AVRO-tv gaat inspireren tot actief kijken Ahoyhal wordt tempel voor pop Lou van Rees gaat veel pop naar ons land brengen De slag om Moskou onthullende documentaire PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Wat het komende seizoen betreft heeft de A.V.R.O.t.v- zeen grote veranderingen in petto. De wijzigingen, die werden aange bracht. vloeien logisch voort uit de ervaringen, opgedaan in vorige seizoe nen. Waar televisie al te vaak passief wordt ondergaan hoopt de A.V.R.O. met een aantal programma's een acti verende rol te spelen, bijvoorbeeld door de jeugd aan te sporen tot het lezen van boeken. Met de nieuwe serie „seks in wor ding" wil men het contact aanmoedi gen tussen ouders en kinderen. De Open brief over verdwijnen draadomroep (Van onze radio- en t.v.-redactie) DEN HAAG Over het verdwij nen in november van de draadomroep heeft de Hagenaar Hendrick G. Oo- men een open brief gericht aan rege ring. Kamerleden en omroepfunctiona- risscn. Hij schrijft, dat het opheffen van de vierde lijn betekent, dat lief hebbers van klassieke muziek, die overwegend op deze zender zijn aan gewezen dan afhankelijk werden van hun eigen platen. Hij vervolgt: „Er is Immers op geen enkele Nederlandse zender voldoende klassieke, goede achtergrondmuziek op hoog niveau, folklore of jazz. Kijk de radioprogramma's er maar op na. Commentaren, interviews, populaire muziek gelardeerd met praatjes over duizend en een onderwerpen dat is alles wat de klok slaat. Als het de regering ernst is met het bevorderen van de cultuur, waarom wordt er dan geen subsidie gegeven om een reeds bestaand net van radiodistributie (dat nog beter versterkt en geselecteerd kan worden) te handhaven? Indien het werkelijk onmogelijk is dat de draadomroep blijft, is het dan niet mogelijk om de diverse soorten mu ziek en gesproken woord op onze drie zenders beter te coördineren? Op het ogenblik is de situatie zo, dat eigen lijk niemand aan zijn trekken komt, behalve de „popjongens" op Hüv^rsum 3, Veronica en Radio Noordzee. Ieder ander moet voortdurend aan ^de knop draaien. Het genre „serieuze muziek is zo uitgebreid en veelsoortig dat daarmee gemakkelijk de programma tijd van een radiostation gevuld kan worden. Men zou dan weten wat men heeft aan een station. Geachte heren, denkt u niet dat dit uw gecombineer de verantwoordelijkheid is als z.g. dienaren van het volk? Het komt hier op neer dat de mensen in Neder land die dit land geestelijk op de been moeten houden niet aan hun muzikale en culturele trekken komen. Men spreekt erover dat de jeugd geen idealen meer heeft en dat wat muziek betreft bijna 60 procent vrijwel alleen naar pop luistert. Hoe kan dat anders als zij slechts zo sporadisch klassieke of andere serieuze muziek op onze drie zenders kunnen ontdekken? En geland heeft zijn B.B C. Third Pro gram, Frankrijk zijn „France Musi- que" Wanneer is Nederland aan de grootste veranderingen vallen echter in het weekeinde. Zo krijgt de sport een grotere plaats in het programma pakket. Het aantal eigen produkties is groter dan in vorige jaren, maar de A. V. R. O. betreurt dat een deel van haar plannen niet kon worden ver- wenlijkt. mede als gevolg van het ministeriële standpunt, dat wel uit breiding van zendtijd kon worden ge geven voor de radio maar niet voor de televisie. De A. V. R. O. blijft hierte gen opponeren. Het nieuwe programma „Seks in wor ding", dat zal worden gepresenteerd door dr. A. C. van Swol, wordt be schouwd als een belangwekkend tv-ex- periment. Op de zondagavond zal eens per maand een t. v.-spel worden uit gezonden, alsmede een vernieuwde Corry Brokkenshow. Samen met Fred Kaps presenteert zij dit programma dat zich overwegend zal afspelen in de romantische sfeer van een kasteel. Wat de t.v.