Rod McKuen lyrische zanger met een rasp in zijn keel PAUL MELTON RUSTIGE DAGEN VOOR KONINGIN EN PRINS Vlucht Panagoulis ging niet door Achttien generaals komen vrij Saljoet in hogere baan CH-voorzitter niet eens met KVP- verklaring WEDUWE FLEMING GEARRESTEERD Vijftien apen dierenpark spoorloos ONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 PAGINA 9 Nee. een mooi geluid brengt Rod McKuen niet voort, de Amerikaanse dichtcr-zanger, die gisteravond op de tv in Eddy ready go zijn tophit „Soldiers want to i be heroes" liet paraderen en vrijdagavond in Zomaar |een zomeravond andermaal zijn etherische filosofie zal ophemelen: Muziek is voor de mens wat de vrouw voor de man is. Zij grijpt hem aan en maakt er niets moois van. En dat zingt en zegt Rod dan met het keelgeruis van de schorre kikker, een erg onvriende lijke kwalificatie op het eerste gehoor, maar hij zegt het met de zelfvcrzekerheid van de man. die zijn |iiel in zijn woorden beeft verpakt en daarom bloeit. Het zingen uit volle borst is een verouderd lied-prin- eiepe, dat het zeker in de pop niet meer doet. Woor- Jen. die schijnen weg te schieten uit een dichtgesnoer- ie keel, wekken de indruk op te wellen uit een opge kropt gemoed en vinden daardoor eerder de weg naar het hart van de hoorder. In dit anatomisch bijver schijnsel moet voor een deel het enorme succes van keelzanger Rod McKuen gelegen zijn. In één hese a- dem moet hieraan worden toegevoegd de onuitputte lijke rijkdom aah tekst, waarmee de dichter de zan ger uitrust; de trefzekerheid om zichzelf zonder op smuk te etaleren: „Uiteindelijk zijn de liedjes die ik zing uit mijzelf voortgekomen; zij weerspiegelen wat er met mij is gebeurd sinds ik werd verlaten door mijr. vader en de liefde". En daar staat dan pr<*hes helemaal wat Rod is over komen Rod die is geboren in een tehuis van het Leger des Heils in Californië in 1933 uit een moeder die op dat moment al door haar man was verlaten. Vertelt Rod: „Mijn moeder is later hertrouwd en mijn stiefvader bewonder ik nog altijd, maar ik heb hem ïooit lief kunnen hebben, zoals ik ook mijn stiefbroer nooit echt heb bemind. Ik heb me er eerder altijd o- ver verbaasd, dat zij in mijn leven zijn gekomen, want net het verdwijnen van mijn vader, die ik nooit heb gekend, bleef er voor mij alleen nog maar een moe dor over. Zo heb ik het altijd aangevoeld. Anderen spelen alleen maar een bijrol in mijn leven. Ik ben nog voortdurend op zoek naar mijn vader, die ik nooit gekend heb. Mijn stiefvader was huidenbewerker en reisde met ons het hele land door. Telkens als ik in een nieuwe stad kwam, greep ik het eerst naar het telefoonboek om naar de naam van mijn vader te zoe ken. Het is me nooit gelukt hem tè vinden". Rod is nu een üit de kluiten gewassen man van te gen de veertig, hoog blond haar in Tarzandracht van wie hij ook een beetje de schouders heeft, en voorts wangen van geraspte huid. even ruw van opper vlak als bijkbaar zijn keel. Een hele vent om mee te praten, zoals gisteren in Hilversums vlak voor Eddy ready go, terwijl hij met een gespannen verhemelte aan aan zijn zinnen bouwt, die snel en overtuigend hun weg vinden, goed geformuleerd ook, gelijk een rap van de tongriem gesneden professor. Hij is een soort lyrische Donovan, die niet verontwaardigd is over de scheuren in de samenleving, maar zich er juist over verbaast; niet de pijn van het leven, maar juist het wonder intrigeert hem. Van alle steden houdt hij het meest van San Fransisco, de stad waar de power flo wer