Koos Postema met nieuw programma in komende winter voor de VARA Gratis reizen ÊcidóC Q0Wt0/nt ^"c*e'c aanPak Achter het Nieuws 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS Sport op radio en tv Heyermans komt op voor de middenstand in opgaande zon RADIO MAANDAG VAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 Groter kabinet Th'EN van onze vakbewegingsbladen heeft uitgerekend, dat de uitbreiding van ons kabinet met twee ministers en één staatssecretaris de natie per jaar een half miljoen gaat kosten. Dat zou dan nogal vreemd zijn in een regerings ploeg, die aangekondigd heeft het woord ..bezuinigingen" in haar vaandel te zul len zetten. En wat dan nog? Wanneer bedoelde twee ministers en éne staatssecretaris erin zouden slagen om een aantal zin volle besparingen door te voeren, kun nen we hun salaris en onkostennota dubbel-en-dwars terugverdienen. Mag nu eens één keer de tering aan de nering voorafgaan? y~ Andere kwestie is, dat de tijdelijkheid jyan diverse ministersposten en staats secretariaten meer benadrukt zou moe ten worden. Vaak krijgt een bewindsman of bewindsvrouwe een taak toebedeeld die typisch actueel is. Energiek werken gedurende vier jaar moet de problemen die in zon portefeuille zitten hun oplos sing nabij kunnen brengen. De volgende kabinetsperiode kan de bedoelde minis terspost of staatssecretaris weer ge schrapt worden.. En de post moet vooral niet in stand gehouden worden omdat Piet of Kees het er zo leuk zou doen. Overigens, laat eerder vermeld vak verenigingsblad niet treuren. Wanneer het schaduwkabinet met zijn mammoet- omvang in het zadel was gaan zitten, had de nieuwe minister van Financiën er een bestemmingsheffing bij moeten maken: voor de betaling van het legioen progressieve excellenties! (Va omroepcorrespondent Geachte voorzitter IfOERS en karakter van de Katholieke Volkspartij zijn zaken waarover "komende jaren menig hartig woord ge sproken mag worden. Maar wie de me ningsverschillen terzake wil symboli seren door de afgetreden partijvoorzitter Van der Stee te laten opvolgen door een driemanschap, kwartet of welke andere commune dan ook, gaat ons te ver. De KVP behoort in de nog steeds "moeilijke omstandigheden waarin ze ver keert, een krachtig dagelijks bestuur te "hebben, maar geen team van voorzitters met uiteenlopende inzichten. Trouwens: belangrijke beslissingen worden genomen door partijraad en bestuur, welke orga nen een voorzitter, als hij tegen de afge sproken lijn ingaat, ter verantwoording moeten roepen en zo nodig op zijn num mer dienen te zetten. Maar wanneer straks de praktijk wordt om te spreken van „geachte voorzitters", komt ook nog het moment waarop we eraan toe moeten voegen „met één van wie ik het roerend eens ben". Dan hebben we niet de democratie ten top geheven, maar nabij de rand van het graf gebracht. (ADVERTENTIE) In september kunt u met NS op uw 65 4- kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65-rkaart aan bet loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recbt op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Aankomst Bandoeng mogelijk vroeger (Van omroepcorrespondent) Zondag jl. kreeg een NOS-forum over de wenselijkheid v_n het staatsiebezoek aan Indonesië een plotselinge wending toen Bep Vuyk, buiten de orde eigen lijk, een persoonlijke aanval op oud- miinster Luns lanceerde omdat deze de Nederlands-Indonesische besprekingen van 1956 te Genève onnodig zou heb- ben laten mislukken. De heer Luns gaf toen onvoorbereid zijn visie op de gang van zaken des tijds: „We hebben Indonesië alles aan geboden wat het maar wilde, omdat we op de hoogte waren van het feit dat er een instructie van president Soekarno was om de conferentie per se - tot een echec te maken". Er was niemand in het forum die beter wist, ook Bep Vuyk niet, en Luns' visie vond dan ook geen weerspraak. Brand punt ging er gisteren nader op in. Dit in een gesprek met de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken van Indo nesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, dele- gateleider te Genève. Deze ontkende vrijwel alles wat de heer Luns gezegd had: er was geen instructie van Soe- karno, er was niet ruimhartig ingegaan op de Indonesische vtrlangens en bo vendien, in tegenspraak met wat Luns beweerde, Nieuw-Guinea stond uit drukkelijk op de agenda. Omdat de uitlatingen van de heer Luns nogal opzien gebaard hebben was het goed dat Brandpunt op de kwestie terugkwam. Aanmerking hebben we op de wijze waarop dit gebeurde. Na de „solo" van Luns met een „solo" van Anak Agoeng Gde Agoeng. Zodat er minstens nog één t.v.