Geestelijke verontreiniging en studentenstop verontrustend l Hoofdbestuur N.M.P. afgetreden Bormann werkte voor Rusland Per dag sterven 40 mensen aan t roken OPENING ACADEMISCH JAAR: CONSUMENTENGIDS Dankdienst vrijlating 2d. Molukkers Uitgewezen Tsjech terug in ons land 55 GEHLEN IN MEMOIRES 155 Tienvoudige moord in Australië Theu wordt streng bewaakt Mr. H. van Mierlo van D'66: Hoogstens 2 jaar voor ka binet-Biesheuvel MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dr. L. Meinsma: veertig doden per dag door roken. Anti-rookmagier dr. Meinsma: (Van een onzer verslaggevers) GENEMUIDEN „Van tijd tot tijd ben ik de somberste man van ons land, want we leven in een pro- sigarettenklimaat en de overheid doet nauwelijks voldoende om dit legen te gaan". Aan het woord: Ne derlands meest prominente anti rookmagiër dr. L. Meinsma, Fries van geboorte, 15 jaar geleden met roken gestopt. Ondanks die sombere uitspraak keek hij zaterdag bijzon der opgewekt, want in zijn spoor bevonden zich tien mensen (drie vrouwen en zeven mannen) die be loofd hebben een jaar niet te zullen Op 5 februari 1972 zal het jaar om zijn en zullen ze elk fl.000,- ont vangen uit handen van moppentap per Max Tailleur en om elkaar nog eens moed in te spreken waren de 10 samen met dr. Meinsma naar Genemuiden getrokken in het noor den van Overijssel. Genemuiden, het enige Europese stadje dat een straat kent waar een rookverbod heerst: de Achterweg. Er wordt al lang niet meer de hand gehouden aan dit verbod. „Maar je moet natuurlijk wel voorzichtig zijn", aldus een van de stadshoeren die aan de Achter weg woont. Omslachtig wijst hij naar 20 hooimijten die langs de rtraat staan (het rookverbod is een maatregel genomen uit het oogpunt van brandpreventie). Maar toen hij de opgeruimd lachende dr. Meinsma zag komen aanstappen, borg hij zijn smeulende sigaar in de palm van zijn hand weg. Meinsma: „Ik ben soms wanhopig. Want denkt u zich eens in. Per dag gaan 40 mensen dood aan longkan ker in Nederland. Per dag sterven 40 mensen aan het roken. En wan neer grijpt wie nou eens in? Maar omdat de overheid redelijk goed 'erdient aan de sigarettenindustrie e het t „Zou u voor een algeheel rookverbod zijn?" Meinsma: „Nee, maar we zou den een ander klimaat moeten pro beren te creëren. Geen reclame bij voorbeeld en niet roken in openbare gebouwen". „Wat denkt u van de halvarette van Niemeijer?". Meinsma: „Angstwek kend en misleidend. Want de sugge stie wordt gewekt dat je veilig rookt op die manier. Maar dat ding is absoluut gevaarlijk. Er bestaat geen veilige sigaret. De research van de sigarettenindustrie? Een poging de indruk te wekken alsof ze druk v hij dat bezig zijn. Ik heb de sigarettenin dustrie wel eens verweten dat ze gebrek aan verantwoordelijkheidsge- „Bent u ooit van die kant benaderd >m met uw actie te stoppen?" Meinsma: „Nee, nooit. Trouwens, dat zou ik ook niet doen". Dr. Meinsma vertelde dat vorig jaar voor ruim 18 miljard gulden aan banderollen voor sigaretten is afgegeven. Per hoofd van de bevol king werden 1.433 sigaretten ge bruikt. Vooral de emancipatie van de vrouw werkt volgens dr. Meins ma een stijging van het sigaretten gebruik in de hand, omdat de vrouw gewoonten van de man overneemt, de rookgewoonten. Toch gelooft gunstige wending DELFT De geestelijke verontreiniging grijpt volgens professor ir. H. R. van Nauta Lemke, rector-magnificus van de Delftse technische hogeschool, steeeds meer om zich heen. „De hoeveelheid informatie, die iemand kan verwerken