Bert Boom gemangeld tussen de wraak van twee gangmakers Snelle'' zege Woudstra NIEUWENHUIS VERCAT ZIJN TOECUPS AAN TE TREKKEN Profstayers deden geen trap te veel Befaamde draver hengst Notekraner S overleden LOU VERWEIJ WEKTE RONDE ZOETERMEER TOT NIEUW LEVEN SPORTBIJLAGE D MAANDAG 30 AUGUSTUS IS (Van onze speciale verslaggever) VARESE De reconstructie van de klap die Bert Boom kreeg (geen wereldkampioen bij de amateurstayers, maar een derde plaats) eindigde bij zijn vroegere gangmaker Bruno Walrave en, niet te vergeten, bij diens Utrechtse col lega Noppie Koch, met wie hij begin dit jaar overstapte naar de Duitse bond die als een rijke oom voor Horst Gnas en Rainer Podlesch het beste kocht wat er aan gangmakers te krijgen was. Tegen een uiterst aantrekkelijke vergoeding gingen de Nederlandse gangmakers dit voorjaar, niet gehin- nadeloos. Samen met Noppie Koch, die het ook al niet zo opdracht een wereldkampioen te leveren. Het werd Horst Gnas, achter Bruno Walrave, die best wilde toegeven dat hij behalve zijn verplichtingen tegenover zijn buitenlandse werkgever, in de finale als belangrijkste doel had: revanche op de KNWU, wraaknemen op de piste van Varese voor wat „ze van de bond" hem aandeden. Hij voltrok dat vonnis, ge nadeloos. Samen met Noppie Koch, die het oo k al niet zo begrepen heeft op de nationale bond. Het slachtoffer was echter niet de KNWU, maar Bert Boom. Zoals hij vorig jaar het zoenoffer moest zijn voor de titel van Kees Stam, zo werden nu zijn kansen gemangeld in een prestigeslag die Walrave en Koch uitvochten met de wielerbond. Bert Boom bleek er allerminst door verpletterd. In de kleedkamer onder de tribunes zat hij opgetogen met zijn bronzen medaille en troostte zich met de gedachte: „Ik heb alles gedaan wat ik kon, meer zat er niet in". Zijn gangmaker Joop Stakenburg bevestig de het Hij was door Bert Boom be schuldigd van een fout: „Joop remde af toen ik vijf minuten voor het einde mijn grote aanval wilde ondernemen. Hij dacht, dat ik „ho" riep en remde af. Ik klapte tegen de rol en toen was 't gebeurd." Stakenburg: „Bert kan zeg gen wat hij wil. maar het ging ge woon niet meer. Die derde plaats was voor hem het maximum haalbare" Dat klopte en het was meteen na het startschot te controleren geweest want Bruno Walrave en Noppie Koch (met Rainer Podlesch) namen Bert Boom snel in de tang. Van de tweestrijd in het Duitse kamp waarop coach ZVlurtin Wierstra en zijn renners hoopten, was geen sprake. Koch en Walrave dat was de grote truck en pijnlijke ver rassing hadden elkaar volkomen gevonden in de belangen voor hun Duitse bazen, maar vooral ook in hun actie tegen de KNWU. Hun strijdplan voor de finale zo zeiden ze later onomwonden was daarop afge stemd. Niet om Bert Boom persoonlijk de das om te doen, wel om de KNWU in de wurggreep te nemen. Knoeiboel Noppie Koch: „In het voorjaar heb ik ze gewaarschuwd dat ik misschien ergens anders naar toe zou gaan. Er was natuurlijk altijd nog te praten geweest, maar ik heb nooit meer iemand gezien. Bruno Walrave: „Bij de KNWU is het een knoeiboel. In het voorjaar wisten alle loopjongens, soigneurs en mecani ciens al. dat ze naar de wereldkampi oenschappen zouden gaan. maar wij. gangmakers, hoorden niets. Ze verga ten ons gewoon. Zo is het altijd wat bij de bond. Je weet nooit waar je aan toe bent. Neem nou dit wereld kampioenschap. Ze hebben zo gesold met de gangmakers, dat er steeds anders combinaties reden. Dat is ho peloos amateuristisch. Een renner moet weten achter wie hij rijdt, an ders gaat zijn moraal kapot. Dat heb je in de finale aan Niemeyer en Been kunnen zien. Die jongens waren ner