|Krachttoer Iran favoriet Oen Hertog kwam niet OFFENSIEF VAN HVC BLEEK TEVERGEEFS Alleen GB heeft eigen biljartzaal d o Sjef van der Burg winnaar van vijfde W estlandklassement HELENE HANNOVER TOONDE KLASSE UEF A-team geplaatst ONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 tot als t;-| gil g-em (Van onze speciale verslaggever) imdfARESE De krachttoer waartoe Fedor den Hertog de achtervolging in staat werd geacht bleef uit, het intje waarvoor de pas ontdekte Roy Schuiten kon zor- i, kwam niet. Teleurstellingen in het Nederlandse np waar zo hard gerekend was op tenminste één diep in het hart op twee plaats bij de beste acht in dit wereldkampioenschap en vervolgens in de hal- je finale. „Een complete verrassing, die uitschakelin- en", drukte baancoach Frans Mahn de ontgoocheling jiplomatiek uit- .RjGezoek ook naar oorzaken. „Ik raakte 'twee keer de markeerkussens, mijn ■cadans was ik kwijt", zuchtte Den Hertog. „Te licht gereden, maar ja ik mis de ervaring", berustte Roy Schui ten. Hoe dan ook, Nederland was favorieten voor de achtervolging verloren en die klap kwam hard Zijn verontschuldigingen voor het fa len, wilde Fedor den Hertog (5.03.5 tegen de Italiaan Bazzan 4.59.04) overigens niet als excuus genoteerd „Het was mijn eigen schuld. Toen ik die markeringen raakte, stuurde ik te scherp. Overal waar „te" staat is fout". Tot op het moment waarop dat gebeurde, leek Fedor den Hertog aardig op dreef naar een s in de kwartfinales. Hij reed drie seconden onder het schema var 14.55 dat Frans Mahn voor hem opstel de. Een winst die hij in de start boekte, onder de druk van een ra zendsnel vertrek, dat tegenstander Gi- ccomo Bazzan (Italiaans kampioen in .52.9 op de zelfde baan) eruit gooide. Diezelfde verpletterende ervaring kreeg Roy Schuiten hoog genoteerd op de lijst van nieuwste Nederlandse talenten te verwerken. Meteen na race tegen de Tsjech Kondr akb (5.07.15) wist Schuiten dat zijn tijd 5.00.81 amper uitzicht bood op plaatsing. Daarvoor werd er te veel onder de 5 minutengrens gereden. Vertrokken op hetzelfde schema als Den Hertog, hield Schuiten zijn tijden drie ronden vast. Langer niet. „Ik fietste met een te licht verzet, maar Ja, wat kan ik eraan doen? Ik rij pas paar maanden op de baan, ik h:b geen enkele ervaring. Het is de twee de piste die ik in mijn leven zie wat 'il je dan?" De basis voor de proftoekomst die Klaas Balk (een allrounder met kwa liteiten op de weg en veelzijdigheid in het baanwerk) in het wereldkampi- oenschap dacht te krijgen, is niet ge- legd. Vier weken lan., bereidde hij zich intensief voor op de één kilometer tijdrit, het nummer waarvan hij hoopte op succes om met kans van ;slagen naar een profcontract te kun- inen dingen. Het lukte niet. Achtste werd hij in een tijd van 1.09.41 en dat iwas bijna 2 seconden langzamer dan ï^de Rus Edourrd Rapp (1.07.63) die de eerste wereldkampioen werd in Vare- langetast Dat Klaas Balk naast zijn grote doel greep was te wijten aan een lektfe achterband na tweehonderd meter. Net goed op gang, begaf het zijn superlichte tube van 110 gram en dat kostte hem een reële kans op een medaille. Zijn krachten waren aange tast het kilometernummer is er nu eenmaal een van explosieve macht concentratie vloeide weg. „Ik kwam bij mijn tweede start veel slechter uit, mijn benen blokkeerden mijn gedachten waren verward". Lang niet zo soepel als zijn vorm beloofde, draaide Klaas Balk zijn me ters, al