is nog nergens vast gesteld. Zij is slechts afhankelijk van wat de postbode kan meedragen en van de grootte r verslaggevers) van de brievenbus. Tegen mogelijke gevaren van medicijnen en hoogspanning wordt wel gewaarschuwd, niet echter tegen gevaren bij het verstrekken van informatie", aldus pro fessor Van Nauta Lemke vanmorgen bij de opening van het akademisch jaar voor de Nederlandse universiteiten en technische hogescholen. Vaatwasmachine De consumentenbond verhaalt in het I laatste nummer van de Consumenten- I gids zijn bevindingen met vaatwasma- chines. De vaat werd in het algemeen niet meer dan redelijk schoon. Meer malen bleek dat verband te houden met een te grote opgegeven capaciteit, waardoor de zaak te dicht op elkaar in de machine stond. De geringe ver schillen in schoonwassen gingen ge paard met vrij aanmerkelijke verschil len in drogen. En ook wat de veilig heid betreft zijn de machines niet over één kam te scheren. Machines waarvan de veiligheid goed of redelijk was en die het verder ook bevredi gend deden zonder exceptioneel duur te zijn waren Constructa CG 100 (f 1098), Bosch Top-o-mat GV 120L- 121L (f 1398). Miele G 220 (f 1388) en Bosch Tophit de Luxe GV 120S-121S (f 1398). Diastuurapparaat "Wie bij de vertoning van zijn vakan tiedia's een bandje met gesproken tekst en muziek wil laten horen, kan veel plezier hebben van een diastuur- apparaat. Het is een toestel, dat de dövyisseling van een automatische projector regelt op commando van op de band opgenomen signalen. Daardoor is het dus mogelijk de dia's tegelijk met het bijbehorende geluid te vertonen. Onderzocht zijn alle vier in Nederland verkrijgbare modellen, waarvan voor al gezien het gebruikscomfort Philips (f 135) en Uher (f 159) het best volde den. Van die twee geeft de consumen tenbond de voorkeur aan de goedko pere Philips. Die Zauberflöte Van acht uitvoeringen van „Die Zau berflöte" van Mozart werden er bij de artistieke waardering drie hoog geno- jteerd. Alle drie werden ook technisch jnstig beoordeeld. Het beste van deze Idrie vond de Consumentengids de uit- van de Winner Philharmoni- Georg Solti voor f73.50. (De [uitvoering bestaat uit meerdere pla- I (ten) op de voet gevolgd door de uit voering van het Philhalmonia Orche- Londen o.l.v. Otto Klemperer, [eveneens f 73.50. Wie artistiek minder [veeleisend is, doet een goede keuze de veel goedkopere uitvoering [van de Staatskapelle Dresden o.l.v. jOtmar Suitner voor f 39. koptelefoons Tenslotte werden 43- stereo-koptele- en vergelijkend onderzoek worpen. Van de zeer goedkope :t een goed te voldoen. In de prijsklasse van 50 tot 100 gulden werden exemplaren gevonden ihet een zo goede kwaliteit dat ze niet onder- deden voor de allerduurste. Mede ge- i zien de prijs zijn aanbevelenswaardig i IAKG K 60 en de daaraan identieke I «her K 60 van f99 resp. f97, de AKG j i X 120 van f 54. de Koss K 6 van f85 I to de Sony DR-5A van f 68. Wie Wnder belang hecht aan akoestische Hprtatie doet ook met de Sennheiser 414 van f78.50 en de REC RH 711 **1 f 63.50 een goede keus. DEN HAAG (ANP) In de kerk van jtoeloord, het woonoord van Zuid- tn IJsselmonde, is zaterdag- Jtod»* een dankdienst gehouden voor *r|)lating van 24 van de 35 Zuid- ^tokkers, die veroordeeld werden we- N de bezetting van de Indonesische «Identie in Wassenaar. Tw gelegenheid van de vrijlating had- J1 eerder in de nacht van vrijdag op terdag in het woonoord Lunetten in 'jSht feestelijkheden plaatsgevonden. De elf Ambonezen, die een langere ge- "genisstraf