MIJNHEER HITCHCOCK IS WEER THUIS... 72-jarige cherubijn met blozende .wangen helpt mee aan vervulling van de Theenis LONDEN. Een groot territorium van rust in de Pinewoodstudio's met in het midden Alfred Hitchcock, de handen ineengeslagen in zijn regisseursstoel. Een en al erfelijkheid, zegt hij: hij is zo gelukkig geweest om een zeer vreedzame moeder te hebben. Hij regisseert voor het eerst sinds eenentwintig jaar weer eens een film in Engeland. Een tweeënzeventigjarige cherubijn met blozende wangen, die eenieder met zijn strelende bromstem op het hart drukt om toch vooral de tijd te nemen, juffrouw Vivien Merchant vriendelijk mededeelt dat net niet geeft als haar schouder bandje te voorschijn komt, omdat schouderbandjes dat nu eenmaal doen en ervoor pleit dat een onaan genaam lawaaiige mus in de dakspanten van de studio niet „in koelen vogelbloede" zal worden doodgeschoten. De film waaraan hij werkt heet „Frenzy". Het gaat over een veelvoudige sexmoordenaar die een vrouw met een stropdas wurgt en het lijk vervolgens in de Thames doet verdwijnen onder de neus van een minister die net gewichtig staat te doen over het succes van een programma om de vervuiling van de Thames tegen te gaan. Het contrapunt tussen per soonlijke vorm en professionele conceptie is uitgele zen en in diepste wezen Hitchcockiaans. Kortgezegd. mijnheer Hitchcock is overduidelijk weerthuis. Er zijn van die stompzinnige lieden die beweren dat hij nimmer zijn karakteristiek artistiek thuis heeft verlaten zelfs vandaag aan de dag nog, zegt hij, nu sommige intellectuelen allerlei zaken in zijn werk aantreffen waarvan hij er maar de helft heeft inge- jlopt. Hitchcock antwoordt dat hij niet méér getypeerd rsrdt dan romanschrijvers. Dat als hij zou proberen om 'n musical te maken „Iedereen zou zitten te wach ten om te zien welk koorwichtje het eerst zou worden neergeschoten". Dat kostuumfilms hem niet aanspre ken door hun gebrek aan realistische details'„De mensen in die films gaan nooit naar de WC". En dat als hij 'n western zou maken, hij alle cowboys van bol hoeden en met was opgestreken knevels zou voorzien, omdat dat hun werkelijke uitrusting was. Hitchcock zet zich vervolgens weer aan wat hij bijna 50 jaar op unieke wijze heeft gedaan: spanning scheppen met een geniale nauwgezetheid, een schelmse ironie die de zwartste van haar zwartste kanten nooit helemaal onthult, maar er voortdurent op zinspeelt dat dat mis schien wel zal gebeuren. __iSpartaans Hij werkt in de Pinewoodstudio's vanuit een privé- caravan die op de set staat. Daarin rust hij veel om zijn rug verlichting te geven. Hij liep een kwetsuur op aan die rug toen hij tegen een glazen tafel aanviel in het uiterst sjieke Claridges hotel, waarin hij altijd verblijft als hij in Engeland is. De caravan heeft een Spartaans interieur. Een tafel met één koffiekopje (instantkoffie) een simpele lessenaar met twee boeken er Corot en Vermeer (dikwijls haalt hij schilders aan aanwijzingen te geven voor de visuele compositie), 'n honderd vellen papier waarop hij voor alle shots precieze positie van de acteurs en 't meubilair kan tekenen. Hij geeft het interview af zoals hij filmt: met trage bedachtzaamheid, 'n formele hoffelijkheid een doelbewuste concentratie en helemaal op zijn eigen manier. Wat beweegt hem om de films te maken, die hij maakt? Humor en „iets van Jekyll en Hyde, :n minimum aan Hyde". Stomheden op de set, beweert hij, door