voor Leidato klaar kritisch publiek Bouw huurwoningen Hillegom gestagneerd Doorzichtige van Katwijks aanval raadslid m AIMD in jaarrapport: Samengaan met ISB ongunstig aspect W oningwetwoningen blij yen in bezit van gemeente oubrngge ,Molen- gemaal (13) Aanval Van der Wereld op bouwbeleid W brugge Raad Woubrugge tegen fluor in drinkwater HOLL OP SCHOT TEGEN V.U.C. kDERDAG 26 AUGUSTUS 1971. LEIDSE COURANT *pijl EIDEN Morgenmiddag om een uur (rie kunnen de 125 Leidatostandhou- I opgelucht ademhalen. Het is hen Ir gelukt om voor de officiële ope- de hele beurs op te bduwen. Beslist ondo geringe opgave als men bedenkt (vin-maandag pas begonnen kon worden ken.| de opbouw. Drie dagen lang was de icu-jenoordhal een kakefonie van ge- y?^:lier* «eboor cn gezaag. En dat was al- r om de kale stands klaar rijgen want de aankleding vergt ook heel wat tijd. Maar alles komt klaar. burgemeester A. J. Vis mor- niddag om half vier de eerste stap- op de beurs set, merkt hij van alle anden die er aan vooraf gingen niets. officiële opening is voor de stand ers eigenlijk een soort warming- im zeven uur begint de grote slag goed. Dan wordt de tentoonstelling - het nieuwsgierige en kritische pu- c uit Leiden en omstreken geopend, half elf kunnen de bezoekers zich vermaken op de beurs. De poorten i op die tijd, dicht. :en moeilijke opgaven, want er is >nder veel te zien op deze tiende ato. Niet alleen stands met zuiver houdelijke artikelen, zoals wasmachi- met voedselvoorlichting, maar er ook veel stands met sieraden. Kunst- erheid uit Oosterse landen en ook de handel neemt een forse plaats in op beurs. 1 andere grote plaats wordt inge- n door de tentoonstelling „Vaardige r ;rs". In de aparte hal zijn heel-wat :boiie werkstukken te zien. De tentoon- hefling wordt gehouden in eeh hal, waar -pet een tuin aangelegd is door de Roe- ensirendsveense tuinarrangeur J. T. itstnen. In deze tuin komen tropische ruikiten en om de hele boel wat te ver- 2,-4ndigen komen apen en andere klei- IV-p dieren uit Artis. Bovendien worden 6,—fe tuin ook aquaria geëxposeerd. 3an hobbiehal zit de Rotonde. °™lr driemaal daags een modeshow een uur gegeven wordt door de Waals. Verscheidene beroep»- ^neuins tonen daar.de nieuwe herfst jvinterkleding. Er worden o.m. model- ietoond uit de Betty Barclaycollectie, de firma Van Egmond geeft een ihow. De aanvangstijden worden bij and bekendgemaakt. Openingstijden: vrijdag 27 augustus: tember van 1922.30 uur; zaterdag 28 augustus: uur. van 1117 uur en van 19—22.30 uur; zondag 29 augustus Cm vrijdag 3 sep tember: van 13—17 uur en van 19—22.30 uur; zaterdag 4 september: van 1117 uur en van 1922.30 uur; zondag 5 sep- 13—17 i i 19- Modeshows: a. fa. Waals, kleding, 's middags 14.3015.30 uur, 's avonds 20—20.45 uur, 21—21.45 uur; b. fa. Eg- mond, bontshow, aanvangstijden bij de stand; c. Schoenenmagazijn „Corona", doorlopende show. Om zwembad op zondag weer gesloten te krijgen KATWIJK Op het gemeente huis in Katwijk ligt op het ogenblik het exploitatieoverzicht van het swembad ter inzage. Dat ligt daar omdat de voor het zwembad „De Miereweide" verantwoordelijke wet houder. de heer J. Bergman, de raadsleden tussentijds op de hoogte wil brengen van de financiële situa tie. Dit weer, omdat het CHU-raads- lid A. Pronk in de vorige raadsver gadering, toen de heer Bergman met vakantie was, nogal in zat met 't ex ploitatietekort. Dat tekort bedraagt over het eerste half jaar van 1971 f139.450. Ten opzichte van het eerste half jaar betekent dit een stijging van bijna f 60.000,-. Enkele andere cijfers tonen