Uw kind is meer dan een machine Mie is open! Weer naar school Uitstel manoeuvres van Warschaupact Voor alle discofielen uit Leiden en omgeving. Het sprookje van de onderwijzer die alles kan ROEMENIË LIGT DWARS Twee niet. artsen hielpen patiënt sterft VATICAAN GEEFT TOE AAN MINI IENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT De grote vakantie is voorbij >n de lagere scholen zijn veer begonnen. In verband net dit heuglijke gebeuren wee bijdragen: één vooral vooral voor de insiders (onder wijzers, schoolbestuurders en eden van het oudercomité) en voor de outsiders. Het mdervvijs is overigens van lermate groot belang voor de oekomst van uw kinderen, lat er eigenlijk geen outsiders nogen zijn. de Nederlandse onderwüsmen- bleekt de laatste .jaren de ge- chte door, dat de all-round on wijzer! es) niet bestaal. Met na- rk je ook. dat op de Neder- ïdse basisscholen tevens de ge- chte veld wint, dat aan de crea- vorming iets moet gebeuren, r dit besef schampt bij het on vijzend personeel nog heel vaak p een persoonlijk onvermogen". deze tegenstellingen met el- te verzoenen, in hel belang van èn onderwijzer, heeft Henri Merwijk, die dit zegt, met een medewerkers een opzet ge it voor een creatief werkboek, it wil de helpende hand bieden om zekerheden te overwinnen, die de ïatieve vorming meebrengt. Dus zoveelste hobbyhoek of me- odiek met techniekjes. maar een iënterende wegwijzer, waarbij inzet en creativiteit voorop staan. In september gaat de rste aflevering van dit losbladige steemboek, onder de naam „A1- lende" bij de Nederlandse Stich- oor Kunstzinnige Vorming JSKVde deur uit naar alle Ne- jrlandse scholen: ter kennisma- ng. Aan dit instituut is Henri van erwijk stafmedewerker basisonder- (obleem «„Via de lesroosters van de klassi kale scholen komt het probleem van creatieve vorming levensgroot pi voren", aldus Van Merwijk. pft aantal lesopdrachten. uitge- 'rukl in lettertjes, is echter voor Ven een teken aan de wand ge- Orden; een teken v&n onmacht. De U'bale-dramatische expressie is arbij nog nauwelijks op gang ge- men de taallessen zijn nog tè fel gramma ticalessen en de lees- gsen zijn nog te ongenuanceerd. Er weinig spontane gesprekken gang en van creatief spel is bijna ig geen sprake. De manuele ex- handenarbeid, tekenen en is nog „handwerken" heet) ift zich nog het best ontwikkeld, muzikale vorming is een ontzet- .d probleem: daar wordt het ge- deskundigheid het sterkst gevoeld. De dans- en bewegings expressie is op sommige scholen enigszins in de gymnastieklessen te rug te vinden. En over de audio-vi- suële expressie hoeven we niet eens te praten. Dit stiefkind is slechts op acht basisscholen in ons land terug te vinden. Parallel loopt het toene mend aantal onzekeren onder het onderwijzend personeel. Dat bewijst bijvoorbeeld de grote toeloop tot de cursussen op dit terrein, waarin de NSKV het laatste jaar de hand had". Onderzoek Wie mocht denken, dat hier weer een betweterige buitenstaander ach ter zijn bureau, in de Amersfoortse Muurhuizen, aan het woord is. ver gist zich. Van Merwijk was acht jaar hoofd van een volksschool in Utrecht en een tijdlang verbonden aan een school voor gehandicapte kinderen en een sanatoriumschool. Hij ver richtte de afgelopen jaren een onder zoek naar de creatieve vorming op een 100-tal Nederlandse basisscholen van zeer gevarieerde huize. Zijn volgende opmerking komt op velen misschien af als een open-deu- ren-intrappen, maar de inhoud er van dringt nog maar langzaam in de praktijk door. Zowel bij onderwijzers als medeverantwoordelijke ouders zit nog veel, begrijpelijke historische psychologische weerstand. „We moeten een eind maken aan hel sprookje, dat de onderwijzer al les kan. Ook de onderwijzer heeft maar een bescheiden aanleg tot iels. De bijscholing van de leerkrachten moet daarom niet 'gericht zijn op „van alles wat weten" zoals vroe ger, maar op het functioneel ma ken van hun aanlegfactoren. Doen we dat, dan kunnen we de organisa tie van de school ook beter afstem men op de mogelijkheden binnen het team van het aanwezige personeel. Dan ontstaat er een taakverdeling, een rouleersysteem van krachten, afgestemd op de aanleg van de