mensen die beter moesten weten zijn beetje het enige dat de mr. Hyde in hem wakker roept, maar wat Ingrid Bergman over hem zei was volkomen waar: het is onmogelijk om ruzie met hem te hebben: hij zou domweg verdwijnen. „Ik heb geen temperament. Tenminste niet voor botsingen. Ik heb liever plezier aan wat ik doe". Gedurende de pauzes issen de opnamen worden ér hoffelijk vragen beant- 'oord. Kunnen we eerst over „Frenzy" praten? Hitch- B^cock vouwt zijn handen op de lessenaar in de caravan H n hij spreekt met een bedachtzaamheid die snel wordt •vervallen door een bijna schooljongensachtige verruk ing. „Ik geloof dat een van de kenmerkende sequen- n deze film zal zijn hoe een man die het meisje leeft vermoord en haar lijk in een aardappelzak heeft verborgen het ongeluk heeft om 't te moeten najagen •mdat hij zich realiseert dat het slachtoffer een •ezwarend bewijsstuk in haar hand heeft. Dus je ziet man worstelen met een lijk, dat al begonnen is te erstijven. in een vrachtauto, die 's nachts vol zakken ardappelen over de weg raast. Het is een soort zwarte imedie". mpressionistische gruwelen lij verzekert, dat hij niet geïnteresseerd is in gruwel leehts omwille van het gegruwel. De gruwelen in zijn ilms zijn louter „impressionistisch". „Neem de moord P het meisje onder de douche in „Psycho". De rekwi- ietenafdeling maakte een werkelijk volmaakte romp ize spons en er zat een buis in en het was olgetankt met bloed, 't Pikante was dat als je d'r een in zou steken, dat er dan bloed uit zou gutsen, r ze waren er te snel mee, want ik zei dat ik het nodig had. Ik heb het allemaal niet gebruikt. Ik n'n scene niet op zo'n manier behandelen. Dat is oor mij het doorzichtige geweld. Ik liet zien hoe Emand zou gaan steken. Vervolgens liet ik slechts de tactie daarop zien. In de hele scene heb je niet gezien »e het mes in het lichaam stak. Niet alleen dat, ik laakte de film in zwart-wit, opdat je geen bloed in de •adkuip zou zien vloeien. Het is volkomen onnodig om ulke dingen te laten zien want de impressie heeft een En sterk effect op het publiek. We hebben het ntisch gedaan. Niet door hoe zal ik 't noemen? :ht-op-'t-doel-af-camerawerk, zoals je dat ziet in die oorlogsfilms, waarin hopen bloed over lijken stromen zo. Dat vind ik fantasieloos. Het is te gemakke lijk". in het verleden heeft Hitchcock afwisselend geëxperi menteerd (kostuumdrama in „Under Capricorn", wel haast op een speldeknop filmen in „Lifeboat", de tien minuten lange opnamen in „Rope", de geweldig inge wikkelde technische trucjes in „The birds") en zijn batterijen opnieuw gevuld door het zekere voor het onzekere te nemen („Dial M for murder" en dergelij- ho). „Dat is zeer waar. Om een film als „Dial M for murder" op te nemen zou je bijna kunnen zeggen: „Dit is zo gemakkelijk. Dit kan ik wel door de telefoon doen. Hier hoef ik eigenlijk niet voor naar de studio". Is „Frenzy" er zo een? „Nee. Deze heeft een mengsel van gruwel en komedie. Het is een zwarte komedie. In de film gaan twee vrouwen hun dood tegemoet. De ene moord wordt volledig getoond, de andere laat ik over aan de fantasie van het publiek om precies te zijn ik laat de man zien die het publiek al kent als de moordenaar en uiteindelijk zie je dat hij het meisje naar zijn kamer brengt. Den trek ik de camera terug uit de kamer, langs de overloop, via de trap naar beneden, de deur uit naar de straat totdat je de gevel het gebouw ziet in een