JE LEEFT MAAR TWEEMAAL Gouden speld voor aftredende Wempe Katwijkse raad over tot beperkte openheid Open jeugd centrum kan nog niet open TIEN MILJOEN VOOR AANLEG RANDWEG Groenvoorziening in Alphen wijkt voor bowlingcentrum PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 197K KATWIJK Het rapport dat de commissie ad hoc had ingediend over openheid in het gemeentebestuur is niet met onverdeeld enthousiasme ontvangen in de Katwijkse raad. Marius de Vries van de Vrije Lijst toonde zich diep teleurgesteld. Het zat hem nog steeds dwars dat hij niet in de commissie zitting had gehad. Hij deed de raad nog een paar suggesties aan de hand: alle commissies, behalve die van financiën, grondzaken en agglomeratie, openbaar en de mogelijkheid tot discus sie met het publiek na de vergadering. De heer Van Raalte van de CCP wilde dat alle raadsleden alle commissiever gaderingen kunnen bijwonen. De heer Haasnoot van de CHU ging nog een stapje verder door voor te stellen dat een lid van iedere fractie de vergaderingen van B en W moet bijwo nen. Tot zover de suggesties. Het werd nog even aardig toen de raadsleden gingen zoeken naar de oorzaak van het gebrek aan interesse bij de burgers. De CHlTer Berkhey gaf de Leidse kranten de schuld. Deze dagbladen, zei hij, schieten te kort met de publiciteit rond de raadsvergaderingen. Mr. J. van der Plas was het hiermee eens. Hij achtte de wijze waarop de kranten deze zaak aanpakken tot een bijna niet meer ver antwoord minimum gedaald. De burge meester zei wel begrip te hebben voor de handelwijze van de kranten. „Zij kunnen blijkbaar moeilijk anders ge- OEGSTGEEST Het „Open Jeugd- en Jongerenwerk" In Oegstgeest gaat voorlopig nog niet open. In een schrij ven aan B. en W„ gemeenteraad en vele anderen heeft het stichtingsbestuur van dit „teleurstellend doch reëel be sluit" bekend gemaakt. Het bestuur schrijft dat de voorgeno men opening op 1 september a.s. niet kan doorgaan omdat de termijn waar op subsidies, huurcontract en verbou wing geregeld moesten worden, te kort bleek. „Bovendien" zo schrijft het bestuur „is de huidige groep van mening, dat de interne organisatie voor zo een centrum zo een grote verant woordelijkheid is, dat zij een langere voorbereidingsperiode en een uitbrei ding van de groep noodzakelijk acht". Het stichtingsbestuur streeft er nu naar, het centrum per 1 januari 1972 te openen, in de stille hoop dat dan alle zaken geregeld zijn. Woonwagen affaire kostte Katwijk ruim 3,5 ton KATWIJK De raad van Katwijk is gisteravond nog even teruggekomen op de woonwagenaffaire die de plaats vo rige week zo bezig gehouden heeft. De CCP-fractie had over dit onderwerp een brief geschreven aan B. en W. met de vraag wat er met de schade die de mensen in Katwijk hebben geleden wordt gedaan. De heer Vermeulen antwoordde dat deze schade is opgegeven bij CRM. De houding van de raadsleden ten opzichte van het autoritaire optreden van de burgemeester vorige week was erg po sitief. Iedereen bleek het schitterend te vinden dat de zaak op deze manier was opgelost. Drs. Van Raalte en mr. Van der Plas legden echter de vinger op de wonde door op te merken dat er eigen lijk helemaal niets opgelost was. De heer Van der Plas zei te vrezen dat de woonwagenbewoners op dezelfde ma nier gediscrimineerd gaan worden als men in Zuid-Afrika met bepaalde be volkingsgroepen pleegt te doen. De bur gemeester zette hierna in een uitvoerig betoog nog eens het hoe en waarom van zijn handelswijze uiteen. Hij maakte ook nog een paar aardige cij fers bekend. Katwijk heeft dit jaar f354.500 uitgekeerd aan woonwagenbe woners. Men gaf 13 caravans, 26 auto's en betaalde f 18.000 voor reparatie. Voor onderhoud van de mensen