Opleiding in gevaar door conflict in tennisbond Na draversfinish j)leef de spanning Den Hertog twee keer in W.K. weg Groots zeilen van Young op ljsselmeer ZOETEMELK CONTACT MET BUITENLAND Protest Oudkerk afgewezen Prins Claus bij ricketjubileüm Ook omkoping in 0.-Duitsland Toppers in strijd kandidaten wielertitels feNSDAG 18 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT HAAG De heer L. B. E. Thung heeft de ian zichzelf gehouden. Jarenlang heeft hij ingezet voor de verbetering van het natio- tennis., sinds 1969 als voorzitter van de lissie opleidingen van de KNLTB. Sinds open maandag is de verbintenis tussen en tennisbond, die al lange tijd aan een draadje hing, afgebroken. In een telegram, |gd door een expressebrief, heeft de heer ig het bondsbestuur meegedeeld zijn functie leschikking te stellen. Nog op 20 maart j- l') kreeg de heer Thung wegens grote organisato rische verdiensten van de tennisbond de zoge naamde CV-schaal. Vijf maanden later blijkt de bond radicaal te zijn omgezwaaid. De heer Thung is te verstaan gegeven dat hij niet meer past in de structuur van de bond. Vorige week maandag, een dag voor het begin van de nationale kam pioenschappen, moest de heer Thung op het matje komen bij het bondsbestuur in Amster dam. Daar kreeg hij te horen dat hij door zijn grote deskundigheid en zijn te perfectionistische aanpak te veel onrust zaaide en te veel werk op het bondsbureau veroorzaakte. De heer Thung werd voorgesteld zijn werkzaamheden normaal voort te zetten, maar onder toezicht van de nog te benoemen heer J. C. Mulder. Tijdens de bonds vergadering op 14 augustus werd een en ander bekrachtigd. Tevens werd bepaald dat de heer Thung tot maart volgend jaar de opleidings cursussen zou mogen blijven leiden, maar daarna zijn arbeid op dit terrein zou moeten staken. Dit was de druppel die de emmer voor de heer Thung deed overlopen. r (Van onze paardesportm ede werker) 1EVELD Tot na de finish was het gisteren in de hoogste klasse voor ravers spannend. Detra was op Mereveld wel ruim eerste, maar hij had c laatste bocht wel met een minimale tussenruimte For Ever gepasseerd, rop volgde een protest, maar het passeren werd door de jury niet als jden" beoordeeld en Detra behield zijn eerste prijs. Na de vele tegenwerking die hij van de bond had ondervonden in zijn stre ven het tennis, ook op beginnersniveau, van de grond te krijgen vond hij het genoeg. Niet rancuneus, zoals hij giste ren zei. maar wel met enige wrevel zegde hij de verbintenis met de tennis bond op. ..Als ik nu wist dat een capabele opvolger die cursussen zou gaan leiden, had ik me er wel bij neergelegd en was ik normaal doorge gaan met mijn werk. Maar nog afge zien van de vraag of die opvolger er wel is, werd niets in die richting mee gedeeld". De heer Thung, die voor zijn proges- sieve ideeen een daden bij het bestuur van de tennisbond merkwaardigerwijs zelden sympathie ontmoette, is de grondlegger van het huidige oplci- dingssysteem. Aan de hand van zijn onderzoekingen en theorieën werden drie cursussen in het leven geroepen: een K. A en B-opleiding met in deze volgorde een bevoegdheidsgraad Met zijn opzet kwam de heer Thung echter in conflict met de Vereniging van Ten- nisleraren (VNT) en Vereniging van Parkdirecties (VTD). Deze organisaties, van welke de één getuige de samenstel ling (zes van* de acht leden van de VNT zijn directeur van een tennispark) een satelliet is van de ander, zien zich in hun bestaan bedreigd door de aanpak van de heer Thung en maakten hier over bij de bond bezwaar. De KNLTB is al jaren bezig een deug delijke licentieregeling voor tennislera- ren te ontwerpen, waarbij de heer Thung ten nauwste betrokken was als gevolg van zijn kennis van deze mate rie. ..Met