foridó&Qowia/nt BOUWERS BEZORGD OVER AFREMMING WEGENBOUW Tweede brief moordenaar Bastiaan Rem op kopen obligaties door buitenlanders Berlijnakkoord: invloed op oost-westverhouding Slechts de helft van capaciteit benut waardoor ontslag dreigt voor 5000 man Kleuter in Belfast gedood Maan geeft warmte af «renrra UNIEKE VEILING ANTIEK Noodkreet van huisartsen in Randstad lapengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Atüro-bank N V Leiden - Directeur; drs. J. H M. Bradei Houtdiedacteui F J Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B-T-W.) ƒ0,24 p. mm- Telefoontjes ƒ2,25- Klachten bezorging telef- 22244 (18 tot 10 uur)- Abonnement per week ƒ1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar ƒ80,15- Per post: qer kwartaal 23,95, per jaar 94,55- 62e jaargang, no. 18.483 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 197 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V. -SELECTIE HEDENAVOND Nederland 1: 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang; 20.31 uur KRO- zomertheater, operette. Nederland II: 20.31 uur De Carol Burnettshow; 21.10 uur Tommy Tompkins. Selectie uit het televisieprogramma van zondagavond: Ned. I 20.35 uur Onder één dak, t.v.- spel; 22.05 uur Wij en de wereld. Ned. II 19.45 uur en 21.35 uur Stu dio Sport. WEINIG VERANDERING tot vanavond luidt: In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregel. maar ook af en toe zon. Overwegend matige wind uit west tot zuidwest. Maximum temperatuur omstreeks 20 graden. (Van een onzer verslaggevers) j het lijkje van de jongen gewikkeld De BILT De mogelijke moordenaar was, wordt door de firma Fibrotex. van Bastiaan Bloemena, het 9-jarig voorheen Van Heek en Co in Enschedé Amsterdams jongetje, dat in het speciaal voor de politic nogmaals ver- recreatiepark „De Kievit" in Wilnis I vaardigdf Het kleed moet aan zoveel vermoord werd gevonden. heelt mensen getoond worden, dat het enige wederom de politie een brief gcschre- i exemplaar te weinig was. hij zijn spijt over het Bij de rijkspolitie zijn inmiddels gebeurde tot uitdrukking brengt. Op 21 augustus ontving de Amsterdamse politie een anonieme brief, in Zevc- naar gepost, in hetzelfde handschrift bloklelters met dezelfde fouten en dezelfde bewoordingen als in de brief die een maand eerder was ge schreven. De mogelijke dader zegt hierin wederom dat h\j zijn spijt be tuigt over het gebeurde, maar dat hij nu het land gaat verlaten. Dit vertelde gisteravond op een pers conferentie kolonel jhr. W. F. de Beaufort, kommandant van de rijks politie in De Bilt. die met het onder zoek in de moordzaak Bastiaan Bloemena is belast. Het tapijt waarin 391 tips, waarvan maar enkele niem, binnen gekomen; 20 ervan zijn reeds afgewerkt, en hebben geen resultaat opgeleverd. De politie is gisteren gestart met een grootscheeps buurtonderzoek in Amsterdam, de omgeving van de Minervalaan, waar Bastiaan Bloemena woonde. Ondanks het feit, dat de politie nog geen duidelijke dader kan aanwijzen, zegt de commandant: Wij zijn niet op dood spoor. Nee, dat kunnen we pas zeggen als alles is afgewerkt, en als er geen tips meer binnen komen. Van het buurtonderzoek zei hij: Dit heeft dingen opgeleverd die misschien van belang kunnen zijn. Feiten en facet ten waar zeker muziek in zit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse aannemers zijn ernstig bezorgd over de voorgenomen bezuinigingen van de regering. In een gesprek met minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft de raad van bestuur bouwbedrijf woensdag, na eerst nu is gebleken zijn ernstige verontrusting kenbaar ge maakt. Met name de wegenbouwers achten de plannen van het kabinet 1 Biesheuvel weinig bemoedigend. Volgens de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers is in de laatste maanden al duidelijk geworden, dat de af- i gifte van werken wordt afgeremd. Ons is gebleken dat sommige plannen I niet worden aanbesteed, aldus ir. H. D. Prins, voorzitter van de vereniging. Naar zijn mening komt de afremming van