kregen dan de 24, wier ^tijd zaterdag om was, dienden een om gratie in. Gevraagd was om geval voor 4 september op dat fzoek te reageren in welke vorm dan Volgens ir. Manusama, president n de uZid-Molukkers in ballingschap, 15 de teleurstelling zeer groot omdat P erikel antwoord was ontvangen. DE BILT (ANP) De 22-jarige Jiri Broz die vorige week uit Nederland werd gezet is gistermiddag met toe stemming van staatssecretaris Grosheide (Justitie) naar ons land teruggekeerd om herziening van zijn zaak te beplei ten. Hij had in Parijs van de Neder landse ambassade een geleidebriefje voor de reis naar ons land meegekre gen. Vandaag heeft hij de politie opnieuw om een verblijfsvergunning gevraagd. Zijn eerste verzoek om een verblijfs vergunning op grond van politiek vluchtelingschap was door het ministe rie van Justitie afgewezen. De Tsjech kwam enkele maanden geleden Neder land binnen nadat hij in Athene uit een Tsjecho-Slowaaks reisgezelschap was weggelopen. De landelijke stichting wereldwinkel in Odijk heeft minister Van Agt (Justi tie) in een open brief gevraagd wat de reden is van de haast waarmee de Ê0- jarige Spanjaard Menas Garcia Pellicer vrijdag j.l. uit Nederland is verwijderd. Pellicer werd uitgewezen nadat hij uit het Spaanse leger was gedeserteerd. NEW YORK (AP) Reinhard Geh len, voormalig Duits officier en na d< oorlog hoofd van de Westduitse inlich tingendienst, beweert, naar wordt ge meld in een binnenkort te publiceren boek dat Martin Bormann. de naaste medewerker van Hitier, een Russische medewerker is geweest en nog geen drie jaar geleden in de Sovjet-Unie is overleden. Deze onthulling is een de vele in bet manuscript dat wordt gemeld de memoires inhoudt de 69-jarige Gehlen die in 1968 met pensioen is gegaan. Volgens berichten in de New York Post en de New York Times van zater dag, wordt het boek achter gesloten deuren gedrukt bij Hass en Kohier, kleine uitgeverij in Mainz. Te beginnen op 10 september zal het in gedeelten ADELAIDE (Reuter) Tien m« zijn vanmorgen vroeg op een afgelegen boerderij bij de Australische stad Ade laide doodgeschoten. Het waren eei moeder en haar zeven kinderen in de leeftijd van vier tot negentien jaar nog een verwante met haar kind twee jaar. De politie heeft de echtgenoot van de vermoorde moeder, de 40-jarige Cliff Bartholomeus aangehouden een verhoor. Een soortgelijk bloedbad speelde zich zaterdagochtend af in Phoenix, it Amerikaanse staat Arizona. Daar werd een gezin van zeven personen vermoord. Ook daar is iemand aangehouden. SAIGON (AFP) President N. Van Thieu van Zuid-Vietnam laat zich scherp bewaken na de overigens later ontkende, uitlating van zijn vice-president Ky dat deze geweld zal gebruiken om de presi dent te „vernietigen" als deze niet bin- hen twee weken de komende presi dentsverkiezingen afgelast, alleen Thieu kandidaat is. Talrijke vrachtwagens vol met tot de tanden gewapende politiemannen als mede twee pantserwagens weken niet de zijde van Thieu toen deze zater dag aanwezig was bij de officiële ope ning van een nieuw ziekenhuis bij Sai gon. Intussen werd in de stad druk gepatrouilleerd en voorbijgangers worden gepubliceerd in het conservatie ve Hamburgse blad Die Welt. In het boek betwist Gehlen aanvankelijke be richten over het lot van Bormann. Ge meld -is dat hij oftewel buiten de bun ker van Hitler in Berlijn is gesneuveld of naar Zuid-Amerika zou zijn ge vlucht. Volgens de memoires is Bor mann naar de Russische linies gevlucht toen de Russen steeds dichter