uit het asfalt omhoog steeg, waar de bloemen kinderen hun opwachting maakten tegenover een ver worden wereld. Rod is altijd heel sterk van zijn moe der blijven houden, een moeder-minnende op zoek naar zijn vader, die bij gemis aan vaderlijke gezag in het lyrische vlak is terecht gekomen en doordat hij meer op het platteland verbleef dan in de stad. althans in zijn jeugd, zijn stijl ontwikkelde in de rich ting van de ballade en de folk. het sangerige. lande lijke, het afwezige van het nerveuze frenetieke van de stedelijke rock, ook al heeft hij als kind van zijn tijd zich wel het roek-idioom toegeëigend. Manus-van-alles Wie had ooit gedacht dat er uit Rod een zanger zou wassen? Na een paar jaar lagere school werd hij door zijn ouders ondergebracht bij boeren, bij wie hij als inwonende manus-van-alles hand en spandiensten ver richte en vertrouwd raakte met het voerenvolkse Yip- pie-A-Jee van de dropsmuziek. Op zijn elfde jaar viel hij van een paard. Het kostte hem twee gebroken be nen. Maar het leverde hem weken op waarin hij niet anders deed dan boeken lezen. Die behoefte heeft hem nooit meer verlaten en hij bleef dit doen in later ja ren, toen hij de wijde wereld in trok als losarbeider. acteur, stuntman, discjqckey, stukjesschrijver voor de krant en later in Korea dc beschrijver van de psycho logie van de frontsoldaat. Hij praat met de vluchtige handbewegingen van de ge wiekste zakenman, waarbij hij je doordringend, maar niet onwelwillend aanziet: „Ja. ik ben erg zelfverze kerd. Dat heb ik later pas ontdekt. Dat moet vroeg hebben gehad, want wie lukt het op zijn vijftien de iaar een filmstudio in Hollywood binnen te lopc en daar bij een regisseur te zeggen, dat hij komt voor een filmtest". Dat deed Rod en zonder iets te vragen begon die re gisseur gelijk zijn camera in te stellen. Na de test di rect een contract van twee jaar en een rol in de film Rock, pretty baby. Door die film kwam hij in contact met Henry Mancini, een componist, die Rod aanraad de muziek te gaan schrijven met lyrische teksten. Frank Sinatra, Anita Kerr, Perry Como, Petula Clark en Rock Hudson danken aan die activiteiten een aan zienlijk deel van hun repertoire. Bovendien ontstond onder zijn handen 't scenario voor de film „Me, Natalie". Rod begrijpt soms zelf niets van al die voorspoed in zijn werk op zovele terreinen. Hij zegt: „Ik beschouw me zelf niet als een dichter, een componist, een ar tiest, een regisseur of een filmschrijver, maar het is wel zo, dat alles wat ik doe onmiddellijk lukt. Toch ben ik maar een man die alleen maar zo goed moge lijk probeert te doen waar hij mee bezig is. En dat doe ik dan zestien uur per dag. Ik heb nog geentijdge- had om een vrouw te zoeken, maar ik denk, dat geen vrouw zich graag bij mij zal voegen, omdat ik mezelf al zozeer genoeg ben. Dat klinkt wat overdreven enar- rogant, maar wat is er voor plezier te beleven voor een vrouw aan een manaan wie niets meer bij te schaven valt?" Rod is de schrijver van vier boeken, de zanger van tien elpee's, de auteur van de liedjes van tien elpees gezongen door anderen, de maker van en-of speler in een itental films, waaronder A Boy Named Charlie Brown en de drager van de levensfilosofie, dat het le ven om de mensen en om de liefde gaat en daarin zo wel wordt bijgevallen door zachtmoedige hippies van de Underground als door de burgelij ke beschaving. Rod McKuen is een merkwaardige man .Hij staat ner gens voor en zit overal vooraan. Zakenman en lyricus tegelijk. Een gegenadigd zanger