Suriname op korte termijn zelfstandig Bezetting Residentie Indonesische [ambassadeur vandaag jaar geleden Thee-tuin-expe riment in Amsterdamse kerk wordt volgend jaar geprolongeerd Vorstelijk paar bekeek kunst schatten in Djokja Japan vraagt VS intrekking invoertoeslag LUS DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nieuw prikkeldraad op 't hek vo de Indonesische residentie Wassenaar is het enige, dat tha nog herinnert aan de gebeu nissen van een jaar geleden. Een grote schare belangstellenden, waaronder veel journalisten, volg den op de dag van de bezetting de gebeurtenissen in en rond de residentie (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR. „Een overval, ze schieten". Deze noodkreet, gevolgd door een harde gil, bereikte op 31 augustus 1970 om 06.18 uur via de mobilofooninstallatie de wachtcommandant van de Wassenaarse politie. Het waren de laatste woorden van de 28-jarige hoofdagent J. Moolenaar, die daarmee al stervende de buitenwacht alarmeerde. Vijfendertig Zuid- molukkers hadden zich zwaar bewapend toe gang verschaft tot de residentie van de Indo nesische ambassadeur. Eén van hen, de 34-jarige Hendrik K., zou later voor de rechter zeggen: „Ik wilde de heer Moolenaar raken om hem uit te schakelen". Maar inmiddels was de doodse rust in een Wassenaarse villawijk bruut verstoord. Er werd hevig geschoten. Onmiddellijk werden twee surveillancewagens van de plaatselijke politie naar de residentie gedirigeerd. De Haagse alarmcentrale werd gebeld om assistentie. Men wist nog niet wat er zich allemaal afspeelde. Verondersteld werd, dat inbrekers ageht Móólènaar iilAtfoeilijkheden hadden gebracht- Twee Haagse politiemannen kwamen ook te hulp. Eén van hen bereikte bijna de deur van de ambassadeursvilla. Beiden werden onder vuur genomen en wisten rennend aan een kogelregen te ont snappen. Agent Moolenaar lag nog dodelijk getroffen en bloedend op de oprijlaan. Zijn collega F. Vink had ook al het villaterrein betreden en werd onder schot genomen. Hij gal zich over. Drie kwartier later werd er vanuit de villa geroepen naar politiemensen op straat: „Hier Vink, ze hebben mij en alle bewoners in hun macht. Als jullie het terrein opkomen, worden wij neergeschoten". Het verzoek om het lijk van agent Moolenaar van de oprijlaan weg te halen werd afgeslagen. Kort daarop riep Vink wederom. Uit een van de personenbusjes moesten de Zuidmolukse vlag en enkele tassen gehaald worden. In ruil daarvoor zou Vink en het ontzielde lichaam van zijn col lega vrijgegeven worden. Even later werd inderdaad de Ambonese Ylak in de Indonesische villatuin gehesen. Bijna 12 uur lang zouden de „35 van Wassenaar" Nederland en ver daar buiten in de ban houden. De toenmalige burgemeester W. Geertsema had zich snel naai de Kerkeboslaan laten rijden. De residentie was omsingeld. Minister, J.' Luns kwam ter plaatse. Opk minister-president P. de Jong snelde toe. De enige, die tijdig-uit de residentie wist te ont snappen was-, de ;-;mbassadeur van Indonesië. Natadiningrat. Via een open raam op de eerste etage was hij in pyjama naar beneden gesprongen en barrevoets in ijltempo naar kasteel Oud-Was senaar gerend. De verwarring op dat moment was zo groot, dat de radionieuwsdienst zeer sum miere gegevens bekend kon maken. De belangrijke verkeersader, de rijksstraatweg, werd afgesloten voor alle verkeer. Zeventig agen ten met karabijnen vormden een cordon. Slechts wanneer de bezetters het cordon zouden willen doorbreken mocht er gevuurd worden. Men moest voorkomen dat de Z u idmolukkers enige aanleiding zouden vinden om één of meer gijzelaars te doden. Gevechtswagens van de koninklijke marechaussee werden rond de villa in stelling