gens. Dat is niet hun schuld, maar van de bond". Het venijn dat Bruno Walrave tot een grote actie tegen de KNWU dwong, zit nog dieper. „Ik zou in het Rotterdam se Sportpaleis bondsgangmaker wor den. Ze beloofden het me en ik maak te er alles voor in de orde. Ineens vloog ik er met een grote boog uit. Stakenburg kwam erin. Dat ben ik natuurlijk niet vergeten. Ze hebben me hard gepakt, nou was het mijn beurt". Wie van de twee Bert Boom had geen verweer tegen de wraakneming, ook al omdat Fred Niemeijer en Nico Been ervaring te kort kwamen om hem g^ed te kunnen helpen, er was geen rijden aan tegen de professioneel opererende combina tie Walrave-Koch, die elkaar trouw beloofden in dienst van hun Duitse bazen en als afrekening met de KNWU. „Wij wisten wat we aan el kaar hadden. Zo hoort het. Je moet op elkaar kunnen vertrouwen". Het enige vraagteken was, wie van de twee Duitsers kampioen zou worden. Walrave: „Gnas en Podlesch zijn na genoeg even sterk. Daarom droegen de Duitse officals ons op dat degene die bij de loting voor de startvolgorde de beste plaats trok, het eerst zijn kans mocht gaan. En dat was ik. Zou Podlesch gunstiger geloot hebben, dan was hij wereldkampioen geworden en niet Gnas". Bruno Walrave kon hoogstpersoonlijk de rekening vereffenen. En hij deed dat fanatiek. In 'n rush die zo hard ging dat men zich moest afvragen of Gnas daarvan later niet de le ronde al voorbij Bert Boom, gestart in tweede positie. „Ja", erkende Walrave, „het was link maar ik dacht: buigen of barsten". Zo keek Bert Boom van de eerste minuut af Walrave en Gnas in de rug. De race was in feite toen al beslist. Achter hem ontregelden Koch en Podlesch zijn koers en zij stoven hem tenslotte voorbij. Behalve goud wonnen ze daarmee ook zilver voor Duitsland. Het succes was compleet, de wraakoefening geslaagd. Voor Bert Boom bleef de troosprijs van de bron zen plak. Hij was er gelukkig mee. Meer zat er immers niet in Zilver voor Keetie In deze voor Nederland tot nu toe zo teleurstellende titelstrijd werd nog een medaille behaald: zilver door Keetie Hage. Op het moment dat zij aan stoppen met wielrennen denkt, heeft tij haar grootste prestatie op de baan bereikt: silver op de achtervol ging. Dat ze in de finale weinig kans zou hebben tegen de titelhoudster Tamara Goerkasjina was te voorzien „En Bert Boom (rechts) was dolgelukkig met zijn bronzen plak. Horst Gnas (midden), de wereldkampioen, en Rainer Podlesch (links) staan er wel bij of ze willen zeggen: „Dat hebben we hem even best geleverd". En zo was het in feite ook. daarom" lachte de met haar tweede plaats dolgelukkige Zeeuwse, „hoopte ik op een wonder. Maar het kwam niet". Dat zij voor het eerst in haar carrière de finale bereikte, compen seerde de nederlaag volledig. Boven dien maakte ze in haar halve finale tegen de Russin Zadorojinaia de op een na beste tijd van het damestoer- nooi (3.56.8) tegen Goerkasjina in de finale (3.53.7) en bleef zij in totaal twee keer onder haar beste tijd (ge maakt in Rome op een houten baan) van vier minuten rond. Daarom toege voegd dat Keetie Hage voor de beste Nederlandse baanprestatie tot nu toe zorgde, is haar allerbeste stemming verklaard na haar kansloze eindstrijd (Van o tegen de Russische titelhoudster. die VARESE meteen na het startschot een voor sprong nam en het verschil steeds op- voerde. Ik wist, dat ik de mindere öï^hoon de favorieten op zou zijn", aldus Keetie Hage, „en i daarom was ik helemaal niet nerveus voor het vertrek. Ik reed ontspannen, maar die Russin was nu eenmaal speciale verslaggever) Bij de profstayers is nagenoeg alle geheimzinnigheid over de huidige krachtsverhoudingen