met een rasp in zijn keel. De wonderen zijn de popwereld nog niet uit. Rod Is in al zijn tegenstrijdigheden zulk een wonder. Je wordt er stil van als die stroom van welgeformuleerde woorden uit zijn rauwe keel komt. filosofisch, door dacht, lyrisch maar met de keiharde argumentatie van de zakenman. Een echte Amerikaan, maar met een pastorale inslag, dat wel. TON OLIEMULLER Vrije produkties waren tot voor kort de losse kren- n het dagelijks brood van het toneelseizoen, dit jaar kan je al rustig van een kren tenmik spreken. Want naast de talloze premières de gesubsidieerde gezelschappen, staan er een aantal financiële durfallen klaar om zelfs een hele reeks voorstellingen te produceren. Eén van die pro ducenten is ex-beroepsvoetballer, ex-platenman en Zwarte Pier in de televisieserie, ex-platenman eu Roskamp. Behalve een van de mannen op de finan ciële achtergrond van „Oh Calcutta", is hij de pro ducer van de Amerikaanse komedie „The owl and the pussycat", die op 14 augustus in Rotterdam in première ging en van 3 september af in het Pavil joentheater in Scheveningen te zien zal zijn. Het stuk van de Amerikaan Bill Manhoff jverd al door het Groot Limburgs Toneel gespeeld als „De n de poesiekat" met Ronnie Bierman in de hoofdrol en is op het ogenblik als film met Barbra Streisand in de rol van het volkse meisje dat de „lichte kant" op is gegaan, in Nederland te zien. In de vertaling die Alfred Pleiter maakte voor Bos- kamps produktie met diens vrouw Hetty Verhoogt Will van Seist in de twee enige rollen van Manhoffs komedie, werd „The owl and the pussy- met een bedekte referentie aan een bekende klucht, „Twee is teveel". Boskamp trok voor de ge- gie de in Nederland wonende Amerikaan Paul Mel- lan, een bij het grote publiek nog onbekende en theaterman die via ons aller Toon Hermans s land terecht kwam. Paul Melton blijkt in zijn riante flat in het Amsterdamse Buitenveldert voor treffelijk Nederlands te praten. Alleen een dikke 1 verraadt zijn Amerikaanse nationaliteit. Zelfs zijn twee katten hebben Nederlandse namen, „Poesje" n een jonge Siamees „Mokum". „Ik had in New York dezelfde agent als Toon Her- de Morris Agency. Op een dag gaat de tele foon en m'n agent vraagt „Heb je zin om naar een Nederlandse cabaretier in Toronto te gaan kijken". Hij had het eigenlijk over een „Dutch comic"", en die ?en regisseur nodig. Ik had er wel zin in en zo kwam ik in contact met Toon Hermans. Toon nodig- me uit een maand naar Holland te komen, maar t werden 5 maanden. Ik heb met 'm gewerkt aan Amerikaanse show, geholpen met de vertaling (waar de auteur van „Love Story" Erich Segal het leeuwenaandeel in had) en ideeën aangedragen. In Toons nieuwste show vond ik tot m'n verrassing aantal dingen terug die van mij af kwamen. Toon een geweldig mens en een enorm vakman. Door matige intelligentie die plotselinge samenwerking moest ik wel heel snel Nederlands leren. Ik heb er nauwelijks op gestu deerd. Ja, één week, maar toen heb ik de week daar- m'n mond niet" meer durven opendoen. M'n moe- was lerares Frans en die heeft van jongsaf Frans met me gepraat. Nü is Frans een vreem de taal voor me, maar ik was gewend twee talen te spreken." Toon Hermans haalde Amerikaanse regisseur naar Nederland zet komedie Twee is te veel" op de planken In Nederland regisseerde Melton bij het Groot-Lim burgs Toneel, het Nieuw-Rotterdams Toneel („De Sprakelozen" van Lodewijk de Boer), bij Globe re gisseerde hij onder meer „Kortsluiting", twee een- acters van de Engelse auteur