£eidóe Qouna/nt Middenkader van NOS ontevreden over bestel De Super Stereo. Het blijft klachten regenen over folteringen in Floris Éénderde Cubaanse van Lucia Qa0> NOS-voorzitter staat luiste raars en kijkers te woord Hou liet scherm in 't oog 99 RAPPORT VOL KRITIEK BIEDT TOCH UITZICHT PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 SEPTEMBER lb Schoolboeken in discussie IN de storm, welke, ondanks bepaalde vertragingen, de ontwikkeling van het Nederlandse onderwijs kenmerkt, gaan een beetje verloren protestkreten van ouders en leerlingen over de te grote verscheidenheid aan boeken; ver scheidenheid waarvan ze misschien nog meer dan vroeger de dupe kunnen wor- Een leerling bij het voortgezet onder wijs die om welke reden dan ook van school moet veranderen, ontdekt dat hij voor diverse vakken van boek en vaak van methode veranderen moet. Voor de ouders gaan hieraan meestal flinke kosten gepaard; er zijn gevallen dat bij het omschakelen van de éne school op de andere leerlingen van de hogere klassen tientallen nieuwe boe ken nodig hebben. De post „boeken" wordt trouwens bij het voortgezet onderwijs voor ouders met veel schoolgaande kinderen ook duurder, omdat het veranderen van methode en-of boek tegenwoordig op sommige scholen schering en inslag is. Het zuinig onderhouden van boeken voor broertjes of zusjes heeft op die manier geen zin meer, terwijl de afde ling inkoop van de markt voor gebruik te boeken ook een steeds minder bruik baar aanbod en meer tevergeefse vraag krijgt. Bovendien gaan de uitgevers her haaldelijk over op systemen waarbij de boeken invuloefeningen bevatten, zodat het doorverkopen van gebruikte boeken nog eens extra bemoeilijkt wordt. Om materiële redenen zijn de schoolboeken de laatste tijd dus vooral in de zomermaanden flink in discussie. Rationalisatie TEGELIJKERTIJD is het uitgevers front in beweging. De uitgevers van schoolboeken staan ook bloot aan het proces dat economisch tot samenwer king en fusies noopt, zodat dit deel van de boekenmarkt langzamerhand be heerst gaat worden door enkele grote bedrijven. Die doen bovendien hun best om de rationalisatie in te voeren bij de distributie; onder meer door het beper ken van het aantal verkooppunten. Voorlopig baat dit de uitgeverijen meer dan de partij die de boeken kopen Maar naast het economische aspect is er dan ook nog het educatieve. De vurigste voorstanders van onderwijsver nieuwing uiten nogal eens de klacht, dat de uitgevers deze vernieuwing hin deren, omdat zij schoolboeken bekijken door de bril van hun commercieel be lang. Een klacht die men niet zonder meer naast zich neer mag leggen, maar die men ook niet direct tot hoofdoor zaak van alle heersende kwalen be stempelen moet. Want de oorsprong van de kwaal ligt niet bij de uitgeverijen. Het onderwijs zelf is namelijk nog driftig bezig met het zoeken van een goede koers; de methode welke sommi ge deskundigen warm aanbevelen, sneuvelt op de bezwaren van andere deskundige collega's. In dit verband is het zinvol te wijzen op de krasse uit spraak in een artikel over het school boek van de Volkskrant van 28 augus tus: „..Democratisering van het onder wijs is onmogelijk zonder democratise ring van de leermiddelen....". Een defi nitie yvelke allesbehalve waterdicht is. wanneer men in aanmerking neemt dat het aantal antwoorden op dc vraag wat de democratisering van het onderwijs inhoudt, nog altijd een kwestie is van zoveel hoofden, zoveel zinnen. Research