Merckx'revanche op»;* de publieke opinie WEL LOF GEEN TITEL FEDOR-ALLEEN ALLEN VERDEELT KRACHTEN EINDELIJK EENS GOED Matthes en Spitz stalen zwemshow w NEDERLAND K.O. DOOR VERRASSINGSSTOOT id I -'I SPORTBIJLAGE MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 (Van onze speciale verslaggever) MENDRISIO Voor de tweede keer dit jaar liet Eddy Merckx zich meeslepen in zijn geluk. Aan het begin van dit seizoen gebeurde dat op de Via Roma in San Remo waar hij uitzinnig van vreugde op het podium klom („Dit is de mooiste overwinning van mijn leven"), gisteren in Mendrisio waar hij superlatieven te kort kwam en tenslotte hakkelend van opwinding uitriep; „Een schonere overwinning haalde ik in mijn hele carrière niet". Claudine. zijn Zijn wraak, de revanche op de publie ke opinie, legde Eddy Merckx (pas 26 geworden) in een meesterlijk tweege vecht mev Felice Gimondi, aan wie te zien was dat hij de temposlag slechts met moeite kon volgen. Het leek erop dat Eddy Merckx zijn Italiaanse colle ga slechts naast zich duldde om zijn eigen triomf, waarnaar hij zeker op- stoomde, meer glans te bezorgen. Hij had immers ingehouden toen zo n 25 km., voor het beslissende einde Felice Gimondi zijn verpletterende demarra ge nauwelijks kon volge.i. Italiës lie veling van de wielersupporters bleef in zijn poging om Merckx te achterhalen op tien meter hangen. Zijn lot leek bezegeld tot Eddy Merckx afremde en hem in zijn wiel liet komen. Toch had de Belg, voor de tweede keer in zijn leven omhangen ■■ft de regenboogtrui, slechts lof voor Ofcnondi. ..Geweldig wat hij deed", prees Merckx. En op zijn beurt roem de Gimondi de man die hem voor een enorm supporterslegioen (de Italianen waren in afschrikwekkende colonnes de Zwitserse grens overgetrokken) vernietigend versloeg. ..Als ik over dit wereldkampioenschap had kunnen te kenen voor een tweede plaats achter Merckx. zou ik het onmiddellijk ge daan hebben. Het is een eer om ach ter zo'n man de zilveren medaille te Ware proporties Bij alle lof die hij voor zijn tegen stander had, maakte Merckx e«r> kanttekening die de rol van GimorUj tot zijn ware proporties terugbracht. ..Ik was geen moment bang voor hem. wel voor Guimard. Dat was een lasti ge en daarom wilde ik hem op tijd kwijt". Eddy Merckx deed het in de voorlaatste ronde. Hij kliefde toen de kopgroep) hijzelf, Gimondi, Polidori, Pintens, Mortensen en Guimard), die ontstaan was op het moment dat er een einde kwam aan een lange vlucht (150 km.) van Joop Zoetemelk. Franco Bitossi. Roger Swerts en Giovanni Ca- valcanti. Vlak voor de beklimming bij Novaz- zano had Merckx zich in de hoofd macht gewerkt en hij wist zich gedekt door alle Belgische renners, op Roger de Vlaeminck na, die niet wilde mee doen aan het „akkoord" (50.000 Belgi sche francs, voor steun die zou uit draaien op de wereldtitel van Merckx), evenmin als George Pintens. De Vlaeminck wilde zijn eigen gang gaan, Pintens liet Merckx weten zijn beslissing in de koers te zullen nemen. Hij deed het toen hij zich met hem in de beslissende kopgroep bevond. Bij zijn demarrage die hem met Gimondi voorop bracht, was Merckx toen zeker van Pinten' afstopactie. Met een compleet geslagen peloton (de groep gaf de moed zo op, dat de achterstand in een ronde tot boven de vijf minuten kwam) en een door Pin tens ontregelde groep achter zich, ijl de Eddy Merckx naar zijn tweede wereldtitel. vrouw, te midden