in- dividule onderwijzer. Door de be vordering van de taakverdeling bin nen het team van de school, op grond van aanleg en voorkeur, kan de ge specialiseerde groepsonderwijzer ont staan, die niet meer per definitie ook die taken moet verrichten, waartoe hij op grond van aanleg eigen lijk onbekwaam is. De bijscholings cursussen voor expressievakken heb ben daarom te maken met speciali saties binnen het team. Deze ge dachte wordt gelukkig, de laatste tijd. niet meer afgewezen bij de Het afgelopen jaar hebben in ons land 800 onderwijzers en onderwij zeressen dertig avonden van drie uur, vrijwillig besteed aan deze cur sussen. bijscholingsprojecten. De in spectie Roosendaal sprong eruit met een deelname van 47'; 393 van de 800 leerkrachten!. Jaarverslag Globale notities over deze cursus- sen illustreren goed in welk span ningsveld het hele onderwijs eigen lijk terecht is gekomen. In het jaar verslag van de NSKV staat te lezen: „Cursisten vragen naar: recepten, pasklare modellen, praktische advie zen, onmiddellijk toepasbare resul taten, informatie over methoden materialen en lesorganisatie. Dit al les sterk afgestemd op de feitelijke praktijksituatie. De docenten daar entegen stimuleren vooral de eigen creatieve vermogens van de cursis ten: activeren de persoonlijke uit drukkingsvaardigheid op basis van beleving in klank, beeld, taal en be weging". Je kunt wel zeggen, dat het onderwijs terecht gekomen is in een stress-situatie, waarbij de kapi talistische maatschappij nog steeds een persoonlijk rendement, in de vorm van hanteerbare en geld op leverende weetjes en techniekjes, van de toekomstige volwassenen op eist, terwijl daarnaast de opvatting doorbreekt, dat het op de eerste plaats gaat om het „zijn", om het ontdekken van het eigen „ik" van het kind. in plaats van objectieve gegevens buiten hem om. „Ja, er bestaat inderdaad het ge- deren. pressie op gang gezet worden. De ex pressie wordt zo niet iets aparts. Met de nieuwe uitgave „Aldoende" wil de NSKV een bewustwordings proces op gang brengen. Van Mer wijk voegt er direct aan toe: „Dat klinkt ook al autoritair. Maar als je alles gaat analyseren, houd je je mond". De eerste aflevering gaat, in een oplage van 11.000 exemplaren (en met 10.000,steun van het Prins Bernhard Fonds) gratis naar alle Nederlandse scholen. Deze kunnen voor 45,per jaar intekenen voor telkens zes afleverin gen van ruim 40 pagina's. De redac tie bestaat uit negen gekwalificeerde mensen, die nogal gedokterd hebben aan het volgende probleem. Er mochten geen dichtgetimmerde lesmodellen ontstaan, waarbij de creatieve in breng van de onderwijzer zou wor den afgesneden en het feit, dat an derzijds onderwijzers (nog) behoefte hebben aan modellen. „Aldoende" houdt het midden tus sen een vaktijdschrift en een leer middel; is geënt op de meest voorko- dat de creatieve vorming op school toch té veel een vak apart blijft," zegt Henri van Merwijk. „Er is echter een merkbare verandering te bespeuren, wanneer de zogenaam de zaakvakken (aardrijkskunde, le zen e.d.ingeruild worden voor „we reldoriëntatie", waarbij de stof van uit de buitenwereld binnen de school gebracht wordt. Daarbij gaat het niet meer zozeer om het weten zelf, maar wordt het kind tot zelfontdekking gebracht. Vanuit een andere bevraging kan zo, min of meer vanzelf, de ex- ivel de leefwereld de school verbreden door een open crea tief gedrag. Het boek is ook zinvol in buurt- en clubhuizen, sociale, peda gogische en kunstacademies. „Ja, het is van enorm belang, dat ook hierbij de ouders betrokken wor den", zegt Van Merwijk. „Op sommi ge scholen heeft men goede commu nicatietechnieken met de ouders ont wikkeld, op andere scholen verlopen deze contacten nog zeer ongeïnteres- HENK EGBERS (Van o e correspondent) LONDEN Westerse veiligheidsdiensten zijn ervan over tuigd. dat de Sovjet-Unie in stilte de grote militaire manoeuvres van de Warschaupaktlandcn. die deze jnaand in Bulgarije moesten plaatsvinden, voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Deze manoeuvres hadden onder de codenaam „oefening Istok" afgelopen zondag moeten beginnen. Hieruit kan worden afgeleid dat de Roemeense regering aan de Russische