bij de Führerbunker kwamen in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog en dat hij tenslotte onderdak in de Sovjet- Unie heeft gekregen. Gehlen heeft zich destijds met zijn gehele staf overgegeven aan generaal George Patton. Onder Hitler was Geh len chef van de inlichtingendienst van de Wehrmacht aan het oostfront. In 1947 gaf de CIA hem machtiging de leiding te nemen van de Westduitse inlichtingendienst. In andere delen van het manuscript wordt onthuld dat Geh len zes miljoen dollar per jaar van de Amerikaanse regering heeft ontvangen voor drieentwintig jaar activiteiten voor een anticommunistisch spionagenet- werk. Hij zou voorts geholpen hebben bij het op poten zetten van de Israëli sche inlichtingendiensten; ex-nazi's zou den nu in het Midden-Oosten voor Israël tegen Arabische landen spione ren. De memoires, waarvan het bestaan niet openlijk is bevestigd, bevatten naar is gemeld ook een gedetailleerde analy se van Russische politieke en militaire doelstellingen voor de komende twee decennia en een pleidooi voor de op bouw van een militaire macht inn het Weste om een communistische expan sie te kunnen tegengaan. Universiteiten in Bolivia gesloten LA PAZ (EFE) Voor het eerst in de academische geschiedenis van het land zijn alle universiteiten in Bolivia gesloten. De sluiting, die geschiedt op last van president Hugo Banzer Suarez, duurt tot 29 februari 1972, ongeveer j 40.000 studenten in de Boliviaanse hoofd- I stad en 15.000 in het overige deel van I Bolivia worden door de sluiting getrof fen. Gisteren keerde de eerder deze week uitgewezen Tsjech Jiri Bror weer in ons land terug. Dronken schipper ramt schepen BRESKENS (ANP) De kapitein van een sleepboot uit Wemeldinge heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor enorme paniek gezorgd in de ha ven van Breskens. Kapitein W. moest 's nachts bij hoogwater een reparatieschip van de werf naar de haven van Bres kens overvaren. Daar aangekomen be gon hij echter als een dolleman rondjes in de haven van Breskens te draaien, links en rechts vissersschepen ram- Men was zelfs bang, dat de sleepboot de jachthaven van Breskens zou bin nenvaren. De reddingsboot „Javazee" uit Breskens wist echter voordien langszij de sleper te komen. Schipper W. werd door de rijkspolitie te De rector-magnificus van de Delftse technische hogeschool kwam met deze waarschuwing, nadat hij een aantal ge gevens verzameld had van de infor matie, die in dit geval de technische hogeschool in omloop gebracht had. Vorig jaar namelijk heeft de t.h.-Delft zoveel papier in omloop gebracht, dat hiervoor naar schatting 10.000 dertig jarige bomen een bos van 3 a 4 ha. gekapt moesten worden. Dit be tekent een hoeveelheid van 170.000 kg. papier, alleen al door deze t.h. in circu latie gebracht, ofwel 50 a 60 miljoen pa gina's eenzijdig bedrukt. De P.T.T. pro fiteerde van de enorme hoeveelheid brie ven en drukwerken, die de t.h.-Delft vo rig jaar verzonden heeft: ruim 1,75 mil joen voor een bedrag van 400.000 gulden. In Enschede pleitte de rector-magni ficus van de Twentse technische hoge school. professor dr. ir. J. C. Vlugter, voor het verlenen van de universitaire status aan het hoger technisch .beroeps onderwijs. Volgens hem moeten afge studeerden van de h.t.s. de titel „bacca laureus in de technische wetenschappen" verkrijgen. Daarna moeten zij de kans hebben via een beperkte cursusduur aar de technische hogescholen de inge nieursgraad te verwerven. Uit de toespraken van de rectores- magnifici van