Peter Shaffer, en in België leidde hij de Luikse produktie van een stuk, getiteld „Laten we Vivaldi vermoorden". Van alles dus. „Ja" corrigeert Melton haastig „wel van alles, maar niet alles. Toneel moet in de eerste plaats menselijke kwaliteiten hebben. Als ik er niet in ge loof doe ik het beslist niet." Paul Melton kreeg in New York opleiding aan de universiteit waar hij als hoofdvak Engelse litte ratuur studeerde en als bijvak muziek en drama koos. Via lessen van regisseur-acteur José Quintere de Actor's Studio kwam hij op Broadway en bij het Amerikaanse televisiestation CBS waar hij 4 jaar lang wekelijks een documentaire leverde. „Een geweldige uitdaging" zegt Paul Melton achteraf wan- hij met af en toe een blik in zijn ogen die op verlegenheid lijkt over z'n werk praat. „Je moest elke keer volledig in een nieuw probleem duiken. Ik probeerde die serie, schreef en regisseerde soms een paar afleveringen. In '67 maakte ik een do cumentaire over luchtvervuiling waar ik wel trots op ben, „Emergency session on air pollution". Ik wilde het anders doen. Geen scheldpartijen zo van „Waarom doen jullie dit, waarom hebben jullie dat niet gedaan?". Ik heb de verantwoordelijke mensen voor de Camera gehaald en ze gevraagd „Wat kun nen jullie doen, wat jullie nog niet gedaan hebben?" Daar zijn toen een heleboel reacties op geweest." ding mee hebt, of het nu je moederland is of niet. raak je in een soort liefde- haat verhouding. Som mige dingen zijn er fijn. andere weer verschrikke lijk frustrerend. Maar dat heb je altijd Trouwens, ik ben niet voortdurend in Nederland. Vrijdag ga ik naar België voor besprekingen voor de regie die ik ga voeren van het nieuwe stuk van Eric Schneider „Play Back" bij de Koninklijke Vlaamse Schouw burg. Dat wordt dan m'n tweede wereldpremière in Europa. („De sprakelozen" was de eerste). Daar tussendoor ga ik regie-college's geven aan de Rijks universiteit van Utrecht." Het contact met Utrecht heeft Melton overgehouden aan zijn aldaar, in een 13e eeuwse kerk opgevoerde voorstelling van Sha kespeare's „Coriolanus", door de grote mogelijkhe den voor Melton een unieke ervaring. kon er be schikken over 53 spelers en 7 muzikanten. Toen heb ik wel een politiefluitje gekocht." Wat „Twee is Teveel" betreft, de plaats van hande ling is een vrijgezellenflat in New York waar een mislukte dichter op nogal enerverende wijze in con tact komt met een mislukt fotomodel dat zich af en toe voor de liefde laat betalen. Het is een meisje van het kaliber „harde bolster blanke pit" dat zich met veel lawaai afzet tegen die moeilijke wereld. In Bar bra Streisands filmvertolking won de schelheid het van het gevoel, hoe benadert Melton deze „poessie- kat"? Is het een hard meisje geworden of niet? Mei- ton is gedecideerd. „Zulke vragen beantwoord ik nooit. Iedereen die ogen en oren heeft kan het zelf bepalen. Je vraagt toch ook nooit aan iemand „Zeg vind jij mevrouw X of mevr. Y een hard iemand?" Waarom ga je naar toneel? Omdat je iets goeds wil zien. iets menselijks. En dat is niet zo eenvoudig vast te leggen. Ik kan alleen zeggen dat de mensen zich kostelijk geamuseerd hebben. En dat het in Rot- j terdam de laatste week moeilijk was om kaartjes te krijgen. Zelfs voor mij als regisseur BERT JANSMA DEN PASAR-MEDAN (ANP) Na de inspannende dagen in Djakarta, Ban doeng en Djokja kunnen koningin Juliana en prins Bemhard het nu wat kalmer aan doen. De koningin op Bali en prins Bernhard in Medan en omgeving. Koningin Juliana woonde gisteravond een