Oude behangselmodellen in Haags Gemeentemuseum In einer kleinen Konditorei vlot en levendig vertoond Volgend jaar vertraagde beelden bij NOS ^Honderdduizend huisvrouwen, die aan gymnastiek doen, staan als één man achter mij LEIDSE COURANT MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 Bezit van estfries Museum gaat ook naar buitenland Gesneden notenhouten lijst met in koper gedreven wapen tan Hoorn. Eind zeventiende eeuw. (Van een speciale medewerker) HOORN. In de komende maanden zal het Westfries Museum zijn bezit uitdragen buiten Hoorn, buiten onze landsgrenzen, ja, zelfs buiten ons werelddeel. Het zal met importante stukken uit zijn collec tie bijdragen aan exposities in res pectievelijk Den Haag, in het stadje Store Magleby op het eiland Ama- ger in Denemarken en in de Unie van Zuid-Afrika. Om dan eerst maar in Nederland te blijven. Het Gemeentemuseum in Den Haag heeft belangstelling aan de dag gelegd voor de unieke collectie van 115 in aquareltechniek uitgevoerde ont werpen voor geschilderd behang uit de behangsel fabriek die van 1777-1826 door de Vaderlandsche Maatschappij in Hoorn werd geëxploiteerd. Deze zowel artistiek als voor de geschiedenis van de Nederlandse inte rieurkunst hoogst belangwekkende 18e-eeuwse behangsel-modeltekenin gen werden in de zomer van het vorig jaar reeds in het Westfries Museum tentoongesteld op de exposi tie: „Te gast in Hoornse blomkamers", een tentoonstelling die toen zeer veel bezoekers ook van buiten Hoorn heeft getrokken en die in het voorjaar van dit jaar door bemiddeling van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken eveneens werd gehouden in het Kunstindustrimuseet te Kopen hagen (waar de expositie toen door een kleine 12.000 belangstellenden werd bezocht). Terwijl momenteel besprekingen gaande zijn om van deze Hoornse ..blomkamers" in de loop van 1972 ook tot 'n expositie te komen in 'r Cooper- Hewitt Museum of Design in New York. zullen in ieder geval in het begin van het volgende jaar in het Haagse Gemeentemuseum de Hoornse behangselontwerpen te zién zijn op een tentoonstelling die dan verder zal worden aangevuld met het uit dezelf de tijd stammende befaamde 18e- eeuwse Haagse porselein, waarvan het museum een der fraaiste collecties van ons land bezit. Het is de bedoe ling deze Haagse expositie omstreeks 15 februari 1972 te openen. STORE MAGLEBY Wat verder van huis zal Hoorn met z'n kunstschatten vertegenwoordigd zijn in 't museum van Store Magleby en 't op 't Deense eilandje Amager. waar be gin september a.s. 't feit zal worden herdacht, dat 450 jaar geleden "n groep uit deze streken geëmigreerde boeren families vergaande privileges kreeg van de Deense koning Christiaan II en zodoende de grondslag legde voor de nog altijd bestaande kolonie van Amager-boeren van Hollandse origi- Als piêce-de-milieu van de jubileum feesten zal, naast een tentoonstelling van de fraaie oude Amager-kostuums (die nog altijd een zekere overeen komst vertonen met de huidige Mar ker dracht), door het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monu menten in Den Haag een expositie \an Nederlandse schilderijen worden verzorgd die een beeld geven van het leven in Nederland in de Gouden Eeuw. Hoorn, als hoofdstad van het gebied waaruit een deel van deze Amagers- van-het-eerste-uur afkomstig waren, zal op deze tentoonstelling met één of meer vitrines speciaal vertegenwoor digd zijn, waarvoor het Westfries Mu seum een aantal topstukken uit zijn collectie zal afstaan. Daaronder vallen dan te rekenen: het wapen van Hoorn in een 17e-eeuwse bijzonder kostbare gesneden houten lijst: 17e-eeuwse be- grafenisschilden van Hoorns zilver van het Hoornse timmermansgilde; zilveren gildelepels; Avondmaalzilver van de Grote Kerk; een exemplaar van de eerste druk van de kroniek van Velius; goudsmeedwerk uit het bezit van het geslacht Velius en een paar kostbare gegraveerde antieke glazen die op Hoorn betrekking heb- Eén van deze glazen draagt het voor de eeuwenoude betrekkingen tussen Hoorn en Amager zinvolle