iemand, die met het onderwijs te maken heeft, op een regenachtige na middag door een vonk van genialiteit de inspiratie krijgt om voor zijn vak het boek te gaan schrijven waarop ie dereen zit te wachten. Onze tijd vergt leerboeken die berusten op research in teamverband en die passen binnen het kader van een totaal leerplan. Maar men moet de research de tijd gunnen en niet de illusie hebben dat er ooit een standaardprodukt zal komen, dat aan alle behoeften tegemoet komt. Zolang men dit niet probeert op het gebied van materiële zaken als auto's, radio's, stof zuigers en scheerapparaten, kan men beter ook niet streven naar een straf korset waarin ieders geest gesnoerd kan worden. Wat wel gebeuren kan en moet is naar onze mening, .dat het onderwijs zelf van zijn kant de efficiency beter in het oog houdt. Leerkrachten die binnen een paar jaar driemaal van methodiek veranderen, maken het zichzelf moei lijk, maar het onderwijs onmogelijk. Wat komt er dan van evaluatie terecht? Van hun kant moeten pedagogische centra zich ervoor hoeden te geloven in de alleenzaligmakendheid van één be paalde didactiek. Pas wanneer de leer krachten vervangen zijn door compu ters, wordt het tijd te gaan werken met een nationaal ponsbandje. Er zou al veel gewonnen zijn, wan neer men 't bij de onderwijsresearch op grond van een verantwoorde evaluatie eens zou worden over enkele grondpa tronen op basis waarvan dan de leer krachten kunnen werken. Trouwens, de zelfwerkzaamheid van docenten is op dit terrein groter dan uit sommige pu- blikaties af te leiden valt. Maar wat zulke docenten vaak verontrust is de kans dat onderwijsenthousiasten door hun wisselvallig beleid het praktisch werk op de scholen permanent blijven doorkruisen. Een vaster beleid is het eerste wat nodig is om de onderwijs verbetering waar te maken. Daarna komen, voor leerlingen en leerkrach ten, de hulpmiddelen aan de orde. En wanneer de hulpmiddelen die ze nodig hebben, straks te vinden zijn op een schoolboekenmarkt die kwalitatief door research beter geworden is en niet al leen aan het economisch rendement van de uitgever en zijn auteurs denkt, heb ben alle partijen die bij het onderwijs betrokken zijn, er baat bij. CHU wil niet genezen ten koste van veel prijzen TOEN een paar maanden geleden het CHU-bestuur besloot een wetenschap pelijke analyse te laten maken van de onverwachte verkiezingsnederlaag, heb ben wij dit initiatief begroet als interes sant, maar niet zonder risico's. Want de één hoopte toen ongetwijfeld dat lijst aanvoerder Udink en partijvoorzitter Van Hulst als zondebokken uit het on derzoek te voorschijn zouden komen; maar voor de ander was het een kans om het tegen hen rebellerende Kamer lid Kikkert op zijn nummer te zetten. En misschien zou de wetenschap wel alle twistende CHU-prominenten collec tief naar de brandstapel verwijzen. Wat blijkt nu De CHU wil wel pijn lijden, maar niet te veel; en daarom gaat het onderzoek niet door. Ieders gezicht is bij deze beslissing gered, om dat de voorbereidende commissie geen budget heeft en ook niet kan vinden. dat voor het bekostigen van een weten schappelijk onderzoek nodig is. Gebrek aan geld heeft hoe vreemd het lijkt een groot tactisch voordeel. Want nu wordt niemand gedoemd om naar aan leiding van conclusies uit een onderzoek op de blaren te gaan zitten, wat altijd bij de een of andere stroming in de CHU tot conclusies zou hebben kunnen leiden. Het moet wel on-Unie-achtig eraan