bewaard. rijtje te zetten zijn (Verschueren, Stam, Oud- kerk), blijft de kansenberekening voor de finale van dinsdagavond moeilijk omdat er in de series geen enkele trap te veel werd gedaan. Hulp van Mahn Voor de tweede keer in haar lev reed Keetie Hage op een schema. Die I heerst werd weelde maakte zij tot dit wereldkam- doening pioenschap niet mee. Frans Mahn ech ter ontfermde zich over de altijd aan haar technisch lot overgelaten Zeeuw se en maakte aan de hand van haar tijden bij de kwalificaties een schema. Hij heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen, dat Keetie Hage tot de finale doordrong want in de halve eindstrijd toen Frans Mahn haar voor het eerst met een schema begeleidde won ze gemakkelijker dan was Cees Stam bijvoorbeeld hield zich volmaakt rustig in zijn race die be at tot opgetogen vol- fanatieke Italiaanse supporters door Domenico de Lillo. Hij won bij de gratie van Cees Stam, die zich zo inhield, dat zijn mislukte aan vallen op de positie van De Lillo een lachertje van de eerste orde waren. Als Cees Stam werkelijk had gewild, zou de Italiaan op ronden zijn gefietst, maar Stam had daaraan geen enkele behoefte. 'Ik zei tevoren tegen mijn gangmaker Stakenburg, dat ik op de gemakkelijkste manier de finale wilde halen. Ik geloof dat ze er allemaal zo over dachten'. Jaap' Oudkerk in elk geval ook, want hij maakte zich geen moment druk toen Theo Verschueren dertien minuten voor het einde de kop van hem DEN HAAG Op 25-jarige leeftijd is overleden de draverhengst Notekra- ker S, die in het begin van de na-oor- logse totaiisator-periode door zijn pres- taties een internationale faam genoot. Hij was na Mac Kinley in 1953 do twee de Nederlandse draver, die met zijn ge middelde kilometerlijd onder de 1 mi nuut 20 seconden bleef en een record vestigde van 1.18.5. De Nederlandse hengst startte niet Willem H. Geersen vele malen in Duits land, vyaar hij tot uitstekende prestaties kwam in de Otto Kloss Rennen en het kampioenschap van Bahrenfeld. In 1951 en 1952 won hij in Duitsland vijfmaal. Tot de belangrijkste van zijn veertig triomfen behoren zijn overwinningen in de draversinterland Nederland-België '50 en zijn overwinning in het klassieke H. van Wickevoort Crommelin-memo- i riaal. Hij won in zijn carrière een be drag van rond 45 mille, hetgeen voor die periode zeer hoog was. Oudkerk bleef rustig zitten waar hij zat in tweede positie. 'Waarom zou ik inspannen? Dat had geenn ekele zir finale, daar gaat het om'. TECHNISCHE STORINGEN In door Verschueren oppermachtig gereden gereden rit technische storingen hij maakte een superieure indruk en be vestigde de verwachting dat hij eer grote kans heeft de nieuwe wereldkam- pieon te worden raakte Piet de Wit zo in moeilijkheden, dat hij naa herkansing werd verwezen. Hij faalde door twee 'technische' storingen, v van men zich kon afvragen of ze bij een professional mogen voorkomen. Bij de eerste de beste aanval die hij wilde ondernemen, ontdekte Piet de Wit dat zijn zadel los zat, waarna hij uit de baan moest voor materiaalverwisseling. Terug in de wedstrijd constateerde hij een te laag verzet op zijn reservefiets en daarmee verloor hij alle kansen op een plaats bij de eerste drie, die auto matisch overgingen naar de finale. In de herkansing maakte Piet de Wit het echter ruimschoots goed. Hij toen met vijf ronden voorsprong op de Engelsman Norman Hill, wiens tweede plaats overigens, ondanks die achter stand, goed was voor klassering in de finale, waarin verder uitkomen Theo Verschueren, Jaap Oudkerk, Domenico de Lillo, Leo Proost, Cees Stam en Alberto della Torre. (Voor uitslagen zie