opschrift: ..Onse goede Vriendschap". Verder ou de kaarten en andere topografica van het Hoorn uit omstreeks de tijd dat de Westfriese volksplanting op Amager tot stand kwam. De tentoonstelling zal op 10 september door prinses Beatrix en prins Claus worden geopend in aanwezigheid van het Deense koningspaar. CULTUREEL VERDRAG Zal Hoorn vertegenwoordigd zijn bij de jubileumfeesten van de oude Westfrie se volksplanting in Denemarken: de stad zal op Cultureel gebied even acte de présence geven in die andere, zo veel omvangrijker overzeese loot van de Nederlandse stam: Zuid-Frika. Van ca. 10 oktober-15 februari a.s zal in het kader van het Cultureel Ver drag Nederland-Zuid-Afrika in Preto ria en Kaapstad de tentoonstelling: „Nederlands zilver 1600-1800" worden gehouden, waaraan het Westfries Mu seum ook een aantal stukken zal bij dragen. Deze bijdragen zullen bestaan uit een zilveren drinkschaal op voet en een vergulde zilveren ciborie van Hoorns zilver uit respectievelijk 1600 en 1665. Verder twee gildeschilden van even eens Hoorns zilver uit respectievelijk 1665 en 1728. Een van de schilden draagt het Hoornse wapen met de eenhoorn. Als een licht en pretentieloos voorspel van wat er in de aanstaande winter op dramatisch gebied te gebeuren staat, heeft de Hoofdstad Operette gisteravond in een nagenoeg uitverkochte Konink lijke Schouwburg een opvoering gege ven van „In einer kleinen Konditorei" het zangspel waarmee het gezelschap in de afgelopen tien jaar het meeste suc ces had. Ook dit keer ia het vlotte niemandalletje, dat vanavond en mor genavond wordt herhaald, er als koek ingegaan, natuurlijk vooral dank zij de populaire Weense melodieën, waarvan componist en samensteller Leo Ascher een overvloedig en dankbaar gebruik maakte en dank zij de vlotte en vaak komische actie waartoe het libretto van Brammer en Grünwald gelegenheid 9af. Toegegeven: het gaat hier beslist niet om een zogenaamde klassieke operette in grote stijl, meer om een veel voudiger vorm daarvan, die het om der wille van het jeugdsentiment nog goed doet. In de opvoering van de Hoofdstad Operette moet het stuk het vooral heb ben van het komische duo van de on verwoestbare Claire Clairy en van Her man Valsner als haar tegenspeler, die alleen maar op het toneel behoeven te zijn om een sfeer van vrolijke gemoe delijkheid te creëren. Verder gaat het dan vooral om het vlotte en levendige spel van muziekleraar Leo de Beer, die van geboorte geen Wener mag zijn maar die zich in de speeltrant van de stad aan de Donau toch goed heeft ingeleefd. De zang is niet het sterkste punt van het geheel, maar soubrettes als Helma Reichle en I-izzi Schöffmann redden het aardig en van de heren weet Hans Hageman zich waar te maken als men zijn vocale prestaties niet op een goud schaaltje legt. John Kapper, die de ziek heeft aangepast bij een orkestje van een man of vijftien en een koortje van een dozijn, zorgt ervoor dat de driekwartsmaat hoogtij kan vierei dat toneel en orkestbak goed sai werken. Het decor van Karei Bruckman en de Biedermeyer-kostuums van Lam bert Hofer situeerden Kochners regie op passende wijze. Er waren nogal wat open doekjes, aan het slot veel opr<.;ht£* dankbaar- Veel animo voor Int. Vocalistenconcours DEN BOSCH (ANP) Voor het achl- tiende Internationale Vocalistenconcours in Den Bosch hebben zich tot nu toe 91 vocalisten aangemeld uit 23 landen. En geland spant de kroon met 18 deelnemers, terwijl Nederland zelf met 11 zangers en zangeressen is vertegenwoordigd. Het concours, dat georganiseerd wordt door de stichting ,,'s-Hertogenbosch Muziekstad", begint op 28 augustus met de voorselectie voor de demi-finales. De internationale jury, heeft een nieuwe voorzitter: Johannes de Hertog, bekend uit de Amsterdamse operawereld. Hij wordt terzijde gestaan door de Oosten rijkse Kammersanger Anton Dermota, de Roemeense mevrouw Arta Florescu, de Nederlands-Amerikaanse Nan Merriman, weduwe van de Nederlandse zanger Ton Brand, de Duitser Fritz Hollendorff. de Engelsman Allen Percival, de