de wegenbouw nu al neer op een bedrag van 150 tot 2C0 miljoen gulden. Als voorbeelden van plannen die al lang klaar lagen, m.._. nu in de uitvoering worden opgehouden, noemde ir. Prins I onder meer de verbetering van de rijks- BELFAST (DPA-AFP-Reuter) Een mewje van anderhalf jaar is gistermid dag bet slachtoffer geworden van de ongeregeldheden in Noord-Ierland, die nu linds het begin van dit jaar 64 doden ifbben geëist. I Het kindje werd getroffen door een I ran de kogels die werden afgeschoten uit een door Falls Road, de voornamelijk door katholieken bewoonde wijk van peifast, rijdende auto. Het meisje speelde voor het huis van haar grootmoeder. Zij werd geraakt door een kogel die op een muur afketste. Rotterdam laat milieubeheer over aan Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De gemeen teraad van Rotterdam heeft donderdag- irond een motie van de P.v.d.A. aan genomen. waarin wordt gezegd dat de |bevoegdheden van het milieubeheer aan j de Rijnmond moeten worden overgedra gen. Dit zal consequenties behoren te hebben ten aanzien van het industriali satiebeleid. weg Den Haag-Utrech' in het gedeelte Zoetermeer-Gouwebrug. De wegenbouwers vrezen, dat het ka binet volgend jaar voor de 100 miljoen op de wegenbouw zal bezuiniging. Nu al wordt maar 75 pet van de wegenbouw capaciteit benut. De bezuinigingen zul len waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat slechts 55 pet van de capaciteit zal wor den aangewend. De wegenbouwers zien deze maatregel met grote vrees tegemoet. De indruk bestaat, dat een aantal aannemers per soneel heeft aangehouden, terwijl er eigenlijk niet voldoende werk meer was. Als het rijk minder werk aanbesteedt, zullen waarschijnlijk gauw ontslagen volgen. Het is niet denkbeeldig, dat door de bezuinigingen het totale personeels bestand van 17.000 man zou moeten verminderen tot 12.000 man. In het geheel niet enthousiast zijn de j wegenbouwers over plannen om het we- 1 genfonds om te zetten in een algemeen J verkeersfonds. Onder meer zou het de bedoeling zijn om de helft van de tekor ten bij het openbaar vervoer te laten' dekken door de opbrengsten van het j particulier vervoer (wegenbelasting Beseft wofdt ook, dal op Verkeer en Waterstaat een minister is gekomen, die weinig sympathie voor het particulier vervoer kan opbrengen. „Als u het mij vraagt, zou minister Drees niets liever doen dan de aanschaf van personen auto's verbieden", aldus voorzitter Prins van de wegenbouwers. de i of verpbesluiten in oktober aan de raad >or te leggen. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, ■s. A. J. Lems, had deze motie voensdag aan de raad voorgelegd i.p.v. Ie door hem eerder aangekondigde mo- wantrouwen tegen de wethou- Sociale Zaken, de heer G. Z. de 'os. In het conflict tussen- de P.v.d.A.- 'actie en het college van B. en W., dat londerdag in de raad uitvoerig werd tehandeld. gebruikte de heer Lems deze votie om de goede wil van het college testen. Het college zou hiermee kun- n bewijzen, dat het bereid is met de ad te communiceren. Volgens de v.d.A. had het college het vertrouwen «schonden door de ondertekening van et ontwerp-convenant betreffende het lilieubeheer zonder daartoe de raad in kennen. De P.v.d.A. zou dan alsnog motie van wantrouwen indienen. Concorde naar Zuid-Amerika heeft haar bezoek aan Bali afgesloten. Hier een opname i Balineese tempel, waarbij de bevolking de koningin huldeblijk brengt. WASHINGTON (AFP) De maan is ivarm en moet gevormd z(jn in hetzelfde tijdperk en van dezelfde elementen als I de aarde, zo bljjkt uit de analyse van de i wetenschappelijke proeven die de be- manning van de Apollo-15 heeft ge- De ontdekte warmtebron bevindt zich ofwel in de kern van de maan, zoals bij de aarde, ofwel in een aantal concen traties van radio-actieve mineralen op diepten tussen 160 en 480 km. De ambassadeur van de „grote vier" bij de ondertekening van de overeenkomst over Berlijn. Van links naar rechts de Franse ambassadeur Jean Sauvagnargues, de Brit Sir Roger Jackling, de