het on vermijdelijke van deze ontwikkeling snel aan. De totale personeelskosten stegen in het eerste half jaar van f 174.350 in 1970 tot f225.058 in '71. Dat doet de vraag rijzen of men in Katwijk niet met te veel personeel werkt. Een vergelijking met andere baden leert dat Katwijk wat dat betreft het midden houdt. In ,De Miereweide" werken 23 mensen, fn de vergelijkbare baden van Bus- ium en Wassenaar resp. 34 en 19. Als men deze cijfers zet naast de bezoekersaantallen blijken de ver houdingen te kloppen. TOEGANGSPRIJZEN Er is natuurlijk een middel om het tekort kleiner te maken. Men zou de toegangsprijzen drastisch kunnen verhogen. Dat zou te rechtvaardigen zijn want Katwijk is van alle Sport- fondsenbaden het goedkoopst. Een vergelijking met de best-vergelijk bare plaats, Bussum, laat zien dat de gemiddelde opbrengst per 1000 invvo- ïers vrij laag is. Voor Bussum f1415 voor Katwijk f 1479. Wethouder Bergman voelt echter weinig voor een verhoging van de toegangsprij zen. En dat is ons inziens terecht. Een grote laag van de bevolking zou er door gedupeerd worden. Het Kat- wijkse zwembad is populair. Het aantal abonnementen steeg van 11.087 in het eerste half jaar van '70 :ot 80.76.9 in de overeenkomstige pe riode van dit jaar. De mensen ko nen omdat het voor alle inkomens klassen „te doen" is om te zwem men. Een fikse verhoging van de prijzen zou het voor veel mensen onmogelijk maken een abonnement te nemen. Dat zou in sociaal én in zakelijk opzicht verwerpelijk zijn. AANVAL De nogal ongenuanceerde aanval van het al eerder genoemde raadslid Pronk heeft echter nog een diepere achtergrond. De relatief hoge lonen van de mensen die in het zwembad werken worden veroorzaakt door het fikse aantal overuren wat ze ma ken. Die extra-uren maken ze onder andere op zondag. En daar schuilt de adder onder het gras. De heer Pronk wilde nl. aantonen dat het gezien het inderdaad betrekkelijk geringe aantal mensen dat op zondag het zwembad bezoekt ongunstig is het bad op die dag te exploiteren. Ergo men zou er verstandiger aan doen het zwembad op zondag te sluiten. En dat zou de heer Pronk en met hem een aantal andere raadsleden niet onwelgevallig zijn. De SGP en enkele fractiegenoten van de heer Pronk nemen nl. nog steeds iedere gelegenheid te baat om sportbeoefe ning op zondag onmogelijk te maken. £ij hebben nu geprobeerd via econo mische aspecten hun principes door te drijven ten koste van een grote bevolkingsgroep. Een uitermate ver werpelijk initiatief. Kestert Twee gewonden bij ongeval in Nieuwkoop NIEUWKOOP Bij een auto-ongeval gistermorgen op de kruising van de Provincialeweg-Achttienhovenseweg zijn een 2-jarige Zevenhovenaar en zijn moe der gewond geraakt. De wagen, waarin zij zaten weid aangereden door een auto, bestuurd door een 38-jarige Hagenaar, waarschijnlijk door de zon werd blind. B. en W. in nota Huisvestingsbeleid [SSE De woninginrichting Tis- N.V. opent 2 september een nieuwe lejibelzaak in Lisse met meer dan 2000 verkoopoppervlakte. De officiële ludJning zal geschieden om 14.30 uur. JARMOND Het TER AAR Gistermiddag is in het gemeentehuis van Ter Aar een com missie geïnstalleerd die zich gaat bezighouden met het streekplan dat door G.S. voor het Zuidhollandse plassengebied is opgesteld. In deze commissie hebben 25 personen zit ting. Zij zijn afkomstig uit gemeen tebesturen, gemeenteraden en tal rijke organisaties uit de plaatsen in deze streek. Voorzitter is de heer Smolders, burgemeester van Alke made, zijn collega de heer Breen burgemeester van Rijnsaterswoude is vice-voorziter. De