voorstelling bij van een reeks Ballsche dansen. De voorstelling werd gegeven in Tempak Siring, het officiële verblijf voor eregasten, waar de konin- INDONESIE Uiterlijk is Paul Melton het type van de bebrilde in tellectueel, die dan ook vóór dit interview nog even zijn ideeën over toneel op papier heeft gezet. „Wat moet de verhouding tussen altijd en hun regis seur zijn? Ik voel mezelf altijd tussen twee uiter sten zitten: Aan de ene kant het plastisch vormge ven aan een produktie aan de andere kant liet be waren van de vrijheid van de acteur". En: „Een regisseur moet niet alleen z'n vertrouwen aan een acteur geven, hij moet ook vertrouwen in hem heb ben. Je kan nooit genoeg vertrouwen op de beroeps gevoeligheid van een acteur". Twee uitgesproken standpunten die hij toelicht met: „Ik ben als regisseur geen „Puppenspieler". Dat is een in Duitsland ontstaan begrip, en ik ben Ame rikaan. De acteur heeft ook z'n fantasie. Ik ben niet zo arrogant te denken dat mijn ideeën over gebaren en bewegingen beter zijn dan andere. Ik wil die an dere graag eerst zien. dan kan ik pas beslissen. Ik ben de objectieve man die buiten de voorstelling staat en het kan beoordelen. Natuurlijk moet er veel in een voorstelling vastgelegd worden. Maar niet zo dat de speler geen ruimte meer heeft. Dat werkt destructief. In „Twee is Teveel" geeft Hetty Ver hoogt een kop aan Will van Seist. Dat moment is el ke avond iets anders. Dat is de vrijheid van de ac teur. Als het maar waar is. Bij „Twee is Teveel" hebben we de eerste repetitiedagen met z'n drieën dingen gespeeld die niets met het stuk te maken hadden. Je kan een voorstelling niet bouwen zoals ie een brug bouwt. Ik ben geen ingenieur die zegt er mag maar zoveel gewicht op dat metaal. Het is niet alleen vakwerk. Ja. voor 30 procent. Maar die andere 70 procent is de fantasie van de spelers, van de regisseur en hun samenwerking. Ik neem graag de tijd voor een regie. Ik wil niet te snel beslissen. Mijn benadering komt via een omweg, want op de directe weg zie je te weinig." Op de vraag hoe hij het vindt in Nederland te wer ken. zegt Paul Melton lachend „Lekker". Maar voegt er aan toe: „Met elk land waar je een bin- Paul Melton, regisseur van de „vrije" komedie „Twee is te veel", werd door Toon Hermans naar Nederland gehaald en vindt het hier zo „lekker" dat hij voor lopig blijft. DJAKARTA (Reuter) Achttien gevangen gehouden Indonesische gene raals, die naaste medewerkers van wij len president Soekarno geweest zouden zijn, zullen zonder proces worden vrijge- De Indonesische regering heeft niet vol doende bewijsmateriaal om de generaals te berechten. Tot de genoemde achttien generaals behoren: generaal-majoor Soeadi, gewezen gouverneur van het in stituut voor nationale defensie, generaal- majoor Moer^id, voormalig plaatsver vangend stafchef van het leger, gene raal-majoor Soetardhi, gewezen procu reur-generaal en generaal-majoor Soe- dirgo. ex-bevelhebber van de militaire BOCHUM (DPA) Het Russische ruimtestation Saljoet-1 is volgens het instituut voor ruimte-onderzoek van de sterrenwacht te Bocliuni door besturing van de aarde in een bijna cirkelvormige baan op ongeveer 300 kilometer hoogte gebracht. Het instituut ziet hierin opnieuw een aanwijzing dat de Sovjet-Unie het op 19 april dit jaar gelanceerde ruimtestation weer in gebruik wil nemen. Het eerste experiment met een bemand ruimtesta tion, gevormd door koppeling van de Saljoet-1 en de Sojoez 11. was op 30 juni tragisch afgelopen door het omko men van