BOND BARST WEER LOS iü 1 ÉÉAéJ 11 met helse machines duivelse vrouwen en schielijke schurken i lil ■H w-: huid van James Bond 007 in de rond Kerstmis in de bioscopen verschijnende „Diamonds forever" wordt zoals gewoonlijk belaagd door de mooiste is het de fraaie roodharige Jill St. John, die hier met de nog niets vermoedende James Bond poseert. Onder de kerstboom zullen we het elkaar allemaal kunnen vertellen. Hoe hard de vlammenwerpende Aston Martin sportwagen nu weer reed en hoeveel keer het Walther PPK 38 pistool uit het schouderholster moest komen om respectievelijk kaalhoofdige sadistische,, of verleidelijk gevormde tegenstanders op een afstand te hou den. Want dezer dagen gaan de laat ste spectaculaire meters film door de camera's in Londen voor de nieuwste mammoet-thriller rond de koelste ge heimagent ter wereld, James Bond 007, om de dagen voor Kerstmis dit jaar weer op te duiken in bioscoop- projectoren over de hele wereld voor de ogen van zo'n 100 miljoen Bond- verslaafden met vrede op aarde ver in hft achterhoofd. En voor wie het nog niet wist, Ja- meg Bond is weer de oude. Straks na de nieuwste, en laat niemand zeggen de laatste, verfilming van een van de vele Ian Fleming-boeken heeft ieder een de nep-Bond uit „On Her Majes ty's Service" vergeten. De Australi sche ex-mannequin George Lazenby is weer vervangen door de zwijgzame, cynische gestalte van de 40-jarige acteur Sean Connery, die worstelend met gefrustreerde acteurstalenten toch maar weer zal toeslaan met zijn zesde Bond-rol, waarvoor hij een steeds groter toupetje nodig heeft om het kalende hoofd te bedekken. Maar toch is Sean Connery meer dan de aan de miljoenen van het succes ver slaafde telganger van producers Har ry Saltzman en Albert R. Broccoli, de keiharde breinen achter het onbe vlekte Bond-image. Connery heeft er een aantal normale speelrollen opzit ten in b.v. Hitchcocks „Marnie", een film als „The Hill" die hij met zijn allerlaatste, nog niet in Nederland vertoonde, „The Anderson Tapes" van Sidney Lumet, als zijn beste werk be schouwt. Zijn contract met Saltzman c.s. was trouwens na „You only live twice" afgelopen en voor geld hoefde de lange Schot in elk geval niet meer terug. Nee, Connery is om andere redenen voor de druk van de pro ducers gezwicht. Het geld voor zijn rol gaat naar het Schotse Internatio nale Opvoedingsfonds, een instituut dat talentvolle Schotse jongeren de kans moet geven zich te ontwikkelen. Als Sean Connery over zijn geboorte land, waar hij jaren zwoegde als melkboer, cementmixer, metselaar en vrachtwagenchauffeur vóór hij via de musical „South Pacific" breedge schouderd op weg ging naar film- roem, aan de praat raakt is het duide lijk dat zijn liefdadige gebaar niet voorgeschreven werd door zijn publi- nery kon het enthousiasme van de heren met het geld niet bekoelen. „Diamonds forever" is het verhaal van een diamantsmokkel met grote gevolgen. Uit Zuid-Afrika verdwijnen grote hoeveelheden diamanten, maar het vreemde is dat ze nergens meer opduiken. Zelfs niet op de zwarte markt. Omdatiedereen op z'n vin gers kan natellen dat daar natuurlijk het geheimzinnige genootschap SPEC TRE van superboef Blofeld achter moet steken, komt Bond op de prop pen. Via de goktafels van Las Vegas, waar de met meer dan acteertalent „Diamonds forever" het optreden van de twee constante belagers van Bond, twee uiterst lief uitziende boeven, die achter de weke glimlach een arse naal aan venijnigheid mogen verber gen. Boef nummer 1 is de acteur Bruce Glover, al heel lang kleine rol len spelend in grote en minder grote Hollywood-produkties als „Franken stein contra het ruimtemonster" en „Blindfold" met Claudia Cardinale, en nu pas op weg omhoog via o.a. Stanley Kramers „Bless the Beasts and Children" dat veel applaus maar geen prijs kreeg op het filmfestival te Berlijn. Glover houdt er rekening mee dat hij met zijn boevenrol defi nitief doorstoot naar de top. Dat kan niet van zijn collega boef nummer 2 gezegd worden. Dat is Patrick Potter Smith, van huis uit bassist bij Shelly Manne en jazz-grootheid Thelonious Monk en bij toeval in de film geraakt om zijn opvallend komische uiterlijk. Zijn bolle ronde hoofd, voornamelijk van achteren begroeid met lang blond vlashaar, het intellectuele dienstfiets- je op een mopsneus met daaronder een treurige walrussnor, daaronder weer een mond vol tanden met in het midden een spleetje dat je ogen ge vangen houdt tijdens zijn constante grijns, het heeft de film-beeldhouwer in de Londense Pinewood studio's heel wat problemen gegeven. Want boef Potter zal straks als kelner Bond belagen met een vlammende pan met schasliks en in zijn eigen vuur omkomen. Aangezien daar geen stand-in voor gevonden kon worden moest Potters onnavolgbare hoofd in gips nageboetseerd worden. Potter Smith loopt rond als een vreemde in Jeruzalem en vindt het allemaal prachtig, maar bekende