„Dollar wisselbaar na verdeling van defensielasten" Eigen risico bij ziekteverzekering blijft zeer actueel Woonwagen probleem neemt in omvang toe AANTAL LEDEN VAN D '66 ACHT TIJD NOG NIET RIJP VOOR PROGRESSIEVE PARTIJ h PAUL VOLCKEL IN AMERIKA TFRUC: NS-Vakantie- dagtochten Gratis reizen JiöNSDAG 13 l LLiDSE COURANT Dit is de nieuwe verzorgster van de prinsjes Willem-Alexander, Johan I Friso en Constantijn, de zoontjes van prinses Beatrix en prins Claus- Het is mejuffrouw J. E. C- Lagendijk, die tot voor kort kleuterleidster in Leiden was- WASHINGTON (A.N.P.J De Amerikaanse onder minister van Financiën, Paul Volckel, heeft bij zijn terugkeer in de VS verklaard dat aanpassing van de pariteiten en een billijker verdeling van de internatio nale defensielasten voorwaarden zijn voor de herinwis seling van dollars tegen goud, zij dan mogelijk niet op dezelfde basis als tot voor kort geldend was. Volckel zei verder dat enkele veranderingen aangebracht zou den moeten worden in de handelsbetrekkingen van de VS met de rest van de wereld. Volckel heeft enkele Europese landen bezocht om deze op de hoogte te stel len van Nixons maatregelen om voorlopig geen dollars meer voor goud te ruilen en een toeslag van toen peet. te heffen op de importbelasting. De uitvoerende commissie van de EEG heeft, na een gisteren gehmuden bijeenkomst in Brussel verklaard be zorgd te zijn over de „negatieve invloed die de Amerikaanse maatregelen zullen hebben op de internationale handel" De commissie doelt hiermee op de tien procent toeslag op de importbelasting. Intussen wordt de handel tussen de gemeenschap en andere landen normaal voortgezet, maar de commissie heeft besloten om tot de volgende week het van te voren vaststellen van de heffin gen op de invoer van granen en rijst uit te stellen. Deze heffingen worden in dollars berekend. Dit uitstel zal gedu rende korte tijd toekomstige handel beïnvloeden, totdat de koers van de dollar duidelijker is geworden. De verlaagde koers van de dollar, die nu voor circa f 3.45 bij de banken kan worden gekocht, kan voor Nederlandse luchtreizigers een voordeeltje opleveren. De grote luchtvaartmaatschappijen ver kopen nl. op grond van de IATA-voor schriften hun reisbiljetten voor inter- Op een Amsterdamse Vrijmarkt, bij het Leidsebosje is de crisis rondom de dollar ook tot de hippies doorgedrongen. Tussen de verkopers is tenminste een bordje neergezet waarop vriendelijk verzocht wordt niet met dollars te betalen. NEW YORK (AFP) In Rye bü New op 78-jarige leeftijd overleden Swros F. Skouras, oud-president van de filnmaaatschppü 20th Century Fox. Spyros Skouras was de zoon van een riekse herder. Toen hij 17 jaar was, ;ur« migreerde hij met twee broers naar ika. Vier jaar later nam het drie oor 4000 dollar een bioscoop over klfran iemand die in financiële moeilijk- leden was geraakt. De zaak ging uitste- :end lopen en binnen de vijftien jaar ezaten de broers in Saint Louis, India- 1BA iaP°''s en Kansas City 37 bioscopen. In ■ai 932 kochten Warner Bros. hen uit. Spyros was enige tijd directeur van bioscopen van Warner, van Para- ïount en van Fox metropolitan. Hij ing tot de filmmagnaten van Holly- /ood behoren en werd in 1942 president i 'an 20th Century Fox met een salaris kwart miljoen dollar per jaar. In 1952 maakte hij de eerste cinema- !i|coopfilm, „The robe" (de mantel). Latere iure produkties brachten de maatschap- ;ond in financiële moeilijkheden. Met de roduktie van de film „Cleopatra" met Jjlichard Burton en Elizabeth Taylor in Onderzoek naar „Stella Maris' OSLO (A.F.P.). Het in Kristiansand. -psdn Zuid-Noorwegen, verschijnende blad Faedrelandsvennen" schrijft, dat het (Nederlandse schip „Stella Maris" onder naam „Constance* voortgaat met het van giftige afvalstoffen van ioordzee. 