£eidae 6omatit BEPERKING HEEFT GEEN ZIN AJAX weigert op medisch advies Heleanna had veel te veel passagiers Amerikaanse oma brak met kleinzoon alle KLM-vliegrecords Klap voor verkeerde SWO V-rapport over maximumsnelheden Brood cent duurder ;ir3d7ri]rmr*re8,„vr^„ -«"■v* IS 20.000 postduiven spoorloos Belgische stakers Etna aan 't werk 160 maal retour New York-Schiphol Indonesische generaals vrijgelaten Ambassadeur in Montevideo Volgens certificaat japengracht 32, Leiden, poslbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V-, Leiden - Directeur: drs. .J. H- M. Bradei Hoofdredacteur: F J. Plug. Chef-redacteurH. P. M- Heruer Idvertenties (exc. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63. maand 6.95. kwartaal 20-65, jaar 80.15. Per post: er kwartaal 23.95, per jaar 94.55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.479 SELECTIE L'IT TV-PROGRAM Nederland I: 19.05 uur Piste; 21.30 uur Het hemelbed, film; 23.20 uur Wielrennen Varese. Nederland II; 19.10 uur Première over film; 20.31 uur Peyton Place; 21.20 uur Muziek Moskou nach Noten. In AVRO's Televizier komen van avond aan de orde een documentaire van een half uur van de NBC over de handel in wapens met onderont- DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 AF EN TOE REGEN Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond 14, morgen ongeveer 19 graden. AMSTERDAM (ANP) Een 24- jarige Amsterdamse monteur ontstak zondagnacht in hevige woede toen hij zag dat twee mannen bezig waren zyn geparkeerde, auto onder de geopende motorkap te' starten. De ene man, een 24-jarige glazenwasser, gaf hij een klap op de kaak, de andere, diens 19- jarige collega, gooide hij in het wa ter. Even later ontdekte hij echter tot z(jn ontsteltenis, dat hij zich vergist had en zijn auto even verderop stond. De wagen zag er precies zo uit als de auto van zyn slachtoffers. MINISTER DREES (Van parlementaire redactie) i Rijkst DEN HAAG (ANP) Naar de Ne- i DEN HAAG. Functionarissen van Rijkswaterstaat en Iderlai.dsc liakkerijstichtins mededeelt. politieautoriteiten staan thans voor tic vraag of het verhoogd. I adviseren om maximumsnelheden op de Nederlandse wegen in le stellen. Aanleiding daartoe is een rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV), dat onlangs is gereedgekomen. In dit rapport zou staan dat het instellen van maximum snelheden geen wezenlijke invloed heeft op de ver betering van de verkeersveiligheid. dc SWOV geba- De Engelsman Jack Blackburn uit Huddersfield heeft grasbeton ontworpen, dat uitstekend geschikt moet zijn voor parkeerplaatsen, promenades, zwembad kanten, luchthavens en voorpleinen van grote gebouwen. Het bestaat uit een basis van beton, waarin gras wordt ingezaaid in de vorm van een vier-klaver- blad, waardoor het geheel al op korte afstand de indruk maakt van een gazon. Hier geeft de uitvinder een demonstratie bij London Airport. Hel rapport seerd op onderzoeken, die in de jaren 19661969 zijn gedaan op verzoek van het ministerie van Verkeer en Water staat. In het thans gereedgekomen rap port staan aanbevelingen, adviezen en conclusies, die er op gericht zijn het be leid van minister Drees te begeleiden. Een werkgroep bestaande uit ambte naren van Rijkswaterstaat en politie autoriteiten. waaronder kapitein Van der Molen van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie en de Utrechtse com missaris van politie Van Doesburg, is nog bezig het rapport uitvoerig te be spreken. alvorens advies wordt uitge bracht aan de minister. Vanmorgc-n kon het ministerie van Verker en Waterstaat niet bevestigen ol j het SWOV een dergelijk rapport had j ift. tïS opgesteld en of darin wordt geadviseerd ;s|£ i af te zjon van het instellen van maxi- i fmumsnelheaen. Een wordvoerder van het SWOV zei; ,.In afwachting van de toestemming van Verkeer en Waterstaat J om het rapport te mogen publiceren heb ik thans geen commentaar". j Het nut van het instellen van snel- I heidsliitsieiea is aï' vaker door verkéers- deskundiger, bestreden. Zo zou het in voeren van een mamimumsnelhèid in- bemoeilijken, waardoor DERBY (AP) Tijdens een wedstrijd voor postduiven die het weekeinde in de Midlands in Engeland werd gehouden, werden 20.000 postduiven losgelaten. Alle 20.000 zjjn thans spoorloos verdwenen. Het wordt de grootste ramp genoemd in de geschiedenis van postduivenwed- ..Het hele geval is een volslagen raad sel", zei een functionaris. „Misschien zijn de duiven in een mistbank terecht ge komen en zijn ze omgekeerd en de an dere kant op gevlogen. Ze kunnen in Schotland zijn terecht gekomen of op het vasteland van Europa". De vogels waren ongeveer 250.000 pond waard. meer resico's op de weg ontstaan. Ook I kan een maximumsnelheid het algemene verkersgedrag van de automobilist na- delig beïnvloeden. Dit laatste vooral als gemerkt wordt dat men soms zonder gevaar harder kan rijden dan toegestaan is. Het gevaar bestaat dan dat men ook j harder gat rijden als dat wel gevaarlijk j is. Voorts is snelheidscontrole erg moei- i lijk uitvoerbaar. De douane en de controledienst motorrijtuigenbelasting zullen uitgebreide proeven houden met dit nieuwe „stopteken"dat is voorzien van een rood en een blauw licht. TURNHOUT (ANP) - De Belgische stakende werknemers van de haarden- fabriek Etna in Breda zijn vanmorgen weer gaan werken. Zij hebben dit gis teravond besloten tijdens een 'zeer ru moerige vergadering in dc vakbondslo kalen van dc ABBV in Turnhout, waar werd gestemd over liet voorstel van de gezamenlijke Belgische metaalvakbon den om het werk weer te hervatten. Van de 163 aanwezige stakers stem den er 105 (64.3 pet) tegen het voorstel van de vakbonden; de tegenstemmers hadden pech. Het vakbondsreglement schrijft namelijk voor dat voor een eventuele voortzetting van de staking 66 pet van de stakers tegen het voorstel had moeten stemmen. Aan het slot van de avond deelden de vakbondsleiders mee dat ze voor dege nen die toch blijven staken niet meer kunnen instaan. Thieuaanhangers in minderheid SAIGON (Reuter) Aanhangers van president Ngoeyen van Thieu hebben bij de zondag in Zuid-Vietnam gehouden parlementsverkiezingen 91 van de 159 ze tels In het Lagerhuis veroverd. Dit blijkt uit een analyse van de volledige, niet- officiële, uitslagen. In het Lagerhuis ko men 47 leden van de oppositie en 21 on- afhanlcelijken. SCHIPHOL (ANP) Een welgestelde 74-jarige Ameri kaanse oma, die met haar 14- jarige kleinzoon schijnbaar doelloos en verkwistend in de afgelopen 4 tot 5 maanden vrijwel dagelijks per KLM heen en weer yloog tussen New York en Schiphol, ligt thans ziek in kamer 103 van het Frommer Hotel bij Schip hol. In de afgelopen nacht is ze getroffen door een hartaan val. Daarmee is aan dc geld verslindende reeks van 160 transatlantische pendelvluch- ten, waarvoor ze zonder man keren bijna een hall' miljoen gulden heeft betaald, voorlopig een eind gekomen. De de mysterie grootmoeder luidt S. Kras- noff, die van haar kleinzoon Mitchell Howard Gelfand, af komstig uit Cleveland, Ohio. Oma en kleinzoon vormen op Schiphol het grootste raadsel sinds jaren. In haar hele ge schiedenis van meer dan een halve eeuw heeft de KLM nog nimmer zulke goede klanten gehad. Het tweetal sloeg alle vliegrecords. Het bevond zich maandenlang meer uren in de lucht dan welke KLM-vlieger dan ook. Tot hogelijke verbazing van iedereen op Schiphol bleel' het tweetal bijna dagelijks in de eerste klasse van de KLM- lijnmachines heen en weer vliegen zonder ooit te ontslui eren waarom het dit deed. De passagebiljetten, die per stuk en per persoon f 3000,kosten, werden steeds prompt per che que betaald. Meestal kwamen ze 's ochtends uit New York aan en keerden aan het einde van de middag terug, zonder dat ze de luchthaven hadden verlaten. Zelfs bleven ze bin nen het douanegebied. Om li chamelijke uitputting te ver mijden zochten ze tijdens het oponthoud dikwijls de rustka mers beneden de lounge op, waar ze op kosten van de bklm een uiltje mochten knappen. In het massaverkeer over de oceaan is het heen en weer pendelen van het tweetal aan vankelijk onopgemerkt geble ven. Voor zover bekend waren liet de steeds wisselende KLM-bemanningen, die ten slotte aan boord oma