HHIJC schiep faciliteiten voor zijn tophockeyers Operettevertoning Cruyff eindigt met vrijspraak Rita Meulendijks redde de eer KLAAGLIED ZONDER END OVER WEGAMATEURS BEWIJS NIET TOT VOLKOMENHEID GEBRACHT EERSTE DAG CHIO-ROTTERDAM JUDOJEUGD LIET HET AFWETEN Joop Zoetemelk beslist pas zondagavond Zeiler Kuiper redde *t niet PAGINA li UTRECHT. Eén uur en drie kwartier nadat gisteravond de tuchtkamercommissie van de K.N.V.B. bijeen was gekomen om de kwestie-Cruyff te behan delen kwam de te verwachten uitspraak: „Het bewijs van het geen ten laste is gelegd is niet tot volkomenheid gebracht en Cruyff moet derhalve worden vrijgesproken". Tot deze uitspraak heeft niet weinig bijgedragen de speler van FC Den Haag, Dick Advocaat, die ter zitting verklaarde: ,.Ik struikelde over de bal en viel verkeerd. Toen voelde ik iets aan mijn been Geen woord der halve ten nadele van Johan Cruyff. die zou hebben nagetrapt. Getuige Piet de Zoete van FC Den Haag moest verklaren niets te hebhen waargeno men en FC Den Haags manager Ed- dv Hartmann had op het gewraakte moment niets kunnen zien. omdat grensrechter Gans zich in zijn ge zichtsveld bevond. Aan deze uitspraak was een ..openba re rechtszitting in KNVB-stijl" vooraf gegaan. In een uit drie ineenlopende delen bestaande pijpela in het hotel Terminus in Utrecht had de tuchtka mercommissie onder presidium van mr. C. J. W. IT. Winters plaatsgenomen in het eerste deel, het heilige der hei ligen waarin alleen de betrokkenen werdén toegelaten. Zonder microfoons pratend werd het een vraag- en ant woordspel dat niet of nauwelijks te verstaan was. De „aanklacht tegen Jo han Cruyff" luidde dat hij in de wed strijd AjaxFC Den Haag op 22 aug- stus de speler Diek Advocaat één of twee passen achterna had gelopen, terwijl de bal niet binnen speelbereik was en een trappende beweging had gemaakt. Johan Cruyff. gesecondeerd door zijn voorzitter Jaap van Praag wist uiteraard van de prins geen kwaad. Jaap van Praag had evenwel eerst nadrukkelijk gesteld dat Ajax het tuchtcollege onbevoegd achtte om dat de commissie op 15 mei '70 op de vergadering van de sectie betaaldvoel- bal weliswaar was ingesteld maar de goedkeuring van de algemene leden- Ajaxvoorzitter Van. Praag en Joha de strafkamer na beraad hel vertrek we Cruyff werd vergadering behoefde die eerst op 13 november a.s. wordt gehouden. Bijz'n weten zou ook nog niemand officieel zijn aangesteld en daar zat dan de Tuchtkamercommissie. Van Praag zei nog: „Ajax behoudt zich alle rechten voor zoals het zich wenden tot de com missie van beroep en zelfs tot de vi- viele rechter". BERAAD Mr. Winters en de zijnen trokken zich terug voor beraad en deelden daarna mede dat men zich wel degelijk be voegd achtte. „Maar u kunt zich na tuurlijk tot de commissie van beroep en zelfs tot de rechter wenden", zei hij. Er bleek dat de zitting werd ge houden naar aanleiding van het rap port dat de scheidsrechtersrapporteur Form^anoy had ingezonden en waarin uyff kijken bedacht »r betreedt. Hun vrees was ongegrond, rijgesproken. de zinsnede voorkwam „waarom ont ving de Ajaxspeler Cruyff geen waar schuwing". Ei' werd een aanvullend rapport gevraagd door de tuchtkamer commissie en dat verscheen op 30 au gustus. Jaap van Praag was terecht van mening dat de rapporteur een kroongetuige was en hij vroeg zich niet zonder verbazing af waar de heer Formany dan wel was. Hij kreeg het ontstellende antwoord dat de heer For- manoy de volgende dag met vakantie zou gaan en bezig was thans zijn voorbereidingen te treffen. Hij was aan het koffers pakken en kon der halve op deze belangrijke zitting