Rust in Ban kok vóór de reis door Indonesië NOOIT MEER IN EEN BETJAK DOOR DJAKARTA Milieuvervuilers moeten meebetalen 'EESTELIJK DJAKARTA WACHT: Eén vakdiploma voor gehele detailhandel Brandschade in legerplaats drie miljoen Duidelijke wet nodig Oost-Duitsland voldaan over akkoord Vandalen in dierentuin 1 ÜDENSDAG 2d AuLiUÖ i'uS 1971 LEIDSE COURANT gin Juliana en prins Bernhard hebben vandaag op ik. nadat zij gisteren op het vliegveld officieel verwelkomd Thailand. >ekt,i ANGKOK/DJAKARTA (ANP-AP Koningin Juliana heelt verblijf in Bangkok vanmorgen benut om in deze stad winkelen. Vooral de zijdewinkels hadden haar bijzondere langstelling. Samen met prins Bernhard gebruikte zij de h met haar gastheer koning Bhiunibol en koningin Sirikit Thailand. Daarna deed zjj rustig aan, om zich voor te «reiden op haar reis naar en door Indonesië. Het koninklijk paar wordt met het gevolg, waaronder minister Schmelzer, morgenochtend in Djakarta verwacht. De hoofdstad van In donesië maakt zich op, om de hoge gasten uit Nederland feestelijk te ontvangen. De laatste dagen is er een grote schoonmaakbeurt gehouden, terwijl diverse straten feestelijk versierd zijn. Verschillende Indonesische dagbladen enthousiast commentaren schrij- he^en over het staatsbezoek uit Nederland. er ook al sprake van kritische mttekeningen waar het de gesprekken de ministers Schmelzer en Malik id -treft. Sommige Indonesische kringen grijk^ten een duidelijke waarschuwing aan es van minister Schmelzer horen ndida rer zijn voorgenomen interventie voor rwijz - duizenden gevangenen in Indonesië de Ambonezen. ..De glans van hel aatsbezoek zou hierdoor verduisterd xeting urmen wrden", aldus sommige commen- Anderen gaan nog verder: Wan- doo eer minister Schmelzer deze kwestie aan krui i orde wil stellen moet dit zonder meer igerd worden. De Ambonese kwestie n zuiver Nederlands heid, terwijl de kwestie van de gevange nen reeds voor de Indnesische regering geregeld wordt", aldus deze oommenta- Tijdens haar reis zal koningin Juliana geen minuut verstoken blijven van infor matie uit Nederland. Via de satelliet Indosat zal door een prioriteitssysteem vrijwel onmiddellijk contact mogelijk zijn tussen de regering in Den Haag en ko ningin Juliana. Speciale koeriers zullen dagelijks de koningin voorzien van rege ringsdocumenten, waarvan men in Den Haag meent dat zij deze moet hebben gelezen of getekend. Het zal dan ook tijdens de reis in Indonesië voorkomen dat koningin Juliana Koninklijke Beslui ten ondertekent. 5-411 i-di wai dect' m< Middenstand overbodig parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Oos- brink (Middenstand) heeft gisteren de Eerste Kamer medegedeeld, dat e Vestigingswet op 1 januari kracht wordt. De nieuwe wet dat voor de uitoefening van Ie hele detailhandel met uitzondering de verkoop van verpakte artikelen j- eén vestigingsvergunning voldoende s. De vergunningen voor de afzonder- jke branches komen te vervallen, ter- ook geen middenstandsdiploma vereist is. Het bezit van een n U^Paa'd vakdiploma is voldoende voor jlfhet verkrijgen van een algemene vesti- gpol lingsvergunning. ook het diploma van de middelbare detailhandellschool geeft recht op deze vergunning. In de Tweede Kamer was destijds 18 Een motie van de K.V.P.-er Krosse aan genomen waarin erop werd aangedron- P'an gen ook het diploma van de vierjarige 'azi.ii lagere detailhandelsschool als geldig be- 'r wijsstuk van vakbekwaamheid te aan- 10 550 vaarden. Staatssecretaris Oostenbrink ?rleg - de het Nederlands Textielmuseum, Gast- huisring 23 Tilburg, wordt van 6 oktober tot 8 november een tentoon stelling gehouden onder de titel „Uit de Koninklijke Poppenkamer". De tentoonstelling, samengesteld uit het privé-poppenbezit van H.M. de Ko ningin, zal meer dan honderd poppen omvatten, afwachten en in ieder geval nog geen cqmmissie daarvoor wilde instellen. Voor de verkoop van verpakte ge neesmiddelen blijft de huidige toestand gehandhaafd. Hiervoor wordt een wijzi ging van de wet op de geneesmiddelen voorbereid, waardoor de