Sociale uitkeringen met terug werkende kracht omhoog Delts paar misleid bij koop caravan Gedetineerden Bredase Koepel r zeer ongerust SCHAF KINDERAFTREK BIJ BELASTINGEN AF Politiek conflict in Rotterdam tm naar dieptepunt Caravan legertje in ons land GEEN VERGUNNING VOOR STANDPLAATS Zweedse bracht cholera uit Spanje mee „TOESTAND ONDRAAGLIJK" Kamervragen in val in Studio 7 ■n?' Wantrouwen tegen B. en W. Brood tegen tandbederf in Amsterdam Haagse kunst in Helsinki Voorzitter Raad van Arbeid Zwolle: iiiMBER 1871 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Net comfortabele „huisje op wielen", ergens achteraf op een Poeldijks tuinbouwbedrijf. Ook naar Den Haag (WONINGEN ANP) Groningen is |e»e maand vier dagen lang de stand- ilaats voor 150 Amerikaanse caravans rtn het type waarin de astronauten lan de Apollo-11 destijds in quarantaf- le hebben gezeten. Het caravanlegertje net m totaal 306 leden komt op 18 eplember aan in de Groningse hoofd lid en blijft er tot en met 21 septem- Het gezelschap, onder wie juristen, «edici, boeren, sociologen en zaken mensen. is sinds maart bezig aan een ondreis door Europa. De drie kilometer inge caravanfile zal na Groningen nog imsterdam en Den Haag aandoen, laarna gaat de stoet naar Antwerpen raar inscheping naar de V.S. het einde •an de Europese trip zal betekenen. HELSINGBORG (AP) Een 56-ja- ige Zweedse vrouw, die van een vakan- c in Spanje is teruggekeerd, is niet ïolera opgenomen in het ziekenhuis m Helsingborg in het zuiden van De vrouw had haar vakantie doorge tocht in de zuidoostelijke Spaanse bad- laats Benidorm en werd ziek, toen zij p 22 augustus met het vliegtuig naar Beden ging. De toestand van de vrouw «s aanvankelijk ernstig. Ze is thans liiten gevaar. POELDIJK Het ondoordacht kopen van een caravan kost een aanstaand echtpaar uit Delft 8.000 gulden: al hun spaarcenten. Zij hadden de caravan ge kocht naar aanleiding van een adver tentie, waarin de eigenaresse vermeldde dat de noodzakelijke standplaatsvergun ning er was. De gemeente Monster de caravan staat in het onder deze Westlandse gemeente ressorterende kerkdorp Poeldijk op een tuinbouwbe drijf kan echter niet de noodzakelij ke vergunning verlenen. De 24-jarige Delftse verkoper Bert Erades en zijn even oude verloofde Elly van der Helm zochten al twee jaar naar een huis. Enige maanden geleden gingen zij in op een advertentie, waar in een comfortabele bungalowcaravan van forse afmetingen met standplaats vergunning werd aangeboden. Zij koch- tén voor 8.000 gulden de caravan van de Haagse eigenaresse, zonder echter bij de gemeente Monster te informeren of het wel klopte met die vergunning. Burgemeester mr. J. H. J. Daniels van Monster: „Die Haagse mevrouw heeft het verloofde paar voor de gek gehouden. Iedereen die in een caravan woont, weet dat die vergunning strikt persoonlijk is. De gemeente kan hier niets aan doen. Vorig jaar oktober is de woonwagenwet ingetreden en die be- paalt dat men voor het verkrijgen van een vergunning moet staan ingeschre ven als woonwagenbewoner. En dat is de heer Erades niet". Burgemeester Daniëls raadt het ver loofde stel aan een viciele procedure tegen de verkoopster van de wagen aan te spannen. „Hier is duidelijk een wan prestatie geleverd. Er is iets verkocht dat men niet kan leveren". De burge meester zei wel geneigd te zijn de gedupeerden tegemoet te komen, „maar je moet als gemeente nu eenmaal een beleid voeren, dat de buitenstaander soms hard in de oren klinkt". VONDELPARK DEN HAAG (ANP) De PSP-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. H. Wiebenga, heeft zich met schrifte lijke vragen over de inval van de Am sterdamse politie gewend tot de mini sters van Justitie, van