BERG EN COUPERUS STELLEN FC DEN HAAG OP Z N GEMAK LEERLING RIJVERS ZETTE MEESTER ELEK SCHWARTZ MAT MVV had het even benauwd MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 In Enschede: De dwaas was zo gel; nog niet. Ton Thie moest met een injectie op de been blijven. Het werd een zware wedstrijd voor hem. Harald Berg zette met zjjn doelpunt het sein op veilig voor FC Den Haag. Eindelijk was er weer gescoord. iSjSSK Theo Pahlplatz is Spartaverdediger Hans Wenneker net iets te snel af. Zijn schot zal echter weinig gevaar sor- ENSCHEDE. Een twaalftal jaren geleden was Kees Rijvers een gewaardeerd international. Trainer van Oranje was toen Elek Schwartz, tegenwoordig coach bij Sparta en als zodanig gisteren de tegenstander van FC Twentes Rijvers. Een soort duel „leerling-leermeester". En als zo vaak kwam de leerling als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn, niet zozeer omdat FC Twente de eerste nederlaag aan Sparta toebracht (10) hoewel dat natuurlijk het belangrijkste was maar vooral door de wijze waarop die triomf tot stand kwam Een uur lang speelde de Enschedese ploeg, in een hoog tempo, meer dan voortreffelijk tegen een opponent, die vorig seizoen niet alleen voor de competitie twee keer de sterkste was gebleken, maar toen ook een einde maakte aan FC Twente's bekerillu sies. De revanche, door 16.000 toe schouwers luid bejubeld, had zelfs .aanzienlijk duidelijker kunnen uitval len als de Enschedeërs wat zorgvul diger waren omgesprongen met de kansen. Bovendien verrichtte Sparta - doelman Pim Doesburg een aantal miraculeuze reddingen. Enige tactische meesterzetten van Rijvers leidden ertoe, dat Sparta vooral in de eerste helft ver terug moest. Met Willy van de Kerkhof als aanvallende middenvelder op rechts een rol die hem wonderbaarlijk goed ligt en broer René als linker spits had Rijvers vorige week FC Den Haags trainer Vaclav Jezek al min of meer verrast. Gisteren had De Vries opdracht gekregen als cen trumspits te opereren. Weliswaar kwam hij niet veel aan de bal, maar hij hield de tegenstanders toch op een dusdanige wijze bezig dat .Jeu ring, gisteren in topvorm, en René van de Kerkhof veel ruimte kregen om rushes te ondernemen. Rijvers: .Normaal speelt De Vries natuurlijk niet in de spits, maar als een tegen stander slechts met één of twee man voor speelt, kun je dat risico rustig nemen'" Aan de kant Toch was het min of meer een nood greep van Rijvers, want De Vries speelde op de plaats, die eigenlijk loor Eddy Achterberg bestemd was. Maar met hem zijn er moeilijkheden. Rijvers is nogal ontevreden over Achterberg omdat deze zich snel uit fjn concentratie laat halen, tegen- broek. Met e voet zat hij Walbeek Jcuring was ook tegen Sparta weer dc lastige Twentespits. Zjjn inzet eiste voortdurende aandacht op. standers treitert en vaak tegen de scheidsrechter praat. ,.Het wordt tijd, dat hij die streken afleert en dat zijn spel evenwichtiger wordt. Daar-' ARNHEM De doelpunten van Harald Berg en Wytze Couperus, die Vitesse gisteren tot een geslagen ploeg maakten, moeten een heilzame uitwerking hebben op het moreel van FC Den Haag. Het was zo langzamer hand een publiek geheim geworden dat de Haagse aanval nog geen doelpunt had ge maakt en de gedachte daaraan begon een beangstigende vorm aan te nemen. Vitesse, Om de wedstrijd tegen Sparta draaide alles gisteren. FC Den Haag, door een matige start een tikkeltje gedeprimeerd, wilde weer scoren om in Rotterdam de dramatische herinnering van het vorige seizoen weg te vagen. Vitesse liet zich echter niet zo gemakkelijk wegspelen. Bijzonder fel op de bal spelend, soms tegen het geforceerde aan, maakte het de superieure Hagenaars nog knap las tig. Zó kwam middenvelder Hofs een keer gevaarlijk door. Zijn schot ging echter voorlangs. De „houterige" Vee- nendaal had misschien nog veel ontzet ting in de Haagse gelederen kunnen aanrichten, als hij maar iets sneller had gereageerd. En zo waren er nog meer van die hachelijke momenten. Het pleit echter voor Mansveld c.s., dat geen ogenblik