trok het f 128.000 uit. Muziekschool in Bodegraven start BODEGRAVEN Met ingang van volgende week gaat in Bodegraven een muziekschool van start. De heer R. Roeterdink, orkestmusicus bij de Kon. Militaire Kapel begint 4 september muziekles te geven in de openbare school aan de Kerkstraat en in de Pr. Beatrixschool in de Dronen- wijk. Hij wordt daarbij geassisteerd door de heren P. Roes, P. Krieg en J. Hoekstra. Er zal les worden gegeven in algemene muzikale vorming; voorts kan men les krijgen op piano, klarinet, dwarsfluit, saxofoon, trompet, hoorn, trombone, tuba en cello. De kosten zijn 10 gulden per maand. Morgen kan men zich als leerling opgeven in de Eras- musschool. Het muziekgezelschap Tri omf heeft overigens sinds kort ook een pijperkorps. Instructeur van het korps is de heer Riemens. Hogere tarieven gas en water WASSENAAR Burgemeester en wethouders tellen de raad voor de wa tertarieven verder aan te passen aan de in Den Haag geldende terieven. Op basis van de nu geldende tarieven moet voor 1972 een verlies op het waterbe drijf worden veracht van f 74.000. Voorgesteld wordt, de tarieven met 5 cent per m3 te verhogen. Daardoor kan voor 1972 in plaats van een verlies van f74.000 een winst van f26.000 worden geraamd. Tegelijkertijd wordt ook voorgesteld de gastarieven te wijzigen overeenkomstig het advies van SROG, (Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening). Bij de nieuwe tarieven komt de tariefgroep voor een verbruik tot 300 m3 per jaar te vervallen. Katwijk heeft twee zilveren raadsleden KATWIJK Gisteravond zijn mr. J. van der Plas en wethouder C. van der Plas gehuldigd omdat zij 25 jaar zitting hebben in de gemeenteraad. Burgemeester Vermeulen prees de beide heren uitvoerig voor hun verdien sten die ze voor de gemeente Katwijk hebben gehad. De heer van der Pais, voortgekomen uit de vakbond, is al sinds 1958 wethouder. Hij heeft zich, zo zei de burgemeester en na hem ook de namens de raad sprekende A. Pronk, vooral ingezet voor sociale zaken, huis vesting, goede scholen e. d. Mr. J. van der Plas was wethouder van 1958 tot 1966 en heeft vooral de functie van schakel tussen WV en gemeente ver vuld. De burgemeester overhandigde hen een grote kist sigaren. IN KATWIJK Huisvuil wordt voortaan 1 maal per week opgehaald KATWIJK Katwijk gaat definitief overschakelen naar het gebruik van plasticzakken bij het vuil ophalen. Er ontstond gisteravond enige deining rond de vraag of men dit vuil een of twee maal per week op moest halen. De heer Vink van de CHU vond dat in het seizoen beter zou zijn als men het vuil twee keer op zou halen. In de hierna volgende dfscussie maakte vooral CCP 'er Timmermans zich verdienste lijk. Hij slaagde er echter niet in zijn denkbeelden op voldoende mensen over te brengen. Negen raadsleden stemden tegen en veertien voor het eenmaal per week ophalen van het huisvuil, LEIDEN Enigszins beducht voor smook en vonken, heeft de charman te gastvrouw van „De Luifelbaan", Josephine Akerboom, gisteravond een dozijn vuurpijlen afgeschoten. Als heldere sterren boven de daken van de flats trokken ze heinde en ver de aandacht op Vijf-Meilaan en Bevrijdingsplein, waar de viering van het tweede lustrum van de win keliersvereniging begon. Onmiddel lijk nadat de vuurpijlen verschoten waren, floepte aan de gevels boven de luifels die de vereniging haar iaam geeft een volledige dieren tuin van illuminatiedieren aan. Het feestelijk karakter van deze koop avond werd nog benadrukt door een muzikale show door „Jong Vios" uit Zoeterwoude. Hoogtepunt, tevens slot van de feestelijkheden, zal de braderie en feestmarkt zijn, die za terdagmiddag 4 september, op het terrein voor de winkels gehouden Geldlening van twee miljoen WASSENAAR De gemeente Was senaar heeft van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een aanbie ding onvangen voor een geldlening, groot f2 miljoen tegen eenrentevergoe ding ontvangen voor een geldlening, looptijd van 25 jaar. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dit aanbod te accepteren en de lening aan te wenden voor consolidatie van de vlottende schuld, die per 1 juli j.l. f5 miljoen bedroeg. Uitvoering in fazen WASSENAAR De voorbereidingen voor de aanleg van de Randweg zijn thans zo ver gevorderd, aldus schrijven burgemeester en wethouders aan de raad, dat een definitief schetsplan is ontworpen. Dit plan kan echter nog niet in alle opzichten definitief worden ge noemd onder meer omdat er met Rijks waterstaat nog verder moet worden overlegd over de aansluiting van de nieuwe weg op de Rijksstraatweg. Omdat dit overleg nog wel geruime tijd kan duren hebben burgemeester en wethouders besloten de Randweg in ge deelten aan te leggen. Als eerste ge deelte zou in uitvoering genomen kun nen worden het wegvak vanaf de Oost- dorperweg tot de Van Duivenvoorde laan. Daarbij kan tijdelijk op een een voudige wijze een aansluiting op de Kokshornlaan worden benut voor Bezwaar tegen toewijzing woning WASSENAAR Een aantal bewo ners van de Achterweg heeft zich on langs met een brief tot de gemeente raad gewend, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de toewijzing var woning Achterweg 36 aan een bepaald gezin. Burgemeester en wethouders hebben daarover nu een uitvoering nota aan de raad doen toekomen. Degene aan wie de bewuste woning werd toe gewezen bewoonde voorheen een van de noodwoningen aan de Havenstraat. Toen de betrokkene aan de beurt was om uit de noodwoningen te verhuizen bleek dat niet te realiseren omdat geen enkele eigenaar dit gezin als huurder accepteerde. Er bleef toen voor de ge meente maar één mogelijkheid open, namelijk het gezin een woning toewij zen, die eigendom is van de gemeente. In juni hebben burgemeester en wet houders besloten het gezin in aanmer king te brengen voor de aan de ge meente toebehorende woning Achter weg 36. Tragische bijzonderheid, die niet in het stuk van burgemeester en wethouders vermeld staat: kort na het tekenen van het huurcontract en het afgeven van de sleutels voor de woning aan de Achterweg werd de nieuwe huurder dodelijk getroffen bij een vechtpartij op het Kaageiland. ALPHEN In de raad van Alphen zijn gisteravond bezwaren gerezen te gen de bonw van een bowlingcentrum aan de Sportlaan. Volgens mevr. Hard- ijzer wordt een stuk groenvoorziening opgeofferd. Wethouder Duin antwoordde dat er geen acceptabele vervangende mogelijkheid was gevonden en B. en W. zien de bowling toch wel graag in Alphen komen. De raad was het daar- De raad ging ook akkoord met de aankoop van het Kasteel in Ridderveld. Motief voor de aankoop is, dat ook Vragen over vuilstortplaatsen WASSENAAR de heer L. G. Ooster link heeft burgemeester en wethouders schriftelijke vragen gesteld over het euvel van het dumpen van giftige stof fen op vuilstortplaatsen. Hij vraagt of iets dergelijks ook al op de gemeente lijke stortplaats aan de Hogeboomseweg en in de Johan de Wittstraat heeft plaats gevonden. Verder vraagt het raadslid een verordening te ontwerpen, die het onmogelijk maakt, dat afval stoffen uit andere gemeenten hier ge dumpt worden. Rijnlanders maakten bedevaart naar Kevelaer TER AAR Vierhonderd pelgrims Vijf leden van de muziekvereniging Arti uit Ter Aar gingen voorop bij de intocht in het bedevaartsoord, waarna pater Radboud de Groot een toespraak hield over het thema van pelgrimeren. Pastoor J, N. van Rossum uit Lange- raar hield een causerie over de