de heer Hover", aldus Thung, ..zou ik die zaak bekijken en uitvoeren De heer Hoyer wenste echter kennelijk met mij niet samen te werken waar door de hele affaire nog steeds niet van de grond is gekomen. Tehnisleraren laten anderen lesgeven en ontvangen zelf een groot deel van het vaak zeer hoge lesgeld (15 tot 35 gulden:. Nu er paal en perk aan deze activiteiten dreigde te worden gesteld, kwamen er bezwaren van de VTD en de VNT. De bond is gezwicht voor de argumenten van deze twee organisaties en dat betekende dat ik moest verdwij nen. Men beseft kennelijk niet dat hierdoor de ontwikkeling van bet tennis in gevaar komt. fk wilde alleen actie tegen de financiële uitwassen die er zijn ontstaan. Er bestaan wel minimum maar geen maximumtarieven. Dat leidt tot onbetaalbare prijzen voor tennisles. De voor het grootste deel door de heer Thung opgezette opleidingen wor den voor zestig procent gesubsidieerd door het ministerie van CRM. De cur sussen waren gebaseerd op het creren van een breed kader, die de jeugd kan begeleiden. In dit verband werd de K- cursus opgelicht. Degenen, die deze op leiding met goed gevolg hebben voltooid kunnen hierna achtereenvolgens de A- en B-cursus volgen. Deze beide laa zijn erop gericht op een hoger niv tennisonderricht te geven „Vroeger de training gebaseerd op praktische varing", vertelde de heer Thung. theoretische aspecten werden loosd. Daar had door die K-opleiding verandering in kunnen komen. Doordat de bond is gezwicht voor de argumen ten van VNT en VTD, die hun eigen bronnen van inkomsten binnen afzien bare tijd zagen inkrimpen, is aan deze opleidingen een halt toegeroepen De heer Thung heeft in zijn brief van maandag de bond verboden gebruik te maken van zijn leerstof. Hoewel de KNLTB gisteren bi.i monde van voorzit ter Beek verklaarde de brief nog niet te hebben ontvangen, bleek het bonds bestuur wel bekend met het voornemen van de heer Thung de CV-schaal terug te zenden. In zijn brief noemt Thung het toekennen van deze onderscheiding een sinistere grap. „Met de vorig jaar van de grond gekomen opleidingen K. A en B had er een einde kunnen komen aan het trimtennis dat de ten- nisleraren nu geven. De positieve reva lidatie, zoals ik het balletjesslaan noem, had dan eindelijk veranderd kunnen worden in gericht tennisonderwijs. Maar de bond ziet het belang daarvan kennelijk niet in". FRANK WERKMAN MEDEMBL1K Dc openingsrace in de strijd om de Dragon Gold Cup op het IJsselmeer bij Medcmblik is geëin digd in een grandioze overwinning voor de Engelsman Young. In het imposante drakcnveld van vijfenzeventig boten waarvan een deel op de foto, zeil de liel team van Young veruit het sterkst. Het wat Irouwens toch een goede dag voor de Engelsen want Ewart bleef nog juist voor de Amerikanenen Henry en Cohan. Teleurstellend waren de ver richtingen van de Zweedse favorieten Sundelin en Kellgren. De gebroeders Sundelin kwamen niet verder dan de negende plaats. Kellgren, die tijdens de voorwedstrijden om de open Nederland se titel had uitgeblonken maar nu lich- I ter trof, iel zelfs nog plai j De Nederlanders, bii wie Bouw van i Wijk zijn regenboog tijdelijk heefl ge ruild voor een draak, speelden geen rol van betekenis en finishten in de mid denmoot. Tijdens de voorv.odstrijden 1 was reeds gebleken dat Nederland geen i succes bij de Dragon Gold Cup hoeft te verwachten. Interessant was hel optre- den (buiten mededinging) van dc Deen- se botenbouwer Börrensen, die experi menteert met een polyester draak. Dit zou wel eens de waarborg voor het voortbestaan van deze wat ouderwets aandoende klasse kunnen zijn. De Nederlandse zeiler Ben Staartjes is gisteren bij de Zweedse plaats Mar- strand als zevende geëindigd in de eer ste race voor het