-programma nodig zal zijn (iets voor Televizier?) om de echte waarheid aan het licht te bren- Zo de heer Luns gisteren niet bereid of bereikbaar was, had men een ander lid van de Nederlandse delegatie om commentaar kunnen vragen. Men had ook in archieven kunnen duiken, of domweg in oude kranten want, zo zei de Indonesische oud-minister, het ANP heeft destijds een communiqué van de Indonesische delegatie gekregen. Het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie morgen om 19.45 en 21.25 uur via Ne derland II bevat de volgende onderwerp'-nwereldkampioen schappen wielrennen in Varese; Europese zwemkampioenschap- pen dames uit Bratislava; Euro pese zwemkampioenschappen heren in Uppsala; Autosport races om de Zandvoort-trophee. LANGS DE LIJN In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio morgen om 14.02 uur via Hil versum 3 wordt aandacht be steed aan: wereldkampioen schappen wielrennen op de weg in Varese; zwemwedstrijden om de Europacup voor dames in Bratislava; autoraces op het cir cuit van Zandvoort; betaald en amateurvoetbal; overzichten en uitslagen korfbal, handbal en honkbal. „Langs de Lijn" wordt gepre senteerd door Hans Kramer en Ton Blom. Samenstelling en re gie: Roel Rengers. is begrijpelijk. Het onderwerp stond eigenlijk buiten de orde. Maar Brand punt heeft dagen de tijd gehad om zich te informeren. Een beetje zonderling dat daar geen gebruik van is gemaakt! HILVERSUM. In de programma aankondigingen over het staatsiebezoek aan Indonesië staat vermeld, dat mor gen om 10.30 uur via Nederland I door de NOS een rechtstreekse reportage zal worden uitgezonden van de aankomst van het koninklijk paar in Bandoeng. De mogelijkheid bestaat, dat de aan komst in Bandoeng een kwartier vroe ger zal plaatsvinden. Mocht dit zo zijn, dan zal de rechtstreekse uitzending uit Bandoeng niet om half elf maar om kwart over tien beginnen. HILVERSUM De zondagavond staat in het winterseizoen bij de VARA goeddeels in het teken van 'n nieuw programma van Koos Poste ma. De opzet ervan is twee a drie persoonlijkheden samen over een onderwerp, een idee, te laten praten. Het is de bedoeling, dat de te inter viewen gasten voor een idee moeten staan, dat op het publiek een intri gerende werking uitoefent. Dit nieuwe programma, getiteld „Een groot uur U" wordt recht streeks uitgezonden uit studio Belle- vue te Amsterdam. In de formule van het bekende programma „Een klein uur U" komt geen wijziging, zij het dat de keuze van de onderwerpen dikwijls zal gaan in de richting van sociaal-me dische problemen. Ook zal evenals voorheen, weer regelmatig worden samengewerkt met ombudsman Mar cel van Dam. De actualiteitenrubriek „Achter Het Nieuws" heeft voor het nieuwe seizoen een andere aanpak gekozen. Op dinsdag zal eenmaal per maand aandacht worden besteed aan de bin nenlandse politiek. „Achter Den Haag" heet deze nieuwe rubriek, die wordt geleid door Frits v. d. Poel. Op woensdagavond, eenmaal per maand, is er nog een „Achter Het Nieuws" internationaal. In deze uit zending wordt steeds een actueel buitenlands thema aan de orde ge steld. Zoen van de juffrouw Op dinsdag, de nieuwe vaste tv- avond van de VARA. staat voorts 'n kort programma, getiteld en een zoen van de juffrouw". Het is een poging om de op papier gelijke kan sen voor kinderen, ook in de reali teit om te buigen tot die gelijke kansen. Ter ondersteuning van deze korte programma's zijn op een aan tal vrijdagen bovendien nog enkele