gauw met zo'n middelmatige tussentijd dat een mislukking zich duidelijk aftekende. Voor de Nederlandse stayerij leken er vette jaren aangebroken. Om de ,OGwoorden van coach Martin Wierstra te gebruiken: „We zitten weer goed". Die hoop óp de toekomst werd in Varese aangedragen door Fred Nie meijer uit Hengelo, pas vijf maanden amateurstayer en gisteren direct ge plaatst voor de finales van het we reldkampioenschap. Net als Bert Room trouwens, maar van hem viel het te verwachten De prestatie van Fred Niemeijer bete kende in Varese meer dan een vreug devol moment voor de wielernatie. Het was daar vooral de persoonlijke overwinning van hem en zijn coach, want de KNWU heeft lang geaarzeld voor hij werd uitgezonden. Financiële zorgen lagen ten grondslag aan de twijfel van een retourtje Italië voor Fred Niemeijer. Stayers zitten wat het geld betreft meestal in de slechte hoek, ook het NOC subsidieert veel, maar bij voorkeur geen renners, die een niet-Olympische sport bedrijven. Met de spreekvaardigheid die hem eigen is, praatte coach Martin Wier stra zijn pupil echter toch naar Italië. „Die jongen komt absoluut in de fina le", zei ik tegen de mensen van de unie. En na de serie waarin Fred Niemeijer zich inderdaad klasseerde: „Ach, je moet een beetje op je geluk vertrouwen ook". Vakmanschap Behalve dat, lag in grote mate ook het vakmanschap van gangmaker Joop Stakenburg ten grondslag aan het succes van nieuwkomer Niemeijer. Die stuurde hem op een briljante ma nier naar de tweede plaats, toen de Westduitser Podlesch en Hugentobler (Zwitserland) aan de leiding rijdend probeerden te spelen met de concur rentie, precies zoals hun landgenoten Gnas en Frank in de voorgaande serie het deden. Deze Zwitsers-Duitse coali tie in beide series, was Nico Been te veel, Fred Niemeijer niet. Gangma ker Joop Stakenburg maakte met een aantal schitterende schijnbewegingen Hugen Tobler zo kapot, dat hij na dertig van de vijftig rijdende kilome ters achteruit zwabberde toen Staken burg resoluut zijn motor naar voren stuurde. De verrassingstactiek was In de nachtelijke uren het pro gramma ondervond grote vertraging door regen dicteerden Boom en Stakenburg de wedstrijd zo opper machtig dat het handjevol toeschou wers er een lang en warm applaus voor over had. Gestart in eerste posi tie, rukte Boom snel op naar een forse voorsprong, dubbelde in recordtijd de achterhoede van het veld en zette binnen twaalf minuten alle renners, behalve de Itali an Carraro op een ronde. Met alle vriendelijkheid die hem eigen is, gunde Bert Boom het Italiaanse publiek de lol van een SJEF v. d. BURG (Van onze sportredacteur) NAALDWIJK Voor de tweede m»al in successie is de Berkelse cou reur Sjef van der Burg erin geslaagd het Westlandklassemcnt op zijn naam t« brengen. Evenals vorig jaar finale in 's-Gravenzande was Van der Burg ook in Naaldwijk oppermachtig. Na vier afstanden (Maasdijk, Mon ster, Ilonselersdijk en 's-Gravenzande) kwam hij met een voorsprong van 21 punten aan de start van de finale die de gemeente Naaldwijk in het kader van de oranjefeesten dit jaar had ge claimd. Tijdens de hele ronde van hon derd kilometer heeft Van der Burg veel werk verzet door het terug halen van concurrenten, van wie Kees van Don gen uit Oude Gastel hem nog had kunnen benaderen, maar deze, evenals zovele anderen, zag zijn vluchtpogingen verijdeld door persoonlijke interventie van Van der Burg, die dit jaar al tien