Gold cup voor Heather Hill Moraai van judoka's kwam enigszins terug „Reservekampioen' bij gebrek aan meerkamptop BRITSE AMAZONES NAMEN REVANCHE Keetie Hage nu ook het brons Slechts een Japanner bleef zonder medaille Oudste record verbeterd Tweemaal 1-1 I 1). Ruitertitel voor prinses Anne MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 LUDWIG SHAFEN Lichtgewicht Karei Gietelink en alle „categorist" Henk Kruys hebben op de laatste dag van de werelkampioenschappen judo in Lndwigshafen Nederland de moraal weer enigszins teruggegeven. Gietelink bleef zelfs maar één ronde verwijderd van het brons na het verslaan van onder meer de Europe se kampioen Mounier. In de laatste faze van de herkansing verloor de Amstelvener van de Koreaan Jong Sam. nadat hij eerder in zijn poule een nederlaag had geleden tegen de latere wereldkampioen Kawaguchi. Voor Fred Schilder (Geesink: Die jongen traint ongelooflijk hard) was de eerste ronde tevens de laatste: de Italiaan Veronese versperde hem de De oud-jeugdkampioen van Europa Henk Kruys had de pech dat zijn overwinnaar, de Japanner Sekine de poule niet won. De Utrechter had dat te wijten aan de Westduitser Klaus Glahn. Deze behaalde zijn tweede medaille van deze kampioen schappen, een bronzen ditmaal, na dat hij eerder in de finale van het zwaargewicht zijn meerdere had moeten erkennen in Wim Ruska. De strijd in de open gewichtsklasse kreeg in zoverre nog een verrassen de ontknoping dat de latere wereld kampioen, Masatoshi Shinomaki in de finale Koeznetsov tegenover zich vond. van wie hij in de poule had verloren. De Rus, wiens uiterlijk herinneringen oproept aan zeer ver re voorouders, kreeg in de eindstrijd echter geen kans. Via een houdgreep na een worp. waarbij hij boven op Koeznetsov neerkwam, zegevierde Shinomaki na 2 minuten en 35 se conden. De finale van het lichtgewicht werd een geweldige show, doordat Kawa guchi en Nomura elkaar van de eerste tot de tiende minuut opjoegen. Het werd tenslotte Kawaguchi: Risei Kano. de zoon van de grondlegger van het judo, Jigoro Kano, kon weer een landgenoot het goud omhan gen. Van de leden van de Japanse ploeg bleef uiteindelijk slechts een zonder medaille: zwaargewicht Iwatsuri, die op de openingsdag door de Engels man Keith Remfry werd verrast. In totaal dus elf plakken voor Japan, een minder dan in 1969, toen in Mexico het maximale aantal werd veroverd. De zonen van Nippon leg den toen beslag op alle titels, welke cyclus nu werd onderbroken door weer een Nederlander: Wim Ruska. Nederland is nog steeds naast Japan het enige land dat ooit een wereld kampioen judo afleverde. De toch wel eervolle situatie, die niet ver blindend mag werken, want in de breedte gezien beginnen de nationale toppers zelfs op Europees niveau achterop te raken. Het wordt er niet beter op nu Peter en Jan Snijders definitief besloten hebben te stoppen, ondanks de smeekbede van voorzit ter Methorst om door te gaan tot en met de Europese kampioenschappen 1972 in Voorburg. Het is dus geen stoppen voor een paar maanden? Jan Snijders: Nee. absoluut, defini tief. De ambitie is verdwenen, de waarvan nu spoedig zal worden be gonnen, maar gevreesd moet worden dat het te laat komt om de komende jaren op redelijk internationaal ni veau te kunnen meedraaien. Voor Anton Geesink, die gewend is aan successen, een moeilijk te verteren zaak. Zijn contract met de bond loopt tot na de Olympische spelen van 1972. Toen het tot stand kwam zijn beide partijen overeengekomen op dat tijdstip de zaak opnieuw te bekijken en zo mogelijk tot Montre al 1976 verder te gaan. Zaterdag liet