uitzendingen van langere adem op genomen, welke sommige aspecten van het onderwijs uitgebreid behan- Het programma „Dagje Ouder" is van zaterdagmiddag naar woensdag avond verplaatst. De vorm zal ook enige wijziging ondergaan, aangezien de uitzending niet louter bestemd is voor 65 jaar en ouder, maar ook voor hen die de pensioengerechtigde leef tijd naderen. De presentatie blijft Jeanne van Munster veezorgen. Het jongerenprogramma verhuist van woensdagavond naar zaterdag middag. De opzet van deze uitzen ding is, dat de jeugd meer mag zeg gen wat haar dwars zit en waaraan ze ook zelf mag meewerken Dit pro gramma wordt gepresenteerd door Wim Bloemendaal. De nu al vele jaren bestaande ru briek „Koning Klant" gaat voort op de weg om de consument nuttige en objectieve voorlichting te geven. De in samenwerking met „Koning Klant" samengestelde uitzending „Water merk" mag zich in een overweldigen de belangstelling verheugen. Ombudsman De ombudsman keert 17 september terug op het scherm. Enige zaken waarop Marcel van Dam regelmatig terug zal komen zijn pleegkinderen, vooral de wat oudere, voor wie een pleeggezin moet worden gevonden; het vreemdelingenbeleid; mishande ling van kinderen; de woningnood en de bejaardentehuizen. Volgende patiënt Voor het winterseizoen heeft de VAR A-televisie enkele nieuwe film- Journaal 16.02 uur: Zangconcours bejaarden 17.00 uur: Tekenfilm 17.10 uur: Op expeditie in Noord-Amerika NOS: 18.15 uur: Zwemmen, samen vatting Europa-Cup 18.45 uur: Pip en Zip VARA: 19.05 uur: Arnie 19.30 uur: Hier is Lucy 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: Zomaar een Achter het nieuws 23.10 uur: Journaal en staatsbezoek NEDERLAND II NCRV: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: A present for Dickie 19.30 uur: Mijn idee 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: De opgaande zon, toneelstuk 22.55 uur: Zaterdagavondzang NOS: 23.05 uur: Journaal en staatsbezoek 23.15 uur: Wielrennen, wereld kampioenschappen HADIMASSA LUCILE BALL series geprogrammeerd. „Volgende patiënt" is een lichte reeks van twaalf afleveringen, die een wat on gebruikelijke kijk biedt op de me dische opleiding en de eerste stap pen van een jonge dokter in het art senvak. De VARA heeft een nieuwe serie getiteld „De wereld van Jason Kyn" ingezet, waarin Peter Wyngarde de hoofdrol speelt in de hoedanigheid van privé-detective annex schrijver Jason Kyn. Joe Mannix en zijn secretaresse zijn teruggekeerd in het winterpro- gramma Deze Amerikaanse politie serie is voorlopig geplaatst op de zondagavond. In oktober worden drie delen uit gezonden van de indrukwekkende Duitse produktie „Wie eine Trane im Ozean". De auteur die er in het Ber lijn van de jaren '20 getuige van was, hoe de leiding van de Komintern on belemmerd tweedracht in de arbeids- beweging zaaide, heeft dit werk voor j de televisie geschreven. In de maand september worden vier delen van het Russische epos „De Sombere Rivier" vertoond. In deze serie schildert de schrijver Vja- cheslav Sjoshkov het avontuurlijke verhaal rond de eeuwwisseling van een koopmanszoon die afzetgebieden voor zijn vader zoekt en daardoor Siberië bereist. Andere series die ge handhaafd blijven zijn Lucy Ball, Coronation Street en Arnie. Twee voor twaalf De quizes van diverse aard die in de loop der jaren onder regie van Ellen Blazer op het scherm versche nen, hebben zich veelal mogen ver heugen in een goede reputatie. Ook voor dit seizoen heeft Ellen Blazer een quiz ontworpen, getiteld „Twee "Voor Twaalf'. Deze quiz wordt een maal in de veertien dagen uitgëzon- Tot de hoogst genoteerde tv-pro- gramma's van de vorige winter be hoorde de spel-show „Een Van De Acht". Zowel in kijkdichtheid als waardering scoorde Mies Bouwman bij deze show hoge cijfers. In de for mule van „Een Van De Acht" is geen noemenswaardige wijziging geko- In de komende wintermaanden neemt de VARA weer twee shows over die Rudi Carrell maakt voor de Duitse televisie. Na het succes van Jelle de Vries' „Klatergoud" heeft de VARA dit muzikale