-spelen betreft zal de A.V.R.O. een zo groot mogelijk aantal stukken van Nederlandse schrijvers brengen. Als eerste komt op het net Bobo en Bobo van Chiem van Houwe- ninge. Het is een spel over een buik spreker en zijn pop, die geen pop blijkt te zijn maar een dwerg. Op maandagavond is nieuw het pro gramma voor de jeugd, dat tot titel draagt „Boekje open". In deze serie zullen bekende Nederlandse auteurs Solsjenitsin krijgt oorkonde Nobelprijs STOCKHOLM (DPA) Alexander Solsjenitsin, die vorig jaar de Nobel prijs voor literatuur kreeg, beeft thans, volgens een bericht van het Stockholm - se avondblad „Expressen", eindelijk de oorkonde bij deze onderscheiding, als mede de Nobelmedaille, ontvangen. Vriend envan hem zouden het van Zweden naar de Sovjet-Unie gebracht en het de schrijver overhandigd hebben. „Expressen" schrijft, dat de directeur van de Nobelstichting de overhandiging heeft bevestigd. Het geldbedrag van 4000.000 Zweedse kronen is op verzoek van Solsjenitsin op' een rekening van hem in 'Zwitserland overgemaakt. Daar op worden ook de overige inkomsten ge boekt, die de Russische auteur met de verkoop van zijn werken in het westen verdient. Benoeming De heer C. de Bruyn is benoemd tot president van de Hollandse Ring van de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, als opvolger van de heer J. P. Jongkees, die sedert de organisatie van de Hollandse Ring in maart 1961 met deze functie was belast. De Hollandse Ring is één van de on geveer 600 ringen, over de wereld ver spreid, waaruit deze kerk bestaat. De Hollandse Ring omvat wijken en ge meenten in Amsterdam. Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam noord en Rot terdam zuid, Vlaardingen en Dordrecht. worden geconfronteerd met jeugdige lezers tussen de 16 en 23 jaar. Met een wekelijkse frequentie zal het programma „Top Pop" worden voortge zet evenals Peyton Place. Andere amusementsprogramma's spelen zich af rond respectievelijk Henk Elsink, Wil leke Alberti, André van Duyn, Jackie Schram, Liesbeth List en Adamo, als mede voorts rond enige buitenlandse artiesten zoals Dusty Springfield, Gerry Thoma, Mireille Mathieu en Vicky Carr. ALLERKLEINSTE Op de woensdagmiddag wordt gestart met een nieuw programma voor de allerkleinsten, waarin een grote va riëteit van onderwerpen aan de orde komt van filmpjes tot zelfwerkzaam heid. Voor de oudere jeugd blijft het jungleavontuur Tarzan op het pro gamma staan. In de drama workshop van de A.V.R.O ZAL EEN AANTAL T.V.-spelen te zien zijn. evenals uitzendingen die zijn gewijd aan de Koninklijke Ja vaanse dansers van Djokjakarta. Ook zal aandacht worden besteed aan de verkeizing van de sportman, sport vrouw, sportploeg en sportstad van het jaar. Gedurende het winterseizoen zal de A. V. R. O. op woensdagavond bovendien een uit zes delen bestaande, door de B. B. C. vervaardigde drama- reeks uitzenden onder de titel „Eliza beth R.". De rol van koningin Eliza beth Wordt gespeeld door de Engelse actrice Glenda Jackson. Later in het seizoen volgt nog een produktie van de Franse televisie, getiteld op verha len van de Franse auteur Alphonse Dau van de Franse auteur Alphonse Dau- det. Op de vrijdagavond* zendt de A:V..R.O- de Marv Tytor Mooreshow 'uit, eh -wanneer ditop v tij dagavond riiet kan wordt deze show naar de'zaterdags avond verplaatst. AVRO's sportpanorama zal in het nieuwe seizoen een hogere frequentie hebben op de zaterdagavond. De sport redactie zal zich vooral gaan bezig houden met actuele gebeurtenissen. Op gezette tijden zal van het patroon worden afgeweken. Dit wordt gedaan met het oog op speciale produkties, die de A. V. R. O. in petto heeft, waarvan zijn te noemen: een B.B.C.- spel „I regret nothing", een pro gamma over de Franse zangeres Edith Piaf; voorts een favorietenfestival met solisten van wereldnaam; Voor lezen een tien, hetgeen is de finale van de landelijke voorleeswedstrijd van de kin derboekenweek: voorts een bewerking van de bekende roman van Bordewij k „Karakter", alsmede een aantal pro gramma's in de adventstijd over Jezus van Nazareth onder de titel ..Wie zeggen de mensen dat ik ben?" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - ROTTERDAM Voor het komend popseizoen gaat impresario Lou van Rees verschil lende popconcerten organiseren. Hij is van plan tassen begin sep tember en eind april 20 tot 25 groepen en soloartiesten te laten optreden. De meeste concerten worden gegeven in het Amster damse Concertgebouw en De Doe len in Rotterdam. Van Rees waagt zich niet aan tournees door de provincies. „Dat vind ik te kostbaar en te riskant". Het eerste door Van Rees gegeven concert in het popseizoen wordt op 12 september in het Amsterdamse Concertgebouw gegeven. Het is het optreden van de Engelse zanger Cat Stevens. De Engelse formatie Ten Years After speelt op 2 okto ber in het Oude RAI-gebouw in Amsterdam, dat plaats biedt aan ;irca 10.000 mensen. De opkomende Engelse groepen Yes en Curved Air treden op 29 en 31 oktober op, resp. in de Rotterdamse Ahoyhal en het Concertgebouw in Amster dam. Op 7 november is in het Amster damse Concertgebouw de Ameri kaanse zanger Tom Barton te ho ren. Op dezelfde plaats speelt op 27 november de Engelse Grease Band, de vroegere begeleidingsgroep van Joe Cocker. Op 3 en 4 december concerteert Black Sabbath uit En geland resp. in de Rotterdamse Doelen (nachtconcert) en concert gebouw in Amsterdam. Van Rees wil 22 januari de Ameri kaanse groep Blood, Sweet and Tears in Amsterdam laten optreden Voor volgend voorjaar is hij verder In onderhandeling met Jethro Tuil, Johnny Cash, Neil Diamond en Leo nard Cohen. Voor een speciaal concert („The Gala of the Year"), dat eind april moet plaatshebben, wil hij de Amerikaanse zangeres Shirley Bassey contracteren. ROTTERDAM De in maart geo pende Ahoyhal die tot nu toe vooral is gebruikt voor sportevene menten, zal voortaan ook regelma tig dienst gaan doen als poptempel. Vast staat nu al, dat er het ko mende jaar vier grote pophappe nings van 24 uur worden georgani- De eerste daarvan begint vrijdag avond 10 september. Zeker 500 pop liefhebbers uit het hele land wor den verwacht op deze eerste Ahov- popshow, waarvoor op het ogenblik 13 binnen- en buitenlandse pop groepen voor een totaalbedrag van 75.000 gulden zijn gecontrac teerd. De organisatie van het is in handen van Jan Juffermans. staffunctionaris van de Ahoyhal, en Berry Visser van het Delftse Popimpresariaat Mojo. Het Rotter damse gemeentebestuur staat wel willend tegenover de gebeurtenis- Hoogtepunt van de eerste Ahoy- popshow wordt het concert van het Amerikaanse duo The Everly Bro thers. De zingende en gitaarspelen de broers, die aan het eind van de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig ongekend populair wa ren, doen Nederland aan in het kader van hun Europese tournee. Behalve in Rotterdam treden zij ook' op in Eindhoven (op vrijdag avond 10 september) en Amsterdam (de volgende avond). Voor de Rot terdamse popshow zijn verder con tracten afgesloten met Seatrain (voor het eerst in Europa). The Soft Machine, Colosseum, Osibisa, The Incredible Stringband, Fair- port Convention, Help Yourself, Gypsy. The Woods Band, Solution, Brainbox en Livin' Blues. Het openingsconcert wordt ver zorgd door The Soft Machine. Hëï is nog niet bekend hoe laat The Everly Brothers zullen spelen. Voorafgaande aan de popconcerten zijn op monitoren, opgesteld in zo geheten videocorners, vraagge sprekken met de betrokken popmu sici te volgen. In verschillende „self decoration units" kunnen de popbe zoekers zich laten „versieren". Er zijn nog talrijke andere activitei ten tijdens het 24-uurs evene- Op ruim 20 plaatsen in Nederland is op 21 augustus de voorverkoop begonnen. Kaartjes voor het 24- uurs popevenement kosten 24 gul- NEDERLAND II NCRV: 18.45 uur 18.55 uur Journaal 19.05 uur De Flaxton boys 19.30 uur De brandstichter 20.00 uur Journaal 20.21 uur Arsène Lupin 21.15 uur De ïlag om Moskou NEDERLAND I Pip en Zip 18.55 uur Journaal KRO: 19.05 uur: Daktari 20.00 uur: 1 Journaal 22.40 uur Hier en Nu 23.05 uur ©23.15 uur Journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal 19.05 uur Kunstsignalering 21.20 uur: De inspecteur, film 23.15 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: VARA: 19.30 uur Coronation Street 20.00 uur Journaal 20.21 uur Met de muziek mee De sombere rivier, t. v.