van het losgeslagen Italiaanse volk: „Dit was wat hq wilde, de schande van de Tour uitwissen. Eddy heeft hier geweldig naartoe geleefd. Er is maar één kans om te bewijzen dat ik de Tour niet toevallig won, zei hij kort na de Ronde van Frankrijk tegen me en daarvoor moet ik wereld kampioen worden. Wat ze over hem vertelden als Tourwinnaar, dat hij alleen maar eerste kon worden omdat Ocana viel, heeft hem zeer gedaan. Hij vond dat heel erg". *",1.7 Eddy Merckx Honderdenvijftig kilometer had hij het veld aangevoerd. Ofschoon de ont snapping (waarbij Zoetemelk gezel schap kreeg van Bitossi, Swerts en Cavalcanti) al na vijftig kilometer be gon, kreeg de vlucht steeds meer in houd toen het verschil na 150 km., om de vier minuten schommelde. De rem mende factor die Merckx' knecht Ro ger Swerts was, (hij deed in het belang van zijn kopman geen meter werk) en de druk onder aanvoering van Merckx uit het peloton, werd tenslotte toch te groot. En toen kwam ineens dat alles beslissende moment. „Pats en het was gebeurd, voor ik er erg in had", vertelde René Pijnen. „Ik ben met veel ontsnappingen mee ge weest. Deze miste ik". Reageerden Gerben Karstens en Jan Janssen: „Eerlijk is eerlijk, we konden niet mee". Rini Wagtmans: „Door die ziek te had ik geen macht". PETER HEERKENS (Van onze speciale verslaggever) MENDRISIO Van Fedor den Her tog zijn een aantal filosofische uit spraken bekend. Deze bijvoorbeeld: „Je moet niet vragen om een lichte last, maar om een sterke rug. En deze: „Slechts uit weerstand wordt iets groots geboren". Misschien dat hij daarom zo gelaten kon zijn op de avond van de dag, waarop het we reldkampioenschap bij de amateurs als een spekgladde hoofdprijs uit een grabbelton tussen zijn vingers glipte. De Fransman Regis Ovion (22 jaar) spurtte uit een kopgroepje, dat pal voor de finish Fedor den Hertog achterhaalde, regelrecht in de re genboogtrui. het zilver was voor de Belg Freddy Maertens, het brons voor de Spanjaard Jose Luis Ovie- jo. Zijn verschrikkelijke krachtsexplosie op het circuit van Mendrisio, waar hij acht kilometer voor het einde onstuitbaar op weg leek naar een huldiging in de regenboogtrui. deed Fedor den Hertog lacherig af met een citaat van Toon Hermans: „Ik dacht: kom, ik ga eens, want ik ga de laatste tijd toch al zo weinig". En zijn nederlaag (tiende plaats) na een machtsvertoon waarvan de prof ploegleiders langs de kant likke baardden. begeleidde hij met het eenvoudige: „Ik reed schijnbaar niet hard genoeg". Het was een al te lakonieke en al te dartele sprong om de feiten. Niet gebrek aan hard kunnen rijden lag ten grondslag aan de mislukking, maar: ten eerste de geestelijke te rugslag van zijn brute machtsver toon tijdens de ploegenrit van don derdag: ten tweede het op het be slissende moment totale gemis aan steun van ploeggenoten die geen van allen de kopgroep bereikten toen die definitief werd gevormd; ten derde de onwil van Ludo van der Linden en de onmacht van Marcel Duche- min om intensief mee te werken aan het uitbouwen van de voorsprong die vijf kilometer voor het einde beslis send leek. Fedor den Hertog had af te rekenen met eenzaamheid en de les dat een ploegentijdrit zoals hij die reed een extra prikkel voor de individuele wedstrijd kost. „Weet je", zei hij in een dieper ernstige beschouwing, „die ploegenrit heeft er bij mij het felle wat uitgehaald. Maar qua con ditie ging ik erop