: 1. Nicole Gordijn en 2. Lenie Verbruggen, kregen een troostprijs. De overige vissers werden getroost met een tractatie. LEIDEN De Culturele Raad Leiden zal zijn bureau gaan vestigen in het Waaggebouw. De Raad koestert het plan om in de benedenruimte een „open kunsthuis" te creëren. Tot nu toe had de Culturele Raad geen eigen bureau: het secretariaat is geves tigd in het stadhuis en de vei-gaderingen worden doorgaans gehouden in de kof fiekamer van het stadhuis. Door het vertrek van de Markt- en Havendienst uit het Waaggebouw is een bijzonder ge schikte ruimte vrij gekomen. In zijn eerstvolgende vergadering, donderdag a.s., zal de Culturele Raad van gedachten wisselen over het betrek ken van het gebouw en de inrichting en de ruimten. Die gedachtenwisseling be hoeft niet lang te duren, want de meu belen zijn al besteld. De bestemming van de benedenruimte zal stof tot gesprek te over bieden. Het plan bestaat, om deze ruimte vrijblijvend open te stellen voor Leidse kunstenaars die hun werken ten toon willen stellen. Daarnaast zou dan ook een koffiebar ge vestigd kunnen worden om de drempel vrees voor het publiek weg te nemen. Er zijn een aantal problemen, waar van het eerste en waarschijnlijk onover komelijke, dat van de financiën is. Maar ook als het plan niet op de geldelijke kanten zou stranden, zou er de zorg zijn Open dag bij brandweer LEIDERDORP De Leiderdorpse brandweer zal 11 september tussen 14.00 en 16.00 uur enkele demonstraties geven op het „Voordorpterrein". Ook zullen leden van de brandweer klaar staan om iedereen te vertellen, wat de brandweer doet vanaf het moment van de brand melding. Warong Djawa voorziet in vergaderbehoefte LISSE Het restaurant „Warong Djawa" is helemaal gerestaureerd. De eigenaar de heer De Vries heeft vooral een bijdrage geleverd voor het oplos sen van de vergaderproblemen die Lisse kende sinds „De Witte Zwaan" is opge heven. De gehele bovenverdieping van „Warong Djawa" kan voor dit doel be nut worden. Er is vijf maanden met eigen krachten aan gewerkt. ALPHEN Vrijdag 10 september aanstaande neemt de heer A. J. Th. M. Korver tijdens een bijeenkomst om 15.00 uur in het gemeentehuis afscheid als adjunct-directeur van gemeentewer ken. Om 17.00 uur d.o.v. is er een openbare afscheidsreceptie. Burgemeester Gallas legt eerste steen ALPHEN Burgemeester Gallas zal zaterdag a.s. om tien uur de eerste steen leggen voor de bouw van het kerkelijk en gemeenschapscentrum „De Bron" aan de Bruins Slotsingel-hoek Troubadourstraat. Dit gebeurt op uitno diging van de Raad voor Kerk en Sa menleving in Ridderkerk. waarmee de Rijskdienst voor de Monu mentenzorg het gebouw omringt en waardoor het nauwelijks mogelijk is, zonder moeilijkheden, een spijker in de muur te slaan. Ten slotte is er nog het practische bezwaar van de bewaking van de geëxposeerde werken: een open kunsthuis moet ook altijd open zijn en vanuit de koffiebar is niet de gehele benedenruimte te overzien. PROF. GOSLINGS: LEIDEN. In een beschrijving van zijn rectoraat heeft de nieuwe rector-magnificus, prof. dr. W. R. O. Goslings, gistermiddag de na druk gelegd op het overgangs karakter ervan. Professor Goslings gaf deze beschrijving nadat de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. C. Soeteman, zijn waardigheid aan hem had overgedragen tijdens een bijeen komst in de Pieterskerk. Overeenkomstig de wettelijke bepa ling zal het rectoraat van prof. Goslings slechts duren tot het tijdstip, waarop de rector magnificus onder de nieuwe structuur zal worden benoemd. Het is aldus de nieuwe rector magnificus een overgangsrectoraat van beperk te, maar in maat en getal nog niet bepaalde tijdsduur. Het overgangska rakter geeft mede aan, dat hoewel in de gekozen rompraad de fundamen ten van het gebouw van de nieuwe bestuursstructuur van de universiteit reeds duidelijk zichtbaar zijn geworden het gebouw-zélf nog niet is vol- Kritiek „Bij deze voltooing zullen, bij de niet altijd geheel duidelijke werktekeningen, die de architect Veringa heeft achterge laten, nog wel eens vragen rijzen over hoe hij op sommige detailpunten de uitvoering had gedacht." Prof. Goslings zei te hopen, dat de discussies hierover, de onderlinge verhouding tussen de „aannemers" en „onderaannemers" niet ernstig zullen verstoren. „Als wij allen," aldus de nieuwe rec tor magnificus, „in respect voor eikaars opvattingen en met een open oog voor de waarden, altijd aanwezig ook in de gedachten van een tegenstander, sa menwerken, moet het mogelijk zijn de nieuwe woning in een stijl op te trek ken, waardoor het ook voor onze oude universiteit hierin goed wonen is, dat wil zeggen een levenssfeer te scheppen, waarin naast vernieuwingen de aloude traditie van vrijheid van geest en ver draagzaamheid ten aanzien van verschil in levensopvatting gehandhaafd blijft. Hieraan gedurende mijn overgangsrec toraat op enkele punten te mogen mee werken, is een boeiende taak." Jaarverslag Alvorens zijn waardigheid aan profes sor Goslings over te dragen, had prof. dr. Soeteman verslag uitgebracht over het afgelopen academiejaar. Daarbij had ook hij bijzondere aandacht besteed aan de wet Veringa inzake de universi taire bestuurshervorming en de plannen van prof. Posthumus, betreffende de hei-structurering van het wetenschappe lijk onderwijs. Hij stelde zich op het standpunt dat deze de universiteiten alleen maar ten goede kunnen komen, „zolang de besten onder ons er de schouders onder blijven De bestuurlijke ontwikkelingen aan de universiteiten vormden overigens maar één van de facetten van het aca demiejaar, die professor Soeteman in zijn verantwoording betrok. Andere on derwerpen waren: de promoties, het postacademiaal onderwijs en de buiten landse betrekkingen. Met betrekking tot het toenemend aantal promoties zei de scheidende rec tor magnificus: „Er komen zoveel pro moties, vooral in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen, dat niet uitsluitend de rector daarbij de leiding kan blijven geven. In het afge lopen jaar bijvoorbeeld hebben in totaal 137 promoties plaatsgevonden. Een be roep zal nu worden gedaan op oud rectoren en andere oudere hoogleraren, die niet meer met bestuurszaken belast zijn, promoties voor te zitten." Indrukwekkend Postacademiale bijscholing wordt bij de snelle ontwikkeling van de weten schappen een noodzaak, zeker als de studieverkorting a la Posthumus wordt ingevoerd. Als bijzonder indrukwek kend voorbeeld van postacademiaal on derwijs noemde prof. Soeteman de Leidse Boerhaavecursussen voor huis artsen en specialisten, die dit jaar niet alleen in Leiden, maar ook in Twente en Zuid-Limburg en zelfs in Suriname en Indonesië zijn gegeven. Even indrukwekkend noemde hij on der het hoofd buitenlandse betrekkin gen de organisatie Eurotransplant, die op Leids initiatief is opgericht in voor orgaantranspiantaties natonaal verband wordt samei door artsen, ziekenhuispersoneel, poli douane, de luchtmacht enzovc geschiedenis van het medisch bei kent, aldus prof. Soeteman, nu fazen: die van de arts-eenling, die het artsenteam en nu die van de ir nationale gemeenschap. Öok van de ontwikkelingssamenvn king gaf de rector magnificus in aL jaarverslag een aantal Leidse voorba den. waaronder het project inzake i mily-planning in Indonesië cn dat j| treffende watervoorziening in S« gal. Voor het opvangen van de voortduw toenemende aantallen studenten zietj) aftredende rector magnificus een nui rus fixus als het enige middel. „Het zei hij, „ook nauwelijks te begrijp dat men zogenaamde onderontwikk landen family-planning aanpraat zijn eigen universiteiten ongelimiti bevolkt." LEIMUIDEN Tijdens een gisteravond i nde zaal van café-restaurant Keyzer gehouden bijeenkomst heeft de heer B- Kooy afscheid genomen als hoofd van de technische dienst van de gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuw- veen. De heer Kooy heeft met ingang van de volgende maand een functie aan vaard als directeur van gemeentewerken te Wierden. Burgemeester H. L. Breen bracht in een hartelijke toespraak namens d drie gemeentebesturen dank voor alles wat de heer Kooy voor de gemeenten en de bewoners daarvan heeft gedaan. Hg bood voorts een bijzonder fraai Delfts blauw wandbord aan. Mej. Marjon Roovers, één vah de medewerksters van de scheidende directeur, bood mevrouw Kooy een fraai boeket bloemen aan. Op de foto. Burgemeester Breen biedt de heer Kooy een Delfts blauw bord aan, terwijl mej. Roovers mevr. Kooy met een fraai