Ceidóc (Sou/tcMni BOUWSTOP TREFT WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS Onrust onder beambtenkorps van Philips Bastiaan riep om moeder Leiden en Delft in beraad over gevolgen voor universiteit en t.h. V OETB AL-„STER" VERDACHT VAN BANKROOF Dief beloonde medelijdende pastoor Handgranaat voor poli tie Dit jaar geen loonbelasting AOW en AWW LEIDSE SPAARBANK Man lag tien dagen dood Weer dode in Londonderry Brandweer helpt 70-jarige zeven meter hoog uit boom longen door politieauto doodgereden Benedictijnen verrast door karaf geld Zelfmoord na mislukte kapingspoging Babylijkje gevonden Psperigracht 32, Leiden, postbus 11. lelefooa 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur. drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontje8 ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20-65. jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.468 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Dubbeldekker- tjes; 20.21 uur Bathing Beauty, film; 21.50 uur Spel zbnder grenzen. KANS OP ONWEER Plaatselijk regen- of onweersbuien, maar ook enkele zonnige perioden. Overwegend matige wind, eerst noord oostelijk, later uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemp. ongeveer 14, morgen rond 23 graden. MINISTER DE BRAUW ïrslaggevers) MÜNCHEN (D.P.A.). De Beierse politie gelooft de daderes te pakken te hebben van een bankoverval die op 11 augustus in de plaats Soln- hofen is gepleegd. Een als man verklede jonge vrouw dwong toen met een vuur wapen de kassier achttien duizend Mark te overhan- De politie koesterde verden kingen tegen een 21-jarige jongedame. Deze had een man. die haar in zijn auto een lift gaf, onder bedreiging met een pistool gedwongen in de kof ferruimte te kruipen. Zij was daarna met deze auto naar Solnhofen gereden, waar z9 de man vrylict. Even later zou zU, vermomd in mannen kleding en met een opge plakte snor, de bankroof ge pleegd hebben. De vrouw was sindsdien spoorloos, doch de liefde voor haar damesvoetbalclub is haar noodlottig geworden. Tijdens een training verscheen de politie op het veld en even later had de club een mid- voorprobleem. NIMES (AFP) Toen in de buurt van Nimes in de brandende zon een vage bond aan de deur van een dorpspastoor klopte en wal te drinken vroeg, aarzelde deze geen ogenblik hem binnen te laten. De temperatuur was schier ondraaglijk, bijna 40 en de zieleherder laafde de dorstige dan ook overvloe dig met de nodige verfris sende dranken. Dankbaar als hij was, schoten de on bekende woorden te kort om te uiten hoe voldaan hij was. „God zal het u belonen", zei hij alsmaar. Kort daarop moest de wel doener echter tot de ont dekking komen, dat, be halve de dorst van de va gebond, ook de geldkist uit de pastorie verdwenen was, waarin voor 10.000.- aan bijdragen van de pa rochianen voor de kerk zat. LEIDEN - DELFT. Verontrust door de bouwstop voor instellingen van wetenschappelijk onderwijs beraden de universiteiten en hoge scholen zich over de gevolgen voor deze instellingen. De technische hogeschool te Delft liet vanmorgen weten de consequenties van de bouwstop nog niet te kunnen over zien, omdat uit de brief van minis ter De Brauw van Wetenschappen niet duidelijk blijkt hoever de stop werkelijk gaat. De Leidse univer siteit toonde zich vanmorgen het minst verontrust. Het enige pro bleem zou het geruchtmakend sir, plan-Witte Singel, waarin voorzien is in de bouw van een 128 meter hoge torenflat voor de A-facul teiten en van de bibliotheek, kun nen vormen. Volgens de gisteren bekend geworden brief van minister De Brauw zijn „voors hands" de bouwvoorzieningen van ur gente aard voor de academische zieken huizen en de In „een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkerende jbouwvoorzieningen" voor studentenhuis- van de bouwstop uitgezonderd. Hei wetenschappelijk onderwijs is in dit Vttband vooral verontrust over de minis teriële mededelingen, dat voor deze ur- l fruit gevallen „voorshands" de bouw- ttopniet geldt M f>« technische hogeschool Delft: „Wij moeten eerst volledig de consequenties nagaan van deze bouwstop. Op geen enkele manier is op dit moment te zeggen wat de gevolgen kunnen zijn. Voor Delft is het een gelukkige omstandigheid, dat alle