Woonwagenbewoner left recht op in normaal leven geëist voor vervoer giftige stoffen Ife regionaal centrum iENS IN NEDERLAND: RIJN MOET VEILIG Genuanceerder beleid rond woonwagen wet toERDAG 19 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT HAAG De overheid zelf en in het bijzonder het listerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk rechtstreeks verantwoordelijk voor het epidemisch ge lden verschijnsel van brandende woonwagens en alle nidaties, terreur en aggressie daaromheen. Deze be- jjldiging valt te beluisteren bij een groot deel van de furie- garissen, die zich in Nederland bezighouden met het bnwagenwerk. Een hunner, de directeur van een belang- I regionaal woonwagencentrum, is bereid geweest om Tnover ons de aanklacht met argumenten te staven, op lrwaarde dat we zijn naam niet zouden noemen dit om "fsoonlijke moeilijkheden in de uitoefening van zijn taak doorkomen. Hij zegt te spreken namens veel collega's hem tijdens recente vergaderingen is gebleken. beleid zou. aldus deze directeur, icht moeten zijn op gelijk- teling van de woonwagen- ners met de normale burger- jnleving waarbij de groep kleine [andigen, die gevoelig is voor ^omstandigheden ik denk aan henkooplieden, lompenhandelaren grgelijke als model zou kunnen tn. Wanneer die groep wegens jrkbaar weer bijstand krijgt in de van levensonderhoud, moeten gazoon wagenbewoners daarin ook ind krijgen. Wij doen het hier al GUjie manier. Maar daarnaast is er aantal gemeenten die klakke- 2;betalen. Vooral in het zuiden vaii and zijn ze royaal met uitkeringen er dat men een onderzoek instelt crass de noodzaak ervan. Wie aan- n uj, wordt geholpen. Ik vind deze [ennerij je reinste vorm van dis- ramatie. Woonwagenbewoners heb been groot gevoel voor duidelijk- j. Ze houden van gezag en orde- labiliteit in het overheidsbeleid jpen ze niet en dat roept bij hen issie op. Het is e enproces, dat onbewust afspeelt, maar de prak- mjst uit dat de zaken zo liggen, verheid gedraagt zich ten opzichte woonwagenbewoners zoals een ich gedraagt die haar kleinkind met gevolg dat het gezag van «|||uders dat zijn wij, de func- die zich met het werk >uden nihil is- Regelrechte natie van vroeger is om- verwennerij en dat leidt waarlozing die weer aggresie >lg heeft- Hel is een bekend' hijnsel dat "je bijvoorbeeld dok in Klassering aantreft. woonwagenbewoners wekken op ogenblik bepaald niet de indruk ie voor gezag en orde zijn Eindhoven als voorbeeld De schippers die het daar ge- f woonwagenkamp passeren, krij- irengeld vanwege de risico's lopen. Ge enagent die erheen De politie is bang voor de pu- opinie of voor de aggressie van ners. Ik weet het niet. Er een duidelijk ghetto in de i de vroegere vrijsteden. Als r binnen de muren bent, kun je permitteren. Dat lijkt lekker T het komt neer op discriminatie, jgeeft de mensen het gevoel, dat onvolwaardig zijn. Voor individu geldt dat hij behoefte :n kader waarbinnen hij [aide spelregels in acht dient te Woonwagenbewoners zijn daar uitzondering op- Hoewel ik gèen loloog ben, durf ik toch met de schrijver van „Angst voor te spreken van een „ver sociaal karakter" bij deze veroorzaakt door de hen om- inde werkelijkheid. De ontplooiing I ieder mens, dus ook van de ragenbewoners, kan alleen ge- 7 den op basis van ouderlijk dan maatschappelijk gezag waarop het ridu steunen kan en waardoor het ileert bewegen binnen de grenzen gezag stelt. Het gezag vormt hen de zekerheden waarop hij terugvallen en die hem in staat tot maximale ontplooiing te Maar tot op heden wordt de ragenbewoner door het hele Jheidsbeleid die zekerheden ont houden. Het zou dan ook eigenlijk niemand moeten