toegaan, wanneer hoofdbestuur en unie raad als eind september de kwestie op hun agenda komt, niet zullen conclu deren dat de bijzondere commissie groot gelijk heeft. Per slot van rekening heeft ook de CHU genoeg andere problemen om haar tijd aan te besteden en was de ruzie over de verkiezingsuitslag slechts onderdeel van een veel groter vraag- Vijftien niet genoeg IV IET minder dan vijftien Kamerleden blijken minister Stuyt vragen te hebben gesteld over het bericht dat Bel gië toestemming gegeven heeft vlak over de grens bij Eysden een raffinaderij te bouwen. Minister Stuyts voorganger heeft over dezelfde kwestie eind mei niets kunnen meedelen over concrete maatregelen om de Maasvallei planologisch en milieu hygiënisch safe te houden. Daarom werd begin augustus door vijftien parlemen tariërs gewaagd om spoedige stappen in Beneluxverband. De grootte van het gezelschap vragen stellers heeft op de nieuwe bewindsman nog geen indruk gemaakt. In minder regels dan gevergd wordt door het op sommen van de vijftien bericht hij het gevraagde antwoord niet binnen de ge bruikelijke termijn te kunnen geven. Misschien lukt het sneller wanneer volgende maal dertig Kamerleden op hetzelfde goede idee komen. Het Is Alphen aan den Rün dat over twee weken ons land zal vertegenwoor digen in de finale van „Spel zonder grenzen". In de voorlaatste ronde kwam Doetinchem gisteren in Oostende tot een derde plaats. Er werden 35 ponten behaald, te weinig om Alphen te slaan. Naar onze smaak was overigens deze Belgische bijdrage in het spel duidelijk een der minst geslaagde afleveringen. De opgaven waren al te veel op nattig heid afgestemd, waardoor te veel ge lijkenis tussen de verschillende num mers optrad. Nog clrie Nederlanders in Vocalistenconcours DEN BOSCH (ANP) Voor de eerste demi-finale van het Vocalistenconcours in Den Bosch, die hedenmiddag begon, hebben zich van de 89 kandidaten slechts 32 deelnemers kunnen plaatsen. Bij deze 32 behoren drie Nederlanders: de bas Robert Holl uit Rotterdam; de sopraan Maria-Louise Ages uit Rijswijk. En de sopraan Berna Kousemaeker uit Soest. De tweede demi finale begint vrijdag morgen. De finale wordt zaterdag ge houden. Bovendien was de organisatie „op z'n Belgisch". Er leken, naar onze smaak, te veel onregelmatigheden plaats te vin den om van een eerlijke uitslag te kunnen spreken. „Spel zonder grenzen" is een spelletje. We tillen derhalve niet zwaar aan puntenwaarderingen e.d. Waarbij we vaststellen dat voor som mige kijkers die waarderingen heel zwaar tellen. Als die kijkers zich door de uitslag van gisteravond „belazerd" voelen hebben we daar alle begrip voor. Vg. Van een onzer verslaggeversl HILVERSUM VUftien Nederlanders, uitgenodigd voor een openbare radio discussie over omroeptaken, hebben het NOS-voorzitter mr. Schtittenhelm niet gemakkelijk gemaakt in de uit zending van hedenochtend. Onder lei ding vart Max van Gijn kwamen de meest verschillende vragen los, o.a. over de jeugdserie Floris, die ten eerste veel te duur was en ten tweede wemelt van de geweldsoenes. Een moeder zal daarover: „Er zitten' zoveel geweld en vechtpartijen in, dat ik soms vol afschuw de kamer uitloop. De kinderen doen Floris na. Daar kun nen de ergste ongelukken uit voort komen". Schüttenhelm„Toegegeven, Floris was te duur, mar wij hadden te weinig ervaring met filmprodukties voor dc tv. Zodoende. Ik ben bovendien ook van het geweld geschrokken, In het journaal zitten trouwens ook geweld- Moeder: „Dat is geen amusement en niet speciaal voor kinderen bestemd. Voor de kinderen keur ik folteringen af". In het verlengde hiervan lag de kwes tie van de schooltelevisie, waarover een vraag werd gesteld door een luis teraar van prot.