14.05 ingi lon£ Filmproducer Spyros Skouras overleden Een woordvoerder van het Noorse tb: ïinisterie van Buitenlandse Zaken heeft justeren verklaard, dat het ministerie bevestiging van dit bericht heeft ntvangen. maar dat het de zaak >t uj ijn ambassade in Den Haag onderzoekt, isda WILLEMSTAD, Curacao (ANP) n Willemstad op Curacao zijn afgelopen weekeinde Nederlandse Antilliaanse leden van de koninklijke ntei narine met elkaar slaags geweest vaarby o.m. waarschuwingsschoten zijn enkele licht gewonden zijn ievallen. De ongeregeldheden begonnen zondag tn het einde van een feestavond in le marinierskazerne waaraan ongeveer '00 marinemannen hadden deelgenomen. de hoofdrollen wilde men de onderne ming van de financiële ondergang red den, maar de kosten van de film der tig miljoen dollar overtroffen ver de geraamde kosten. Skouras werd als president van Fox vervangen door Dar- ryl Zanuck sr. Zijn laatste jaren was Skouras direc teur van de scheepvaartondememing „Prudential Grace". Hij laat een vrouw, twee zoons, twee dochters en 14 klein kinderen achter. Voormalige Stella Maris vervoerde geen afval DEN HAAG Het Nederlandse schip „Constance", de voormalige Stella Ma- ris, heeft geen afval in de Noordzee gedumpt, zoals het Noorse blad „Fae drelandsvennen" had bericht. Dat heeft het Nederlandse ministerie van Buiten landse zaken gistermiddag meegedeeld aan de Noorse tijdelijk zaakgelastigde, die Wilde weten of het Noorse kranten bericht waar was. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken had het schip een lading creosoot-olie aan boord, bestemd voor een klant in Noorwegen. Van afvallo- zing was geen sprake. continentale vluchten tegen gulden, doch ook tegen dollars en in de dollar tarieven voor deze vluchten is nog geen wijziging gebracht. De tarieven in dens zijn berekend op de vroegere koers van f 3.65 per dollar. Wie dus naar Japan of naar Amerika vliegt kan enig voordeel behalen door niet in dens doch in dollars te betalen. Dit gaat echter niet op voor vluchten binnen Europa. Overigens kan een lagere koers ook een groot voordeel brengen aai luchtvaartmaatschappijen bij het beta len van bestelde vliegtuigen in Amerika en het aflossen van dollar-leningen. De KLM heeft terzake verplichtingen tot een bedrag van 200 miljoen dollar. De Nederlandse grenswisselkantoren hebben besloten de inwisselbeperking' voor de dollar weer op te heffen. Tot eergisteren werden ten hoogste 200 dol lar tegelijk per inwisseling aangeno men. De overal aan de grenswisselkan toren gehanteerde advieskoers van. 3,2! gulden werd gehandhaafd, hoewel mei in bankkringen de indruk heeft dat de dollar alweer wat aantrekt. De meeste Europese wisselmarkten blijven voorlopig gesloten, in afwach ting wat morgen de bijeenkomst va: ministers van Financin van de EEG- landen op zal leveren. F 3,25 per dollar voor toeristen AMSTERDAM - Evenals gisteren ver strekken de grote banken f 3,25 per dollar aan de toeristen en wel in be scheiden bedragen. De Algemene Bank Nederland, de Amro-bank en de Ned. Middenstandsbank wisselen tot een maximum van f 200. De Grenswissel kantoren zijn de toeristen ten dienste tot een bedrag van 200 dollar en w len eveneens tot f 3,25 per dollar. (ANP) 17-8 In lange rijen staan hier Amerikaanse vakantiegangers voor het kantoor van American Express in Rome om hun dollars om te wisselen.De Italiaanse regerign heeft voorlopig het maximum gesteld op vijftig dollar per persoon per dag. STAATSSECRETARIS RIETKERK: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Riet kerk (Sociale Zaken) hoopt in de komi dc jaren „nog een aantal belangrijke v beteringen" in de sociale verzekeringen tot stand te brengen. Hij voelt er echter niet voor aan te geven waaraan hij de voorkeur zou geven bij de complemen tering van het pakket sociale voo ningen. „Een evenwichtige ontwikke ling van het totale pakket lijkt me heel belangrijk", aldus gisteren de staats secretaris bij het bekend maken van zijn plannen. Als liberaal Kam verschilde mr. Rietkerk dikwijls mening met drs. J. Boersma, die voc A.R.