WAT IS NU TIEN ROEPIA VOOR EEN AMERIKAANSE! POLITIE HOUDT HASJ-RAZZIA IN VONDELPARK \Y onderdoenster krijgt 12 dagen cel 9untenlijst bepaalt mate van onder invloed zijn 25 arrestaties Verzekering alpinisten noodzakelijk Surinaamse akbonden in conflict met regering Ixperiment Rotterdamse politie - 3A V - laeNsji - Hard werkenmaar geen samenwerking MENS IN DE MASSA (IV) jjAG 27 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT onzer verslaggevers) ISTERDAM De Amsterdamse s gistermiddag scherp opge lden tegen de half criminele ele- die het Vondelpark in bezit eigen te nemen, nu de vredige H>iezomer naar zijn einde gaat. politiemannen in burger erden onder het toeziend oog van officier van Justitie, mr. Van esse, een anderhalf uur durende e uit die zich concentreerde rond hippiecentrum Studio 7. Er wer- Dertien personen moesten later op vrije voeten worden gesteld, omdat ze slechts in het bezit bleken van nep-hasjiesj (matrasvulling) en nep- l.s.d. (gestampte suiker). Juist deze zwendelaars zou de politie het liefst achter slot en grendel houden, maai1 de huidige wetgeving biedt daartoe geen mogelijkheid. Bii de twaalf overgebleven arrestan ten werden onder meer een gaspis tool met patronen, l.s.d.-tabletten, mescaline en hasj gevonden. De hoe veelheden liepen in de kilo's. De speciaal afgerichte hasjiesj-hond die aan de actie meedeed, spoorde in de bosjes van het Vondelpark en onder een butagasfles in Studio 7 een hoe veelheid ijlings verstopte verdovende middelen op plus drie gestolen pas poorten en een aantal stiletto's. De politie hoopt dat het Vondelpark nu bevrijd is van de semi-onderwe- reld die zich er aan het vormen was. Woordvoerder Jagerman verklaarde gisteravond nadrukkelijk dat het po litieoptreden niet de hippies zelf had gegolden. De massale politieactie was volgens hem nodig geweest om dat er steeds meer klachten binnen komen over gestolen paspoorten en travellers-cheques, over illegaal wapenbezit en over opdringerige drughandel. Het Vondelpark dreigde de laatste weken het mikpunt te worden van randfiguren die finan cieel en zelfs crimineel voordeel pro beerden te slaan uit de reputatie van straffeloosheid die dit open luchtcentrum voor internationaal jeugd toerisme de afgelopen zomer heeft gekregen. r gelegenheid van het 2500-jarig bestaan van het door Cyrus de Grote ge- Me Perzische Rijk heeft de Sjah van Perzië uit eigen middelen een groot Irag beschikbaar gesteld voor scholenbouw. Op de foto een lokaal in één der nieuwe scholen. tvan onze correspondent) PARIJS Het Franse parlements lid Pierre Mazeaud, een fervent berg beklimmer, is van plan een wets voorstel in te dienen om voor berg beklimmers verzekering verplicht te stellen. De verzekeringspolis zou net als een rijbewijs pas mogen worden afgegeven nadat de aspiranten een test van bekwaamheid hebben afge legd. Mazeaud is op dit idee gekomen door het grote aantal ongelukken dit jaar in de Alpen. Nu reeds zijn 68 mensen omgekomen, van wie 47 op het massief van de Mont Blanc. Er zijn honderd mensen gewond geraakt. Het dodencijfer was vorig jaar 33. Veel ongelukken worden veroorzaakt door gebrek aan deskundigheid, over moed en gebrekkige uitrustigen van bergbeklimmers. De kosten voor reddingsacties, die worden uitgevoerpl door gidsen en een bergdivisie van de gendarmerie liggen zeer hoog. Alleen het opstijgen van een helicopter kost al 140 franc; een vlucht van een uur tweeduizend franc. Theoretisch berust de aansprakelijk heid voor de kosten bij de geredde persoon of personen, maar deze kun nen die vaak niet opbrengen. Voor de leden van de Franse alpinistenclub is de verzekering inbegrepen bij de contributie. RAMARIBO Tussen de vak- en en de regering in Suriname is geschil ontstaan over de benoe- van een minister van arbeid. De naamse vakbonden hebben de nunicatie met de regering verbro- aangekondigd tot actie over te nleiding tot het conflict is het oord dat premier dr. Sedney gaf brief van de vier vakcentrales begin deze maand waarin o.m. de eming van een minister van