Leiden moet de auto zoveel mogelijk uit zijn hart bannen Raadslid Jansen won met hulp burgemeester een voorpostengevecht Gespreid verkeersaan bod en attractief busverkeer moeten le ven garanderen NAAR ROULETTE OF NIET? Troefs deuren staan drie dagen wagenwijd open voor iedereen Leiderdorps „W ail Street"' groeit gestaag LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 AÜUUÖl Binnenstadsnota over bereikbaarheid: LEIDEN Om het wonen, werken, winkelen, ontspannen en niet in 't minst om haar dienstverlenende functies moet de binnenstad van Leiden bereikbaar blijven. Zowel voor hét gemotoriseerde verkeer als voor voetgangers en wiel rijders. Gezien de centrumfuncties is het onmogelijk, de auto als vervoermiddel geheel uit de binnenstad te weren. Maar het niet gemotoriseerd moet ten minste evenveel aandacht krijgen als het andere verkeer, zowel in de sfeer van de voor zieningen als op het gebied van de ver keersmaatregelen. Dat betekent dat het stadsbestuur van Leiden ernaar streeft om door het stimuleren van het niet-ge- motoriseerde verkeer de auto. die niet strikt noodzakelijk in de binnenstad moet zijn. erbuiten te houden. Wandelgebied dus en rijwielroutes misschien. Maar daarenboven zijn in het hartje van de stad nog straten nodig waar de inwoners van die wijk en hun kinde ren veilig kunnen gaan en staan. Dal is niet zomaar een behoefte van een bepaal de bevolkingsgroep maar iets dat het he lp binnenstadsmilieu ten goede komt. Want als op bepaalde straatjes een taboe rust voor auto's, zullen eigenaren en ge bruikers van de vele pakhuisjes en op slagruimten die er in nauwelijks bewoon bare panden zijn ondergebracht, hun ne gotie moeten verplaatsen. Dat kan een eerste stap zijn op weg naa i binnenstadswijken Het selectief gebruik van de auto kan met hetzelfde doel bevorderd worden door maatregelen, die „naar twee kanten snijdenBijvoorbeeld door het gebruik van de fiets in het binnenstadsverkeer zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Daartoe moeten gemakkelijk bereik bare rijwielstallingen in het hartje van de stad gecreëerd worden. Ook is het mo gelijk, een aantal straten uitsluitend aan voetgangers en wielrijders voor te behou den. Het maken van omwegen als ge volg van het éénrichtingsverkeer zou bovendien beperkt kunnen worden. Maar de winkeliers in de straten, waarvoor zon maatregel wordt ingesteld, mogen vanzelfsprekend niet gedupeerd worden De bloei van een binnenstad waaruit de niet noodzakelijke auto's geweerd wor den. valt of staat met het gebruik dat de bezoekers vair zo n voorzieningencen- centrum maken van het openbaar ver- Het openbaar vervoer zal een grote vlucht maken wanneer het door snelheid, betrouwbaarheid, frequentie en matige prijzen veel passagiers trekt. Op de meeste van die factoren heeft de gemeen telijke overheid geen invloed. Wel kan ze het aantal haltes in binnenstad en bui tenwijken zo ver mogelijk opvoeren, ze op strategische plaatsen aanleggen en van comfortabele wachthuisjes voorzien. Dat bevordert althans de aantrekkelijkheid vervoer, wordt in 1967 het openbaar ver voer „een levensnoodzaak voor de bin nenstad" genoemd, terwijl bovendien ge steld wordt dat het openbaar vervoer vooral het transport in en naar de (Leid- se binnen-) stad zal moeten verzorgen. In tegenstelling tol 1961 wordt in 1967 veel aandacht gevraagd voor wandelen en winkelen alsmede gewaarschuwd te gen het onnodig belemmeren van fietsers Het verkeersaanbod via de grote toevoerwegen uit de regio dient vóór liet de stad bereikt, gespreid te worden: om de binnenstad te ont lasten is het nodig het lokale ver keer via de ..tangenten" langs de binnenstad te leiden. van het openbaar vervoer. De meest t doeltreffende bijdrage die het stadsbe stuur kan leveren aan een goed-functio- j neren van het openbaar vervoer is het maken van vrije banen voor de bus. Voor Leiden met zijn smalle