Neder landse Erna Spoorenberg en de Frans man André Versieres. De begeleiders tijdens het concours zijn Gérard van Blerk en Thom Bollen. De eerste halve finale wordt gehouden op donderdag 2 september in de schouw burg Casino in 's-Hertogenbosch; de tweede op vrijdag 3 september, en de finale op zaterdag 4 september Vis Comica speelt In de Steeg DEN HAAG Toneelgroep Vis Comi ca geeft deze maand een aantal voorstel lingen in theater In de Steeg, West einde 165, Den Haag. Op vrijdag 20, za terdag 21, vrijdag 27 en zaterdag 28 augustus wordt 's avonds een één-" aktervoorstelling gegeven van „Wat ver tellen we Caroline9" en „Lunchpauze" van John Mortimer in de vertaling en regie van Frans Zuidinga. Op de zondag middagen 22 en 29 augustus zijn er kin dervoorstellingen van „De betoverde prinses". (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het gemis van slow motion-apparatuur om beelden vertraagd te herhalen, deed zich gis teravond bij de NOS sterk gevoelen, toen het doelpunt van NAC tegen Feijenoord in Studio Sport zowat tien maal werd herhaald, maar het bijna nog niet mogelijk was om de baan te volgen van de bal, die afstuitte op een schouder en over doelman Treytel heen in het doel vloog. Deze meest verrassende treffer op de openingsdag van de competitie hebben we als kijker in vertraging moeten missen, omdat de NOS tot op heden niet het geld over heeft gehad voor vertragingsapparatuur. Maar nu staat dit bovenaan op de lijst. De NOS heeft goede hoop, dat het apparaat dit jaar nog binnen komt. In januari hoopt men het in bedrijf te kunnen ne In de regiekamer van de NOS lichtte men dit als volgt toe: „Elk land met tv heeft jaarlijks een verlanglijstje voor camera's, ampex of slow motion. Er zijn landen met goede slow motion en slechte ampex. Wij zitten goed in onze ampex, omdat wij daarmee heel wat kijkers kunnen gerieven met beelden van voorbije gebeurtenissen. Zodoende stond de vertragingsapparatuur elk jaar onderaan op het lijstje van wen sen en kwam het wegens overschrijding van de begroting niet tot aanschaf. Maar nu zal het er van moeten komen. Wij hebben goede hoop, dat het dit jaar zover zal zijn". Met liedjes het land in Vanavond brengt de NCRV weer een uitzending op het scherm in de reeks „Met liedjes het land in". Als plaats van uitzending is ditmaal gekozen het Shetland Pony Park in Slagharen. Presentatoren Ted de Braak en Dick Passchier zullen de volgende artiesten introduceren: Gert Timmermans. Ire ne Lardy, Willy Alberti, Ronnie To- ber. The three Jacksons, Gonnie Baars, Olga Lowina, Mieke Telkamp en het mannenkoor van de Koninklij ke Marechaussee. Verder brengt dit programma de vaste onderdelen, als de wedstrijd „Wie heeft en bespeelt het orgineelste zelfgemaakt muziekin strument", de rubriek „Dat zou ik nog wel eens willen horen", de muzikale quiz voor de kijkers thuis en tenslotte de wedstrijd „Wie imiteert het beste Olga Lowina". NCRV Ned. I, 21.05 uur. en Renaiss. AVRO: lO.Öt» Vd kleuters. 10.10 kroniek. 12.15 Licttte' muz. 12.55 Buitelandi Arbeidsvit.: pop. verzoekpl. progr. (11.00 persoverz. 13.00 Nyvs. en toneelagenda. 13.21 Nws.) 11.30 Rondom 12: progr. vd vrouw. RadiodanSork. 13.55 Beursoverz. 14.00 Nws. Knipperlciht: tal. NOS: 13.30 Spiegel van i. 17.55 Weegsch. Riet Vastenhout over opheffen van ochtendgym dames (Van ééi verslaggevers) HILVERSUM „Ik was stomverbaasd toen ik van vakantie uit Zweden te rugkeerde en in mijn brievenbus een schrijven vond van de NOS, dat de ochtendgymnastiek voor hiusvrouwen het veld heeft moeten ruimen voor andere radiouitzendingen. Ik vind het zo dom van de NOS om dit te doen, terwijl de hele tendens met trimmen en zo er op gericht is om de mens en vooral ook de huisvrouw meer beweging te bieden". Dit is de reactie van Riel Vastenhout, gymnastieklerares te Hilversum, die drie jaar geleden op uitnodiging van de NOS begon met de dagelijkse tien minuten radiogymnastiek voor de huis vrouw. elke ochtend van 9.00 tot 9.10 uur, uitgezonderd op zondag. Uit een enquête is de NOS gebleken, dat