adav Jezek; ,Geen excuus oer onrustig Pen Haag" TWENTE MET OPEN OGEN IN AJAX' VAL )OELPUNTEN MOESTEN TEGEN FC DEN BOSCH UIT DEFENSIE KOMEN MISSELIJK GEBAAR HARVEY SMITH" V Gehoord erschutting van EN HAAG Trainer Vaclav Jezek trok een velletje papier 'uit zijn binnenzak en telde at: „Voor de rust hebben we zes keer de kans op een doelpunt gehad. De zesde maal pas was het raak. Dan kun je niet meer van pech spreken want meer dan drie keer heb je geen pech". Jezek, die zijn pupil len van FC Den Haag eerst nog wel wat in bescherming wilde nemen, kon dat toch niet volhouden. Het kwam er kort en goed op neer dat FC Den Bosch, als debutant in de ere- divisie, in de eerste wedstrijd „een gunstige uitslag had ^"bereikt" aldus Jezek en dat FC Den Haag voor de acht tienduizend op de tribunes een matige prestatie had gele verd, die Jezek samenvatte met de striemende woorden: Als het niet gaat volgens plan, ontstaat er een kleine catastrofe". FC Den Haag was zichzelf niet, speel de onrustig- en wist geen raad met het eenvoudige spelletje van de Bos schenaars, dat als basis had het voor komen van doelpunten en zekep niet het maken daarvan. FC Den Bosch wjst^igh de 'underdog en handelde dé'arnaar. Daardoor werd .het een las tig te bestrijden ploeg en ondanks het surplus aan technische vaardigheid op papier én de grotere routine moest het veel fouten makende FC Den Haag genoegen nemen met een povere zege. FC Den Bosch had wel het geluk, dat het de eerste minuten, met doelrijpe kansen voor Couperus en Roggeveen, goed floorkwam. De bleke rugnum mers op de witte shirts waren type rend voor de Brabandei-s: ze wilden zich liever niet laten zien. Ze speelden de rol van de slak die in het huisje kruipt en af en toe de kop eruit steekt om te zien hoe de zaken ervoor staan. Drukken Dat was voor de Brabanders niet zo florissant. FC Den Haag, dat in de eerste helft goed uit de voeten kwam op het schieten na drukte FC Den Bosch in de verdediging. Maar dat gebeurde wel louter op technische gronden die echter onvoldoende wer den uitgebuit. Het tempo werd te laag gehouden, nimmer werd resoluut een pass afgegeven, FC Den Haag zocht het in „drukken" en maakte de fout de aanvallen niet open te gooien maai te trachten door het midden een ope ning te forceren. Daarenboven had trainer Jezek graag „meer aggressivi- teit voor het doel verwacht". FC Den Bosch verdedigde stug en fel en door dat de aanval van FC Den Haag er te weinig „in ging", duurde het tot vlak voor de rust eer Mansveld uit een vrije trap van Hestad toegekend wegens hands, terwijl Krijgh de bal met de maag opving met het hoofd kon scoren (10). Daaraan waren enige tumultueuze momenten voor het Bossche doel voor afgegaan toen Couperus tegen de on derkant van de lat schoot en Rogge veen, bijna in het doel staand, er niet meer dan een op wonderbaarlijke wijze tot stand gekomen hoekschop uit haal de; toen doelman v. d. Pluijm de bal voor de voeten van Berg stompte, die niet ineens retourneerde, maar de bal goed wilde leggen en vervolgens te ge haast moest handelen; toen een vrije trap van Mansveld miraculeus via het been van een Bosschenaar naast Opgeschreven FC Den Bosch was tot dan toe slechts weinig tot aanvallende daden geko men, maar er was wel gebleken, dat het organisatorisch in de Haagse de fensie niet al te best klopte. Jezek had Weimar nog niet willen inzetten, waar door De Zoete in de achterste vier wat- beland, waar hij overigens na de rust uitstekend speelde. „Maar we speel den ook te netjes. Den Bosch was de fensief veel harder", oordeelde Jezek In de (schaarse) aanvallen toonden dc Brabanders echter ook meer durf, a was dat niet altijd even zachtzinnig zodat scheidsrechter Derkt vorij seizoen uiterst zuinig met boekingei De Jong voor een officiële waar schuwing in het boeltje noteerde we gens herhaaldelijk ruw spel. Hi. schreef ook Krijgh op, maar verklaar de later, dat het niets te betekener had. Na de rust keerde bij FC Den Boscl Wolbers (geblesseerd) niet terug ei viel v. d. Hout in. Met Wolbers had den de Bosschenaars in v. d. Pluijm het „werkpaard" Schuurman en Krijgh. die de tweede helft in de aanval ope- :EXICÓ-STAD Ruim 