-spel 22.25 uur Journaal 22.30 uur EHBO 19.10 uur: Vrij-uit AVRO: 19.30 uur: Operatie Minus-5 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Ra I, reisverslag Gsteren vierde t.v. Oost-Nederland dag. De NOS bracht uit Hellendoorn het programma „Op lokatie in met spelletjes, zeggetjes en voornamelijk plaatselijk talent. Typisch een pro gramma dat dient om de „buitenge westen" te bewijzen dat ze (spaar zaam) meetellen. Het plaatselijk talent kwam om. uit Drente. Echte Drentenaren hebben het waarschijnlijk laten schieten voor de VARA-herhaling op het andere net van het Drentse drama van Fabrieius ..Onder èèn dak", sterke opvoering van een volks stuk dat bepaald niet op de regio-alleen mikte. u heeft niet, als vroe ger wel gebeurde „stijf" gestaan van herhalingen. Wat méér was ons niet onwelgevallig geweest. De voortreffe lijke ..Muiterij op de Caine" en op geheel ander niveau voortreffelijke „Onder één dak" waren herhaling dubbel en dwars waard. Zo'n herhaling is ons in elk geval liever als „Wijen de wereld", een nieuwe VARA-serie die gisteren nogal zouteloos van start ging. De rij van medewerkenden was van Barnum and Bailey-lengte. Het resultaat was erg pover en vooral humorloos. Uitzonder- ringen: twee liedjes (door Luc Lutz en Aart Staartjes vertolkt) en een erg fraai mime-nummer van Rob van Geef ons maar herhalingen, denken we dan; of een goede buitenlandse produktie zoals de KRO ons die zater dag bood in „Der Bettclstudent". De KRO voer overigens allerminst op uitsluitend buitenlands kompas. De gezellige filmquiz „Voor een brief kaart op de eerste rang" had een uitzonderlijke aflevering. Sympathieke kampioen Khing The won met reuze- cijfers: 620 tegen 0. Als het zo door gaat moet deze show „wegens over rompelend sukses" worden ge staakt Brandpunt tekende reakties op van Zuidmolukkers die een jaar na de aanslag in Wassenaar de vrijheid her kregen. Reakties die weinig goeds voor de toekomst voorspellen. De schuld daarvoor valt niet terug op de jongelui, maar op hun leiders die be ter moesten weten. Die vallen bij strafvervolging wél buiten schot. Bioloog dr. P. de Veer gaf de wereld nog een dertigtal jaren in een science ficUon-achtig betoog over vervuiling en overbevolking. Hij becijferde het allemaal precies. We zijn gek op cij fers. als ze juist zijn. We twijfelen aan de cijfers die hier geproduceerd In ons land met name wordt het strefte-overschot nog gecamoufleerd door immigratie. Dat is tijdelijk en het ligt voor de hand dat deze lijn van ontwikkeling zich in versneld verband door zal zetten. Niet alleen bij ons en in andere welvaartslanden, We zien bepaald geen reden wanhoop. Wel voor bezorgdheid, maai omdat die bezorgdheid elke dag de gehele wereld sterker wordt dur ven we onze oude planeet nog vele eeuwen „menselijke bewoonbaarheid" te voorspellen. De KRO stal ons hart met de doku- mentaire „In naam van talloze naam lozen". Die ging over heiligen die nooit echt hebben geleefd, maar die ons uit vrome exempelen werden voorgelicht. Samenssteller Guus van Hemert stelde dat er veel meer „heiligen" zijn ge weest dan er ooit gecanoniseerd kon den worden. De Catharina's, Maartens, Christoffels enz. die de onofficiële ca nonisatie wél haalden genoten de ver ering die de „naamlozen" toekwam. Een religieus programma van een on gewone charme, vonden