wereldkampioenschap in de Olympische Tempestlclasse. Win naar werd de Brit Warren, voor. de Amerikanen Foster en Nesbeda. Boudewijn Binkhorst is gisteren bij Athene tijdens de strijd om het Euro pees kampioenschap finniollen in de derde race als vierde geëindigd Hi i i moest Finaczy (Hongarije). Golser j (Zweden) en Albarelli (Italië) lalen j voorgaan In het klassement leidt de Zweed Okkin met 36.7 punten voor Albarelli met 38.4 punten. AMSTERDAM. De sportcommissie van de KNWU heefl in overleg met wegcoach Joop Middelink de definitieve wegploegen voor de strijd om de wereldkampioenschappen voor amateurs in Mendrisio aangewezen. Het staat nog niet vast of Henk Poppe zal kunnen starten. Hij kreeg gisteren tijdens de training op Papendal plotseling hoge koorts en moest naar bed. Dokter De Jongste acht het niet uitgesloten dat Poppe een vii-usziekte heeft opgelopen. De ploegen zijn als volgt samengesteld: 100 km tijdrit: Fedor den Hertog (Ermelo), Adrie duijker (Axel). Arie Hassink (Neede), Frits Schuer (Hoogezand); reserves Aad v. d. Hoek (Dirksland) en Toine van den Bunder (IJzendijke. Individueel: Fedor den Hertog. Jan Spetgens (Someren), Cees Koeken (Achtmaal), Cees Priem (Goes), Toine van den Bunder en Henk Poppe (Nijverdal) of Cees Bal (Kwadendamme); reserves: Arie Hassink en Frits Schuer. Als voorbereiding zal de wegploeg deelnemen aan de Grote Prijs Wilhelm Teil van 25 tot 29 augustus, met Luzern als startplaats en finish in Liechtenstein. Omdat Fedor den Hertog in die periode in de achtervolging op de baan rijdt, gaan Spetgens, Koeken, Priem, Poppe (of Bal), Van den Bunder en Hassink naar deze ronde. AMSTERDAM Joop Zoetemelk, die j door het ontbinden van dc profploeg I van Mars zonder contract is gekomen, onderhandelt met het Italiaanse merk Salvarani en het Franse merk Sonolor. Namens Zoetemelk heeft zijn vertrou wensman Herman Krott gisteren telefo nisch contact gehad met ploegleider Adorni van Salvarani, die heeft toege zegd de zaak met zijn bazen te zullen bespreken. Maandag moet de beslis sing zijn gevallen. Meisjes in halve finale tafeltennis OOSTENDE De Nederlandse meis- jesplocg tafeltennis is als eerste geëin digd in dc poule voor de Europese jeugdkampioenschappen tafeltennis, waarvoor in Oostende wordt gestreden, en komt in de finalegrocp met Honga rije en Luxemburg. De winnaar speelt dc finale tegen nummer een van de andere groep. De meisjes (15 t.e.m. 17 jaar) wonnen in hel gisteren begonnen toernooi ach tereenvolgens van Noorwegen, Schot land en Oostenrijk, alle met 30. In de groep tol en met 14 jaar verloor Neder land van Hongarije met 30 en van Rusland met dezelfde cijfers. De jongens (oudste groep) versloegen Zwitserland met 51 maar leden tegen Engeland een nederlaag van 5—2. De jongere groep versloeg België met: 3—1 en verloor van West-Duitsland met 3 AMSTERDAM Een protest van stayer Jaap Oudkerk en zijn tijdelijke gangmaker Cor Pelser tegen de gang van zaken in de slotfaze van het door Cees Stam veroverde nationale kampi oenschap is door de wedstrijdcommissa rissen afgewezen. Volgens Oudkerk en Pelser had de combinatie Stam-Staken- burg uit de strijd genomen moeten worden omdat deze voortdurend te hoog in de baan reed. Oudkerk en Pelser kunnen zich nu nog tot de sportcom missie van de KNWU wenden deze koers bleek dat de jonge ie Hanover nog niet op haar top is. draafde aanvankelijk redelijk mee, toen het erom ging, sprong zij weg. de tweejarigen liep Kiko R. de keer dat hij uitkwam, met de van een grote. Hij nam van start kop, maar nadat hij een beetje King Holland® werd aangevallen, Kiko er toch maai de brui aan en j-clieer.de vlot door naar de zege. ike trio de amateurs was J. de Rijk met af Callant, omdat er niet overdreven d werd gejaagd, ook heel ruim eerste. Hertog Cavaljos zorgde er als derde voor dat het nog een flinke trio werd. lllya Kuryakin begon in zijn koers te laat aan de aanval om Hofnar, die zuinig aan de kop had gelopen, te kunnen over meesteren. De uitslagen van de dinsdag op Mereveld 8 LATONAPRIJS2140 meter: 1. Izanlo (P. Petersen) 3.06,5 1.27,1 2. Ivo 3, IUustre. Winn 2.20 pl 1.30 1,60 1.90,kopp 5,20 trio 49,90. TOEKOMSTBEKER VI Graaf Callant (J de Rijk) 3. Hertog Cavaljos. Winn kopp 17.10 trio 864,30.