Rus Pjotr A. Abrassimov en de Ame rikaan Kenneth Rusil. (Van onze correspondent) BERLIJN Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk hebben gisteren hun eerste belangrijke overeenkomst over Berlijn sedert de oorlog ondertekend. De overeenkomst voorziet in een ongehin derde doortocht tussen West-Duitsland en West-Eerlijn, en kan, zoals de Rus sische ambassadeur, Abrassimov, tijdens de ondertekeningsceremonie liet door schemeren. gunstige invloed uitoefenen op onderhandelingen tussen Oost en West over andere problemen. Pas de plaatsvinden, werd overeenstemming be reikt over de Duitse tekst. Nadat deze tekst om vi.if uur in de morgen was ge reed gekomen moest hij nóg op ver scheidene diplomatieke niveaus worden (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG Buitenlanders kunnen voortaan in Nederland alleen nog maar in guldens luidende obligaties kopen als zij tegelijkertijd guldensobligatics in Ne derland verkopen. De regering heeft gisteren deze maatregel, die maandag ingaat, getroffen om de buitensporige invoer van buitenlandse valuta tegen te gaan. Aan vankelijk had men de hoop, dat het zwevend (dus duurder) worden van de gulden de buitenlandse vraag naar Nederlandse obligaties zou afremmen. De praktijk was dat de obligatiehongcr helemaal niet gestild bleek te zijn. Door de nieuwe maat regel komt er dus minder vreemd geld binnen en worden de obiigatiekoersen al thans door de buitenlandse vraag niet ADVERTENTIE (Van o [•respondent» PARIJS. Het Franse prototype van i Concorde-001 vertrekt vandaag van oulouse naar diverse plaatsen in Zuid- imerika. Een totale afstand heen en te- in 27.000 kilometer. Speciale be oeken zullen worden gebracht aan Rio Janeiro en Sao Paulo (Brazilië) en on Buenos Aires (Argentinië). Het su- ersonische toestel zal het pronkstuk zijn P de tentoonstelling „Frankrijk 1971" Sao Paulo. (ADVERTENTIE) 'ENAVOND EN MORGENMIDDAG AANVANG 2 CLUBS VOOR BEGINNERS, tochr. morgen 311 uur Ant. Clubhuis TOPDANSAVOND iedere zondag SPAARGARENSTRAAT te ROELOFARENDSVEEN Op dinsdagavond, 7 sept, a s., aan vang 20.00 u. zal in zaal de Alke burcht, Noordhoek 3, gerechts deurwaarder H. v. Veen uit Lei den ten behoeve van de firrAa Pijperste Amstelveen een partij goederen publiek bij opbod a con tant verkopen, waaronder nieuwe: zwart-wit T.V.'s stereo apparatuur platenspelers bandrecorders draagbare radio's stereo radio meubelen Zaanse klokken dames- en herenhorloges gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges. en wat verder ter tafel zal worden Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid goederen ter veiling In te brengen tot 18.00 opgejaagd. Binnenlands betekent de maatregel, dat overheid en industrie niet meer kun nen werken met geld, dat het buiten land heeft bespaard, maar voor haar geldbehoeften moeten rondkomen met de Nederlandse besparingen. Dit kan tot een zekere kapitaalschaarste leiden en daarmee tot verhoging van de rente voet bij emissies. Het verdere gevolg is, dat het obligatiebestand, dat In buiten landse handen is, geleidelijk zal afne men, in geld uitgedrukt: Men kan pas nieuwe Nederlandse obligaties kopen als men oude verkoopt, terwijl er voortdu- rend obligaties worden afgelost. Die af- lossing geschiedt in convertibele gul- j dens, die niet weer gebruikt mogen wor- j den voor obligatieaankopen. J De kapitaalinvoer mede veroorza ker van inflatie heeft de betalings balans al geruime tjjd een vertekend beeld gegeven. Hoewel de lopende reke ning een tekort vertoonde, met name in 197(1 en de eerste helft van 1971. was er op de betalingsbalans toch een aanzien lijk overschot door de kapitaalinvoer. Die invoer werd vooral veroorzaakt door de aankoop van Nederlandse obligaties. Nu de obligatieaankopen aanzienlijk worden bemoeilijkt, is het waarschijn lijk, dat de koers van de gulden enigs zins zal dalen. Als men met die guldens toch geen obligaties kan kopen, zal de vraag ernaar immers afnemen. Wel is het denkbaar, dat in het buitenland vraag zal ontstaan naar