Nixons maatregel kan als boemerang; werken Brits leger in Ulster versterkt i Pater \Y. Kotte opent St.-Willibrordkerk voor „rooms-katholieken" Hastings- Banda in Zuid-Afrika Oppositie kondigt boycot Spaanse verkiezingen aan Bij Philips 3500 man afgevloeid Valutanotering in Amsterdam opgeschort Nederlandse demonstrant in arrest VERKEER EISTE 17 LEVENS Natuurrampen in Chili Vechtpartijen Molukkers 1 UlAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ialle< MET PLECHTIGE HOOGMIS: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een groep behoudende rooms-katholicken, verenigd in de alftjf St.-Willibrordus Stichting heeft zon- fify dagmorgen de Utrechtse Willibrord- kerk nadat dze vier jaar gesloten is ko geweest in gebruik genomen. Deze in gebruikname maakt voor de groepe- kc ring ten einde aan het ruimtegebrek waarmee men reeds geruime tijd kampt. Door in de kerk te trekken heeft de groep zich buiten verant woordelijkheid van elke competente hard autoriteit in de Kerk gesteld zo heeft kardinaal Alfrink laten weten. De voorganger van de St.-Willibrordus Stichting, pater Winand Kotte, hield de ruim 2000 mensen gisteren voor dat ze zich wel bewust moesten zijn van het feit te behoren tot de Kerk in ballingschap. 'ich ta.f® Pater Winand Kotte reageerde hier mee in zijn predikatie op de verkla ring van de kardinaal. Hij wees erop dat gezien de ontwikkelingen in de mg6 kerk van Nederland een groepering 1 zu- als de St.-Willibrordus Stichting toch 'ehe^ minstens het recht zou moeten heb ben om in de geest van de paus, Jezus Christus en Maria te hande- In dit licht noemde pater Kotte de verklaring van de kardinaal een d nietig vodje papier. Hij noemde de St.-Willibordus Stichting 'n levende groepering die de rest van de Ne derlandse Kerk uit hun droomtoe stand zal moeten halen. „Kerk van Nederland, ontwaak" zo riep hij bij herhaling uit tijdens zijn predika tie. De St.-Willibrordus Stichting heeft reeds twee jaar lang de kleine kapel van de Utrechtse binnenstadskerlc voor haar diensten gebruikt. De toe loop was de afgelopen maanden zo overweldigend dat men moest uit zien naar een grotere ruimte. Deze vond men in de grote Willibrordus- kerk die na de sluiting, vier jaar geleden, niet n s gebruikt. Leden van de stichting hebben de afgelopen weken met man en macht gewerkt om de kerk, die van gods- was geworden tot één grote duiventil, schoon te maken. Zondag morgen stroomden tegen half elf ruim 2000 mensen de kerk binnen jdie 1000 zitplaatsen' tèllénd tot - de laatste plaats bezet was zelfs alle paden, dé dóbplcapel' en de zijalta ren waren bezet. Tientallen mensen konden zelfs geen staanplaats vinden zodat zij de bijna twee en een half uur lang durende Latijnse eucharis tieviering niet mee konden maken. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer de secretaris-generaal van de NAVO, en oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, die tezamen met zijn echtgenote naar Utrecht was gekomen om deze vie- Oud-minister 'mr. J. Luns temidden van (Ze; ttbeeduizend gelovigendie zich" gistermorgén rondom' pater drs- Winand Kotte in de Utrechtse Sint-Willibrorduskerk hadden ver zameld. ring mee te maken. De heer Luns was er, zoals hij zei, niet alleen als gewoon gelovige, maar bovendien als demonstrant omdat hij te kennen wilde geven dat hij qriet het streven van de St.-Willibrordus Stichting in stemde. In de namiddag werd in de Utrechtse kerk een plechtig lof ge houden. Na afloop' van de dienst zei pater Kotte, dat de beweging rondom zijn opvattingen over de eredienst niet als een afsplitsing moet worden gezien, maar dat juist de diensten in andere katholieke kerken zich afsplitsen van de richtlijnen, zoals die door Rome zijn gegeven. „Wij zijn pro gressief in de juiste richting en wij keren ons af van de wilde progressi on c correspondent) (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM. President Nixon f-Bj eft met zijn jongste maatregelen met v8fetrekking tot de positie van de dollar het internationale betalingsverkeer de Ba