MOB zet dr. J. Teuns definitief aan de dijk Troostprijs: ministeriële opdracht IJ Conflict door progressief beleidmarkant leerplan Vis scheert schaap Nieuwkoopse raadsleden stellen discussienota over het onderwijs op Lopen tegen Leidtae Baan Wim van Steenbergen voor tweede achtereenvolgende maal kampioen Hazerswoude Bernardus blijft als u dat wilt Jaarprogramma Nut met veel volkstoneel Negentig huizen sinds vorige week in aanbouw Werkgroep wil de sfeer veranderen in Valkenburg MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Ter voorbereiding van de raadsdiscussic over dat onderwerp, heeft het raadslid M. van Aken (P.v.d.A./PAK) het college van B. en W. van 'Leiden verzocht om schrifteiyke informatie over de ontwikkelingen in en rond het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau sedert juni 1969. De laatste van die ontwikkelingen is, dat dr. J. Teuns de Wassenaarse zenuwarts, die in 1962 directeur van de M.O.B. werd nu voor de vüfde keer in twee jaar tyd ontslag is aangezegd. Het definitieve ontslag lqkt nu onafwendbaar. Het ïaadslid Van Aken wil met name weten „op welke wijze het vorige en het huidige college zich heeft bezig gehouden met de diverse problemen en de oplossing daarvan". De „officiële" overbuur MOB. De problemen rond net M.O.B. kregen in juni 1969 landelijke bekendheid: dok ter Teuns hield zich met succes bezig met de behandeling van kinderen met ontwikkelingsproblemen, aanpassings moeilijkheden en neurotische ziektebeel den. Bovendien behandelden hij en zijn staf kinderen, die de Kinderbescherming aan het M.O.B. had toevertrouwd. Maar het Leidse M.O.B breidde zijn werk uit met research en therapie op jjjn gebieden waaraan andere M.O.B.'s nog U niet toe waren. Zelfs maakte dokter Teuns een begin met een opleiding kin derpsychotherapeut. NIEUWKOOP De Nieuwkoopse raadsleden mevr. Van Nierop en dc heer Battjes hebben een discussienota ovei het onderwijs samengesteld en deze ge ituurd naar het college van B. en W ln de nota stellen zij onder meer d< volgende punten aan de orde: 1. Bestaat er in Nieuwkoop behoefte aan niveauklassen met doorbreking v'an het bestaande jaarklassen- *ysteem, waarbij niet de leeftijd i de capaciteit van het kind bepalend is voor de groep waarin het onder wijs krijgt en daardoor o.m. zitten blijven uitgesloten is? 2 Art. 7 van het voorontwerp voo wet op 't basisonderwijs bepleit betere aansluiting tussen het kleuter- basisonderwijs. De geleidelijke c gang tussen beide kan bevorderd worden door bijvoorbeeld speelleer- klassen. Eveneens door de vorming van zgn. onderwijsgemeenschappen. Dit zijn scholen met een afdeling zowel voor kleuter- als voor basison derwijs. Bij de scholenplanning ir „Bouwlust" zou met de laatste moge- LEIDSCHENDAM Het Comité Leidse Baan houdt zondag 12 september een demonstratieve wandtocht naar het, voor de aanleg van de Leidse Baan, in aanbouw genomen viaduct over de Pa- pclaan in Voorschoten. De wandelaars starten om twee uur bii de Veurseweg ter hoogte van de Wijngaardelaan. Fietsers uit Leidschen- dam. Voorburg en Den Haag die willen deelnemen zullen om 13.15 uur van het station Mariahoeve vertrekken. Het comité zegt in de aankondiging van deze protesmars dat de definitieve beslissing over 40 dagen zal vallen. Naar vermeldt zou de minister niet van plan zijn de uitvoering van de Leidse Baan vertraging te laten ondervin- Spronk neemt v. d. Horst over LEIDEN Er zijn onderhandelingen gaande die moeten leiden tot het overne men door wasserij Spronk te Leiden Tan de Chemische Reinigingsbedrijven Van der Horst te Leiderdorp. Van der Horst, oorspronkelijk even eens gevestigd te Leiden, heeft enkele tientallen filialen in Leiden en omge ving. Over de uitgangspunten van het overleg noch over de basis waarop de chemische reinigingsbedrijven overge nomen worden, kunnen de directies -nu nog Iets mededelen. lijkheid, die de wet biedt, rekening gehouden kunnen worden. 