gebracht. Binnen enkele uren groeide de bezetting uit tot een uiterst explosieve situatie. Om bloedvergieten te voor komen werd er uren lang per megafoon onder handeld. Het leek erop, dat de Ambonese jonge ren niets voelden voor overgave. Inmiddels was het riante huis van uitgever Wil Hordijk ingenomen door politie-officieren en rege ringsfunctionarissen. Vandaaruit had men zich op le villa van de Indonesische ambassadeur, waar diens vrouw, kind en personeel nog gebonden aan handen en voeten gegijseld werden. De onzekerheid over de plannen van de bezetters, die aankondigden een van de gevangenen om acht uur 's avonds te zullen doden als hun president Manusama geen gesprek kon krijgen met de In donesische president Soeharto, bracht grote angst teweeg. Ruim 200 journalisten en fotografenuit binnen- en buitenland hadden zich in de directe nabijheid van de overrompelde villa opgesteld. De bezetting was wereldniéuws geworden. President Soeharto stelde zijn bezoek aan Neder land uit. Agenten lagen nog steeds met de kara bijn in de aanslag in tuinen achter bomen en op daken. Luns zakte door een tuinhek, Het is half zes 's middags als de bezetters zich Vanmorgen hoorde je alleen een houtduif Het was vanochtend om 06.18 uur rustig en stil rond de residentie van de Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar. Precies een jaar geleden stormden Ambonese jon geren hier het fraaie gazon en de knarsige oprijlaan op. De voordeur werd geforceerd, ramen ingeslagen om binnen te komen en de bewoners van de residentie in hun slaap verlast. Er was vanmorgen nergens een politieman te bekennen. Het hek aan de Rijksstraatweg en aan de Kerkeboslaan was overigens wel getooid met vers prik keldraad. De gordijnen van de residentie waren gesloten. Het verkeer kwam kalm op gang. Het was het beeld van alle dag. Was senaar ontwaakte vredig. In het riante huis tegenover de ambassadeurswoning gluurt Iemand vanachter een gordijn. Het is be grijpelijk dat de Ambonese jongeren bij hun actie van vorig jaar vrij spel hadden. Ook vanochtend was er niemand te zien in de lanen rond de residentie. Alleen de hout duif, die op de tak van een ontbladerde berk in de ambassadeurstuin zit, laat zich koerend horen onverwacht overgeven, na bemiddelingspogingen van ir. Manusama en ds. Metiary. Menigeen slaakte een diepe zucht van opluchting. Een zeer gesorteerd wapenarsenaal van de bezet ters wordt in beslag genomen. Pistolen, stenguns, steek- en slagwapens, waaronder dolkmessen, worden door de Wassenaarse politie uitgebreid neergelegd. La,tér zou h^t bewijs van^e man, die het dodelijke schot lc-sté hierdoor, vervagen. Toch achtte de Haagse rechtbapk epn van de ver dachten schuldig aan doodslag. Op maandag- 34 december begint een 4 dagen durend proces. Er worden straffen geëist van 1 tot 7 jaar. Op 19 januari van dit jaar veroordeelt de rechtbank de Zuidmolukkers variërend van 3 jaar tot 4 maan den. Een aantal van hen is inmiddels weer op vrije voeten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Niet alleen het hippe jonge volk is de afgelopen twee maanden neergestreken in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein, waar tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds de waterketel onophoudelijk op de kookplaat stond om er steeds weer verse thge van te zetten. In drie smaken, al dan niet met rietsuiker. Vanmiddag dinsdagmiddag is de theetuin dichtgegaan en kon men voor het laatst aan de afwas beginnen. Een van de vele ouderen die nog net voor de sluiting nu ook wel eens wilde zien wat er in die katholieke kerk aan het Waterlooplein eigenlijk gaande was, was een vrouwtje van 93, die zich met een zeker gemak tussen het jonge volk