urgente gebouwen gereed zijn, of zoals het in aanbouw zijnde gebouw voor i Waterbouw al een heel eind gevorderd zijn. Dit laatste gebouw wordt natuurlijk afgebouwd. Daarna moeten we afwachten welke projecten nog wel aangepakt kunnen worden. Wij weten nog niet hoe ernstig het is of kan wor den De rijksuniversiteit van Leiden: „Voor wat het Witte-Singelplan betreft, de bouw van de 128 meter hoge torenflat voor de A-faculteiten begint op de daar voor geplande tijd, ook onder de bouw stop. De bouw van de bibliotheek (laag bouw) zal wel enige jaren uitgesteld worden. De nieuwbouw van het acade misch ziekenhuis, die al zeer ver gevor derd is, kan gewoon doorgaan. Dit geldt ook voor de studentenhuisvesting, zoals het Vlietcomplex (de voormalige wol- fabriek annex enkele woningen) en Het Agnescomplex aan de Oude Vest". Intussen hebben reeds zeven grond- raden van wetenschappelijk onderwijs (Rotterdam. Amsterdam, Groningen, Utrecht, Nijmegen, Wageningen) protest aangetekend tegen de bouwstop. „Be halve dat deze bouwstop een klap in het gezicht betekent van de universiteiten en hogescholen wordt ook de stimulerende functie van instellingen voor weten schappelijk onderwijl in de regio een zware slag toegebracht", aldus deze grondraden. „Bovendien wordt het weten schappelijk onderwijs de mogelijkheid ontnomen projecten voor te bereiden die rekening kunnen houden met het toe nemend aantal studenten". Meisjes vinden gevaarlijke granaatraketten EDE Twee dertienjarige meisjes uit Bennekom hebben tijdens het spelen °P de Ginkelse heide in Ede vlakbij een oefentankbaan vier brisantgranaatra- ketten gevonden, waarvan er na een vluchtig onderzoek ten minste twee nog volledig intact bleken te zijn. Toen de meisjes met de vier projec tielen thuis kwamen en ermee wilden 'Pelen, merkte een buurvrouw dat. Zij belde de koninklijke marechaussee op. Ue explosievenopruimingsdienst van de koninklijke landmacht te Culemborg heeft de vondst onschadelijk gemaakt. JERUZALEM (A.P.). Een jong stel l'ep gisteravond in Jeruzalem op een Politieagente af die voor een bioscoop in Jeruzalem stond en overhandigde haar heel kalmpjes een handgranaat. „Je kunt ermee doen wat je wilt", zeiden ze. In haar verwarring liet de politieagente het 'iel ontsnappen zonder vragen te stellen. Pastoor en timmerman fietsen het uit ASTI (Reuier). Leopoldo Trichero. een 42-jarige timmerman uit het Italiaanse dorpje Ferrere bij Asti. zal een jaar lang niet meer over politiek praten nu hij een loedstrijd op de fiets van de dorpspastoor Eraldo Armosini heeft verloren. De timmer man verkondigde bij zonder linkse denk beelden, die de pastoor mateloos irriteerden. Tenslotte besloten zij lopig een einde te maken door een wed strijd op de fiets te houden. De verliezer zou een jaar lang er het politieke zwijgen toe doen. De timmerman. el] jaar jonger<Jan_ de geestelijke, ga] '"zijTi tegenstander een voor- Sprong van anderhalve DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waardoor als tijdelijke maatregel voor 1971 over AOW- en AWYV-uitkeringen geen loonbelasting zal behoeven te wor den ingehouden, ook al zonden deze uit keringen in de loop van het jaar door indexverhogingen uitstijgen boven de zo genaamde „belastingvrije voet" Voor gehuwde bejaarden zonder kin deren is thans, rekening houdend met bejaarden- en kostenaftrek een maand inkomen tot, 452,50 van loonbelasting vrijgesteld, terwijl de AOW-uitkering voor gehuwden na vermindering met de ouderdomsaftrek (ad 87,451, bedraagt. (Uiteraard betalen bejaarden die naast deze AOW nog belangrijke an dere inkomsten genieten, wèl belasting). Weduwen met bijvoorbeeld 1 kind zijn tot 600,per maand vrijgesteld, terwijl de AWW-uitkering plus kinderbijslag voor deze groep 584.80 per maand bedraagt. ki'vmeler op het zes handel d, bleek, pas by fifiling en wq.reu er ge- schouder rond. Op de kilometer lange par- de finish, die de pas- Uiige van. Zij droegen foto: pastoor Armosini j cours. Dat hij te zelf- toor als eerste bereikte, de paters als een echte op kop. gevolgd door j verzekerd had ge- Enkele duizenden dor- overwinnaar op de de til ADVERTENTIE) LEEUWARDEN (ANP) In Leeuwar den is gistermorgen de 74-jarige heer Y. Bosnia dood in zijn bed aangetroffen. De