Huishoudelijke kraan Hoeksteen dreigt te worden dichtgedraaid V allenLeidenen omgeving nu ten prooi aan meer geluidshinder? Ballon zei voor tweede keer fft Boerhaavelaan lijdt onder gevolg parkeerregeling AZ Mevr. D. L. Creyghton-Eldering ontdaan na besluit ministerraad Twee leraren gehuldigd LEIDSE AGENDA Schiphol verlegt hoofdlandingsbaan Kamerleden zijn bezorgd „Molen gemaal (16) DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 VAN SCHUB WIDEN Op de Don Boscoschool In Leiden zijn gisteren de heren Van Scfcie en Van der Brink gehuldigd. Beiden geven reeds 16 jaar les op de ze school. De heer Van Schie is 40 jaar in het onderwijs, de heer Van der örtnk 25 jaar. De dieecteur, de heer Gerrits zei onder n»er dat hij de verhouding van de beide heren tot hun leerlingen zeer Waardeerde. De heer Jansen, van het schoolbestuur, legde de nadruk op de bescheidenheid van de heer Van der Brink, omdat deze zijn jubileum had verzwegen. Een leerling, Cor Schatte- voei zei evenals zijn medeleerlingen aeer tevreden te zijn met 't onderwijs dat de beide heren geven. De jubila rissen kregen van hun directeur een «rvelop met inhoud aangeboden en van de Vereniging van leraren in het beroepsonderwijs, waar de heer Van Schie voor de afdeling Leiden voorzit ter van is, een bloemstuk. VAN DEN BRINK Door val voor trein overleden LEIDEN In het Diaconessenhuig is vanmorgen omstreek half elf de 64-ja rige heer N. P. J. Boogaards uit Leiden overleden. De man was om acht uur van morgen onder de trein geraakt bij het atetion te Leiden. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen rtcti niet ernstig aanzien, een gebroken arm en been, maar bij nader onderzoek in het ziekenhuis bleek dat de heer Boo gaards inwendig letsel had. De man maakte zijn val doordat hij vlak voor dat de trein het station binnenkwam een duizeling kreeg en daardoor zijn even wicht verloor. WOENSDAG 1 SEPTEMBER TECHNISCHE SCHOOL DON BOSCO Re Jeptie ter gelegenheid van het 25 40-jarig Ju an Schoten; aanvang 16.30 u VRIJDAG 3 ROODENGURGERSTRAAT GEB. G.G. i.D. Receptie ter gelegenheid van het cheld van dokter J. G. Bazuin: aanvang 16. SEPTEMBER Folkloristische er Opening door bur LEIDEN „Ik beu zeer ontdaan, geschokt, perplex en diep teleurgesteld. Maar verslagen? Nee, bjj lange na niet!,' Mevrouw D. L. Creyghton-Eldering, de „grande dame" van De Hoeksteen aan het Levendaal, waar zfl de directie heeft over het werk van de Stichting voor huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Lelden, trommelt onder ons gesprek wat afwezig met de vingers op tafel. Ze is duidelijk mentaal bezig met het zoeken naar een uitweg, sinds maandag voor haar en de haren als bij donderslag uit heldere hemel het besluit van de minister raad bekend werd: geen subsidie meer voor de Nationale Federatie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting per 1 januari 1972. Een nauwelijks te schatten aantal Leid- se huishoudens drijft op de basis die me vrouw Creyghten en haar staf (ze doet dit werk in Leiden al 16 jaar en „mijn stoel is ervan versleten") in de loop der tijd voorlichtend en in de praktijk heb ben gelegd. Ik mag gerust stellen, dat zonder het cursuswerk en de lessen over de huishou delijke financiën van de stichting het misschien hier en daar een knoeiboel zou zijn geworden. De toekomst van dit waardevolle en voor velen nauwelijks te ontberen werk is in één klap zorgwek kend geworden, maar voor wie