£cidóc(Somcmt Veelzijdig programma Ned. Congresgebouw INGRID BERGMAN in de rol van Anastasia Staatsbezoek Indonesië morgenochtend op tv BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK Leidse Courant EO krijgt „uitgespaarde" zendtijd IKOR/CvK nieuwe serie Jan van Veen wil wegj bij radio-Nordsee „Leerhuis' PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 AUGUSTUS 19p Bezoek aan Indonesië D EPORTAGES uit Indonesië wekken de indruk dat de doorsnee burger zich daar om het staatsiebezoek van koningin Juliana en prins Bernhard minder druk maakt dan uit de „warming up" in Ne derland had kunnen worden afgeleid. Wat wilt ge? Indonesië is per slot van rekening een rijk, waar Delfzijl-Cadzand aardrijkskundig een mini-afstand is, maar voor de meeste be woners in feite vanuit eigen woon oord als onbekende verten wordt onder gaan. Bovendien is voor zeer veel Indo nesiërs het leven nog de harde strijd om een dagelijks bestaan met weinig ruimte voor historisch besef, politiek en roman tiek. De werkelijkheid wil dat staatsiebezoe- ken nog maar zelden concrete betekenis hebben. Wanneer Nixon via de „hotline" met Moskou belt of werkelijk in Peking tot confereren komt, is dat voor alle lan den waarschijnlijk belangrijker dan alle wederzijdse bezoeken van hun staats hoofden en ministers voor Buitenlandse Zaken. Symbolisch |I\E reis van Nederlands staatshoofd naar Djakarta blijft niettemin maar dan gezien in de juiste proporties een goede zaak. Ze is het symbolische sluitstuk van een ontwikkeling, die twee landen van oorlog tot vriendschap heeft gebracht. Maar van het bittere conflict en de langzame verzoening weten mensen van twintig jaar en jonger noch hier noch in Indonesië persoonlijk meer dan het op ruimen van de door Soekarno zinloos tot 'n nationale kwestie opgezweepte twist appel Nw.-Guinea. Nederland heeft ge- andere, maar weinig minder zware pro blemen wachten dan vóór de erkenning van hun nationale rechten. Nog eens 25-jaar en de relatie Indonesië-Neder- land zal do or hteverleden even wewinig beïnvloed worden als die tussen Frank rijk en Syrië of Portugal en Latijns- Amerika. Alleen banden die sterk zijn door temporaine verhoudingen tellen dan. Reëel 7IJN we pessimistisch, uit deze zienswijze schrijven? Klei neren we dan de betekenis van een moei zaam en zorgvuldig bezoek van ons staatshoofd aan het gebied dat lange tijd de enige kurk was waarop onze inter nationale betekenis dreef? Wij denken van niet. Want een toe komst reëel proberen te zien is geen daad van pessimisme. Het staatsiebezoek van koningin Juliana aan Indonesië is de waardige afsluiting van een bewogen hoofdstuk en of het eenmaal tevens een hoopvol begin van een nieuw hoofdstuk zal blijken te zijn, moet worden afge- Wat gaat er gebeuren in de mondiale verhoudingen? Hoe zal tussen nu en 2000 de koers van Indonesië worden? Wel is het eind augustus 1971 reëel te constate ren. dat bij het omslaan van het blad dat in de Indonesisch-Nederlandse geschiede nis het ene van het andere hoofdstuk scheidt, bepaalde hoopvolle verschijnse len ni-' ontbreken. Wie nuchter probeert het daardoor ge schapen perspectief te versterken, handelt waarschijnlijk het meest conform de con crete betekenis van de ontmoeting tussen ons staatshoofd, haar gastheer en het volk, dat die representeren. Alimentatie aan indexering gebonden UIT het Voorlopig Verslag valt af te leiden, dat een nieuwe meerderheid van het parlement voelt voor het rege ringsvoorstel om ,,de uitkeringen voor levensonderhoud" (alimentatie) aan te passen aan het zich in Nederland snel- wljzigende loon- en prijspeil. Bedragen, die