straten zou dat lot gevolg hebben, dat verschillende stra ten een totaal ander verkeersbeeld zullen geven. Maar wie eenmaal de doelstel- ling van de binnenstadsnota aanvaard j heeft dat de verkeerstypen verder ge- i scheiden moeten worden, zal ook daar mee wel vrede kunnen hebben. Regionaal verkeer Tot zover de bereikbaarheid van de verschillende punten in de binnenstad. Het was misschien beter geweest te spre ken van de begaanbaarheid van de bin nenstad om onderscheid te maken met de bereikbaarheid van de binnenstad door het verkeer van buiten Leiden of uit de buitenwijken dat zich naar het stadshart en terug beweegt. Ook over dat ver keer geeft de Binnenstadsnota lezens waardige informatie. Ook hierbij zal men een onderscheid moeten maken tussen de verschillende verkeerstypen. Interes sant is bijvoorbeeld de beschouwing van de relatie binnenstadsverkeer en de ac centverschuivingen, die zich hierin de laatste tien jaren hebben voorgedaan. Ze worden weergegeven in de volgende zes punten: Is in 1961 nog de gedachte aanwezig van het aankoppelen van de Leidse bin nenstad aan het agglomeratie-wegennet (mede met het oog op de doorstroming); in 1967 komt de stelling tot uiting dat het doorgaande verkeer moet worden ge- In de loop van de jaren groeit de zorg om en de aandacht voor het parkeer- vraagstuk uit tot een wensenpakket, waarin onder meer de parkeercapaciteit van de binnenstad wordt gemeten en kunstmatig vergroot door het projecte ren van een zevental parkeergarages naast een uitgebreide blauwe zone. ter reinen voor langparkeren en verhoogde parkeereisen bij bouwplannen. Is in 1961 het historisch gegroeide stadsbeeld (het verleden) nog onderge schikt aan de economische- en welvaarts ontwikkeling (de toekomst), in '67 wordt reeds een grens gezocht voor de recon structiegedachte, door erop te wijzen dat kruispunten ,.in de binnenstad slechts op kleine schaal te verbeteren zijn". Terwijl in 1961 wordt geëist dat naast het openbaar vervoer „de volle ruimte" moet worden gelaten voor het particulier neel, dat 's winters veelal uit de ge meentekas eet. Voor de inkomsten hoeft de gemeente het ook niet te laten, aldus de heer Jansen. Naast de directe belastingen kan de gemeente bijzondere aan het toerisme ten goede komende indirec te belastingen heffen. Indirect profi teert ook de Noordwijkse middenstand van de grotere toeloop van toeristen. „Reeds op zakelijke gronden kan dus al gesteld worden, dat de vestiging van een roulette in Noordwijk van belang kan zijn", concludeerde hij. In een goe de wettelijke regeling zouden ook reli gieuze sociale en psychologische pro blemen uit de wereld geholpen worden Van dat laatste punt was Prot.chr - (en bromfietsers) omdat op dit punt de binnenstadsopbloei zeer kwetsbaar zou kunnen worden. Wordt in 1961 aansluiting gezocht bij het vervoersbeeld van de agglomeratie (waarneembare momentopname), sinds 1967 wordt gestreefd naar kennis en in zicht op grond van een (inmiddels reeds lang op gang zijnd) verkeers- en ver- voersonderzoek in de agglomeratie. Een nieuw punt is echter dat de be reikbaarheid van de binnenstad via het water door het toenemend watertoeris me begint terug te keren. Leiden komt door de ontzanding van omringende pol ders midden in 'n zich snel ontwikkelend watersportgebied te liggen, waarin noch aan ligplaatsen nog aan de vraag naar toeristische attractie volledig kan wor den voldaan. Structuurplan de zeker in een structuurplan hun weer slag moeten vinden, zijn: een pleidooi voor de uitbreiding van een stelsel van rijks- en provinciale wegen in de regio Leiden; het maken van agglomeratiever bindingen, die onafhankelijk zijn van de oude, op het rivierbeloop afgestemde; het aanleggen van stads-verbindingswe- gen; het realiseren van binnenstads tangenten; en tenslotte het regelen van de aanvoer van goederen per as met de mogelijkheden van