de koelbloedigheid zoek raak te. Ook doelman Ton Thie, die de vorige week lelijk was geraakt door Twente spits Van der Kerkhof, droeg daartoe N bij. at ging het soms wel krampachtig. Maar wat wil je anders? Om de pijn vah zifn enkelblessures-te stillen, had hij een injectie gekregen. Het hielp echter niet. Ton Thie: „Al na een kwar tier voelde ik de pijn terugkomen. Dan sta je soms écht op je tanden te bijten". Of zijn verwonding ernstig is? Thie: „De dokter van Papandal, die me na de wedstrijd onderzocht, zei dat ik tot woensdag rust moest houden. Dan zou ik zondag waarschijnlijk weer kun nen spelen". SUCCES Met de wetenschap dat achter de zaak dicht zat, was FC Den Haag nog niet ver. Er moest gescoord worden, wilde het plan de campagne een succes wor den. En dat was de grote moeilijkheid. Na het eerste half uur, toen de ener gieke bevliegingen van Vitesse geluwd waren, probeerde Aad Mansveld zjjn sterioticpe infiltratiemanoeuvres. Zo waar kwam hü een keer zo dicht bij een doelpunt, dat én een kopbal én een schot tegen de paal achter doelman Bals stukspatten. de debutant in de ere-divisie, was daarom uitgezocht als „testcase" voor de Haagse voorhoede. Toen, later het karwei erop zat, zei Wytze Couperus: „Ik ben tevreden. Er zit duidelijk vooruitgang in. Vooral in de twee de helft ontstonden er weer kansen". Een pessimistische Harald Berg: „Ja, het loopt weer beter. Of het echter genoeg is om zon dag Sparta te verslaan, betwijfel ik". om moet hij maar in het b-elftal leren hoe het moet". Dat de defensie van Sparta dikwijls geen raad wist met de aanvallen van FC Twente kwam echter niet alleen door de intelligente acties van de En schedeërs, maar ook door het ont breken van Sparta's aanvoerder en rganisator van de defensie, Eyken- i geïnfecteerde linker- n de kant zijn plaats over. De Quant completeerde het middenveld en Van der Veen had de opdracht op rechts te proberen de rol van Heyerman (geblesseerd) over te ne men, wat overigens op een complete mislukking uitliep. Schwartz had zijn ploeg de opdracht gegeven FC Twen te eerst te laten komen, een half uur te laten uitrazen en dan zelf toe slaan. Al na 25 minuten was die af wachtende houding bijna afgestraft, want toen kopte Jeuring na een schit terende rush van René van de Kerk hof van dichtbij keihard in. Does burg redde echter magnifiek. Het was voor Sparta het meest benarde mo ment van de beginperiode, die na twintig minuten werd afgesloten met een formidabel schot van Sparta's beste man. Bosveld, tegen de paal. Onhoudbaar In de 25ste minuut kreeg FC Twente loon naar werken. Pahlplatz sloot een goede actie af met een pass naar de op rechts vrijstaande Willy van de Kerkhof, die even aarzelde maar toen de bal haarzuiver. op het hoofd van de toestormende Jeuring plaatste. De kopbal was voor Doesburg volmaakt onhoudbaar. TON VAN DALEN Scoreverloop25. Jeuring 10 Scheidsrechter Boosten Toeschou wers: 16.000. FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel. Drost, Oranen; W. van de Kerkhof. Huve, Notten, Pahlplatz; Jeuring, De Vries (Nag.v) en R. van de Kerkhof (Van der Vall)- Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst Walbeek. Visser; Bosveld, De Quant: Van der Veen (Van der Sluis). Kowalik (Koudijzer). Klijnjan en Kristensen Wytze Couperus, die gisten Maar in het eerste kwartier na rust viel de beslissing. Het „geschuif" met de bal resulteerde in een pass naar Pas, die Couperus bereikte. Een knikje met het hoofd was voldoende om de door lopende Harald Berg op zijn wenken te bedienen. Het was prompt 1—0. Hestad ook met een pijnstillende injectie spelend verliet daarna het veld. Kila nam zijn plaats in. Als gelegenheids linksbuiten deed hij het lang niet slecht. Er kwam meer vaart in het Haagse aanvalsspel. De Zoete, Berg, Couperus en Pas, zij vonden elkaar na ..die bevrijdende treffer" steeds eenvou diger. Prompt ontstond daardoor paniek in de achterste vier van de Arnhemse club. De wedstrijd was beslist. Het doel punt van Couperus, die aangegeven werd door de speels