resultaten) PETER HEERKENS. (van onze speciale verslaggever) VARESE De vierduizend gulden die de KNWU, dank zij subsidie van het Nederlands Olympisch Comité, kon uittrekken om de achtervolgings- ploeg door een loondervingsregeling optimaal voor te bereiden op de wereldkampioenschappen is door Pe ter Nieuwenhuls weggegooid geld geworden. Hij zorgde met een on vergetelijke blunder voor directe uit schakeling in de kwalificaties en de woede daarover ontlaadde zich bij zijn collega's en baancoach Frans Mahn in veel boze woorden. Ze waren geconfronteerd met een stommiteit die onbegrijpelijk was, wat Peter Nieuwenhuis zonder meer toegaf. Hij vergat bij de start de toeclips aan te trekken en schoot met zijn linkervoet weg toen de ploeg zich op gang moest trekken. Van de hechte eenheid, die een ach tervolgingsteam moet zijn, was op slag geen sprake meer. De als twee de vertrokken Peter Nieuwenhuis zwalkte hulpeloos achter de voor hem rijdende Klaas Balk. En achter hem viel een gat, dat de kansen van de Nederlandse ploeg tot nul redu ceerde. Peter Ifcimper sprong manmoedig vanuit derde positie op Peter Nieu wenhuis heen naar Klaas Balk. maar Nanno Bakker kon niet meer aanhaken. „En ik heb ze tevoren nog zo gezegd, dat ze zich „elegant" moesten laten vallen als er de eerste dertig meter iets mis zou gaan. Dan ZOETERMEER Het aankomend wieiertalent uit Pijnacker. Lou Verweij, heeft een ieder zaterdag in Zoetermeer verstomd doen staan, door mogelijk te maken wat ieder voor onmogelijk had gehouden. Toen na elf van de in totaal eenen negentig ronden zes renners, onder wie de sterke Peter Legierse daags tevo- nog winnaar van de Ronde van Kralingen en plaatselijk favoriet Kees Maaskant, demarreerden en sa menwerkend als een baanachtervol- gingsploeg per ronde seconden winst boekten, was Lou Verweij daar niet bij. Hij probeerde vele malen weg te ko men, maar dat liet het peloton niet toe. Het sextet voerde de voorsprong op en de dreiging van het dubbelen kwam voor het peloton steeds naderbij. Lou Verweij had de slag gemist, zo consta teerde men en toen hij op 51 seconden lag en met drie andere renner» toch probeerde weg te komen, werd mee rig het hoofd geschud. Maar Verweij haalde het, ondanks het vele kopwerk dat hij moest doen. Het beulswerk had de inwoner van Pijnacker kennelijk nog meer inspiratie gegeven, want drie ronden voor het einde sprong hij weg uit het sterk gedunde peloton van de zeventig renners zouden er maar negentien komen en zegevierde hij met voorsprong van 41 seconden op num twee, Peter Legierse, die tot drie i den voor het einde de grote favoriet voor de zege was geweest. Terughalen De tot Hagenaar „genaturaliseerde" reclameschilder uit Den Bommel (op Goeree Overflakkee) treurde er om. Immers, hij had vijfenzeventig den aan de leiding gelegen en in periode zoveel premies en punten gaard voor de leidersprijs, dat hem het ontglippen van de overwinning niet veel deed. „Toen Lou Verweij bij de kopgroep kwam, probeerde hij onop houdelijk weg te springen en ik moest hem steeds terughalen, niemand anders deed het", aldus Legierse, die ovei latere samenwerking in de kopgroep niet zo te spreken was. Terecht, want de Amsterdammer Blijleven, die e als Verweij de slag had gemist, r. zich later doof Verweij bij de kopgroep liet trekken, weigerde kopwerk te richten en liet het zware werk aan Legierse. Wieltjesplakkende Blijle ven, die rustig uit; de wind bleef zitten, kreeg toch niet zijn zin, want hij had gehoopt op een beslissende sprint, die mogelijk in het nadeel van de verm de Legierse en Verweij zou uitvallen. Met nog drie ronden te rijden sprong Verweij weer