directri ce Creyghten kent zal het een vreugde zijn te weten, dat CRM dit hoofdkwartier van huishoudelijke degelijkheid en wel overwogen berekening niet zonder meer onder de voet zal lopen. Mevr. Creygh- ton is onder haar verzorgde kapsel een vechtjas en haar gezicht drukt beslist heid uit, ook al zijn haar formuleringen in deze benauwende dagen nog zo zorg vuldig overwogen en voorzichtig. Uit de krant „We moesten het uil de krant lezen, in het inhouden van die miljoenen voor de Nationale Federatie. Dat is werke lijk niet comme il faut. Nu is de stich ting in Lelden wel autonoom, maar we zijn ten dele afhankelijk van de subsidie van CRM die aan de Nationale Federa tie wordt verstrekt. Tot op dit ogenblik nog geen besluit van het plaatselijk Leids bestuur om deze stichting op te heffen. Dat is eigenlijk alles wat ik kan zeggen. In elk geval worden de lopende cursussen afgewerkt. We hebben nog ter maanden vóór de fatale datum." De Huishoudelijke Voorlichting werkt te Leiden met vier federatiekrachten, die dus door de Federatie worden be taald. Die kun je afschrijven. Verder zijn er twee stafleden van de plaatselijke stichting* en nog wat honorariumkrach- ten. Op 18 augustus was het m De Hoek steen „open dag", een hoop gedoe en erg gezellig en er waren heel wat in schrijvingen. Nauwelijks twee weken la ter wil men in Den Haag de kraan dicht draaien. „Veel mensen wilden voor het eerst gaan profiteren van deze voorlich ting aan huisvrouwen en a.s. huisvrouwen Vooral voor hen moet dit besluit (ook al Is het nog niet de Tweede Kamer gepas- Gesprek over opbouw van Merenwijk LEIDEN De werkgroep „Blokvoor- zleningen" in de Merenwijk houdt op don derdag, 9 september een bijeenkomst voor de eerste bewoners van die wijk. Er zijn nu ongeveer tachtig gezinnen geves tigd in de flats aan de Arnedshorst. Voor hen doemen allerlei vragen op, zoals: Hoe zit het met het winkelen, het open baar vervoer, de scholen, de opvang var peuters, het kerkbezoek en de gemeen schappelijke voorzieningen? Dat alles moet nog van de grond komen. Vertegenwoordigers van Gemeente, Wo ningstichting, Maatschappelijk Contact Orgaan, Kerken en Leidse Jeugd Aktie, vormen samen 'n werkgroep die, de nieu we bewoners wil helpen en adviseren bij 't opbouwen van al dit soort voorziening en in hun nieuwe woonomgeving. Ze gaan ervan uit, dat het belangrijkste is, dat de bewoners dat zelf moeten gaan doen. Het gaat om hun eigen zaken, zaken die het „wonen" pas echt „leven" maken. De vraag is dan natuurlijk: „Hoe pakken dat aan?" De bedoeling van d® bijeen komst op donderdag, 9 september 's a- vonds om acht uur in de Elementum-can- tine heeft tot doel, over dit alles een ge- dachtenwisseling op gang te brengen tus sen de bewoners van de nieuwe wijk en de werkgroep. Voor derde keer Groenoordhalrit LEIDEN De derde Groenoordhalrit wordt vrijdagavond, 10 september ge houden. De eerste deelnemer start om één minuut over half acht op het parkeer terrein van de Groenoordhal te Leiden. Iedere sportieve automobilist kan aan de ze rit deelnemen. De rit telt liefst vijf klassen. De A-, B- en C-klasse rijden een kaartleestra- ject en routebeschrijvingstraject. De D- klasse, die bestemd is voor de gevorder de routebeschrijvers, rijdt uitsluitend aan de hand van routebeschrijving (evenals de A-, B- en C-klasse volgens het KNAC- reglement). De L-klasse, waarin de absolute be ginner kan inschrijven, krijgt een puz- zelrit