aanvoer, afvoer en overladen, alsmede de bevoorrading van diens verlenende bedrijven. Het gereedkomen van de Rijksweg 4a (thans rijksweg 4 geheten), is samen met de verbinding van Rijksweg 4 (thans 44 geheten) nabij de Haagse Schouw, voor de binnenstad van Leiden niet een verbe tering geweest, daar beide wegen in noord-zuid-richting lopen. Voor Leiden is het tot stand komen van de rijksweg 11 tussen beide rijkswegen hoogst urgent en ook de Provinciale weg 16 als verbin ding tussen Den Haag en Leiden is van het hoogste belang. Maar dan moet het noordelijke eind ervan aansluiten op ge noemd wegenvierkant. Voor Leiden is dit wegenvierkant van belang, omdat er het doorgaand verkeer door kan worden af geleid van de binnenstad, welk functie aan de noordzijde van de stad gere kend vanaf Oegstgeest de weg door de Kikkerpolder en de Willem de Zwij gerlaan is toebedacht. Ten oosten van de stad is het voornamelijk het Engelendaal dat 't verkeer voor Leiden verdeelt; dat is ook, waarom Leiderdorp zo aandringt op het doortrekken van deze weg naar de rijksweg 4. Over het meest wenselijke wegennet rond Leiden en over de verbindingen van de wijken onderling kan men interessan te beschouwingen vinden in de Binnen stadsnota. die vanaf begin september a raison van f 10.verkrijgbaar zal zijn bij de afdeling Voorlichting van de ge meente Leiden. Het openbaar vervoer moet aan trekkelijk gemaakt worden: als het over vrije banen (lees: eigen straten geleid wordt, zal het niet meer door de particuliere auto voor de wielen gereden worden. LEIDEN Troef, bet vormingscen- centrum aan de Hogewocrd te Leiden, be gint begin september weer met een aan tal cursussen voor jonge mensen. Dat is echter niet het enige wat Troef doet, het is er eveneens om jonge mensen te hel pen hun weg in de maatschappij te vin den. Dat willen de mensen van Troef dan niet doen door een van bovenaf op gelegde mening op te dringen, maar door jonge mensen met leeftijdgenoten te la ten praten. Praten over allerlei dingen, die de jonge mensen van nu bezig hou- Vanuit de gespreksgroepen die op de ze manier ontstaan, er zijn er op het ogenblik heel wat in Troef, kunnen werk groepen en actiegroepen ontstaan. Men is nu in Troef bezig met een werkgroep kinderbescherming, een groep totaalthe ater en een werkgroep die zich intensief bezighoudt met de krant. In het kader van de werkgroepen worden ook excur sies georganiseerd naar instellingen, mu sea, schouwburg of concerten. Denk niel dat Troef zich alleen maar bezig houdt met „zware" dingen. In het centrum aan de Hogewoerd kun je ook genoeg dingen doen waar je je lekker bij kunt ontspan nen. In de creatieve groepen bijvoorbeeld Groepen die samen sieraden maken, e- mailleren, met leer bezig zijn of aan een wandkleed werken. Troef heeft nog I veel meer groepen en cursussen in fotografie-experimenteel toneel ei Er is een kabaretgroep en er zi spreksgroepen voor jonggehuwden ders. Er kunnen nog veel meer groep komen, maar daar moeten de jongei zelf hun ideeën aandragen. Als bang zijn om een avond Troef binnen stappen en hun ideeën te verkopen. B halve voor cursussen en werkgroepen Troef ook een plaats waar je am mensen leert kennen. Deze week heeft Troef drie dagen Open Huis. Op vrijdag 20 augustus, 611 uur op zaterdag 21 augustus 211 uur en op maandag 23 augustus 611 uur staan de poorten wijd open om iedereen die belangstellii heeft voor het werk van het centr ontvangen. Troef is elke week van r dag tot vrijdag geopend. De kosten p i f2- LEIDERDORP Op de hoek Laan van Ouderzorg en de Van Die) ningenlaan in Leiderdorp hebben thai vijf filialen van bankinstellingen eJ plaatsje gevonden om aan de financial belangen van de talrijke nieuwe inwo ners te voldoen. Het conglomeraat g« bouwtjes wordt dan ook vaak aangJ duid als de „Wall Street" van Leidei dorp. Over enige tijd zal nog een zesa bankinstelling een kantoor