ar- werd geëist en werd aangedron- op besprekingen over een wijzi- het sociaal beleid, r Sedney antwoordde de vak- ■ales dat de voorziening in vaca- van ministers tot de competen- n de politieke partijen behoort, ambtenaren vakcentrale heeft bestuur gemachtigd alle vak smiddelen aan te wenden om een te maken aan „dit rampzalig be en een voor „de werknemers en mieenschap gunstig sociaal econo- ie situatie te scheppen". (Van een onzei UTRECHT „God heeft me de kracht gegeven om mensen te genezen. Als er mensen komen moet ik ze hel pen, blijven helpen. Doet u met me wat u wilt, maar ik kan niet anders." Dat zij mevrouw E. Prinse-Korte, beter be kend als „de wonderdoenster van Standdaarbuiten", gisteren voor het Utrechtse kantongerecht. De kanton rechter, mr. M. Burlage, veroordeelde haar voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst nu in een aantal gevallest in Utrecht tot twaalf dagen hechtenis. Daar hij niet twijfelde aan liaar „innerlijke drang om door te gaan", zette hij bovendien een flinke stok achter de deur: dertig dagen hech tenis voorwaardelijk. De officier van justitie, mr. M. Visser, had zes weken onvoorwaardelijk geëist. Dat wil niet zeggen dat mevrouw Prinse helemaal geen begrip vond bij het Kantongerecht. Mr. Burlage zei aan het begin van de zitting dat hij niet wil uitsluiten, dat mevrouw Prinse over pa ranormale begaafdheden beschikt. En hij \vas het eigenlijk wel eens met haar raadsman, advocaat-arts mr. Schuur- mans Stekhoven eens, c Prinse „in het diepst van haar weezn gebedsgenezeres" is. Toch een vrij zware straf dus, die mr. Burlage als volgt motiveerde: „Het is best mogelijk dat u een mussie heeft om mensen te genezen, maar u hebt zeker ook de missie om de wet niet te overtreden". In zijn pleidooi, waarin hij vrijspraak vroeg, zei mr. Schuurmans Stekhoven, dat mevrouw Prinse naar zijn mening niet strafbaar is. Hij ver wees naar twee arresten van de Hoge Raad. Die houden in, dat gebedsgene zing toegestaan is, maar dat men er geen handelingen bij mag verrichten. Dat laatste vond de raadsman een dubieuze zaak. „Bij mevrouw Prinse is het bovendien zo, dat die handelingen eigenlijk maar bijzaak zijn, zij is een geroepene, een bezetene, ze zegt tegen haar patiënten: Als je volledig vertrou wen in me stelt, zul je de kracht krijgen om te genezen. Maar de mensen hebben nu eenmaal die hang naar het magische, dat vinden ze niet meer bij een bevoegde geneesheer. Ze vinden de behandeling gewoon niet compleet als er niet van die rituelen aan te pas komen." TERDAM De Rotterdamse politiearts H. Cremers methode ontworpen, waardoor politiefunctionaris- zowel leken als medici zijns inziens snel, afdoend jn grote mate van objectiviteit kunnen vaststellen verdachte" weggebruiker het beruchte artikel 26 WWV en onder invloed) hebben overtredenof tenminste voor nader onderzoek in aanmerking komen. Hij is van ing, dat teveel weggebruikers, die onder de invloed tussen de mazen van het net doorglippen. Van- Cremers heeft een formulier samengesteld, dat niet vraagt naar de duidelijk omschreven ver- nselen, die de opgebrachte weggebruiker vertoont, dat die verschijnselen tevens een „waarderingscijfer" geelt. Het totale aantal punten geeft dan aan in welke de weggebruiker onder invloed is en of hij al dan niet laat mag worden geacht zijn voertuig naar behoren te aren. everen de volgende symptonen punten op: alcohol riekende adem (5) herige ogen de ogen (5) n rode gelaatskleur (5) •t onvast ter been zijn bij aanhouding of opbrenging evenwicht (25)rogev zwaaibewegingen of verlies (25) matige zwaaibewegingen (10) oogbewegingen of tx'illingen bij zijwaarts kijken (50) slecht formuleren (10) slechte herinnering (10) en allerlei min of meer abnormale gemoedstoestanden (10) De puntenwaardering is behalve op ervaring geba seerd op wetenschappelijke gegevens met betrekking tot verschijnselen bij weggebruikers, die alcohol gebruikt heb ben. Weggebruikers, die minder dan 15 punten „scoren" zijn niet duidelijk onder invloed. Scores tussen 15 en 100, 100 