3 Het genoemde voorontwerp stelt ook de mogelijkheid tot aanstelling van vakleerkrachten voor lichamelijke opvoeding voor de expressievakken op kosten van het rijk in het vooruit zicht. (Nu nog moeten de gemeenten die betalen). Gezien het te verwach ten vakleerkrachtentekort, wanneer de nieuwe wet ingevoerd zal zijn, bepleit de nota al eerder tot aanstel ling van vakleerkrachten over te gaan en op de begroting 1972 hier voor een bedrag te reserveren. 4. Irt de nota verzoeken tenslotte mevr. Van Nierop en de heer Battjes met een voorstel te komen tot installing van een overlegorgaan voor openbaar en bijzonder onderwijs, vooral in verband met scholenplanning en de verdeling van schoolruimte, een en ander in de geest van artikel 163 van het voorontwerp. Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van het on derwijzend personeel, van de ouders en van de schoolbesturen zouden in dit overlegorgaan moeten zitting ne men. Het is bedoeld als een advies commissie inzake gemeneschappelijke belangen voor het basisonderwijs in de gemeente. In 1966 stelde M.O.B.-directeur Teuns een tienjarenplan op, waardoor zijn bureau tot een zeer modern instituut voor ambulante geestelijke gezondheids zorg moest worden. Dat plan bracht hem in conflict met het bestuur van de stich ting, waarin toenmaals drie Leidse hoog leraren zitting hadden. De stichting Leids Medisch Opvoedkundig Bureau wordt zoals alle M.O.B.'s gesubsidieerd door rijk, provincie en gemeente(n) maar ze is autonoom en derhalve aan niemand verantwoording verschuldigd. Het stich tingsbestuur nu, meende dat dokter Teuns en zijn staf méér deden dan wat het als werk van een M.O.B. zag hij nam te veel hooi op zijn vork. Andere reden Studenten van de „Mediese Aksiegroep" kwamen in het najaar van 1969 tot de slotsom dat het conflict niet voortkwam uit de idee dat dokter Teuns te veel hooi op zijn vork nam maar dat de uni versiteit niet het minste belang had hij een progressief beleid en een zo mar kant leerplan als Teuns voorstaat. De belangen van de universiteit zou den het best gediend zijn met een klein, overzichtelijk M.O.B., dat gemakkelijk naar de hand te zetten zou zijn. De „Mediese Aksiegroep" stelde vast dat: „Het streven van de universiteit is, alles aan zich te trekken en zo de gezond heidszorg aan onderwijs en wetenschap ondergeschikt te maken". Dat was in haar ogen de reden, waar om Teuns in juni 1969 zijn ontslag ge kregen had. Er volgde solidariteitsver klaringen van zijn staf en de oprichting van een oudervereniging, die zoveel druk uitoefende dat Teuns' ontslag werd in getrokken. Maar inmiddels was me vrouw dr. J. J. Frets benoemd tot direc trice van het Leids M.O.B. Die ver klaarde daarop, dat ze geen verantwoor ding wilde dragen voor patiënten die door Teuns waren aangenomen en dat zij niet met dokter Teuns in een ge bouw wilde zitten. Twee bureaus Daarop trokken Teuns en zijn staf in een tegenover het M.O.B. gelegen pand aan de Rijnsburger weg. In oktober 1969 werd dr. Terms als gewoon psychiater weer in dienst genomen maar zeven dagen later kreeg hij opnieuw ontslag. Opnieuw sprong de oudervereniging voor hem in de bres. Maar in december van hetzelfde jaar werd de heer Teuns en zijn staf met ingang van 