verwonderen, dat we nu geconfronteerd worden met de ge volgen van het verwrongen sociale karakter dat we zelf geschapen hebben". Maar de karakterstructuur van de woonwagenbewoners is toch juist dus danig dat ze zich niet in een kooi laten zetten? ,,Ik zou verder willen gaan. Al zijn wij gekooide bui'gers in ons flatje daarom hoeft een ander dat nog niet te zijn. Maar een vrijheid die aan weinigen is voorbehouden, zal niet op kosten van de gemeenschap gerealiseerd mogen worden en impliceert evenmin dat woonwagenbewoners automatisch het recht zouden hebben om zich onder en boven de wetten van de samenleving te stellen. Ik zal weer een voorbeeld geven. Drie woonwagens worden op een avond aangehouden voor controle. De voertuigen blijken in ondeugdelijke staat te verkeren en een bestuurder is de rijbevoegdheid ontnomen. Wat ge beurt er? De wagens worden onder begeleiding van vijf agenten naar het centrum gebracht en aan het personeel overgedragen. Daarmee is de zaak af gedaan. Zou zoiets denkbaar zijn in de burgersamenleving? Hier is sprake van een overduidelijke vorm van dis criminatie waarvan uiteindelijk de woonwagenbewoners zelf de dupe worden, ook al lijkt dat oppervlakkig niet zo. Fromm, die ik zojuist ook al ";citeesde, zegt dat men met een der gelijke houding de eigenwaarde terug brengt tot hél nulpunt, de jaloezie en het egoïsme bevordert omdat de half slachtigheid van het beleid de onzeker heid vergroot en mede daardoor een onmaatschappelijk gedrag bevordert. De verantwoordelijkheid voor de ander, het zogenaamde „wij-gevoel", is bij deze mensen totaal weggeëbt. De laatste ontwikkelingen ten aanzien van bijstandsverlening denk maar aan de vervanging van de wagens, ook al zijn die moedwillig in brand gestoken en de schrikreactie van de overheid op hun pressiemethoden, hebben de woonwagenbewoners alleen maar een versterkte bevestiging gegeven van hun ervaring dat ze met de vuist alles kunnen bekijken. Het zit op het ogen blik helemaal fout met het beleid. Het is mijns inziens juist een zaak van rechtvaardigheid om aan de woon wagenbewoners dezelfde eisen le stellen als aan ieder ander lid van de maatschappij. Zij zijn en wensen te zijn volwaardige leden van de samenleving en daarom is. het de plicht van de overheid om hen dezelfde verantwoor delijkheden toe te kennen als ieder ander. Het motief van vroeger: ,,Laat maar, want het zijn arme drommels" kan niet meer worden aangevoerd". Ook letterlijk niet recent en nauwkeurig onderzoek zijn inkomens van vier- tot achthonderd gulden per week bij woonwagenbewoners geen uitzonde ring. Ik ken wel gevallen met een inkomen van vierduizend gulden in de maand". „Aan de buitenkant ziet men het er niet aan af, maar dat wordt mede ver oorzaakt door gebrek aan budgettering. het leven van de hand in de tand en het parasitaire gedrag van deze mensen. Daar komt bij dat men, ondanks de vaak fabelachtige in komens geen premie AOW betaalt, geen inkomsten- of andere belasting, geen reinigingsrechten of ziekenfonds premie, geen luister- en kijkgelden of welke vorm van lasten ook. Midden standers die hard zwoegen om het hoofd boven water te houden, betalen dat allemaal wel. Voor velen mogen het waanzin lijken, maar ik ontkom niet aan de gedachte dat de hele woonwagenwet overboord moet worden gezet". ..Eventueel bestaande wetten moeten worden uitgebreid met betrekking tot woonvorm en registratieplicht en dat de normale wetten en verordeningen consequent toe moeten worden gepast op deze groep. Er zouden daarmee mijns inziens onnoemelijk veel pro blemen opgelost worden, terwijl de verkapte discriminatie, die er nog steeds is, zou verdwijnen". Ook de