voorgeschoteld volgens een door de organisatoren samengsteld eenvoudig reglement. Op maandagavond 6 septem ber 1971 wordt in het restaurant van de Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan 2 te Leiden een instructieavond gehouden. Iedereen is van harte welkom. Op deze instructieavond kan worden ingeschre- Ook kan er worden ingeschreven op vrijdagavond 10 september vanaf 18.30 uur tot 20.00 uur. Inlichtingen en reglementen kunnen worden verkregen bij de administratie de Groenoordhal, telefoon 01710- Geen geld We weten allemaal, dat de gemeente Leiden geen geld heeft om deze dienst de huisvrouwen te continueren. Er •n subsidieregeling, maar als de fe deratie ter ziele is houdt ook deze sub sidie op. „Zou er dan wellicht subsidie kunnen worden verleend aan uw auto nome stichting?" „Dat is een nieuw ver haal", antwoordt de directrice, „dat zou kunnen, maar ik weet het niet". Me- w Creyghton wil maar zeggen tot de wen die de hulp van de Huishoude lijke Gezinsvoorlichting nodig denken te hebben: profiteer nu nog van de mo gelijkheden die er op dit moment door deze voorlichting geboden worden. In maanden kan een heleboel gebeuren je kunt op straat staan, maar misschien is paniekerigheid niet eens aan de orde. „Maar we zijn deze dagen wel upset ge weest. We moeten ons nu bezinnen om dit werk voort te zetten". Van de zijde maatschappelijk werk kreeg mevr. Creyghton dezer dagen al te horen: „Dit toch zo belangrijk voor de huisvrou wen. Ga je dat nu zo maar van de straat vegen?" De directrice antwoordde toen: „Dat doe ik niet, dat doet een ander." Verschrikkelijk jammer .Vanaf 1934 zitten we al in Leiden. Het i verschrikkelijk jammer zijn als on ze arbeid nu op deze wijze verloren sou gaan. Alle lagen der bevolking, van woonwagenkampbewoners tot deelneem sters aan onze cursussen uit hoogleraars kringen, iedereen kan bij ons terecht." Een kleine 200 vrouwen (en dan ls het nog niet eens topseiroen, zoals b.v. in ok tober) profiteren per week van de Hoek steenactiviteiten. De voorlichting en de cursussen bereiken zowel de woonwagen kampbewoners als de bezoeksters van Het Honk in de Surinamestraat en de Klinker in Zuid-West: „We gaan naar waar se ons vragen om te demonstreren; dat doen we allemaal met specialisten die de voorlichting verantwoord brengen," vertelt mevrouw Creyghton. De scala huishoudelijke lacetten die de Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting haar mars heeft is rijk gevarieerd. Men leert er wat doordacht huishouden i hoe men gasten moet ontvangen. Karweitjes thuis opknappen is na een betreffende cursus geen probleem meer op het gebied van creatief bezig zijn leert de vrouw er onder meer wandkle den maken en bloemschikken. Het naai- onderricht is vanzelfsprekend en uiter aard kan men er leren koken. Meer nog: de dames worden ingevoerd m de kos telijke wereld van de barbecue, de krui den, het grilleren en de Indische keuken. Behalve aan zorg voor het uiterlijk be steedt deze Voorlichtingsdienst alle aan dacht aan consumenteninformatie, klach tenbemiddeling en de verkoop van infor matiebladen. U ziet, het kan niet op. Of toch mis schien, als er niets aan gedaan wordt? Niet alleen het voortbestaan van de Stich ting wordt bedreigd, ook de huisvesting in De Hoeksteen, een eiland te midden van de opdringende automassa, lijkt het einde nabij. Mevrouw Creyghton vreest met grote vreze, dat de Huishoudelijke Voorlichting hier in