Corruptie; bittere noodzaak om in leven te blijven Vorstelijke zegetocht ioor Djakarta's straten Ook bouwstop kost veel geld Ochtendstond heeft NOS in de mond... Dit land draait op de een of andere manier toch US JNDERDAG 26 AUGUSTUS 1.971 1 LEIDSE COURANT \elucht kon het Neder- volk vanmorgen aan :rbeid. Men had immers eigen ogen kunnen zien, de NOS een reehtvaardi- •entmeester is. die woe- met de kijkgelden. Wie \wekker om half zeven gezet kreeg aanvanke- dezelfde treffende beel- .door, die men anders op gelijke tijdstippen zmt, als astronauten ren op aarde. Vanaf liegveld Kemajoran en de NOS-eamera's '.us en zeer tevergeefs de DC8, die zich ergens de tropenhemel gereed de koninklijke de gordel van droppen. Carel •.laar wilde er maar mee i bij de NOS de wolken steeds de zei fringes de het konink- n Indonesië uitgetrokken. 2300 kilo- r noordwaarts had het rig vaderland daardoor ende zes peperdure mi- een onbelemmerd uit- op formaties schaapjes- n. Voor de rest was er -ing to see. acht minuten de van de satelliet |?d toen al wellicht al op 75 mille landde het vliegtuig met koningin, prins en moeilijk in het soldatn- pak acterende functionaris- sn. Dank zij de man met de lopende camera (die terecht gedwongen was om ene broeiwarm wandelcostuum aan t trekken) kwamen de eerste handen in beeld. Hoe gaat het ermee?, lang niet gezien. Puntgaaf werk. De volgende dertig mille wa ren bestemd voor een wan deling langs onderdelen van de Indonesische strijdmacht. Een onderdel. dat gezien de sterkte van het Indonesische leger een propagandafilm leek voor de Vierdaags in Nijmegen. De resterende tijd besteedden de cameraliedn aan het hartelijk handen sechuddn van naar schatting zeshonderd dames en heren, die in hun goeie goed het vliegveld omzoomden. Het uitstralen van deze handen kostte volgens kenners per stuk zevenhonderd vijftig gulden en dertig cent. Een extra shot van de paraplu, die een attente dribbelaar boven de bezoekrs hield kwam op zeshonderd gul- Daarmee was het eerste deel van een historische uitzn- ding voltooid. De televisie schakelde ovr naar het dak van het stationsgebouw, waar Henk Enkelaar ben ik uw broeders hoeder een blanke dame aanklamp te, aan wie hij vroeg: „U bent zeker Nederlandse?" Hoe ziet zo'n man dat nou in een vr, vreemd land? Daar op werd overgeschakeld naar Jan Zindel, die via zijn mo bilofoon mededeelde, dat de koningin een war zegetocht door Djakarta maakte. „O- de hij ontroerd uit. Vier minu ten later zei hij somber. „Het wordt wat minder maar het is nog steeds feeste lijk". Op dat moment kwamn ei weer televisiebeelden door. ditmaal van het Merdeka- plein en het paleis van pre sident Soeharto. Joop van Zijl legde attent, aan de ou- dr kijkers uit, dut het hier in feite ging om het Koning splein en het paleis van de gouverneur-generaal. Daarna zei hij: „En daar komt de stoet. U ziel nu een wagen van de NOS. En daarachter, juist, dat is weer een wagen van de NOS" Hierna werd teruggeschakeld naar de studio in Hilver- Tussen Dollard en Schelde wacht men nu ademloos op de volgende beeldn. e LEO THURING JAKARTA (ANP) Koningin Juliana en ins Bernhard kwamen vanmorgen om- Teeks zeven uur Nederlandse tijd (in In- Dnesië was inmiddels de hete middag be- Dnnen) uit Bangkok in Djakarta aan voor gn staatsbezoek van tien dagen. Op het iegveld waren president Soeharto, me- ouw Soeharto, leden van het Indonesische abinet, het diplomatieke corps, honderden leden van de Nederlandse kolonie en hun kinderen ter begroeting aanwezig. Op het platform van de luchthaven