niet aanwezig zijn wat alleen al een reden had moeten zijn-om de zitting uit te stellen. Men neemt het echter niet zo nauw bil de rechtspleging in de KNVB. Een voor een werden de betrokkenen gehoord. Grensrechter Gans had waar genomen dat Cruyff een schoppende beweging maakte naar Advocaat en scheidsrechter Dorpmans reageerde up zijn vlaggen. „Dorpmans liep op Cruyff toe en ik dacht dat hij hem oen behoorlijke reprimande gaf. Ik dacht ook dal hij de overtreding zelf had gezien", aldus de heer Gans. Grensrechtei Van Eijck verklaarde: ..Cruyff werd hard aangepakt, raakte de bal kwijt maar ik heb niet kun nen zien of Cruyff trapte dan wel een sliding maakte". Dorpmans zelf: ..Ad vocaat was "in het bezit van de bal. De aanval van Cruyff was mij enigs zins te hard. Ik ben naar hem toege gaan en heb hem mijn mening mede gedeeld. Er is me niets opgevallen. Ik heb gefloten op eigen waarneming voor de overtreding van Cruyff. niet op aanwijzing van de grensrechters. Na deze verrassende uitspraak De heer Dorpmans had eerder verklaard nadat de televisiebeelden waren ge toond dat hij niets had waargenomen trok de heer Dorpmans het boete kleed aan met te zeggen: „Er vlogen bierblikjes en zitkussentjes om ons heen. En ik kreeg een black out. Dat is de reden waarom Ajax een vrije trap nam en niet FC Den Haag. Dat was een föut van mij. maar ie dereen dacht dat Ajax een vrije trap moest nemen en toen heb ik het maar zo gelaten". Intussen had de gehele zitting het ka rakter van een operette aangenomen waarin de onwaarschijnlijkste dingen kunnen gebeuren. De Tuchtkamercom missie trok zich terug en kwam vrij snel tot de uitspraak waarbij Cruyff werd vrijgesproken Niemand had ook iets anders verwacht na de verras sende uitspraken en de vriendelijkhe den van de getuigen over en weer Ajax praeses Jaap van Praag had nog een verrassing in petto. Mede na mens de aanwezige mr. Kernkamp van FC Utrecht zal hij het bondsbe- stuur verzoeken de algemene bonds vergadering van 13 novembpr zo snel mogelijk te houden teneinde orde op zaken te stellen in de tuchtrecht spraak Van Praag Wat nu is ge beurd kan elke zondag geschieden, waar blijf je dan'' HERMAN VAN BERGEM ROTTERDAM Het 24e internationale concours hippique van Rotterdam heeft op de stormachtige openingsdag winnaars van vier nationaliteiten op het ereplatform gebracht. Hierbij was een landgenote, Rita Meulendijks, die niet Saberena de prijs van de amazones won. De overige drie triomfators waren de Duitse dressuurruiter Harry Boldt met Illusion, de Engelse topruiter Harvey Smith, die zegevierde in het springconcours om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub met Mattie Brown, en de Ierse kapitein Edward Campion, die met de 8-jarige vos-merrie Garrai Eoin als enige foutloos bleef in de barrage van het springconcours om de prijs van Rijn, dat tevens als eerste kwalificatiewedstrijd gold voor de grote prijs van de Stad Rotetrdam. De Duitse springruiters, die met de Britten tot de hoofdmacht behoren van het deelnemersveld in het Kralingsebos, moesten zich op de eerste dag tevreden stellen met minder hoog betaalde ere plaatsen. Behalve Rita Meulendijks, die on-', aanks zeven strafpunten door een wei gering en een springfout zegevierde in de Prijs der Amazones, wisten de Ne derlanders niet tot de voorste linies door te dringen, ofschoon zij toch tol accep tabele prestaties kwamen. In 't openings springconcours dat om de prijs van de Rotterdamse Jockeyclub bleven An ton Ebben met Ceylon, Harry Wouters van den Oudenweijer met Salerno en Jan Maathuis met Formateur zonder fouten, en met hen nog