de kortste keren uit zal moeten. „Stadsontwikkeling heeft de grond hard nodig voor parkeerruimte nu, met het inhouden van de landelijke subsidie, is er een goeie smoes om oi uit te mikken", is haar stellige overtui ging. Directrice Creyghton, is wier ge dachten De Hoeksteen niet meer is weg te denken, is er overigens helemaal De Boerhaavelaan te de uitwijk bozen geworden van de auto's aan het AZL. niet happig op om van het Levendaal te verdwijnen. „We zitten hier best, laat stadsontwikkeling maar loeren. Maar als we dan per se het veld moeten rui men, zijn er meer lokalen in Leiden waar we ons werk kunnen voortzetten." Resumerend: het verdwijnen van de ze Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting al dan niet op het Levendaal zou een enorm verlies betekenen voor de Mevrouw Creighton-Eldering met een van haar zorgen op de achter grond: ze wil de huisvrouwen aan de kook houden hulsvrouwen en aankomende huisvrou wen. Dat zijn per slot degenen die moe ten zorgen, dat het huishouden draait en draaiend blijft. TON PIETERS Gisteravond 35.000ste bezoeker LEIDEN De tiende Leidato zal de geschiedenis ingaan ais de Leidato van de kapotte ballons. Voor de tweede maal binnen vijf dagen is een zeppelin aan flarden gegaan. Gistermiddag om streeks kwart voor vijf begaf het touw tje, waaraan het ding verankerd was. Èen touwtje was genoeg, hadden de deskundigen gezegd. Enkele minuten later daalde de gro te zilver-kleurige sigaar neer op het dak van de Groenoordhal, óm daar, als of het de herhaling van een t.v.-opna- me was, weer neer te dalen op de blik semafleiders van de hal. Weer wapper den stof op het dak van de hal en weer kwam de brandweer in aktie om de res ten van het dak van de hal te verwij deren. Of men van plan is om voo laatste dagen nog een ballon te laten komen is niet bekend. Er gebeurden echter niet alleen tries te dingen op de Leidato gisteren. Op de ongeluksavond was ook een licht puntje: de 35.000 bezoeker. Het was de heer Ruud Lamens uit Pijnacker. De heer Lamens was vergezeld van zijn verloofde mejuffrouw Jacqueline Rave- nek. Ook voor hen waren er, net als voor de 20.000ste bezoeker cadeau. Van het Leidato bestuur een prachtig boe ket rozen, en de gebruikelijke waarde bonnen verder een taart, fuchsia en een fles wijn van verschillende standhou- LEIDEN Valt Leiden en omgeving binnenkort ook ten prooi aan de geluidshinder die wordt veroorzaakt door het vliegverkeer van Schiphol? Dat ls de vraag die heel wat mensen uit deze streek op hot ogenblik bezig houdt. Aanleiding tot him ongerustheid is een recente mededeling van de Rijkslucht vaartdienst dat voortaan niet met de Zwanenburgbaan, maar de baan 06 als hoofdlandingsbaan voor Schiphol dienst zal doen. Het onvermijdelijke gevolg hiervan ls, dat boven een aantal plaatsen in deze streek het vliegverkeer fre quenter zal worden. De Statenleden van Zuid-Holland, mevrouw E. K. Wessel-Tuinstra uit Oegstgcest en de heer G. G. Blokland uit Voorhout (beiden D'66) hebben in middels schriftelijk bij G.S. van^ Zuid- Holland geïnformeerd of ook zij van mening zijn dat een «norme overlast te verwachten is voor de bewoners van Leiden, Wassenaar, Oegstgeest, de Bol lenstreek en de Kagerplassen door In gebruikname van deze baan. Beide vragenstellers willen ook we ten of G.S. en de betrokken gemeenten door de Rijksluchtvaartdienst over de ze plannen zijn gehoord. Zij zijn van oordeel dat dit zeker had