de drie ruimtevaarders Georgi Dobrovolski. Vladislav Volkov en Viktor Patsajev tijdens de landing. gin tijdens haar bezoek van 3 dagen aan Bali logeert. Gedurende bijna twee uur werden een krijsgdans, een hofdans, een sierdans en een godsdienstige dans uitgevoerd. Vandaag bezocht zij het museum in Oeboed, waar Nederlandse schilders zich in recente jaren verdienstelijk hebben gemaakt door artistieke steun aan Balische schilders. Prins Bernhard kwam gistermiddag in Medan op Sumatra aan. De prins en zijr kleine gevolg maakten de reis van Djok ja naar Medan in een „Hercules" leger vliegtuig. De tocht duurde 3V4 uur. De prins zat zelf achter de stuurknup- pel en voerde een perfecte landing uit op het vliegveld van Medan. Na een kor te militaire ontvangstplechtigheid reed de prins naar de stad, waar hij in gouverneurshuis door de gouverneur Noord-Sumatra werd ontvangen. deze plechtigheid werden Sumatraanse dansen uitgevoerd. De prins woonde 's avonds een cultu rele avond bij in het gebouw van di Indonesische radio en televisie. Vandaag bezoekt hij een theeplantage en reist vervolgens door naar Prapat aan het Tobameer. Zaterdagochtend vertrekt hij weer naar Djakarta. Rinus W. op diefstal betrapt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De twintigjarige Haagse ex-militair Rinus W. is samen met een even oudee vriend verleden week donderdag betrapt by een poging tot diefstal van een bedrag van twintig gulden. De beide jongemannen hadden die nacht weten binnen te dringen in een boekhandel aan de Laan van Meer- dervoort, waar ze een bedrag van twin tig gulden weghaalden. Er werden geen vernielingen aangericht bij de inbraak. De politie kon de vriend ter plaatse aan houden, maar Rinus wist weg te komen. De volgende dag vervoegden zich twee rechercheurs bij zijn woning, maar trof fen niemand thuis. Er werd een briefje achtergelaten met de mededeling, dat Rinus zich moest melden bij het hoofd bureau. Dat gebeurde een uur later. De jongeman had het gestolen bedrag mee gebracht en bekende zonder meer. Er is procesverbaal opgemaakt. (Van o e parlementaire redactie Arnhem deelt jrratis bomen uit ARNHEM De plantsoenendiensl Tan Arnhem zal binnenkort gratis bomen uitdelen. Ruim 200 bewoners van de nieuwe wijk 't Duifje in Arnhem-zuid hebben gisteren een rondschrijven van de plantsoenendienst ontvangen, waar in onder meer de opzet van deze --uit, dfelactic." uit te doeken wordt gedaan. De dienst hoopt namelijk op deze ma nier het woonklimaat in de bewuste wijk, waar enkele jaren geleden alleen nog maar weiland was, te verbeteren. De bewoners van de wijk kunnen kiezen uit zes boomsoorten (malus, goudenre gen, meidoorn, prunus, sierkers en iep)- ATHENE (AFP-Reuter) Lady Ama- lia Fleming, weduwe van sir Alexander en Griekse van afkomst, de uitvinder van penicilline,, twee Amerikaanse stu- j denten en een Griek zijn in de nacht hij de-tijdbom had geplaatst die tot ont ploffing kwam vlak nadat de premier in zijn auto was gepasseerd. Het in 1968 uitgesproken doodvonnis is Panagoulis heeft al maandag op dinsdag in Athene gearres- in verband met de vele protesten die het tracht te ontsnappen. Op 5 juni teerd bij een poging Alcxandros Pana- het buitenland tot gevolg had nog lukte het hem, doch hij werd vier da gen later gegrepen. Sindsdien zit hij in 1 een cel in het opleidingscentrum van dc Griekse politie in het centrum van De namen van de gearresteerde hel pers zijn lady Fleming, mevrouw At- nina Psichoyou, een Grieks-Amerikaanse gescheiden