er meer dan 100.000 huisvrouwen op gezag van Riet Vastenhout en het begelei dende muziekje van Jacques Schutte de leden strekten in de nabijheid van de radio. Riet Vastenhout: „Ik ben. dat drie jaar geleden voor de NOS gaan doen. Voordien werd een dergelijk program ma door andere dames verzorgd door één van de omroepen, maar de NOS vond het belangrijk genoeg om het in het gezamenlijk programma op te ne men. Er was zoveel vraag naar en er kwamen zoveel brieven over binnen, dat de NOS die stap wel moest nemen Aan Ab Goubitz, die de ochtendgym nastiek verzorgt, werd gevraagd om een gymnastieklerares, die hiervoor kon zorgen. Verschillende gediplomeer de dames, onder wie ik hebben toen een proefje moeten afleggen. Op mijn stem werd ik aangenomen. Sindsdien ging ik twee tot drie keer in de week naar de studio om het programma op bandjes te laten opnemen. Het is dui delijk, dat veel huisvrouwen een der gelijk programma wensen. Door de kinderen en zo zijn zij sterk gebonden aan huis en negen uur 's morgens is een gunstige tijd, omdat de kinderen dan naar school zijn. Ik heb in de loop der tijden heel veel brieven ge kregen van dames, die met probleemp jes en dergelijke zaten. Daaruit heb ik begrepen hoezeer dit programma in een behoefte voorzag. En nu kunnen ze wel zeggen, dat al die dames de oefeningen intussen uit het hoofd ken nen en het hele schema van oefeningen zelf kunnen doorwerken, maar dan vergeten ze, dat ik telkens langs an dere lijnen weer het hele lichaam doorwerkte en dat iemand, die aan het gymmen is, ook een stimulans nodig heeft. Anders komt er de. klad in. Dan kun je het wel vergeten. De men sen zitten maar in flats en in auto's. Dat beetje gymnastiek is hoog nodig. Ik heb over deze zaak van de week nog een gesprekje met één van de heren van de NOS. Veel heil verwacht ik er niet van, maar je kunt nooit weten, want ik heb de steun van 100.000 gymnastiekende huisvrouwen. Die staan achter mij als één man". Bezwaar tegen opheffing van ochtend gymnastiek UTRECHT Met ingang van oktober zal het radioprogramma Gymnastiek voor de huisvrouw, wegens verminde ring van zendtijd van het programma worden afgevoerd. Het hoofdbestuur van de koninklijke Nederlandse ver eniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding heeft een schrijven gericht aan de NOS met het verzoek dit programma te handhaven. In dit schrijven staat o.m.: ..Het is het hoofdbestuur uiteraard duidelijk, dat zendtijd verloren gaat pro gramma's zullen moeten vervallen, c.q. zullen moeten worden ingekort. Wij menen er echter op te moeten wijzen dat het programma Gymnastiek voor de huisvrouw een wel zeer specifieke functie vervult. Mede door de deskun dige wijze waarop dit programma wordt samengesteld en gepresenteerd oefent het een grote trekkracht uit op dc vrouw, getuige de grote luister dichtheid waarin dit programma zich mag verheugen. De specifieke functie ontleent het programma aan het feit, dat vele tienduizenden huisvrouwen per dag tot een verantwoorde wijze van bewegen kunnen worden gesti muleerd. Het behoeft geen betoog dat juist in een tijd waarin onze samenle ving door automatisering en mechani sering naar steeds grotere onbeweeg lijkheid tendeert, hetgeen fundamen tele schade aan de gezondheid van het Nederlandse volk toebrengt, de des kundige bewegingsbegeleiding zoals door het programma „Gymnastiek voor de huisvrouw" gegeven, van de grootste betekenis moet worden geacht". De Europese atletiekkampioenschappen behoren weer tot het verleden. Neder land sprak er geen enkel woord mee, maar voor de t.v.-reportages die we er van zagen hebben we de hoogste lof. Die lof slaat een beetje terug op het goede werk van de eigen commen tatoren, maar richt zich vooral op de Finse t.v.-mensen, Hun taak was, als bij dit soort wed strijden meestal, ondankbaar. Tech nische nummers en loopnummers vin den gelijktijdig plaats en elke keuze voor wat uitgezonden moet worden kan aanvechtbaar worden geacht. We kregen de indruk dat de Finnen over het algemeen goed kozen. We kregen tevens de indruk dat dit kleine land t.v.