door de rechter een alimentatie- plichtige werden opgelegd, bleven im mers in vele jaren bevroren op het peil van de rechterlijke uitspraak, ook al kwam de alimentatiegerechtigde door het inflatieproces in grote moeilijkheden. Door indexering van de uitkeringen voor levensonderhoud aan het loon- indexetjfer wil de wetgever bereiken, dat de alimentatiegerechtigde in vele ge vallen gescheiden vrouwen aan wie de kinderen zijn toegewezen krijgen waarop ze krachtens de geest van een uitkeringsuitspraak recht hebben. In vple gevallen is jarenlang elke optrek king van de uitkering achterwege ge bleven; volgens sommige Kamerleden gaat de overheid ook niet ver genoeg, wanneer ze hierdoor ontstane achter stand alleen voor de laatste drie jaar in aanmerking gebracht wil zien. Meer fundamenteel is de mening van parlementariërs, die het huidige alimen tatiestelsel maar lapwerk vinden; zij be geren een regeling met een veel betere invorderingsmogeiflkheid, onder meer in gevallen dat de alimentatieplichtige wei gert te betalen. Zij hopen waarschijnlijk dat op basis van het nieuwe echtschei dingsrecht het alimentatievraagstuk kan worden geregeld op een manier, die minder wrijving en zorgen voor de be trokkenen met zich mee gaat brengen. In de beschouwingen over dit onder werp leest men nog al eens de stelling, dat een goed uitgangspunt kan zijn het principe volgens hetwelk de samen leving zo moet functioneren, dat ieder volwassen burger (es) in staat is in eigen levensonderhoud te voorzien. Een klein stapje verder en men concludeert ook, dat als dit niet lukt, de gemeenschap de lasten op zich behoort te nemen. Nu is echtscheiding vaak een dermate gecompliceerde zaak, dat ook by het re gelen van de gevolgen terecht de rechter met bystand van andere deskun digen het laatste woord heeft. Maar juist deze onafhankeiyke rechter is dan ook by uitstek geschikt om het principe aan te houden, dat de volwassen bur gers, ook na een scheiding, de eerst verantwoordelijken zijn voor de gevol gen van him daden. Op een ander levens geluk dan voor hen te vinden was in het gestrande huweiyk hebben ze alleen recht met inachtneming van hun ver antwoordelijkheid voor de gevolgen die, wederzyds, uit het eerste huweiyk voort vloeien. De maximale begrenzing van die verantwoordeiykheid is, evenmin als de minimale, slechts in zoverre een zaak waarover we het met uitsluiting van an dere eens kunnen worden, als er geen lasten naar de gemeenschap overgehe veld moeten worden. Opera, operette, folklore en toneel DEN HAAG Naast de abonnemen tenseries van het Residentie-Orkest, het Concertgebouworkest en het Nederlands Kamerorkst worden in het komende bouw nog tal van andere artistieke evenementen geboden. Het seizoen wordt officieel geopend met twee gala uitvoeringen van het Staatgopera van Hamburg. Op vrijdag 24 september zal Pucchini's .Iosca" en op zaterdag 25 september Mozarts „Die Zauberklöte" worden opgevoerd. Hieraan zullen voor aanstaande dirigenten en solisten mede- In de Randstad Holland zal Den Haag de enige stad zijn waar dit beroemde ensemble, Dultslands beste, zal optre den. Na afloop van „Die Zauberflöte" zal er weer een Operabal in de Carrou selzaal worden gehouden. Al eerder wordt de maand september vrolijk ingezet door de nieuwe Carna val del Rio met de show Brasiliana 1971. 