beteke nis van de offerkaars, om anderen licht te geven. In de basiliek van Kevelaar preekte pastoor A. den Haan in de avond over de betekenis van het gezinsleven voor kerk en maatschappij. Medailles werden uitgereikt aan me vrouw Van Goor-Pellemans, die de pel grimstocht voor de veertigste keer mee maakte, en mevrouw Ooms-Voortwist, die een zilveren bedevaart maakte. Pastoor Niekerk uit Roelofarendsveen droeg de tweede avond een plechtige hoogmis op. Hoogtepunt vormde hierbij de lichtprocessie, gevolgd door een pre dikatie door de heer Drost uit Benne- Op de derde dag werden de overleden leden van de Broederschap herdacht, en nam men weer afscheid van dit bede vaartsoord. prabo - leiden boekhouden duits duits engels opleiding voor praktijkdiploma conversatie diploma spreekvaardigheid - lessen in rembrandt-lyceum - inl.: w. de greef, leiderdorp, tel. 42S32 nadat het kerkelijk centrum 1,5 jaar gereed is, in Ridderveld behoefte zal zijn aan een gebouw, dat voor diverse manifestaties gebruikt kan wor den. Applaus klonk van de publieke tribune op toen de raad akkoord ging met een voorstel 70 mille beschikbaar te stellen voor een bescheiden atletiek- accommodatie voor AW'36. De Al- phense raad ging verder ook akkoord met het ontwerp gemeenschappelijke regeling brandweer Rijnland. Parkeerverbod Bleiswijkseweg ZOETERMEER Aan beide zijden van de Bleiswijkseweg, vanaf de krui sing met de Binnenweg-Fokkerstraat tot aan de oostelijke grens van de bebouwde kom, zal een parkeerverbod worden ingesteld, met uitzondering van het parkeren in de parkeerhavens. De langs de Bleiswijkseweg geparkeerde auto's vormen door de toename van het verkeer een gevaar voor de veilig heid. ontlasting van de Van Zuylen van Nije- veltstraat. De gronden die nodig zijn voor dit eerste deel zijn volledig eigen dom van de gemeente. De kosten van de aanleg van de Randweg, vanaf de aansluiting op de Katwijkseweg tot de Deylerweg worden geraamd op f 10.000.000. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dit krediet beschikbaar te stellen, aarvan f 2.812.000 nodig is voor de uitvoering van de eerste fazé. TBS won met dubbele cijfers van Jumpers LEIDEN In de prachtige studen tensporthal aan de Wassenaarseweg heeft het Leidse Bona stars een nut tige oefenwedstrijd gespeeld tegen de rayonklasser Jumpers uit Den Haag. Deze ploeg is het vorig seizoen net niet gepromoveerd naar de landelijke eerste klasse en heeft nu ook, naast de oud-Bona Starsspelers Han Wallaart en Humphrey van Haver, oud-SVE'er Jan van Reenen in de gelederen, zodat men dit team toch een zekere sterkte toe mag kennen. Dat de Leidse Stars deze fors spelende opponent toch met 7437 terugwezen mag hoopvol ge noemd worden. Scores Bona Stars: Jaap 21, Peter de Jong 15, Frank van Ma- strigt 8, Wim Stol en Rob Wallaart 6, Har Stol, André de Jong en Leen van Paridon 4, Elco Rosario en Jaques van Berge Henegouwen 2. Geen lom-school in Wassenaar WASSENAAR In een nota aan d< gemeenteraad geven burgemeester ei wethouders een overzicht van de pogin gen die zijn ingesteld om in Wassenaar te komen tot de stichting van een school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (een z.g. l.o.m.