Schoonheid van binnenstad moet Leiden iets waard zijn Al die musea in de stad niet alleen een voordeel Voorman woonwagenvolk: Ze houden alles in op kinderbijslag Binnenstadsnota meent: Sfeer niet aan modern verkeer opofferen Handtekenin genactie tegen het aanleggen van de Leidse Baan MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Bloemencorso in Katwijk trok veel bekijks KATWIJK Zaterdagmiddag- en avond reed het zestiende Katwijkse bloemencorso onder het motto „Flo ra's kleurenpracht aan zee" over de boulevard. Het trok veel bekijki!. En thousiaste Katwijkers en nieuwsgie- deren van de met diverse bloemen versierde wagens samen om toch vooral maar niets van het klank- en kleurrijke schouwspel er liepen zeven muziekkorpsen mee te mis sen. Het weer zette aan dit bloemen- jeest alle. luister bij. In de groep praalwagens kreeg Flora Rijnsburg de ereprijs, terwijl de postkoets van de winkeliersvereniging „Prinse straat Actief" het predikaat kreeg origineelste wagen van het corso. De Wilbert kwam met haar praalwagen, waaraan de oxiden van dagen had den gewerkt, eveneens goed voor de dag. De dag werd besloten met een groot vuurwerk op de duinreep ter hoogte van de Oude Kerk. Op de boulevard en het strand stond weer een dichte mensenmenigte om het vuurwerk, dat om kwart over tien werd ontstoken, te beivonderen. Het duurde heel lang voordat de rust in Katwijk was weergekeerd. KATWIJK—NOORDWIJK Langs de weg, tussen Rijnsburg en Noordwijk op een klein grasveldje, staat de caravan van het gezin Schneiders uit Best. Ze zijn op va kantie en zouden naar Luxemburg gaan. Twee dagen waren Schneiders zijn vrouw en kinderen daar. Toen kwam hij spoorslags naar Katwijk, omdat er moeilijkheden waren. Moeilijkheden met de woonwagenbe woners. En Schneiders is óók woon wagenbewoner. Hij betreurt het dat de rellen in het anders zo rustige visserstadje zo hoog zijn opgelopen. Terwijl de laatste vakantiegangers van zee en strand genieten, heeft Katwijk een weekeinde beleefd, zo als nog nooit tevoren. ..Het is de schuld van de burgemees ter", zegt Schneiders zonder enige schroom. Hij is één van de leiders van het woonwagenvolk, dat hem uit Luxemburg ontbood om te bemidde len. En Schneiders wil niets liever dan dat. Samen met de heer Van Es, ook een woonwagenbewoner pro beerde hij gisteren de gemoederen te ,.Wij werden echter weggesleept naar de parkeerhaven, een honderd meter achter ons. Stel je voor, dat wij daar waren blijven staan. Le vensgevaarlijk en binnen de kortste keren zouden er honderd wagens hebben gestaan. Wij zouden dan on getwijfeld de schuld hebben gekre gen. Maar wees eerlijk de zchuld ligt bij de politie en de bur gemeester. Van Es en ik wilden met hem spreken. Wij hadden onze groep, voor wie geen plaats meer was op het terrein, al weggestuurd en wilden nu samen met de politie tot een oplossing komen. Een politie man was het daar mee eens. Maar de burgemeester liet ons wegslepen. Onze Stichting die de balangen van ons moet behartigen en uit twee bestuursleden bestaat bemoeien zich er niet mee. Onze mensen vroegen mij toen te komen. Toen ik bij Katwijk arriveerde, dacht ik dat er „staat van beleg" was. Ik mocht er niet door. Maar ik zei, dat men mij had ontboden. Met Van Es sprak ik "f op te treden ook tegen onze eigen mensen als er moeilijkhe den zouden komen. Het was op dat moment rustig en niemand was van Plan die te verstoren. Toen kwam de burgemeester en de gemeente be goot „zwaar op te treden". Dat, ter wijl zo'n 200 k 300 kinderen en wat zigeuners rondliepen. Wij adviseer den de mensen voor wie in Katwijk geen plaats meer zou zijn door te rijden, wat ze ook deden. De politie kwam met de karabijn in aanslag", aldus Schneiders. Schneiders heeft het ook over de nieuwe woonwagenwet en de inte gratie. Hoe willen ze ons integreren als de regionale woonwagenkampen kilometers uit het dorp liggen? Zo vraagt hij