CRM en van Bin nenlandse Zaken. Hij vraagt, of deze actie werd ondernomen binnen het ka der van het ten aanzien van het jeugd- toerisme gevoerde gemeentelijke fee- leid en van wie het initiatief is uitge gaan. Drs. Wiebenga wil voorts weten, waar om voor deze actie geen overleg is ge pleegd met de staf van het Vondel parkproject, opdat geprobeerd kon wor den met andere middelen het doel van beëindiging van drughandel in en om I de „Studio 7" te bereiken. DEN HAAG (A.N.P.). Met terugwerkende kracht tot 1 augustus zullen de uitkeringen ingevolge de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.), de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A-W.W.) en de Wet op de Arbeidsongeschiktheids verzekering (W.A.O.) worden verhoogd. Per 1 juli zullen ook de kinder bijslagen omhoog gaan. De verhoging van deze welvaartsvaste uitkeringen is een gevolg van het gestegen indexcijfer van de lonen per 31 juli j.l. De uitkeringen zullen als volgt worden verhoogd: Voor gehuwde bejaarden var Voor ongehuwde bejaarden i tot Voor wezen van tien tot zestien jaar ran Voor wezen van zestien tot zevenentwintig jaar W.A.O. PER JAAR 6.456,— tot 6.840,— 4.554,— tot 4.824,— 6.456,— tot 6.840,— 4.554,— tot 4.824,— 1.458,— tot 1.548,— 2.160,— tot 2.292,— 2.814,— tot f 2.982,— PER MAAND n 538,— tot 570,- a 379,50 tot 402- i 538,— tot 570,— i 379,50 tot 402,— i 121,50 tot 129,— 1 180,— tot 191,— 1 234,50 tot 248,50 De vóór 1 april 1971 ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zullen met ingang van 1 augustus 1971 in het algemeen met 5.87 procent worden verhoogd. Aangezien in de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen, die na 31 maart 1971 zijn ingegaan, reeds een deel van de loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen niet volledig met uitkeringen bedraagt, april 1971 mei 1971 juni 1971 juli 1971 5,56 procent 4,94 procent 4,03 procent 3,74 procent Voorts zal ook het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en de premies ingevolge de W.A.O., de Ziektewet (Z.W.) en de Werkeloosheidswet (W.W.) worden berdkend, verhoogd worden. Daarbij zal het maximum dagloon voor de berekening van de uitkeringen krachtens de W.A.O., de Z.W. en de W.W. per 1 augustus 1971 stijgen van 102,20 tot 108,20. Ook voor de berekening van de uitkeringen inge volge de Wet Werkeloosheidsvoorziening zal het maximum dagloon ingaande 1 augustus 1971 worden verhoogd tot 108,20. Voor de berekening van de premies ingevolge de W.A.O., de Z.W. en de W.W. zal het maximum dagloon ingaande 1 januari 1972 worden opgetrokken tot 108,-. KINDERBIJSLAGEN PER KWARTAAL Voor een eerete kind van 140,40 tot 148,98 Voor een tweede en derde kind van 158,34 tot 167,70 Voor een vierde en vijfde kind van 211.38 tot 223,86 Voor een zesde en zevende kind van 234,tot 248.04 Voor een achtste en elk daaropvolgend kind van 258,96 tot 274,56 Deze verhoging zal per 1 Juli 1971 ingaan. Er zal naar worden gestreefd de verhoogde uitkeringen ingevolge de A.O.W., de A.W.W. en de W.A.O. in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand oktober 1971, zonodig bij wijze van voorschot, te doen plaatsvinden. Tevens zal daarbij zoveel mogelijk ook de achterstallige verhoging over de maanden augustus en september 1971 worden uitbetaald. De uitkeringen ingevolge de A.O.W. en de AW.W. worden door de Socale Verzekeringsbank uitbetaald. De arbeids ongeschiktheidsuitkeringen worden betaalbaar gesteld door het gemeenschappelijk administratiekantoor of de desbetrefende bedrijfsvereniging. De uitbetaling tenslotte van de kinderbijslagen vindt in het algemeen eerst plaats na afloop van het desbetreffende kwartaal. De verhoogde kinderbijslagen zullen derhalve