zeven. Maar in tempo werden zij door zes combina- I ties getroefd met als veruit de snelste LUDWIG3HAFEN. De Neder landse aspirantenploeg heeft het er in hel internationale toernooi voor jcugdlandentcams, vooraf gaande aan de wereldkampioen schappen judo. slecht afgebracht. Het werd al in de eerste ronde een nederlaag van 40 tegen West-Duitsland 1. dat by verras sing geen poulewinnaar werd, zo dat Nederland was uitgeschakeld. Jeugdtrainer Leo de Vries: „Ach, het is niet de schuld van de jon gens. maar de jeugd in Nederland hangt er nu eenmaal bü- De neder laag van 144 vorig jaar tegen Franrük had natuuriyk een sirene moeten doen loeien, maar al het geld wordt in de senioren gestopt. Niet onbegrüpeiyk, want het pres- tig van de bond wordt bepaald door de resultaten van de senioren. Maar het is wel gevaariyk, want als de ouderen stoppen heb jc na München geen top meer. Als je alleen al ziet hoe de anderen zich voor de wedstrüd inwerken en je vergeiykl dat met ons, dan komen wij zoveel te kort dat ik schat dat de achterstand tenminste vyf jaar bedraagt". Voorzitter Methorst, geconfron teerd met de opmerkingen van trainer De Vries, wyst op de nieu we opzet van de jeugdtraining, die na de wereldkampioenschappen moet beginnen. Het is dan wel de hoogste tyd. Harvey Smith op Mattie Brown (71.7 sec.). En juist die zes haalden de grote prijzen weg van 650 gulden afdalend tot 225 gulden en voor de Nederlanders was er slechts eeri troostprijs van 50 gulden voor elk. De barrage werd de grote triomf voor de Ier Edward Cam pion. Als eerste van de vijf combinaties in de barrage kwam de Duitser Gritz Ligges met zijn schimmel Robin in de ring. Rijdend op zekerheid scheen hij in zijn opzet een foutloos parcours te slagen. De laatste hindernis werd hem echter noodlottig: vier strafpunten. De befaamde Duitse springruiter Hans C.ün- ter Winkler, die jn zijn lange carrière de hoogste'lauweren heeft geplukt, reed op tempo. Het ging echter te snel en twee springfouten van Torphy schakelden hem uit voor de overwinning. Daarna I stapte Campion de ling binnen. Hij had niets te verliezen, maar alles te win nen.. En hij won op superieure wijze. Zonder risico's te nemen leidde hij Garrai Eoin feilloos over de hinder nissen en mei een blanco strafregister groette hij de jury ten afscheid. Hij zou kort daarop als triomfator aan het hoofd van de prijswinnaars terug komen. Want Poch de Duitser Hendrik Snoek noch de Britse amazone Allison Dawes-Westwood op Good Old the Maverick zou deze prestatie kunnen evenaren. Havey Smith, de Britse topruiter. stuurt zijn paard Mattie Brown hand over het parkoers. Daardoor werd hij winnaar van de prijs Rotterdamse jockeyclub. fïeladen mei een gouden beker en medaille kwam Lijn Loevesijn gisteren op Schiphol terug. Als wereldkampioen. MELANO Het klaaglied over de Nederlandse weg- amateurs dat aan het begin van het trainingskamp in Melano werd aangeheven, lijkt er een zonder end. Coach Middelink heeft er een probleem voor de individuele wed strijd van zaterdag Ingekregen: Cees Priem is door een onvoorzichtige daad ziek geworden. Hjj dronk tydens een training water uit een langs de weg staande pomp. Dat viel slecht. Deze nieuwste ontwikkeling in zijn eerste serie tegenslagen dwong Joop Middelink opnieuw tot uitstel van de definitieve aanwijzing van de wegploeg. De opschorting van die beslissing - Joop Middelink erkent het zonder omhaal - maakt de stemming in het trainings kamp nerveus. Mant: Wie mag meedoen, wie wordt ge- i uit wipt? „Je kunt «Ie spanning in de ploeg voelen," zegt Arie Hassink, die voor zaterdag reserve staat, net