weg. Blijleven dacht dat Legierse de vluchter nogmaals zou te rughalen, maar hij had zich misrekend. Legierse deed niets en bleef rustig doortrappen. „Ik vertikte het. Dan had ik hem nog een kans in de sprint gegeven. Verweij had er hard gewerkt. Hem gunde ik de zege e had de zekerheid dat de overwinning niet bij Blijleven terecht zou komen. Lou Verweij nam in drie ronden (3300 ontgoochelde Riempjes vast Hij had zijn mannen nog meer voor gehouden: een goede controle van de toeclips. Een voor een was hij hen bij de start langs gegaan. „Zitten de riempjes vast?". Het „ja" was alge meen. Een paar seconden later flad derde de ploeg wezenloos rond om dat Peter Nieuwenhuis de vraag van zijn coach al te geroutineerd had beantwoord. Na wanhopige pogingen om weer bij elkaar te komen en daarna om de goede formatie te vormen, was de strijd tegen de Tsje chische ploeg hopeloos verloren. „Stom, stom, ik weet het", zei de onder verwijten bedolven Peter Nieuwenhuis. „Was het niet ge beurd", rekende Frans Mahn uit, „dan zouden ze een tijd van 4.31 gemaakt hebben, zo hard reden ze toen ze eenmaal op gang waren. En 4.31, kijk de uitslagen maar na. had een vierde plaats betekend". Nu was de zo zwaar gesubsidieerde achtervolgingsploeg „naar huis ge fietst". Net als in 1969, want de trieste geschiedenis in Varese was niet de eerste. Op dezelfde manier werd de ploeg uitgeschakeld in Brno, toen door precies dezelfde fout van Frans van der Ruit. Vandaar dat Frans Mahn bij de start zo accuraat was. Alleen Peter Nieu wenhuis niet. Er werd nog een ploeg uitgescha keld: de tandem Fens-Van Doorn. Zenuwen van Gerrie Fens, nog niet zo gehard in het zenuwslopend werk; van een groot toernooi leidden tottl uitschakeling. g< De combinatie Van Doorn-Fens^i sneuvelde in de kwartfinales tegentij Rusland, nadat zij zich via een over-jet winning op Canada geplaatst had. n De volgende ronde overleefde VanU Doorn en Fens echter niet. Ze wer-k den in belde ritten kansloos versla-L r-ep Als stuurman durfde hij niet onderL door te gaan toen die mogelijkheidL0 er in de eerste rit was. In de tweedeu serie hoorde hij van pure spanningL de noodkreet van de achter hem,n, zittende routinier Van Doorn niet.u „We hadden bepaald waar we zou den springen, maar Gerrie deed'Z niks. Ik riep: rijden, rijden. Hij rea- (0 geerde totaal niet. Ik denk dat hijjz bezweek onder de druk kampioenschap". Gerrie Fens be- i aamde het. „Ik Lou Verweij, d, meter) een voorsprong van 41 seconden en won deze jubileumronde van Zoeter meer op magistrale wijze. Bezemwagen Onmiddellijk na de start werd de knuppel in het hoenderhok gegooid door de Nootdorper Van der Sman, die tien ronden alleen doorkwam, maar door het peloton onder aanvoering van Van Al ten uit Leidschendam weer werd opge slokt. Toen dat was gebeurd, sprongen Peter Legierse en Kees Maaskant die in eigen opgeving wilde vlammen weg. Zij kregen gezelschap van Mi- schas Bertou uit Den Haag, Van Leeu wen uit Zoeterwoude, Siem Berkhout uit Schipluiden en Franken uit Ooster hout. "In dit groepje was de samenwer king perfect en, geactiveerd door de vele premies, werd hun voorsprong steeds groter, de dreigende dubbel werkte verlammend op het peloton, waarin er te veel zaten die rijp waren voor de bezemwagen. De een na de andere renner stapte ook inderdaad af en zelfs Jan Hordijk, die het nog even geprobeerd had, wilde de schande van een ronde achterstand niet en gaf op. Lou Verweij, die een groepje van zestien renners bij zich had en de ach terstand beperkt wist te houden tot eenenvijftig seconden, liet zijn makkers zijn hielen zien en sprong weg. Blijle ven, De Hertog en Boose konden