-chr. huize. Die pro gramma's zijn zowel voor de openbare als bijzondere scholen bestemd. Dit be tekent volgens de vrager, dat de kin deren ten aanzien van verschillende onderwerpen niet in de Vreze des He ren worden opgevoed. „Er moet reke ning worden gehouden met de tien ge boden. Veel mensen blijken zich te ergeren, bijv. over het liedje In de hemel Is geen bier en zo". Schüttenhelm: „Ik kan natuurlijk al leen spreken namens de NOS en nie' namens de andere zendgemachtigden. Niet de hele Nederlandse bevolking acht zich gebonden door dezelfde nor men. Daar moet ruimte in zijn. Men hoeft niet naar de radio te luisteren of de tv te kijken. Men kan het toestel afzetten en men heeft het recht de om roepen te attaqueren. We hebben een pluriform omroepbestel" Mevrouw Van Houdt ging diep in op het verdwijnen per 1 oktober van de ochtendgymnastiek voor de huisvrou wen. een NOS-programma, waarvoor dagelijks 100.000 huisvrouwenin lenige houding cp de knieën liggen. „Waar voor moet dit programma verdwijnen. Voor de heren zijn er urenlange sport programma's, die zij passief kunnen ondergaan. Maar 100.000 dames worden gedwongen tot niets doen. Een klein groepje mannen bjj dc NOS maakt dit uit. Drie jaar geleden waren er rede nen om het programma te starten. Bestaan die redenen nu niet meer Schüttenhelm: „Ja. per 1 oktober wordt de TROS B-prnroep. Die krijgt dan 18 uur meer zendtijd. Bovendien gaan er meer uren naar de AVRO. Dat is door de minister zo bepaald volgens artikel 31 van de omroepwet. Dit betekende voor de NOS, dat er besloten moest worden tot opheffen van sommige pro gramma's en tot inkrimping van an dere. Ik betreur het verdwijnen van de huisvrouwengymnastiek ten zeerste, want ik vind het een zeer belangrijk programma. Nu blijkt, dat hierover zo veel reacties binnenkomen, zullen we er opnieuw over gaan praten. Ons be sluit staat vast. maar mogelijk kan dit standpunt nog herzien worden". Mevrouw Van Houdt: „U kunt als voorzitter toch ingrijpen. U bent toch persoonlijk verantwoordelijk Schüttenhelm: „Nee, ik ben gemeen schappelijk verantwoordelijk. Mijn stem weegt niet zwaarder dan die van 25 andere bestuursleden. Onvermijdelijk was de opmerking van een vragensteller, dat de zes ton voor een verslag van het staatsbezoek aan Indonesië te veel was. Mr. Schütten helm vond van niet. Naar verhouding is deze reeks uitzendingen goedkoper dan een voetbalwedstrijd, die een ton kost. Men moet de kosten van de pro gramma's door elkaar heen nemen. Er werd ook gevraagd naar het bestaan van een erecode voor radio en tv. En om meer toezicht op de inhoud van de pro gramma's. Mr. Schvttenhelm wees er opnieuw op, dat de- verantwoordelijkheid bij de programmamakers ligt en dat alleen de regering achteraf kan ingrijpen. Ieder vogeltjes zingt zoals het gebekt is en alten we blij zijn. dat er- geen staatsomroep bestaat, want dan zou zo iets als de Ev. Omroep eenvoudig geen kans krijgen. Een vraagster wilde nog weten, waar om er op zaterdagavond bijv. niet een film of zo kan worden vertoond bij wij ze van nacht voorstelling. De protestantse deelnemer aan de dis cussie interrumpeerde; „O nee, alsje blieft niet. We moeten zaterdagsavonds vroeg naar bed om zondags fit in