gemakkelijk om Kunst en Bals heendraaiende Berg, was in dat opzicht van geen enkele beteke- Trainer Jezek was blij met deze uitslag. „Eindelijk heeft onze voorhoede doel punten gemaakt. Het waren er nog wel niet genoeg, als je het aantal kansen bekijkt, maar ze zijn er. Het zelfver trouwen en de zekerheid van de spelers zullen daardoor alleen maar toenemen". Ook Couperus benadrukte dit belang. „Psychologisch- zijn deze doelpunten van niet te onderschatten betekenis. Wij weten nu dat we er weer zijn. Aanvallend vond ik dit onze beste wed strijd". Harry Hestad, de voortijdig vertrokkene, beaamde dat. Hij deed dat echter in de wetenschap dat hij er vol gende week waarschijnlijk niet bij zal zijn. Manager Hartmann: „Het zal er bij hem wel op neerkomen, dat hij een weekje rust neemt". HANS DE BRUYN Scoreverloop. 49. Berg 01. 79. Cou perus 02. Scheidsrechter Pijper. Aan tal toeschouwers: 10.000. Vitesse: Bals; Bosma, Van Kerkhof, Melchers en Kunst; Werts, Dekker (Van Wijk) en Gerritsen (W. Veenstra); Sto vers, Hofs en Veenendaai. FC Den Haag: Thie; Van der Burch. Weimar. Mansveld en Korevaar; Advo caat. De Zoete en Berg; Pas, Couperus en Hestad (Kila). MAASTRICHT „Even hü ik het benauwd gehad, toen Gu Ahead de gelijk maker scoorde. Ik was bang dat myn team die klap niet voldoende zou kunnen verwerken. Ons tweede doelpunt kwam net op lijd". Trainer George Knobel had zijn elftal de derde zege in vier wedstrijden zien behalen. Het was een ver diende zege voor MVV, gezien het spelbeeld en het grote aantal kansen dat de Maastrichtse ploeg zich had geschapen. Het zag er in de eei ber uit voor het learn van Barry Hughes. Hij had gedacht MVV in ver warring te brengen door zijn opstel ling niet bekend te maken, ook niet loen zijn ploeg reeds op het veld stond. Hughes was er van uitgegaan dat enige jonge spelers van MVV (Colombain en Lacroix) nog niet vertrouwd zijn met alle eredivisietegenstanders. Dat was niet zo gek bekeken, maar zijn opzet slaagde niet. Integendeel, MVV legde de Eagles al meteen zijn wil op. Een schot en een kopbal van Johan Dijk stra misten het Devcnterdoel op een haar. Duikvlucht Toch nam MVV nog voor de rust de leiding. Brokamp nam een vrije trap. Langs het muurtje trok hij de bal voor het doel waar Pleumeekers in duikvlucht het leer achter Van Zoghei kopte (10) Go Ahead probeerde terug te slaan maai aan de zestienmeterlijn faalde de ploeg, mede door het feit dat Ruud Geels door Jos Klingen volledig aan banden werd gelegd. In de tweede helft liet hij Geels echter even vrij. Van Marwijk gaf een beke ken pass en met het hoofd scoorde Geels de gelijkmaker. Het was het doelpunt dat trainer Knobel even be nauwde ogenblikken bezorgde. Even maar, want nog geen tien later was de stand al weer in deel van MW. Den Rooyen vond een gat in de defensie van Go Ahead, lokte Van Zoghei uit zijn doel en gaf Bro kamp een niet te missen kans. Definitief Drie minuten voor het einde werd Go Ahead definitief verslagen. Bonfrère stuurde Brokamp met een zuivere pass het strafschopgebied in. Jan Veenstra zag geen andere mogelijkheid dan de MW'er onderuit te halen. Scheids rechter Dorpmans bestrafte de actie van Veenstra met een strafschop en Jo Bonfrère voerde het vonnis perfect uit. Ondanks de nederlaag was Barry Hughes niet ontevreden. „Vandaag heeft mijn ploeg al stukken beter ge speeld dan in de vorige wedstrijden. Het krampachtige gaat er langzaam Scoreverloop 18. Pleumeekers 10. 68. Geels 11, 75. Brokamp 21, 87. Bon frère 31. Scheidsrechter Dorpmans. toeschouwers: 8.000. MVV: Koervpr; Colombain, Lacroix, Pleumeekers, Zenden; Den Rooyen, Bonfrère, Klingen; Brokamp, Mraz (Prins), Dijkstra. Go Ahead: Van Zoghei; Strijdveen (Je- linek). Warnas, Oude Wesselink. Jan Veenstra; Koenders, Geestman (Beek). Geels; De Winkel Van Marwijk, Ver- L'NITH BRIG1TTA (60.2 op de 100 meter vrije slag) heeft in Deventer een resultaat geboekt, dat verheugend is voor de opmars van het Nederlandse zwemmen. Deze prestatie bewijst dat de club trainers zich niet blind staren op Anke Rjjnders en Hansje Bunscho ten. de twee onbetwiste vedetten van dit moment, maar ook anderen een kans geven. Enith Brigitta, van wie al weken bekend is dat ze een natuurtalent is, heeft zich nu ge schaard bij de wereldtop. Een ver gelijking met de uitslag van Oost- DuitslandAmerika op dit onder deel leert dat de winnares daar. de V.S.