als Frits Schiir. Middelink: „Dat gevaar heb ik heus wel onder ogen gezien, maar wat moet ik anders? De luift van de ploeg zoekt naar conditie. Priem werd ziek, Koeken kwam op zyn tandvlees uit de Wilhelm Teil ronde en Popp«» reed er uit gesproken zwak. Ik wil ze de kans geven om te herstellen. Ze behoren tot de vaste kern. Van die groep zyn Spetgen* Den Hertog en Van de Bunder de enigen die ik hun plaats vast kon beloven door de vorm die zij hebben, maar die andere drie roepen nog teveel vragen op. In principe horen ze erin, maar als ze zich niet goed herstellen, zal ik een van de reserves moeten nemen. Schiir of Hassink." Koeken dus toch niet zeker verkiezing? Middelink: „Neen. ik heb hem niets toegezegd. Als hij vertelt dat het wel zo is dan is dat bezijden de waarheidJoop Middelink wacht nu maar gelalen af in hoeverre Priem. Koe ken en Poppe opknappen van hun in zinkingen en belangrijk kan in dat ge val ook zijn hoe Arie Hassink de volgen de dagen doorkomt. Hij staat immers reserve. Gisteren voelde hij zich alweer een stuk beter, maar volgens dokter Ro zijn was zijn gezondheid toch niet wat die zijn moest voor deelname aan de ploegentijdrit. „Hij is niet voor 100 pet. in orde, Ad van den Hoek wel". Op die medische indicatie tuimelde Arie Has sink uit het team en hij had er begrip voor. „De 100 km. is een zwaar num mer waarbij veel op het spel staat. Na tuurlijk ben ik er teleurgesteld over dat ik niet mee kan doen, want ik stemde mijn hele seizoen af op het wereldkam pioenschap". Het is de zoveelste opdoffer in de wie- lercarrière van de jonge (20) Neede- naar. Vorig jaar ging zijn seizoen ver loren door rust vanwege bloedarmoede en een zware val tijdens de training voor de ploegachtervolging op de baan. ..Ik hield er zo'n schrik van over, dat ik nooit meer op de piste gefietst heb". Toch wilde Arie Hassink het dil jaar wel weer eens wagen. Hij nam zich voor in te schrijven op de individuele achter volging voor het Nederlands kampioen schap. Het zat hem weer niet mee. Ge plaagd door een steenpuist op het zit vlak moest hij afschrijven. „Ilc ben", zei Arie Hassink in een luie ligstoel aan het meer van Lugano, „eerr echte pech vogel. Maar ja. wat doe je eraan?". Roem Vorig jaar rond deze tijd, bij de we reldkampioenschappen in Leicester, raakte KNWU-wegcoach Joop Midde link niet uitgejubeld over Cees Priem. Hij roemde de stille Zeeuw toen als 'n raspaard je zoals hij er nog nooit een in zijn renstal had en hij droomde over een gouden tijd met Priem en Den Hertog als kern voor de belangrijkste wedstrij den. Maar het tijd is gekeerd. Cees Priem raakte uit de gratie en zijn pro- vineiegenoot Toine van de Bunder ver wierf de hoogste gunst van Nederlands wielerkeuzeheer. „Priem", spreekt Mid- delink ineens fel over hem. die hij eens vertroetelde, „is een leuke en aardige jongen maar hij mist de juiste instel- I ling. Hij wordt verkeerd geleid. Priem is CEES PRIEM niet meer". Middelink heeft daarom gezocht naar een nieuw talent en het gevonden in de persoon van Toi ne van de Bunder. Kracht Een magere, schriele jongen uit IJzen- dijke die in zijn tenger lichaam een berg kracht draagt. 