man, die alleen woonde, bleek tien dagen geleden te zijn overleden. Een werkster, die vorige week aan de deur kwam, kreeg van de buren te horen, dat de man waarschijnlijk met een vriend enkele dagen op vakantie was gegaan. Wel had men er zich over verbaasd, dat hij geen bericht of sleutel had achtergelaten. Tegen de wijkpredikant. die de heer Bosma vorige week woensdag met zijn 75ste verjaardag wilde feliciteren, ver telden de buren hetzelfde verhaal. De heer Bosma was op zijn verjaardag nooit thuis, zo vertelde men, omdat hij er geen drukte van wilde hebben. Toen zijn vriend, waarmee men veronderstelde, dat hij op vakantie was, gistermorgen bij de heer Bosma aan de deur kwam, bleek deze op slot te zijn. De politie werd ge waarschuwd. waarna de oude man dood op bed werd aangetroffen. Hij is ver moedelijk in zijn slaap overleden. (ADVERTENTIE) Dansles Is In Bij E.C. leert U het steengoed. Bollenstreek 6 klubs - Hillogom - Sassenheim J N.Hout- L Leiden 25 klubs Inschrijving dag. 2-9 uui Aanvang 29aug. t/m H^se GEZELLIG DANSEN? LISSE en LEIDEN (elke^zaterdag x ;e zaterdag 8 uur). J indag 8 uur. T evert casteleint 4 Leiderf - *(>1710-23583-32710 LEIDEN: LONDONDERRY (AFP-DP A) Bij een schietpartij 'n de Noord-Ierse stad Londonderry is vanmorgen een sluip schutter van de IRA om het leven ge komen. aldus een mededeling van het Britse opperbevel in deze stad. Berich ten over de rood van twee Britse mili tairen konden niet worden bevestigd Britse militairen waren bezig met het. opruimen van de barricaden in de katho lieke wijk Brandywel toen van de dalten af op hen werd geschoten. Zij beant woordden het vuur waarbij één van de schutters van het verboden Ierse repu blikeinse leger werd gedood. In de stad heeft zich vannacht een reeks van schiet partijen voorgedaan (Van een onzer verslaggevers) EDE De brandweer van Ede heeft een bejaarde man uit een zeer benarde situatie gered. De man was in zjjn tuin in een 7 m hoge boom geklommen om daar wat snoeiweurk te verrichten. De 70-jarige wilde tegen etenstijd naar be neden. maar hij werd onwel en zag geen kans meer naar beneden te komen. De politie werd gewaarschuwd die op zijn beurt de brandweer alarmeerde, die de man uit de boom hielp. Smirnovski uit Malta terug VALETTA (Reuter). De Russische diplomaat Smirnovski is uit Malta naar Londen teruggekeërd. nadat hjj aan Malta onvoorwaardelijke economische hulp zou hebben aangeboden. Smirnovski wilde op dit bericht geen commentaar Smirnovski, Russisch ambassadeur in Londen en tevens geaccrediteerde bij de regering van Malta, was zondag op hel eiland aangekomen, twee dagen nadat de NAVO erin had toegestemd het hoofd kantoor voor de Middellandse Zee elders te vestigen. Premier Mintoff van Malta is gisteren voor de tweede maal deze maand per vliegtuig naar Libië vertrokken. De Libi sche vice-premier, majoor Abdel Salam Jalloud, was maandag onaangekondigd op het eiland geweest, waar hij bijna vijf uur lang met premier Mintoff heeft gesproken. Libië zou het eiland econo mische hulp aangeboden hebben in ruil voor neutraliteit. Peru waarschuwt Frankrijk LIMA (Reuter). President Juan Velasco Alvarado van Peru heeft Frank rijk gewaarschuwd, dat als dat land zijn kernproeven in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan niet staakt, de regering van Peru gedwongen zal zijn, zijn diplo matieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. ROTTERDAM (ANP) De 14-jarige Albert de Zeeuw uit Rotterdam is gis termorgen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen werd op de Ringdijk in de Maasstad door een politiewagen aangereden, toen hij plot seling met zijn fiets linksaf sloeg. Enige uren later is hij in een ziekenhuis over- TOCH VEEL ONTSLAGEN? (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Voor een onbekend aantal beambten (administratief en laboratoriumpersoneel) van Philips in Nederland dreigt op korte termijn ontslag. De hoop van de Philipsdirectie dat de voorgenomen inkrimping van het aantal beambten door natuurlijk verloop tot stand zou kunnen komen, is niet volledig bewaarheid. Onder de beambten in de verschillende Philips- bedrijven in Nederland heerst grote onrust omdat niet zeker is of en hoeveel ontslagen er zullen vallen. De