stond een ere wacht aangetreden van 350 militairen met vandels, vaandelwacht en muziekkorps, dat de volksliederen van beide landen ten ge hore bracht, nadat 21 saluutschoten waren afgevuurd. r Vergezeld van president Soeharto en hoge militairen inspecteerde ko- igin Juliana daarna de erewacht. Zij gekleed in een lichtgroen ensem- beschikking legen de felle zonne- was een baldakijn opgesteld, ande onder dit baldakijn luisterden iging en prins, die uit handen van 22-jarige dochter van Soeharto, Siti •dijanti, een bloemenkrans omhan- kreeg, enkele ogenblikken naar het likaal saluut' van het muziekkorps de Indonesische luchtmacht. De ko- gin, die .evneens een bloemenhulde in tvangst mocht nemen, liep langs de age rijen wachtenden en schudde vele (ntallen handen, welke handeling en onderbroken werd door luidkeels juich van de uitwuifgalerei waar vele nderden opgesteld stonden en een jendelijke groet terugkregen. Na de omvangrijke begroetingscere monie namen konigin en prins, alsmede president en mevrouw Soeharto plaats in de gereédstaande auto's. Voorafge gaan door een motorescorte zette de stoet zich langzaam in beweging rich ting Medan Merdeka, het Vrijheid splein, vroeger het Koningsplein, eens de exercitieplaats van het voormalige koloniale leger. De rit van het vliegveld naar het paleis duurde ongeveer vijftien minu ten. In de stad waren behalve het rood wit van de républiek Indonesië zeer velé rood-witblauwe vlaggen uitgesto ken. Vooral veel kinderen hadden de Nederlandse driekleur bij zich, waar mee zij enthousiast naar de hoge gasten wuifden. Overal klonk gejuich en ge roep als de stoet in zicht kwam. juichingen van de duizenden die in rijen dik langs de rpute stonden waren niet van de lucht. De escorterende mo torpolitie moest zo nu en dan de sirenes laten loeien om te voorkomen dat al te enthousiaste toeschouwers onder de wielen zouden komen. Bij het Merdeka paleis waren dui zenden samengedromd om de aankomst van het koninklijk paar bij te wonen. Ouderen, maar vooral ook veel jongelui, deden hun uiterste best om desnoods een glimp op te vangen van de Neder landse konigin en haar echtgenoot. De koninklijke gasten stapten snel uit en gingen het paleis in. Zij rustten hier enige uren uit vóór ze deelnamen aan de officiële gebeurtenissen bij dit eerste staatsbezoek van een Nederlands rege rend vorst aan Indonesië. Voor het Ne garapaleis (liet vroegere paleis Rijs wijk) met culturele manifestaties. de vele Indone- sische belangstellenden op Kemajoran. I F.IDSF, CURATOREN: LEIDEN De curatoren van de Lcidse universiteit zijn van mening, dat de door minister De Brauw ingestelde bouwstop op den duur meer geld kost dan bespaart, •e Leidse universiteit verkeert op vele punten in ernstige ruimtelijke moeilijkheden, lm die moeilijkheden enigszins het hoofd te kunnen bieden zullen er bij het hand- lavcn van een bouwstop verliezen moeten worden gecreëerd en onontkoombare tij- Icljjke voorzieningen van relatief korte levensduur. i kenhuis, betekent, dat de noden bij de j faculteit der sociale wetenschappen zeer verlaat worden opgeheven. Met het ou- j de ziekenhuis moet immers weer „Soci- j ale Wetenschappen" worden geholpen, j Teneinde wel besparingen te bewerk- stelligen met een minimum aan verlies- i posten doen curatoren de minister de j volgende suggesties: 1. Van Witte Singel-complex alleen bibliotheek deel uitstellen tot na 1978; 2. De completering van de pre-clini- sche laboratoria (onderdeel van het I nieuwe ziekenhuis) terstond laten aan- besteden; 3. Biologiecomplex