-zwemster Johnson, amper een tiende van een seconde sneller was. De tijd van Enith Brigitta wil dan ook meer zeggen dan de kille cijfers doen vermoeden. Hel toont aan dat het zwemmen in dc breedte in volle ontwikkeling is en de talenten, die daaruit voort komen, volop de gelegenheid krij gen om zich waar te maken. E „gevonniste" clubs mochten het afgelopen weekeinde geen begin maken met de amateur competitie. Zij' moesten van de KNVB wachten tot een „zuivering" zijn voltooiing naderde. Om daar mee vooral het amateurisme maar te dienen. Deze maatregel is echter moeilijk te billijken. Zij, die ver oordeeld werden om met tegenzin het betaalde voetbal de rug toe te keren, moeten nu ook het geduld opbrengen om te wachten tot alles als brandschoon bestempeld wordt. De verdoemde zeven worden zo wel in een heel moeilijk parket gedreven. Zou met iets meer over leg binnen de KNVB niet veel moeilijkheden (óók in het finan ciële vlak) kunnen worden voor- ÜE KNAU, de laatste tijd toch al in diskrediet, heeft weer een flater geslagen. Het blijft dat het ia de Bond. die na Helsinki zoveel kritiek verwierf, ook al wat betreft de organisatie, niet klopt. In het afgelopen weekeinde hadden do wedstrijdleiders het zo „uitge kiend", dat twee nationale kam pioenschappen (estafette en meer kampen) samenvielen. Een onaan vaardbare situatie, omdat de atle ten voor het blok werden gesteld, of het één, of het ander. Resultaat: een zwak bezette titelstrijd. De oorzaak van deze moeilijkheden moet worden gezocht in toe geven aan de wil van de olubs, die een derde competitiedag wensten. De Atlctiekunie hield toen geen rekening met het overbelaste wed strijdprogramma. Tot grote schrik merkten dc KNAU-hercn hun ver gissing; een andere oplossing als 5 en 6 september was er niet meer. iTYAT aan de tuchtrechtspraak nog het nodige gedokterd moet worden, heeft de kwestie-Cruyff vorige week woensdag bewezen. Ajax en FC Utrecht zullen terecht het bondsbestunr verzoeken de algemene vergadering van half november te vervroegen om „orde op zaken te stellen". Hel doet komisch aan hoe de heren achter de groene tafel moeite doen een echte rechtszitting te imiteren. Even komisch zijn dc antwoorden die de „gedaagden" geven op de vragen. Hieruit moge wel blijken dat er altjjd te vrijpostig is omge sprongen met gezegden als „de grote clubs worden gespaard". Ter zitting heeft de party, die „klager" had kunnen zyn, niet anders ge daan. De televisiebeelden werden door verklaringen ontkracht, een vreemde situatie want die beelden lieten toch duideiyk zien wat er aan dc hand was. Het gesproken woord was daarmee niet in over eenstemming maar wel doorslag gevend. Op zo'n manier heeft het al geen enkele zin. Trouwens, die hele rechtspraak was een giller JpiTTIGE taal heeft trainings coördinator Jan van Heek (in Het Binnenhof van vrydag 3 sep tember) gesproken over hetgeen op de Europese kampioenschappen in Helsinki is geschied. Helaas moest ook het gedrag van de uit gezondenen worden gehekeld. Een ieder weet zo langzamerhand wel dat er geen rillingen meer over de rug van de meeste atleten lopen als het nationale dundoek wordt gehesen. De eer om het land te mogen vertegenwoordigen is ver waterd in de veelheid van evene menten. Men gaat zo dikwijls „op stap", dat het gewoon is geworden. Ook het op slap gaan. De atleten behoeven niet als kluizenaars te leven, maar zU dienen wel tc be seffen dat de wedstrUd op de eer ste plaats komt en niet het uit stapje. Er mag na de woorden van Van Heek, ter plaatse aanwezig, worden aangenomen dat die volg orde niet altyd wordt aangehou den. Wat is dan de taak van de begeleiders?

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9