heel langzame achter- >m het publiek de gelegen- te stellen wat er binnen i meer te laten zien." waartse beweging. Dit is heid te geven zich voo gebeurt. Het is niet nodig c Clichés vermijden Vindt hij dat regisseren gemakkelijk wordt naar ge lang hij ouder wordt Tenslotte heeft Orson Welles kortgeleden op tv gezegd dat het het gemakkelijkste is dat er bestaat. Hitchcock zegt dat het natuurlijk gemakkelijk is als je domweg een toneelstuk op film zet cn alleen maar zit toe te kijken wat de acteurs uitvoeren. Maar hij vindt dat regisseren moeilijker wordt naar gelang je ouder wordt, „want, kijk, je probeert voortdurend het cliché te vermijden". Dat was de reden voor de scene in ..North by Northwest", waarin Cary Grant op klaarlichte dag te midden van een open vlakte bijna van kant wordt gemaakt door een laag vliegend gewassen besproeiend vliegtuig. Het cliché zou zijn geweest, „dat hij 's nachts onder een straatlantaarn staat, in een zee van licht. 'De kinder hoofdjes zijn glimmend nat door net voorbije regen. Je volgt een zwarte kat die langs de muur glijdt, vervolgens ga je naar een raam, een gezicht gluurt naar buiten en daar komt een zwarte limousine langs- gereden. Ik besloot de tegenovergestelde richting uit te Binnen zijn eigen genre is Hitchcock tamelijk vrij om de richting uit te gaan die hij verkiest.gevraagd naar het budget voor ..Frenzy" antwoordt hij: „Dat is nog niet uitgewerkt", hetgeen een zeer efficiënte manier is om iemands invloed aan te duiden in een tijd, dat de meeste regisseurs welhaast aan budgets vastgekluisterd zitten. Deze vrijheid berust op verscheidene factoren. Hitchcock kan altijd aankomen met: „Ik heb 't je wel gezegd". Zijn Jack the Ripperfilm. „The lodger", lag drie maanden op de plank omdat hij te slecht zou zijn om te vertonen. Toen werd hij verklaard tot de beste Britse film die tot dan toe was gemaakt. Hitchcock kan David Selznick citeren, die zei dat Hitchcock de enige regisseur is die hij ooit een film zou toevertrouwen zonder over zijn schouder mee te kijken: Hitchcock erkende dat hij zowel in financieel opzicht weet wat hij doet als ten opzichte van wat het publiek wil. Daar komt bij dat hij niet van de honger zal omkomen als hij nooit meer een film maakt. Ook dat verschaft hem onafhankelijkheid. „Psycho", dat hij regisseerde, werd voor minder dan 2,6 miljoen gulden vervaardigd. Er is ruim 43.5 miljoen i verdween in de zakken Hitchcock heet. Geen plagiaat Steekt er waarheid in de verhalen dat hij via o gen filmrechten opkoopt tegen prijzen die niet onder het vergrootglas van een detective te zien Net juist het tegenovergestelde. „Er was een sequentie in een boek van Edmund Crispin, een kort hoofdstuk. Ik kocht het hoofdstuk liever dan er plagiaat op te plegen. Niemand anders wilde de filmrechten hebben. Ik weet niet meer wat ik betaald heb, maar het is iets rond de 100 pond (ongeveer 870 gulden). Hij heeft de reputatie uiterst zorgvuldig met geld om te sprin gen. Klopt dat? „Ik geloof niet dat geld verspillen veel uitmaakt voor de kwaliteit van een film. Ik hou niet van dure films te maken. Ze zouden wel eens niet succesvol kunnen zijn en te veel mensen zij hun baantje van afhankelijk. Ik heb in alle takken van dit bedrijf gewerkt, dus ik heb enig gevoel voo de technici. Volgens mij ziet niets er zo naar uit als i lege studio. Dat krijg je als jc dure films maakt die hun geld niet opbrengen" Slechts één persoon