indertijd bij de pils in een Amsterdams kroegje dat die film verder voor hem niet zo hoefde. Regisseur van de ongeveer 8 mil joen dollar kostende verrassing voor onder de kerstboom is Guy Hamilton, een wat week aandoende onberispe lijk geklede typische Engelsman, die al eerder Bond onder handen had in „Goldfinger" en verder een groot aantal films maakte waarvan „Battle of Brittain", de verfilming van de Blitz-krieg boven Engeland, de meest opvallende was. Hamilton houdt rus- teitsagenten. Connery, met de stiff upperlip van de Angelsaksen en de zangerige tongval met de harde R van de echte Schot, is bezorgd over de economische en sociale toestand in zijn land, geeft commentaar op het sluiten van enkele grote dokken in Newcastle en zegt over het toetreden van Engeland tot de EEG: „Waarom nu al? Laten we eerst de rommel in eigen huis op orde brengen." Hij loopt over de „set" met de lichte lan derigheid van iemand die het nu al lemaal wel weet en zegt over zijn geheim-agenten-werk: „Ik denk al tijd, als het mij verveelt, dan moet het de toeschouwer toch zeker ver velen." Daarom heeft hij van dit nieuwe eenmalige contract gebruik gemaakt om, voordat de grijpgrage handen van geldruikende producers het papier onder zijn pen vandaan scheurden, met kleine lettertjes er de bedinging onder te prenten dat hij nóg een film voor hen moet maken, maar dan een die hijzelf uitkiest. En zelfs met die koppelverkoop van Con- begiftigde Lana Wood, een zusje van Nathalie Wood en wekelijks te be wonderen als het sexy vrouwtje van Lee Webber dat maar niet van haar nare man kan afkomen in Peyton Place, haar in het oog springende werk doet, en een superachtervolging waai-voor men in totaal zo'n 53 auto's nodig had, komt Bond in Amsterdam terecht. Daar kon hij ruim dertig keer oefenen om één keer uit zijn Aston Martin te stappen aan de Re guliersgracht en een trapgevelig grachtenhuis binnen te gaan, en mocht hij van de Magei'e Brug de Amstel inspringen, een taak die met liefde door een stuntman van hem werd overgenomen. Natuurlijk is Bond weer omringd met de schoon- sten der schonen, maar „leading lady" is de roodharige Jill St. John, een rasechte vrouwelijke bandiet met dubbele bodem die onder de naam „Tiffany Case" deel uitmaakt van de smokkelaars bende. Tiffany's is het beroemde diamantendomein in New York en Jill St. John ontleent er haar naam aan („Ik ben er geboren. Op de eerste verdieping toen m'n moe der haar trouwring uitzocht"). Behalve het op een boortoren boven de Stille Oceaan gelegen hoofdkwar tier van de sinistere Blofeld, wordt een der meest opvallende zaken aan tig zonder enige poeha de opnamen In het oog, maakt niet de driftige geba ren van een bezeten filmdirigent maar wordt door producer Saltzman geprezen als een man die „efficient werkt". Guy Hamilton zegt over zijn nieuwste Bond: „Bond is veranderd, hij is volwassener geworden. Net zo als Connery veranderd is, die nu veel meer geïnteresseerd is in hoe een film gemaakt wordt. Toen vroeger iemand tegen James Bond „Handen omhoog" zei, riep Bond driftig „Pas op, ik schop je ondersteboven" (Een wat simpele vertaling voor Hamil- tons „I'll kick the shit out of you"). Nu gehoorzaamt Bond gewillig en denkt na hoe hij de situatie op kan lossen. We moeten Bond natuurlijk ook veranderen omdat hij sinds zijn filmbestaan zo'n miljoen imitators heeft gekregen. Daarom moet ook al les steeds groter worden in de Bond films. Een achtervolging is niet zo maar een achtervolging, maar moet al het voorafgaande slaan. Een mooi meisje mag niet zomaar mooi zijn, maar moet meteen De Mooiste zijn." Wat trekt zo'n keurige Engelsman nu het meeste aan in het grove geschut van het James Bond verfilmen? „Na tuurlijk is het allemaal nonsens. Maar het is een prachtige oefening om steeds weer te zorgen dat de toe schouwers mee gaan doen De film kijker wil dat Bond in moeilijkheden komt, maar als het zover is moet je ze naar het puntje van hun stoel zien te krijgen. Een Bond-film is op z'n best, als de toeschouwers allemaal James Bond worden." In dat geval mogen de Nederlandse Bond-adepten zich alvast gaan oefe nen in zelfbeheersing. Want er zal straks met Kerstmis geen herdertje bij nachte meer rustig slapen als de Bond barst met zijn helse machines, duivelse vrouwen en schielijke schur ken. Wanneer de kerstboom schudt bij het navertellen en we geen kal koen meer keurig door de keel kun nen krijgen. BERT JANSMA ;gjgp;pp RECHTS: De twee lieve boeven uit de nieuwste Bondfilm, Bruce Glo ver en Potter Smith amechtig uitkijkend over het Amster damse Waterlooplein voor ze tot actie overgaan aan de hoofdste delijke Magere Brug. LINKS: Actrice Lana Wood, wekelijks heen en weer geslingerd tussen Lee Webber en Rodney Har rington in „Peyton Place" speelt in „Diamonds forever" een rol temidden van de goktafels van Las Vegas.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9