vervolgverhaal weer op het programma geplaatst. In de regie van Rob Touber brengt de VARA deze winter een drietal pro gramma's op het scherm, waarin Jen ny Arean het middelpunt is. De makers van „Hadimassa" Dimi- tri Frenkel Frank, Wim de Bie en Kees van Kooten hebben andermaal voor hun programma een nieuwe op zet gecreëerd. „Hadimassa" zal een afgerond verhaal vormen. De voor naamste uitvoerenden blijven Ton van Duinhoven, Wim de Bie en Kees van Kooten. Hou liet scherm in 't oog Mijn idee Er zijn weer diverse uitvindingen in deze achtste aflevering te bekijken. De jury die deze uitvindingen beoor deelt, bestaat uit "Tanja Koen, Herman Emmink en Henk van Stipriaan. Zaterdag Ned. II 19.30 uur. Zwemmen Wielrennen Herman Heyermans leefde en schreef in een wereld in beroering. In de meeste van zijn stukken is een groot sociaal gevoel terug te vinden, dat zich keerde tegen misstanden en on recht. Of dat nu de visserswereld („Op Hoop van Zegen") of mijnwerkers („Glück Auf") betrof, Heyermans beeldde het menselijk leed uit dat de door hem verfoeide kapitalistische maatschappij de weerloze kleine man aandeed. De NCRV-televisie zendt van avond het door Heyermans in 1908 ■opgevoerde „De opgaande zon" uit. een toneelstuk dat de ondergang van een gezin uit de middenstand drama- Het vorig seizoen werd het opgevoerd door de „Stichting Nederlands Toneel" met in de hoofdrollen Hans Tiemeyer. Fien Berghegge en Etha Coster, onder regie van regisseur Jack Dixon, die het ook voor de televisie registreerde Misschien zijn een aantal zaken die Heyermans in zijn werk aansneed ge dateerd, zijn beste werk waar „De Opgaande Zon" en b.v. „Schakels" ze ker toe horen heeft zulke toneeltechni sche en menselijke kwaliteiten dat het ook vandaag nog de moeite waard is b.v. de strijd van het winkeliertje Matthijs de Sterke tegen het groot winkelbedrijf dat „De opgaande zon" heet. Zomaar een zomeravond In dit programma treden vanavond op Sylvia Alberts, Martine Bijl, Willy Al fredo, The Peddlers, Herman van Veen en Berend Boudewijn. Zaterdag Ned". I 20.31 uur. NEDERLAND I NOS: 10.30 uur: Staatsbezoek Indonesië 11.15 uur: Eucharistieviering 14.30 uur: Journaal 14.32 uur: Week journaal 14.52 uur: V erkeersinf ormatie 14.55 uur: De Verrekijker 15.05 uur: Avontuur in Regen- boogland, film 15.30 uur: Staatsbezoek aan Indonesië 16.00 uur: Aankomst koninklijk paar in Bandoeng NEDERLAND I NCRV: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: De Flaxton boys 19.30 uur: Netzilik, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: Hits voor tieners van toen 21.05 uur: Arsène Lupin, film Wielrennen, wereldkampioen schappen 18.55 i Pip Zip CVK/IKOR/RKK: 1900 uur: Woord voor woord 19.05 uur: Spirituals AVRO: 19.30 uur: Tarzari 20.20 uur: Journaal 20.35 uur: Muiterij op de Caine, tv-spel 22.25 uur: Javaanse Hofdans 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Ander nieuws NOS: 22.35 uur: Journaal en staatsbe 22.45 uur: Wielrennen, kam pioenschappen NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 22.50 uur: Journaal en staats bezoek NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Pip en Zip 19.00 uur: Journaal 19.15 uur: 19.45 uur: Studio Sport 20.35 uur: De schipper v; Picardie, film 21.25 uur: Studio Sport 21.50 uur: In vogelvlucht Ierland 22.40 uur: Journaal en staats bezoek. de 19.05 uur: Internationaal agra risch nieuws VARA 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: Tokio, documentaire i 21.10 uur: Geen tranen voor Joy, film NOS: 22.40 uur: Journaal en at^atsbe- O.a. Wereldkampioensch. wielrennen in i satirisch progr. 18.30 Licht ork. 19.30 Nws. 19.35 De Scala 1918-1926 20.05 Ko en de toto, hoorspel. 20.45 (S) Licht pl.progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM I KRO: 8.00 Nws. 8.10 Het levende woord. 8.15 (S) Badinerie: klass. muz. (gr.). 9.00 Nws beide: act. kroniek. 13.00 Nws. 13.10 (S) Klass. en moderne kamermuz. 13.55 Visioen visie: literair progr. NOS: 14.15 (S) the peoples sing: internat, korenwedstr. CVK: 17.00 Kerkd. van Baptistengemeente. 