een jaar uitstel- het investeringslijst voor de jaren 12—85 geeft, gerekend naar het huidige 'rijspeil een totaal bedrag aan van 425 niljoen (o.a. voor nieuw academische ziekenhuis en een Alpha-complex aan de Witte Singel) Die investeringen zijn nodig om de Iniversiteit, welke op tientallen plaat zen verdeeld in de stad Leiden werkt ifficiënter te kunnen huisvesten en om onderwijs te kunnen geven aan de 17.000 studenten, die omstreeks 1980 ingeschreven zullen staan. In een brief aan de minister stellen curatoren, dat uitstel van bepaalde pro jecten ten behoeve van bepaalde facul teiten of subfaculteiten andere imiversi- tatire afdelingen in moeilijkheden zal brengen. Ophouden van nieuwbouw, bijv. van het nieuwe academisch zie- 4. Andere financieringsopzet nieuwe AZL; 5. Temporisering van kleinere projec ten (sportvelden,-nieuwe Hortus Botani cus, beperking aankoop van kleinere panden enz). Vier kostbare schilderijen. uit de school Guido Reni, zijn gesto len uit een kerk te Montorio al Vo- mano bij Teramo. Het was de 76ste kerkdiefstal in Italië sinds het begin van dit jaar. Toneelvereniging ODIA geeft op vrijdag 3 september in het Ned. Congresgebouw een extra voor stelling van het blijspel .Boeing- Boeing onder regie van Hans van Langerak, Wij moeten toch óók leve door Frans Kessels DJAKARTA Djakarta heeft een rode autobus, één mooie rode bus, en nogwel een dubbeldekker. Op dit geschenk van Nieuw-Zeeland is iedere Djakartaan dan ook heel erg (rots, zo trots zelfs dat op elke ansichtkaart van Djakarta deze mooie bus voorkomt. Of schoon ze erg veel plaats biedt, lean ze toch niet iedereen mee nemen, die bij de bushalte staat le wachten; en samen met de vele anderen hevelen we ons lichaamsgewicht over op het .andere been en kijken uit naar de volgende bus! MENS IN DE MASSA (III) Lang hoeven we niet te wachten Deze bus is dan wel geen rode dubbeldekker, maar het is toch nooi vehikel, en... helemaal leeg'. Aan beide zijden van de motorkap is ze versierd met een kleurig embleem: twee ineengestrengelde handen een zwarte en een witte waar omheen geschreven de bus stopt, wordt ze door iedereen volledig ge- staat: .Donated by the people of the U.S.A.' 1Als negeerd, behalve door enkele mannen en vrouwen an in de wachtende rij, die vol haat naar het fraaie embleem spuwen. Als ik aanstalten maak om te stappen, grijpt mijn begeleider een privé retaris van een van de vele ministers die Indo- iië rijk is me ruw bij de arm en zegt: „Wij in niet mee met dat verdomde Yankee geval; dan loop ik nog liever. Kom op!", en hij trekt me mee het trottoir op. De buschauffeur trekt even wanhopig zijn schouders op en rijdt weg, met zijn lege bus! we enkele honderden meters gelopen hebben maak ik een opmerking over de vele Indiase textiel zaken in de straat, en mijn begeleider zégt: „De In diërs, en vooral de Chinezen doen goede zaken hier, veel beter dan de Indonesische winkeliers, maar dat wel begrijpelijk. Een Chinees kun je vertrouwen, int hij levert je de juiste waar op de afgesproken ;ijd; de Indonesiërs proberen altijd weer iets teveel verdienen. Ze schijnen maar niet .te kunnen be grijpen dat ze daarmee hun klanten wegjagen. Ook s ze je iets beloven of een afspraak met je maken, in je er zo goed als nooit van op aan. De mensen er kunnen een hoop leren van de Indiërs en Chi- :zen, maar het lijkt wel of ze gewoon niet willen". Het gesprek wordt afgebroken door een legerjeep, die opeens door de straat raast met gierende sirenes. Iedereen stuift van de weg af; auto's en vrachtwa gens