Geesink duidelijk doorschemeren dat wat hem betreft Muenchen het einde is. Van bestuurszijde wordt dit ui teraard betreurd. Voorzitter Met horst: Toen Geesink indertijd trai ner werd, hebben wij gezegd: Hier is je salaris. Probeer er wat goeds mee te doen. Onze mogelijkheden zijn begrensd". Daarom ziet Anton Geesink de mogelijkheid tot samen werking niet meer: Het is ontmoedi gend altijd te moeten horen: Dit en dat plan kan niet doorgaan. Maar het is de vraag of Anton Geesink de verplichtingen van het trainerschap tijdens deze wereld kampioenschappen wel geheel is na gekomen. Het is echter niet goed als de trainer ontbreekt wanneer de ploegleden zich verzamelen rond een wereldkampioen in hun midden. Na tuurlijk hoeft niet iedereen boezem vriend van iedereen te zijn, maar in de onderlinge verhoudingen hinde ren dergelijke voorvallen toch. De uitlating van Wim Ruska: We moe ten nu eenmaal samenwerken, is in dit verband even triest als veelzeg gend. Topsport is samenspel. Ook van de kant van de judoka's zal wel eens onwil zijn. Ruska weer: Er zijn har de woorden gevallen en die zullen ook nog wel vallen. Als men eerlijk tegenover elkaar staat, papieren overeenkomsten ook in woord en daad tot uitdrukking brengt, is al veel gewonnen. Overzicht van de resultaten van de Nederlanders: LICHTGEWICHT. Fred tegenstand in Nederland stimuleert Toen het bestuur van de Budobond Nederland officieel per 1 januari 1971 oud-wereldkampioen Anton Geesink aantrok als coach van het nationale team. meende men de vi cieuze probleemcirkel te hebben doorbroken. De prestaties van de na tionale judotop liepen terug en met de komst van de sterke man leek de rust te zijn teruggekeerd en de op bouw naar nieuwe successen te zijn gestart. Anton Geesink, die als judo ka vermoedelijk nog steeds een gro te rol zou kunnen spelen, is echter teleurgesteld. En om een reden die voor hem toch niet onverwacht kan zijn opgedoken, een klacht die ook geregeld valt op te tekenen uit de mond van jeugdtrainer Leo de Vries Van een op de toekomst gericht be leid is nog steeds geen sprake. Wel is er een plan, met de uitvoering WASSENAAR Heather Hill heeft gisteren op Dulndigt de Gold Cup en een prijs van dicht by de tienduizend gulden veroverd. Van liet begin af had Capri Pilot uit dit erg mooie veld van zeventien paarden de kop en hij leek het if haten. Heather Hill kreeg met Van der Kraats echter op het laatste rechte eind de kans zijn toch wel grote capaciteiten te laten zien en won nog net. Eland won zijn veertiende koers in successie, maar ditmaal heeft hij er bijzonder hard voor moeten vechten. Om te beginnen had hy een vrij snel geredresseerde fout in de eerste bocht. Onder applaus kwam hij direct terug om voor de tribune al aan de kop te komen. Maar Quarteron II ving hem op. Die werd echter in de laatste bocht geklopt. Toen Eland zich vrolijk haar de eind streep spoedde kwamen Anton en El Hadie aanstormen. El Hadie presteerde het zelfs langszij te komen. Daarbij liep hy zich echter over de kop: hij schoot in galop. Anton kreeg aldus de tweede plaats en Marzfuchs was derde. Een mijl voor de eerste klassers was voor Hit Parade die ongemeen hard doorging en in een km-tyd van 1.19.5 z'n V LAARDINGEN Nadat in vorige jaren de nationale titelstrijd vyf- en tienkamp ook al was gedegradeerd, omdat de top andere bezigheden had, konden in het weekeinde alweer reserve-kampioenen" hun machtsgreep voltooien. Geassisterd door de vermoedelijke onderwaardering van de elite, die of volgende week een wedstryd hebben (titelpretendent De Noorlander) of de voorkeur gaf