50 medewerkenden zullen weer een stortvloed van Zuidamerikaanse ritmes over de toeschouwers uitstorten (2, 3, 4, 5, 9 en 10 september). Ook dit seizoen is er Fiesta Gitana, het jaar lijkse zigeunerfeest met nieuwe solisten voor zang en dans (23, 24, 25, 26 sep tember en 1, 2 en 3 oktober in de toneelzaal. In de Prins Willem-Alexan- derzaal treedt op woensdag 22 septem ber het broemde Negerballet uit Sene gal op. Voor de operatetteliefhebbers start het seizoen op 20 en 21 oktober met „Die Czardasfürstin" door het The ater Overhausen, dat later in het jaa nog „Eine Nacht in Venedig", „Pagani- ni" en „Der Zigeunerbaron" zal uit brengen. Het onvervalste Italiaanse bel canto is te horen op dinsdag 19 oktober. Een kompleet Italiaans gezelschap uit Milaan brengt dan een populaire opera- uitvoering van verdi's „La Traviata". TONEEL Veel succes is te verwachten van het blijspel „Het geld ligt op de bank" met als regisseur en hoofdrolvertolker Bob de Lange en met o m. Carry Tefsen. In de toneelzaal wordt dit spel in serie gespeeld van 29 oktober t.e.m. 14 okto ber. In de loop van het seizoen zijn voorts nog series van „Jacques Brei is alive and living in Paris" met Henk van Ulsen en Liselore Gerritsen. Bul gaarse folklore en het blijspel „Secre tary Bird" met Ton Lensink, Maxim Hamel, Marja Habraken en Joekie Broedelet te verwachten. Voorts kunnen nog verwachten worden het optieden van Victoria de Los Angeles, Anna Moffo, Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard, benevens diverse andere nationale en internationale attracties. Gewijzigd programma staatsbezoek radio HILVERSUM De rechtstreekse ra dioreportage, die de N.O.S. morgen ochtend uitzendt van het staatsbe zoek begint om 07.00 uur en duurt tot 07.59 uur (Hilversum 2). Dit in tegen stelling tot wat is aangekondigd in de bladen. Radio-verslaggevers zijn Henk Enkelaar en Jan Zindel. Op het „Oud Kasteel Heeze" te Heeze wordt van 4 t.e.m .12 september voor de negende maal de Brabantse Kunst- en Antiekbeurs gehouden. Er nementien handelaren aan deel. Hou liet scherm in liet oog Ingrid Bergman en Yul Brynner in de film Anastasia Het is opvallend dat zo vaak meerdere figuren uit de filmwereld op hetzelfde moment op hetzelfde idee komen. En kele jaren terug werden er tegelijk twee films over het leven van Oscar Wilde gemaakt, in 1956 waren twee producenten bezig met het verfilmen van het leven van Anastasia, de vrouw die beweerde de enig overlevende doch ter van Tsaar Nicolaas II te zijn. Lili Palmer speelde Anastasia als het onfor tuinlijke, miskende slachtoffer van vele politieke intriges, producent-regisseur Anatole Litvak trok het onderwerp meer in het komedievlak en liet Ingrid Berman zien als een oplichtster, die tenslotte zelf in haar rol van Anastasia gaat geloven. Hij verplaatste daartoe de handeling van Berlijn waar des tijds een wanhopige vrouw zich door verdrinking van het leven wilde be- [i naar het Parijs v 1 1920. Ingrid Bergman kreeg voor haar rol in DEZE Anastasiaversie een tweede Os car voor de beste vrouwelijke hoofdrol. Haar eerste had zij in 1943 met George Cukors „Gaslight" gewonnen. Yul Brynner speelt generaal Bounine een gewetenloze Russische royalist, die het bedrog in scène zet om zo de Romanof- miljoenen te kunnen bemachtigen. „Good old" Helen Hayes, onlangs nog in de bioscoop als het lieve oude dametje in „Airport", speelt de kei zerin-moeder die er tenslotte van over tuigd raakt dat deze vrouw werkelijk haar kleindochter is. Ivan Desny is Anastasia's neef en verloofde, die haar niet herkent maar wel van haar ge charmeerd raakt. (Nederland I 20.40 uur). Vanavond en morgen kan men op twee netten de eerste uitzendingen zien van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan het Indonesië van Soeharto. Dit biedt de kijker de gelegenheid met eigen ogen waar te nemen of de 60.000 gulden aan kosten voor het tv-verslag van dit bezoek goed besteed