- LEEUWERIKPRIJS (1200 EN HAAG, Prins Claus is voor- ïens zaterdag 21 augustus de eerste van de ericketontmoeting tussen de Foresters en de jubilerende touring- De Flamingo's bij te wonen. Deze edaagse jubileumwedstrijd wordt za- k n zondag op het HCC-terrein aan Hogenhoucklaan gespeeld. Aan- g beide dagen om 11 uur. Het Fla- goteam, dal de strijd aanbindt met sterke Engelse combinatie, is als I samengesteld: Van Arkel (aanv.). Nispen tot Sevenaer (wicketkeeper), Laer, Vriens, Zweerts (allen HCC), Derogée (HBS), Bouman, Onstein en khuizen (Rood en Wit) en Rikse IA). LEVELPRIJS (2200 m Filippine. Winn 16,10 p HILVERSUM XIV-pri. I (M. C. Vergay) 3.00.6 1 J Don Faune, Winn 2,50 '-LIESBETHPRIJS 2141 Nederlaag voor crickettoekomst ICHIEDAM Op hel terrein van rmes DVS behaalde het Engelse eketteam Free Foresters gisteren de cede achtereenvolgende overwinning de tournee door Nederland door het 'CB-jeugdteam te verslaan. Eiee Foresters kwam na drie uur Hen tot een totaal van 145 runs. P>& had met 38 runs een nuttige drage geleverd, terwijl Dobson 36 in de boeken bracht. Van Wijk liet j Nederland vijf -wickets sneuvelen gen hel verlies van 35 runs en Spits n tot v r 45. pe KNCB-jeugd kreeg twee uur en 1 le kwartier om het Engelse totaal te pchrijven maar kwam niet verder 95 all out. Van Weelde (42) en Eis- j '23) waren nog het meest succesvol. 'ittith nam vijf wickets voor 45 runs 1 overs en Stephen de overige vijf I 17 runs. BERLIJN Na het VVcstduitsc om- Uopingsschandaal is een vergelijkbare affaire ontdekt in het Oostduitse voet bal. De Oostduitse Voetbalbond heeft gis teren bekend gemaakt dat de voetbalaf deling van BSG Chemie Wolfen uit de tweede staatsliga is teruggezet naar de onderafdeling. Volgens de mededeling van de bond, die dergelijke gevallen veel minder openbaar behandelt dan de Westduitse organisatie, heefl BSG Che mie Wolfen gehandeld tegen de regele- menten van de Oostduitse voetbalbond en zich voordelen verschaft door onge oorloofde giften a n andere clubs. Te gen de verantwoordelijke bestuursleden en trainers zullen maatregelen worden genomen. Aan. hel begin van het afgelopen seizoen werden de voetbalafdelingen stadl en Aktivist Schwarze Pumpe na van de verenigingen Stahl Eisenhütten- omkopingsgevallen al uit de staatsliga leruggepiaalst in de onderafdelingen van de bond. AMSTERDAM. Onbetwiste toppers tijdens de „kandidaten- wedstrijden" in het Olympisch Stadion in Amsterdam waren gisteravond de zeer goede tijden van Fedor den Hertog in de individuele achtervolging (4.57,4) en van Klaas Balk in de tijdrit over 1000 meter met staande start (1.08,65). Vooral gezien hel kille weer en de vrij sterke wind waren deze presta ties hoopgevend met het oog op de wereldkampioenschappen op de baan in Varese. Ook het optreden van de nieuw ge vormde tandem Van Doorn-Fens. die voor het eerst samen een wedstrijd reden, was vrij overtuigend, al waren de Belgische tegenstanders niet van topklasse. Zeker dc manier, waarop de Nederlanders de eerste rit uit een ogenschijnlijk hopeloze positie nog in hun voordeel beslisten, was indruk wekkend. De toen al gedemonstreex-de snelheid werd in de tweede rit be vestigd met een tijd van 10,7 over de laatste tweehonderd meter. Bij