aan de Nederlandse kampioenschappen estafette, die ook dit weekeinde (in Arnhem) werden georganiseerd (Frank Nusse, Ben Lesterhuis, Miep van Beek en Mieke Sterk) kreeg Hans Smeman alle kans zyn afgang in Helsinki te her stellen en zijn titel met succes te verdedigen en was HUlie de Lange-Gankema de sterkste op de vyfkamp. Ook zoals sinds jaren was de belang stelling van zowel deelnemers als pu bliek bedroevend. In het onbeschutte sportpark De Vijf Sluizen in Vlaar- dingen meldden zich veertien tienkam pers en bij de dames, waarvan zaterdag de strijd al werd afgewerkt, streden er slechts zes om de titel. Het kampioen schap en de deelnemers beaamden het had daardoor weinig waarde. Bert Krijnen. die beslag legde op de derde plaats in de tienkamp, noemde het een B-toernooi. „Zo'n wedstrijd zegt toch niets, er is geen eer te behalen. Weet je, ze moesten eisen, dat degenen, die naar Helsinki zijn geweest ook hier moeten meedoen". Laconiek voegde hij eraan toe: „Ze hebben natuurlijk bij zichzelf gedacht: hier kan ik toch geen record halen. Het is ook maar een sin- telbaan". De 25-jarige kampioene Hillie de Lange-Gankema zei het zo: „De titel zegt me niet zoveel. Ik was normaal derde geworden (achter Miep van Beek en Mieke Sterk). Nee, geef mij maar liever meer punten en een lagere plaat sing". Een grote rol tn de zwakke deelname speelde het ..organisatietalent" van de KNAU. Gezwicht voor de wens van de clubs, die een extra competitiedag wil den invoeren, moest er nog een week einde worden uitgetrokken. Omdat het overstelpende wedstrijdprogramma voor augustus en september geen plaats meer bood. besloten de heren de estafettekam pioenschappen een week te verschuiven, waardoor twee nationale kampioenschap pen samen vielen. De voorzitter van at letiekvereniging AVR, Schrikhof ver zuchtte: „De wedstrijddrukte zal steeds groter worden. We gaan naar seizoenen toe. waarin van half juni tot half augus tus geen startgelegenheid meer gegeven zal worden. Want in die tijd is er juist, door vakantie toch gebrek aan belang stelling. De wedstrijden zullen dan in mei, half augustus, september en okto ber moeten worden verwerkt". Oplos singen ziet de Amsterdamse voorzitter niet. „Je had natuurlijk deze kampioen schappen bijvoorbeeld voor Helsinki kunnen houden. Maar dan had je ook een zwakke bezetting gehad. Als een atleet eenmaal de limiet heeft gehaald, gaat hij in een kist watten zitten en laat zich naar de titelstrijd dragen Hans Smeman. die vooral een sterke tweede dag had, was net als de vijf- kampkampioene weinig tevreden met de manier, waarop hij de titel kon behalen. Met zijn puntentotaal van 7163 torende hij ver boven de anderen, waarvan Wil Jonkers van AV Volt met 6743 nog het dichtst bij bleef. Bert Krijnen had 6672 punten. Toch gaf het kampioenschap Hans Smeman, de atleet van AVR, vol doening. „Ik ga weer in mijzelf geloven. Na Helsinki vroeg ik me af, waar doe ik het allemaal voor? Maar nu. ondanks dat de grote vorm er niet meer is, gaat het weer lekker". Peinzend vervolgt hij Eigenlijk toch jammer, dat de anderen er niet bij zijn. Het is nu een gezellig heidswedstrijdje geworden". WENEN Met de sprong van Ilona Gusenbauer over 1,92 meter is een van de oudste wereldrecords van Yolanda Ballas uit de atletiekgeschiedenis omver geworpen. De 23-jarige Oostenrijkse, die drie weken geleden in Helsinki met 1.87 m. Europees kampioene werd, had zich in Wenen nauwelijks een beter decor kunnen wensen. Ilona Gusenbauer, moe der van een dochter, sprong het nieuwe wereldrecord in haar eerste poging. Op 1,94 meter faalde zij drie