1 januari 1970 opnieuw ontslag aangezegd. Omdat zij hun patiënten aan niemand konden overdragen, weigerden zij. Vra gen in de Kamer hadden tot gevolg dat staatssecretaris Kruisinga een onderzoek commissie in het leven riep. Die advi seerde na verloop van tijd, een bestuurs- gevalmachtigde te benoemen. Dat werd dr. Veraart, gewezen inspec teur voor de geestelijke volksgezondheid. Na lang stilzwijgen verzocht de staats secretaris het bestuur van het Leids M.O.B. zijn zetels ter beschikking te stellen, waarna hij dr. Veraart opdracht gaf, „het ontslag te regelen". Dr. Teuns en zijn staf werd ontslag aangezegd per 1 mei 1971 maar pas tegen het eind van augustus jl. kon het Ge westelijk Arbeids Bureau met d?t ont slag akkoord gaan. Het wordt nu 1 november a.s. van kracht. Opdracht Inmiddels hebben de heer Teuns zijn medewerkers van het ministerie Sociale Zaken en Volksgezondheid het verzoek ontvangen, een conceptplan te ontwerpen voor een instituut met een regionaal karakter, dat werkzaam zal zijn in die gebieden van de gezondheids zorg, waarin de bestaande instellingen nog niet De vraag is, of dr. Teuns wel vooi 1 november aan dat verzoek kan vol doen. HU vraagt zich nu af wat er ns 1 november gaat gebeuren met de der tig kinderen, die onder zyn behandeling zün als de directrice van het „officiële" M.O.B. by haar weigering bluft, de ver- antwoordelykheid voor hen op zich te nemen. Maar bovendien heeft hy geen enkele zekerheid dat het gevraagde con cept-plan ook verwezeniykt wordt, om nog maar tc zwügen over de huisvesting van zün team dat al te horen heeft ge kregen dat het op medewerking van de gemeente Leiden niet hoeft te rekenen. Autodief miste de boot LEIDEN Op het Stationsplein werd gisternacht een 19-jarige zeeman op heterdaad betrapt toen hij een auto, die niet op slot stond, wilde stelen. Inbrekers doen run op kantines LEIDEN De kantines van UVS, Docos en Fluks zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bestolen. Er werden onder meer sigaretten, frisdrank, een Pick-up en 7 platen meegenomen. Insluiper ingerekend l LEIDEN Uit een woning aan de Morsweg werden gisteren een transis torradio, een spaarvarken met inhoud een antiek vuurwapen ontvreemd. dader, een 35-jarige Leidenaar, kon enkele uren daarna worden aangehou- HAZERSWOUDE Wim van Steen bergen is zaterdag voor de tweede ach tereen volgende maal tafeltenniskampioen van Hazerswoude geworden. Hij versloeg in de finale de als eerste geplaatste Jan van Wetten met 22-24, 21-18 en 21-16. Gertjan de Ruiter werd derde door Leo Straathof te verslaan. Els Vreeburg werd kampioen bij de da mes. Liesbeth Smits, Tilly Pannebakker en Elly Pannebakker bezetten de andere ereplaatsen. Bij de jongens junioren ein digde Theo Louwers voor Peter Korver en Peter Streng. Ineke de Ruiter was bij de meisjesjunioren de eerste. Anneke de Ruiter en Marriette Pannebakker legden beslag op de tweede en derde plaats. Uitslagen: jongens vijfde en zesde klas basisonderwijs: 1. Wim de Boer-, 2. Bene dict Smits; 3. van Nierop; 4. Nico Groe- newegen. Jongens pupillen: 1. Jos Tim mermans; 2. Peter Groot; 3. Richard Stol wijk; 4. Peter de Groot. Meisjes, vijfde en zesde klas basison derwijs: 1. Monique Kouwenhoven,- 2. Ansje van Nierop; 3. Bea de Boer. Meis jes ongeoefend: 1. Jeanette Groenewe- gen; 2. Joke Rietveld. Meisjes pupillen: 1. Wilma Kooter; 2. Marie José Loo- mans; 3. Ineke Streng. Jongens pupilleD dubbel: 1. Peter Groot en Peter de Groot; 2. Tonny en Paul van Wetten. Jongens junioren dubbel: 1. Peter Korver en Leon van der Werf; 2. Theo Louwers en Jos