PAK-fractie van Izich in voor Kath. Leidse raad erkende spande Jongeren mening Roel In t Veldj ik vind het puin.. Idzahi Boubker discriminatie in verbeeldt expositie Weth. Kret: voorrang voor voetgangersnota Badhuis gaat aan neus KWJ voorbij R.-k. kerk Katwijk Rijn worclt ge moderniseerd Valkenburgers kunnen bun paardenmarkt niet missen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT Loco Menken (Van raadsverslaggevei LEIDEN' Op de valreep (de Leidse gemeenteraad had er toen weer eens ruim i uur vergaderen opzitten, waarbij 5 agendapunten werden verwerkt) probeerde VVD-fractievoorzittcr Portheine vannacht het Leidse voetgangersgebied te trai neren. IIU adviseerde B. en W. de raad eerst de binnenstadsnota te laten be handelen en niet op 20 september de wandel- of voetgangersnota ter tafel te brengen. Wethouder Kret ontstelde hevig „Dat zou betekenen, dat het voet gangersgebied voor minstens een hall' jaar kan worden uitgesteld, want van november tot februari, maart, komt gemeentewerken wegens de weersomstandig heden niet aan bestraten toe". Volgens de wethouder kan de behandeling wel degelük op 20 september al zal er minstens een vergadering bij moeten plaatsvinden. De hearings zyn dan ruimschoots achter de rug en de resultaten kunnen doorgesproken zyn. De binnenstadsnota. die in directe relatie tot de wandelnota staat, zal daaraanvolgend op een langdurige behandeling kunnen ,n rekenen. Voorzittter Menken zou vandaag (dinsdag) deze prioriteitenbwesties nog j.trns grondig in het college doornemen. Mishandeling Vrijdag. 3 september, hadden wij een Jvrije dag en wilden naar de Leidato c gaan. Daar aangekomen ontdekten we, cl dat die gesloten was voor de beesten- markt. Om de tijd te vullen liepen we bekeken alles wat daar Plotseling stonden we veewagen waar koeien in moesten. Oe eerste koe liep zonder veel omhaal de auto in, maar de tweede had er blijk baar niet veel zin in dus ging hij vast beraden voor de loopplank liggen. Na san het koptouw van het dier gesjord getrokken te hebben zei de ehauf- ijouf ,m fl'nk. „ik zal hem wel krijgen", ging s naar de cabine en kwam terug met een •J' knuppel van 4 cm dik en 45 cm lang aarmee hij het beest zolang op de kpp Lich !oeg dat het bloed met een straaltje it het dier z'n oog begon te lopen, waar hij nog de auto niet in ging. Een icht nc*ere hulpvaardige boer kwam toege- s t neld met een elektrisch ding waarvan 13 s le koe een paar flinke schokken door het ichaam kreeg. Ik vraag me af of dat allemaal goed •4evonden wordt door de dierenbescher- ning of dat het tijd wordt dat daar eens |oed np gelet wordt. A. v. L.. Zoeterwoude. Lisse stelde ploeg voor Zeskamp samen De technische commissie had de keus ut zestig mensen. Zij kwam tot de olgende selectie: P. J. Beelen. H. Ho- Kortekaas. P. Boon. J. emkes. H. Zuiderduin. E. Rooyakkers Leeuwen, J. van der Horst, M. 'joelker, J. Eickhorn, J. Langeveld, P. prokkelenburg', F. Prins, P.. Faas, A. loogendom, G. Verhaar, en Langelaan. 'oorts zullen de volgende dames eskamo deel uit maken van de Kern- loeg: R. Verdces, M. Kortekaas, M. inaar, J Tjoelker. A. Zuiderduin. A. der Berg, L. Kortekaas. W. Haze- A Kiewit, M. Heuseveldt. J. de :ld -®°er. Schoone en Drost d tc LISSE Woensdag 8 september ydf^wdt door de Reinigingsdienst grof .O |t ,je maandag- Aan tweederde de raad niet me de het uitv» de agenda kwam toe. Men had het voorstel hetreffen- n onderzoeken ten behoeve van structuur- en bestemmings plannen. Verder werden heel wat har tige woorden gesproken over de ver koop van het voormalige badhuis aan de Van der AVerfstraat en over de ruiling van eigendommen aan de Lan- gestraat en Oranjegracht in verband met de toekomstige bouw van het nieu we Oudeliedenhuis bij de Nieuwe Rijn. Het is wel duidelijk geworden, dat ei- grote onzekerheden bestaan over het gebied