zullen worden. KRO-voorzitter mr. Van Doorn uitte dezer dagen nog zijn bezorgdheid, of er ten aanzien van deze uitzendingen wel voldoende afstand wordt genomen van de bemoeiingen van de overheid, die zoals bekend, bij de uitzendingen ook een vinger in de pap heeft. Van avond ziet men gefilmde impressies uit Djakarta. Morgenochtend om 6.45 uur begint de eerste rechtstreekse tv-uit- zending. Met inleidende beelden vanaf het vliegveld Kemajoran. waar om streeks zeven uur het vliegtuig landt en de begroeting van bet koninklijk paar plaatsvindt. Het is intussen mogelijk gebleken, niet alleen beelden (in kleur) vanaf Kemajoran op de Nederlandse televi sieschermen te brengen, maar ook van de intocht van het koninklijk paar in Djakarta. Dit is mogelijk dank zij medewerking van de Indonesische te levisie (TVRI), die met zwartwit-ca- mera's een directe reportage van de aankomst bij het presidentiële paleis in het centrum van Djakarta verzorgt, die door de NOS wordt overgenomen. De TVRI op haar beurt neemt de NOS-reportage van de aankomst op het vliegveld over. Tijdens de tocht van het vliegveld naar het paleis zul len rechtstreekse beelden van Djakar ta worden uitgezonden, die worden gemaakt door een hooggeplaatste ca mera in het centrum van de stad. De reportage, die wordt uitgezonden via Nederland 1, eindigt om ongeveer 8 uur 's morgens. Verslaggever in Dja karta is Joop van Zijl. Woensdag: Ned. I, 22.45 uur, Ned. II, 22.35 uur. Donderdag: Ned. I, 6.45 uur, Ned. II, 22.35 uur. Nachtvlinders De wapendrager, een typisch nacht vlindertje, wordt vanavond onder de loupe genomen. Verder ziet men de overwintering van diverse vlinders als eitje, als pop of als rups. Ook zal wor den uitgelegd waarom nachtvlinders in het licht vliegen. (Ned. I 20.25 uur). Studio Sport De voorbereiding van de Olympische Spelen vergt heel wat tijd en werk. Deze aflevering van Studio Sport laat zien wat er allemaal voor komt kijken om in 1972 in München de Olympische Spelen te houden. (Ned. I 22.20 uur). Wielrennen Een reportage van de wereldkampioen schappen wielrennen die gehouden worden op de baan te Varese in Italië Ned. I 22.55 uur). Liedjes uit Wenen Voor de liefhebbers van het oude Wenen vanavond weer ruim veertig minuten lang romantische Weense lied jes. (Ned. II 19.12 uur). High School Kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. PAPENGRACHT *2 LEIDEN TELEFOON 01710-22244 In de documentaire „High School" geeft de Amerikaan Frederick Wiseman een beeld van een typische middleclass School in Philadelphia, die men een School in Philidelphia, die men een massaschool zou kunnen noemen. Het gaat hier om de ongezonde verhouding leraar-leerling. (Ned. II 20.21 uur). Nachtconcert Vanavond het tweede deel van de op name van een concert dat eind oktober 1070 plaats vond in gebouw Frascate te Amsterdam en waaraan diverse ensem bles uit het Concertgebouworkest deel- (Ned II 21.35 uur). Toneelgroep Vis Comica geeft zondag middag in Theater In de Steeg nog een kindervoorstelling van „De beto verde prinses". Het aardige van de KRO-serie „Jan de Hartog en de film" is dat dc auteur zelf telkens een inleidende toe- lichting geeft. Onze wereldberoemde, in eigen land ten onrechte onder schatte. schrijver vertelde van „Stella" dat juist deze film nagenoeg helemaal overeenstemde met wat hem voor ogen stond toen hij het verhaal De KRO doet toch wel goed werk met zo'n filmserie. Werk dat getuigt en dat geldt niet alleen voor de Jan de Hartogfilms van een doelbewuste programmering waar de kijkers volop profijt van hebben. De KRO bood overigens ook nog een boeiende documentaire over