en andere troepen geen toestemming heeft willen geven om over Roemeens grondgebied te trekken, teneinde de vastgestelde plaats voor de oefeningen in Bulgarije te bereiken. Een belangrijke aanwijzing is wellicht het minzaam dooi de Bulgaarse autoriteiten onthulde nieuws, dat de chef-staf van het Russische leger „voor een vakantie" in Bulgarije is aangekomen. Dit zou een onderdeel kunnen vormen van Ruslands psychologische oorlogvoering die ten doel heeft Roemenië af te brengen van zijn huidige onafhankelijke politiek. Tot deze psychologische oorlogvoering behoren kennelijk ook de in dagbladen van de Warschaugroep gepubliceerde en in Russische bladen overgenomen aanvallen op dé Roemeense politiek. Ze lijken op de aanvallen, die vooraf gingen aan de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije in 1968, een gebeurtenis die in verband stond met de militaire oefeningen van het Warschaupakt die zomer. Een andere vorm van sabelgekletter was de militaire oefening, die zojuist in Hongarije heeft plaatsgehad. Westerse deskundi gen geloven nu echter dat deze oefening op een kleinere schaal is uitgevoerd dan oorspronkelijk de bedoeling was. Behalve de Russen namen alleen Tsjechische en Hongaarse eenheden deel en de oefening blijkt beperkt geweest te zijn tot het bouwen van tijdelijke bruggen over rivieren. Dit zou kunnen worden beschouwd als een zijdelings waarschuwingsschot voor de Roemenen, Als dat zo is, dan heeft dat kennelijk weinig indruk gemaakt op de regering van president Ceausescu. Volgens de berichten is de atmos feer in Boekarest kalm en nemen functionarissen zoals gepland hun zomervakantie. Zonder twijfel is het bezoek deze week door een hoge militaire delegatie uit China, die op weg was naar Albanië, een bemoedigend gebaar ge weest. dat hel moreel van het Roemeens regime heeft verstevigd. Ondanks ingrijpen va n GG en GD (Van redacteuren) ROTTERDAM. De behandelende huisarts en diens plaatsvervanger hebben zondag geweigerd een in ernstige adem nood verkerende Rotterdamse patiënt van 64 jaar te helpen. Ten einde raad waarschuwde de familie de Rotterdamse GG en GD. Deze reageerde op de nood kreet en bracht de patiënt over naar het Van Damziekenhuis, waar hy later is overleden. De heer J. den Hamer, zoon de overledene, heeft in verband taier- ecn klacht ingediend by het Medisch Tuchtcollege in Den Haag. Prof dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse GG en GD en hoogleraar de medische faculteit Rotterdam, gaf over dit geval het volgende comr „Inderdaad zijn twee artsen niet gekomen na een waarschuwing van familie van de patiënt. Er kwam toen dringend verzoek om hulp bij ons binnen ofschoon het onze taak niet is in geval te handelen, achtte de wachtarts de situatie van dien aard dat hij ingreep. Het is voor ons een gecompliceerde zaak, omdat de GG en GD er niet is om dergelijke dingen te doen. Slechts als een boodschap zodanig is, dat er van verdere discussie geen sprake kan zijn, helpen wij. In de praktijk komt zoiets bijzonder weinig voor. Over de zaak zelf (het niet reageren van een huisarts op een verzoek van de familie) kan ik niet in details treden, vooral nu de zaak in handen is gelegd van het Medisch Tuchtcollege". UW MENING Hel „vrije" weekeind En, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien, elf, twaalf, dertien, veertien vijftien, zestien, zeventien slachtoffers van het overkeer! Gemid deld 10 naaste familieledendus 170 mensen in rouw gedompeld. Ook dezen hoorden vrijdags „een prettig weekend". E. V. K. t Prof. J. Snijders schrijft in „Uni versiteit 70 80 (Wolters- -Noord- hoff): „Lezen, schrijven en reke- i, wat de lagere school ons geeft, kunnen de machines en computers ook. Het is daarmee niet overbodig. wel onvoldoende geworden". Daarmee is in grove lijnen wel aangegeven waarom de lagere school met zijn anderhalf miljoen leerlingen basisschool moet wor den. Een andere passage uit hetzélfde boek: „De plaats van de mens in hel produktieproces verandert. Zijn lichamelijke arbeid wordt steeds meer overgenomen door werktui gen, zodat hij zich alleen nog moe maakt voor zijn ontspanning. Het zelfde gebeurt ook met de gees telijke