de kerk te zijn". Mr. Schgttenhelm„Helaas beschikken wij daarvoor over te weinig zendtijd". NEDERLAND NOS 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Omnibus 19.80 uur: met de camera op jacht 20.00 uur: Journaal 20.81 uur: Mission impossible 21.20 uur: Zie zo zomer NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pip en Zip. 18.55 uur: Journaal FO 19.05 uur: The British Colombia Boya Choir 19.20 uur: Stemmen uit de diepte van de zee 19.50 uur: Ten slotte 20.00 uur: Journaal 22.10 uur: Die Unvollendete, muziekprogramma 22.35 uur: Journaal en staats bezoek. NEDERLAND II NOS 18.15 uur: Wielrennen 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.95 uur: De orkestleider Malando heeft gisteren vlak voor zijn vertrek voor een vgfweekse tournee door Japan in Amsterdam een gouden plaat ontvangen voor zijn lang speelplaat „Malando speelt wereldberoemde tango's". Er werden zestigduizend exemplaren verkocht. De plaat werd overhandigd door de Japanse ambassadeur Arao Otha. Zijn dochter, mejuffrouw Otha (op foto) kreeg het „verzameld plaat werk" van de orkestleider aangeboden, Malando zal in Japan in twintig steden optreden: 99 Fidel Castro beeft, als zovele staats hoofden, het belang van het medium film ingezien om zijn doctrine uit te dragen. Onder zjjn regime is er dan ook een bloeiende filmindustrie ont staan, die veelal slechts voor bin nenlands gebruik de eigentijdse pro blemen aansnijdt zowel in documen taires als in speelfilms. Tussen de jaren 1968 en 1969 vervaar digde de jonge Cubaanse regisseur Humberto Solas echter een film, die ook internationaal opzien baarde en zelfs de kritiekprijs veroverde op het filmfestival in Moskou. „Lucia" bestaat uit drie verhalen, waar in de emancipatie var. de Cubaanse vrouw door de jaren heen in beeld wordt gebracht. Het eerste deel speelt in 1895 als de Cubanen in opstand komen tegen de S. aanse overheersing. De vrouw Lucia „ondergaat" de revo lutie. Het tweede deel speelt zich af in 1932 tijdens de bloedige burger oorlog, waarin president Machado werd afgezet. De Lucia in dit verhaal is al heel wat minder „lijdend" voorwerp. In deel drie is Lucia een strijdbare figuur, die voor de vrijheid van haar eigen persoon vecht bij Castro's machts- Wielrennen Reportage van de ploegentijdrit over 100 kilometer op het parcours auto route ChiassoMendrisio—Lugano. Ned. n - 18.15 uur. Mission impossible Het team van Mission Impossible moet dit keer een miljoen dollar in goud staven zien te bemachtigen, bestemd voor verzetsstrijders, en onder strenge bewaking ondergebracht in een hptel waai- een internationaal schaaktoernooi wordt gehouden. De schaker en internationale dief Groat zit ook op het goud te azen Ned. I - 20.31 uur. 19.50 uur: Toeristiscne tips 20.00 uur: Journaal VPRO 20.31 uur: Berichten uit de 20.55 uur: De twintiger en dertiger jaren 21.45 r: Lucia, film NOS 22.50 uur: Journaal en staats bezoek 19.05 uur: Uit de wereld der i secten VARA 19.30 uur: Netsilik Eskimo's, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: Zomaar een zomer avond Achter het 23.15 uur: Journaal en irken. 22.30 Nw BELGIë 324 m (Nederlands) 23.15 (S) 18.00 Nws. 18.03 Vd soldaten. 18.28 Paardes- 23.55-24.00 portber. 18.30 Verkeerstips. 18.45 Sport 18.58 NCRV 20.81 uur: Sam Hill, film 22.00 uur: Lang leve de opera 22.55 uur: Klassieke en reli gieuze diskotheek 23.05 uur: Journaal en staats bezoek NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal HILVERSUM n HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het 1 7.16 (S) Badinerie: klass. muz Act. 7.40 (S) Badinerie: klass. 