maal opzienbarende dingen had gedaan (In onder andere Berlijn, kampioenschap van Zuid-Holland, Pijnacker en 's-Gra venzande). Jan Hordijk uil Rotterdam die voor de wedstrijd al had gezegd: „Hier win ik", had niet gebluft. Zes ronden voor finish (er waren in totaal 125 ronden van 800 meter te rijden) sprong hij weg met aan zijn wiel Rob Kroep eveneens uit de Maasstad. Sjef van der Burg die in het tweetal geen bedreigers had, liet hen gaan en trok zich zelfs terug voor de massasprint van het peleton voor de overige ereplaatsen, zijn groene trui die hij al na twee wedstrijden had kunnen aantrekken, was niet meer in gevaar geweest. Jan Hordijk was in de laatste meters veel sterker dan zijn plaatsgenoot Rob Kroep en won onbedreigd deze finale van het vijfde Westlandklassement Uitslag ronde van Naaldwijk: geroutineerde kansrijke landgenoot. Hij liet hem tot kort voor het einde voorgaan maar eiste in de finale toch alle eer voor zich op. PETER HEERKENS irraro plat lapp (Rusl.) :other (W.-Dld.) hs (Zwit.) indeling i Trentin (Fra Tkac (TsJ.) 1.09.27 Fortuna Yl. verraste met gelijkspel DEN HAAG. Na de vierde competitiedag begint er enige tekening in de stand van de eerste divisie te ontstaan. SVV en Eindhoven, die beide een kleine overwinning boekten, verspeelden tot nog toe slechts één punt. Het achtervolgings trio, AZ '67, Wageningen en Haarlem, behaalde gisteren ook de volle winst. Verrassend was 't gelijkspel dat Fortuna Vlaar- dingen het thuis altijd sterke HVC wist af te dwingen. DFC en Helmond Sport zijn de enige clubs waarbij de nul gehand haafd bleef. De eerste-divisiewedstrijden in 't kort. HeerenveenDe Volewjjckers 00. Toeschouwers: 4000. Een aantrekkelijke spannende en sportieve wedstrijd, waarin de defen sie van beide verdedigingen over heersten. De Volewijckers speelde van het begin af aan een verdedigende tactiek. WageningenHeracles 20. Ponssen 10, rust, Roelofs 20 (pe nalty). Toeschouwers: 3500. Het was een goede wedstrijd, vooral van de kant van Wageningen. Hera cles bood weinig ruimte om tot een goed opgezette aanval te komen. AZ '67PEC Zwolle 3—1. Twisk 10 en 20, rust, Vredenburg 30, Spanhaak 31. Toeschouwers: 5000. In een van Alkmaarse zijde aantrek kelijk gespeelde wedstrijd heeft PEC Zwolle moeten ondervinden dat het moeilijk is om de top van de eerste divisie te bereiken. Pas kort voor het einde konden de Zwollenaren de eer redden en scoorden via Spanhaak. DFCEindhoven 01. Rust 00, Van der Zande 01. Toeschouwers: 4000. Een niet stei'k gespeelde wedstrijd van Eindhoven, maar toch was de overwinning wel verdiend, daar DFC het tempo te laag hield. Struys en Senders belandden in het boekje van Roda JCDe Graafschap 10. Rust 00, Coolen 10 (penalty). Toeschouwers: 4500. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Roda JC een ver diende overwinning behaald. De thuis club speelde iets aggressiever. SVV—Willem II 2—1. Poot 10 (penalty), rust, De Puyt 11 Van Meeteren 21. Toeschouwers: 6000. Een sterker SW heeft pas 1 tweede helft de verdiende ning in de wacht kunnen slepen tegen een Willem II, dat verdedigend goed speelde, maar aanvallend te traag WASSENAAR Helene Hanover toonde haar klasse gistermiddag op zonnig Duindigt door in de hoogste klasse van het prille begin af de kop te nemen en door te gaan of er geen andere dravers bestonden. Achter k haar werd stalgenoot Flamingo Six goede tweede. I De kleine noorderling Junior liep dit maal foutloos achter de startauto weg n „dook" vervolgens een gat in. Jury et hem waarschijnlijk wat te lang zijn ang gaan. De winst van Junior bleek lan ook erg ruim, terwijl Jury de rest 'an het kopgroep je wel op zijn hielen 'ad. De broers W. en P. Strooper ver- teelden de eerste twee plaatsen in de evende koers met Hein van Polsbroek Ida S. 