ollar in feite losgekoppeld van het Sejpud. Daarmee is eigenlijk een einde ikomen aan de goudwisselstandaard, e vanaf 1944 de betrekkingen tussen :da e valuta's in de westerse wereld 'P'vgelde. De basis van dit monetaire 'steem was gelegen in de vrije wisselbaarheid van de dollar in goud ren vastgestlede prijs van 35 '^pllar voor 31,1 gram goud. De louter defensieve maatregel van moet helpen het vertrouwen in e dollar als internationaal betaalmiddel herstellen. De kans is echter groot, at de maatregel een boemerangeffect loproepen. Op korte termijn kan de «culatie in dollars weliswaar worden !ruggedrongen, doch op langere termijn loeten de dollarbezittende landen de ekening betalen. (Van onze correspondent) KAAPSTAD President Hastings anda van Malawi, een uitgesproken oorstander van een dialoog met Zuid- ^frika, is vandaag voor een 5-daags «zoek in dit land aangekomen. Op het aogramma staan ondermeer een diner premier Vorster, een officieel ban- Iet als gast van de president en een oospraak tot studenten van de Stellen- •osch-universiteit. Banda verzet zich ogen de Zuidafrikaanse apartheid maar tteent, dat deze alleen door middel van dialoeg ondermijnd kan worden. President Nixon speculeert namelijk op actie van de Westeuropese landen en Japan. Hij hoopt, dat deze landen tot revaluatie zullen overgaan. Daarmee zou echter de export' van bijvoorbeeld een land als Nederland worden benadeeld. Immers, onze produkten worden voor de landen, die niet revalueren, duurder. Het tekort op de handelsbalans, dat reeds twee miljard gulden bedraagt, zal daardoor nog groter worden, hetgeen de binnenlandse, economische ontwikkelingen kan be dreigen. Een andere maatregel, die president Nixon heeft genomen, is de heffing van een invoerbelasting. Hiermee wil de Amerikaanse president de betalings balanspositie van de Verenigde Staten verbeteren- Deze maatregel is voor namelijk gericht tegen Japan. Zij ruikt sterk naar protectionisme. Binnen repu blikeins-politieke kringen is men in het verleden nooit wars geweest van dit soort handelsbeperkingen. Met de ko mende presidentsverkiezingen in het nistisch gezinde Amerikaanse zaken- vooruitzicht hoopt Nixon het protectio- leven op zijn hand te houden. Op de ko mende conferentie van internationale monetaire fonds in september aan staande zal de internationale monetaire situatie fundamenteel moeten worden aangepakt wil men voorkomen dat we afglijden naar een complete chaos op het vlak van de internationale valuta betrekkingen. De Westeuropese landen doen er goed aan de Amerikanen te dwingen hun defensieve maatregelen om te zetten in curatieve, dat wil zeggen zodanige wijzigingen in het inter nationale monetaire bestel voor te stellen, die in overeenstemming zijn met gewijzigde internationale econo mische betrekkingen, waarin de Ver enigde Staten nu eenmaal niet langer de hegemonie bezitten. De recente maat regelen doen voorkomen alsof Japan en West-Europa ondergeschikt zijn aan de economische belangen van de Verenigde Staten. Hoewel deze belangen voor een belangrijk deel parallel lopen, zijn zij geenszins voor honderd procent conver gent. De arrogantie van de Amerikaanse houding zal vooral landen als Frankrijk en West-Duitsland in ongunstige zin treffen. Emiraat Bahrein onafhankelijk BAHREIN (AFP) Het emiraat Bah rein aan de Perzische Golf heeft zijn on afhankelijkheid afgekondigd, waardoor een einde is gekomen aan de speciale betrekkingen met Groot-Brittannië. In een proclamatie die door sjeik Issa ben Salman al Chalifa, gouverneur van het emiraat, werd voorgelezen, wordt ge zegd dat Bahrein voortaan een onafhan kelijke en soevereine Arabische staat is, die al om toelating tot de Arabische Liga en de Verenigde Naties heeft ver zocht. De Britse troepen, aldus de pro clamatie, zijn al begonnen zich uit het land terug te trekken. MADRID. De wettige Spaanse oppositie zal de verkiezingen voor het parlement, de Cortes, boycot ten, die 29 september zullen worden gehouden en dit weekeinde zijn aangekondigd. Linkse groeperingen