openen ej wel de Nederlandsche Middenstand* bank NV in Leiderdorp. Deze bai heeft een oppervlakte van 240 huur gevraagd. B. en W. hebben gesteld een huurprijs te berekenen vak f 6 per m2 per jaar, een prijs die oor' geldt voor de andere blanken r fractievoorzitter G. Vogelaar helemaal niet overtuigd. Hij vond weliswaar, dat de heer Jansen de raad bijzonder goed gedocumenteerd had (ieder raadslid had een map met knipsels. Haagse raadsnotulen etc ontvangen), maar achtte deze activiteit een betere zaak Hij toonde zich fervent tegen het ves tigen van een casino en wel om de vol gende sociale, religieuze en psychologi sche gronden roulette speculeert op de slechte menselijke hartstochten; de heer Voge laar had in Monte Carlo geconstat- teerd. dat „de meeste mensen in tran ce geen meester meer over zichzelf wa ren en volkomen platzak naar huis gin gen"; roulette bezorgt de badplaats een slechte naam en brengt geen enkel voor deel voor het bedrijfsleven met zich: roulette trekt mensen van slecht al looi aan („gangsters" en Maffia-figu- Andere afwijzende standpunten namen onder meer de PvdA-er Bedijn in (dit is niet de aangewezen weg om Noord- wijk als toeristenbadplaals omhoog te brengen), wethouder Van Leeuwen van de KVP (Ik ben per se niet tegen rou lette, maar het gaat me te ver om daar op zo'n korte termijn een beslissing NOORDWIJK Kansspelen zullen op de eerste plaats een nieuwe en extra dimensie voor Noordwijk betekenen en het pakket van diensten aanvullen, zo dat Noordwijk als recreatieplaats in to taliteit aantrekkelijker wordt. Hierdoor zal zowel kwalitatief als kwantitatief het toeristenbestand toenemen. Aldus een passage uit de inleiding van VVD- fractievoorzitter Th. F. J. Jansen, waarmee dnsdag in de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad het uit gebreide debat over al of niet roulette op gang w erd gebracht. De heer Jansen die reeds vorig jaar wees op de moge lijkheden van roulette en het college teen al uitnodigde uiterst attent op de zaak te blijven en zo mogelijk studie van de kwestie te maken, uitte de ver onderstelling. dat roulette spoedig in Ne derland officieel en dus legaal kan wor den geïntroduceerd. Hij baseerde dit op het initiatiefvoor stel van wet van de heren dr. Th. E. E van Schaick (KVP) en mr. A. Geurt- sen (VVD), dat volgende maand bij goedkeuring een wijziging van de wet op de kansspelen zal brengen. In een gesprek, dat hij had met de gro te voorvechter van roulette in Neder land. de Bredase VW-directeur G L W Sliepen, die tevens vice-voorzitter van de Nationale Stichting Casinospe len (NSC) is. bleek hem. dat volgende week een onderzoek onder auspiciën van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie (NRITR) start naar de mogelijkheden voor ves tiging van roulette in verschillende Ne derlandse gemeenten Voor dit onderzoek komen in aanmer king een aantal door het NSC geselec teerde kandidaten (Amsterdam of Zandvoort, Den Haag of Scheveningen, Breda, Arnhem. Maastricht of Valken burg), alsmede een aantal gemeenten, die in principe al bereid zijn roulette binnen hun grenzen toe te laten. Noord wijk is hier dus niet bij, concludeerde de heer Jansen wat triest. Hij vond evenwel (evenals de meeste raadsleden en zeker burgemeester mr. J. M. Bonnike) dat de „bloemenbad- plaats" in dit onderzoek thuis hoort en nodigde de raad uit nu een positieve beslissing omtrent vestiging te nemen en dit kenbaar te maken aan een aantal instanties om zodoende opname in het onderzoek te verkrijgen. Dit laatste achtte hij zeer belangrijk, omdat aangenomen mag worden, dat het aantal casino's te zijner tijd van regeringswege beperkt zal blijven Het is dan zaak van het eerste ogenblik af acte de prcicnec gegeven tc hebben. jrde- len aan een roulette. Meer cn kwalita tief betere toeristen, een betere sprei ding v an het toerisme over het gehele jaar. als gevolg hiervan een breder bezettingsgraad voor de hotels en als gevolg daar weer van een permanente werkgelegenheid voor het horeca-perso- over te nemen), prot.