hem bijbenen, maar sterke mannen als Min- neboo en Koos van der Knaap moesten achterblijven. Inmiddels had het sextet de rest het peloton dat was na 37 ronden gedubbeld en toen stapte Bertou Kees Maaskant reed plat tweemaal van fiets verwisselen. Dit tekende het einde van de s king van de kopgroep, die zich door gezapige tempo van het gedubbelde loton liet meevoeren. Dat gaf Vei c.s. de gelegenheid om bij te komen. Het tempo dat Verweij en Legii na de samensmelting bepaalden, eis* steeds meer zijn tol. Maaskant, Beri hout. De Hertog en Boose vielen en steeds meer gedubbelde cot hielden het voor gezien. De spannii die na 37 ronden toen de gro< Legierse het peloton had gedubbeld leek te zijn verdwenen, was echti geheel teruggekomen door het map strale rijden van Verweij, die van medevluchters weinig steun kreeg, toen hij met nog drie ronden demai veerde en Legierse hem liet gaan, dit de beloning voor een jonge cor die een schijnbaar dode ronde dee herleven. BART HOOGDUIÜ Uitslag: 1 Verweij Pijnacker, 100 ki lometer 2.35.36; 2 Legierse Den Has op 41 seconden; 3 Boose Brielle Blijleven Amsterdam, z.t. Op èèn rond ex aequo: 5 Zantingh Amsterdam, Van der Knaap De Kwakel; 7 Berkhou Schipluiden; 8 Franken Oosterhout: Oudshoorn Waverveen; 10 Vermeule Benthuizen; 11 Van Rossem (Van paardesportmedewerker) WASSENAAR Klaas Woudstra heeft zaterdagmiddag niet voor niets een stunt uitgehaald: voor Kassiana kwam hij naar de baan in Wassenaar om vandaar snel te vertrekken om 's a- vonds in Wolvega aan de start te komen. Kassiana plaatste zich op Duindigt met overgroot gemak als eerste in het Cri terium der tweejarigen. En daarbij werd een voortreffelijk veld met dravers verslagen. Op forse afstand werd de nog niet in zijn drie starts verslagen Jorjak tweede. Dat moest met sprinten gebeuren, want King Areta was door Kassiana geïnspi reerd en een heel eind van het overige veld weggelopen. Maar King Areta raakte tegen de wind in gaande, leeg. Op weer flinke afstand van King Areta werd Kalinga vierde. Heater Hill kon goed tegen de wind optornen in de hoogste klasse van de volbloeds. Toch lag Eggerik op de eind streep maar een heel klein beetje ach ter. Detra liep bij de dravers van de hoogste klasse steeds aan de kop en Vergay verdeelde haar krachten zo goed, dat zij tenslotte voor de rest kon blijven. Helen Hanover ging 'n paar honderd meter van de eindstreep in Uitslagen TTS-band Duindigt, Wolvega, Alkema. Tips Nootdorp Nootdorp, een van de banen die mee doet in de steeds groter wordende tota- lisatoromzetten, heeft morgenavond ne gen draverijen op het programma. Ook ditmaal komt Klaas Woudstra weer met een stel kanspaarden, waarvan in de draverij voor de hoogste klasse Happy First de topper is. Evelyn Hollandia en Neon Rodney zijn de belangrijkste con currenten. Om half zeven is de eerste start. Het programma met onze voorspellingen: Gilzeprijs (2000 m. autostart, eerste afd. met trio): JudyJohnny Again Jourlanda. Tweede afdeling: Ino BuitenzorgIn fantaIrresistible. Goesprijs (2000 m. autostart, met trio): .Irma's JuweelJungfrauInus Car bonari. Gouderakprijs (2000 m. autostart, eer ste afd): High FlyerGlittering Jewel Ixion Mars. Hilversum XVI-prijs (2000 m. start): Happy First—Êvelyn Hollandia- Neon Rodney. Goudaprijs (2000 m. autostart, me1 trio): Hetty HanoverJunibes I Hompy van Hiddum. Criterium der amateurrijders (2380 m.): HyacintIke Hollandia—1 no Contessa. Glanerbrugprijs (2000 m. autostart met trio): Joris SixJudge Olivier- Iwan Spencer. Outsider: Imone. Gouderakprijs (tweede afd.): HanoverHoney SixFantasie.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12