verkoop van die geneesmiddelen niet vrij is. (Van e irslaggevers) OIRSCHOT-DEN HAAG De oor zaak van de brand die zaterdagavond een loods van het dertiende verken ningseskadron op de legerplaats Oir schot in de as legde, is nog niet bekend. Volgens de legervoorlichtingsdienst heeft de kon. marechaussee nog geen aanwijzing voor een mogelijke sabotage gevonden. Behalve de houten loods zijn bij de brand veel persoonlijke uitrustin gen, verbindingsmateriaal en tank- boordwapens verloren gegaan. De scha de bedraagt drie miljoen gulden of zelfs Overigens heeft de brand het militai re bedrijf op de legerplaats Oirschot nog niet ontregeld, de afgebrande loods bevatte alleen bevoorradingsmateri- Volgens de legervoorlichtingsdienst is er geen sprake van dat de legerleiding de brand in de legerplaats heeft willen verzwijgen. In dat geval zou bij de blussingswerkzaamheden ook niet de hulp zijn ingeroepen van de brand weerkorpsen van Oirschot en Best, al dus de legervoorlichtingsdienst. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Volgens dr. K. van Nes, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereniging, is een grote behoefte ontstaan naar een duide lijke wetgeving tegen de milieuvervui ling. „Nederland heeft behoefte aan een wetgeving, die iedereen, die het milieu vervuilt verplicht om ook aan het schoonhouden van dit milieu bij te dra gen. De Hinderwet moet daartoe duide lijke bepalingen bevatten en opgezet (Van o irrespondent) BONN De Oostduitse regering heeft haar voldoening uitgesproken ever het ontwerp-akkoord van de Grote Vier over Berlijn en haar medewerking toegezegd bij de uitvoering van de overeenkomst. „Het Oostduitse kabinet betuigde de Sowjet-Unie oprechte dank voor het akkoord dat volledig in over eenstemming is met de belangen van de Duitse Volksrepubliek". De Westduitse bondskanselier Willy Brandt noemde de overeenkomst een gewichtig tussentijds resultaat van de politiek van zijn regering. Morgen zullen vertegenwoordigers in Oost- en West-Duitsland in Oost- erlijn bijeenkomen om te spreken over de uitvoering van de principes die z|jn aangenomen door de vier mogend heden: de ongehinderde toegang tot West-Berlijn vanuit West-Duitsland en de bezoeken Oost-Berlijn. Verwacht wi sen Oost- en hardnekkige z. sloten Westberlijners rdt dat het overleg tus- West-Duitsland een ak zal worden. Vastbe- overeenstemming te ko men en aldus de weg te plaveien voor de ratificatie door het Westduitse parle ment van de verdragen van Moskou en Warschau hebben de Russen op Oost duitse tenen getrapt. De Oostduitsers zullen er extra op gebrand zijn om hun souvereiniteit te doen gelden De overeenkomst voorziet er in dat de Oostduitse controle van passagiers op doorreis zal worden beperkt tot iden tificatie. Het zal de taak zijn van de Westduiters om te verzekeren dat de Oostduitse autoriteiten niet onder een andere naam stringente controle gaan De Westduitse pers is over het alge meen van mening dat de Westerse mo gendheden evenveel hebben bereikt als redelijk kon worden verwacht worden zoals de Mijnwet en de Wet op de Gevaarlijke Stoffen", zei hij gisteren ter introductie van zomercongres, dat oe K.N.C.V. in Hilversum houdt. i Nes bracht in dit voren, dat niet zo: de toepassing van de chemie als wel de beheersing van de daarmee gepaard gaande „afval'-produktie problemen veroorzaakt. Bij de aanpak van deze afvalproduktie heeft de chemie een belangrijke rol. De K.N.C.V. probeert daarom via de sectie milieuchemie alle kennis en onderzoek te bundelen. Driehonderd van de ruim 7000 leden van de vereniging wijden zich in deze sectie aan de studie van de milieuchemie. Het vandaag begonnen congres zal ook aandachl schenken aan de onge rustheid onder vooral jonge chemici over de werkgelegenheid. In verband met de economische problemen heeft namelijk een aantal chemische bedrij ven besloten een „terughoudend wer vingsbeleid" te voeren. HARRISON (AP) Vandalen hebben gisteravond ingebroken in de dierentuin voor kinderen in het West Harrison Memorial Park en hebben