maal. „Ik had nooit gedacht dat het dit jaar zou lukken", zei de overgelukkige na afloop, toen zij de ovaties van haar land genoten in ontvangst had genomen. ,,Het is een geweldige stimulans voor de Olympische Spelen van Münchèn". MüNCHEN De Russische Fa ine Melnik heeft tijdens de internationale atletiekwedstrijden in München het in haar bezit zijnde wereldrecord discus werpen scherper gesteld en gebracht op 64,88 meter. Sedert 12 augustus van dit jaar jaar was zij met een afstand van 64,22 meter recordhoudster. Een jaar voor de Olympische Spelen van München hebben de Keniaanse „Zwarte Parels" Thomas Saisi, Kipchoge Keino en Ben Jipcho, in de zuidduitse stad aangetoond, dat zij, evenals in Mexico kanshebber zijn voor gouden medailles. Met name de prestatie van hindernisloper Jipco (8.29.6) was op merkelijk omdat hij tijdens de race twee keer ten val kwam. record aanzienlijk verbeterde. In Nootdorp beginnen de koersen van dinsdagavond ditmaal weer een zeven uur. De reden hiervan is maar acht nummers zijn en men aldus toch wel op tijd klaar is met het pro gramma. De hoogste klasse heeft eigen lijk geen leerlingenkoers, maar het lijkt er wel veel op. Van de negen starters worden er namelijk acht door een le ling gereden: alleen Hetteling start r zijn Flevo zonder de twintig meter leer lingen-ontheffing. Het zit er in Gudo van Bonni, die weer helem zijn grote vorm krijgt, het hier i Bijmold op de sulky wel kan redder Elite Mac gaat ook vooruit ei misschien tweede worden. Het programma met onze voorspellingei luidt: Leninggradprijs (2400 m„ m. triol Jacaran du Bois - Jarvis - Joan Baker Nowgorodprijs (2000 m., autostart! Jensen - Irma's Juweel - Janneke I Wladimirprijs (2000 m„ autostart, mi trio): Gieteling S - Fred Signal - Gr# Hilversum XVIII-prijs (2400 nu: G| do van Bonni - Elite Mac - Higgins. Odessaprijs (2000 m„ autostart, nf trio): Ineke Hanover - Glittering Jevri - Gloriant. Kievprijs (2000 nr.. autostart): Ina van. Hovi - Hovi's Lady - Florentine. Rostovprtjs (2000 m„ autostart, met trio): Gieteeling S - Fred Signal - Gra- cia Trickson. Zagorskprijs (2380 m.): Joke Dartel- Iwan Mac H - Guit. PARMA Het Nederlandse honkbal team is het Europese kampioenschap dat in Parma (Italië) wordt georgani seerd, sterk begonnen. Spanje werd ge makkelijk met 7-1 verslagen. De tegen stander van vandaag België, won me: 12-3 van Frankrijk. Werd Hans Smeman zonder veel strijd kampioen, bij de dames bleef de eerste plaats tot het laatste nummer, de 200 meter, een open vraag. Hillie de Lange- Gankema was met haar tijd (25.1) supe rieur boven die van de anderen, waar van Els Hoogendoorn, Mary van de R„adt en titelverdedigster Marjan Acker- mans ook tot het laatst kansen hadden Hillie de Lange-Gankema bracht haar puntentotaal op 4477 tegen Mary van de Raadt 4429 en Els Hoogendoorn. die ver raste bij het vèrspringen (5.80 meter). 4400. Marjan Ackermans, die een eerste plaats na het voorlaatste nummer zag „opgaan" in een vierde, stond haar titel zonder verdriet af. „Het is voor mij het einde van het seizoen. Trouwens ik ben net van vakkantie terug. Het was voor mij alleen maar gezellig meedoen". KEES KOOMAN De gedetailleerde uitslag ts (resp. 100 m, ver, kogel. hoog. 400 m. 11 lp m horden, dts- 2. Jonkers (Volt) 1 10.0 - 18.9 - 34.36 - 3.7 3. Krijnen (GAC) 1 - 15.7 - 36.41 Vljfkamp dames (resp. 100 hoog, ver. 200 m. totaal): 1. Hillie de Lange-Ganl VOLENDAM. Vooral in de eerste helft heeft Volendam tegen NAC uitstekend gespeeld, wat tot uitdrukking kwam in een doelpunt van de „teruggekeerde" Billy Bond in de 25e minuut. Na de rust