80.000 men- n hebben gisteren in het Aztekenstar Mexico-stad de openings- edstrij d van het toernooi om het we- ldkampioenschap voetbal voor dames (gewoond. Het treffen ging tussen het IK ganiserende land en Argentinië. exico won met 31, na een ruststand irsc in 21. Aan het toernooi HICKSTEAD Twee opgestoken vingers zijn de bekende Engelse springruiter Harvey Smith duur komen te staan. Na zijn zege van gisteren in de British Jumping Derby in Hickstead, uitte de Brit zijn blijdschap door het maken van het bekende V-.gebaar, alsof hij zeggen wilde: „Ik heb het hem weer eens gelapt". De lei ding van de derby stelde dit niet op prijs en ontnam Smith zijn eerste prijs en de beloning van 2000 pond. Stephen Hadley werd tot winnaar uitgeroepen. De lei ding vond dat Smith een „misse lijk gebaar" had gemaakt. De trofee, die hij vorig jaar ook al had gewonnen stond nog bij hem thuis en. moest per auto worden opgehaald. Naar men zegt hadden Smith en de derby-directeur Bunne ruzie met elkaar gehad over die trofee. Smith zou hebben gezegd: „Ik laat dat ding maar thuis want ik win *»m toch wel weer". De British -w Jumping Association gaat r' -alt nu be handelen. leerde, hun beste spelers. Krijgh was ook de man. die de van Holland Sport afkomstige Mitic een juweel van een pass gafj zodat de Joegoslaaf kon sco ren, maar tevoren had FC Den Haag zich al op 2.0 gewrongen. Inderdaad gewrongen, want moeizaam was de bal tenslotte bij Thijs Wijngaarde ge komen, die scoorde. Beide Haagse doelpunten derhalve door verdedigers gemaakt. Geen excuus FC Den Bosch' kon na die 2—1 van Mitic niet de. fut opbrengen om er nog waarop men zich opstelde bij een vrije trap. toen Thie de bal te lang bij zich' hield, zei voldoende. Men ging maar ergens staan. Niettemin slaagde de ploeg erin de nederlaag uiterst klein te houden.' Jezek wilde voor zijn team geen enkel excuus accepteren. ,,Die missers voor de rust mogen niet op nervositeit wor den geschoven. Dat is geen excuus. Toen ik Van Vliet de laatste tien mi nuten inzette voor Pas om het mid denveld te versterken, ging Korevaar naar j voren,waardoor het effect ver loren ging. Een faktisehe fout1'. JeZek was helemaal niet tevreden. Tegen de confrontatie met Ajax, aanstaande zondag, zag hij echter niet op. „Wat hebben we daar te verliezen? Niets Het zou een aanwijzing kunnen zijn hoe Jèzek dit seizoen de rol van zijn formatie in de competitie ziét HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 43. Mansveld 1—0, 58. Wijngaarde 20, 73. Mitic 21. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 18.000. FC Den Haag: Thie; Wijngaarde, De Zoete, Mansveld en Korevaar; Advo caat, Berg en Roggeveen; Pas (Van Vliet), Couperus en Hestad. FC Den Bosch: Van der Pluym; W. Graaumans, Schuurman, Krijgh en Het driftige offensief dat FC Den Haag meteen tegen FC Den Bosch ontketende, ebde langzaam maar heel zeker weg. Tot vlak voor de rust Aad Mansveld zich ermee ging bemoeien en zijn ploeg op 10 bracht. Hij heeft het resultaat van zijn kopbal al onderkend en staat op het punt in juichen uit te barsten (links). Doelman Van der Pluim kijkt min of meer verbijsterd de bal na en Roggeveen (naast hem) kan het blijkbaar maar nauwelijks geloven. Schriever; Ciric, Wplbers (Van der Hout) en A. Graaumans; Ouwens, Mitic en De Jong. ENSCHEDE FC Twente'» seizoen- première liep op een mislukking uil. In de met veel spanning tegemoet geziene openingstopper tegen Europa Cuphouder Ajax lagen de punten voor liet oprapen, maar de Ensohedeërs za gen ze niet liggen. In een duel, dat de 24.500 toeschouwers in het geiieel ge vulde Diekmanstadion nimmer kon bekoren, kwam Ajax ondanks de handicap van drie invallers niet in moeilijkheden. Dat was niet 'zozeer de verdienste va: de Amsterdammers, die door doelpun ten van Suurendonk en Van Dijk met 20 wonnen, maar meer het gevolg van het onmatige, fantasieloze en U statische optreden van FC Twente Met open ogen liep de ploeg van Kee Rijvers in de val, die. Ajax onmiddel lijk na de aftrap openzette. FC Twenl deed zo ongeveer alles verkeerd w; maar i verkeerd kon worden gedaar wat koren op de molen van de vei zwakte defensie van Ajax was. Stefe