Concessiegemeenten SLF voor gemeenschappelijke regeling De kop van de LEIDATO is er weer van af Leiden en Oxford 25 jaar vrienden Rijnland nam afscheid van instructeur v. d. Mark TANDARTS ASSISTENTE Leidato huldigde voorzitter Culturele en sportieve uitwisseling TERDAG 28 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT J I K yertegenwo®rd,^ers va° een (tweede) stap gezet op weg naar dete vergemakkelijken, zullen B en V lagelijks-besturen van de concessie- omvorming van de SLF tot streekvoor- van Leiden de gemeenteraad maandag lïï! -m!? voorziemngsgebied zieningsbedrijf op basis van een ge- avond o.a. voorstellen nadere maatre de Leidse energiebedrijven hebben I meenschappelijke regeling. Om die stap I gelen m.b.t. de investeringen van d< de Sleutelstad „Ouderdoms zorgen" vierde 4 de lustrum LPHEN De leden van de bejaar- vereniging „Ouderdomszorgen" ben gisteren het vierde lustrum van vereniging met een diner in Avifau- broodmaaltijd in de St. Jozef een feestavond eveneens in Slfde zaal op luisterrijke wijze ge- Urgemeester Gallas van Alphen, de K. Verhage (79) van de Algemene [erlandse Bond van Bejaarden en de H, van Engelden, voorzitter van de •Bejaardenbond in Alphen waren rbij aanwezig om hun felicitaties te bieden. Exploitatietekort 1.426 voor KRV IATWIJK KRV kampt met een Joitatietekort van f 1.426,-. Dat is ncgal triest feit gezien de storm- tige groei die de vereniging het jaar heeft doorgemaakt. De om het grotere aantal leden loed te laten uitoefenen op de finan- i een contributieverhoging werd erwogen maar nog aangehou- te vergadering besloot de heren Oort Huiberts, aftredende beestuursleden, erelid te benoemen. Ook de heer el trad gisteravond af. Hun opvol- werden de heren J. van Eist, M. Paridon en J. Hoek. De laatste Idt secretaris. De heer Van Kesteren d met algemene stemmen herkozen voorzitter. Er meldden zich voldoen- leden aan om mee te helpen bij de w van de twee kleedkamers waar- de raad donderdagavond een kre- beschikbaar stelde. Prijsuitreiking TourdeLisse'71 jlSSE-LISSERBROEK Jan van teren, de „vader" van de Tour de ie heeft gisteravond in het Dorpshuis Lisserbroek de prijzen uitgereikt I de Tour de Lisse 1971. Tour-win- r Hendri van Steijn kreeg een race- |S en een aantal bekers. Voor num- f twee Albert van der Berg uit piwijk was er een polshorloge en r drie Ben Meijer kreeg een De tourmlsses kregen ingelijste inneringsfoto's. s een van de velen die gisteravond afscheid na Rode Kruis-instructeur v. d. Mark. OEGSTGEEST In aanwezigheid m de voorzitter van de vereniging Iietrode Kruis afdeling Rijnland jhr. T. A. J. van Eysinga, talrijke bestuursle den, stafleden van de Rode Kruis Ko- lonne. de kolonnekommandant dokter Den Haan; dokter D. Held en de vice- •zitter de heer B. M. Kooman als mede kolonneleden en jeugdleden werd gisteravond het Rode Kruis Lokaal af scheid genomen van de instructeur P. van der Mark. Als verpleger bij de Marine Bedrij- ;n te Oegstgeest kwam de heer van der Mark in aanraking met „Rijnland" hij heeft met groot enthousiastme sedert 1952 enkele honderden jongeren leid voor het E.H.B.O.-diploma. Voor al bij het Jeugd Rode Kruis heeft de heer van der Mark van zich doen spreken. Namens de jeugd E.H.B.O. van Warmond werd de heer Van der Mark herinneringstegel en een tweetal postzegelalbums aangeboden. Ook het staflid, de heer van de Horst (kolonne- leider), huldigde de scheidende instruc teur maar bood eerst namens de colon- zijn echtgenote een fraaie welgevul de plantenbak aan. Voorts ontving de heer Van der Mark een bijzonder mooie „Hobbylamp" vergezeld gaande van een aantal geschenkbonnen van Oegstgeest- Actief. Het afscheid werd bezegeld met een aanbieding van het beroemde Rode Kruis koffiekopje met schotel. Een grote verrassing was tevens de première van een tweeral door de Rijnsburgse film club vervaardigde film van het Rode Kruis demonstratie tijdens de 25e St. Jorismarsen en de driedaagse reis die men gemaakt heeft naar Hüttenthal. Tesamen met jonkheer T. A. J. van Eysinga reikte de heer Van der Mark mede voor de laatste maal de diploma's uit hetgeen vaak tot veel hilariteit aan leiding