werd Volendam door het heftig aanvallende NAC teruggedron gen. Het offensief van de Bredanaars had na achttien min. succes, toen doel man Van Straaten kansloos was op een vrije trap van Schrijvers en de bal van richting werd veranderd door een Vo- lendammer. Kras (Volendam) werd ge noteerd wegens onoirbaar spel tegen Brouwers. In het duel tussen de gepromoveerden FC Den Bosch en FC Groningen hebben beide ploegen een helft gedomineerd. Na vijf minuten resulteerde een fraaie combinatie tussen Ouwens. Mitic en Verhagen in een doelpunt van laatstge noemde (1-0). Hoewel FC Den Bosch, vooral door toedoen van Krijgh en Ciric die op het middenveld de zaak volledig beheersten, de beste ploeg was bleven doelpunten uit doordat de Groningse doelman Nordstrom geen pardon kende. De Groningers kregen na de rust meer vat op het spel. In de 18e minuut schoot v. d. Heide tegen doelman v. d. Pluym op, Olden- burger trof opnieuw de Bossche doel- i man en tenslotte schoot Jensen raak (1- Familie onder elkaar. Koningin Elisabeth overhandigde in Burghley de overwinningstrofee aan haar dochter, Anne. De prinses, die met haar paard Doublet oppermachtig was in het Europees kampioenschap samengestelde wedstrijd zal nu zeer waarschijnlijk worden opgenomen in de Britse ploeg voor de Olympische Spelen in München. ROTTERDAM. Twee Britse amazones, Anneli Drummond Hay en Allison Daws-West wood, hebben het 24e internationale concours hippique in het Kra- lingse Bos te Rotterdam de glans gegeven waartoe hun mannelijke collega's een enkele uitzon dering daargelaten niet in staat bleken. Zij schitterden in het grauwe geheel en zorgden voor de enige hoogtepunten in dit jaarlijkse hippische gebeuren, dat zelden tevoren zo'n mat ver loop had. Behalve in de barrages van het vrij dag gehouden puissance springconcours gewonnen door Anneli Drummond Hay, die met Sporting Ford als enige de 2.15 meter hoge muur overwon en in die van de zondagmiddag verre den grote prijs van de stad Rotterdam (met een totaal van 15.800 gulden aan prijzengeld) ontbrak het aan spanning. En dat niet alleen. Er werd over het algemeen ongeïnspireerd gereden en er deden zich ook in het geheel geen „dolle. d\yaze dingen", voor, die enige fleur kunnen geven aan de reeks van gelijkvormige parcoursen. Zelfs dc zaterdag verreden landen- wedstrijd. met overmacht gewonnen door de Westduitse equipe, die daar mee voor „Rotterdam historie schreef, want sinds 1957 had Groot- Brittannië in de oneven jaren gezege vierd, vermocht het publiek niet tot opwinding te brengen. De Duitsers, Hendrik Snoek, Hugo Simon, Fritz Ligges en Hans Günter Winkler, kwa men in de eerste manche tot vier foutloze parcoursen en toen zij in de tweede manche deze prestatie bisseer den, behoefde Winkler als vierde rui ter niet eens meer in het zadel. Door fouten van Harvey Smith (7 strafpun- ten) en Alan Oliver (4) was Groot- Brittannië. waarvoor verder uitkwa men MacHnahon en David Broom, op dat moment al voor de overwinning uitgeschakeld. De Britten werden met 11 straf punten ruimschoots tweede en België bezette de derde plaats. De Nederlanders, die in Eric Schoemaker met Urey met 41/; strafpunt over bei de manches de beste combinatie had den, kwamen op de vierde plaats met totaal 33 strafpunten. Een glansrol, zoals Anneli Drummond Hay, die in de puisance vervulde, was ook voor haar weggelegd in de barra ge van het zware springconcours om de grote prijs van de stad Rotterdam. Evenals vrijdag had zij in het beslis sende stadium tv BURGHLEY Prinses Anne van En geland, de 21-jarige dochter van koningin Elizabeth