in het algemeen ook eerst na afloop van het derde kwartaal van dit jaar betaalbaar worden gesteld. „Een „kachelpijp", zo noemden inwoners van Bonn deze plastiek van Erich Hauser, die een jaar lang voor het Beethovenhuis heeft ge staan. De CDU-fractie van de raad en de Bonner CDTJ-burgemeester hadden de plastiek willen kopen, maar onder de druk van de pu blieke opinie en de 'spottende pers is men daarop teruggekomen. Het beeld is nu onderwerp van party- strijd, want kanselier Brandt en enkele, andere socialistische minis ters hebben zich vóór de plastiek uitgesproken. ijZ kunnen het be kijken, want sinds kort is de ruimtezuilverwijderd van het MKiinsterplein en opgesteld (zie foto) tegenover de kanselarij in het Bonn- Center. Na de vakantie zal worden beslist wat er met de „kachelpijp" moet gebeuren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Het nu al wekenlang slepend conflict in Rotterdam tussen burgemeester W. Thomassen en de wethouders H. W. Jettinghof (P.v.d.A.) en G. Z. Vos (KVP) enerzijds en de fracties van P.v.d.A. en D '66 an derzijds dreigt vanmiddag tot een climax te komen door moties van wantrouwen, die de socialistische raadsfractie tegen de twee wet houders zou indienen. Het conflict, enige tijd geleden ont staan na een politieke rel over een be slissing van B. en W. zonder voorkennis van de gemeenteraad, was in feite de apotheose van al geruime tijd levende tegenstellingen tussen de burgemeester en de socialistische wethouder enerzijds en de socialistische fractie anderzijds. Met haar motie van wantrouwen wil de P.v.d.A.-fractie bereiken, dat wethou der Jettinghof zijn plaats afstaat aan een socialist, die voor de fractie politiek beter hanteerbaar is. De motie van wan trouwen tegen wethouder G. Z. Vos van de KVP heeft een duidelijke politieke strekking. Met steun van voldoende an dere fracties wil de Rotterdamse P.v.d.A hiermee bereiken, dat deze KVP-zetel bezet wordt door liefst een man van D '66, zodat het Rotterdams college van B. en W. daarmee een progressieve meerder heid krijgt. Op deze manier wil de P.v.d.A. tevens partijgenoot burgemeester W. Thomassen aan banden leggen. Deze heeft al zeer lang meningsverschillen met de Rotter damse P.v.d.A. en met de landelijke partij over allerlei bestuurlijke aange legenheden. AMSTERDAM (AP) Van aanstaan de maandag af zal bij vrijwel alle war me bakkers te Amsterdam het uit zui ver tarwe en rogge samengestelde brood te koop zijn dat volgens tandarts G. J. Baerents uit de hoofdstad tand bederf doet afnemen. De distributie van het speciale meel, dat voor het „goede brood" wordt ge bruikt, is in de loop van deze week op gang gekomen. De bakkers gaan het brood onder de naam Santaro in de han del brengen. Primeur in Almelo: Akoestisch plafond in schouwburg ALMELO (ANP) Het operagezel schap Forum zal 15 september de bijzon dere akoestiek van de in Almelo gebouw de schouwburg testen met enige gedeel ten uit Die Zauberflöte van Mozart. Op 20 september wordt deze schouwburg, die „De Hagen" is genoemd naar een beek die er langs loopt, officieel geopend. Het bijzondere van de akoestiek fe, dat gebruik wordt gemaakt van een na- galmkamer, die binnen drie minuten met 94 hydraulisch regelbare kleppen kan worden geopend en gesloten. De ruimte bevindt zich in het plafond van de grot* zaal. Deze constructie, die in samen werking met de technisch-fysische dienst van TNO is vervaardigd, maakt het mo gelijk „De Hagen" optimaal als schouw burg en als concertzaal te gebruiken, zonder dat elektronische installaties wor den toegepast, zoal6 bijna overal elders het geval is. Architect C. J. Henke uit Laren be schouwt zijn akoestisch plafond als een Westeuropese primeur. Hoewel