heer Smolders zei over de taak van de commissie: „Het is de bedoeling dat wij de wen sen van de mensen in deze streek ten aanzien van het plan aan de provincie bekend maken. Verder lean ik weinig concreets zeggen. Wij staan pas aan het begin en hebben ons nog geen duidelijke denkbeelden over het plan gevormd. =sJoORDYVIJKERHOUT Het Alge- ,je*n Instituut voor Maatschappelijke de nstverlening (AIMD) in Noordwij- ?n hout is niet erg ingenomen met het amengaan met de Interkerkelijke lk< :hting voor Bejaarden. Dit blijkt uit zojuist verschenen jaarrapport arin de AIMD het op instagnatie van eei gemeentelijke overheid gedwongen nengaan met de ISB kenschetst als ongunstige ontwikkeling in 1970. )e hier uit voortgevloeide gehercon- icteerde sectie, bejaardenzorg heeft Igens de AIMD nog niet geleid tot die !n samenwerking die van de zijde sp-n de overige sectiebesturen wordt on- uis vonden. Maar, zo stelt de AIMD, ge gelijk zal de communicatie die nood le lelijk is zowel voor de gecoördineer- aanpak van het werk. als voor wat reft de bouw van bejaardenvoorzie ningen, verbeteren met de geplande in diensttreding van een hoofdleidster dienstencentrum. Verheugd is de AIMD wel over het samengaan met de PCI in Voorhout. Die samenwerking is in het kader van de toekomsteisen welke het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gesteld, zeer belangrijk zo stelt de AIMD. De reden daarvan is dat na 1 juli 1973 nog slechts financiële steun in de vorm van rijkssubsidie zal worden verstrekt aan instellingen die voldoen aan een be paalde minimale omvang. Samengaan met de PCI in Voorhout kan daarbij een belangrijke stap zijn in de richting van de noodzakelijke uitbouw. Behalve met Voorhout zijn er ook informele contacten met instellingen in andere omliggende gemeenten in het kader van een nauwere samenwerking. Gemeenteraad beslist WOUBRUGGE De gemeenteraad van Woubrugge heeft zich gisteravond uitgesproken tegen het verkopen va woningwetwoningen aan huurder Voor verkopen was de lieer van di Wereld. Men was over dit onderwerp gaan praten door dat de heer De Jong zijn woningwetwoning Van Schellinger- houlstraat wilde kopen voor f 35.956. De heer Van Lubing wees erop dat deze relatief goedkope woningen uit sociaal belang eigendom van de ge meente moeten blijven. De heer Van der Wereld daarentegen toonde zich een voorstander van bezitsvorming dat hij een landelijk streven noemde. Wet houder Faber wenste dit als een uit zonderingsgeval te beschouwen. Burge meester Van Wageningen zag geen rechtstreeks voordeel voor de koper. Bovendien vond hij dat Woubrugge min of meer gebonden was aan dit geval dat al jaren loopt. De stemming wees echter uit dat de heer De Jong zijn woningwetwoning niet in een eigen huis mag omzetten. HILLEGOM In de gemeente Hille- •m xijn In totaal geen huurwoningen eer in aanbouw. Sinds het gereedko men van 117 premiewoningen van de woningstichting Patrimonium in het uitbreidingsplan Meer en Dorp en van 24 bejaardenwoningen In deze week, is de bouw van huurwoningen volledig gestagneerd. Dit schrijven B. en W. van Hillegom in een nota over het huisves tingsbeleid, die is samengesteld op grondslag van een hernieuwde registra tie. De gegevens uit de ontvangen aan meldingsformulieren zijn zodanig ge groepeerd, dat daaruit een beter inzicht in de omvang, maar ook in de samen stelling van het bestand woningbehoe- venden in Hillegom wordt gegeven. De registratie was nodig, omdat in het verleden inschrijving plaats had van woningzoekenden, zonder dat de werke lijke behoefte van de soort woning werd