-fractie in de Tweede Kamer Sociale Zaken behandelde. Nu de heer Rietkerk staatssecretaris is geworden drs. Boersma minister van Sociale Zaken horen de politieke meningsverschillen tot het verleden, of in ieder geval bin nenskamers te blijven. De uitbouw van hel hele pakket sociale verzekeringen o.a. verhoging AOW, grotere uitkeringen aan invaliden vergt beperkingen op andere onder delen van dit pakket, waarbij vooral de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering en de afbouw van de kinderbijslag voor het eerste kind naar voren springen. Staatssecretaris Rietkerk is echter nog zover dat hij al een datum kon len voor de gewenste invoering van „eigen risico" ln de ziekenfonds verzekering. Ook over het karakter van dat „eigen risico" kon hij nog geen mededelingen doen, omdat de zaak nog volop in studie is. Mr. Rietkerk ziet de sociale verzeke ringen als de hoofdmoot in zijn werk pakket. Ook zal hij zich bezighouden met de vernieuwing van de arbeidswet geving. Met name op het gebied van de vereenvoudiging der sociale wetgeving valt nog veel te doen, aldus de heer Rietkerk. Wat dit betreft zal hij samen spelen met oud-minister Veldkamp, die hierover adviezen uitbrengt. De staats- zeelandse gevechtstroepen in Zuid- Vietnam zullen tegen het einde van dit jaar" teruggetrokken worden, aldus heeft premier Holycake in het parlement verklaard. Ook het merendeel van de Australische troepen zal tegen Kerstmis dit jaar uit Vietnam worden terug getrokken. secretaris deelde mee dat op het minis terie druk wordt gecijferd over de premiestijging voor de sociale verzeke ringen in de komende jaren. De wijze waarop en het tempo waarin de AOW zal worden verhoogd zal mede worden bepaald door het optrekken van de belastingvrije voet. Het is niet de bedoeling dat de AOW boven de belas tingvrije voet uitgaat, dus weer belast baar zou worden. Wat betreft de regel matige aanpassing van de sociale uit keringen voelt de staatssecretaris veel voor het SER-advies om die aanpassing op twee data per jaar te laten gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER/ZIERIKZEE De zeshonderd inwoners van de bunrt- schap Zwaanshoek in de Haarlemmermeer verzetten zich met hand en tand tegen de aanjeg van een regionaal woonwagenkamp voor 85 woonwagens met daarbij 500 bewoners. De dorpsvereniging van Zwaanshoek heeft zich gisteravond tegen deze vestiging uitgesproken. De moeilijkheden duren voort. In Huybergen zijn gisteravond twee caravans van woonwagenbewoners af gebrand. De eigenaars waren bij het uit breken van de brand op bezoek bij fa milie, die in Putte staat. De brand brak in één van de wagens uit en sloeg-over naar de andere. Dit ging gepaard met een ontploffing. De eigenaars, afkomstig uit Voorburg, kwamen bij het nablussen eens poolshoogte nemen. Zij waren door weer andere familieleden gewaarschuwd. Zij zijn door de rijkspolitie van Huyber gen meegenomen naar het politiebureau voor een uitgebreid verhoor. De bewoners van de twee woonwa gens, die maandag in Putte geheel uit brandden, allen afkomstig uit Den Haag, zijn gisteren na een intensief onderzoek op vrije voeten gesteld. De caravans brandden af, toen de beide mannelijke bewoners in de bioscoop zaten en beide vrouwen bij buren waren gaan koffie drinken. In één van de caravans stond een gasstel in het