19 jaar is hij pas en tot voor kort reed hij alleen maar krite- riums. Internationaal kwam hij amper aan de ruif en daarom vraagt hij zich vol spanning af wie hij zaterdag zoal zal tegenkomen op zijn weg, want de deelnemers aan het wereldkampioen schap zijn voor hem nagenoeg onbe kend. Zijn internationale ervaring begon pas in mei, toen hij met het angstzweet in zijn handen Olympia's tour reed. Een MELANO Amper enkele uren m het Nederlands Trainigskamp aan het meer van Lugano is Joop Zoetemelk aan zijn eerste bespreking voor een contract in 1972 begonnen. Hij sprak in Melano met Gousmitt-Hoff-plocg- leider Kees Peilenaars en in de ko mende dagen zullen er nog meer con tacten gelegd worden. Zoetemelks ma nager en adviseur Herman Krott: „We hebben hier verschillende afspraken Behalve met Goudsmitt-Hoff. gaan we ook praten met Flandria, Salvarini en Solonor. Ik hoop dat we zondagavond na het wereldkampioenschap definitief kunnen kiezen want dat wordt zo lang zamerhand wel tijd". Behalve Joop Zoetemelk namen giste ren ook Jan Jansen, Rini Wagtmans en Eef Dolman hun intrek in het trai ningskamp. Rini Wagtmans maakte er meteen een afspraak met bondsarts Ro zijn door wie hij onderzocht zal wor den op zijn klachten: „Dan heb ik het warm, dan koud en ik hen doodziek van de buikloop waar Ik al een paar dagen last van heb". Prijs s Jockeyelub <U hin- Harvey" Smith (GB) op Matte v 0 strafpunten 71 .V sec.; - '1®,® Ebben (Ned. d. Oudenweijer (Ned.) (GB) op See rnej. R. Möller (Den.) op Ai mej. Josje Ernst (Ned.) op mej. Janny Morslnk (Ned.) e Prijs Illusion. Boldt (Did. dr. Reimer Klimke (Did.) met Privatief 1329 piit.: 3. D. L. Ie Rolland (Fr.) met Qul- pos 1305 pnl.; 6. mevr. F. Benedlctus-Llef- tinck (Ned.) met Turista 1280 pnt. Prijs van de Rijn (internationaal spring concours met 15 hindernissen, 18 sprongen, max. hoogte 1.50 m, max. tijd 126 sec., lengte parcours 735 m). <3ewonnen na barrage (8 hindernissen. 10 sprongen, max. hoogte 1.60 m, lengte 490 m. max. tijd 84 sec.) door: 1. Edward Campion (Ierl.) Garrai Eoin 0 fou ten 67.6 sec.: 2 Fritz Ligges (W.-Dld.) Robin 0 fouten 66.4 sec.: 3. mevr. Allison Dawes Wastwood (GB) The Maverick 8 fouten 61.1. DEN HAAG De landelijke hoofdklasse, die er in het seizoen 1972 - '73 zal komen in de hockeycompetitie, heeft veel stof tot discussie doen opwaaien. Maar HHIJC is een van de weinige clubs in Nederland, die zó positief achter dit initiatief staan, dat ze nu al hun programma daarop afstem men. De 24 topspelers die het driemanschap Dalhuizen. Dupon en Van der Vlugt er voorlopig uit hebben gepikt, zul len gebruik kunnen gaan maken van faciliteiten. Er kan nog wel geen vet varken worden geslacht, maar het begin een benzinevergoeding van de auto en o.a. een tegemoetkoming in de materiaalkosten is er alvast. Dit „uniek" gebaar moet HHIJC van pas komen bij het bereiken van de hoofd klasse, waarin het een volgende competitie per se een plaats wil hebben. Tot nu toe pakten bijna alle clubs de training nog' maar amateuristisch aan. Daarin wil HHIJC in ieder geval verandering brengen. Het heeft een topselectie van de meest begaafde spe lers gemaakt, die het eerste en het tweede elftal omvat, tezamen vieren twintig man. inclusief de reserves. Het ligt in de bedoeling deze groep zo veel mogelijk samen te laten treinen, opdat zonder gevaar voor verzwakking tijdens competitiewedstrijden van het eerste elftal een beroep kan worden gedaan op eventuele invallers. Maar is dat aantal van 24 dan niet wat weinig voor twee elftallen? Coach Dalhuizen: „Ons enige doei is dit j Dat moet de klap van zijn leven slaan. Dan vind ik 24 spelers veel". Hoewel nogal wat clubs aanvankelijk hun neus ophaalden, omdat ze dachten dal deze „reorganisatie" dik in de pa pieren zou lopen, blijkt de begroting van HHIJC mee te vallen. In totaal moet er voor dit ambitieuze progam ma veertien- tol vijftienduizend gulden neergeteld worden. Maai het belang rijkste ervan wordt weer terugverdiend door tien reclameborden, die in Klein Zwitserland zullen worden aange bracht. „Per stuk