Timmermans. Meisjes junioren dubbel: 1. Anneke de Ruiter en Annemiek Smits; 2. Wilma Kooter en Carla de Ruiter. Ge mengd dubbel junioren: 1. Theo Louwers en Ineke de Ruiter; 2. Peter Korver en Anneke de Ruiter. Heren derde en vier de klassers: 1. Herman Stolwijk; 2. Cees Stolwijk; 3. Arie v. d. Spek; heren onge oefend A.: 1. Kees de Jong; 2. L. Guit; 3. R. v. d. Stok; 4. Eddy Harkes. Heren ongeoefend B: 1. Jan de Hertog; 2. Jan Harkes; 3. Johan Timmermans. Heren bo ven de 40 jaar: 1. P. de Groot; 2. S. J. de Groot; 3. P. Kempen Dames onge oefend: l. C. Went; 2. A. Harkes. Dubbel gemengd geoefenden: 1. Piet Kerkvliet en Els Vreeburg; 2. Jan van Wetten en Liesbeth Simts. Heren dubbelspel: 1. Gertjan de Ruiter en Jan van Wetten; 2. Theo Louwers en Leo Straathof. Da mes dubbelspel: 1. Anneke de Boer en Annelies Timmermans; 2. Ria Kerkvliet en Bea van Wijk. Heren dubbelspel ongeoefenden: 1. Cees Jacobs en Cok de Jong; 2. Eddy en Leen Harkes. Heren dubbelspel derde en vierde- klasesrs: I. Paul Stolwijk en Pe ter Streng; 2. Jons Smits en Jan Korver. Gemengd dubbelspel ongeoefenden. 1. Annelies Vreeburg en Rens Kerkvliet; 2. echtpaar Vermeulen. Jaarprogramma ZOETERWOUDE De huis-aan-huis collecte ten bate van het Koningin Wil- helminafonds heeft f 1.028,27 opge- ALPHEN-BOSKOOP Na maanden van hard werken is gisteren het clubhuis nan wielervereniging Avanti aan de Halve Raad (ergens in de polder tussen Alphen en Boskoop) door de heer P. Bouthoorn, oprichter en oud-voorzitter van Avanti, geopend. De Boskoopse kweker Jac, van Gemeren heeft voor het clubhuis geheel belangeloos een hoek van zijn ongetwijfeld kost bare tuingrond afgestaan. Het club huis „De Statt" meet dertien bij vijf meter. Er is een buffet en er zijn kleedkamers en toiletten voor de LEIDEN De viering van het tien jarig bestaan van de winkeliersvereni ging „De Luifelbaan" kreeg zaterdag een feestelijke apotheose. De ruimte voor de winkels aan de Vijf Meilaan en Bevrijdingsplein werd gevuld door een combinatie van braderie, ambachtende monstratie en kermisattracties. Terwijl de drukte flink op gang begon te ko men, verrichte burgemeester dr. A. J. Vis voor een select gezelschap de offi ciële opening van het evenement door het scheren van een schaap. In ant woord op een toespraak door de voor zitters, welke toespraak in het gedrang en geroezemoes van de zich achter het hek verdringende menigte verloren ging, vroeg de burgemeester Vis cle mentie voor zijn ondeskundigheid: „Ik ben gewend met ander materiaal om te gaan als u begrijpt ,wat ik bedoel en ik wil daarom nu ook wel eens een schaap scheren. Maar dan moet u me wel vertellen, hoe dat moet". Bestuurs leden van andere winkeliersverenigin gen, die zich óók binnen de afzetting bevonden, bezagen de handigheid waar mee de eerste burger het smerige schaap te lijf ging van zó dichtbij, dat diens ondeskundigheid voor het publiek verborgen bleef. Gastvrouwe Josephine Akerboom beproefde als tweede haar vaardigheid op het lijdzame dier. Een padvindersdrumband leidde daarna met feestelijke muziek aller aandacht weer naar de feestmarkt. Actiecomité en bestuur samen: ging St. Bernardus speelt de gisteren begonnen voetbalcompetitie constant met rouwbanden. Op deze wijze wil de vereniging van de Hazerswoudse Rijn dijk eenieder erop wijzen, dat er droef- beid is over de toekomst van de vere niging. Het is immers genoegzaam be kend: de eigenaar zegt St. Bernardus per 31 mei 1972 de huur van de terrei nen op en de gemeente Hazerswoude kan geen alternatief aan de Rijndijk bieden. Het bestuur Bernardus. teren bijeen