bloemstuk verrast. Kosten ruim t wee ton WASSENAAR Het gemeentebe stuur van Wassenaar heeft de plannen van het winkelcentrum Langstraat aan de orde gesteld in hun vergadering van dc raadscommissie voor openbare wer ken. Deze commissie heeft zich akkoord verklaard met het beschikbaar stellen van een krediet van f 5000.voor de voorbereiding van de definitieve plan nen. Een voorstel daartoe zal in de eerstkomende vergadering van de ge meenteraad aan de raad ter goedkeu ring worden voorgelegd. Burgemeester en wethouders vinden het wenselijk over de consequenties van eventuele wijzigingen de mening te ho ren van ondernemers en andere bewo ners van de straten die erbij zijn be trokken. Wat de kosten betreft staat het gememtebestuur op het standpunt, dat het aanbrengen van sierbestrating in de Langstraat voor rekening van de ge meente moet worden genomen. Bij een wijziging van de bestrating zal tevens de riolering in deze straat, gedeelten van vóór 1900 date ren, vernieuwd moeten worden. De to tale kosten van de promenadeplannen worden geraamd op f 223.000,waar van f 119.000,nodig is voor de riole ring. Als de raad in de eerstvolgende vergadering in principe met de plannen accoord gaat, zullen de te nemen ver keersmaatregelen nader worden bezien en zal met de winkeliersorganisatie overleg worden gepleegd over de moge lijkheden tot aankleding en verfraaiing van de te maken promenade. Katwijker moet verkeerscursus volgen LEIDEN De 23-jarige automon teur uit Katwijk, die gisteren terecht stond voor de Leidse kantonrechter heeft het zichzelf veel moeilijker ge maakt dan nodig was. Hij stond er omdat hij een bromfiet ser had aangereden op de Tramstraat in Katwijk. Voor dat feit zou hij waar schijnlijk f 60,boete gehdd hebben. Maar de man ging nogal tekeer tegen de bromfietser. Daardoor werd hij ver oordeeld tot een boete van f 50.en het volgen van een verkeerscursus bin nen de termijn van twee Jaar. Amsterdammer krijgt 100 gulden boete van Leidse kantonrechter LEIDEN Een 18-jarige Amster dammer is door de Leidse kantonrech ter veroordeeld tot tien dagen subs, f 100,en het voorwaardelijk intrek ken van zijn rijbevoegdheid van 6 maanden met een proeftijd van twee De Amsterdammer kreeg deze zware straf, omdat hij op Rijksweg 4 onder Leiderdorp een ernstig ongeluk veroor zaakt had. Hij lette niet op het verkeer voor hem en moest daardoor een vreem de manoeuvre uitvoeren, waardoor de wagen over de kop sloeg en de vier inzittenden ernstig gewond raakten. Als excuus voerde hij aan dat hij pas een nieuwe auto had en daardoor te weinig ermee vertrouwd was. Leiderdorper reed voor derde keer te snel LEIDEN Een 21-jarige bloemen handelaar uit Leiderdorp is door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot f 100,subs. 10 dagen. De man had op de Leidseweg 110 km. gereden, 40 km. te hard derhalve. Voor dien was hij al drie maal veroordeeld wegens te hard rijden. De raadsman van de Leiderdorper voerde als excuus aan dat zijn cliënt oen zeer snelle wagen heeft en daardoor nogal eens in de verleiding komt de barrières te doorbreken. Slechts één buitenstaander bij eerste openbare vergadering KATWIJK Er is in Katwük in ieder geval één man aan wie het begrip openheid wel besteed is. Die eer valt te beurt aan de heer J. Scheeps, een fervent CHU-aan- hanger. Hjj nestelde zich als enige belangstellende in de trouwzaal om de eerste openbare vergadering der verkeerscommissie te volgen. Deze commissievergadering was overigens geen toonbeeld van efficiënt werken. De heren Bui tendijk (gem. bel.). L. C. van der Plas (CHU), Den Haan (SGP) en mr. J. van der Plas namen er de tijd voor om de Katwijkse ver keersproblematiek nader te be schouwen. Zij kwamen tot de vol gende besluiten: Op marktdagen zullen de rijbaan van de Admiraal de Ruyterlaan en de Piet Heinlaan voor het verkeer afgesloten wor den tussen 12 en 19 uur. Hierdoor zal het marktplein een - veiliger speelplaats voor de jeugd worden. Voor de Vreugdeweg en de Stad- houdersdreef zal een parkeer verbod van kracht worden omdat de auto's die bij het winkelcen trum neergezet worden hinderlijk zijn voor het verkeer. Omdat de wegen die uitkomen op de Val- kenburgseweg enige tijd geleden tot voorrangsweg