brengen ze duizend gulden per jaar op. Dus er hoeft niet veel bij". Be kracht en de snélheid waarmee HIIIJC dil seizoen wil toeslaan, zal worden ingegeven door Dick Dalhui zen als coach, die als arts tevens de medische begeleiding van het elftal voor zijn rekening neemt, cn door een conditietrainer in de persoon van Poe- derbach. die vroeger bij ADO voet balde en nu actief als wicketkeepei bezig is in de standaardploeg van HBS Ook het feit. dat een hockevelftal deze competitie driemaal in Papendal te gast zal zijn, zal sterk van invloed zijn op de prestaties. Dat is een weel de. die nog geen andere vereniging zich permitteert. Dc energieke aanpak van HHIJC heeft al zeer veel enthousiaste reac ties van bewondering opgeworpen De vereniging doet zoveel voor ons zei een van de topspelers onlangs, dat ie je haast verplicht voelt om nu uit te pakken". Problemen over niet ko men trainen komen bij Duick Dalhuizen niet voor. Hij heeft na 3 au gustus de touwtjes strak in handen en er worden zoveel mogelijk langs de we tenschappelijke weg onderzoekingen gedaan. Ook moeten alle spelers een keer in de maand een behendigheids- en een Cooperlest afleggen. Al deze overwegingen, waarbij de achtergrond was de hockcysport zo gun stig mogelijk te bevorderen, hebben het bestuur van IIIII.TC nog niet kun nen overtuigen, dat die hoofdklasse cr komt. Op de> laatste bondsvergadering van de KNIIB werd besloten te trach ten het Nederlands hockey op Olym pisch en wereldniveau te houden. Dc De clubs waren het daar mee eens. Logisch zou zijn. dat een hoofdklasse een feit werd. Maar nog steeds twijfelen HANS DE BRUYN avontuur dat hem voor het eerst van de rondjes rond de kerktorens overhevel de naar het grotere werk. De klasse die Toine v.d. Bunder in zich draagt, kwam onvoldoende naar voren door zijn angst complex voor valpartijen. „Ik was die waaiervorming niet gewend en daarom reed ik steeds met de schrik in mijn be- Scout Middelink pikte Toine van de Bunder echter met grote zekerheid uit de grote rij amateurs die in Olympia's tour zoals altijd stond te dringen voor 'n gunstig oordeel van de bondscoach. Hij nam hem op in zijn selectieploeg, vorm de hem met enkele buitenlandse wed strijden en steeds kwam Van de Bunder nu. met de wereldkampioenschappen voor de deur. in de hoogte als „het grootste talent van de hele club". Wanneer Toine van de Bunder zijn mogelijkheden voor het kampioenschap van zaterdag overziet laat hij de kansen berekening in het midden. „Ach, ik moet nog veel leren. En sterker worden. Ik ben pas 19, dan zit je nog lang niet in de kracht van je leven. En zo'n wereld kampioenschap... je kunt er zo weinig van zeggen". PETER HEERKENS. ENKHL'IZEN Na een goede start in de vierde race van het. Europees kampioenschap Hornet In Enkhuizen. rondden de Nederlanders de eerste boei in eerste (Poulic). derde (Kuiper) en zesde (Van Dehn) positie. In het daar opvolgende spinakerrak bleek deze klas- I sering niet houdbaar. I Wederom kwamen de Engelsen Derry en Reynolds en de Pool Wroebel naar voren. De Pool Szamowski en de Neder lander Kuiper bleven echter bij de kop groep. De laatste boei rondde Kuiper als vierde. In het laatste kruisrak ech ter kon Kuiper het niet meer bolwer ken legen een gecombineerde aanval van PoolsEngelse zijde. Dc Pool Sza mowski wist door een slimme slag als eerste te finishen. Bij dc meting van de zeilen bleek Reynolds met te grote zeilen te hebben gevaren, hetgeen dis kwalificatie tot gevolg had. EINDSTAND: 1. Derry (GBr) 9 punten, 3. Szamowski (Pol) 39 punte Wroebel (Pol)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13