gaf. Diploma's help(ST)er(S) 3e; klasse: Mejuf- - Langemaere; Win) lakkei •"(KatwijkK d; C. C. de Grc SLF te overwegen, nadat het antwoord van de minister van Financiën, Binnen landse en Economische Zaken op hun schrijven van 19 juli jl. zal zijn ontvan gen. Die nadere maatregelen moeten dienen om de wrange gevolgen te zachten die de investeringsstop heeft voor de concessiegemeenten. Dit is het resultaat van het gesprek, waarvoor het gemeentebestuur van Lei den gistermiddag de concessicgemeen- ten in het stadhuis had uitgenodigd. De eerste stap in de richting van een regionaal energiebedrijf dateert van enkele jaren terug, toen alle concessie gemeenten zich uitspraken voor een „gemeenschappelijke regeling". Dat die regeling er tot dusver nooit is gekomen, vond zijn oorzaak in de opvatting dat het weinig zinvol zou zijn, een streek- voorzieningsbedrijf op te, richten, uit sluitend voor de concessiegemeenten ter wijl de engros-gemeenten hun mede werking weigerden met uitzondering van de gemeenten, verenigd in de Lugdunum (Nieuwkoop e.o.). In een leidend woord gaf de voorzitter vai vergadering, de Leidse wethouder financiën P. S. Harmsen, een terugblik op die episode om vervolgens de ont wikkelingen te schetsen, die zich sedert dien hebben voorgedaan. Ze vonden hun trieste dieptepunt in de ministerië le circulaire van 26 maart jl. inzake het beschikbaar stellen van kapitaal gemeentelijke investeringen. De consequenties daarvan werden de aanleiding tot de motie inzake de vesteringsstop voor de Leidse energie- De heer Harmsen stelde vast, dat de vergadering alleen belegd was om de mening van de concessiegemeenten te peilen over de oprichting van een streekbedrijf. Daarbij verklaarde hij dat B en W van Leiden nog geen enkel besluit genoemen hebben over de be heersvorm etc. De stemming van de concessiege meenten was aanvankelijk wat terug houdend. De burgemeesters I. J. P. Keijzer (Benthuizen-Moerkapelle), Stol wijk (Voorhout), J. ten Heuvelhof( Ha- zerswoude) en wethouder De Groot (Voorhout) achtten het onjuist dat de heer Harmsen de inhoud van het pre advies over de zaak waarover de Leidse raad zich maandag a.s. zal uitspreken, met zoveel geheimzinnigheid werd om kleed. „We hebben destijds al „ja" ge zegd tegen een gemeenschappelijke re geling: waarom dan deze vergadering niet gehouden, nadat de raad van Lei den zich maandag heeft uitgesproken weten niet waarover nu zijn we r echte concessiegemeenten", aldus de heer Keijzer. En burgemeester drs. F. K. Langemeijer van Warmond: „Lei den heeft de sleutels in zijn wapen: in hoeverre kan het concessies doen dat het zelf ook concessiegemeente wordt?" Uiteindelijk kon de vergadering zich toch accoord verklaren met de instel ling van een werkgroep „Het gaat er om, de investeringen buiten de centrale financiering te krijgen. De Wet op de Kapitaalinvesteringen biedt daartoe de mogelijkheden. De bedoeling van de Wergroep". aldus de heer Harmsen „is, dat Leiden inspraak heeft. Maar Leiden wil op dezelfde voet staan als de andere concessiegemeenten. Later kan altijd nog over de bestuursvorm van het streekenergiebedrijf gesproken wor- In de werkgroep werden benoemd de heer H. van der Horst van het Verifica tiebureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten als onpartijdig voorzitter, wethouder P. Harmsen, Lei den, de heer Visser, directeur van de afdeling financiën ter secretarie van Leiden, ir. Brooshooft, directeur van de SLF, de burgemeesters Langemeijer (Warmond) en Van Monlfoort (Nieuw koop mede namens de N.V. Lugdu num), wethouder C. Meerburg (Leider dorp) en burgemeester Keijzer (Bent huizen) als algemeen plaatsvervanger, ger. De engros-gemeenten waren hoe wel niet uitgenodigd op de hoogte gesteld van de bijeenkomst. Ze zullen op de hoogte worden gehouden van de komende ontwikkelingen omdat de mo gelijkheid tot toetreding voor hen moet open blijven. ALPHEN Zondagavond aanstaande concerteert de Engelse folkgroep „Spi- rogyra" in hett Joint House in Alphen Wethouder J. Lijten (links op de foto) knipt het touw door waardoor de ver binding met de zeppelin boven de Groenoordhal werd verbroken. De schaar