8.11 (S) Badinerie: klass. muz. b.ïs ging. 8.30 Nws. 8.32 V.d. hulsvrc Gijmn. v.d. hulsvr.) 8.40 Schoolrac 10.00 (S) Europera: operamuz. 11 11.03 V.d. zieken. 11.55 Med. 12.00 twaalf tot twee, gevar. progr. (12.22 land; 12.28 Med. t.b.v. land- en tui Nws; I2.il Act.; .13.00-13,05 Raden 14.05 Schoolradio. 14.30 (Sf ïlüsfes muz.progr. TROS: 14.55 (S) Cone, a verzoekprogr. met klass. muz. 1 I Operettemuz. 22.15 Jaa >rl.: Uitz. v.d. landb. Nws. 7.32 slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.10 Act 8.00 Nws. 13.25 (S) Romantische muz. EO: 14.00 Ruim IS Overwe- te: radlomagaz. met gewijde muz., lezinger bultenl. VPRO: 16.00 VPRO-Vrljdag. (Om 1 Nws. 10.03 Mua 8.30 De groenteman, trum: mod. muz. (9 10.00 V.d. kleuters, verzoekpl.progr. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Hoi lepiep: volksmuz. 11.55 Beursber. NOS: 12.1 Blik op de wereld: Inform, progr. 12.: 15.03 De Eddij Intern, spec- 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lichte n iterst.) AVRO: 12.55 Buitenl. persover. 13.00 Nws. en ton Het is jammer dat de VPRO deze Cu baanse film niet in één keer, maar over drie avonden verspreid uitzendt. Hoe wel de delen los van elkaar staan is er in het thema toch zo'n sterke onder linge band, dat de essentie van hetgeen Solas wil zeggen verloren gaat. Ned. II - 21.45 uur. Zie zo zomer De laatste aflevering van het viertal zomerprogramma's, gepresenteerd door Connie Vink. Als gasten van vanavond treden op Polis et les Helleniques (het nieuwe Trio Hellenique) en uit Duits land Dunja R^jter en Tuks en zijn vliegende keuken. Verder Jeanette van Zutphen en een nieuw zangeresje Bianca. Ned. I - 21.20 uur. Met de camera op jacht In deze tiende afleverinp, getiteld „Ge vederde zomergasten" laat Theo Kubiak de kijkers zien dat de huidige industria lisatie funest is voor sommige vogel- Ncd. I - 19.30 uur. Van Gewest tot Gewest Het intrekken van de investerings premieregeling voor de kernen Zwolle en Kampen heeft in de streek tussen beide steden ernstige ongerustheid ge wekt. Beide stedelijke gebieden hebben een zwakke industriële structuur en nieuwe bedrijven kregen tot dusver bij vestiging 50 premie en bij uitbrei ding 15 Dat is nu afgelopen. Dit is het onderwep van vanavond en dertiger jaren Zoals wij gisteren al meldden komt er een nieuwe regelinstallatie voor dei discjockeys van Hilversum III, die van 10 tot en met 19 september op cle Firalo in Amsterdam voor het eerst zal worden gebruikt. De installatie bestaat uit drie tafels met twee microfoons, twee grammofoons en cassetterecorders, een band recorder en een telefoonaansluiting. Op de foto aan de knoppenHerman Stok, zijn' die er al goed op thuis is. Ned. II - 20.55 i Het Nederlandse volk had in de jaren 20 tot 30 het gevoel dat er een geza menlijke aanpak nodig was om de mise rabele sociale toestand het hoofd te bieden. Deze vijfde aflevering gaat over het nationalisme en de koloniën en is getiteld: „Wij willen blijven die we (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het is een bekend feit, dat er onder het personeel in de snel gegroeide NOS op zijn zachtst ge zegd, een groot gevoel van onbehagen leeft. Dit veroorzaakt spanningen, on enigheden en soms onverzoenlijke te genstellingen. Vorige maand verscheen er een in tern rapport, waarin 200 middenkader chefs van de NOS