nestelde, onhandig dronk uit de koppen zonder oor en zichtbaar genoot, omdat dat allemaal nu kon. „Het kon niet alleen, twee maanden lang, maar het ging allemaal gewel dig goed. Iedereen was enthousiast, niet alleen de groep die zich voor de dagelijkse organisatie had gewor pen, maar ook de duizenden toevallige en vaste bezoekers van de „theetuin". Het ziet er dan ook naar uit dat we 't experiment volgend jaar zullen her halen", zegt de franciscaner-pater G. Heesterbeek. Hij was evenals zijn college H. Lagerberg bijna dagelijks in de kerk te vinden, om er te praten, en om er te luisteren. De twee luisteren. De twee paters, gehuisvest in het Mozeshuis, direct naast de kerk, ma ken deel uit van de Citykerk van Amsterdam. Gespitst als zij zijn op de speciale binnenstadsproblematiek. hebben zij zich tezamen met het pastorale team voor het begin van de zomer bezig gehouden met we zenlijk met Amserdam verbonden gegevenheden. Een van die dingen is onder meer de trek van jeugdige toeristen naar de magische stad. Men was op de hoogte van de activi teiten van andere groeperingen, die zich voornameljjk hebben opgewor pen te zorgen voor ontspanning in de avonduren. Overdag is men ge dwongen rond te hangen in het Vondelpark, op de trappen van het Nationaal Monument. De overtuiging dat er voornamelijk onder de jonge ren een behoefte aanwezig was om ook overdag eens rustig te zitten, al dan niet ergens over te praten, met vrienden of onbekenden een partij te schaken, werd bij de paters steeds met Jongeren steeds scherper „Het is natuurlijk geen uitgesproken pastoraal werk, wat wij hier doen. Wij hebben een gebouw, we hebben de mankracht, wij kunnen initiatie ven stimuleren en op gang gekomen bewegingen intensiveren. Er kunnen bij mensen dingen ontstaan, zonder dat je erover praat. Ik heb de indruk dat dat hier ook veelal 't geval is". Pater Heesterbeek herinnert zich dat in de maanden juli en augustus verschillende mensen, oud en jong een kleine expressie hebben gegeven van datgene wat er in hen omging toen zij de theetuin-kerk inkwamen en er sonfs uren bleven. „Voor buitenstaanders is het wellichl vreemd dat een kerk, die zaterdags en zondags voor de eredienst wordt gebruikt, op weekdagen een ontmoe tingsplaats is voor mensen. Ook in onze eigen parochie zijn er die er- moeite mee hebben gehad. Dat is iets dat moet groeien". Pater Heesterbeek herinnert aan de restauratie van de Mozes en Araon- kerk, die in 1841 werd gebouwd. „Toen de kerk in 1969 weer beschik baar kwam hebben we een brochure opgesteld voor de parochianen onder de titel „restauratic of vernieuwing". Acht avonden lang is er toen breed voerig gesproken over de functie van de parochie en van de kerk. en ook de kwestie van de theetuin is aan de orde gekomen. Natuurlijk waren er bezwaren, maar er waren- ook en thousiaste mensen. Nu het allemaal zo ver is staat iedereen er achter". De kerkbanken, die zondags keurig achter elkaar het middengedeelte van het kerkgebouw vullen, werden in de week opzij geschoven, om plaats te maken voor lage kisten, waarover oude tapijten werden uit gespreid. Je kon er zitten of liggen, languit of met gekruiste benen. Naast een pilaar stond een oude naaimachine, beschikbaar voor die gene die iets aan zijn kleren wilde herstellen. In een andere hoek lag een grote bas. waar soms iemand op speelde. In het rond waren de bid- stoelen naast elkaar gezet. Jonge mensen zaten er zwaar met elkaar te bomen. Er waren ouderen die alleen maar keken. De jongeren voelden er zich thuis, de ouderen kwamen op visite. Het was er vrij druk, maar toch ook rustig. IVat er gebeurde was helemaal op hel kerk gebouw afgestemd De sfeer: bijna meditatief In de kerk