Herengracht-Zijlsingel. Ei be- staut nog steeds een bestemmingsplan 196ft. maar inmiddels, zo betoogde wet houder Kret, zijn de inzichten veran derd. „We werken in de richting van een nieuw bestemmingsplan, maar we zullen de economische haalbaarheid daarvan in een vrij vroeg stadium moe ten onderkennen" Toestand rond K.W.J. Nogal wat opschudding ontstond er, toen bij het voorstel over de verkoop van het voormalige badhuis aan de Van der Werfstvaat (aan de heer Van Ton geren) PAK-voorzitter In 't Veld mede delingen d^ed over een briefwisseling tussen het gemeentebestuur van Leiden en de KWJ, Katholieke Werkende Jon geren Randstad. Het gemeentebestuur Jiad de KWJ het oude badhuis toege zegd om het in te richten als kantoor ruimte. Later was deze toezegging weer ingetrokken, omdat de gemeentelijke plannen gewijzigd waren. „Dat vind ik erg onelegant van het gemeentebe stuur". zei In 't Veld en hij vroeg het college het voorstel tot verkoop terug te nemen en het aan de KWJ ter beschik king te stellen, of te kijken naar een ander pand voor deze groepering. „Deze zaak heeft meer dan een jaar gelopen; nu is het welletjes" De heer Driessen (KVP) herinnerde eraan, dat de koopprijs van het badhuis door de ernstige vernielingen was ge zakt. Wethouder Kret, die gisteren praktisch de hele avond voor B. en W. in de frontlinie heeft gestaan om heel wat aanvallen af te slaan, vertelde, dat de KWJ 70 vierkante meter ruimte wi de huren. De Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren was ingeschakeld. Om echter het pand voor het medegebruik door de KWJ) geschikt te maken zou voor 30.000 gulden aan vinden in welk dossier ook; ook niet over de briefwisseling tussen B. en W. en de KWJ". Volgens wethouder Kret weet het college niets van brieven; „maar ik was toen met vakantie. De Stichfing Huisvesting Werkende Jonge ren werkt in elk geval aan een oplos sing van dit vraagstuk". „Stop de dis cussie", riep de heer Menken hamerend en het voorstel van het college werd aangenomen met 18 tegen 15 stern- Ruilen Het ruilen van eigendommen en per celen aan de Langestraat en de Oranje- gracht was ook geen punt dat van een leien dakje ging. De heer Waal (P.v.d.A.) wilde helemaal geen zaken- rechtelijke transactie meer in dit sane- ringsgebied totdat de nieuwste inzichten in het desbetreffende bestemmingsplan zijn verwerkt. „Laat de situering van het te bouwen bejaardenhuis, het Ou deliedenhuis. iets verschuiven. Dat is geldbesparend en ruilen is overbodig". Voor het bouwen van het tehuis over de Oranjegracht heen voelde hij even min. Ook de heren Cornelissens (KVP) en De Jong (WD) hadden bezwaren tegen het voorstel van B. en W„ maar zij legden zich toch maar neer bij het technische verweer van de heer Kret, die uiteenzette, dat opschuiven van het Oudeliedenhuis vertraging betekent in de realisering; „Er zou een volstrekt nieuw plan moeten komen". De PAK- fractie. die geruime tijd tegen midder nacht in beraad ging, wenste niet ak koord te gaan met het ruilvoorstel van B. en W„ dat niettemin met 17 tegen 15 stemmen door de raad werd aangeno- Dc geloofsbrieven van het nieuwe raadslid voor de P.v.d.A.-fractie, me vrouw E. VV. van Seters-Banen, die de heer W. G. den Dubbelden opvolgt, werden in orde bevonden. De raad gaat maandag 13 september opnieuw trach ten de intussen al weer uitgedijde agenda van vorige week onder de knie te krijgen. Dat zal een hele kluif wor den met de vergadering van 20 septem ber in het vooruitzicht. KATWIJK Het is de bedoeling dat het interieur van de katholieke kerk in Katwijk Rijn binnen enkele maanden nogal ingrijpend veranderd zal zijn. Het altaar zal meer naar voren gehaald worden en daardoor een meer centrale plaats in de kerk innemen. Daarvoor moeten een aantal banken, de preek stoel en de communiebank wijken. Vooral dat laatste is een