II, is zondagmiddag in Burgh ley Europees kampioene samengestelde wedstrijd geworden. Met haar Walachijse paard Doublet won zij donderdag de dressuur, het eerste onderdeel. Zaterdag bouwde zij haar verkregen voorsprong tijdens de cross-country uit tot min 60.3 punten, waarna zij zondagmiddag het derde en laatste onderdeel, een springcon cours over twaalf hindernissen, foutloos beëindigde. genspelers, ditmaal haar landgenoot Alan Oliver en de Duitser Fritz Lig ges, maar ook een sexgenote: Allison Dawes-Westwood. En deze twee vrou wen zouden twee mannen te erg zijn. In de eerste barrage over verhoogde hindernissen (met de muur als hoogste op 1.70 meter) bleven alle vier zonder fouten, maar toen in de tweede barra ge de tijd mede beslissend werd, sloe gen de twee amazones hun slag. Zowel Oliver (met Sweep) als Ligges (met Robin) maakte een fout op de voor-laatste hindernis (een hek met planken). Zij betaalden hiermee de tol voor een (te) riskante jacht op tijd winst en de mooie som van vierdui zend gulden, die voor de winnaar klaar lag. Na Oliver en vóór Ligges kwam Anneli Drummond Hay in de ring. Niet alleen overtrof zij verre de tijd van haar tegenstanders met 41.8 sec., maar bovendien scheerde zij feil loos met haar strijdros Sceptre over de hindernissen. Allison Dawes had zich de opdracht gesteld het door haar landgenote opgetrokken monument omver te werpen en er een nieuw voor in de plaats te stellen. En zij slaagde. Met bijzonder korte wendin gen en in een hoog tempo joeg zij The Maverick door het parcours. Even, tussen de voor-laatste en laatste hindernis, dreigde haar aanval te mis lukken, toen The Maverick uit balans geraakte en weggleed. Allison Dawes en The Maverick redden zich echter keurig uit de netelige situatie en of schoon dit tijd kostte, bleef zij toch nog met 41.5 drie-tiende seconde bin nen de tijd van haar grote rivale. Allison Dawes-Westwood was de glo- nes hadden revanche genomen voor de nederlaag, die de Britse ruiters 24 uur tevoren in de landenwedstrijd hadden gelrden. MENDRISIO Aan het eind van het karwei dat de U.C.I. de da mes in Mendrisio oplegde, sprak Keetie Hage monter: „Voor had het best nog een ronde gen duren. Eigenlijk was deze wedstrijd niet zwaar genoeg"- Nauwelijks vermoeid en nog tin telend van strijdlust stapte ze fris naar het erepodium om daar ei bronzen medaille in ontvangst Ze had ze nu allemaal: Goud (Imola. 1968), zilver (Nürnburg- ring, 1966) en in Mendrisio bron; Naast haar stonden Anna Konki na (eerste) cn Morena Tartagni (tweede) in dezelfde volgorde a's I vorig jaar in Leicester. Ook in Engeland was de Russin eerste en de Italiaanse tweede. Maar Keetie Hage had weinig goede woorden over voor de kampioene „Want", zei ze. „Die Russinnen doen in de wedstrijd niets. Ze blijven steeds aan je wiel zitten. Je ziet ze nooit eens l demarreren". Keetie Hage had dat wel gedaan. Bij het ingaan van de laatste ronde sprong kordaat weg uit een kopgroep I maar die pakte haar na een kilo- j meter of vijf weer terug. Vervol gens sloot het peloton aan, zodat de dameskoers na 50 kilometer eindigde met een massasprint. Truus van der Plaat was er als eerste bij „Niet omdat ik zo'n sprinster ben. Het was meer uit angst om ver achterin te eindi gen. Ik dacht „Als ik vroes vertrek, biyf ik de meeste wel Het lukte (vijfde) en aan haar wiel sprong Keetie Hage naar derde plaats. „Misschien", rede neerde ze later, „was het wat vroeg. We moesten zeker n"S driehonderd meter. Maar ja. begonnen zowat allemaal tp sprinten en dan moet je

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14