vooruit. In zekere zin was ik er sterker door, maar van de andere kant ging er door wat ik in de ploegenstrijd moest geven in nerlijk het felle wat af". Het was hem niet aan te zien toen hij als eerste van het peloton een ontsnapping waagde, daarna een ge slaagde achtervolging op een kop groep leidde, vervolgens 45 km. voor het einde het initiatief nam waaruit 'erende sprint b(j de amateurs. Met voorop: de gelukkig lachende Fransman Ovion, die werledkampioen werd. de beslissende kopgroep (van zestien man) werd geboren en op 20 km. van de finish een solo ondernam. Slag gemist Fedor den Hertog verwierf er ieders lof door, maar niet de wereldtitel want de groep die hem vijf kilome ter voor de finish terugpakte, lever de de weinig bekende Regis Ovion af als de nieuwe kampioen. Dat dit kon gebeuren, kwam doordat Ludo van der Linden en Marcel Duche- min, die Fedor den Hertog achter haalden, zich te weinig betrokken bij het groter maken van het gat tussen hun drieën en de kopgroep waaruit ze ontsnapten. „Ze deden niks", zuchtte Den Hertog, die het desondanks ongetwijfeld verder had kunnen brengen als hij in de rug gedekt was geweest door ploegmaats. Maar alle Nederlanders misten de slag. Cees Koeken die zich in het begin van de wedstrijd onderscheidde met het inluiden van een door zeven renners (onder wie Den Hertog) on dernomen ontsnapping die bijna 75 km. duurde voerde daarvoor ma- teriaalpech aan als verontschuldi ging. Henk Poppe: „Ik had geen macht om die slag te volgen". Cees Priem: „Je kunt niet overal achter aan springen". De oorzaak van de afwezigheid van Nederlands kampioen Jan Spetgens lag in een complete afknapper waardoor hij drie ronden voor het einde van het parcours verdween. „Mijn benen sloegen helemaal lam. I Ik kreeg verschrikkelijke kramp en zat te bibberen op mijn fiets". Ook Toine van de Bunder was al uit de wedstrijd toen het wereldkampioen- schap in een beslissend stadium i kwam. Hij raakte in de eerste ronde betrokken bij een valpartij. En zo moest Fedor den Hertog het» doen zonder steun van ploegmaats. Dat zette een rem op zijn rush naar de wereldtitel. Voor Fedor den Her tog bleef alleen de lof van de ken- (Voor uitslagen zie Resultaten) PETER HEERKENS Vol getroffen De verrassingsstoot die Merckx, Gui mard, Gimondi, Polidori. Pintens en Mortensen plaatsten op het moment dat een kopgroep met Joop Zoetemelk werd achterhaald, trof de Nederlandse profs vol. Alleen Gerard Vianen ont liep de „directe" maar ging tenslotte toch ook knock-out. Hij heeft van alle Nederlanders de grootste kans gehad om er bij te zijn, want door zijn toedoen ontstond de beslissende slag. Bij het terugpakken van de groep Zoetemelk was hij me teen buitenom gedemarreerd. Hij trok de sterken mee maar in de beklim ming van de heuvel bij Novazzano moest hij afhaken. De zes, waaruit later Eddy Merckx als wereldkampi oen kwam, dansten voor hem uit hun vrijheid tegemoet. „Ik reed te licht tegen die berg op", verweet Vianen zichzelf, „maar dat colletje kwam eer der dan ik verwacht had". En Gerard Vianen was teruggevallen in het pelo ton dat zich, totaal ontmoedigd, snel gewonnen gaf. De koers was beslist, zonder Nederlanders. Misleid „Ik denk", probeerde Evert Dolman de oorzaak te zoeken, „dat we ons alle maal hebben laten misleiden door da» bergje. Volgens mij rekende iedereen erop dat daar de slag zou vallen. Toen het daarvóór gebeurde, was het