bijstandswet zou normaal op de woonwagenbewoners moeten wor den toegepast ..Ja. de bijstandswet geeft recht op financiële hulp aan ieder die door onmacht niet in zijn levensonderhoud kan voorzien. Als je nu weet dat woonwagenbewoners met een inkomen van 'twee- tot vierduizènd gulden in de maand om bijstand aankloppen en het nog krijgen ook dat is toch te gek om los te lopen. Maar ze wprden van hogerhand in het gelijk gesteld en dat gaat de eenvoudige ambtenaar van een gemeentelijke sociale dienst natuurlijk redeneren: „Waar maak ik me druk om? En de kwestie van de verbrande woonwagensWoningzoekenden kunnen toch ook niet bij de bijstands wet aankloppen om woonruimte?" Hier wordt duidelijk en verschrikkelijk gediscrimineerd tegenover de gewone burger". De kranten staan vol van verbrande woonwagens en incidenten van allerlei andere aard. Is het een grote groep die voor de moeilijkheden zorgt? ,,Nee. Het tragische is, dat het om een kleine groep gaat misschien tien procent van de ongeveer vierduizend gezinnen, die in Nederland in woon wagens wonen en daarin zijn nog be paalde familiebanden aan te wijzen. Ze maken er gewoon een handeltje van en verdienen goud. Zelf hebben ze ergens een prachtige wagen staan, maar ze rijden met een oud bakje naar een gemeente toe, steken hem daar in de fik en strijken de centen voor een nieuwe wagen op. Ze spelen elkaar het balletje toe en wisselen informatie uit. Ze weten precies welke gemeenten in de boot genomen kunnen worden. Ze zijn voor de helft analfabeet, maar ze weten donders goed wat er over hen in de kranten geschreven wordt. Ze lachen om termen als welvaarts van de eigen identiteit. Ze doorzien het bevordering en integratie met behoud schuldgevoel dat daarachter schuilgaat en profiteren ervan. Ze gebriliken hun vermeende zieligheid om de autori teiten te chanteren. Dit alles gaat uiteraard ten koste van de rest; van de enorme groep woonwagenbewoners die graag een normale plaats in de maatschappij zou willen innemen. Als die iets willen bereiken, krijgen ze nul op het request en wat er bereikt is, wordt er teniet gedaan door een over heid die voor een kleine minderheid door de knieën gaat. „Geen probleem", zegt het ministerie van CRM. ,,Als er een wagen uitbrandt, kan de bewoner op grond van de wet. recht doen gelden op bijstand. Laat de gemeenten het maar betalen en wij betalen het wel terug. Waarom toch al dat gezeur?" Ik vind dit een lachwekkend en ge vaarlijk beleid". ..Ten eerste rijst de vraag, welke reactie deze gulheid bij de gewone burger oproept. Als die zijn auto total-loss rijdt, kan hij toch ook niet bij de bijstandswet terecht? En ten tweede komen de gemeenten, die het goed doen, die niet terugschrikken voor een rechtvaardig, straf beleid, finaal in de kou te staan. Allemaal zaken waar het ministerie geen oog voor heeft". „Het past groepsbenadering toe. Het geeft de woonwagenbewoners een vrij brief om zich te onttrekken aan de normale maatschappelijke verplich tingen en nog bijstand te gaan vragen ook. Hoe valt dat te rijmen met wat de woonwagenwet noemt „verheffing van de groep"? Het ministerie doet maar wat. Het voert een beleid zonder enige inspraak van de mensen in het veld. Het euvel is dat de overheid op een bepaald moment ideeën had over de welzijnszorg voor de woonwagen bewoners en er e enwet voor maakte, maar nooit gezorgd heeft voor een af gebakend kader, waarbinnen die kon worden uitgevoerd. Op het ogenblik weet niemand wat hij moet doen. Er is een enorme disharmonie". Er wordt vaak gesteld, dat de moeilijk heden veroorzaakt zyn door het feit dat de woonwagenbewoners zich sinds kort verplicht moeten