daar bijna al de 21 kleine dieren gedood of verminkt Dit is door de politie bekend gemaakt De geplukte, gevilde en verminkte res ten van zeventien kleine dieren werden aangetroffen. Een duif, een klein aapje een haantje en een marmot waren de enige dieren die hadden kunnen ont snappen. MENS IN DE MASSA TT Frans Kessels DJAKARTA En nu is het afgelopen; voor goed en voor altijd en voor eeuwig afgelopen. Nooit meer stap ik nog in een betjak, om me dan. na eerst een tijd door elkaar gerammeld te zijn, een poot uit te laten trekken door die oplichters van betjakrijder. Het begon vanmorgen vroeg al. Het adres had ik wel, maar ik had geen idee waar dit adres was. Na veel gepingel kwam ik met de betjak- ryder overeen me er voor honderd roepia (een gulden) heen te brengen. Ik stapte in; hU begon te rijden, sloeg de eerste zijstraat in en stopte we waren aan het juiste adres aangekomen. Het ritje had nog geen vijf roepia mogen kosten! En daar stopd meneer de betjakchauf feur, en streek met een hemelse glimlach en een diepe buiging 100 roepia op. Later in de morgen moest ik naar een plaats op twee kilometer afstand. We kwamen overeen voor weer 100 roepia. Halfweg stopte de man in een verlaten buurt, die ik helemaal niet kende en vertel de me dat hij zich ernstig vergist had, en dat hij 200 roepia moest hebben in plaats van 100. Ik wist best dat 100 roepia meer dan voldoende was, en vertelde hem dat hij naar de bliksem kon lopen. Hij vertelde me toen hoe uitgebreid zijn familie was en hoeveel die dagelijks verox-berde, en eindigde vrien delijk. „En als u geen 200 roepia betaalt, toean, dan zal ik u hier achter moeten laten". En wat wou ik toen in deze godverlaten omgeving? Een beetje gehaast ben ik straks in een betjak gesprongen, i komst te komen e het nijdigste! en 300 roepia, en dat is moet je hem daar st tot t •n om die stommiteit ben ik nog nu vraagt die donderjager me minstens 250 roepia te veel. En zien zitten met zijn engelenge zicht! En wat nu? Ik kan natuurlijk weigei'en de 300 roepia te betalen, maar dan krijg ik wel alle betjakrijders van Djakarta op mijn dak: want in een dergelijke situatie houden ze erg veel van elkaar, en laten ze elkaar niet in de steek... Ik betaal 300 roepia. terwijl ik zeg: „Kunnen jullie het nou nooit laten anderen te beduvelen?" „Och", zegt hij vriendelijk, „we moeten hard werken, toean, om een levensondei-houd te hebben, en we moeten ieder buitenkansje aangrijpen. Dat begrijpt u toch wel!" En het mei-kwaardige van alles is, dat ik het begrijp, en hem nog groot gelijk geef ook. Maar. dat ik me drie keren heb laten bedonderen, dat zit me dwars, vreselijk dwars. Open markt Ik loop de grote winkelstraat in en kijk naar de etalages: Overal hetzelfde kleine assortiment koop waren, meestal afkomstig uit Hong Kong, Japan, China of Europa. Bijna geen produkten zijn van Indonesië zelf. Die vind je buiten op straat, die eruit ziet als één grote open markt. Vruchten, groenten, batikstoffen, rijstestroschilderijtjes wor den verkocht in de kleine stalletjes op de trottoirs; en de daartussen en daarvoor op het wegdek zittende straatventers schijnen overal geld uit te kunnen slaan, want ze handelen in oud ijzer, versleten autobanden, lege conservenblikjes, bossen hooi, oud papier, en zelfs sigarettepeukjes. De straat is een bont mengelmoes van kopende en ver kopende mensen, en anderen, die op een of andere manier iets om handen hebben waar ze geld uit slaan, en zo blijven leven. Tussen de kraampjes en venters liggen blinde en misvormde bedelaars, waar je letterlijk overheen moet stappen om je een weg te banen door het gedrang. „Mag ik wat geld van u, mijnheer"? Een klein jongetje loopt, bedelend, achter me aan met opge houden hand. Ik loop een zijstraat in waar het veel minder druk is. „Mag ik wat geld van u?," roept het jongetje. Onder de portalen van de huizen en langs de hekken liggen vrouwen en kinderen te slapen. Eén vrouw wast een handvol worteltjes in het drabbige groenachtige water van de straatgoot. „Mag ik wat geld van u?" Ik