en 150 en van meer dan 150 punten duiden op respektievelijk licht tot matig, matig tot sterk en sterk onder invloed zijn. Die systeem is volgens dr. Cremers bij het nog heersende gebrek aan een methode, die niet zozeer afhandkelijk is van wat de verbalisanten ervan vinden, zeer bruikbaar. Het sluit in ieder geval ongenuanceerde privé-oordelen v^in verbalisanten ten voordele of ten nadele van verdachten voor een belangrijk deel uit. Tot nog toe gaan naar zijn mening te veel weggebruikers vrijuit. Dat zijn bijvoorbeeld de gewoontedrinkers, die door een sterke concentratie een vrij normale indruk maken bij de verbalisanten, maar slingerend hun weg vervolgen. De Rotterdamse politie heeft vanaf januari met dit systeem geëxperimenteerd. De proef is zo goed geslaagd dat men heeft besloten de formulieren te blijven gebruiken, vermeld dr. Cremers in het Algemeen Politieblad. "V'" De theeplantages van Poentjak, ergens tussen Djakarta en Bandoeng. BANDOENG „Een paar da gen geleden", zegt de Javaanse so ciologe naast me in de auto, „las mijn dochtertje me enbelc gege vens voor over Indonesië uit een of ander schoolboekje. En toen ik die droge dode getallen hoorde, realiseerde ik me eigenljjk pas het land eigenlijk is. Het greep me zo aan dat ik het over heb ge schreven. Moet jc luisteren!" Ze haalt een briefje uit haar tasje en leest: „Het eilandenrijk Indonesië bestaat uit 13.677 eilanden, waar van er 6.044 bewoond zijn. De door Frans Kessels l0,aJe landoppervlakte is 1.904.345 km1; de totale zeeoppervlakte 3.31.170 km1. De grootste afstand van Oost naar West is 5.110 km; van Noord naar Zuid: 1.888 km. De bevolking van Indonesië bedraagt 120 miljoen inwoners; 75 miljoen hiervan leven op Java!" Ik kijk uit het raampje naar buitenInderdaad, wat een mensen! De grote, brede weg voor en achter ons is overladen met één geweldige verwarrende en dwarrelende drom van kleurige en schichtige, snellende en sjouwende menselijke wezentjes, zover het oog maar reiken kan. Mensen op logge twee-wielige wagens, beladen met suiker riet, kokosnoten of mais, en bespannen met karbouwen die loom en sloom voortsukkelen; mensen op kleine lichte karretjes voortgetrokken ponies, die de indruk maken een kruising te zijn lussen een paard en een hond; mensen op fietsen. nauwelijks zichtbaar tussen de overstelpende hoe veelheden fruit of groenten, bossen geoogste rijstaren of uitpuilende busscis gras en hooi, waarmee ze hun vehikel beladen hebben; mensen te voet: vrouwen en meisjes, voortschrijdend met slanke gratie, een zware mand of korf vol kleurige nxarktproduktcn op het hoofd; mannen, voortdribbelend met kleine pasjes, met gekromde ruggen de opbrengst van hun akkertje torsend aan stokken over de schouders; kinderen, hollend en rennend, ravottend en spelend, gillend en vechtend tussen de voortschuivende levende massa. En aan de wegkant, mensen in de kleine eethuisjes en drinkhuisjes en rusthuisjes en wachthuisjes en winkeltjes en stalletjes, die allemaal hetzelfde zijn: armoedig en pri mitief opgetrokken van bamboe en planken. En daar onder de vruchtenbomen en bloemenbonxen; mensen in de mais-, kokosnoten-, thee-, koffie-, bananen-, en suikerriet plantages, die zich groen en rijk en heerlijk koesteren in de stralende zon. En nog verder weg. op de grandioze, geterrasseerde heuvels en bergen, talloze kleine, kleurige slipjes van mensjes, werkend op de sawah's. verig opflikkert in het heldere licht. „Deze mensen hier om ons been worden veronder steld dit land op pootjes (e zetten. Ze wérken ook, beel erg hard zelfs; iedereen is bezig, dag-in dag-uit, maar het gaat allemaal veel te primitief. Er is geen samenwerking; hun methodes zijn veel te ouderwets en er is zo goed als geen begeleiding van boven af. Nog geen tien percent van de bevolking werkt niet een dusdanige efficiency, dat zc iets bjj te dragen heeft aan de ontwikkeling van het land. De Europeanen, Indiërs en Chinezen moeten het denk werk doen, de economie in stand houden. Sockarno drong er steeds op aan dat de Indonesiërs het