we. „Het zwijn Juda' wekt tumult in Rome ROME (Reuter) De opperrabbijn van Rome. dr. Elio Toaff, heeft fel -ge protesteerd tegen het toneelstuk „Het zwijn Juda". waarvan openluchtvoor stellingen worden gegeven op de Aven- tijnse heuvel. Het stuk, voorgesteld als een bijbelse satire op de handelingen van Juda en diens schoondochter Tamar in Genesis 38. is volgens de rabbijn „door en door racistisch" en werkt de laagste vorm van antisemitisme in de hand. Het toneelstuk heeft al tot verschei dene luidruchtige protestacties geleid. Een week geleden werd een voorstelling verstoord door dertig stüdenten, die de acteurs en het publiek met tomaten en eieren bekogelden. Dinsdagavond sprong een toeschouwer op het podium en schreeuwe: „Dit is in strijd met de bij bel". Er volgde een handgemeen, waar in tenslolle de politie tussenbeide kwam. Rabbijn Toaff vindt dat het stuk een grove vervalsing van de bijbel is en joodse personages voorstelt op dezelfde wijze als onder de fascistische dicta tuur van Mussolini. Het stuk is geschre- van door Guido Ammirata, en een der hoofdrollen wordt vertolkt door een be kende Italiaanse blijspelacteur, Riccar- do Billi. Hou het scherm in 't oog Het filmverslag onder de titel „De slag om Moskou" handelt over een periode gedurende de Tweede Wereld oorlog midden in de barre Russische winter. Het materiaal voor deze docu mentaire is afkomstig uit tot nu toe ontoegankelijke archieven en uit her inneringen van veldheren en solda- Het is een objectieve documentaire over de politieke machinaties voor de invasie in Rusland toen de slecht uit geruste Russische troepen werden overweldigd door de militaire over macht uit Duitsland. In de film bevin den Hitiers soldaten zich op zo'n zes tig kilometer afstand van de hoofdstad Moskou waar zij tot staan worden gebracht. Dan begint voor de Duitsers én voor de inwoners van Moskou de lange koude winter. „De slag om Mos kou" is één van de filmdocumentaires die de Franse televisie in samenwer king met Pathé Cinema heeft samen gesteld onder de verzamelnaam „De grote slagen van de Tweede Wereld oorlog". Ned. I 21.15 uur Dp brandstichter Een film over een waar gebeurde geschiedenis. In een nationaal park in Californië zijn duizenden hectaren bos door brand verwoest. Een opzettelijk aangestoken brand. Het verhaal gaat over de bijna vruchteloze pogingen om de brandstichter te betrappen. Ned. I 19.30 uur A unst en A unstenaars De operctteclub MVO van het departe ment van Defensie geeft op 8 oktober in de Prins Willem-Alexanderzaal van het Nederlands Congresgebouw een op voering van „lm weissen Rössl". In Kunstcentrum De Vaart, Vaartweg 163 Hilversum, houdt de Vereniging van Beeldende Kunstenaars Hilversum van 4 tot 27 september zijn traditione le nazomer-tentoonstelling. Van 4 sep tember tot 4 oktober is er voorts een expositie van keramische „situaties" van Huub Gommans en van etsen en zeeldrukken van Doris Becke. Arsène Lu pin Privé-detective Barnett is zeer geïnte resseerd in de gestolen schat van ko ning Dagobert. Inspecteur Béchoux verdenkt hem van diefstal. Ned. I 20.21 uur Met de muziek mee Dit maal vanuit de Vliegermolen in Voorburg het muzikale programma ..Met de muziek mee". Henk van Montfoort als gastheer haalt onder anderen Rudolf Schock, het duo Henny May en Marco Bakker, Bob Scholte en Wong Moy Ting in zijn Ned. II 20.21 uur De Chinese artiest Wong Mou Ting, die jongleert en zingt tegelijk, is vanauond te zien in „Met de muziek mee' Ned. II, 2021 uur. De sombere rivier Een Russische tv-feuilleton in delen naar de roman „Oerjoemreka" van W. L. Sjiskow. Het eerste deel heet de Gromows en handelt ove vader die op zijn sterfbed zijn zoon opbiecht een slecht mens te zijn ge weest. De zoon moet het gestolen geld gebruiken voor de bouw van eer Ned. II 21.20 uur

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2