geregistreerd. Momenteel is de adviescommissie woonruimteverdeling, waarin de gemeente en de beide wo ningstichtingen, resp. „Goed Wonen" en Patrimonium" op informele wijze over leg plegen, bezig een systeem van ur- gentiewaa'rdei ing vast te stellen. Het totaal aantal Inschrijvingen be draagt 463. Allereerst valt het totaal aantal inschrijvingen op, dat sterk ver schilt met de vroegere registratiecijfers. Werd voorheen rekening gehouden met een totaal aantal inschrijvingen van plm. 1000, thans is „slechts hel totaal 463 personen, dat woningbehoeftig is. De grootste behoefte werd geregistreerd in de B-categorie, namelijk die van de vierkamerwoningen. Ook de toekomsti ge echtparen zijn in deze categorie opgenomen. Opmerkelijk is dat zich slechts 53 bejaarden hebben doen in schrijven. Als oorzaak wordt in de nota genoemd te weinig voorlichting aan be jaarden verstrekt en dit punt is ge- ipreksonderwerp tussen de federatieve -aad Bejaardenwerk en de plaatselijke woningstichtingen. De grootste, behoefte van de inschrij- »rs ligt momenteel in huurklasse 3, a.w. van f136,— tot f175,— per maand. In de nota is getracht de mogelijk heid tot toekomstige huurbetaling te peilen van de groep aanstaande echtpa ren (ingedeeld in de categorie B-onge huwd). Daarbij werd nagegaan welke TER AAR-ABCOUDE Martin v. d. Hoorn bij de junioren en Jack Smits bij de senioren hebben de jaarlijkse atle- tiekronde van Abcoude gewonnen Smits behaalde zijn vierde overwinning van deze maand en is dus blijkbaar nog niet ver «lel en. vorm van onderwijs de mannelijke partner heeft genoten. De „moment-opname" laat zien. dat 60 procent van de inschrijvingen in een huurklasse valt beneden de f 175.- per maand. De grootste behoefte valt te constateren in vierkamerwoningen in de huurklassen tussen f 136,en f210,per maand. Vijfenvijftig jonge echtparen zijn thans nog inwonend en dertien alleenstaanden beschikken niet over eigen woonruimte, terwijl aan acht ingeschrevenen op korte termijn een woning dient te worden aangebo- Door doorstroming wordt bereikt, dat 277 aanvragers voor goedkope wonin gen werden geholpen. B. en W. merken in deze nota op, dat een gericht huur beleid met enerzijds aanvullende huur subsidies en anderzijds geharmoniseerde huren door een gezonde doorstroming een evenwichtige verdeling van woon lasten tot gevolg zal hebben. B. en W. van Hillegom vertrouwen, dat met de verwerkelijking van de plannen voor de 210 flatwoningen in Elsbroek en de 53 koopwoningen, annex 40 bejaardenwo ningen, nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. I ZOETERWOUDE Zoe- berwoude heeft nog maar twee van zijn vier molens in gebruik. Eén ervan is die, welke Zelden van Passe is genoemd. Deze grondzeiler staat aan de Meerburger Watering en Rijksweg 4a, ongeveer ruim een kilometer ten westen van het dorp. Se dert 1962 is het eigendom van de Rijnlandse Molen stichting. Deze polder molen bevat een woning, is in bedrijf en verkeert in tamelijk goede staat- De molen werd als binnenkruier gebouwd en later voorzien van een buitenikruiwerkOp de mooie baard staat het opschrift: „Anno 1646 Zeilden van Passé". De Zelden van Passe is één van de sein- moleng van Rijnland. In de molen bevindt zich een houten gangwand, waarin door inkerving is aangegeven dat vier geslachten Kerkvliet de molen van 1771 tot 1915 hebben bemalen. 