zelf moesten doen, maar dat kon niet: ze hadden het veel te druk met in „President Soeharto heeft het gelukkig weer aange durfd buitenlanders hier te laten investeren, maar toch hebben Soeharto en zijn regering een onmogelijke taak op zich genomen. Waar moeten ze aan beginnen in een der- ilg door hen je ai gelijk uitgestrekt rijk? Is het verwonderlijk dut men zich alleen maar bezig kan houden met Java. en geen tijd of geld ter beschikking heeft voor de rest van dit waan zinnig grote eilandenrijk? En dan weer! Waar moeten ze beginnen op Java? Er is woningnood; er is werkloosheid! Voor woningbouw is geld nodig! Voor werkgelegenheid is ook geld nodig! Er is geen geld! Hel hele eiland zit vol mensen; ieder bruikbaar stukje landbouwgrond is al in ge bruik. Dus op agrarisch gebied hoeven we het ook niet te zoeken, Maar waar dan, waar dan?" We stoppen in een dorpje een rij hutjes en huisjes langs de weg waar een keurig restaurant en een Ja vaans eelhuisje naast elkaar staan. We kiezen het eet huisje. Als we uit de auto slappen, komen twee jongetjes van een jaar of tien naar ons toe, en een van hen zegt: „Ik zal uw wagen bewaken!" Mijn reisgezellin geeft de jongen een briefje van tien roepia. Hij val post bij de wagen. Zijn vriendje rent opeens snel weg naar een prachtige rode sportwagen, die enkele meters van ons vandaan voor het restaurant stopt, en waar een Ameri kaanse dame uitstapt. „Wagen bewaken, mevrouw?", vraagt hij beleefd. „Maak dat je weg komt", zegt ze nijdig, en loopt het restaurant binnen. Hel jongetje blijft rustig staan, steekt dan enkele vingers iru zijn mond en fluit twee keren hard en schel Het gaat allemaal heel, heel erg vlug: kleine jongetjes, twintig, misschien vijf cn twintig, schieten tussen dê hutjes en huisjes vandaan, rennen op de sportwagen toe, en houden zich daar heel even maar zeer intens mee bezig met ijzeren slaven, stukken hout en messen. Dan verdwijnen zc weer, even snel als ze ge komen zijn. Gillend en zwaaiend met haar armen komt de Amerikaanse naar builen hollen. Stampvoetend van woede begint zc dan te huilen. De tranen lopen over haar gezicht. De sociologe aan mijn zij zegt rustig: „Dc tien roepia heeft ze in ieder geval nog!" Als we aan een tafeltje heb ben plaats genomen, zegt ze: „Die kleine jochies hebben niets, totaal niets, ers wat betekenen 10 roepia voor die Amerikaanse? Tenslotte is het de gewoonte je wagen te laten bewaken hier. Met zo'n jongetje als wachtpost is je wagen veilig. Je hebt zelf gezien dat in Djakarta nau welijks een wagen rondrijdt met ruitenwissers, buiten spiegels, radio-antennes of wieldoppen. Je hoeft je wagen maar even onbewaakt achter te laten, en je kunt er zeker van zijn dat alles wat enigszins los zit, verdwenen is. Over het algemeen heeft men een groot respect voorde Blanken, vaak nog meer dan voor de Indohcsiers zelf, juist omdat de Blanken zo vriendelijk ero betrouwbaar zijn. Maar dc Blanken moeten wel onthouden dat dit ons land is. en dut we niet over ons laten lopen. Voor 45 roepia eten we een heerlijk dinertje van zes gangen de kip die dc eigenaar van het celhuisje ons aanprijst, en die nog niet een touwtje om haar poot aan een boompje staat vastgebonden, wijzen we vriendelijk af. Ze ziet er met haar uitstekende bótten niet zo heel erg geweldig uit stappen dan weer in de auto en rijden verder. Langs de weg staan lange rijen bosjes rijstaren, als kunstwerken rechtop gezet, te drogen in dc zon. Elders weer liggen rijstaren op matten op het wegdek, en de rijst wordt door dc eroverheen razende auto's goedkoop cn efficient gedorst. Vlak vóór Bandoeng moeten we op de drukke weg wachten voor een spoorwegovergang. Dc slagbomen zijn wel niet automatisch, maar werken toch afdoende. Een lange bamboestok, die door twee mannen aan de uit einden wordt vastgehouden, verspert de weg. Als dc trein voorbij is gereden, schreeuwen dc mannen luid, geven een teken aan de auto's dat ze door moeten rijden, en gooien de bamboestok langs de weg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9