-chr. Benschop (Noordwijk wordt steeds meer van bad plaats vermaakcentrum. Ik merk niets van de versobering van de VVD) fractiegenoot De Geus (We hebben de materiële factoren niet eens afgewogen; de principiële bezwaren wogen al zwaar genoeg). De PPR was van mening, dat zij in 't roulette, niet op hetzelf- excessen in huis haalde. „Iedereen moet het zelf maar weten, als ze zich blut willen spelen", aldus de heer Schelvis. Maar hij voelde er niets voor één en ander te bespoedigen. „Als er op landelijk niveau iets con creets uitkomt is er nog tijd genoeg Met de stem van wethouder Den Ot ter „in ee kwalitatief zeer veel min der betoog over een kwalitatief beter publiek tegen, begon het voor de heer Jansen een precaire situatie te worden, ondanks de steun, die fractieleider Al kemade van de KVP hem namens de j rest van zijn fractie gaf en de notoire steun van Gemeentebelangen. De reddende engel was echter burge- een compromis-voorstel, namelijk om de NSC zowel als de NRITR schrifte lijk mee te delen, dat de Noordwijkse raad dan wel nog geen definitieve beslis sing genomen heeft, maar dat Noord wijk toch gaarne bij het te starten on derzoek betrokken zou willen worden. Dit voorstel werd door de heer Jansen I overgenomen, aangezien hij in feite geen principebesluit van de raad wens- i Ie. In zijn dupliek stelde hij overigens, j dat hij de associaties van de heer Den Otter geheel voor diens rekening liet. i dat hij de bezwaren uit principieel oog punt hooglijk respecteerde, maar dat I hij niet bepaald waardering had voor het om de brei heen draaien. Jansen verklaarde nogmaals de stick- king van zijn voorstel: „Willen wij in Noordwijk in aanmerking komen voor roulette, dan moeten we nu een eerste stap doen Een stap met alle restricties van dien. We moeten name- lijk nog maar afwachten welke res- trictics de regering aan de hele zaak wenst te verbinden. Mede hierdoor ging ,rDe Zinker" ving goed in de Amstel LEIDEN In de Amstel, ter hoogled van het tolhuis, heeft het viscolleé mg „De Zinker" zondag een viswedstrijd g' i h houden. De uitslag was: le Chr. Joh. Wit 32 stuks 2545 gram (tot nu toe grootste voorn 290 mm.) 2e W. de W Jr. 25 stuks 1850 gram. 3e J. van Ge; ats 21 stuks 1845 gram, 4e J. van Meten cUs 18 stuks 1425 gram. 5e B. Kok 18 stul 0 1330 gram, 6e C. Willemse 11 stuks 95 gram, 7e P. Willemse 13 stuks 91 gram. 8e W. de Wit Sr. 4 stuks 91 n gram. tot nu toe de grootste bliek 4: lcjs mm). 9e W. Holverda 10 stuks 85 gram, 10e D. F. van der Leek 13 slui: j, 845 gram. Twee man zijn gediskwalif n ceerd wegens het aan de schaal brei gen van vis die buiten de gestelde tij(j gevangen was. Imperium", het verkeerde adres LEIDEN! Het Leids Centrum voo het Amateurtoneel geeft een toneelcur sus in het microtheater „Imperium". D 1 aankondiging, die we daarvan blad gedaan hebben, blijkt aanleidin te geven tot misverstanden Men h voor het deelnema de bc: loet opgeven er „Imperium" Het Leids Centrum voc het Amateurtoneel huurt het theatertj alleen en verder heeft „Imperium niets met de toneelcursus van doen. Mei kan zich voer inlichtingen over de cur sus richten tot het secreta LCA, dat gevestigd is te WarniondJ Kerpsdam la Secretaris G, van Elbur is telefonisch onder nummer 01711-221 Lec naantal 1 wethouder Var sloeg het slem en 10 legen on Aanvaring met Leidse brug LEIDEN Een aanvaring met d( Vinkbrug, bij de Grote Vink te Leiden w vond gistermiddag plaats toen de be rtuurder, van een plezierboot een Rotter dammer. de hoogte van de brug onder schatte. Zijn plezierbootje verloor bij de- ze botsing de stuurhut, cn zwenkte tegcr een ander plezierboot aan, bestuurd dooi een Hagenaar, die enkel laksehade op liep.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4