beetje pijn lijk omdat het een bijzonder fraai exemplaar is, dat indertijd al zo'n 1500 gulden gekost heeft. Men hoopt echter enkele segmenten een plaats in het geheel te geven. De banken van de zijbeuken zullen naar het midden wor den gekeerd. De bedoeling van deze veranderingen is de mensen meer bij de eredienst te betrekken. De kosten worden geraamd op ongeveer 20.000 gulden. Gedeeltelijk hoopt men die te dekken door de opbrengst van de ker- keveiling die op 21 september wordt gehouden. Meestal levert die een kleine 10.000 gulden op. Wat men met het resterende bedrag aan moet is nog niet bekend. Dat zal onder meer onderwerp van gesprek zijn op de hearing die a.s. vrijdagavond om acht uur in het paro chiehuis wordt gehouden. Daar zullen de geïnteresseerde parochianen ook de ge legenheid krijgen hun mening over ver bouwing te geven en die te toetsen aan de plannen die de liturgische commissie, speciaal voor deze gelegenheid in het leven geroepen, op tafel zullen leggen Het is overigens niet de eerste keer dat een dergelijk plan in Katwijk Rijn ter sprake komt. Vier jaar geleden speelde men ook al met het idee de kerk op deze manier aan de tijd aan te passen, maar dat stuitte toen af op de finan ciën. Het voormalige badh voorzieningen moeten worden uitgege ven. Dit was voor tie Stichting te duur en daarom ging het onderbrengen van de KWJ ook niet door. Het gemeentebe stuur besloot toen het pand niet meer te verhuren, maar te verkopen aan de eerste gegadigde die zich aanvanke lijk had teruggetrokken om er een garage in te vestigen. Continu kwaad De heer In 't Veld begreep de voor keur van B. en W. voor vestiging van een bedrijf in het oude badhuis niet en hij deed een voorstel van orde, dat het college het voorstel tot verkoop zou terugnemen. „Ik ben continu kwaad over de wijze van de heer Krets argu menteren". zei hij verontwaardigd. „Over een tijd moet deze buurt worden gesaneerd en dan kan de gemeente dat bedrijf weer gaan uitkopen". Nadat de heer Oosterman (D'66) nog had aanbe volen om alle leegstaande panden voor vernieling te behoeden door de toegan gen met snelverhardend cement dicht te metselen, verzekerde de wethouder de heer In 'l Veld, dat de zuidzijde van de Van der W.erfstraat (met het oude bad huis) niet gesaneerd zal worden; het daar te vestigen bedrijf zal dus niet straks weer behoeven te worden uitge kocht. Het voorstel van orde van In 't Veld werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Het PAK had in zijn ijver voor de KWJ-zaak (een aantal KW.I- ers, tussen wie pastor J. van Well, volgde op de publieke tribune gespan nen de discussies en verdween later na de nederlaag met een* boze Roel In 't Veld naar buiten) nog meer pijlen op de boog. De heer Walle (PSP) vroeg in een motie, op korter termijn naar huis vesting voor de KWJ te zoeken, gezien de toezeggingen van B. en W. aan deze jongeren. Voorzitter Menken liet weten, dat het college deze motie graag wilde overnemen. Mevrouw d. Blom-Vijl- brief (CPN) had nog een goede raad voor de werkende jongeren: stel je in verbinding met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (dat was al gedaan, vertelde de heer Kret) of ga anders naar het Bureau Huisvesting. Voorzitter Menken: „Laten we op schieten. want we hebben nog een ont zettend lange agenda voor de boeg ..meneer Van Baaren, wat moe-je nou weer?" De heer Van Baaren (P.v.d.A.): „We moeten de KWJ niet aan het touwtje houdenVoorzitter Menken (de burgemeester is met vakantie): „We zijn geen leveranciers van panden en geen makelaars". De heer Driessen on derschreef het nut van huisvesting van de KWJ te Leiden, „maar het is niet de taak van de gemeente om woonruimte te onttrekken voor kantoorvertrekken. Er zijn lege winkelruimten in de stad die wellicht hiervoor geschikt zijn". Puin Roel In 't Veld, zeer verstoord: „Er wordt weer veel met een grote haal van de tafel geveegd. Ik vind het puin. Gewoonweg. Er is niets van terug te LEIDEN In het potten bakkerswinkeltje „Dinges" in de Vrouwensteeg houdt Idza hi Boubker een expositie van werken die hij gemaakt heeft in de tijd dat hij in Nederland woont. De ten toonstelling loopt van 4 tot 26 september. Idzahi Boubker (28) is gebo ren in Casablanca. Hij heeft daar 3 jaar op de school voor beeldende kunsten gezeten. Vele leerlingen van deze school kregen de kans met een beurs in het buitenland te gaan studeren. Net toen Idzahi daarvoor in aanmer king zou komen, schafte de Marokkaanse regering deze regeling af. Hij is toen toch naar het buitenland gegaan. Hij dacht dat de Franse re gering hem een beurs zou geven omdat de directeur van zijn school veel connec ties in Frankrijk had. ,Toen dit niet doorging heb ik voor halve dagen gewerkt en hal ve dagen gestudeerd. Maar dit was te zwaar." Na enige tijd in België te zijn geweest is hij naar Nederland geko men, waar hij nu 5 jaar woont. Ook de Nederlandse regering geeft hem geen beurs en daarom we rkt hi j, na vele baantjes te hebben gehad, nu hele dagen in een gereedschappenfabriek in Sassenheim. De onderwerpen voor zijn tentoonstelling zijn voorna melijk discriminatie en her inneringen uit zijn vader land. Over discriminatie zegt hij: „In Frankrijk heb ik de discriminatie niet zo gevoeld als hier. Ik heb bijvoorbeeld geen enkele Nederlandse vriend." Deze problematiek heeft hij tot uitdrukking willen brengen in zijn schil derij „vier buitenlanders": „Ik heb met opzet de vier figuren dicht bij elkaar ge zet." Een ander schilderij stelt een bruid en bruidegom en een donker van huids kleur is. De titel van dit schilderij is „Blank en zwart". Idzahi Boubker gaf toe: „Er zijn vele moeilijkhe den te overbruggen bij zo'n huwelijk, maar in Frankrijk zal het eérder vooVkflïftén dan in Nederland." Verder exposeert Idzahi vele landschappen en feesten, herinneringen aan zijn va derland. Naar aanleiding van een kopergeslagen schilderij „Liefde van een moeder"): „Dit onderwerp heb ik ge bruikt om kaarten te verstu ren met Oud en Nieuw. Mijn directeur maakte veel ko pergeslagen schilderijen en ik heb deze techniek willen weergeven in dit schilderij." Idzahi Boubker wijst een olieverfschilderij aan dat „A- crobaten" heet. Een van de eigenaren van „Dinges": „Boubker is een groot bewonderaar van Rem brandt en heeft verschillende schilderijen van hem gere produceerd." Op de vraag of hij van plan is meer te laten exposeren in zijn winkel zei hij: „Ja, maar wij willen al leen onbekende schilders, uit eindelijk zijn wij ook maar' gewone pottenbakkers." Wie verwacht echte Marok kaanse kunst (e zien hoeft niet naar „Dinges" te gaan. maar voor degene die een beginnend kunstenaar wil steunen is deze tentoonstel ling alleszins de moeit* waard. De herinneringen v i zyn vaderland terug in zyn schilderen VALKENBURG Vraag in Valkenburg aan een wille keurige voorbijganger naar Kees Meurs en dan sta je legarandecrd binnen dc vijf minuten voor een riante woning in de Hoofdstraat. Meurs is in Valkenburg een begrip. Niet alleen is hij dc sympathieke bakker die net io rap volzinnen als warme broodjes bakt, maar boven dien endat karakteriseert een rasechte Valkenburger is hij sinds dc oorlog de man achter dc schermen van de paardenmarkt. De markt bestaat eigenlijk al 1026 jaar maar dat hadden er „maar" 1001 geweest indien niet in 1946 een vijftal Valkenburgers de koppen bij elkaar gestoken had. Want in die tijd. toen Valkenburg en wijde omgeving nog lag bij te komen van de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog, was het bijna gedaan met dc paardenmarkt. De handel lag stuiptrekkend op zijn kant en even leek het erop dat Valkenburg zijn eeuwenoude dorpsvermaak zou moeten gaan missen. De