blijf staan. Twee grote, zwarte, sme kende ogen kijken me aan. Ik weet dat ik het niet doen moet; ze hebben me ervoor gewaarschuwd! Ik haal een briefje van 10 roepia's uit mijn zak en geef hem dit. Hij lacht over zijn hele gezicht, én roept blij: „Dank u, mijnheer" en holt weg. En dan komen ze op me af uit iedere richting, tien, Een rit met een betjak ia avontuurlijk en rit vol verrassingen twintig, vijftig jongens en meisjes, schreeuwend en gillend: „Geld, geld". Ik probeer weg te komen, maar als een golf stroomt de hele bende over me heen. en gooit me voorover tegen de grond. Ze trekken aan mijn broek en mijn hemd, en versuft probeer ik me te ver-weren, maar er is geen beginnen aan, want van alle kanten houden ze me tegen de grond gedrukt. Opeens klinkt er een luide mannenstem, en de kinderen worden ruw van me af geslingerd. Een hand grijpt me bij mijn arm, trekt me op, en ik word wildweg meegesleurd. Krotten Voor ik weet wat er eigenlijk gaande is, word ik in een betjak geduwd, die er met volle vaart vandoor gaat. Gillend en krijsend hollen de kinde ren nog even achter ons aan. maar de afstand wordt steeds groter, schreeuw achter ons rustige straat. „Dit had u uw leven kunnen kosten, toean!", zegt de man achter me, met iets van verwijt in zijn stem; „U moet geen geld geven aan de bedelaars!" Ik knik alleen maar; mijn knieën trillen en het hart bonst me in de keel. „Waar zal ik u naar toe brengen?", vraagt hij dan. Even schiet het door mijn hoofd. „Van te voren tot overeenstemming komen", maar dan zeg ik: „Laat u me maar iets van de stad zien!" We rijden langs een kanaal dat midden door de stad loopt. Op de smalle oever staan aan beide zijden hutjes en krotten, van oude schotten en stukken zeildoek in elkaar geflanst. In het water zijn ontelbare vrouwen en kinderen aan het baden Een man staat, tot aan het middel in het water, zijn tanden te poetsen, en wuift ons toe, terwijl aan beide zijden naast hem vrouwen en kinderen, vanaf de oeverrand hun behoefte doen in het kanaal. „Dit is -ook Djakarta; dit moet u ook zien!", zegt de man achter me. Overal langs pleinen en straten en plantsoenen, staan de krotten verspreid; vaak zijn ze niet meer dan een afdakje schuin op de grond. „Het leger jaagt ze telkens weg", zegt de stem achter me, „maar het haalt niets uit; ze gaan gewoon dooi naar de volgende straat. En als ze daar weggejaagd worden komen ze hier weer terug. Zo leven honderd duizenden mensen in deze stad!" Verzakt Daarna rijden we door de prachtige, rustige en goed onderhouden ambassadebuurt. „En zo was Djakarta in de tijd van de Hollanders helemaal!", zegt de stem. De statige gebouwen uit het koloniale verle den zijn trouwens overal herkenbaar. Het zijn de ministeries, de banken en hotels. Solldé en voor naam, maar meestal ongeverfd en goor, maken ae toch de indruk onverwoestbaar te zijn. De moderne gebouwen, vaak niet ouder dan twee jaar, zijn dikwijls gebarsten van dak tot fundamenten, ver zakt en onbewoonbaar verklaard. En dan de Soe- karno-herinneringen: het majestueuze hotel „Indo nesia". met ertegenover het half stalen- half beton nen. tientallen verdiepingen tellende, geroeste ge raamte. dat sinds de ondergang van de „Boeng" niet verder is afgebouwd; de kolossale oerlelijke maar enorm kostbare herdenkingsmonumenten, overal verspreid over de stad. „Voor deze waanzin moet heel Indonesië bloeden", zegt de stem peinzend. Als ik uiteindelijk uitstap vraag ik de betjakrijder: ,Wat ben ik u schuldig?" „Ik laat het aan u over!", /.egt hij bedeesd. Ik geef hem 1000 roepia en vraag: .Is het zo goed?" Hij schudt zijn hoofd en zegt ,Dit is veel te veel; geeft u mij maar 200 roepia!" Ik duw hem de 1000 roepia in zijn handen. Hij kijkt naar het briefje, en zijn ogen staan opeens vol tranen. „Toean, ik heb twee kinderen die erg ziek zijn", zegt hij diep buigend, „ik kan nu medicijn voor hen kopen, zodat ze weer beter worden, en verder mogen leven!" En hij springt op zijn karretje en rijdt snel weg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7