is ooit zo familiair geweest om hem Hitchy te noemen. Dat was Sam Goldwyn e: lang geleden. In veel opzichten is Hitchcock z alleen zo sober omdat hij dat zelf verkiest. Mogelijk is dat omdat hij zijn energie zo volledig wijdt. Wat voor leven leidt hij in Californië? „Mijn Een stap-in-koelkast slechts twee drankjes per dag. woning en de studio, da's alles. En lezen. Ik sta altijd om ongeveer 7 uur op en ga om 9 uur naar bed. Ik ga altijd om 9 uur naar bed, zelfs hier". Doet dat geen schade aan zijn gezelligheidsleven? „Heb ik niet". Hij zal toch zeker wel wat hebben, op zijn minst wanneer hij niet aan het opnemen is? „Nee, niets. Ik geef er niet veel om. Ik geef niet om cocktail-parties. Ik geef er niet veel om om ze te geven. Iedereen komt binnen, drinkt wat en dan gaan ze weg en zeggen zc „Wat een stomvervelende party". Sommige mensen zijn gek op parties, ik zie d'r niet veel in. Wat mij betreft, een of ander persoon klampt je in 'n hoek van de kamer aan en je kunt niet weg. Dat is mijn ervaring met parties. Ik zit liever thuis een boek te lezen". Hitchcock is ook niet te verleiden tot persoonlijk vertoon. Altijd een blauw of grijs pak, effen wit overhemd, donkerblauwe das. De mensen die van een vooraanstaand kunstenaar verwachten dat hij zich vreemdsoortig gedraagt stelt hij teleur. Het kan hem niet schelen. „Ik stel geen enkel belang in opschik. Ik draag geen juwelen, geen dasspelden. Het enige sie raad dat ik draag is het legioen van eer". (Een voorbeeld wellicht voor Hitchcocks techniek om met een understatement een maximaal effect te bereiken). Hij vindt niets plezieriger dan op zaterdag- en zondag middagen thuis een boek te zitten lezen. George Browns memories waren „amusant" en die van Kroet- sjev de moeite waard: hij stelt veel belang in de onthulling van zaken die verborgen waren. Hij houdt van rust. Zijn vrouw, de scenarioschrijfster Alma Reville, kookt en hij wast af. Eigenlijk is zijn keuken datgene wat nog het dichtst komt bij wat je buitensporig kunt noemen, al ontkent Hitchcock dat hij na het succes van „Psycho" 260.001) gulden heeft uitgegeven voor de verbetering ervan. Het was 52.200 gulden, zegt hij. Er staat een stap-in- koelkast van 1.80 meter in het vierkant: het is gerief lijker c>m een grot® voeëboluoorraad te hebben dan elke keerboodschappen te .moeten halen. Hij ee| wijnkenner, maar neemt slechts twee drankjes pej dag. En ook maar twee sigaren. Het klinkt bijna alsof hij lid is van een kloosterorde en je herinnert je Hitchcock cude grap, dat hij graag een non had willen zijn. Maar er is een tegenstrijdigheid in zijn persoonlijkheid dat moet haast wel net zoals er in zijn werk vaak een tegenstrijdigheid »s tussen wat wordt gezegd en wat werkelijk gebeurt. („Je hebt een vrouw, die bitter schreit, en je laat 'r zeggen: „Laat me niet lachen"). Die tegenstrijdigheid is een soort onschuldige ijdelheid, altijd grondig en objectief gerechtvaardigd door de meest puriteinse zelfkritiek die van tijd tot tijd opwelt. Hij is er b.v. zeer trots op („Ik zou geen mens zijn als ik het niet was") dat op een plein in Kopenhagen de chauffeur van een ambulance stopte en niet eerder wilde verderrijden voordat hij een handtekening had. Hij zegt dat die televisiefilms die hij presenteerde maar die door andere regisseurs waren gemaakt, heb ben meegelopen om een wereldvraag naar zijn films op te houden, hetgeen dan ook de enige soort vraag is waarin