lijk ontbijt de vereniging St. zo'n 175 leden gis- 'oor een gezamen- restaurant „Groenendijk", heeft de plannen, die een actiecomité heeft beraamd, gunstig ontvangen. Dit actiecomité, bestaande uit eerste-team- spelers Rob Kramp en Leo van Wetten en supporter-bij-uitstek Theo Wesse- lingh, wil: veel publiciteit in de pers; borden aan Rijndijk en Rhynenburch plaatsen, om de bevolking te wijzen op de situatie waarin de vereniging is beland; het eerste team in de competi tie met rouwbanden laten spelen; de gemeenteraad onder politieke druk zet ten; burgemeester en wethouders aan sporen spoed te betrachten met het creëren van een sportpark aan de Rijn dijk. De actie, getiteld „Bernardus blijft, als u dat wilt", krijgt meer ge stalte tijdens een op vrijdag 17 septem ber om acht uur te houden algemene vergadering in het Groenendijkse paro chiehuis. In een schrijven aan de leden wijst het actiecomité erop, dat de buurt verenigingen Hazerswoudse Boys, Meerburg en Koudekerk geen mogelijk heden bieden, om daar in het komend seizoen een voorlopig onderdak te vin den „We zullen dus naar Alphen of Leiden moeten voor ons wekelijks par tij tjè voetbal, om over training maar niet te spreken". Voorzitter Jacques Straver meende overigens, dat actieco mité en bestuur zeer nauw zullen moe ten samenwerken, om te bereiken, dat de 250 leden tellende vereniging uit de zorgen wordt gehaald. ..We moeten een verstandig én beschaafd beleid voeren en ook door onze sportieve houding op het sportveld een gave demonstratie ten beste geven." Het 25-jarig bestaan van de vereniging op 1 juni 1972 mag in geen geval de begrafenis van St. Ber nardus worden, voegde hij eraan toe. VOORSCHOTEN Hel departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor hel seizoen 71/72 een zeer gevarieerd programma, waarbij bijzondere aandacht wordt ge vraagd voor het onderdeel „volksont wikkeling". De muziek-, cabaret- en toneelprogram ma's bestaan onder meer uit een optre den van het Trio Louis van Dijk, deze maand dinsdag de 21ste in het Cultureel Centrum; voor Fons Jansen is „Dilligen- tia" in Den Haag afgehuurd op 20 okto- In Zoetericoude: ZOETERWOUDE Vorige week zijn twee woningbouwprojekten op gang ge komen. In bet plan Westeinde wordt geheid voor 66 woningen van Stikvoorts Bouwbureau N.V. te Voorschoten. Voor deze vrije-sector woningen met prijzen vanaf f 50.000,- hebben inwoners van Zoeterwoude voorkeur van kopen tot 7 september. Het plan is ontworpen door architect J. Tack te Pijnacker. De eerste huizen zullen 1 juni van het volgend jaar gereed zijn, de laatste op 1 april 1973. De woningen zijn geprojecteerd aan zijstraten achter de nu reeds bebouwde gedeelten van de Ambachtshereweg. Deze zijn merendeels genoemd naar oud-burgemeesters. Zo komen de huizen ïn de Burg. Wapstraat, het verlengde an de Kerklaan en de Richellestraat. In de Loethe, plan Kern, zijn de eerste palen de grond ingegaan voor 24 'rije-sectorwoningen, die gebouwd wor den door A. J. Boon's Bouwbedrijf N.V. te Den Haag. Het ontwerp is van het architectenbureau K. J. Roosendaal te Den Haag. Het wordt een aaneengeslo- ten rij aan de zijde van het oude voetbalterrein waarbij enkele van de buitensten, aan weerszijden, geprojec teerde woningen wat naar voren zijn geplaatst. In ditzelfde gebied komen nabij Ons Huis ook een 9-tal woningen waarbij de toekomstige eigenaren zelf de af bouw verzorgen waarbij een fikse kos tenbesparing wordt verkregen. Daar voor is vorige week de premiebeschik king afgekomen. De firma's Geers te Voorburg en Van Noort te Benthuizen hebben op uitnodiging