vakbonden zouden vandaag een gesprek bij Philips hebben. Zoals bericht wil Philips het aantal werknemers in Nederland (95.000) dit jaar met ongeveer 6000 verminderen. In het eerste half jaar heeft al een natuur lijk verloop van 3500 personeelsleden plaatsgehad. Dit verloop is vooral be reikt in de produktiesector. In die tor is op het ogenblik zelfs weer enige vraag; naar personeel. Bij de beambten echter is het verloop ongewoon gering geweest. Het is Philips sedert de Korea- oorlog niet meer zo slecht gegaan als nu. Op een personeelsbezetting in de wereld van 350.000 moet 25.000 man ver trekken om het concern uit de rode cijfers te houden. Begrotingen voor 1972 zijn nu reeds bevroren op de uilgaven van dit jaar. Waar mogelijk wordt be zuinigd. OP LAATSTE MOMENT (Van irrespondent) UTRECHT. „Oh moeder". Dat zijn waarschijnlijk de laatste woorden die de 9-jarige Bastiaan Blocmcna ge roepen heeft. Althans ais we de brief mogen geloven, die de mogelijke dader van de wurging geschreven heeft aan de ouders. Een dag na dc crematie van Bastiaan kregen de ouders een brief waarin in details beschreven stond hoe de moord ge beurd is en dc omstandigheden daar omheen. Gisteravond heeft de districtscomman dant van de rijkspolitie in De Bilt, jhr. kolonel De Beaufort een uileen- zetting gegeven. Daarbij werd het kleed getoond, waarin het lijk van Dit is het kleed waarin het lyk van de gewurgde Bastiaan Bloemena werd gevonden- Aan de hand hiervan hoopt de politie bruikbare tipê te krijgen. het jongetje gewikkeld was. Men hoopt dat er van de tips, die binnen komen naar aanleiding van de tele visieuitzending van gisteravond, enige bruikbaar zijn. De rijkspolitie hecht veel waarde aan dat kleed, hoewel het-een produkt is uit een normale seriefabricage. Het lijkt dat dit kleed het enige aankno pingspunt is voor een mogelijk vinden van de dader. In de brief, die ten mogelijke dader aan de ouders van Bastiaan Bloemena heeft geschreven, staat zeer nadruk kelijk een spijtbetuiging. Het is een onbeholpen geschreven brief in schots en scheef geschreven blokletters. Blokletters waar zelfs de grafologen, die zich er de afgelopen dagen op geworpen hebben, niet uit wijs kun- (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De paters van de benedictijner St.-Paulusabdij in Ooster hout hebben de laatste weken tweemaal een gift ontvangen van iemand die op een wel zeer bijzonder manier zijn anoni miteit wenst te bewaren. Broeder Vissers vond gisterochtend voor de deur van het kerkportaal een mooie glazen karaf. De karaf was verpakt in goudpapier. Op een begeleidend briefje stond: „Den hemel is niet te koop. Het is centenwerk, zei mij vader". In de pot zat een bedrag van 210,14, waarvan 8 bankbiljetten van 25 gulden en de rest losse centen en stui- Drie weken geleden hadden de paters ook een dergel ij kè opzienbarende vondst gedaan. Toen was een aarden pot half in dc grond begraven waarin ongeveer 300 gulden zat. De Oosterhoutse politie heeft de zaak in onderzoek, maar heeft nog niet kunnen vaststellen of er misdrijf in het spel is. De paters hebben het geld zolang in bewaring gekregen. RHE1NE (DPA) Na een mislukte poging tot vliegtuigkaping heeft op liet Duitse vliegveld Rheine-Eschendorf, ten oosten van Enschede, een 18-jarige jon geman zich gisteravond van het leven beroofd. Naar de politie vanmorgen heeft mee gedeeld, had de jongeman plaats ge nomen achter de stuurknuppel van een tweemotorig sportvliegtuigje. Met een geweer met afgezaagde loopbedreigde hij de piloot en de verkeersleider die hem uit het toestel wilden trekken. Hij taxiede weg, maar wist de machine niet in de lucht te krijgen. Aan het einde van de startbaan reed hij door een af rastering en kwam tweehonderd meter verder tegen een boom tot stilstand, waarbij het vliegtuigje over de kop sloeg. De kaper stapte ongedeerd uit, zette het geweer tegen zijn slaap en drukte af. AALSMEER (A.N.P.). In een slootje in Aalsmeer is gistermiddag het lijkje van een pasgeboren kind gevonden, dat was weggestopt in een grijze plastic vuilniszak. Het lijkje van de baby ecu jongetje verkeerde in vergaande staat van ontbinding. De hals was afgesnoerd met naaimachinegaren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1