dienen te ge beuren en verzoeken G.S. concreet te bevorderen, na openbaarmaking van al le gegevens, dat dit alsnog gaat gebeu ren, voor het geval dit overleg nog niet heeft plaats gevonden. Verder ver wijzen belde Statenleden nog naar een in februari 1971 door G.S. ondersteunde motie van de gemeenteraad van Hille- gom waarbij wordt aangedrongen op ruime inspraak voor de bevolking in het rond Schiphol gelegen gebied. Ook enkele Eerste-Kamerleden zijn in de pen geklommen. Schwarz en Martini vragen aan minister Drees van Verkeer en Waterstaat of hij weet dat de over- schakinling op baan 06 grote geluidshin der voor Leiden en omgeving zal heb ben. Zij vragen of het waar is dat „met proefnemingen is aangetoond dat de ge- luidslast voor een deel wordt overge plaatst naar een gebied dat nagenoeg niet ie bebouwd". Kan Leiden en omge ving daar ook onder gerekend worden, aldus vragen zij de minister. De diver se instanties hebben nog geen antwoord gekregen op hun vragen. LEIDEN De gevolgen van de par keerregeling voor het terrein van het Academisch Ziekenhuis, die gisteren van kracht werd, waren in de straten in de omgeving duidelijk merkbaar. Met na me op Wassenaarseweg Boerhaave laan en in de .Mariënpoelstr. werden aan merkelijk meer auto's geparkeerd dan gebruikelijk. Op de Boerhaavelaan stonden de auto's zelfs dwars én in de lengte geparkeerd in de doorgangen, die in het plantsoen tussen beide rijbanen zijn uitgespaard. Dat die doorgangen daardoor volkomen werden geblokkeerd werd als zeer er gerlijk ervaren door de werknemers en bezoekers van kantoren die aan de Boer haavelaan gevestigd zijn en met name door de leraren van het Bonaventura- lyceum, die zich voor het geven van hun lessen volgens een rooster dat geen laas biedt snel moeten kunnen verplaat sen tussen het gebouw aan de Boerhaa velaan en de dependances. Maar ook de omwonenden die nu uitzien over autokerkhof, vroegen zich af, of het blokkeren van de doorgangen uit oogpunt van veiligheid wel toelaatbaar is. De politie, op de hoogte van de maat regel die het Academisch Ziekenhuis zou treffen, had geen stappen kunnen doen om de van het ziekenhuisterrein afkomstige wagens elders parkeerge- Viswedstrijd LEIDEN Het viscollege „De Zin- :r" heeft zondag zijn 5e wedstrijd gehouden op de Kaag. ing 15 stuks 1 W De uitslag was verder: 2e: J. van Gent 26 stuks, 2500 gram, C. Willemse 31 stuks. 1950 gram. 3e Chr. Joh. de Wit 24 stuks, 1400 gram, 5e D. F. van der Leek 13 stuks, 1250 gam, 6e H. van Gent 17 stuks. 1225 gram, 7c D. Beij 14 stuks, 1175 gram, 8e P. Willemse 15 stuks, 1150 gram, 9e W. Holverda 20 stuks, 1150 gram, 10e B Kok 15 stuks. 1110 legenheid te bieden. Inspecteur R. Erenst van de verkeerspolitie: „De motorbri gade heeft vandaag wel intensiever ge patrouilleerd". Dat was dus een maat regel achteraf. Hij verklaart dat door de opmerking: „Het is in de praktijk wel gebleken, dat het verkeer altijd zijn wegen zoekt op een manier, die moeilijk te voorzien ls. Wij kunnen alleen tijde lijke maatregelen treffen, indien de vei ligheid dat vereist. Maar een definitie ve ingreep kan alleen het college van B. en W. doen. Wij kunnen daarin advi seren en dan volgt dat advies de ge bruikelijke procedure. We kunnen nu niets anders doen dan de nieuwe situatie een paar dagen aanzien". Daarom namen wij over deze uiterst belangrijke kwestie contact op met het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de