en de liberaal-democraten hebben hun aanhangers aangeraden niet naar de stembussen te gaan. De verkiezingen zullen voorzien in 105 „gezinsver tegenwoordigers". Hoewel politieke partijen in Spanje verboden zijn, behalve de nu kennelijk zieltogende Falange, kunnen deze „gezinsvertegenwoordigers" er in theorie onafhankelijke standpunten op nahouden en zelfs tegen het regeringsbeleid stemmen. Ze zullen slechts een zesde deel uitmaken van alle parlements leden. De nieuwe leden zullen derhalve nooit een aan de Cortes voorgelegd wetsvoorstel weggestemd kunnen krijgen. Dit jaar hebben echter 25 afgevaardigden de ver metelheid gehad om tegen de nieuwe wet op de openbare orde te stemmen. Kennelijk zijn sommigen in de regering zelfs door dit kleine gebaar van rebellie verontrust. Mogelijke „onruststokers" zullen door hen wel uit het parlement gehouden worden. Dat is niet zo moeilijk, aangezien kandidaten op vele technische gronden door de provinciale autoriteiten kunnen worden geweigerd. Gezien de huidige kiesreglementen is het onwaar schijnlijk dat ook maar één vastbesloten tegenstander van het regime zal worden gekozen. Alleen gezins hoofden soms weduwen hebben kiesrecht. Ongetrouwden mogen niet stemmen. De carlisten, de tegenstanders van Juan Carlos, die door Franco is voorbestemd om koning van Spanje te worden, zullen bij de verkiezingen met dertig kandidaten uitkomen. Deze groepering, voorheen zeer reactionair, heeft nu een links-politiek programma aangenomen, dat weinig verschilt van dat van de verboden marxistische organisatie. De Spaanse socia listen hebben hun steun aan de carlisten beloofd. Copyright The Guardian DEN HAAG (ANP) De perso neelsbezetting in Nederland van hel Philips-concern in het het eerste half jaar van 1971 is met vijfendertighonderd verminderd, van wie veertienhonderd^ vijftig in de maanden mei en juni. Dit heeft drs. P. L. Dronkers, directeur der afdeling sociale zaken van het conce meegedeeld op een vergadering van ondernemingsraad voor de in Eindhov en omgeving gevestigde bedrijven v: de onderneming. In het eerste half jaar van 1971 v< minderde de personeelsbezetting vi alle vestigingen van wereld met ruim tienduizend. Uitgaande van de verwachtingen voor 1972 zal de zgn. directe sector in ons land tot het einde van het jaar in tota liteit op hetzelfde niveau kunnen blij ven gehandhaafd. De marktontwikke ling moet uiteraard nauwlettend worden gevolgd. In de zgn. indirecte sector zal de personeelsbezetting nog moeten wor den verminderd. De kostenontwikkeling, ook op het gebied van de lonen, blijft zorgelijk, al dus drs. P. L. Dronkers. De heer Dronkers merkte op, dat in geen enkel land van de EEG in de pe riode april 1964 tot oktober 1970 de lonen zo sterk zijn gestegen als in ons land, nl. met tachtig procent, terwijl de stijging van koopkracht in ons land in dezelfde periode het laagst was, nl. tweeëndertig procent. Deze ongunstige ontwikkeling wordt nu in brede kring onderkend, zo zei hij. AMSTERDAM (ANP) Op de Am sterdamse wisselmarkt zijn vandaag geen officiële noteringen voor buiten landse valuta worden opgemaakt. Valu tahandelaren noemden als advieskoers voor de dollar f 3,25-f 3,40 doch er was nagenoeg geen handel. Een zeer klein bedrag aan dollars 'werd gedaan op f 3,30. Vrijdag was de officiële notering f 3,44 38 waarna later op de middag f 3,45 1-2 tot f 3,46 werd gedaan. Lagere koersen op voorbeurs AMSTERDAM - Als reactie op het be sluit van president Nixon voorlopig geen goud meer voor de dollar te ver strekken hebben de internationale fond sen in het niet-officiele voorbeursver- keer van maandagochtend al direct een scherpe daling te zien gegeven. Vooral Kon.Olie en Unilever hadden te lijden onder de flauwe stemming, die shands met weinig handel ging. Kon. Olie werd teruglopend handeld van f 140,20 tot f 139,70 en deze laatste prijs betekent ten opzichte van het officiële slot van vrijdag een verlies van f 4,50. Unilever werd ver handeld op f 116,30 en dat betekende een daling van f 2. Philips daalde een halve