- school). In de loop van de besprekingen bleek, dat het aantal kinderen, dat voor plaat sing op een dergelijke school in aan merking kwam, te klein was. Een der gelijke school zou alleen mogelijk zijn als de gemeente Den Haag een deel van zijn leerlingen naar de Wassenaarse school zou sturen. Het antwoord het Haagse gemeentebestuur was echter niet zonder meer positief. Burgemeester en wethouders zijn mening, dat het op dit ogenblik geen zin heeft verdere pogingen te ondernemen. De commissie onderwijs heeft zich met dit standpunt van burgemeester wethouders verenigd en heeft de wens uitgesproken, dat zo spoedig mogelijk zal worden onderzocht of tot aanstelling van een z.g. remmdial-teacher in Was senaar kan worden overgegaan. Paauwvijver krijgt fontein WASSENAAR In verband met het te lage zuurstofgehalte in de vijver achter het raadhuis „De Paauw" stellen burgemeester en wethouders de raad .voor een fontein in de vijver aan te laten brengen. De bedoeling is, de fon tein te voorzien van een kunstwerk. De Voorburgse beeldhouwer Aart van den IJssel zal daarvoor een ontwerp maken, als de fontein zal zijn geplaatst. De fontein zal behalve een middenstraat van ongeveer 15 meter hoogte ook „zij- stralen" bevatten en voorzien worden van een onderwaterverlichting. De kos ten worden geraamd op f 24.624. OEGSTGEEST De heer J. Splinter is de nieuwe voorzitter geworden van ASC. Hij volgt in die functie de heer A. Wempe op, die tw. negen jaar de scepter over de vereniging te hebben gezwaaid, zich om gezondheidsredenen heeft teruggetrokken. Bovendien stelde de heer Wempe „is er tussen mij en de jeugd een kloof ontstaan van twee generaties. Het wordt tijd dat de bezem er in gaat en er jong bloed komt". Wempe, die reeds eerder in z{jn bestuurlijke carrière tot erelid is uitgeroepen, kreeg gisteravond tijdens de algemene jaarvergadering de gouden speld, uitgereikt door vice-voorzitter mr. J, J. de Jongh, (foto) die evenals de heer M. Kallenberg werd herkozen in het bestuur. De heer K. v. d. Berg nam de plaats in van de zich terugtrekkende tweede secretaris C. v. Geen. Voorzitter Splinter neemt voorlopig ook nog het voorzitterschap van de jeugdcommissie waar. James Bond 007 alias Seam Connery er is maar één James Bond en dat is Sean Connery LUXOR Een groot aantal ge heimagenten heeft de afgelopen ja ren de grote James Bond 007 van zijn troon proberen te stoten, maar met „Je leeft maar tweemaal" heb ben de heren Broccoli en Saltzman overduidelijk aangetoond dat er maar één James Bond is en dat is Sean Connery, ook al maakt hij in deze rol een wat verveelde en on geïnteresseerde indruk. „Je leeft maar tweemaal" is een zeer vrije bewerking van Ian Fle mings roman Dat is misschien maar goed ook, want het boek is echt niet een van de beste uit de serie. Nie mand minder dan griezelverhalen schrijver Roald Dahl zette zich aan het scenario, dat tenslotte van het origineel weinig meer overliet dan de titel, de naam niet het uiterlijk van de hoofdschurk, het huwelijk van Bond met een Japanse en het feit, dat de geschiedenis zich in J pan afspeelt. Ken Adams decors i fantasie staan garant voor een ev< onderhoudend als vaak geestig film- avontuur ook al steekt Connery dit keer niet in topvorm. Lewis Gilbert voerde de regie en toont duidelijk aan dat het. niet per sè Terence Young behoeft te zijn, die de Bond film moet regisseren. Met Ken Adams en het producententrio Broc- colo-Saltzman achter zich kan iedere vakman het. Demetrius en de Gladiatoren TRIANON Lang heeft de bioscoop bezoeker moeten wachten op een ge lijkwaardige opvolger van Ben Hur. Regisseur Delmer Waves lijkt deze te hebben gevonden in Victor Mature. In zijn creatie Demetrius en de Gla diatoren weet hij door knap camera werk de vergelijking met de legenda rische Hur zeer dicht te benaderen zonder echter plagiaat te plegen. Het verhaal is tamelijk eenvoudig van opzet Een slaaf weet zich dank zij opmerkelijke vechterskwaliteiten op te werken tot de top; het heldendom. Alvorens echter dit resultaat wordt bereikt moet Demetrius heel wat noeste gladiatoren in het zand laten bijten en krijgt hij zelfs te kampen met een verradelijke vrouwelijk te genspeelster (Susan Hayward). Yes, Monsieur