'We Voor Marum bleek de sprintsnelheid u eens voldoende. Davies bracht haar ijdig naar voren om daar ruim van de tug doorgaande Marissa en Robert te vinnen. Artois won de tweede ren nakkelijk van kop af en bewees dat 'in vorige, slechte, prestatie maar een 'ergissing was. Acceleranda werd afge leiden van de rest, tweede. PROGUSTAPRIJS 2000 m (met autostart): >nd. 3. Jubar HOLGA SCOTTPRIJS RIO RITAPRIJS 2000 m lein v. Polsbroek (W. Strc Ida S, 3. Irma van Dou -anda, 3. Wild Cl C VICTRIxr »lower, 3. Francii •PRIJS 2500 m: 1. Hardy Regl- d) 3.33.8 1.24.8, 2. Hom- Winn 2,30 pl 1.30 1.10 n Dongen Out Schipluiden: Tol Poeldijk; lurg Berkel 61 punter igen Oud Gastel ïrkhout Schipluiden der Linden België 27 Legierse - Den Haag 25 lordijk Rolterdam 25 Schorsing Hongaarse voetballers opgeheven BOEDAPEST Het bestuur van de Hongaarse voetbalclub MTK Boedapest heeft de negen spelers, die in juli voor een jaar geschorst werden, omdat zij weigerden de training van Tibor Palics- ko te volgen, weer in genade aangeno- MTK nam de beslissing, nadat de spelers hun excuses hadden aangebo den. Het feit dat MTK door het verlies van zijn spelerskern een zeer onderge schikte rol speelde in de competitie, zal ongetwijfeld meer invloed hebben ge had. Henk Vredenburg, de gevaarlijke schutter van AZ'67, legt aan. Onmid dellijk schieten Hendriks en Efferink toe om het gevaar te keren. FC VVV—Veendam 3—1. Heynen 10, rust, Verhoeven 20, Heynen (penalty) 30, Kerkhof 31. Toeschouwers: 5000. Een veel sterker FC WV heeft Veen- dam verdiend verslagen. Het was een aantrekkelijke wedstrijd waarin de thuisclub pas in de tweede helft de overwinning veilig stelde. 1—1. Toeschouwers: 4500. Fortuna Vlaardingen heeft een zeer goede prestatie geleverd door HVC op eigen terrein een verdiende pun tenverdeling af te dwingen. De Vlaar- dingse defensie sloot ditmaal voor treffelijk. Het offensief van HVC was tevergeefs. Blauw Wit—FSC 1—1. Böhnen 01, Van Nee (penalty) 11, rusG en eindstand. Toeschouwers: 3000. In een goede wedstrijd hebben Blauw Wit en Fortuna genoegen moeten nemen met een puntenverdeling. Het was wel de juiste verhouding, omdat Blauw Wit, dat iets meer in de aan val was, een te laag tempo aanhield. HaarlemHelmond Sport 20. Rust 00, Van Breevoort 10, Breg- (penalty) 20. Toeschouwers: 6000. Haarlem heeft in de tweede helft toe geslagen tegen een toen matig spe lend Helmond Sport, dat zich in de eerste helft gemakkelijk kon hand haven. Topscorers Heynen (FC WV) 6 Kist (Heerenveen) 4 Hulsthorst (Heracles) 3 Van der Spek (SVV) 3 Geyselaers (FSC) 3 Böhnen (FSC) 3 Vredenburg (AZ'67) 3 de Biljartzaal van de 's Gravenhaagsche Biljart Club, de enige in het land die volledig eigendom x (Van onze sportredactie) DEN HAAG Er wordt nog getimmerd, behangen en geverfd. De werk lieden staan op hoge ladders en hangen de goudkleurige gordijnen op. Za terdag om vier uur moet alles in orde zijn want dan opent wethouder P. Vink hel gloednieuwe, unieke biljarthome van de 's-Gravenhaagsche Biljart Club, dat gevestigd is boven bioscoop „Odeon" aan de Herengracht. Die biljartacademie