raamkozijn te bran den. Een gordijn vatte daarbij vlam. Een onderzoek van de technische re cherche heeft niet kunnen aantonen, dat er opzet in het spel was. De tussen de plaatselijke overheid en vertegenwoordigers van woonwagenbe woners gemaakte afspraak, dat het woonwagenkamp in Zierikzee ontruimd zou worden, is door de woonwagenbe woners niet nagekomen. Slechts een klein deel van de bewoners (tien van- de 66 wagens) vertrokken gisteren van het eiland Schouwep-Duiveland. Een deel van de overige wagens vertrok wel van het kamp, maar sloeg de tenten niet ver van Zierikzee weer op. Inmiddels waren uit Tilburg weer andere woonwagens op weg naar Zierikzee. Niet alleen de plaatselijke overheid van Zierikzee is hierover teleurgesteld, maar ook de vertegenwoordigers van woonwagenbe woners zijn verontwaardigd over het feit, dat hun eigen mensen zich niet aan de afspraak hebben gehouden. De WD Kamerleden mr. C. Berhou- wer en mr. K. van Dijk hebben de mi- Jezuïet straks minister in Chili CHILI (KNP) Een Jezuiet is voor gedragen .ils nieuwe minister van land bouw in Chili. De voorzitter van de mapupartij, een kleine linkse partij die zich heeft afgescheiden van de Christen-Democraten, heeft pater Gon- zalo Arroyo s.j. bij president Allende voorgedragen als opvolger van minister Conchol. Samen met drie andere minis ters heeft Conchol kort geleden ontslag genomen wegens verschil van mening met president Allende. Pater Arroyo s.j. is landbouwspecialist. Hij is geen lid van de Mapu. nisters van Binnenlandse Zaken, CRM en Justitie gisteren schriftelijk gevraagd paal en perk te stellen aan het uitbeta len van vergoedingen voor uitgebrande woonwagens. Het is volgens de Kamer leden geen onoverkomelijk bezwaar, dat in vele gevallen niet onomstotelijk op zettelijke brandstichting kan worden aangetoond. IN SANTPOORT Dokterswoningen voor patiënten SANTPOORT (ANP) Een zevental grote dokterswoningen bü het provinciaal ziekenhuis uabü Santpoort moet naar het oordeel van de directie een nieuwe be stemming krygen. Zü dienen te worden ingericht tot „halfway-houscs". zodat er patiënten gehuisvest kunnen worden, die reeds arbeid verrichten in de maatschap- PÜ, maar nog niet voldoende hersteld zü" om te worden ontslagen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben Provinciale Staten voorge steld een bedrag van 500.000 beschik baar te stellen voor de aankoop van mo derne woningen voor het stafpersoneel. De oude dokterswoningen, zo wordt in het voorstel gezegd, zijn te groot voor ade quaat woongenot, terwijl onderhoud en inrichting In,ge kosten vergen. De woningen, die aan de rand van het ziekenhuisrerrein gelegen zijn, zullen een capaciteit voor ongeveer 80 patiënten krijgen. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS Een grote rookwolk is waarschqnlijk de oorzaak geweest van een ketting botsing op de dubbelbaansweg van Nederweert naar Eindhoven. Twee vrachtauto's, drie busjes, vier per sonenauto's en een motorfiets waren bü de botsing betrokken. Een 77-ja- rige inwoonster van Grevenbicht kwam hierbü om het leven. Tien anderen werden gewond. Het ongeluk is gebeurd, toen een aantal automo bilisten plotseling ging afremmen bü een grote rookwolk, die ontstaan was door een bermbrand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals bü de PvdA bestaan binnen D '66 grote weerstanden •egen een snelle totstandkoming van een progressieve Volkspartü, waarin PvdA, j D '66 en PPR zouden moeten opgaan. Nadat eerst PvdA-fractieleider Den Uyl s|a! bad geschreven dat hü drie partüen in j v komende vier jaar niet tot één party z'et samensmelten komen nu bü de De- or Moeraten '66 de bezwaren tegen een over- 3Ü 'baaste fusie los. In het blad „Democraat" JÜn