werd niet gerookt. Niet omdat men tegen roken is. niet om dat men verdovende middelen be wust buiten wilde sluiten, maar ge woon omdat er vanwege de houten vloer op voorschrift van de brand weer niet gerookt mocht worden. pchteraf", zo zegt een van de leid sters, „zijn we er wel blij mee, al was liet alleen maar om praktische rede nen". Ze vindt overigens wel dat wel of niet roken helemaal niets met de sfeer van de kerk le maken heeft. Het is ongetwijfeld wel de sfeer geweest, die elke dag weer zo'n duizenden be langstellenden naar de kerk heeft ge dreven, al beseft men bovendien dat dosis nieuwsgierigheid voor velen ook wel de doorslag tot 'n bezoek zal heb ben gegeven. Vandaag is bet theehuis dichtge gaan. Na zes uur worden de kisten, de tapijten, de theepotten en de kop jes opgeborgen. De werkers aan het project hebben na twee maanden de indruk dat de bedoeling in grote lijnen is verwezenlijkt. Volgend jaar wil men er absoluut mee doorgaan, wellicht langer dan twee maanden, maar liever nog zou men zien flat er ook in de komende maanden nog iets zou kunnen gebeuren, ook al blijven dan alleen de echte Amster- ,,IIet eerste wat er nu moet gebeu ren is praten", zo vindt pater Hees- Ierbeek. Praten met het team, met de leiders en leidsters. De paters zijn zich bewust dat deze nieuwe situatie nog moet groeien. Hoewel zij dage lijks aanwezig waren en beschikbaar hebben zij zich nooit opgedrongen. Men is zich ook bewust dat dit t zitten oj desgewe seizoen alle mogelijkheden nog niet zijn benut. Doordat men zitting heeft in de Amsterdamse werkgroep vooi het toerisme, tezamen met Kosmos. WV e.d. hoopt men in 't nieuwe sie- zoen, zonodig en zo mogelijk nög be ier te fungeren als 'n middelpunt, vaar jong en oud 't lawaai en de druk- le van de stad kunnen ontvluchten en er bovendien nieuwe inspiratie op kunnen doen om er wéér naar terug le keren. Die functie is de kerk op het lijf geschreven". GERARD BARENDSE Ned, parlementaire delegatie PARAMARIBO (ANP). Suriname zal binnen een redelijk korte termijn naar zelfstandigheid moeten streven Als in Paramaribo de wens zou leven dit tijdstip ongeveer in het midden van de jaren zeventig te stellen dan zal dat bij ons niet op bezwaren stuiten. Dit heeft do voorzitter van de Nederlandse parlementaire dele gatie die een bezoek brengt aan Suri name, mr. Th. van Lier. meegedeeld tijdens een openbare vergadering van het parlement van Suriname. De heer Van Lier zei voorts dat zelfstandig heid in het geheel niet hoeft te be tekenen dat er geen speciale banden meer zouden bestaan tussen Suriname cn Nederland. Naar onze mening is het zelfs niet wenselijk dat die banden er niet meer zouden zijn. Men zou kunnen denken aan een Gemene- bestverhouding of een dominion sta tus. aldus de heer Van Lier. De heer De Goede (D '66) verklaarde dut Nederland bereid is Suriname te blijven helpen, maar Suriname moet niet blijven steunen op Nederland. Er is in Nederland een grote bereid heid om ontwikkelingshulp te blijven geven. Wij zijn wel goed, maar niet gek, zo vervolgde de heer De Goede. Wanneer wij Suriname in de komen de vijf jaar vierhonderd miljoen gul den geven, terwijl de stad Amsterdam met veel meer inwoners dan Suriname in grote financiële nood verkeert, zal Suriname zich ook moeten inspannen. Men zal offers moeten brengen, spa ren en harder werken. Een scherpe reactie op de woorden van mr. Van Lier kwam van de Surinaamse parlementsvoorzitter J. Lachmon (VHP): Waar haalt Neder land de bevoegdheid vandaan om de Surinamers een nationaliteit te geven, die zij misschien niet eens wensen. De heer Lachmon was van mening dat Suriname noch de Antillen zelf standig zijn» maar dat het Koninkrijk der