gulden of 5 pet op f 40,60. Akzo liep terug tot f 82,30, een verlies van f 1. Uit de nog schaarse reacties in beurs- kringen vielen geluiden te horen, waar in de forse koersdalingen „overdreven" werden genoemd, al realiseert men zich wel, dat de Amerikaanse maatregelen voor sommige Nederlandne bedrijven nadelig zullen blijken te zijn. Met name de export naar Amerika zal er flink onder kunnen lijden, zo meende Bernadette Devlin tijdens haar redevoering in Londonderry, waarin zij de katholieke Noordieren opriep tot verzet en staking. Na haar toe spraak kregen Britse militairen een omvangrijke bekogeling door katho lieke jongeren te verduren. (Van verslaggevers) DEN HAAG In Madrid is gisteren de 19-jarige Nederlandse student Dick van Galen Last uit Amsterdam ge arresteerd. De student nam deel aan een demonstratie voor dienstweigeraars en maakt deel uit van de actiegroep „Pepe". Nog twee andere demonstranten werden aangehouden. Vorige week werden in Madrid twee Nederlandse meisjes aangehouden, die eveneens demonstreerden. Na enige da gen werden zij vrijgelaten en uitge wezen. Gisteren kwamen zij in ons land (Van een c f verslaggeefsters) DEN HAAG Het verkeer in het afgelopen weekeiude heeft tenminste zeventien mensenlevens gekost. De 18-jarige meubelmaker A. T. van Egmond uit Valken burg (Z.-H.) is gisteren omgekomen ten gevolge van een verkeersongeluk in Rijns- burg. De jongen vloog met zijn scooter uit de bocht. Via de vangrail reed hij tegen een lichtmast. Hij overleed in een ziekenhuis in Leiden. Bij een frontale botsing tussen twee auto's bij Ens kwam een 54-jarige tegelzetter om het leven. Door onbekende oorzaak kwam hij met zijn auto op de linkerweghelft in botsing met een tegemoetkomende auto. Een 68-jarige bromfietser botste zater dag in Zeist tegen het laatste treinstel van een passerende trein op een overweg. De halve overwegbomen waren gesloten, maar de man was waarschijnlijk afge leid door een groep jongelui. Een 77- jarige inwoonster van Woudenberg kwam zaterdagmiddag om het leven toen zij bij het oversteken door een passerende auto werd gegrepen. In Geffen reed een auto mobilist met zijn auto tegen een passe rende trein. De bestuurder en twee van zijn kleinkinderen werden gewond. Een derde kleinkind, drie jaar oud, was op slag dood. In Hoorn, Raalte en Nijeveen kwamen resp. een 30-jarige vrouw, een 25-jarige automobilist en een 23-jarige automobi list om het levein doordat zij tegen een boom reden. Een 29-jarige Turkse vrouw uit Al melo werd zaterdagmiddag bij het over steken door een passerende auto aange reden. Zij was op slag dood. In Utrecht werden zaterdag een 3-jarig jongetje gedood en zijn vijfjarige broer tje ernstig gewond toen zij werden aan gereden. Beide jongetjes waren even uit de auto van hun vader gestapt om tegen een schutting een plasje te doen. Toen zij terugrenden naar de auto kon een passerende wagen de broertjes niet ont wijken en beiden smakten tegen het weg dek. Een passerende arts bracht beide kinderen naar een ziekenhuis, waar de jongste kort na aankomst overleed. Bij het verlaten van een oafé in Wisch werd zaterdagavond een 19-jarige loon werken uit Terborg door een passerende auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. Bij een frontale botsing in Steenderen kwam zaterdag een 33-jarige automobilist om het leven. Een 12-jarige jongen werd zaterdag in Tholen bij het oversteken aangereden en gedood. In Vollenhove en Boxmeer werden twee bromfietsers ge- dod. In Zeist werd een fietser (83) aan gereden en op slag gedood. Een vijfjarig meisje uit Den Dungen Is gisteravond overleden aan de verwondin gen die zij opliep toen zij door een auto werd aangereden nadat zij spelenderwijs de weg opgelopen was. Een bij was vanmorgen de aanleiding tot een ongeluk in Maartensdijk. Een automobilist had zoveel last van het dier, dat zijn auto was binnengekomen, dat hij naar het dier sloeg. Door deze onver wachte beweging verloor de man de macht over het stuur en reed de auto tegen een boom. Een inzittende werd uit