-mogeiykheden benutte die bjj ons nog tot de onmogelijkheden be horen. We doelen uiteraard op snelle herhalingen met verlangzaamde beel den van belangrijke momenten. Methode die onthullend was bij finale registraties, maar die bepaald fasci nerend werkte bij hoogspringen bij voorbeeld en zeker bij technische num mers als discuswerpen of kogelstoten. Dat de NOS storend werkte op de Hel- sinkireportages, gisteren bijvoorbeeld, door flitsen tussendoor van de Euro pese jeugdzwemkampioenschappen t< Rotterdam, vinden we een „misser". De kijker uit de sfeer halen van het ene sportevenement om hem in de heel andere sfeer van een heel ander evene ment te brengen is iets onzinnigs. Het is zoiets als het laten samenvallen van bijvoorbeeld een ideale toneel opvoering van Hamlet met een ideale operauitvoering van La Traviata. We kunnen ons voorstellen dat zowel elke toneel- als operaliefhebber zich daarbij bekocht zou voelen. Wat die verlangzaamde herhaling van belangrijke wedstrijdelementen betreft: in Studio Sport waren weer voetbal- competitiebeelden. Wat zou de repor tage NACFeijenoord gewonnen heb ben als zowel dat enorme NAC-doel- punt als het „hands"-incident door zulke beelden waren toegelicht Kortheidshalve over de rest van week- eind-t.v.: In „Zo maar een zomer avond" bleef presentator Joop van Tijn een t.v.-interviewer (o.m. met ex-minis ter Witteveen) van superieure kwali teit. Als presentator van een amuse mentsprogramma bleek hij vrijwel alles te missen van wat van zo'n duizendpoot kan worden verlangd. „Eenmaal, andermaal" bij de NCRV lijkt heel wat ingestudcerder te zijn dan de presentatie doet vermoeden. Toch zitten er heel wat aardige aspec- so'n uitzending als we zaterdai kregen. Het Fabeltjeskrant was erg aardig, de record' (1800 gulden)-opbrengst van Xenia di Jongs medaille was een evenementji en de aanwezigheid van Gré v leverde een dankbaar kijk-onderdeel. Gisteren zagen we een flink stuk „,La Traviata" in een stijlvolle en zikaal voortreffelijk verzorgde regis tratie van de Italiaanse t.v. We gelover dat dit soort uitzendingen ideale t.v.' stof bieden voor de zondagavond hopen dat de KRO meer van dergelijke programma's in petto heeft. Bij de NOS zagen we „Een generaal en 3000 eilanden", Duits t.v.-prograninu rond Indonesië's president Soeharto Programma dat bepaald niet beter uit viel dan bijvoorbeeld een Brandpunt- reportage. Maar, omdat we va trale" zijde een „neutrale" opstellim verwachten was de reportage hierom alleen al belangwekkend. De teneur van het programma was zonder mem pro-Soeharto. Omdat we mogen aannemen dat hel „Zweites Deutsches Fernsehen" geen enkel belang heeft bij een vriendelijke vertekening van toestanden in Indo nesië, durven we aannemen dat he! positieve beeld dat de reportage schel ste van het Soehartoregime eerlijk was Dus ook dat deze reportage mede aanmerking dient te worden genomen in de veelheid van informatie over Indonesië die zal losbarsten als koningspaar dat land bezoekt. Doek Green De NCRV zendt een aflevering uit van de Engelse politieserie „Doet Green", waarin een aantal recher cheurs le zien is uit de gelijknamige politiepost in een van de buitenwijken van Londen. Deze keer krijgt Peter Byrne, die al zeventien jaar de rol speelt van brigadier Andy Crawford te maken met een deskundige kraker in de persoon van Monty Pitman. De ze Pitman die reeds driemaal werd veroordeeld en nu vastbesloten is hei goede pad te houden, komt in een gewetensconflict als hij geld nodiS heeft en een plaats weet waar hij veel geld kan „halen". Hoe het alle maal afloopt kan men in deze afleve- ri?g'„die als titel meekrijgt „De speci- Kunst en K unstenaars De muzikale comedie „En nu ;d" van Annie M. G. Schmidt ec Harry Bannink zal op 5 november theater Carré in Amsterdam in premie- gaan. Tot de medespelenden behor« i. Conny Stuart, Mary Dresselhuys Frans Halsema, Jenny Arean en de Heer, die in „Salvation" meespee*' de.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2