Nederlanden soevereiniteit bezit. Hoe kan Nederland ons dan soeve reiniteit willen geven. Zijn partij, de Hindoestaanse VHP, was overigens wel bereid mee te werken met de koninkrijkscommissie om tot een wel overwogen zelfstandigheid van Suri name te komen. De zelfstandigheid moet echter nauwkeurig worden voor bereid, want wat te doen als het over grote deel van de Surinaamse bevol king de Nederlandse nationaliteit niet prijs wil geven, vroeg de heer Lach mon zich af. Het Surinaamse oppositielid, mr. Eddy Bruma (PNR), was echter van mening dat het meer dan tijd was om nu positieve stappen tot onafhan kelijkheid van Suriname te nemen. DJOKJA Koningin Juliana en prins Bernhard zijn de zesde dag van hun staatsbezoek aan Indonesië begonnen met een bezoek aan het paleis van sultan Hamengkoe Boewono, de Kraton. Ruim twee uur wandelden zjj over het uit gestrekte terrein van het paleis, dat om geven is door een 4 m dikke muur. Tijdens de rondgang, waarbij zjj werden begeleid door de sultan, bezichtigden koningin en prins talrijke ceremoniële en historische voorwerpen. Zij zagen onder meer een verzameling kunstschat ten achter een denkbeeldige lijn die niet mag worden overschreden en waar de vertegenwoordigers van de publiciteits media werden tegengehouden. Prins Bernhard zag deze kunstschatten tijdens zijn bezoek vorig jaar. Hij was toen de eerste buitenstaander sinds veertig jaar die ze te zien kreeg. Het bezoek aan de Kraton werd beslo ten met een parade van de Kratonwacht, die gestoken in historische uniformen en gewapend met oude geweren, pieken en pijl en boog in langzame pas voorbij trok. Het was voor het eerst sinds de oorlog dat deze wacht in de openbaar heid kwam. Hij was speciaal voor deze gelegenheid opnieuw geformeerd. Later in de ochtend bezochten konin gin en prins de Nederlandse leeszaal, de Karta Pustaka. De leeszaal werd in 1968 in samenwerking met de ambassade op gericht. Hij bevat ongeveer 5000 boeken Vluchtelingen Het aantal Oost- pakistaanse vluchtelingen in India be draagt nu meer dan 8.250.000. De Indiase minister van Arbeid en Herstel Khadil- kar, heeft dit aan een parlementaire commissie meegedeeld. In de afgelopen week hebben ruim 300.000 vluchtelingen de grens overschreden. Van de toegezeg de hulp van ruim 500 miljoen gulden is slechts 40 miljoen binnengekomen. en geniet een groeiende Vanmiddag is een bezoek gebracht a de Boroboedoer, het mooiste Boeddhis tische bouwwerk ter wereld. In het monument, dat uit de 9e eeuw dateert, wordt volgens de legende a» van Boed dha bewaard. Geen rellen Het Engelstalische dagblad Indonesian Observer schrijft over het gesprek tus sen minister Malik en zijn ambtgenoot Schmelzer dat het verlangen van de Nederlandse bewindsman om over poli tieke gevangenen te spreken zonder rel len is verlopen omdat het land koningin Juliana een hartelijk welkom wil be reiden. Het blad constateert dat de taferelen in Bogor en Bandoeng tijdens de eerste korte rondreis het meest In drukwekkende en spontane welkom was dat ooit aan een staatsgast werd bereid. TOKIO Japan heeft de Verenigde Staten officieel gevraagd de invoertoe slag van tien procent ongedaan te ma ken nu de regering in Tokio is overge gaan lot het laten „zweven" van de yen. Het verzoek is gedaan in een nota die naar do Japanse ambassade in Washington werd gezonden voor over brenging aan de Amerikaanse regering. De inhoud van de diplomatieke nota voorgelezen aan de staatssecretaris voor Economische Zaken op het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Philip Trezise, die in,Tokio was voor besprekingen met hooggeplaatste Japanse regeringsfunctionarissen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5