de Nederlandse univ teiten en technische hogescholen, daag gehouden, blijkt de grote bezorgd heid over de door de regering aangekon digde bezuinigingen bij het wetenschap pelijk onderwijs. Daarbij uitten zij even eens hun ongerustheid over de studen tenstop, die bij tal van faculteiten nood zakelijk geworden is. „De universiteiten zijn aangeland in het stadium van loting, wachtlijsten en bewuste vermindering van het onderwijspeil", aldus de nieuwe rector-magnificus van de Utrechtse uni versiteit professod dr. Sj. Groenman. „Men improviseert van dag tot dag, tot het eenvoudig niet meer gaat", zo gaf hij in feite de mening weer van zijn mede-collega's rectores-magnifici, die in hun toespraken dezelfde problemen aan haalden. ,.De grondoorzaak van dit alles zou wel eens kunnen zijn", aldus professor dr. A. G- M. v. Melsen van de Nijmeegse universiteit, „dat wij onze huidige econo mische capaciteit hebben overschat om zoveel studenten een universitaire studie te laten volgen en zoveel mensen vrij te maken voor wetenschappelijk onderzoek en onderwijs". „Het is een illusie te veronderstellen, dat men tegelijk kan bezuinigen en her- struktureren", aldus professor Van Mei- Verhoging melkprijs in strijd met EEG DEN HAAG (ANP) Het socialisti sche Tweede Kamerlid ir. H. Vredellng, tevens lid van het Europese parlement, heeft de commissie van de Europese gemeenschappen schriftelijk gevraagd of de verhoging van de prijs voor melk en melkprodukten, waartoe de Neder landse gezamenlijke consumptiemelkon- dernemingen hebben besloten, in over eenstemming is met de concurrentiebe- Terneuzen in hechtenis genomen palingen van de EEG. (Van c e parlementaire redactie) ROTTERDAM De meerderheid van de leden van D'66, die zaterdag in de Rotterdamse Doelen bijeen voor een studiedag, heeft zich voorstan der getoond van de vorming var Progcssieve Volkspartij. De fractievoor zitter van die partij, mr. Hans Mierlo, zei, dat men met de polarisatie haast moet maken, omdat er 'n „dikke' kans" is. dat het kabinet-Bicsheuvel over een jaar of twee zal vallen. Bü deze voortijdige val van het nieuwe kabinet moet de kiezer volgens de heer Van Mierlo al de duidelijke indruk hebben, dat de polarisatie gestalte heeft Generaal Gehlen (links): Bormann stierf in RuslandRechts: Bormann VORDEN Het hoofdbestuur Nederlandse Middenstandsparty is van middag en bloc afgetreden. Gistermiddag werd in Utrecht al besloten deze maat regel te nemen in verband met de moei lijkheden die zUn ontstaan tussen de aanvankelijke oprichters en de huidige ten zich identificeren. De zwaar be- kopstukken. Binnenkort wil het hoofd- waakte toegangswegen tot het presi- bestuur van de NMP zich beraden over dentiële paleis worden sinds vrijdag ge- I de oprichting van een nieuwe party,.die durende de nacht voor het verkeer ge- niet uitsluitend de btlangen van een be paalde groep wenst te behartigen, veel meer de functie van centrumparty wil gaan innemen. In een verklaring zegt het NMP- hoofdbestuur dat „de samenwerking met de oorspronkelijke initiatiefnemers Te Pas, Kamping en Dessing thans en in de toekomst volkomen onmogelijk wordt geacht". Het hoofdbestuur is, aldus de verkla ring, tot dit besluit gekomen aangezien het de verantwoordelijkheid voor het besturen van de NMP niet meer kan en wil dragen „zolang de initiatiefnemers denken en handelen alsof zij deze NMP als een soort persoonlijk bezit kunnen exploiteren". De belangen van de leden en de kiezers zijn met voeten getreden, zegt de verklaring