kreeg de wethouder van Monique Siegelaar. Leidato-voorzitter Wolfslag kijkt Gevraagd voor spoedige indiensttreding D. J. KLEEN LEIDEN De kop van de Leidato is er weer af. Gisteravond heeft de beurs op volle toeren gedraaid. Alles verliep, op de opening na erg goed. De opening had overigens nogal wat voeten in de aarde. Oorspronkelijk was het de be doeling dat deze jubileum-Leidato geo pend zou worden door burgemeester A. J. Vis. Hiervan moest afgezien worden, omdat een vergadering over het woon- wagenproblecm de aanwezigheid van de burgemeester elders vereiste. De opening werd daarom verricht door de wethouder van economische za ken, de heer J. Lijten. Maar niet om half vier, zoals de bedoeling was. Ook de wethouder werd vastgehouden door gemeentelijke beslommeringen. De er- gadering over de positie van de S.L.F. zo belangrijk dat hij hierbij beslist aanwezig moest zijn. Het publiek, voor namelijk genodigden en standhouders, heeft zich echter niet verveeld, want in de tijd die overkapt moest woden, tra den de enige artiesten op de Leidato Saskia en Serge, op. Maar het kwam er iteindelijk toch van. Een half uur la ter dan gepland kon Leidato-voorzitter Wolfslag aan zijn welkomswoord begin- i. Een speech waarin hij zei, dat hij niet tex-ug wilde kijken op de laatste fien jaar maar alweer vooruit wilde zien naar de volgende, de elfde Leida to. Hierna het woord aan wethouder Lij ten, die allereerst zijn felicitaties over bracht aan het gehele Liedato-bestuur. De heer Lijten ging hierna in op de belangrijke plaats die Leiden inneemt als centrumgemeente. Dit wordt bewe- door het feit dat op de Leidato, 50 procent van alle stand ingenomen wordt door niet-Leidse ondernemers. In verband stelde de heer Lijten ook nog de binnenstad aan de orde, ook deze speelt een belangrijke rol in centrum gemeente Leiden. Na zijn speech moest de heer Lij ten om de beurs helemaal officieel te openen een touw doorknip- waarmee de enorme Zeppelin die boven de Groenoordhal zweeft veran kerd was. De schaar waarmee hij de daad moest verrichten werd hem aan geboden door Monique Siegelaar. Met enorm geloei ging, nadat de laatste vezel touw doorgeknipt was, een sirene, de ballon ging de lucht in. LEIDEN De opening van de tiende Leidato werd gisteren op een moment onderbroken door de secretaris-penningmeester J. van Zijp. Hij verzocht de heer J. Wolfslag een ognblikje op het podium te blijven staan. De woorden die de heer Van zijp sprak hielden een felicitatie in voor zijn medebestuurslid. Dan kwoorden ook, omdat hij zich tien jaar voor de huishoudbeurs heeft ingezet. Om deze dank uit te drukken werd aan de heer Wolfslag een echte voorzittersha mer aangeboden. Een hamer, die de oude van een wijnkopersgilde moest vervangen. Ook was er een persoonlijk cadeau van de mede-bestuursleden, een cnve'op- pe met inhoud. Na de heer Van Zijp, b ood ook de heer Milihan van de Stadsgehoorzaal-Groe- noordhal-restaurant zijn felicita ties aan de heer Wolfslag aan. Hij bood de heer Wolfslag een geschenk aan, een prachtige klok. De heer Wolfslag dankte beide gevers voor de fijne cadeau's en beloofde te trachten zijn werk in de volgende jaren met dezelfde t te doen. De deelnemers Als afsluiting van de officiële opening werd een samenvatting gegeven van de modeshow, die het modehuis Waals drie maal per dag geeft; een show, waarin ook de grotere maten aan bod komen. Zeven uur gisteravond werden de poor- weer wijd geopend voor het pu bliek, dat in grote getale naar de Groe noordhal kwam. Slenterend langs de stands en af en toe wat folders verza meld brachten zij met gemak de tweee- neenhalf uur door. In die tijd was ook de Leidato-prestatie-loop van start ge gaan. Tegen een uur of half elf begon nen de eerste stoere mannen binnen te druppelen. De Leidato is ook dit jaar weer goed begonnen, de show is zeker het bekijken waard. LEIDEN Het handjevol treinreizigers dat vanmorgen treinstellen weggestorven of de deuren van de coupés vroeg nog met de slaap in de ogen gedwee de komst van dezwaaiden open. Twee minuten later had het perron het trein richting Den Haag afwachtte keek verrast op toen omaanzicht