zich af. Hij wijst op de gemeente Wouw waar een woonwa genkampje midden in het dorp ligt de kinderen gewoon naar school kunnen gaan. „Dat is pas intregatie", zegt Schneiders. Die regionale woon wagenkampen, waar de woonwagen- toe moet, „Net als vroeger bij de indianen zijn er vetes tussen groepen woonwagen bewoners. Zij gaan elkaar uit de weg. Nu lopen ze het risico verplicht te worden op dezelfde plaats te moe ten staan en dat leidt tot ruzies. Wat het afbranden van die woonwagens betreft. Of het expres gebeurt of niet, het is in ieder geval zo, dat het rijk er beter van wordt en de woon wagenbewoner niet. De schulden moeten worden terugbetaald en dan wordt van onze kinderbijslag afge houden en daarbij wordt een aardi ge rente in rekening gebracht. Zelf zit ik tot aan m'n dood toe in de schuld en krijg geen cent kinderbijs lag". Volgens de nieuwe woonwagenwet moet elke gemeente een woonwa genbewoners (de trekkers) plaats bieden, maar: „Wij worden overal verdreven.." De heer Schneiders: „Gisteren komt hier een politieman uit Noordwijk die zegt dat de men sen kwaad, zijn omdat er kippen zouden zijn gestolen. Natuui-lijk moet een woonwagenbewoner het dan hebben gedaan. Ik heb gezegd, wijs mij de eigenaar van die kippen en ik zorg er voor dat de schade wordt vergoed". Worden de woonwa gens nu expres „aangestoken" of niet? De heer Schneider zegt het niet te weten, maar wijst weer op het feit dat degenen die een nieuwe wagen krijgen zich in de schulden steken. Waarom zouden zij dat ex pres doen? Mogelijk dat de concen tratie van woonwagens er toe leidt. Overal worden zij vandaan gestuurd, terwijl men het in Den Haag over „integratie" heeft. „Wij voelen ons opgedreven, weten niet meer waar wij wel en niet naar toe kunnen. De wet moet misschien worden veran derd, maar laten ze er dan ook mensen van ons bij betrekken. Ge zamenlijk moeten wij overleg plegen en dan komen wij zeker tot een oplossing. Ik laat mij nu niet uit dit rayon verdrijven, want ze hebben mij geroepen om te helpen en dat zla ik doen". In de loop van deze dag zou de heer Schneiders wederom contact proberen te krijgen met de burgemeester. „Er zijn zo'n 3600 woonwagenbewo ners in ons land. Zij zijn nooit er kend, want stemmen hoefden ze niet. Het woonwagenprobleem had al veel eerder moeten worden opgelost. Ik wil onze eigen mensen niet verscho nen, daar zitten ook hufters tussen, maar waar vindt je die niet? Laten ze ons als mensen behandelen. De meesten van ons willen hun best wel doen. Dat verzeker ik. Integreren? Niets liever dan dat, maar zet ons dan niet kilometers buiten een Tenslotte zegt Schneiders nog dat een woonwagenbewoner zijn wagen niet in brand hoeft te steken. „Als die van mij slecht is, dan hoef ik maar naar sociale zaken te gaan. Als het inderdaad nodig is krijg ik een andere. In brand steken,nee, dat hoeft niet hoor .,De Vreeburgh" LEIDEN Dinsdag 31 augustus wordt a^n de Oude Singel te Leiden „De Vreeburgh" geopend. „De Vreeburgh" is gevestigd in een patriciërshuis. De oorspronkelijk stijl en authenticiteit van het huis zijn be waard gebleven. De parterre omvat een zeer ruime zaal met een schouw op pilasters, de bovenverdieping van het huis is omgebouwd tot bar. „De Vree burgh" is uitermate geschikt voor recep ties, partijen, vergaderingen en lezin gen. LEIDEN Niet alleen voor wie er woont heeft de binnenstad van Leiden een bepaalde waarde. Voor wie er stu deren, hun brood verdienen of er gaan winkelen, klopt het stadshart van Lei den steeds anders. Het heeft voor ieder van hen ook iets, waardoor ze er blij ven. Althans, waardoor ze er niet, na gedane zaken, onmiddellijk vertrek ken. Dat iets kan de sfeer zijn van de samenleving of van de oude stad. Het kan evenzeer zijn de gelegenheid om mensen te ontmoeten, om zichzelf te ontspannen, te verdiepen of te genieten van feestelijke en bijzondere bebeurte- nissen. Voor inwoners van