concentreren in de regionale centra. ..Die centra zijn inderdaad een mis kleun. Er worden allerlei subgroepen samengebracht waardoor spanningen ontstaan. Je hebt bijvoorbeeld onder de woonwagenbewoners plakkers en trekkers mensen die permanent op een kamp staan en mensen die na een paar weken een nieuwe staanplaats zoeken. Het onderwijs in de centra moet noodgedwongen op de kinderen van de trekkers worden afgestemd. Het tempo ervan ligt te laag voor de kinderen van de plakkers en die gaan zich vervelen. Nu kun je zeggen: doe de kinderen van de plakkers dan op een school in de stad, maar ten eerste is het de vraag of ze daar welkom zijn en ten tweede zeggen de trekkers dan: „Oh, zijn jullie kinderen mis schien te goed voor ons...." Zulke en de groep kan die niet aan. De dingen. Spannningen van allerlei aard woonwagenbewoners weten instinctief onder elkaar uit gaan vechten. Uit zelfbehoud gaan ze afreageren op de overheid, hetgeen zich manifesteert in vernielingen, in het pressie uitoefenen op de autoriteiten. Dat is zeker ook een kant van de zaak, maar het is weer tot het algemene kwaad terug te voeren. Het ministerie van CRM voert zijn beleid met een enorme starheid zonder zich af te vragen of het belang van de betrokken groep wel wordt ge diend. Inderdaad varen de woonwagen bewoners er materieel wel bij, maar psychisch treedt er bij hen een mis- die onmogelijke situaties schept. En vorming op van het sociale karakter de moeilijkheid is, dat je, als je op het ministerie gaat praten, gelijk krijgt, terwijl er de volgende morgen een cir culaire op je bureau ligt met totaal tegengestelde instructies. Ze roepen in Den Haag het beeld op van het uit zuigen van de mug en het doorslikken van de olifant". Wat is de oplossing? ,,Elk weldenkend mens, die wat ge ïnformeerd is, vraagt zich af waaraan men het recht, of het onrecht, ontleend om voor de woonwagenbewoners zulke kostbare voorzieningen te creëren en te exploiteren als de regionale centra zijn. Er bestaan nu dertig van der gelijke centra, die een investering hebben geëist van ruim honderd mil joen gulden en daar moeten er nog twintig bijkomen. De exploitatie vergt een slordige veertig miljoen per jaar. En wat bieden ze? Louter voor zieningen die er in de gewone samen leving reeds te over zijn". ..Welnu: het gebruik maken van be staande voorzieningen zou voor de woonwagenbewoners gezonder zijn, het zou de integratie bevorderen, kosten besparen en de zelfstandigheid van de groep vergroten. In feite zouden de woonwagenbewoners bij een dergelijke beleid in hun hang naar vrijheid, on afhankelijkheid en gelijke berechtïging geholpen zijn. Geef hun de mogelijk heid tot een menswaardig bestaan door het treffen van voorzieningen die ze aankunnen, en leer hun gebruik te maken van bestaande hulpbronnen- Laat hen daarnaast hun eigen leef patroon handhaven, mits ze bereid zijn zelf de kosten daarvan te dragen. Laat de overheid zorgen voor een kader waarbinen de groep woon wagenbewoners zich zoals iedere an dere burger kan bewegen en ont plooien". „Met dat kader bedoel ik dan in eerste instantie de eisen die gesteld moeten worden en waaraan zoals voor ieder ander sancties moeten worden verbonden, als men er niet aan vol doet. Zodra dit is geeraliseerd, zal het wel eens kunnen gebeuren, dat een groot deel van de woonwagenbevolking automatisch verdwenen is- Voor de rest zal dan zeker een werkbaar klimaat te scheppen zijn, waarin de integratie bedoeld als optimaal sociaal func tioneren tot zijn recht kan komen. Dit integratieproces zal aanzienlijk minder kosten vergen dan tot nu toe het geval is- Zo zou het mijns inziens moeten gaan. Maar