vrouw, John Skelton, een Amerikaanse student en Constantine Androutsopoulos. een Griekse student en vriend van de 32-jarige Panagoulis. Kamerleden vrajjen over prijsuitreiking DEN HAAG De Tweede-Kamer leden J. L. N. Schaeffer cn C. Laban (beiden P.v.d.A.) hebben de minister drs. \V. K. N. Schmclzer van Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over de „weinig stijlvolle wijze waarop de honkballer Hamilton Richardson de pla quette. voor dc beste buitenvcldcr in Columbia, door het ministerie van Bui tenlandse Zaken kreeg uitgereikt". Beide Kamerleden willen weten of het waar is dat Richardson, voor zijn presta- t ties bij de wereldkampioenschappen honkbal in Columbia, de prijs overhan digd kreeg van een bestuurder van zijn club Sparta, dat een wedstrijd in Den Haag speelde. De Spartabestuurder zou de prijs van een vertegenwoordiger van de minister van Buitenlandse Zaken hebben gekregen. „Had het niet meer voor de hand ge legen, dat de minister zich voor de rege ling van de uitreiking gewend had tot het bestuur van de betreffende nationale sportorganisatie of tot de staatssecretaris van CRM, die geacht wordt om zich met sportzaken bezig te houden", zo vragen de Kamerleden. DEN HAAG De voorzitter van de CHU, prof. dr. van Hulst, is het niet eens met een vorige week door het KVP-par- tijbestuur uitgegeven mededeling over de nauwere samenwerking tussen KVP. AR en CHU. In die mededeling wordt )gezegd dat het partijbestuur van de KVP staat erachter de suggesties van de par- tijd en fractievoorzitters van KVP. AR en CHU tot het instellen van een stuurgroep die een verdergaande samenwerking van deze drie partijen zou mogen begeleiden" Prof. van Hulst, die 'n reis naar Zuid- Afrika heeft gemaakt, deelde mee „in geen twee maanden mijn collega's ge zien te hebben". Hij had geen uitnodiging voor een samenspraak met de voorzitters van KVP en AR ontvangen. Prof. van Hulst zei dan ook „heel vreemd" te heb ben opgekeken, toen hij de mededelingen van het KVP-partijbestuur las. Hij is niet van plan er bezwaar tegen te maken, want zei hij „dergelijke berichten weerspreken zichzelf". Fractievoorzitter Mellema van de CHU deelde mee „persoonlijk van ganser har te" met de instelling van een stuurgroep in te stemmen. Enkele weken geleden had hij een oriënterende bespreking mei dc voorzitters en fractievoorzitters van KVP en AR gehad. Vorige week is er weer zo'n bespreking geweest, maar door een samenloop van omstandigheden bleek de heer Mellema niet te zijn uitgenodigd „Het. was een toevalligheid, er zat niets achter", aldus de heer Mellema. IN TILBURG (Van e r verslaggevers) TILBURG Het Tllburgse dieren park is, dat staat nu wel vast, 15 apen kwijt. De dieren, kleine Java-apcn, zUn niet teruggevonden. Ze behoren tot on- ge eer 50 apen, die geruime tijd gele den ontsnappen, toen iemand 's nachts hun hok openzette. Dierenparkpersoneel heeft de meeste vluchtelingen kunnen vangen. Die 15 zijn al afgeschreven. Men neemt aan dat ze doorkinderen zijn gepakt. Het is ook mogelijk dut verschillende aapjes door mensen, die ze vingen, zijn verkocht. Enkele dieren zullen ongetwijfeld gestorven zijn. De apen waren slechts enkele dagen in het dierenpark toen ze de vrijheid namen. Zwakke exemplaren zullen niet tegen de koude nachten hebben gekund. Voed sel Is er overigens genoeg voor de die ren. In de omgeving van het dieren park en het wandelbos zijn enige boom gaarden. Daar is het nu goed toeven, ook voor apen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9