Kovacs, de nieuwe trainer van de Ah sterdammers, was na de wedstrijd c eerste om dat toe te geven. „Twente speelde ons volledig in i kaart", zei de Roemeen. „Ik had g' rekend op een krachtig tegenstand u die met lange trappen zou probere onze verdediging open te breken. Dar was ik ook bang voor, maar Twenl toonde weinig fantasie en nam ger initiatief. Daarom is het me allema enorm meegevallen". Feilen Toch was Kovacs niet helemaal tevr den. Hij had bij Ajax nog te veel fi len geconstateerd om honderd procei voldaan naar Amsterdam terug te rc zen. Kovacs: „Ik ben geen trairn voor wie uitsluitend het resultaat tel Ik ben ook niet tevreden als de tegeL stander heeft verloren. Het spel va, mijn eigen elftal vind ik het belang rijkst en dat was niet goed. Natuur lijk zijn die punten meegenomen, maai ik ben realist genoeg om toe te geven dat we deze overwinning niet aan on; zelf te danken hebben". Een uitspraak, die in feite niets meer of minder dan een vernedering voor FC Twente inhield. Terecht, want alle ervaringen die de Enschedeërs de laatste jaren opdeden, leken te zijn vergeten. In plaats van te trachten Ajax te overrompelen en het als ge volg van de vele invallers in de de fensie toch al niet grote zelfvertrou wen nog meer aan te tasten, gaf FC Twente zijn opponent alle kans inge speeld te raken. Vanuit het midden veld werd niets ondernomen, waardooi ■e numeriek steeds sterkere Amstei- Jamse defensie voortdurend in de meerderheid was. Met onbetekenende afstandsschoten wérd het Stuy niet moeilijk gemaakt. Genadeslag Collega Schrijvers had nog niets te doen gehad toen Suurendonk lutte minuten voor de rust na briljant s» menspel met Cruyff in kansrijke posi tie verscheen, geen moment aarzeld' en met een formidabel schot de scon opende (01). Een doelpunt, waarvar Kees Rijvers later zei: ,,Dat was ii feite de genadeslag. Het klopte bij on- in het geheel niet. De organisatie op hef middenveld was totaal onvoldoen de. Ga je met 00 de rust in, dan kun je nog veel veranderen, maar nu moest tegen een achterstand worden opge bokst. Ik heb in de tweede helft twee spelers vervangen, rnaar er kwamen er nog veel meer voor in aanmerking". De wijzigingen René v. d. Kerkhof voor Wildbret, Van der Vall voor Oranen brachten wel meer vaart in het Enschedese spel en er ontstonden ook wel kansen, maar de afwerking was zwak. Het tweede doelpunt van Ajax, negentien minuten na de rust door Van Dijk gescoord na een pass van Keizer met Haan en Blanken burg, de uitblinkers bij Ajax be tekende de beslissing (02). Smeekbede FC Twente kreeg weliswaar nog vol doende mogelijkheden iets terug te doert, maar de overtuiging bleek nog steeds zoek toen Achterberg en Pahl- platz beiden twee keer een uitstekende leans kregen. Een smeekbede om een strafschop, twintig minuten voor het einde, toen Neeskens bij een redding op de doellijn hands zou hebben ge maakt, werd door scheidsrechter Van der Kroft niet gehoord. Van der Kroft te tolerant op momenten dat de stemming geprikkeld was zei er over: „Het kan hands geweest zijn, maar ik heb het niet gezien. Mijn grensrechter evenmin en als ik niet zeker ben van mijn zaak leg ik de bal niet op de stip". Schrijvers: ,,Ik weet niet of het een strafschop was. Het doet er ook wei nig toe. Er is door ons slecht gespeeld. We waren te angstig. Het lijkt me het beste gauw te proberen het beter te doen. Ajax heeft me echt niet ge ïmponeerd. Het kan met deze presta tie onmogelijk tevreden zijn. Er werd vanuit ons middenveld te weinig on dernomen zonder de bal aan de voet. Ajax kon daardoor rustig op een kans jlijven loeren". TON' VAN DALEN Scoreverloop: 40. Suurendonk 01. 