routine-arbeid: rekenen, schrijven, boekhouden, registre- controleren. Niet alleen wor den die activiteiten overgenomen, maar ze worden vermiljoenvoudigd door de electronische breinen. Er ontstaat een geheel eigen wereld - geautomatiseerd denkwerk, dat de mens alleen nog in gang zet en op beslissende punten stuurt". Vat De mens van morgen kan niet meer worden opgeleid door een school van gisteren, uw kind is meer dan een machine. Maar offi cieel wordt het onderwijs op de vuim 8.200 lagere scholen die ons land rijk is. nog altijd geregeld door de Lagere Onderwijswet van 1920. En die wet ontstond in een tijd, waarin het kind werd gezien als een vat dat vol gegoten kon worden met kennis. We leven nu in een tijd waarin het duidelijk is geworden dat de opvoeding niet kan volstaan met kennisoverdracht. Het onderwijs dient veel eerder als taak te hebben mensen te leren le ven in een zich voortdurend ver anderende maatschappij. Om mis verstanden te voorkomen: natuur lijk blijft het noodzakelijk dat een aantal basisvaardigheden (lezen, schrijven, rekenen) worden aange- Wet het Op 17 rr kwam staatssecretaris Grosheide (toen nog op onderwijs, waar hij inderdaad ook alles van wist) met een voorontwerp van wet op het basisonderwijs. In dat ontwerp wordt er vanuit gegaan dat de school moet proberen zich aan elk kind afzonderlijk aan te passen. Op heel veel scholen is het nu nog zo dat de kinderen zich maar aan de school moeten aanpassen en anders zijn ze niet schoolrijp of blijven ze zitten. (Sinds de wereldoorlog zijn in Ne derland al meer dan twee miljoen kinderen op de lagere school blij ven zitten). Helaas zal het nog wel jaren du ren voordat het ontwerp van mr. Grosheide wet geworden zal zijn en tot zolang denken heel wat scholen meer aan zichzelf dan aan uw kinderen. lagere school is niet meer te ver gelijken met de school waarop u zelf gezeten hebt. En er zijn ook scholen die nu al presenteren wat over enkele jaren door de nieuwe wet geëist zal worden. Dat zijn dan scholen die het starre klassikale stelsel met als onvermijdelijk ken merk: het zittenblijven, hebben la ten schieten. In andere scholen werkt men noodgedwongen nog wel klassicaal, maar is het onder wijs ook al uit de negentiende eeuwse sfeer gehaald. Het is be langrijker dat uw kinderen op school een stuk zelfstandigheid le ren dan dat ze keien worden in breuken. De muzische vorming verdient meer aandacht dan de blinde kaart van Groningen. We zullen zo gauw mogelijk van dat klassikale systeem af moeten. In dat systeem gaat men er eigen lijk vanuit dat 30 of 40 kinderen en het aantal is dan niet eens zo belangrijk) in precies dezelfde tijd. precies hetzelfde werk kunnen ma ken. na precies dezelfde uitleg. Kinderen worden in dat systeem niet als individuen gezien. Maai de kinderen zijn geen eenheids worstjes. Er zijn knappe en min der knappe, vlugge en minder vlug ge kinderen; er zijn gezinnen waar in kinderen al een heleboel geleerd hebben en gezinnen waar de kin deren veel te kort komen. De juf of de meester krijgt een stuk of dertig van die zeer verschillende kinderen in de klas. Als hij elk kind een optimale kans wil geven zal hij elk kind afzonderlijk moe ten benaderen en dat is nauwelijks te doen. De klassen zijn te groot. In het belang van uw kinderen moeten die klassen kleiner worden. Pas dan is het billijk om van elke onderwijzer te eisen dat hij de kin deren als individuen benadert. Tot zo lang is het meegenomen als hij dat toch min of meer doet. Een onderwijzer kan ook niet veertig jaar teren op wat hij destijds op de kweekschool (nu: Pedagogische Academie) heeft geleerd. Er zal een verplichte en goed georgani seerde bijscholing moeten komen. Zolang die er niet is, is het mee genomen als de onderwijzeres toch een cursus volgt om de voordelen van een speelleerklas te kunnen benutten. Tussen de ideale school voor mor gen en de nu verwerpelijke school van gisteren zijn veel varianten mogelijk. Dc inzet van hoofd en personeel is bepalend voor het suc ces van zo'n variant. De interesse van de ouders voor het onderwijs kan die inzet alleen maar stimu leren. JOS AHLERS VATICAANSTAD (KNP) De lach wekkende tonelen bij de ingang van dc St.