en klein zoon begonnen te herkennen. Op hun voorzichtige vragen of het reizen hen beviel, kregen zij bevestigende antwoorden, maar verdergaande vragen over het doel werden met dooddoeners afgedaan, zoals: ..Oma vliegt graag" van de kleinzoon en „Mijn kleinzoon wil graag leren viegen" van de Inderdaad schijnt de pas 14- jarige jongen zeer veel van het vliegen af te weten. Gelei delijk aan verwierf hij zich privileges en als eerste klas passagier werd hij helemaal met egards x voorrang be handeld. Zo mocht hij voor zover de vlucht dit toeliet net zoveel hij wilde in de cockpit zitten. Zijn speciale voorkeur ging tenslotte uit naar gezag voerder J. Flemer uit Wasse- Dat dit ongebruikelijke been en weer reizen ook op de Kon, Marechaussee een vreemde in druk maakte, spreekt vanzelf. Zowel oma als kleinzoon wer den daarom begin augustus nauwkeurig geschaduwd tij dens hun verblijf van enkele uren in de wachtkamers Ook werden ze een keer gefouil leerd, maar noch in de schaar se handbagage, noch op hen zelf werd iets verdachts ge vonden. Van smokkel in wat voor artikel is dan- ook hele maal niets gebleken. Explosie Bij een ontploffing in de antracietmijn Vrska Cuka, in Oost- Joego-Slavië zijn zes mijnwerkers om gekomen en tien gewond, waarvan drie ernstig. De ontploffing vond plaats op een diepte van 100 meter. DJAKARTA (Reuter) Verscheidene Indonesische generaals die twee jaar ge leden wegens pro-Soekarnogczindhcid werden gearresteerd zijn in vrijheid ge steld maar blyven onder huisarrest. Pre sident Soeliarto heeft twee weken gele den ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag tot deze vrijlating besloten. De generaals, die werden gearresteerd op beschuldiging van het onderhouden van nauwe banden met wijlen president Soekarno, zullen niet voor een krijgs raad terecht staan. Andere generaals die gevangen zitten op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte com munistische staatsgreep van 1965 zullen wel door een bijzondere krijgsraad wor den berecht. Tot de generaals die toestemming heb ben gekregen naar huis terug te keren, behoren de voormalige gouverneur van het nationale defensie-instituut, gene- raal-majoor Suadi, de voormalige bevel hebber van de militaire politie, generaal- majoor Sudirog, de voormalige procu reur-generaal. generaal-majoor Sutard- hio en de vroegere commandant van de paleiswacht, brigade-generaal Sabur. (ADVERTENTIE) Jong Zijn Heerlijk! Heerlijk dansen met anderen Elke dansles 'n feest! Aanvang van <le Klubs in Leiden en de Bollenstreek vanaf heden él evert castelein Leiden"-Tel. 01710-23583-32710 DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Uruguay, dr H. van Blankenstein. heeft gisteravond in Montevideo de minister van buiten landse zaken van Uruguay, Jose Mors Otero. op de hoogte gesteld van dc reden waarom Ajax niet wil spelen om de wereldcub. De Uruguc- se minister onderschreef de mening van dc Nederlandse ambassadeur, dal dc relatie tussen twee voetbal clubs geen schade zou moeten toe brengen tussen twee landen, in dit geval tussen Uruguay en Neder land. Aldus heeft 'n woordvoerder v. h. mi nisterie van buitenlandse zaken des gevraagd meegedeeld, nadat de am bassadeur het ministerie op de hoog te had gesteld van1 het verloop van het gesprek, dat gevoerd werd op uitnod:ging van de minister van Uruguay. Minister Mors Otero. die de Neder landse ambassadeur meedeelde dat in zijn land 'voetbalaangelegenheden hoog worden opgenomen, heeft verklaard zich af te vragen of dr. Van Blankenstein nog een mogelijk heid zag om Ajax te bewegen alsnog deel te nemen aan de strijd om dr wereldcub. Dr. Van Blankenstein heeft daarop gezegd te denken, dal dit niet mogelijk is. Aan het begin van het onderhoud zette de Nederlandse ambassadeur uiteen, dat de enige reden voor Ajax om af te zien van de voetbalwed strijd is geweest het medisch advies In dit advies werd gezegd dat vooi uitzending van de Amsterdamse voetbalclub naar Uruguay inentin gen noodzakelijk zouden zijn. Dit zou de conditie van de Amsterdam mers te veel beïnvloeden en moge lijk nadelig zijn in