wat gebeurt er? Verkwisting van gemeenschapsgelden tot in de honderden miljoenen guldens waarmee een bevolkingsgroep die vroe- SSELDORF (DPA) De Minis- an landbouw van de Westduitse 'iat Noordrijn-Westfalen, Diether heeft strenge voorschriften ge- het vervoer van giftige stoffen 6 Rijn, de rivier die drinkwater aan Duitsland en Nederland. een gesprek met het Westduitse ureau DPA zei de ministers on- r, in tegenstelling tot Wegvervoer geen bepalingen be- die het vervoer van deze stoffen jp J Waterwegen regelen. Het gevaar »eeen lading staat zelfs niet aange- in de scheepspapieren. „Daarom i", aldus de minister, „nu bij aanvaring chemische deskundi- ®et politie-auto's naar de plaats TK 'nheils worden overgebracht". Nster Deneke wees er verder op bekend is hoeveel van de "iO schepen die jaarlijks de Rijn passeren een giftige lading aan boord hebben. Hij verlangt dat de Westduitse minister van verkeer, Georg Leber, 'n verbod afkondigt voor het vervoer van giftige ladingen op die waterwegen die voor de drinkwatervoorziening zorgen. Verder zou de gevaarlij kheid van een lading moeten blijken uit de scheeps papieren. Inmiddels blijken niet vaten met na triumcyanide maar ook zeer giftige zu ren in een vuilnisvijver bij Bochum te zijn gestort, voldoende om de hele be volking van het Roergebied te vergif tigen. Dat is gebleken uit een chemisch onderzoek waarvan gisteren de resulta ten zijn gepubliceerd. Een woordvoer der van de Bochumse gemeenteraad zei dat een slok van het water uit de vij ver al dodelijk is. Proefboringen hebben uitgewezen dat het grondwater niet door de vergif ten is aangetast. Deze worden nog door een meter dik tegen gehouden. Op de duur zal deze kalk echter door de zuren worden aangetast. De komende dagen zullen Westduit se militairen het water van de vijver neutraliseren, waarna het door een tien kilometer lange buisleiding via Cas- trop-Rauxel en Wanne-Eickel in de Emscher zal worden gepompt. Deze lei ding wordt zondag in gebruik genomen. De vijver bij Bochum kwam vorige week in het nieuws toen bleek dat er ongeveer 20.000 vaten cyaanzouten in lagen, die bij vrij komen de lucht met het zeer giftige blauwzuurgas zouden bezwangeren. Twee weken eerder was West-Duits- land opgeschrikt door de ontdekking dat op vijftien stortplaatsen in Noord rijn-Westfalen en Nedersaksen 3360 ton arsenicumhoudende kalkmodder was gedeponeerd, die in een verlaten mijn had moeten worden gestort. ger economisch zwak was, maar die nu economisch superieur is, materieel be voorrecht wordt maar gesetelijk ge discrimineerd". Woonwagenbewoners en zigeuners worden vaak over één kam geschoren Geldt voor de een wat voor de ander geldt? „Integendeel. Er zijn in Nederland slechts 186 zigeunerwagens tegen 3398 wagens van de zogenaamde „reizen- den" althans volgens de laatste tel ling die uit december dateert. Ik durf zeggen dat de zigeuners niet be trokken zijn bij de moeilijkheden van het ogenblik dat het geen zigeuners zijn, die hun wagens in brand steken en terreur uitoefenen op ambtenaren. Zij achten zich superieur aan de an dere woonwagenbewoners en hebben er geen enkele binding mee. Ze mijden zelfs iedere identificatie. De zigeuners zijn e engroep die echt nog steeds in de hoek worden getrapt". ..Jegens hen is een ander beleid op z\jn plaats, zonodig ook wat het toepassen van de bijstandswet betreft. Het zijn van oudsher nomaden, die niet gelijk geschakeld wensen te worden met. de maatschappij en waarbij dat ook nier mogelijk is. Voor de andere woon wagenbewoners ligt het simpeler- Laten we eerlijk zijn: met name door het wanbeleid van CRM brengt het veel voordelen met zich mee om woon