ver schil te groot om dat in de beklim ming nog goed te kunnen maken". Joop Zoetemelk accentueerde het ver rassingselement eenvoudig met: „Ze reden enorm rap door, niet te achter- NIJVEL De Nederlander Ton Strouss is gisteren in het Belgische plaatsje Nijvel tweede geworden in een formule ford-race voor de Euro Trofee. De Belg Vaney werd in een eigenbouw- wagen eerste in deze wedsttrijd over twee manches van tien ronden (37 kilo meter). In de eeiste rit werd Strouss met zijn Lotus 59 derde en in de tweede eindigde hij als vierde. ENSCHEDE. In iets meer dan twee uur en een kwartier werd een 25-jarige laborant uit het Engelse stadje Windsor van een naamloze, met een indrukwekkend leger meelopers, tot een gevierde vedette. In Engeland kenden de vele long-distancerenners „Berney" wel. Hij had zelfs een bijnaam- „De Dwaas", noemden ze de besnorde vrijgezel. Omdat hij altijd onmiddellijk na het vertrek van een race over grote afstand alleen aan de haal ging en dan vele kilometers lang eenzaam op kop liep om uiteindelijk, in het zicht van de haven, te stranden. Berney Allen was zonder meer een talent, maar verdeelde zijn krachten slecht. En daarom twijfelde Harry Wilson, de coach van de officiële Engelse equipe tijdens de Enschedese mara thon, er halverwege de wedstrijd ei genlijk nauwelijks aan, dat Allen de riante voorsprong, die hij op dat mo ment al had, nog zou moeten prijsge ven. Maar „de Dwaas" bleek dit keer wel economisch met zijn mogelijkhe den te zijn omgesprongen. „Een grote verrass'ing", noemde Harry Wilson dat Allen (nummer 62) voorop compacte peloton. Pas later zijn aanval inzetten. „Een grote verrassing", zei ook de imponerende winnaar zelf. „Want", erkende hij ruiterlijk, „ik had nooit gedacht, dat ik het zou kunnen hou den. Ik wist eigenlijk helemaal niet hoe groot mijn voorsprong wel Berney Allen was zelfs vele uren nadat hij zwaaiend met een bos bloe men en stormachtig toegejuicht door de duizenden langs het laatste gedeel te van het parcours en in het Diek- manstadion de marteltocht had beëin digd, zichzelf nog niet. „Ik kan het nauwelijks geloven. Enschede is een van de bekendste marathons ter we reld en die heb ik gewonnen. Het is fantastisch". Berney Allen was naar Enschede ge komen. zoals de meeste van zijn land genoten, die aan de start verschenen Op eigen gelegenheid en voor eigen rekening. Een soort vakantietripje was het. want Enschede was voor hem slechts een etappeplaats in een reis naar West Duitsland, waar hij een familielid wilde gaan bezoeken. „Ik had dit jaar nog geen marathon gelo pen. Ik had er de tijd niet voor Omdat ik over twee weken in Londen moest starten in de Highga te-mara thon die ik in 1968 en vorig jaar heb '.ewonnen, leek Enschede me een goe ie training. Een test om de krachten met anderen te meten. Dat dit eruil :ou komen, had ik zelf niet durver hopen". Niet alleen de overwinning was vooi Allen een aangename verrassing, zijn tijd een nieuw- record, het oude stond sinds 1953 op naam van de Engelsman Jim Peters met 2 uur 19 minuten en 22 seconden was dat eveneens. Want hij bleef liefst 5 mi nuten en 36 seconden onder zijn per soonlijke topprestatie. Een sprong op de Engelse ranglijst, waarvan kenner Harry Wilson zei „Het is ongelooflijk Allen stond ongeveer 20sle, hij be hoort nu tot de eerste tien en na wat ik vandaag heb gezien, geloof ik, dat er nog meer in hem zit". Berney Allen