van het spitsuur op een drukke doordeweekse dag ongeveer half negen op het perron aan de overkant een Zojuist waren aangekomen de ongeveer 100 Engelse gasten trein met juichende mensen binnendenderde. Nog maaruit Oxford die traditiegetrouw hun jaarlijks uitwisselings- nauwelUks was het knerpende geluid van de fors remmende bezoek aan Leiden brengen. De lijvige Engelse deputatie, onder leiding vair de Lord Mair, had slechts enkele ogenblikken nodig om te acclimatiseren op Leidse bodem. Handje schudden en een veelvuldig „how do you do" met het ontvangst comité bracht er direct weer de sfeer in. Vergeten was de lange boottrip vanaf Harwich, vergeten was ook de slaap. Welgemoed toog het gehele gezelschap richting Vijf Mei-hal waar bij een kop dampende koffie de eei-ste kennismaking met de gast heren en gastvrouwen werd ge maakt. Na de eerste ontvangst gin gen de Engelsen naar de adressen waar zij voor de duur van de uit wisseling zijn ondergebracht. De koffers van de Lord Mair werden naar het huis van burgemeester Vis gebracht en die van de loco-burge meester (de Sherrif) naar wethouder Kret. De rest werd ingedeeld naar beroep, hobby en opleiding. De scha kers bij de schakers, de gewichthef- fers bij de gewichtheffers en ook voor de hengelaars is een vakgenoot uitgezocht. CONTACT Het is dit jaar voor de vijfentwintig ste maal dat Leiden en Oxford in woners uitwisselen. Het begon alle maal in 1946 toen Nederland, vijf jaar verstoken van het contact met i de Engelsen, voorstelde om de vriendschapsbanden weer aan te ha len. Voor Leiden viel het oog op Oxford, eveneens een studentenstad. Het contact werd vooral op sportief gebied gezocht. Voetballers, atleten en zwemmers werden over en weer uitgewisseld om elkaar extra spor- j tief de loef af te steken. Ook andere evenementen kregen volop de aan- j dacht. Zo was er ook een uitwisse- I ling van bx-andweerlieden die haar fijn uit de doeken deden hoe in Engeland of in Nederland een fikse brandpartii in de kraag wordt ge grepen. Het sportieve element, in de beginjaren primair gesteld, heeft in de loop van de jaren plaats moeten maken voor een meer cultureel stempel. In '62 is men daarmee be gonnen. Nu kregen ook pottenbak kers en huisvrouwen de kans hun beste beentje in het buitenland voor te zetten. Dit alles werd doorspekt net excursies, modeshows en andere vermakelijkheden. In de afgelopen 'ierentwintig jaar hebben zich in Oxford en in Leiden heel wat humo ristische voorvallen afgespeeld. KAAS De heer Philipse, sinds achttien j^ar Oxfordvaarder en momenteel direc teur van de Sportstichting, weet zich De sportuitwisseling tussen de universiteitssteden Leiden en Oxford bestaat al 25 jaar. Dit is een „statiefoto" uit 1946. In het midden staat burgemeester Van Kinschot. Verder staan ook op de foto ivethouder v, Schaik, gemeentesecretaris mr. Bool en het gemeentebestuur en officials van Oxford. te herinneren: „Voor de Engelsen] namen we eens als cadeau een grote i Hollandse kaas mee. Nog maar nau- i hem overhandigd tv uitwisseling heeft niet altijd in het teken gestaan van sport en cultuur, Ook de romantiek was onder de deelnemers ruimschoots aanwezig wat wel blijkt uit de drie Oxford- Leiden huwehjken. Wat het dit jaar gaat wordenf^ten we natuurlijk niet maarl de start was inmiddels veelbelovend. De grote groep staat vandaag en de komende week nog heel wat verrassingen te wachten. Vanmiddag bijvoorbeeld strijden de Engelsen in het. zwembad „De Vliet" in een waterpolocompetitie tegen teams van de Leidse verenigingen LZC en „De Sleutelstad". Op hetzelf de tijdstip malen in Zoetermeer de pedalen rond in een wielerwedstrijd waaraan ook een team uit Oxford deelneemt. Enkele andere punten op het programma voordat de Engelsen volgende week vrijdag op „Ende geest" een afscheidsfeest wordt aan geboden: een bezoek aan de fototen toonstelling in het Waaggebouw, een 'rip naar Rotterdam met natuurlijk sen bezoek aan de Euromast. Als het „jarlijkse bezoek er weer opzit dan heboen sinds 1946 In totaal bijna 2000 nensen de uitwisselingstocht '■vor ue Xoordzee gemaakt

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5