het komende drukke voetbalseizoen met de vele wedstrijden in de Nederlandse eredi visie en om de Europa-cub. Het gesprek, dal 2ich in een vrien delijke sfeer voltrok, weid beëindigd met het uitspreken van dank voor de bemoeiingen aan Nederlandse'di plomatieke zijde. De voorzitter van Nacional, Mi- quel Restucia, heeft gezegd dat zijn club om financiële compensatie zal vragen als Ajax blijft weigeren te gen Nacional uil te komen. Restucia zei, voordat hij naar Europa vertrok om met vertegenwoordigers van de Europese Voetbal Unie overleg te plegen: „Wij zullen eisen dat Ajax schadevergoeding zal betalen voor de weigering om tegen Nacional uit te komen. We zullen om een redelijke schadevergoeding vragen, omdat door deze weigering Ajax Nacional vrij grote schade zal aandoen. De club zal niet het aandeel in de opbrengst van dc wedstrijd krijgen en bovendien niet het inkomen uit andere wedstrijden die op het pro gramma stonden. Restucia zei dat hij de houding van Ajax „bijzonder beledigend" vond. Dat „de wedstrijd een interna tionale verplichting" is en dat Naci onal zich „indien dat nodig blijkt zelfs tot de president van Uruquay zal wenden zodat aan de eisen van de club langs diplomatieke weg kan worden voldaan". Ijsje van eenentwintig uit Hom- Deze diepvriesprinses van de Engelse Susan Shaw churchAls extra-attrakl stand op de Do it Yourselftentoc stelling in Londen is zij in ijs vi pakt. En aandacht trekt het, dat BKINDISI (Reuter) Het Griekse rampschip „Heleanna" mocht maar dc helft van het aantal opvarenden vervoeren dat zich aan boord bevond toen zaterdag brand uitbrak. Dit is gebleken uit het veiligheidscertificaat van dc veerboot, dal op 27 mei van dit jaar in Piraeus is afgegeven en dat. volgens de haven meester van Brindisi, als juist zal worden aanvaard totdat het tegendeel be- andcr document is afgegeven waarin toestemming wordt ver boord hebben Volgens havenmeester kolonel Onorio Carlesino mochten zich, blijkens het cer- tifikaat, maar 620 mensen aan boord bevinden, bemanning inbegrepen. Tot nog toe. zo zei hij, is zeker dal er 1151 zijn gered en 24 zijn omgekomen. Het vciligheidscertificaat kwam uit een tas die gezagvoerder Dimitrios An tipas aan zijn vrouw had overhandigd die hem op haar beurt weer aan een Griekse matroos had gegeven. De haven autoriteiten waren achter het bestaan van de tas gekomen en de zeeman had hem desgevraagd afgegeven. Inmiddels sleepten gisteren drie sleep boten dc geblakerde romp van het rampschip ten aanschouwe van honder den woedcr.de overlevenden de haven van Brindisi binnen. Een blusboot spoot nog lonnen water in de achtersteven van de Heleanna die, 55 uur na het uitbre ken van de brand op de Adriatische Zee, nog steeds zwarte rookkolommen uit braakte. Gezagvoerder Antipas was niet aan wezig om zijn gehavende schip te ont vangen. Hij bevindt zich sedert gister ochtend vroeg in de gevangenis op be schuldiging van meervoudige dood door schuld, een beschuldiging waarop in Italië een maximale straf van 12 jaar gevangenisstraf staat. De tenlastelegging omvat voort-s het niet verlenen van hulp aan in nood verkerende pasagiers, het niet aan boord hebben van afdoende reddings- tn nooduitrusting en te zware belading van het schip. De kapitein werd in de nacht van zondag op maandag gearresteerd, toen hij Brindisi aan boord van een ander Grieks schip, de Egnatia, trachtte te verlaten. Bij de vele verklaringen die overle venden al over de, naar hun mening, slechte reddingsorganisatie aan boord van de veerboot hadden afgelegd, voeg de zich gisteren in Frankfurt nog die van de Duitse machinebouwkundige Eckart Zinck. „Als hier eens wat mocht gebeuren, dan komen de (redding) boten niet op het water", zo had Zinck gezegd op zijn eerste rondgang over het schip, zonder te weten dat zijn voorspelling reeds na enkele uren zeker voor een deel zou uitkomen. Ingenieur Zinck had onder men vastgesteld dat de davits als het ware vastgelijmd waren door de verf, waardoor de boten nooit goed over- bord gezwaaid zouden kunnen worden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1