reageerde zelf vrij nuchter op alle lofuitingen aan zijn adres, na die grandioze solo over 28 kilometer. „Ik ben er nog lang niet, al is deze overwinning natuurlijk een forse duw in de goede richting. In Engeland zijn zoveel goede lange af standslopers, dat je wel van heel uit zonderlijke klasse moet zijn om in aanmerking te komen voor b.v. een Olympische ploeg. Aan München denk ik daarom niet. Dat zit er voor mij piet in. Ron Hill gaat er naar toe en twee anderen, maai ik geloof niet, dal ik daarbij zal zijn. Misschien wordt het iets in 1976, in Montreal. Ik ben dan 30, dat is voor een marathonloper een ideale leeftijd". Berney Allen trainde de laatste twee weken dagelijks zo'n 25 km. Daarvooi hield hij de conditie met „tochtjes over ongeveer 10 mijlen op peil. „Ik wist dat ik sterk was, maar de con currentie was zo groot, dat ik vooraf zou hebben getekend voor een plaats bij de eerste tien. Per slot van reke ning zijn mannen als Wolde. Ohtsuki en die Tsjechen veel ervarener dan ik. Toen ze me echter lieten gaan heb ik alles op een kaart gezet. Nu of nooit heb ik gedacht, maar er echt in geloofd heb ik niet. Ik had bijvoor beeld verwacht, dat Tom Fayrcloth er wel weer bij zal komen. En Badgery maar toen die wegbleef en ik bij 30 km. nog goed ging. besefte ik ineens, dat ik kon winnen De laatste kilome ters waren desondanks een verschrik kelijke kwelling. Het publiek heeft me er door gesleept. Geweldig zoals de mensen langs de route me hebben aangemoedigd. Was dat niet gebeurd, zou ik toch nog in elkaar zijn ge klapt". Goedlachse Berney bleek dankbaar voor de steun vanaf de kant. geen wonder, want als hij opnieuw de tol voor zijn inspanningen had moeten betalen zou hij nog steeds een dwaas 'ijn genoemd. Die bijnaam is hij echter nu wel kwijt LEIPZIG In hel uitverkochte Walter llbrichtstadion in Leipzig heeft Anierl de zvvemlandemvedstrijd der giganten met 221-13 punten van Oost-Duitsland wonnen. Vier wereld- en drie Europese records waren de buit van twee daj waarop de Oostduitser Roland Matthes en de Amerikaan Mark Spitz zich zeer uitzonderlijke zwemmers presenteerden. De 20-jarige Erfurther-stud( Matthes greep met 56,7 op de 100 meter en met 2.06.5, op de 200 meter rug tv nieuwe wereldrecords (waarvan hjj met resp. 56,9 en 2.06,1 sinds 1970 reeds beo ter was) en voegde met 55,7 op de 100 m. vlinderslag (reeds met 56 eigendom) en als startzwemmer van de wisselslagestafette (3.53,8 tot 3.5-1,4daar nog eens twee gloednieuwe records aan toe. Mark Spitz, een jaar ouder dan Mat thes, stelde zich op de 200 meter vrije slag alleen aan het hoofd van de wereld ranglijst met een tijd van 1.54,2. Hij moest het daarvoor delen met Don Schollander met 1.54.3. Bovendien was hij als formidabel vlinderaar duidelijk debet aan de sensationele tijd van de Amerikaanse wisselslagestaffetteploeg, die 3.50.4 liet noteren, he wereldrecord van de Oostduitser met niet minder dan vier seconden verbeterdend. Sinds de Olympische Spelen van Mexico startte de Amerikaanse ploeg in Leipzig voor het eerst in een ideale samenstelling. De uitkomst was verbluffend. Het derde Europese record werd gezwommen door Gudrun Wegener op de 800 meter vrije slag met 9.17,1. Een week eerder had de Italiaanse Calligaris het op 9.20.8 ge steld. Uitslagen: Dames: 100 meter vrije slag: 1. Johnson (VS) 1.00,2, 2. Babas- holl (VS) 1.00,9, 3 Sehmisch (OD1) 1.01.0. 4. Wetzko (OD1). 