18.00 De kerk in de krant. IKOR: 18.30 Ontwikkel.hulp: Ja en Nee (III). 18.58 Wilde Ganzen. NCRV: 19.00 Nws. 19.07 (S) Sopraan liturgie. 23.00 Klass. verzoekpl.progr. 23.55-24.00 Nws. Corwin Vg. Zaterdag Ned. II 20.31 t De accountant Lome Austin, een man van middelbare leeftijd, zakt voor de deur van een kerk in elkaar. Greg Corwin krijgt hem op de operatietafel en bindt de strijd met de dood aan. Hij moet echter het levei. van de man opgeven, een leven dat Lome Austin zelf al lang had opgegeven. Zaterdag. Ned. I 21.55 uur. Wielrennen en zwemmen Een reportage van de wereldkampi oenschappen wielrennen in Varese in Italië en een reportage van de Euro pacup zwemmen voor dames te Bra tislava. Zaterdag Ned. I 18.15 uur. Zaterdag Ned. II 23.15 uur. Een reportage van de eerste dag van de Europacup zwemmen voor heren in Uppsala in Zweden, alsmede we reldkampioenschappen wielrennen te Varese. Zondag Ned. I 16.30 uur. Zondag Ned. I 17.00 uur. In vogelvlucht Een serie door de BBC gemaakt. De Ierse schrijver James Plunkett Kelly neemt de kijker mee in een helikop ter om de historische plaatsen en de schoonheid van zijn land te laten Zondag Ned. II 21.50 uur. Muiterij op de Caine Human. Verbond. IKOR: 10.00 Ontwlkke- lingsh.Ja en Nee (I). 10.30 Herv. kerkd. 11.25 Wilde Ganzen. 11.30 Ontwikkelingsh. Ja^en^ Nee ai). AVRO: 12.00 IS) Muz. naai. 13.35 Trefpunt: werkn. VARA: 17.00 (S) Licht ork. solisten. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.15 Dj progr. 18.40 VART-gram presenteert. 18.50 (NOS) W.K.wielrennen. 19.00 Zin zin: disc. VPRO: 19.30 Nws. 19.35 Kamerërk. v.d. ORTP en solist: klass. muz. 20.00 Ge vangen blijft gevangen: pi 'angenissen. A speeld: klass. 12.40 Med. 22.45 Radiojournaal, i) Late platen. 23.55-24.00 Nw" progr. NOS: 10.00 Nws. 10.02 Staatsbezoek aan Indonesië. AVRO: 11.00 Nws. 11.02 Mozaiek. VARA 12.00 Nws. 12.02 Met delijke groeten: verzoekpl.progr. 13.00 13.00 Nws, toneelagenda, 13.20 Opera-en Belcai 15.00 Sportprogr. (17.01 "-th. godsd. ultz. 19.00 Nw 10 Nws). 18.30 22.15 Lichte HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. .16 (S) Badinerie: klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 iet. 7.40 (S) Badinerie: klass. muz. 8.00 Nws. Een herhaling van 19 december 1967 met in de hoofdrollen in dit tv-spel. Ton van Duinhoven, Rudi Falkenha- gen en Gijsbert Tersteeg. De Caine. een torpedobootjager-mijnveger, ver keert op de Pacific in moeilijkheden. Stephen Maryk ontheft zijn comman dant van zijn taak, maar moet na de oorlog voor de krijgsraad verschijnen, beschuldigd van muiterij. Zondag Ned. I 20.35 uur. Florü 'IS Het geneeskrachtige kruid, genaamd alruin, dat Floris en Sindala hard nodig hebben voor hun vrienden, is alleen maar diep uit het land van Gelre te halen. Zondag Ned. II 19.15 uur. Javaanse hofdans De eerste van een serie reportages van het optreden van de „Koninklijke Javaanse hofdansers van het Sulta naat van Jogjakarta" in het Congres gebouw in Den Haag. Het is een dansdrama dat wordt ontwikkeld en gevormd door dans- en muziekdesknn- digen. waarbij de Vorst en zijn directe familie de eerste kunstenaars van het Hof zijn. Zondag Ned. I 22.25 uur. De schipper van de Picardie In de laatste aflevering van deze serie heeft schipper Durtol een baan. Zijn vrouw komt bij hem terug en alles lijkt weer goed te worden, totdat Dur tol een ondoordacht besluit neemt. Zondag Ned. II 20.35 uur. •uw) 10.00 (S) Muz. op dagmorgen: klass. muz. NOS: 10.15 De kc mende week In het Nederl. muz.levei KRO: 11.00 Nws. 11.03 V.d. zieken. 11.! 12.26 Med. t.b.v. land vs. 12.41 Hier en Nu; ca. 12.58 Radio 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Nede al. Spreker: dr. E. IHHPIH. Staatsbe: n Indonesië (NOS) NOS: 11.00 Nws. 11.03 Repertorium: Omroepork.: semikl. ii7.. VPRO: 12.15 VPRO-Maand.klass. nws en inf. over muz. 14.30 Schoolradk NOS: 14.50 Geloven in de kerk. 15.20 (S NOS-Jazz: Eurojazz. ir,.oO Nws. AVRO: 16 c kindermagazini

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2