Nederlandse obligaties om daarmee in ons land han del te drijven. Aldus ontstaat er een zogenaamde O-gulden, waarvan de koers Hoger kan liggen dan die voor de con vertibele gulden. goedgekeurd De ceremonie had plaats in het vroe gere gebouw van de geallieerde Controle Raad in de Amerikaanse sector van Ber lijn. Na de ondertekening legden alle ambassadeurs een verklaring af. De Franse ambassadeur Sauvagnargues, zei dat als de overeenkomst voltooid zal zijn (dat is na een bevredigende afsluiting van de onderhandelingen tussen de bei de Duitslanden) perspectieven geopend zullen zijn „in harmonie met de politiek van Frankrijk". De Britse ambassadeur, sir Roger Jackling, beschreef de ondertekening als een historische gebeurtenis. De Russische ambassadeur Ambrassi- mov zei, dat zijn regering de overeen komst beschouwde als een gewichtige stap in de richting van een versterking C. Verolme recipieert op eigen houtje ROTTERDAM Scheepsbouwer Verolme zal tegen de wens van de Vcrolmedircctie in op 7 september een receptie houden in het Hilton Hotel te Rotterdam. De receptie wordt gegeven in verband met het 25-jarig bestaan van de Vcrolmemachinefabrick IJssel- monde. de moedermaatschappij van het Verolmeconcern. „Het is zuiver een privé-zaak van mijn man", aldus mevrouw Verolme. De directie vond een dergelijke ontvangst niet nodig, vandaar, dat er ook geen officiële uitnodigingen zijn verstuurd. „Mijn man is het daarmee volstrekt oneens, tenslotte is 25 jaar niet niets. Daarom heeft hij een actie ontketend om alsnog een receptie mogelijk te maken. Op eigen briefpapier en met privé-advertenties in de dagbladen no digt de scheepsbouwer alle zakenrela ties uit voor een receptie. van de vrtde en de veiligheid in Cen- traal-Europa. Ook de Amerikaan, Rush, sprak van een overeenkomst die aan mensen ten goede moet komen, niet aan nationale belangen. Na een speciale kabinetszitting m Bonn heeft minister Scheel de overeen komst 'n waardevolle stimulans genoemd voor de Duits-Russische verhouding. Wanneer de overeenkomst helemaal en naar tevredenheid voltooid is zullen de verdragen van Moskou en Warschau aan het federale parlement worden voorge legd. Daarna zullen diplomatieke betrek, kingen geopend worden met Polen, ge volgd door onderhandelingen met Tsje- cho-Slowakije en andere Oosteuropese landen. (Copyright The Guardian) (Advertentie) (ADVERTENTIE) de gewonden van de laatste dagen in Noord-Ierland, wordt hier in een ambulancewagen gebracht. De militair sluipschutters in Londonderry getroffen in de maag. Dansles aanvang! 25 x „dansfeest" en steengoed dansen leren bij E. C. Bollenstreek aanvang heden. Leiden: Zondag - Dinsdag - Don derdag - Vrijdag - Zaterdag. Welkom van harte (to evert castelein Hooqlondse Kerkgracht 48 - Tel (J1710-23583-32710 Goud, zilver en diamant kopen w(j tegen hoge prijzen. Zoals: broches, hangers, ringen, knipjes, medaillons, kettingen, lepeltjes en kandelaars. Fa. J. C. VAN RUITEN Zn. Kort Rapenburg 12 - Lelden. UTRECHT (ANP) Een opleiding voor praktfjkzusters en -broeders, die de huisarts een belangrijk deel van het me disch routinewerk uit handen kunnen nemen, beperking van de praktijkgrootte tot 2500 zielen en een daarbij aangepaste honorering, afstoting van alle neven functies door de huisartsen, en de tot standkoming van samenwerkingsverban den met instellingen op psycho-sociaal gebied. Deze suggesties ter oplossing van het huisartsentekort en ter bestrijding van dc frustaties en onvrede ondèr de huisartsen doen acht huisartsen uit Rotterdam en omgeving in een uitvoerige beschouwing in het laatste nummer van „Medisch Contact". Volgens de Rotterdamse dok ters is „men" onvoldoende doordrongen van de enorme gevolgen die het huis artsentekort heeft voor de gezondheids zorg, waarin de huisarts een sleutel positie inneemt. Ontslagen De schoenfabriek A. J. de 11 Kort te Waalwijk heeft het 50 man tel- f lende personeel ontslag aangezegd. Dc vakbonden zijn ingelicht.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1