stoppen zo snel mogelijk links of rechts van de weg zoals het makkelijkste uitkomt en de weg is in een mum van tijd volledig vrij. Twee grote trucks, beladen met voornaam rondkijkende mili tairen, rijden langzaam en statig voorbij. „Soldaatje spelen is een zeer gewichtige zaak", zegt de secre taris, „een uniform maakt je geweldig belangrijk. Hopelijk worden ze een beetje wijzer met de tijd, dan leren ze deze flauwe kul ook weer af." Weg Als we even later bij een stuk opgebroken we(g komen, blijf ik verbaasd staan, want ik kan mijn ogen niet geloven. Een door gaten en modderpoelen totaal onberijdbaar weggedeelte, wordt door een bull dozer gelijk geschoven. Vlak achter de machine wordt een laag bitumen over de modder en brokken steen aangebracht en het resultaat is een keurig wegdek. Maar 200 meter is de gerepareerde weg even brokkelig en modderig als tevoren! Mijn met gezel begint luid te lachen als hij mijn verwonderde gezicht ziet. en zegt: „Je wordt hier letterlijk be duveld waar je bij staat! De aannemer die dit werkje onder handen heeft zal hier waarschijnlijk wel iets aan verdienen, maai' ja, die man moet toch ook leven!" En hij vervolgt„Soekarno heeft met zijn ontembare zelfverheerlijking en trots het hele land in een economische afgrond gestort en daarmee heeft hij wat el even erg is de corruptie aan ons opgedrongen. Een corruptie die aanwezig is on der alle rangen en standen van de bevolking. Hun denkwijze is: „Wat heeft het voor nut om een voor aanstaande, positie in te nemen, als je er niet beter van wordt. Iedereen wordt gedwongen mee te doen aan de corruptie, om de eenvoudige reden dat men niet wil sterven van de honger." Recht om te leven werk. Maar e 2500 roepia L 2000 roepia maal niet var weg In Djakarta heeft het recht om te leven van zijn :en onderwijzer verdient tussen 1000 en n de maand; een militair tussen 750 en in een arts 8500. Daar kunnen ze alle- rondkomen. Een kilo rijst kost 50 roe pia en per dag heeft één persoon een halve kilo no dig. En van rijst alleen kan niemand leven; er zijn ook groenten nodig, en vis, en kleren, en huisraad. En waarom mag hij duu niet bijverdienen? Als iedereen geld bij moet verdienen, waarom mag de on derwijzer het dan niet, en de ambtenaar, cn de sol daat, en de arbeider, en de taxichauffeur? En al de anderen die werken en... willen leven! Wat is cor ruptie. Ik weet alleen dat ze in het Indonesische leef patroon niet meer weg te denken is, en dat te een levensnoodzaak is voor iedereen. Hatta heeft eens gezegd: „De corruptie hoort bjj de Cultuur van Indonesië!" Het is misschien tragisch, maar het is maar al te waar. En toch mogen we nooit uit het oog verliezen, dat ondanks deze iedereen en alles omvattende corruptie, dit land op een of andere manier toch draait. En dat is een wonderlijk Vlak bij ons stopt een oude Volkswagen onder een bord „Verboden te parkeren". Een politieagent stapt uit, en loopt op een stalletje toe. waar een bordje naast staat, dat het plaasen van stalletjes verbiedt. De agent haalt enkele Amerikaanse dollars uit zijn zak en wisselt die in het stalletje tegen roepia'a, hoewel het ten strengste verboden is, om dollars te wisselen op straat. Als hij terugkeert naar zijn wagen, en vlak langs ons loopt, vraagt de secretaris hem: „Zit het werk er voor vandaag weer op?" De agent kijkt ons even aan en bromt dan: „Nee, eigenlijk niet! Ik moet nog een uur werken, maar ik verdom het. ik ga naar huis!", en hij stapt weer in zijn wagen en rijdt weg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11