is vanouds „heili ge grond". Daar vierde Nelis van Vliet triomfen, traden grootheden als Moons en Van Belle aan de tafel, veroverde Cees van Oosterhout een van zijn eer ste titels en werd de intieme biljart tempel een trefpunt voor hen die het edele spel met minder allure beoefen den. Twee maanden geleden leek het einde nabij. Toen liet de zesenzestig jaar bestaande 's Gravenhaagsche Bil jart Club, kortweg GBC, er het oog op vallen om een lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan: een «igen bil jartaccommodatie. In het bestaan van de GBC was „Odeon", zoals het alge meen bekend stond, al eens het onder komen geweest, in 1938 en jaren daar na. GBC verhuisde naar ,,'t Zuid" en vervolgens naar „Amicitia" Maar het streven om een eigen biljartzaal te hebben, werd niet losgelaten en het verlangen bleef vurig branden. Het nieuwste De gelegenheid deed zich voor en werd gegrepen. Met trots kan de GBC wijzen op de twee grote tafels en de drie kleine in de biljartzaal GBC, zoals de naam is omgedoopt. Een etage hoger staat nog een kleine tafel. GBC heeft meteen maar het nieuwste van nieuwste aangeschaftkeurekken Duitse makelij waaruit het onmogelijk is de keu's le verwijderen indien geen (eigen) sleutel heeft. Elke dag is de Biljartzaal van c Gravenhaagsche om tien uur 's morgens geopend; zondags van tien tot achttien uur en voorlopig is de zaal gesloten op zaterdag) en zondagavond. Het is een besloten club met de gelijkheid om introducè's toe te laten. Behalve GBC vinden er voor hun clu bavonden eens per week onder dak HDV, RCC, Wilhelmina en RDC die het biljartpaleisje uiteraard huren want alles is eigendom van de GBC, die daarmee de enige biljartvereniging in Nederland is die over een eigen accom modatie beschikt. Weliswaar heeft ook de Friesche Club in Leeuwarden een eigen lokaliteit maar die is gedeeltelijk ook sociëteit. Behalve de biljartzaal is er een zaaltje waar gepraat, gekaart en televi sie gekeken kn worden, uitlopend in de gloednieuwe br. Zaterdag 28 augus tus de officiële opening, zondag is de biljartzaal „in bedrijf", drie dagen eer der dan het plan was. Zo vóórharend is er getimmerd, geverfd en behangen in de Biljartzaal GBC, de enige in eigen beheer in Nederland. WENEN. Het Nederlands elftal, samengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, zal het volgend jaar geen voorwedstrijden behoeven te spelen om te kunnen uitkomen in het UEFA-jeugdtoernooi. Nederland is met Noorwegen, Frank rijk en de winnaar van de ontmoeting Oost-Duitsland—winnaar Finland/Polen ingedeeld in groep A. Zestien landen komen uit in het eindtoernooi. De win aars van de vier groepen gaan over aar de halve finales. De groepsindeling van het toernooi, dat van 11 tot en met 21 mei in Spanje wordt gehouden, is: Groep A: Nederland, Frankrijk, Noor wegen, winnaar Oost-Duitsland—winnaar Finland/Polen. Groep B: Schotland, Hongarije, win naar Denemarken/Luxemburgwinnaar Zweden/West-Duitsland en winnaar Bul garije/ Griekenland—Rusl and Groep C: winnaar Joego-Slavië/Turkije —winnaar Oostenrijk/Tsjecho-Slowakije Wales—winnaar IJsland/Ierland, winnaar BelgiëZwitserland/Portugal en Enge land. Groep D: Spanje, Roemenië, Italië en Malta. ENSCHEDE De Ethiopiër Mamlo Wolde, winnaar van de marathon tii- dens de Olympische Spelen 1968 in Mexico, zal op 4 september deelnemen aan de internationale marathon van Enschede.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13