-Pieter. waar aan dc lopende band aan vrouwen en meisjes wegens „on- welvocgelijke" kleding de toegang tot dc basiliek werd geweigerd, zijn plotse ling afgelopen. Waarnemers op het St.- Pietersplein hebben opgemerkt, dat se dert enkele dagen een „zeer soepele controle" wordt uitgeoefend. Naar uit welingelichte kring verno men wordt, heeft kardinaal-staatssecre taris Villot in Castelgandolfo vooral uit het buitenland talloze protestbrieven over het mini-rok en hotpantsbeleid bij de ingang van de St.-Pieter ontvangen. Hij zou daarom besloten hebben tot een grotere tolerantie in dit opzicht. Als aanwijzing voor dit soepeler be leid wordt gezien, dat de tweede reli gieuze, die zuster Fiorella na haar in storting opvolgde voor de controle op de kleding, inmiddels van haar werkzaam heden is ontheven. De controle is even als vroeger weer opgedragen aan een lid van de pauselijke bewakingsdienst. De veranderde houding van kardinaal Villot, die in de komende dagen naar verwacht wordt een definitieve beslis sing zal nemen, zou te maken hebben met het feit, dat de andere gebeurtenis sen in het Vaticaan als gevolg van de mini-oorlog in de pers nauwelijks meer aan bod komen. Proces Moedjiboer vertraagd RAWALPINDI (AP) Het proces tegen sjeik Moedjiboer Rahman, de Oostpakistaanse leider die door de re gering van president Jahja Khan Is gearresteerd, is vertraagd in verband met moeilijkheden over de keuze van een verdediger, zo is van welingelicht zijde in Rawalpindi vernomen. Het Nederlandse Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) schrif telijk gevraagd bij de regering van Pakistan onmiddellijk scherp te proteste ren tegen de gang van zaken bij en rondom het proces tegen sjeik Moedji boer Rachman. Het proces is, zo zegt de heer Van der Spek, een aanfluiting van de meest elementaire rechtsregels, o.a. doordat in midden 't plaatsvindt voor mi litaire rechters, op een geheime (d*ote, in niet-openbare zittingen en onder uit sluiting van advocaten, die sjeik Moedji- bar wenst. Beslag op huis kruidendokter (Van e verslaggevers) EINDHOVEN Willem van de Moos dijk, beter bekend als kruidendoktor van Casteren, tilt niet zwaar aan het beslag dat directeur C. Zuidema van het gelijknamige transportbedrijf uit Joure. op zijn woonhuis heeft laten leggen. De heer Zuidema heeft een civiele procedure tegen dc heer Van dc Moosdijk aan gespannen in de hoop op deze wijze een bedrag van 90.000 gulden terug te vor deren van dc kruidendokter. De transportondernemer uit Joure heeft deze som als borg moeten storten bij de Franse douane om zijn vrachtauto en zijn chauffeur te kunnen vrijkopen. De Franse douane had de auto in beslag genomen nadat men had ontdekt dat er zich tussen de normale lading ook nog een groot aantal pakjes met kruiden bevonden. De inmiddels ontslagen chauf feur had zich, volgens de heer Zuidema, door Van de Moosdijk laten overhalen tot deze smokkel. De heer Van de Moos dijk beweert echter in het bezit te zijn van een contract, waarin de chauffeur wordt verplicht de pakjes met kruiden met betaling van invoerrechten Frank rijk in te voeren. Hij vindt dat hij niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het feit dat de chauffeur heeft gepro beerd de kruiden Frankrijk uit te smok kelen. De heer Zuidema echter is van mening dat Van de Moosdijk geen con tract met een chauffeur kan afsluiten zonder dat hij er niet van op de hoogte is. (ADVERTENTIE) We hebben het al gezegdLeiden is een gelukkige stad. Want Leiden heeft MIC. Een waar eldorado voor elke muziekminnaar (minnaressen zijn ook van harte welkom), die watertandend langs de bakken gaat, volgepakt met duizenden en duizenden ver rukkelijke l.p.'s en singles. Of het nu klassièk, populair, pop of jazz betreft. Meteen fabel achtige keus in musicassettes. Waar de meest verwende discofiel moettoegeven dat MIC inderdaad een zéér bijzondere speciaal zaak is. Een werkelijk unieke discshop. Voorbeeld: wij hebben 8-track afspeelap paratuur in de luistercabines, zodat ook déze cassettes beluisterd kunnen worden. MIC, Haarlemmerstraat 139ALeiden. GRAMMOFOONPLATEN EN MUSICASSETTES

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7