de amateurs onderstreepten ook Balk, Nieuwenhuis, Kamper en Nanno Bakker in de achtervolgingsploeg hun kandidatuur voor Varese met een lijd van 4.36,75, de beste die een Ne derlands kwartet dit jaar heeft ge maakt. Indrukwekkend Bij de profsprinters stelde Lijn Loe- vesijn teleur. Hij verloor in de halve finales van de Belg Robert van Lancker, die later in de eindstrijd de Italiaanse kampioen Turrini op in drukwekkende wijze tot een figurant degradeerde. Loevesijn werd in de strijd om de derde prijs ook door de Australische wereldkampioen Gordon Johnson verslagen. Dat de Nederlandse kampioen Bert Boom bij de amateurstayers in goede vorm steekt, bewees hij in een ril over 25 kilometer. Daarin probeerden de sterker geachte Westduitsers Pod- lesch en Gnas tevergeefs hem in de lang te nemen. In de laatste ronde, toen het duel met Podlesch, dat zes kilometer had geduurd, het hoogte punt moest bereiken, bleek de Duit ser te diep in zijn reserves te hebben gelast. Hij moest lossen, zodat Boom zonder dat zijn zege met Oudkerk op de tweede plaats ook maar enigszins in gevaar kwam. son (Ac's.) 32.4 sec., 2. Jackv Simes (VS): tweede rit: 1. Robert van Lancker (Belg.) 13.0, 2, Giordano Turrini (II,); Moment uit het spannende duel dat Cees Stam (ouder) tijdens de wedstrijden in het Olympisch Stadion met de Belg Verschueren in de eerste manche. Verschueren won in de laatste metersmaar in de tweede rit was Stam heer en meester. in.; 6, Joop Rijnlnk (Ned.) achter Kaeb. 36.75; 2 België (Dat Beheerst Cees Stam, de Nederlandse kampioen bij de profstayers, was de sterkste over twee ritten. In de eerste rit moest hij op het laatste nippertje de Belg Verschueren voorbij laten gaan en eindigde hij op vier meter als tweede. De tweede rit echter be heerste hij volledig. Stam kon zich zelfs een kleine inzinking permitteren KOEISTERS KRIJGEN WERELDSTRI JD LYNGBY Tijdens het gisteren in Lyngb.v bij Kopenhagen gehouden con gres van dc Internationale Rocifcdera- tie (FISA) is het principebesluit geno men met ingang van 1974 ook wereld kampioenschappen voor dames te hou den. De officiële beslissing valt pas in 19/3. omdat alleen in een na-olympisch jaar de regiem.mi cn van de FISA kun nen worden gewijzigd. Een ander principebesluit is, dat na 1973 slechts zal worden gestreden om wereld- en olympische titels. Do Euro pese kampioenschappen zullen dan eventueel alleen worden vastgesteld als de wereld- of olympische kampioen schappen op grote afstand van Europa worden gehouden. Dijkstra (MVV) van vel/1 gestuurd BEEK MVV, dat zondag zo verras send met 10 van PSV won. heeft zich gisteravond in Beek van een mindere zijde laten zien. MVV verloor een oe fenwedstrijd tegen amateurkampioen Caesar met 32 na de ruststand 11. MVV Icon de nederla ag moeilijk ver kroppen en trad in de slotfaze met harde charges op. Hel gevolg was dat scheidsrechter Deumens vier minuten voo r tijd Johan D ijkstra wegens na trappen uit het veld stuurde. Spanje versloeg rolhockeyjeugd ISERLOHN De Nederlandse ploeg heeft gisteren in Iserlo hn tijdens het rolhockeytoernooi om het Europees jeugdkampioenschap inet 93 van fa voriet Spanje verloren. Bij de rust leid den de Spanjaarden met 3—2. Dc overige uilslagen waren: Groot-BrittanniëFrankrijk 22 (1 0 Wesl- Duitsland—België 1—2 (0— Stand aan kop: 1 Spanje 3 gespeeld 6 pni 2 Nederland 34. 3 Italië 1—2, 4 België 2—2, 5 West-Duitsland 2—2. Oppermachtig Japans volleybalteam APELDOORN Het Japanse volley balteam heeft gisteravond in Apeldoorn een wedstrijd tegen Italië met" 30 gewonnen De Japanners stonden slechts zes punten af: 152 151 15 3. Ei- waren 1200 toeschouwers. Vana vond speelt Japan in Voorburg tegen Nederland.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9