verder. De landelijke adviesraad koos in mei van dit jaar een nieuw hoofdbestuur, maar „de werkzaamheden zijn door de heren Te Pas, Kamping en Dessing ne gatief ondermijnd. Ze gingen zelfs zover dat men voorzitter Jac. de Jong uit Vor- den op weinig te waarderen wijze en ten onrechte heeft beschuldigd". (Bedoeld wordt hiermee dat de rechtmatigheid van De Jong's Kamerlidmaatschap werd aangevochten, red.). Het hoofdbestuur heeft zich intussen volledig solidair ver klaard met het beleid dat NMP-voorzit- ter De Jong heeft gevoerd en zal voeren. gekregen. Anders denken dc kiezers dat ze nog steeds te maken hebben met de „rottige partijpolitieke situatie" van het verleden. Er moet dus snel een Progres sieve Volkspartij komen, die bij de eerstvolgende verkiezingen al een dui delijk gezicht heeft. Want het begln- imago zal beslissend zijn voor de mate. waarin de kiezers de nieuwe partij zullen steunen, aldus mr. Van Mierlo. De politieke leider van D '66 keerde zich hiermede tegen de opvatting in de PvdA-leidfng, volgens welke men niet overhaast te werk moet gaan. PvdA- voorzitter André van der Louw zei op deze open studiedag nog, dat in elk der deelnemende partijen zorgvuldige dis cussies nodig zijn om de geesten rijp te maken en met name om overtrokken opvattingen over socialisme, die zeker in zijn partij nog leven, te overwinnen. De heer Van der Louw was bang, date men de relaties met de achterban zou verliezen als men direct iets gaat na streven dat men nog niet kent. De heer Van Mierlo hield echter vol, dat er niet zoveel ti.id meer is en dat de weg van geleidelijkheid ook haar gevaren heeft. Het werd overigens niet duidelijk, in welke mate de gevoelens van de meer derheid op deze open studiedag van de democraten representatief is voor de opvatting van de leden van D'66. De meerderheid van zaterdag voor de vor ming van een Progressieve Volkspartij was maar krap en de steun, die een man als de heer H. Zeevalking uit Utrecht, en tegenstander van een Pro gressieve Volkspartij, kreeg, was even min gering. Deze vond de linkse ver deeldheid in de politiek geen drama, eerder een kragjit. „zeker nu we nog werken met het systeem van de even redige vertegenwoordiging". Bij een districtenstelsel zag hij wel iets in een P.V.P. Tot zolang gaf hij de voorkeur aan het non-conformisme van D '66, om een zo onafhankelijk mogélijke positie kiezen. Het in zijn ogen falen van de progressieve concentratie zou een les hebben moeten zijn. Door gescheiden te blijven optrekken maakt men volgens de heer Zeevalking links in zijn totali- sterk mogelijk in het huidige kiesstelsel. Hoe de feitelijke stemming binnen '66 is, zal kunnen blijken op het congres van deze partij op 6 en 7 november. Dit congres heeft dan de resultaten van de studiedag voor zich. Het wordt bij die gelegenheid gecon fronteerd met een scala van gedachten, die geformuleerd werden door discus siegroepen. De uitspringende gedachten een Progressieve Volkspartij met gedifferentieerde onderdelen. Deze nieuwe partij zal geen gelijkenis mogen tonen met de erin opgaande delen, te weten PvdA, D'66 en PPR. de P.V.P. zal een excentrisch punt moeten zijn buiten de partijen, waarop de kiezers zich kunnen verenigen om aldus de meerderheid en daarmee de macht te vormen. —de drie partijen moeten hun eigen politieke bagage op tafel leggen voor de vorming van een nieuwe partij en zij mogen niet bij voorbaat een onaan vaard uitspreken over onderdelen of be-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5