Hulot STUDIO Voor veel filmliefheb bers mag Jacques Tati het neusje van de zalm zijn op het gebied van de komische film, in „Yes, Monsieur Hulot" maakt hij deze reputatie be slist niet waar. In deze film is hij alleen maar een raar mannetje, dat waggelend als een eend over het doek gaat. Zijn rol is bijzonder zwak en nietszeg gend. De film is gebaseerd op een tamelijk onbenullig gegeven. Een nieuw type kampeerwagen moet van Frankrijk naar de autotentoonstel ling in de Amsterdamse R.A.I., ge bracht worden. Dit transport levert nogal wat moeilijkheden op want de truck waarmee de wagen vervoerd wordt is niet al te best en krijgt onderweg drie keer panne. Eén keer te vaak om nog leuk te zijn. Ook de Nederlandse politie maakt het de reizigers nogal moeilijk, maar dit wordt op zo'n schromelijke wijze overdreven dat het gewoon niet leuk meer is. Als het hele spul uiteinde lijk in de R.A.I. aankomt, blijkt de tentoonstelling al afgelopen te zijn. Geen beste film, Yes, Monsieur Hu lot. Bovendien bijzonder vermoeiend cn verwarrend omdat in de film drie talen; Frans, Engels en Nederlands worden gesproken. Voor het Neder landse publiek is de film misschien in enkele scènes om aan te zien. Het kan zichzelf eens bekijken. Dat zijn trouwens ook de beste opnamen, die van de zomaar mensen op straat. Een van de beste daarvan is de neuspeuterscène bij een Belgisch stop licht. Deze stukjes, ook het stukje over de nabootsing van 't wandelen op de maan, maken nog iets goed en vijzelen deze, vervelende film, een beetje op. Sex a contant REX Na de serie voorlichtings films van Oswald Kolle hebben ook andere Duitse filmregisseurs zich ge worpen op de voorlichting. Ditmaal alle uitleg over het horizontale be roep. Aan duidelijkheid ontbreekt het zeer zeker niet in deze film. Vrijdag en zaterdagnacht draait in Rex De bloedige wraak van Ringo, waarin ook Montgommery Wood de hoofdrol speelt. Zoals alle Ringofilms steunt ook deze rolprent op een overvloed aan sadisme, hetgeen be wijst dat regisseur Duccio Tessari alle voorgaande afleveringen terdege heeft bestudeerd. Montgomery Wood Een dollar met een gaatje LUXOR Er is aanleiding waardering te hebben voor de wijze waarop de door Italiaans-Franse i menwerking tot stand gekomen wild-westfilm „Een dollar met gaatje" geen Ilollywoodproduct dus vorm heeft gekregen. Evenals men er zich over kan bazen, dat de Europese visie minder last blijkt te hebben van op schroefde westernromantiek en des noods harder durft te zijn dan de Amerikaanse voorbeelden in dit gen re. Wel heeft men er verstandig aan gedaan Montgomery Wood de rol van de naar recht en eerlijkheid strevende ex-officier die de misdaad bestrijdt, te laten spelen. De avontu ren zijn legio en keihard en zowel de goeden als de slechten vallen bij bosjes. De film mist gelukkig de westernglamour en laat zelfs de in druk achter van een oprecht streven van regisseur Kelvis Jakson Paget om een felle realiteit uit het verle den op te roepen. The aventureres Camera Harold Robbins' best seller „The adventures" heeft ge diend als kapstok voor een groots spektakel van Lewis Gilbert. Van de intrige in de roman is weinig meer overgebleven. De Joego-Slavische acteur Bekum Fehmia speelt de jonge Zuidamei'ikaan, die gevlucht voor de revolutie in zijn land aan de Middel landse Zee het bestaan van een play boy leidt. Tenslotte naar zijn land terugkeert en daar tegen wil en dank nog de heldendood sterft. Candice Bergen speelt een van de vrouwen, die hij op zijn levenspad ongelukkig maakt en Ernest Borgnine de trouwe metgezel van de anti-held. Alan Ba- del is de geslepen dictator, die hem i tracht uit te buiten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4