Nieuw- Zeeland, het land dat het verst van ons verwijderd is, maar door Neder landse immigranten toch een beetje dichtbij lijkt. Joost Tholens' werkstuk had extra-actualiteit door de vragen die in Nieuw-Zeeland rijzen naar aanleiding van Engelands komende toetreding tot de EEG en de economi sche consequenties die dat voor onze „tegenvoeters" kan hebben. AVRO's Televizier had een minder gelukkige aflevering, gezien de ambi tieusheid waarmee de rubriek in op mars is naar de eerste plaats in het genre. Terzake het Pakistaanse pro bleem werd het onderwerp, gesprek met mr. Berkhouwer, opgepept met buitenlands materiaal. Over de Springbokken-affaire in Bodegraven werd achter het nieuws aangelopen en de moeilijkheden bij de Groningse universiteit werden van achtergron den voorzien zonder dat een exposé werd gegeven van de feiten waar het eigenlijk om gaat. Erg aardig was overigens het „uit luiden" van Snip-en-Snap. Met een „klassiek" nummer uit het revue-re pertoire, telkens onderbroken door ge sprekken met Piet, Willy en René. De revue stopt, de activiteit van het drie tal gaat door. Hopelijk wordt ook de t.v. bij die activiteiten betrokken! Vg. HILVERSUM „Wjj stellen u voor...", het programma van de Evangelische Omroep, zal het komende najaar eens in de maand rond de klok van elf uur in een veertig minuten durende tv-uit- zending worden uitgezonden. Vanaf 30 september zal de EO eens in de veertien dagen op donderdagavond tussen 19.05 en 19.55 uur een tv-pro- gramma brengen. Deze extra-zendtijd de gebruikelijke vijftig minuten op vrijdag of zaterdag blijven is te danken aan de STER die van de wekelijkse uitzendingen aan het begin en aan het eind vijf minuten opeist. Ieder week heeft de EO daar door zendtijd gespaard. De Evangelische Omroep nadert het vereiste ledental van 100.000 om als C- omroep te worden geregistreerd. In de laatste week van augustus krijgen alle leden het schriftelijke verzoek allen nog één lid aan te brengen. Met deze actie kan de FO haar ledental over de 100.000 brengen. Daarnaast blijft de goed lopen, de wervingsactie „1 voor 10" van kracht. Degene die tien nieuwe leden werft, ontvangt de reeds veel verstuur de plaat van het E.O.-kwartet onder leiding van Arie Pronk. Minder geluisterd naar de radio HILVERSUM Er wordt minder ge luisterd naar de radio. De totale luis terdichtheid overdag is in het tweede kwartaal van dit jaar 2,7 procent gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal 1971. De daling kan worden toegeschreven aan seizoensinvloe- Dit zegt een rapport, dat in opdracht van de afdeling studie en onderzoek van de NOS is - samengesteld naar aanleiding van een luisterdichtheids- meting over het tweede kwartaal 1971. De daling is, zo stelt het rapport, echter ook van algemene aard. Op vrijwel alle zenders en tijdens vrijwel alle daggedeelten werd minder geluis terd. Eén uitzondering vormde de be luistering van de groep „overige zen ders", waarvan de gemiddelde luister dichtheid steeg van 1,8 naar 2,3 pro cent, een stijging die kan worden toegeschreven aan de toegenomen be langstelling voor de zender Radio Nordsee. Evenals die van de andere zenders is ook de luisterdichtheid vn Hilversum 3 en Veronica gedaald ten opzichte van het vorige kwartaal. NEDERLAND I KRO: 17.00 uur: Bruintje Beer 17.10 uur: Wop en Flop in Wonderland NOS: 18.45 üur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Dubbeldekkertjes CVK: 19.30 uur: Kenmerk NEDERLAND I NOS: 6.45 uur: Staatsbezoek Indonesië 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Campus 20.00 uur: Journaal 20.31 uur: Campus (vervolg) NOS: 22.30 uur: Journaal en staatsbezoek NOS: 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Socutera 20.26 uur: De wereld der insecten 20.40 uur: Anastasia, film 22.20 uur: Studio Sport 22.45 uur: Journaal 22.55 uur: Wielrennen NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 22.40 uur: Wielrennen wereld kampioenschappen NEDERLAND II NOS: 18.15 uur: Staatsbezoek aan Indonesië 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest 18.55 uur: Journaal KRO: 19.05 uur: Felix de Kat 19.12 uur: Liedjes uit Wenen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: High School, doe. 21.35 uur: Nachtconcert Hl.. O: 22.05 uur: Magazine NOS: 22.25 uur: Journaal 19.50 uur: Toeristische tips I 20.00 uur: Journaal TROS: F C 20.31 uur: ,khi Tschrokkenetnee 21.20Puur: Los Paraguayos 21.40 uur: Liefde op zijn Amerikaans, t.v.- 22.20 uur: Hotclub '71 22.35 uur: Journaal en staatsbezoek Konlnkl. Staatsbezoek 00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag iet een plaatje: lichte gi Naar bedrijf van schoonvader HILVERSUM De gezamenlijke ker kelijke zendgemachtigden IKOR-CVK zullen in de maanden oktober, novem ber, januari cn februari een nieuwe serie onder de titel „Leerhuis" op de televisie brengen. meting over het tweede kwartaal 1971. ook de luisterdichtheid van Hilver sum 3 en Veronica gedaald ten op zichte van het vorige kwartaal. Deze serie van zestien programma's zal op de donderdagavonden via Ne derland I worden uitgezonden. Dit Leerhuis wil een vaste, herkenba re en meer permanente vorm geven aan de kerkelijke discussie- en infor matieprogramma's en tegelijk wat meer helderheid aanbrengen in de problematiek waarin de moderne mens zich bevindt. DEN HAAG Jan van Veen voelt er weinig voor om nog langer als die jockey van Radio Nordsee International in dienst te blijven. Binnenkort is jjjk verwachten dat hij dit station de rug toekeert. Daarmee wil hij tevens voorgo een streep onder zijn radiotijd zetten. De rol van Van Veen bij de etherpira mL Radio Nordsee International heeft in het recente verleden al vaker tot conflicK jjg geleid met zijn schoonvader Dirk Verwey, die in de directie van Radio Veroni mi zit. Om de familieband te ontzien wil Jan van Veen weg bij Radio Nordsee. Hij ksj aan de slag bij het textielbedrijf van zijn schoonfamilie, waarin hij zich al eerdf (j verdienstelijk maakte. Dit alles zou een nieuwe verschuiving betekenen i disc-jockeybestand van Radio Nordsee. Vorige week werden Allan West, SteG^ Merick, Andy Archer en Tony Allan na „wangedrag en meningsverschillen" ro a de directie op staande voet ontslagen. Inmiddels heeft de directie van RNI andere disc-jockeys aangetrokken om de lege plaatsen weer in te nemen. Dezer dagen heeft in het kantoor van Radio Nordsee in Hilversum een verg ring plaatsgehad waarin nieuwe richtlijnen werden besproken. Welke koers Rad 5 Nordsee nu gaat varen is nog niet bekend. Het is overigens wel zeker dat de etherpiraat het zekere voor het onzekere neemt en het schip, de MEBO II, gerei maakt voor een nog groter zendbereik. Eind vorige week werd sterke zendapparatuur aan boord getakeld. Op het di zijn enkele nieuwe masten en antennes geplaatst. Toen de nieuwe apparatu: werd aangesloten ging het station enkele uren uit de lucht. Voorts zou op de gadering het plan besproken zijn om Radio Nordsee via twee golflengten te lat4 u' uitzenden. Inmiddels is bekend dat de bomaanslag op Radio Nordsee op 7 september i de rechter komt. 's Morgens om kwart over tien komen de drie duikers voflf J" terwijl om één uur de heren Verwey en Jurgens terecht staan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2