hij belang stelt. Critici? Hij neemt geen aanstoot aan ze, zelfs niet als hij herinnerd wordt aan wat een criticus schreef over de spionagefilm „Torn curtain". Deze criticus zei dat de film eronder leed, dat de regisseur in een soort Californisch niemandsland woonde, welvarend afgesne den van de wortels die hem voorheen zijn levend materiaal verschaften. „Ik ben niet meer van het leven gescheiden dan enige Engelse schrijver die in het buitenland woont En wat zou je zeggen van die Engelse schrijvers die op het Engelse platteland wonen en alles zitten te schrijven terwijl ze door een door middenstijlen verdeeld raam uitkijken over de velden van het Engelse platteland Dat doen ze praktisch allemaal. Ik neem het materiaal in me op als een onderwerp zich aandient. Ik ga altijd de atmosfeer en de eigenaardigheden van wat er geschreven staat in mij opnemen". Dan voegt hij er ietwat stelliger aan toe: „Die juffrouw.(de criticus) was alleen maar de kluts kwijt, omdat ze in onze zitkamer is geweest die op de golfbaan uitkijkt". In het algemeen valt het hem op dat sommige critici niet onmiddellijk begrijpen waar hij heen wil. „Het vreemdst vind ik dat bij mijn films de reactie van de critici zo enorm lang op zich laat wachten. Dat is het enige wat ik niet begrijp: waarom ze het niet bij de eerste keer begrijpen. Er gaat een jaar overheen en dan kijken ze er weer èens naar en dan zien ze blijkbaar een andere film. Het is me diverse keren opgevallen dat een film bij de eerste voorstelling wordt afgewezen en een jaar later ineens een klassiek werk is. ..Psycho" is daar een voorbeeld van en „To catch a thief". Ik kan me niet herinneren dat „Rebecca" in hel begin is toegejuicht, maar het won de Academy Award voor de beste film van het jaar". Gewiekst Oog in oog met journalisten is Hitchcock even ge wiekst als iedere politicus: wat de vraag ook is, hij zegt precies wat hij wenst te zeggen en hij doet dat met een geweldige beleefdheid. Hij houdt er niet Van om in een bepaald moreel hoekje te worden gema noeuvreerd: hij zal uitvaren tegen bloedige sporten en in de volgende ademtocht zijn „frustratie" erkennen over het feit dat herten die zijn wijngaard ruïneren slechts gedurende een maand per jaar kunnen worden geschoten. Hij is moreel neutraal: Ce Shakespeare tegenover Shaw, de Trollope tegenover Dickens. Op het driftige af zegt hij dat „mensen haten belachelijk is" en onmiddellijk voegt hij eraan toe: „Nutteloos". Is hij er zich van bewust dat hij iedere technische vraag gretig aanpakt en er ongelukkig, welhaast ge schrokken, uitziet, zodra een moreel oordeel van hem wordt verwacht, of iets dat daar ook maar in de versie verte op lijkt? Ongemakkelijk zegt hij niet gerechtigd te zijn om morele oordelen te vellen, evenmin als een hoop mensen die ze wel vellen. Maar als de opnamen voor deze dag ten einde lopen veronderstelt hij dat al zijn films een moreel oordeel in zich dragen ze tone de triomf van het goede over het kwade. Hitchcock gelooft in goed en kwaad. Het is een weinig modieus denkbeeld, misschien tijde lijk maar een jezuïtisch' opvoeding heeft een taai leven, zelfs in Hollywood en zelfs in de dubbelgetinte Rolls-Royce, die 60 seconden na de laatste shot Pine- wood uitzwiert. Hitchcock heeft zijn zaakjes voor de dag afgehandeld. Hitchcock is in rook opgegaan. (Copyright the Guardian-Pers-Unie). DENNIS BARKER

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9