Leiden en zijn randgemeenten zullen studie, re creatie, ontmoeting en het verblijfsmi- lieu het meest spreken; voor bezoekers van buiten de eigen agglomeratie zal het accent liggen op de historische be zienswaardigheden en de musea. Het kleinst gemene veelvoud van alle waarden, die de Leidse binnenstad wor den toegekend, bepalen het verblijfsmi- lieu ervan. Een goed in elkaar grijpen van alle functies is de belangrijkste voorwaarde voor de aantrekkings kracht, het verblijfsmilieu van de stad. Daarom stelt de Binnenstadsnota Leiden vast moet „met het oog op de handhaving daarvan de belevings waarde met name bij veranderingen (nieuwbouw, herindeling van straten etc.) als volwaardige factor in de be leidsoverwegingen betrokken wor den. Dit kan in sommige gevallen bete kenen. dat wij voor schoonheid iets over moeten hebben". Een straat met veel historische schoonheid, zal dus niet ten koste van alles worden aangepast aan de eisen van het moderne verkeer. Want het „milieu" van de binnenstad moet naar vermogen verbeterd worden. Daarbij houdt het beleid, dat de nota ROELOFARENDSVEEN De LTB kring „De Meerlanden" sectie bloemis terij houdt woensdagavond in de kanti ne van de bloemenveiling „EMM-Roelof- arendsveen" een sectievergadering. De voornaamste agendapunten zijn verkiezing van een afgevaardigde ir het vakbondbestuur, bespreking winter- programma, alsmede vertoning van d€ film „Spreekt de taal der bloemen". VOORHOUT Zaterdag 21 augustus gaat het jaarlijkse tournooi van tennisvereniging Voorhout weer start. De verliezers van de eerste ronde gaan over naar de B-afdeling. Deelne mers kunnen zich tot woensdagavond 8 uur opgeven. LEIDSCHENDAM Het Comité Leidse Baan zal in Leidschendam een hand tekeningenactie beginnen tegen de aanleg van de Leidse Baan. De uitvoering van de zesbaansweg zou, naar de initiatiefnemers menen, rampzalige gevolgen hebben voor het natuurgebied tussen Leiden en Den Haag. zowel voor de biologische rijkdommen ervan als voor de mogelijkheden tot recreatie. Om een duidelijk alternatief voor de Leidse Baan te kunnen geven werkt de Werkgroep Milieubeheer te Leiden momenteel aan een plan voor de aanleg van voldoende openbare verkeersvoorzieningen. Met name aan de mogelijkheden van rallvervoer voor het woon-werkverkeer tussen Leiden en Den Haag zal in dit plan ruime aandacht worden besteed. e Als dit alternatief nog een kans wil maken op realisering zal de aanleg van de Leidse Baan voorlopig moeten worden uitgesteld, zodat de mogelijkheid ontstaat de plannen minstens tegen elkaar af te wegen. De handtekeningen worden gevraagd „om iets te doen tegen de aanleg van de Leidse Baan en daarmee uiting te geven aan de ongerustheid over de wijze waarop door de overheid met de laatste natuur gebieden wordt omgesprongen". Het Comité Leidse Baan stelt tegen de prijs van drie gulden vijftig voor belang stellenden een uitgebreide documentatie over de gehele problematiek rond de Leidse Baan beschikbaar die verkrijgbaar is op het adres Prins Johan Willem Frisolaan 816, tel. 7876. aanduidt, niet alleen rekening met het nuttige en economische. Beoogde verbe teringen dienen niet alleen tot het win kelgebied beperkt te blijven. Het ver sterken van ontwikkelingsmogelijkhe den zoals streekonderwijs en musea waain Leiden als streekverzorgend en toeristisch centrum een bijzondere posi tie inneemt is op den duur van groter waarde dan het afvlakken van deze positie ten behoeve van actuele ruimte behoeften (woningbouw) die minder plaatsgebonden zijn maar die de eigen karakterstiek verloren doen gaan. „De sfeer in de binnenstad moet naar vermogen verbeterd worden". Als het stadsbestuur erin slaagt die wens tot realiteit te maken, zal het onmogelijk zijn foto's als deze van het uitgaanscentrum", de Steen straat, te maken. LEIDEN Met maar liefst elf musea binnen haar muren is Leiden Museum- stad. In alle toonaarden is dat