1VOUBRUGGE Dc raad van Wou- URge is tegen fluoridering van het inkwatcr. Van de negen aanwezige adsledcn stemden er vijf (Sijses-Hof- Scheclbeek, Gautier, Faber, en den Eijk) tegen. Voor de stemming deelde burgemees ter Van Wageningen mee een tegen stander van fluoridering te zijn. Ter sprake kwamen daarna de uitspraken van de tandartsen, de persoonlijke vrij heid om te kiezen, de mogelijkheid ook fluorvrij water te verkrijgen, fluor apart te verkopen en de mogelijke na delen voor de bodem. WOUBRUGGE Het raadslid Van der Wereld heeft gisteravond een aan tal vragen gesteld over het r.k.Scholen complex dat men gaat bouwen. Hij zei het vreemd te vinden dat nu alle voor bereidingen voor de bouw rond zijn B. en W. nog steeds niet beschikken over tekeningen en bestek. Hij wilde wel eens weten hoe men dan de juiste bouw prijs kon bepalen en wanneer nu einde lijk de eerste paal geslagen zou worden. De heer van der Wereld voerde ook oppositie tegen een ander voorstel van het college, namelijk dat om het pand van de heer Sloof Vrouwgeestweg 50 te kopen voor f7.500,-. Hij noemde dit een merkwaardige gemeentepolitiek om verspreide woningen aan te kopen. De heer van Lubing stond op hetzelfde standpunt, hij vond het geldverspilling omdat het perceel toch jarenlang braak blijft liggen. De heer Gautier meende echter dat de grond later altijd nog wel te gebruiken zou zijn. Hij steunde met deze woorden het college dat via de burgemeester nog liet weten dat door deze transacties alle grondspeculanten de pas wordt afgesneden. Ook tijdens de rondvraag haalde de gisteravond ui terst actieve Van der Wereld nog een keer uit. Hij was /.eer ontstemd over het feit dat B. en W. nooit geantwoord hebben op een brief van het polderbe stuur over de slechte aansluiting van de woningen in het Vlietpark in Hoogmade op de riolering. Burgemeester van Wa geningen betuigde zijn oprechte spijt. ALPHEN Op het oefenterrein ma Gesman en Zoetemeijer kt de Zeskampploeg. De dames moesi De heer Van Ommen kwam tot ee sters. De komende avonden zal et besteed aan behendigheid de c an de Alpheuse Zeskampplloeg aan de Oudshoornseweg voormalig terrein van de fir- am gisteravond een flink aantal dames uit Alphen zich aanmelden voor een plaats in ■n enkele proeven afleggen, voornamelijk op snelheid en uithodingsvermogen gebaseerd, keus van zes dames terwijl de overige namen zijn genoteerd voor nog eventuele uitval- weer geducht worden getraind en geoefend waarbij tevens de nodige aandacht zal wor- iwichtsoefeningen. Op de foto: Captain Ad van Ommen spreekt de kandidaten voor oefeningen even toe, nadat hij alle namen, leeftijden, lengte en gewicht alsmede adressen heeft genoteerd. LEIDEN Boudewjjn Willemse in het doel, Gerard Desar als neo-ausputzer en Kees Karsten tussen Adri Lagendijk en Sjoerd Teske in de „middelste drie", dat waren de meest opmerkelijke punten in het experimentele elftal van I VS dat gisteravond met succes oefende tegen tweedeklasser VI C. Hel werd 20 dankzij twee treffers van de onverwacht produktieve Leo Holl. In de 15e minuut na rust ving Leo een pass op van Cor van Steyn, die op de rechtervleugel was doorgebroken. Holl reageerde attent op de voorzet en schoof de bal in de uiterste hoek. Vijf minuten later nam Holl zowel afwerking als voorbereiding van het doelpunt voor zijn rekening. Een verdiende zege voor UVS, dat VUC nauwelijks gevaarlijk liet worden. Zo werd niet duidelijk of Desar inderdaad van aanvaller, zal moeten worden getransformeerd, tot laatste ver dediger. Jan Leget ontbrak op het appél, omdat hij wederom kampt met een oude blessure. A.s. zondag gaat UVS op bezoek bij het Utrechtse DOS; volgende week woensdag ontvangt het in de Kikker polder om zeg uur Noordwijk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5