tijdens de bouw en vooral de laatste tijd al tal van onderzoekingen en metingen zijn ver richt, moet het experimentele Forum- optreden van 15 september definitief aangeven of de akoestiek inderdaad zo uniek is als wordt gesteld. de schouwburg van Almelo, die aan een bestaand en gemoderniseerd zalencentrum is gekoppeld, heeft acht miljoen gulden gekost, telt 7000 zitplaat sen en staat onder directie van de uit Den Haag afkomstige heer J. H. Ker- busch. (Van e onzer verslaggevers) BBDA. In „De Koepel", de Bredase strafgevangenis, blijkt weer een )annende situatie te zijn ontstaan. In een brief, die door bijna alle «detineerden is ondertekend, wordt de directeur-generaal van het tvangeniswezen, drs- P. Alle wijn, met klem verzocht een bezoek te komen lengen aan de gevangenis. In de brief zeggen de gedetineerden, dat het jefklimaat in het gesticht ver beneden peil is en dat het beleid van de uidige directie verre van aangenaam is voor de gemiddelde gedetineerde. Ie toestand is volgens de gevangenen haast ondraaglijk geworden. ,t wordt", aldus de brief, „in sterke bevorderd door de sterk subjectieve lissingen van de adjunct-directeur de gevanngenis, die op zijn zachts Egd nogal verwarring stichten". Vol- briefschrijvers is het de laatste Cien dagen tot twee keer toe voorge- n <fat één van de gedetineerden met 'strafcel is gestraft. „Hoe onwerkelijk dit ook voorkomt, het is de realiteit, or ons was dit de druppel die de r deed overlopen", aldus de brief, gedetineerden verzoeken de heer ijn een nader onderzoek hiernaar stellen en zelf of met mensen van aar Breda te komen om hun onjvangst te nemen, heer Brouwer, adjunct-directeur de strafgevangenis, had nog geen kunnen nemen van de inhoud van |brief van de gedetineerden. Hij wilde afwachting van de behande- van de brief op het ministerie van niet te veel op de inhoud ingaan, de vraag of er een gespannen situatie De Koepel heerste antwoordde hij lanningen heb je hier in wezen altijd de aard van de bevolking. Het is bijzonder moeilijk om die span- exact te meten". Op het straffen de strafcel gaf hij als commentaar: it gebeurt wel vaker. Maar je moet beslissingen nemen die niet heer Y. Postma, van de katholieke in Breda, zei ons desge vraagd dat er onder de gedetineerden zeker een aantal reële verlangens leeft. Als voorbeeld haalde hij aan de kwaliteit van het eten, de vergoeding van de werk zaamheden in de gevangenis, de een vormigheid van het werk en de vrijheid tot eigen keus van een arts en geestelijk verzorger. DEN HAAG 165 werken van Haag se beeldende kunstenaars zullen van 16 september tot 2 oktober a.s. worden ten toongesteld in de Finse hoofdstad Hel sinki. De tentoonstelling, die zowel schil derijen, grafiek als klcinplastiek omvat, wordt georganiseerd door Pulchri Stu dio. De tentoonstelling vindt plaats in het kader van een uitwisseling van werk van Haagse en Finse kunstenaars. Het ligt in de bedoeling in de loop van het vol gend jaar in Den Haag werk van Finse kunstenaars te exposeren. In 1969 kwam een dergelijke uitwisselingstentoonstel ling tot stand tussen Zürich en Den Haag. De Finse president Kekkonen heeft het beschermheerschap van de tentoonstel ling aanvaard. De Nederlandse ambas sadeur in Helsinki is gevraagd de ope ning te verrichten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In het maandblad A.R. staatkunde heeft de heer R. Gosker, voorzitter van de Kaad van Arbeid in Zwolle, gepleit voor afschaffing van de kinderaftrek in de belastingen en verhoging van de kinderbijslag. De heer Gosker schrijft terdege te beseffen dat hij met dit pleidooi „de kat in de gordijnen jaagt" in een tijd dat sterk wordt gedacht aan afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. De kinderbijslag is bedoeld als aonvulling op het loon van gezinnen met kinderen- De kinderrijke gezinnen worden ook op andere wijze financieel geholpen, doordat het aantal kinderen bepalend is voor de hoogte van de inkomstenbelasting. Er is geprobeerd de kinder bijslag en de kinderaftrek te coördineren, maar dat is niet gelukt. Een boeddhistische student met een spandoek bij zich, maakt dat hij weg komt terwijl de politie traangas gebruikt en schoten lost om een einde te maken aan een betoging in Saigon. De betoging was gericht tegen buitenlandse inmenging in het land en de militaire opleiding voor studenten. Hoewel de fiscus de kinderbijslag als inkomen beschouwt, komt het in feite erop neer, dat over de kinderbij slag geen belasting wordt betaald. Naarmate het inkomen inclusief de kin derbijslag stijgt, daalt de belasting. Maar, zo vraagt de heer Gosker zich af, waarom zou men het dan de belasting dienst moeilijk maken met de opgaven van de bedragen van de kinderbijslag En waarom zou men de loonadministraties van de bedrijven daarmee lastig val len? Het zou een hele vereenvoudiging ■ven, als die bedragen buiten beschou- 'ng zouden worden gehouden. In verband hiermee zouden volgens de er Gosker de kinderbijslagen enigs- is verhoogd moeten worden als com- nsatie op de maatregel om de kinderaf- >ek te laten vervallen. Daarbij zou ook voor het eerste en tweede kind van zelfs' mdigen kinderbijslag verleend moeien worden. De heer Gosker vermoedt wel dat het afschaffen de kinderaftrek fiscaal ker i erg ingewikkeld zal zijn, maar hij acht er belangrijke voordelen aan verbonden. De tegenstrijdigheid bij het systeem van bijslag en aftrek zou in ieder geval wor den opgeheven. „Het is niet goed dat twee wettelijke voorzieningen prak tisch tegen elkaar in werken", aldus de heer Gosker. Voorts wordt het kin- derbijslagbeleid veel duidelijker, omdat men precies weet waar men aan toe is. Dat is ook van belang bij het verlenen van studietoelagen. Het lijkt de heer Gosker wel redelijk dal de kinderbijslagen voortaan niet de loonontwikkeling volgen, doordat ze welvanrtsvast zijn, maar de prijsontwik keling Voorts, /.ouden de uitkeringen voor - -i bepaalde tijd bevroren kunnen wo Voor afschaffing van de kinder- h' oor het eerste kind voelt de -ker niets, mede omdat dit lo nsatle tot gevolg zou hebben. Als de kinderbijslag zou moeten wor den verminderd, dan pleit de heer Gos- i procentuele verlaging i alle bijslagen. Dat is billijker ten op zichte van de ruim 400.000 gezinnen met één kind. Procentuele verlaging van alle kinderbijslagen schept ruimte voor de uitbouw van andere volksverzeke ringen: optrekken AOW en uitbreiding Arbeidsongeschiktheidsverzekering ook tot de zelfstandigen. Overigens moet men voorzichtig zijn met „sleutelen" aan de hoogte der kin derbijslagen, aldus de heer Gosker. Want het gaat hier om een gedeeltelij ke kwijting van de onbetaalde arbeid der huismoeders. Voorts staat het so ciologisch vast dat ons economisch sys teem de gezinnen met drie en meer kinderen tot bezitloosheid doemt, wat in Duitsland statistisch is aangetoond. Verder worden de ontwikkelingsmoge lijkheden van de kinderen in grote ge zinnen en hun kansen op het maken van carrière door het kinderbijslagbe- leid beïnvloed. Vrachtvaarder vast en weer los MIDDELBURG (ANP) Het 11.000 ton metende Belgische vrachtschip Mon- taigle, dat gistermiddag op een zand bank In de Westerschelde bij Terneuzen vastliep, is gisteravond omstreeks tien uur bij opkomende vloed door negen sleepboten losgetrokken. Het schip wordt nu op eventuele schade aan een nader onderzoek onderworpen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11