voorrecht de laatste weken bejubeld. Maar in de binnenstadsnota, die terzelfdertijd gepu bliceerd werd, zingt de stedelijke over heid een toontje lager. Ze vraagt zich zelfs af. of de aanwezigheid van zoveel muzentempels wel zo'n voorrecht is of misschien een blok aan het been. „Van een aantal musea is bekend, dat zij met ernstige ruimtenood kampen. Alvorens hierop in te kunnen gaan, zal eerst de meer algemene vraag behan deld moeten worden of Leiden de beno digde ruimte wel beschikbaar wil stel len of zelfs: of Leiden alle musea wel wenst te behouden. Een aantal ervan is van zodanig algemeen belang, dat ze evengoed zo niet beter op een centrale plaats in Nederland gevestigd zouden kunnen zijn. De positieve en negatieve aspecten van de aanwezig heid van zoveel musea zijn onmogelijk exact tegen elkaar af te wegen". Als positieve punten noemt de „Bit nenstadsnota" de ontwikkelingsmog' lijkheden, die de musea bieden, daa: naast de toeristische attractie die z vormen en waardoor zij een factor zij in het totale samenstel van de binnenstad en tenslotte de image van het „Mu- seumstad" zijn. Daar staan als negatie ve punten tegenover de grote (dode) omvang die de gebouwen nodig hebben voor de niet-zichtbare inventaris (ge woonlijk is maar een klein deel ten toongesteld) en de grote oppervlakte die nnemen en die ook voor woning bouw of anderszins gebruikt zou kun- worden. De nota vervolgt: „Er zal beslist moeten worden over de vraag of ,het landelijk gemiddelde" aan me per-stad meer leidraad voor het beleid zal zijn, dan het uitbuiten en eventueel verder uitbouwen van de bestaande bij zondere positie van Leiden. Op het ba sisplan 1961 staat in overeenstem ming met de universitaire ultbreidings- LISSE De zeskampploeg van 1 geeft tot dinsdag 24 augustus elke sport- enthousiast de gelegenheid om zich als deelnemer in te schrijven aan VW-kantoor op het Vierkant. Ook deelname aan het supportersteam kan er zich opgeven. WARMOND Na het beginnen op woensdag a.s. in de sport zaal „De Klimop" weer de trainingen in de Warmondse Volleybal Club. De trainingstijden zijn als volgt: Junioren van 18.0019.00 19.00—20.30 uur; dames van 20.30— 21.30 uur. schema's alpha-faculteiten en musea in Leiden een uitbreiding van het Rijksmuseum van Volkenkunde aange geven in de richting van de Morsstraat. Op die wijze uitgevoerd, zou dat ge paard gaan met de sanering van het gebied KruisstraatNarmstraat dat in slechte staat verkeert. Zou een vesti gingsplaats voor een geheel nieuw mu seum nodig zijn, dan komen het Schut tersveld of het gebied Herengracht Zijlsingel in aanmerking. Maar ook a dere, eventueel vrijkomende plaatsen of nabij de binnenstad". Een deel van de (grotendeels onzichtbare) inhoud van de „dode massa's" in de binnenstad: museum- stad zijn is niet alleen voordelig. Gezien de kleine schaal van de bin nenstadsbebouwing en het negatieve oordeel over de „grote dode omvang, nodig voor de niet-zichtbare inventa ris", zal er in of nabij de Leidse bin nenstad niet veel grond voc bouw in aanmerking komen. ROELOFARENDSVEEN- Na een triomftocht door -Roelofarendsveen zijn de gebroeders Van den Berg en Hannes de Jong zaterdagavond gehuldigd voor hun prestaties tijdens het wereldkampioenschap paalzitten. Burgemeester Smolders wees er in zijn toespraak op, dat de leus van het kampioenschap „maak van het vat geen kampioenschap" ruimschoots aandacht had gehad. Wereldkampioen Hannes de Jong prees hij om zijn enorme wilskracht en uithoudingsvermogen. Onder enorm gejuich mocht hij de enorme wisselbeker met persoonlijke prijs in ontvangst nemen. Voor volgend jaar heeft hij ook al weer vastomlijnde plannen. Meedoen doet hij in ieder geval en winnen waarschijnlijk ook. „Als het moet blijf ik er honderd uur opzitten", zei Hannes zaterdag. Op de foto: burgemeester Smolders overhandigt Hannes de beker.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3