tand des tijds rekende echter niet op Kees Meurs. Bijna vier eeuwen lang was de naam Meurs in Valken burg nauw verbonden geweest met de Paardenmarkt en daar zou nu plotse ling een einde aan komen? „Dat nooit", zei Kees Meurs en met Mar den van Steyn, Daan Rosmalen, Jan v d. Nagel en Joop v. d. Nagel werd de draad die in het oorlogsgeweld verloren was gegaan, weer opgepakt. Avonden werd er geboomd met als resultaat dat de bevolkng van Val kenburg het vervolg van tien eeuwen Paardenmarkt op een presenteerblaad je werd aangeboden. Nog hetzelfde Jaar, traditioneel op de tweede woens dag in september, was het weer feest OP de Castel-, Kruis- en Broekweg. Dampende paarden, verwoed biedende kooplieden met steevast een sappige pruim achter de kiezen en feestpotpoui - ri's van uitbundige mensenmassa's, die eindelijk de lachspieren weer op volle toeren konden laten draaien. Valkenburg was weer klaarwakker. Martien, Daan, Jan, Joop en Kees hadden het toch maar voor elkaar gespeeld. Kees Meurs ziet het pionierswerk als de gewoonste zaak van de wereld. Omringd door 24 lijvige delen over de historie van zijn geboorteplaats en nog eens vier over de paardenmarkt, zegt hij bladerend door het verleden „Paarden doen me iets. Het zijn zulke prachtige edele dieren. Daar kan je je geen voorstelling van maken. En dan de sfeer op zo'n markt. Daar geniet je van, met volle teugen." Die sfeer is inderdaad iet» dat-in de loop van de jaren duizenden op de tweede woensdag in september naar Valkenburg deed trekken. Japanners. Canadezen. Noren, noem maar op, uit alle windrichtingen kwamen ze om erbij te zijn als de paarden, jong of oud. van hand tot hand gingen. Tien tallen foto's in de plakboeken van Kees Meurs spreken boekdelen. „Zo jong nog en dan al voor de dood staat er onder een vergeelde prent waarop een koopman een aan een rafelig touw vastgebonden pa£rd be tast. Op een andere foto stapt een omvangrijke Valkenburger, compleet met stompje sigaar, platte pet en wandelstok met een veulen over de markt. Het zijn de karakteristieke trekken van de paardenmarkt uit het verleden en het heden Kees Meurs laat ook iets anders zien Een foto van het bezoek datmr Terwijl het paard ajzijdiy Klaasesz, de commissaris ningin in Zuid-Holland, de paardenmarkt van bracht. Het bezoek wei d nC"l957e aan Valkenburg een zwarte stonden paarden pestelen dromden als Mr. Klaa: op de markt maar derten de lijn Het regende pij- de luttele belangstellenden zopen katten bijeen. rkt oplopen Een behulpzaam lid van het feestco mité hield hem een paraplu boven'het hoofd. Aangekomen voor de microfoon wilde de commissaris zijn speech be ginnen maar op hetzelfde ogenblik denderden een aantal militaire vlieg tuigen op steenworp afstand over de Weer een kwart eeuw handjeklap markt Mr. Klaasesz vond het welle tjes. Hij had er meer dén genoeg van. „Jullie kunnen beter gaan handelen in tweedehands kistjes", zei hij alvo rens met snelle pas de markt weer te verlaten. „Ja", zegt Kees Meurs, „daar waren we wel even van onder de indruk. Dat hadden we niet ver wacht." De Valkenburgers bleven niet le lang bij deze miskleun staan, want wie beter dan zij wisten dat zelfs het beste paard weieens struikelt. Dit ju bileumjaar komen die herinneringen ongetwijfeld nog eens naar boven b<> - reien. Een terugblik in die afgeloi \ijfentwintig jaar handjeklap en feestgedruis, die volgens Kees Meur-, zo rap voorbij zijn gevlogen. Voor Meurs zit het er voor wat de paardenmarkt betreft bijna op. De scepter rond dit jaarlijkse Valken- burgse festijn wil hij over gaan geveo in jongere banden. Hij heeft al ie mand op het oog. Meurs is ervan overtuigd dat deze „ja" zal zeggen. Per slot van rekening kijkt een echte Valkenburger een gegeven paard nooit in de bek. HERMAN VAN AMSTERDAM.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3