wagenbewoner te zijn. Wat zal er nog overblijven als die voordelen weg vallen? Dat is de kern van de zaak. Het ministerie denkt met het verlener, van bijstand zijn verantwoordelijkheid tc kunnen afkopen, maar bereikt slechts het tegendeel". PIET SNOEREN DUIDELIJKE BIJSTANDSNORMEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Vcenendaal van CRM heeft gisteren enkele maatregelen aan gekondigd om de huidige proble men rondom woonwagenbewoners op te vangen. Hoe die maatregelen precies zullen zijn, kon nog niet worden gezegd, omdat hierover nog beraad met deskundigen moet plaatshebben. Ook zullen vertegen woordigers van de woonwagen bevolking in het overleg worden betrokken. In ieder geval zal de overcapaciteit op de kampen worden tegengegaan. Dat zal o.a. gebeuren door aan bewoners van wagens, die boven de capaciteit in een bepaalde gemeente staan de bfjstand te onthonden. Het regio naal woonwagenbeleld zal nader bezien worden, waarbij ook het voortbestaan van een bepaald aantal kleine kampen overwogen Met het oog op de woonwagen bewoners zullen binnenkort en kele verbeteringen in de Alge mene Bijstandswet worden aan gebracht. Ook zal het ministerie van CRM instructies aan de gemeentebesturen sturen inzake de bijstandsverlening aan woon wagenbewoners. „Uitgangspunt is dat deze mensen precies als alle andere Nederlandse burgers wor den behandeld", zo zei staatssecre taris Van Veenendaal gisteren. Zij deed haar mededelingen na een zeer langdurig gesprek met de burgemeesters van Leiden, Kat wijk en Haarlemmermeer. Gister middag heeft zij voorts gesproken met de burgemeester van Zierik- zee en Oud-Beyerland. De betrok ken gemeentebesturen zien zich ge plaatst voor massale aanvragen om bijstand door woonwagenbewo ners. In vele gevallen zijn die aan vragen ingediend nadat de wagen van de bewoners in vlammen was opgegaan. In de loop van dit jaar zijn al 105 woonwagens verbrand. Mevrouw Van Veenendaal heeft de burgemeesters erop gewezen dat de woonwagenbewoners „als ande re burgers" dienen te worden be handeld. Als er aanvragen om bij stand worden ingediend, moet dus worden onderzocht of die bijstand noodzakelijk is en in welke mate hulp moet worden geboden. De politie dient de oorzaak van de branden te onderzoeken. Bijstand kan pas worden verleend, als geen vermoeden van kwaadwillige op zet in het spel is. Mevrouw Van Veenendaal zei, dat het vermoeden van „actie door kleine groepen" bestaat. Een grondig onderzoek Is dan ook gewenst. In Sas van Gent (Zeeuws-Vlaan- deren) kan elk moment een „oor log" uitbreken tussen de bewoners van een overbevolkt woonwagen kamp en een groot aantal omwo nenden. Dat blijkt tenminste uit een door 18 omwonenden onder tekende brief aan het gemeente bestuur van Sas- van Gent. In de brief, die ook aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland is gestuurd, wordt geklaagd over het gedrag van de woonwagenbewoners. Vol gens de omwonenden heeft een aantal woonwagenbewoners een stuk weiland bezet. Een aangren zend tarweland zou als openbaar toilet dienst doen. Volgens de brief treden de bewoners zeer provoce rend tegen de omwonenden op. Hun eigendommen zijn niet veilig tegen vernielzucht en diefstal. In de Braakman bij Terneuzen is een uitgebrande auto met woon wagen aangetroffen. Gisteravond wist de politie nog niet wie de ei genaar van de woonwagen is. Intussen hebben verschillende Tweede-Kamerleden in vragen de problematiek van de woonwagen bewoners aan de orde gesteld. Dakloze woonwagenbewoners (hun wagens zijn verbrand) vinden ir> Leiden met hun kinderen onder dak in een grote tent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9