enkele van die bezwaren neerge- Jagd, Zo schrüft het Tweede-Kamerlid "'ypcls: „Het vormen van een grote pro gressieve volkspartü vraagt een grondige en langdurige voorbereiding. Er bestaan namelük (nog) belangrüke verschillen in sfeer, methoden en mentaliteit bü D '66, PvdA en PPR, terwyl ook hier en daar wantrouwen ten opzichte van personen en denkbeelden van de andere partüen voorkomt". D '66 zal op 4 september een studiedag wijden aan de Progressieve Volkspartij. Ter voorbereiding daarvan zijn in het partijblad enkele voorbeschouwingen ge geven, waarop tijdens de studiedag wordt doorgeborduurd. Zo wijst mr. H. J. Zee- valking, wethouder van Utrecht en de- mocraat-van-het-eerste-uur, de vorming van zon Progressieve Volkspartij op dit moment zonder meer af. Hij wil er te zijner tijd wel toe komen, maar pas nadat een districtenstelsel is ingevoerd. „Want anders zal het schip van de volkspartij door de wal van de kiezers worden ge keerd. En dan zijn we eerst goed uit de koers". De heer Zeevalking verwijt fractievoor zitter Van Mierlo dat deze niet meer schijnt te weten welk standpunt begin van dit jaar werd ingenomen. „Zijn ge heugenverlies neemt zo langzamerhand benauwende vormen aan, een politicus van de oude stempel waardig", schrijft mr. Zeevalking. Naar zijn mening moet eerst worden vastgehouden aan het uit gangspunt waarmee D '66 werd opge richt, verandering van het kiesstelsel. Kamerlid Nypels komt met het zijns inziens „weinig revolutionaire" voorstel om de werkgroepen van de belangheb bende partijen eerst eens een tijd te laten samenwerken, waarbij hij er met nadruk bij stelt dat van fuseren geen sprake mag zijn. Hij stelt voor dat D '66 zich hier- vor op de komende ledenvergadering uit spreekt. De heer J. Geerts, voorzitter yan het provinciaal actiecentrum Noord- Holland, vindt dat het tempo van de fusie zo moet zijn dat de leden maar ook de kiezers het kunnen volgen en begrijpen". Als resultaat van discussies in een aan tal afdelingen wordt als conclusie getrok. ken dat eerst binnen de huidige partij politieke situatie moet worden gestreefd naar invoering van een districtenstelsel endat daarna aan fusie van de progres sieve partijen kan worden gedacht. Ook in de PvdA wordt geageerd tegen een snelle fusie. Eerder had drs. Den Uyl gezegd dat hij federatieve samenwerking doelmatiger vindt en had de nieuw link ser Hans Kombrink geschreven dat in de PvdA twijfels bestaan over de bereid heid bij D '66 om lot wezenlijke maat schappelijke hervormingen te komen. Het socialistische amerlid Van Lier schrijft in het blad van D '66 dat het onjuist zou zijn als de PvdA har socialistische iden titeit zonder meer zou moeten prijsgeven. Bundeling van de vooruitstrevende krach ten in een Progressieve Volkspartij ligt volgens hem in de lijn van de politieke ontwikkeling. De wenselijkheid daarvan is bovendien uitgesproken door de con gressen van PvdA, D '66 en PPR. Maar men moet zich volgens mr. Van Lier niet al te overhaast in het avontuur storten. De geschillen in mentaliteit, sfeer en sociale geaardheid zijn namelijk te sterk. Mi*. Van Lier brengt ook de ontwikke ling binnen de KVP ter sprake. Als de KVP zou uitgroeien tot een gedeconfes- cionaliseerde middenpartij zwalkend tussen VVD en progressieve combinatie is er niets aan de hand. Maar als de KVP een volkspartij zou worden met een duidelijk vooruitstrevend program en met leiders die dat willen realiseren, dan zou dat een goede partner in de progressieve samenwerking kunnen worden. De tijd zal gauw genoeg leren hoe het uitvalt, aldus mr. Van Lier. (ADVERTENTIE) 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig Vw uit met NS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5