ingeschreven voor de uitvoering van de „kale" bouw. Er is nog geen opdracht verstrekt om dat in overleg met hen nog bezien moet worden welke evt. bezuinigingen kun nen worden aangebracht ber. Ook Paul van Vliet treedt op voor 't Nut in „Dilligentia". Het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo komt 21 december in de Moe der Godskerk. Het bestuur van 't Nut heeft kans gezien de moeilijke klip „Het Cultureel Centrum" te omzeilen door Dilligentia af te huren. De bekende ar tiesten wensen niet meer in het Voor- schotense Culturele Centrum op te tre den. Nieuw is dit seizoen de grote antiek beurs met een veiling in het watersport centrum Kamsteeg aan de Hofweg. Ook zijn er dit seizoen lezingen over „oud zilver", „oud glas" en „oud-porselein". Gemeen goed De volksontwikkeling op moderne leest vormt een belangrijk onderdeel. Onder het verzamel hoofd „De koe drinkt bij het kalf" worden onderwerpen behandeld, waarop de ouderen kunnen kennisnemen van feiten en ontwikkelingen, die bij hun kinderen reeds gemeen goed zijn zoals: anti-autoritaire opvoeding, sexuele vrij heid of sexuele wanorde, kind en creati viteit en „wat is intelligentie". Gezien het succes van voorgaande Ja* ren zijn er ook weer de cursussen voor beginners en gevorderden la Eagels, Frans en Duits. Nieuw Is de cursus Ne derlands voor de buitenlanders, dia in Voorschoten wonen. Het service-pakket voor de leden is aanzienlijk uitgebreid door een overeen komst met de Leidse Schouwburg, waar door leden van 't Nut via hun eigen bespreekadres reductie krijgen op alle uitvoeringen in dat theater. Hetzelfde geldt voor het Greenway-theater in Voor schoten en voor bepaalde voorstellingen in Den Haag. Voor cursussen op het gebied van de creativiteit bestaat een goede binding met de Stichting Oud-Woelwijck en het Creatief Centrum. Het Voorschotense Nut telt thans 677 gezinnen als lid. VALKENBURG In Valkenburg gaat een werkgroep van twaalf, meren deels jonge personen, maandelijks het Valkenburgs Bulletin uitgeven. Behalve de grote dingen des levens worden in het bulletin ook de gebeurte nissen in Valkenburg vrij breed uitge meten. Hét thema van het bulletin is informatie; informatie onder andere over de zgn. wereldwinkels. Woensdag en donderdag a.s. zal er een stand van de wereldwinkel op de paardenmarkt zijn waar allerhande literatuur over de vredesweek verkrijgbaar zal zijn. Tij dens de volgende (vredes)week deelt de werkgroep papier uit op de lagere school, waarop de kinderen tekeningen kunnen maken. Eerst wordt hen echter verteld waar het in deze week eigenlijk om gaat. Met de tekeningen wordt in de aula van de school een tentoonstel ling ingericht. Tot slot heeft de werk groep nog het vermoeden dat er in Valkenburg behoefte is aan een kinder- chrèche. Als dit vermoeden juist is dan zal dit opvangcentrum er ongetwijfeld komen. Er hebben zich al enkele dames opgegeven die zich hiervoor willen in- LEIDERDORP- Een poldermolen in zeer goede staat van onder houd is de molen aan de Dwarswatering in Leiderdorp. Komt men over de Zijlbrug uit Leiden dan ziet men hem direct, een hon derd meter rechts van de provinciale weg. Sinds 1963 is deze molen eigendom van de gemeente Leider dorp, dat ook de omringende poldergrond (Zijllaan en Meijepolder) heeft gekocht om er uitbreidingsplannen te kunnen realiseren. De molen, die ook woonruimte in zijn romp biedt, werd in 1850 gebouwd ter vervanging van een wipmolen. Het water wordt binnen in de molen over een ijzeren scheprad gevoerd naar de Dwarswatering.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3