zich duidelijk - uit spreken over hun werksituatie. De leider van de interne NOS-cursus, de heer G. J. M. van Zutphen, heeft op verzoek van de NOS-voorzitter in dit rapport een samenvatting gegeven van de kritiek en de alternatieven. De NOS-chefs van het middenkader zijn het er unaniem over eens, dat het „be- stel" een politiek compromis is, dat een in wezen onwerkbare organisatorische arbeidsvorm heeft gekregen, waardoor een werkelijk management onmogelijk is. De oorzaak ligt in de verhouding tus sen de omroepen en de NOS, de dubbe le taak van de NOS als service organi satie en zendgemachtigde, zomede door de dubbele functies van de leden van de raad van beheer, die tegelijkertijd e- genstrijdige belangen moeten behaiti- gen als omreep-vertegenwoordiger en NOS-bestuurder. Pijnlijk ervaart men het gemis aan een echt delegatiepa troon. Men verkeert voortdurend in de onzekerheid wie voor wat verantwoor delijk is en in welke mate. Autoritair Voorts wordt gesignaleerd de moeiza- me aanpassing van technische, organi satorische en personele schaalvergro ting bij de NOS, welke zich in een ex plosieve ontwikkeling bevindt. De stijl j van leidinggeven wordt herhaaldelijk door de NOS-mensen ais autoritair er- I varen. Door de snelle expansie van de NOS wordt dc interne communicatie steeds moeilijker. Het ontbreekt aan 'n J vast werkoverleg, zowel in de horizon- tale als verticale lijn. Het middenkader van de NOS is weinig te spreken over de dienst personeelsza ken. Velen wantrouwen de activiteiten van deze dienst. Men tilt ontbreken van enige ding. Met spoed dient gebouwd te worden aan een goed personeelsbeleid, terwijl daar naast duidelijk behoefte bestaat aan een sociaal-psychologische en organisatori sche begeleiding van het personeel. Op vallend is de afwezigheid van enig kos- tenbesef. Waarschijnlijk komt dat om dat de NOS een typische non-profit, een service-organisatie is, waarbij de eco nomische factor een geringe rol speelt. Een verbetering is bereikbaar via een goed budgetteringssysteem. Ook vele planningprocedures blijken nog voor verbetering vatbaar. Alle NOS-mensen zijn ervan overtuigd, dat in de NOS alle medewerkenden, op alle niveaus, moeten nemen aan een proces van anderingen. Heel geleidelijk zal dit zijn beslag moeten krijgen in werkstructuur en samenwerkingspatroon als vorm van menselijke behoeften en modern be drijfsbeleid. Deze vormgeving verdient de hoogste prioriteit. Dit rapport beeft in Hilversum allerwe- ge de aandacht getrokken door de i verhulde kritiek op de huidige situatie. Zowel de raad van beheer als het NOS- bestuur waren van mening, dat de mid denkaderchefs op dinsdag 7 september tijdens een gesloten bijeenkomst in de VARA-studlo de gelegenheid dienen te krijgen om zich als oud-cursist over dit rapport uit te spreken. (ADVERTENTIE) Graetz maakt super-radio's met subliem stereo-geluid. Door middel van een automatische afstemming is elke gewenste zender onder handbereik... Druk op de knop dan gaat een grandioze wereld van geluid voor u open. Dan komt alle techniek tot z'n recht die Graetz in deze radio's heeft toegepast. De vorm geving geeft nog een ekstra dimensie aan de prachttoestellen die u geleverd krijgt inklusief 2 geluidsboxen. 33A89 Leg uw oor te luisteren bij de erkende Graetz handelaar. En ontdek het zelf. Stereo in 1971 is Graetz. 100% Nederlandse garantie door „Graetz (Nederland)" garantie-zegel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2