54. Van Dijk 02. Scheidsrechter Van der Kroft. Toeschouwers: 24.500 (uit verkocht). FC TWENTE: Schrijvers; Van Ierssel, Drost, De Vries en" Huve; Notten, iVildbret, (René van de Kerkhof) en Jranen (Van der Vall); Achterberg, (euring en Pahlplatz. \jax: Stuy; Swart, Hulshoff, Schilcher •n Neeskens; Blankenburg, Haan en Suurendonk; Van Dijk, Cruyff en Jammer WAT jammer is het dat achter Anke Rijnders. Hansje Bun schoten en anderen, die het Neder landse zwemprestige dit seizoen met een sneltreinvaart opvijzelen, geen indrukwekkende massa pu bliek staat, dat dolenthousiast met programmaboekjes wuift. Tijdens de Europese jeugdkampioenschap pen zwemmen in Rotterdam, toch een toernooi van allure, voelde iedereen dat als het enige gebrek. Logisch eigenlijk, want wanneer dit driedaagse evenement in totaal meer dan vierduizend bezoekers heeft getrokken, is dal veel. Dc indruk bestaat dat in dit opzicht ook een verwijt aan het adres van de Koninklijke Neder"andse Zwem- bond op zyn plaats is. Waarom immers zijn deze Europese jeugd kampioenschappen zo slecht ver kocht? Aan het verspreiden van affiches in Rotterdam zal het wel niet hebben gelegeu, maar aan de rest er omheen wel. Het is te hopen dat deze klacht een volgende keer verholpen zal worden. De organi satie zou dan namelijk ..af' zijn. Interessant DE goede moed waarmee alle cre- divisieploegen aan de compe titie zijn begonnen, zal bij ver scheidene al, zo niet in dan toch tot dichtbij de schoenen zijn ge zonken. De „klappers" van vorig jaar, de grote zes. kwamen er verre van ongeschonden af. PSV en FC Twente kregen de eerste tik. Feijcnoord kwam met de hakken over de sloot, FC Den Haag kon zeggen „dat de puntjes binnen waren". Een eerste competitiedag biedt natuurlijk bitter weinig hou vast maar het zou kunnen dat Nederland wederom een andere reeks wedstrijden krijgt voorgezet dan werd vermoed. Net als vorig jaar, maar met andere hoofdrol spelers. Als de competitie twee weken verder is, kan de situatie al veel duidelijker zijn. Dan zijn er al zoveel toppers geweest dat de verhoudingen afgewogen kunnen worden. Maar interessant zal hel weer worden, dat staat al bij voor baat vast. Fiasco UET fiasco van dc Nederlandse ploeg in Helsinki, dat zelfs het grootste pessimisme overtrof, heeft verschillende oorzaken: een niet voor zjjn taak berekende ploeg leiding, een daaruit voortvloeiende slappe houding van de meeste atleten, een te groot vertrouwen in dc op Papendal geleverde presta ties en een te groot tekort aan internationaal contact. De laatste twee punten worden door de trai ners onderkend. Er zal minder waarde gehecht worden aan dc verrichtingen op Papendal cn de trainersraad wil meer belangrijke wedstrijden voor de topatleten, waarvoor geld beschikbaar is als de interlandwedstrijden verdwij nen. Of dat echter voldoende zal zijn om Nederland als atlcticknatle op een hoger niveau te brengen, valt sterk te betwijfelen, want het werkklimaat van dc trainers is verre van ideaal en dat heeft on vermijdelijk zijn weerslag op de atleten. Schuld daaraan heeft de top van de KNAU. Juist daar ligt dc kern van alle ellende. Dc Unie lelt te veel starre bestuursleden, die in verband met hun maatschap pelijke positie bang zijn voor kri tiek. Zij weifelen bij hun beslissin gen cn een vaste koers valt niet te bespeuren. Na de kwcstie-Wcst- phal is het roer wel omgegooid, maar vrijwel dezelfde mensen hebben het in banden gehouden. Stilstand LI O EVV EL bü dc nationale tennis- kampioenschappen twee 21- jarige spelers tegenover elkaar in de finale stonden en dit feit op zich tot tevredenheid aanleiding geeft, heeft de afgelopen titelstrijd opnieuw aan het licht gebracht dat de ontwikkeling van het heren- tennis vrijwel stilstaat. Hemmes en Hordijk behoren al jaren tot wat als top wordt aangeduid. Maar van de overige jeugdige spelers was iedereen al in de kwartfinales verdwenen. Het mag toch als ken merkend voor de huidige situatie worden aangemerkt dat „vetera nen" als Veentjcr en Schneider nog tot de halve finales zijn door gedrongen. Het is zaak dat de tennisbond na dc finale Hemmes Hordijk niet gelukzalig de ogen sluit, maar dc opleiding nieuwe impulsen geeft. Verlies Okker in eindstrijd TORONTO Tom Okker heeft in het proftennistoernooi in Toronto in het enkelspel in dc finale verloren van John Newcombc. De Australiër won met 7—6, 3—6, 6—2. 7—6. Hij verdiende met zijn zege 10.000 dollar. Tom Okker had de finale be reikt door een overwinning op de Spanjaard Andres Gimeno (62, 76). In de halve finale van het damesenkel spel versloeg de Frangaise Durr met 60, l6 en 62 Rosemary Casals van de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9