1.01,1. 100 meter schoolslag: 1. Schuchardt (OD1) 1.17,1, 2. Clevenger (VS) 1.17,4, 3. Vogel (OD1) 1.17,5, 4. Nickloff (VS) 1.18,2. ioo meter vlinderslag: 1. Daniël (VS) 1.04,7, 2. Deardruff (VS) 1.05.8, 3. Lindner tODl) 1.06.7, 4. Kother (ODll 1.08.8. 100 meter Rugslag: l Atwood (VS) 1.07,5. 2. Moe (V.-5) 1.08.3. 3. Herbst (OD1) 1.09.6. 4. Hiller I 11.2 4 X 100 meter wisselslag est.: 1 V.S. 4.28.9. 2. Oost-duitsland 4.31.1. Torenspringen: Dames: Becker (OD1) 434,9 punten, 2. Janicke (OD1) 434,55 punten, 3. Potter (VS) 433,40, 5. Ely (VS) 428,00 punten. Heren: 1. Hoff mann (ODL) 500,70, 2. Henrv (VS) 500.70. 3. Moore (VS) 494,55, 4. Ristau (ODD 440.45 200 meter wisselslag: 1 Bartz (VS) 2.27.0. 2. Atwood (VS) 2.28,5, 3. Butters (OD1) 2.32,5, 4 Mertz (OD1) 2.32.6 400 meter vrije slag: 1 Simmons (VS) 4.26.4. 2. Calhoun (VSt 4.31,4. 3. Wegener (OD1) 4.31,8. 4. Tuelling (OD1) 2.39,9, 200 meter wisselslag: 1. Hall (VS) 2.09,9, 2. Cclella (VS) 2.13,0, 3. Pech- mann (ODD 2.15,6. 4 Tuerpe (OD1) 2.18,9. 200 meter vrije slag: 1. Spitz (VS) 1.54.2 (Wereldrecord), 2. Heiden- reich (VS) 1.54.4. 3. Unger (OD1) 1.58.3, 4 Poser (OD1) 2.00,7 1500 meter vrije slag: 1. Burton (VS) 16.27.4. 2. MeBreen (VS) 16.31,1, 3. Sperling (ODD 16.46.4. 4. Freudenberg (ODD 16.57,4, 200 meter schoolslag: 1 Colella (VS) 2 24,6. 2. Kat- zur (OD1) 2.27,4. 3. Dahlberg (VS) 2.27,8. 4. Appelt (OD1) 2.30,4. 200 nieter vlin derslag: 1. Hall (VS) 2.04,5, 2. Wa) (VS) 2.07,5, 3. Floeckner (OD1) 2. Apel (OD1) 2.11,2. 100 meter rugslag: Matthes (OD1) 58,0, 2. Campbell O1 58,7, 3. Nash (VS) 59,7, 4. Noack (0! 102,0. 4 X 100 meter vrije slag est: 1, 3.36,8, 2. Oost-Duitsland 3.41,2. 4 X meter wisselslag est: 1 VS (Dahlbc Campbell, Spitz, Heidenreich) (nieuw wereldrecord), 2 Oost-Duitsla 3.53,8 (nieuw Europees record) Mattl als startzwemmer op rugslag 56,7 nie wereldrecord. DEVENTER Het hoogtepunt de zwemwedstrijden Nederland-Rusla Dui die zondag in het sportfondsenbad meter) te Deventer is gehouden, i recordverbetering van de Y-zwemi Enith Brigitha op de 100 meter slag. in een boeiend gevecht met h grote opponente Anke Rijnders die t ter na het zware seizoen einigsi ontspannen partij gaf. kwam zij tot t prachtige tijd van 60.3 seconden verbeterde daarmee het enkele wel oude record van Anke Rijnders mei seconden. De Amersfoortse. die deze toptijd dens de Europese jeugdkampioensctr pen in een 50-meterbad te Rotterfl| had geve.sjigd. finishte nu 60,5 seconden. Opvallend de veel betere techniek van de Rui bij de keerpunten, hoewel ook hun l den niet konden imponeren. UITSLAGEN: Heren: 200 meter rugslag: 1. Scho f sen (Dolfyn) 2.12.8. 2. Gielen (M« 2.13.5, 3. Schaddenhorst (Vitesse) 2.11 200 meter schoolslag: 1 Morsjod (Rus) 2.28,2, 2. Elzerman (Zian) 1 Spijk (HZ en PC) 2.33,8. 200 vlinderslag: 1 Sjariging (Rus) 2.10.9- Rood (het Y) 2.16,0, 3. Brouwers (Z: 2.21.3. Dames. 100 meter vrije sla*: Vass Enith Brigitha (het Y) 60.3 (Ned. cord), 2. Anke Rijnders (A.\ en PC) flf°rSC 3. Matynkhine (Rus) 61,3. wisselslag: 1 Hennie Pentermann li °or; AZHDZ) 2.28.8. 3. Petrova (Rus) 2.3 'ini 3. Wijda Mazereeuw (EZV) 2.32.J meter rugslag: 1 Leikvishily 2.27.4, 2. Solovanofa (Rus) 2.29.8. 3. sien Elzermann (Zian) 2.30.5. 100 t schoolslag: 1. Stepanova (Rus) 1.14 9 Poedmikova (Rus) 1.17,7, 3. Alie t (Zwemlust) 1.17,9. 'n I ril ui Lu

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12