verheven zijn zal de Asterstraat in Molenblok Zuid dit karakter krijgen. HAZERSWOUDE Dr. J. G. Lam booy (33) uit Hazerswoude, die onlangs is benoemd tot gewoon hoogleraar in de economische geografie aan de faculteit der economische wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, be handelt vrijdagavond om acht uur in het gemeentehuis van Hazerswoude het vraagstuk van de gewestelijke samen- De bijeenkomst, die is georganiseerd door burgemeester en wethouders van Hazerswoude, beoogt de burgerij van Hazerswoude in de gelegenheid te stel len om hun licht op te steken over de wenselijkheden en mogelijkheden die zich met betrekking tot de materie van de gewestelijke samenwerking voor doen. Professor Lambooy studeerde so- „Uintas" helpen binnen één jaar LEIDEN Raadslid II. C. Kwik (P.v.d.A.-PAK) he^ft zich opgeworpen voor de voetbalvereniging „Unitas". Dc KNVB-consuIent heeft de klecdaccom- modatie afgekeurd, maar omdat de ver eniging daardoor niet aan de voetbal competitie 1971-1972 zou kunnen deel nemen, heeft hij de kleedruimten als nog voor één jaar goedgekeurd. Daar mee heeft de vereniging uitstel van executie want volgend seizoen staat ze voor dezelfde problemen. In schriftelijke vragen heeft de heer Kwik B. en W. van Leiden nu gevraagd of zij met hem van mening zijn. dat de nieuwbouw van kleedruimten voor Unitas zeer urgent is. Hij wil dat het college de situatie onder de aan dacht brengt van GS. en dat bestuursli chaam te verzoeken, de bouw van kleedruimten voor de Leidse voetbal vereniging als zeer urgent te kwalifice ren Ai er zijn goedkeuring aan te hechten. En als er dan nog niets ge beurt. zo redeneert de heer Kwik, wil len B. en W. dan de wethouder van CRM-zaken opdracht geven tot een persoonlijk onderhoud met G.S. Moch ten G.S. hun medewerking weigeren wat doen B. en W dan om de voetbal activiteiten van Unitas veilig te stel len? ciale geografie aan de Universiteit Amsterdam en promoveerde i het proefschrift „De agrarische her\ n ming in Tunesië". Sinds januari datzelfde jaar was de heer Lambjg de V. U. verbonden als lector i economische geografie. Jeugdcircus CaprioÜ met training begonm HAZERSWOUDE Op woensdag' september jongstleden is het Haz# woudse jeugdcircus „Capriole" met officiële training begonnen. Initial neemster mevrouw J. Martinot wacht, dat over ongeveer een jaar worden begonnen met het geven voorstellingen aan het publiek. De eerstkomende weken zal de t j1' ning van de leden van „Capriole" in de openlucht moeten plaatsvir Daarna trekt het circus naar het djgt huis (het voormalige gebouwtje 1 Stedelijke Lichtfabrieken uit Ld tv nabij het waterleidingbedrijf). Financjpi moet het circus zich overigens zien te bedruipen, te meer omdat n nogal wat attributen dienen te wortte aangeschaft. Daarom hebben de ou^tij van de „Capriole"-leden een gekregen de contributie voor van dit jaar vooruit te betalen (1 „Dat is voor ons een grote zorg r der", aldus mevrouw Martinot. NIEUWKOOP. Anneke Bos. kleuterleidster van de r.-k. kleuter school in Nieuwkoop en jeugd leidster bij de welpenis in het hu welijk getreden met Henni Vlek. De welpen stonden met erebogen klaar toen het jonge paar de kerk verliet. Het huwelijk betekent voor Anneke Bos tevens een afscheid van Nieuw koop. want zp gaat zich met haar echtgenoot elders vestigen. HTC bereidt dl lustrum voor HAZERSWOUDE Ol> vrijda, zaterdag 18 en zondag 19 septen organiseert dc Hazerswoudsc Te Club (HTC) de clubkampioenschap de jeugdspelers. Op zaterdag 23 oktober organis HTC een rally ter gelegenheid eerste lustrum van de club; 'i volgt een feestelijke bijeenkomst Pleyn '68 in de Groenendijk met werking van het kwartet Tony MI De lustrumcommissie treft nu ri voorbereidingen voor een receptie zal worden gehouden in het week 6 januari 1972, de officiële lustr datum. HAZERSWOUDE De start* an Nederlands Hervormde en C»er«fJ_; meerde Jeugdclubs, die deze week w wordt gehouden (gisteravond stond 1 denarbeid gepland), wordt zaterdal jj( september besloten met een jeugd' ting. Om 19.00 uur spreekt dc aut leraar Sipke van der Land uit Va in de gereformeerde kerk; het Luck Aalbrecht verleent hierbij n> kale medewerking.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4