Rijksluchtvaartdienst en peilden wij in Leiden en omgeving hoe het toene mende luchtverkeer door de bevolking wordt ervaren. Allereerst de reactie van de Rijksluchtvaartdienst. De heer Dulé hoofd van de persdienst: Er zijn inder daad een aantal dorpen die nu meer vliegtuigen over zullen zien komen. Het wil echter beslist niet zeggen dat er dan sprake zou zijn van geluidshinder. In tegendeel. De vliegtuigen hebben een zo danige hoogte dat niemand er last van ondervindt. Boven Leiden is geluids hinder helemaal onmogelijk omdat daar de vliegtuigen even hoogvliegen als bij voorbeeld boven Hilversum. Er zijn na tuurlijk mensen die al beginnen te kla gen als er een radio te hard aanstaat. Met hen kunnen we natuurlijk geen re kening houden". BESTE OPLOSSING Voor verdere informatie verwijst Wj ons naar het ministeri® van Verkeer en Waterstaat want dat is per slot van re kening de Instantie di® de grootste vin ger in de pap heeft als het om het vast stellen van landingsbanen gaat. De heer van Dam, hoofd van d® afdeling voor lichting zegt over deze kwestie: „Er h wel degelijk gezocht naar de beste op lossing. Toen die er eenmaal was heb ben we daar uitgebreid publiciteit aan gegeven. De reacties zijn tot nu toe uit gebleven", aldus de heer Van Dam, die daarmee in het midden laat of ook de betrokken gemeenten zijn ingelicht over de hoofdlandingsbaan 06. De heer Van Dam, inwoner van Woubrugge. gelooft dat het wel los zal lopen met de pro testen. Mochten deze er wel komen, dan vindt hij de reactie tamelijk laat „want", zegt hij, „met het uitproberen van deze baan is men al ruim drie maan den bezig". KLACHTEN Naast reacties van deze twee Instanties toetsten wij ook in enkele gemeenten of daar op het ogenblik sprake is van geluidshinder. Op het gemeentehuis van Warmond deelde ons de heer Walraven mee: „Er is hier nog geen klacht bin nengekomen. Wel staat er één geno teerd, maar die dateert nog uit de tijd dat de Zwanenburglaan in gebruik was". Van een schrijver van Verkeer en Water staat kan de heer Walraven zich niets herrinneren. Wel gelooft hij dat de be trokken gemeenten binnenkort benaderd zullen worden. Ook in Woubrugge namen wij een steekproef. Daar werd ons op het gemeentehuis meegedeeld- dat ®r wel meer vliegtuigen overkomen, voor al in het weekend, maar dat geen last van brullende motoren werd ondervon den. „We zijn een rustig volkje. We ma ken ons daarover niet druk", aldus de' nuchtere opmerking van één van de ambtenaren. De enige discussie over d« baan «6 kwam tot nu toe van de gemeente Lel den. Deze acht het wenselijk dat over de huidige aanvliegroutes in de gewest raad zal worden gediscussieerd. Da eer ste indruk is dus dat de vermeende toe name van de geluidshinder in Lelden en omgeving een storm in een glas water ls. Maar misschien dat nu pas de re acties hierover los komen. BODEGRAVEN. - Een molen, die zeker niet mag ontbreken in deze serie is de molen van de „molenaar in het centrum des lands", de heer Van Vliet, vele jaren medewerker aan het bekende radio programma „Weer of geen weeï". De molen „De Arkduif" in Bode graven is van oor sprong een koren molen, uitgerust met drie koppels maalstenen. Hij werd gebouwd in 1697. Als molen doet hij geen dienst meer. Hij is ook niet meer bedrijfsvaardig en wordt gebruikt als pakhuis. De molen, een van Het stellingtype, heeft een vlucht van tweeëntwintig meter.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3