de wagen geslingerd en liep een been breuk, een hersenschudding en letsel aan het gezicht op. BELFAST Engeland heeft zün troepen in het woelige Noord-Icrland versterkt en de getalsterkte gebracht op 12.500 man. Ook een aantal pantservoertuigen is naar Ulster overgebracht. Intussen neemt het verzet tegen de interneringsmaatrege len van de Noordierse regering toe. Afgevaardigden van de oppositie in het parle ment hebben de katholieken opgeroepen een campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid te beginnen, nadat Bernadette Devlin eerder in Londonderry tot protest stakingen opgeroepen had. Bernadettes rede was de directe aanleiding tot furieuze rellen in de binnenstad, waarbij jongeren Britse militairen intensief met straat keien bekogelden. De Ierse primaat, kardinaal Conway gaf een verklaring uit waarin hij zei, dat de afschuw voor de interneringsmaat regelen bij de katholieke minderheid in Noord-Ierland algemeen is. Hij beschul digde de veiligheidstroepen ervan on schuldige mensen uit hun huizen te halen en het te onderwerpen aan een vernede rende behandeling. De Britse militaire inlichtingendienst verhoorde zondag een 17-jarige soldaat, die vrijdag door het ondergrondse Ierse republikeinse leger (IRA) gevangen was genomen en ter dood veroordeeld als spion, maar later werd vrijgelaten. De soldaat, Thomas Moore, was zaterdag op een persconferentie door IRA-leden aan journalisten getoond. Het leger is zeer boos over de publiciteit die de IRA heeft gekregen door de gevangenneming van de jongen, die vorige week in Engeland was gedeserteerd uit het regiment van de Royal Irish Rangera. Gisteravond ontstond enige verwarring toen werd gemeld dat een politieman in Londonderry, die door een menigte was aangevallen naar de Ierse republiek was ontvoerd als gijzelaar voor de geanter- SANTIAGO (AFP) Zeker honderd mensen zijn om het leven gekomen of worden vermist als gevolg van een vul kanische uitbarsting en overstromingen in het zuiden van Chili. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft zich in een moeilijk toegankelijk gebied in de provincie Aysen, ongeveer 2000 km ten zuiden van de hoofdstad Santiago, een vulkanische uitbarsting voorgedaan. Een dorp van honderd in woners is helemaal onder de lava ver dwenen. Verscheidene rivieren in deze streek zijn na sterke dooi buiten hun oevers getreden en hebben uitgestrekte gebieden onder water gezet. neerden in Ulster. Van politiezijde werd later meegedeeld dat de man uit veilig heidsoverwegingen naar een ziekenhuis over de grens was gebracht. Vanmorgen is een Britse militair door een kogel gewond toen hij patrouilleerde in het gebied dat grenst aan de Ierse republiek. Het is niet bekend van welke kant van de grens het schot werd gelost. MEPPEL (ANP) Wrijvingen tus sen jeugdige Molukkers en Meppeler jongelui hebben Meppel een zeer rumc»:- rige zondagavond bezorgd. Een Moluk se jongen beeft bjj schermutselingen ern stige hoofdwonden opgelopen. De onrust was donderdagavond de laatste dag van de „donderdag-MeppeIdag"-evene- menten al begonnen met een vecht partij hi een bar tussen Molukkers en Meppelaren. Zaterdagavond kreeg de zaak een vervolg toen enkele van de vechtersbazen elkaar weer tegenkwa men op het Meppelse stationsplein. En kele jongemannen werden toen stevig afgetuigd door een Molukse overmacht. Gisteravond probeerden de Meppela ren wraak te nemen. Een grote groep jongeren overviel In een stationswacht kamer een zestal Molukkers. Vier Mo lukkers wisten te ontkomen, maar twee van hen werden door de Meppelaren af gerost. Zij werden door de politie ontzet. Toen een aantal jongelui probeerde de politiewagen omver te gooien, voerde de politie met de wapenstok enkele charges uit. Op het politiebureau bleek één van de Molukkers zulke ernstige verwondingen aan zijn hoofd en één van zijn ogen te hebben opgelopen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De gehele avond bleef het op en rond het Stationsplein erg rumoerig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5