IVELEENS PREFEREERDE KEU BOVEN EERZUCHT Ongelukkige start .Mr Horussia M LOT BESLISTE TEN GUNSTE VAN P0L0ËRS DE GOUWE Opmerkelijk herstel van waterpoloploeg ALLE ZEILEN BIJ >r C. V. RIJSSEL Roeisters stelden ernstig teleur Zege Spijk in strijd om zwemkroniek- beker TWEE NEDERLAGEN VOLLEYBALPLOEG Honkbalagenda Open golftitels voor buitenlandse amateurs E MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 Ireco JURGERVEEN De paling is de schuld van alles, gullen de keuzeheren van de Judobond hebben gedacht ,cc oen zij een streep door de naam van Dirk Eveleens op üi je lijst van geselecteerden voor de wereldkampioen- ichappen, moesten halen. Nederlands sterkste op de iitelstrijd in de gewichtsgroep alle categorieën had de rond laten weten, dat zij niet op zijn aanwezigheid ;onden rekenen bij de trainingen, die altijd in het week- jinde vielen. Toch kocht de keuzecommissie een ticket 'oor de Burgerveense reus, naar Zuid-Frankrijk, waar jcze week een trainingskamp voor de Nederlandse Belg oper f ploeg is ingericht. Maar Dirk Eveleens bleef onver murwbaar, ook aan de minimumeis voor deelname aan de wereldkampioenschappen zou hij niet voldoen. Verleden week hoorde de twee-meter-zoveel-lange Amsterdamse judoka, Adelaar, dat hij de plaats van Eveleens zou innemen. De Nederlandse titelhouder bleef in zijn palingrokerij, wachtend op de vele water toeristen, die in Burgerveen een glimp van het judo- wonder wilden opvangen en dan tegelijkertijd een pond je paling kochten. WIM RUSKA Dirk Eveleens (24), die in maart, ien nij al niet meer in ae selectiegroep rainde, het nationale kampioenschap ille categorieën behaalde heeft gegron- le redenen voor zijn besluit. Hij laat de erzucht wijken voor een zakelijk suc- esvolle toekomst. „Het was voor mij pijnlijke oeslissing. Je moet 1 rikken en wegen. In het begin heb ik ;ezegd: ik kom trainen. Maar na enkele weekeinden werd het ondoenlijk, de lanten liepen weg. Het hoogseizoen iaderde en in februari ben ik gestopt, [ijk, als je een kapitaaltje acnter je ebt staan, dan is het allemaal wat lakkeiijker. Maar ik heb deze zaak n jaar en alle begin is moeilijk, ens het is geen alledaags beroep, haal je zo snel een ander van- jelgf aan?" Eveleens haalt diep -adem en ?t ijn blik dwaal, naar buiten, over de W^esteinderplassen, zijn bron van inko- Iedere ochtend staat de palingboer zier uur op, om zijn luiken te pla etten en te controleren. Daarna volgt p de Leimuidensedijk een conditietrai ning van twee uur. Bovendien neemt avonden in de week in Alsmeer ,oo net steeds andere tegenstanders het ■chnische gedeelte door. zijn Vergoeding Judo betekent veel voor Eveleens. •tdülJudo? Een prachtsport. Maar ik zie het ,tt( ;uiver als een hobby, het moet me geen ichade brengen. Ik ben geen zeur. Het inige, wat ik tegen de bond heb gezegd -,onp s: het spijt me, ik kan niet trainen. En kunnen ze jeloven, maar va tachtig procent ntlieren het weekeinde valt mijn inkomen. Ie- voorbeeld aan Gee sink, die na zijn sportieve successen er ook zakelijk uitsprong. Maar bij de judoka's, die er in Nederland 3 geen tweede Anton Geesink. toet je de armoede in de top zien, edereen traint zich rot en moet dan dertigste nog helemaal begin- zijn toekomst te verzekeren, ..u Ruska, mijn grote vriend. Dan neem ik mijn voorbeeld aan. Hij is iwreldkarppipen, mpar toch maakte Ei? Ui al zoveel zakelijke mislukkingen 1 de iee, dat hij nu nog driehoog in een' ;t-D atje woont. Niet dan." Dirk Eveleens (links) stelt zijn zaken op de eerste plaats- „niet dan". Het zijn de spreekgewoon ten van iedere rasechte Bovendijker, zoals de palingfamilie Eveleens. Nako mertje Dirk leerde het vak op zevenja rige leeftijd van zijn vader. Pas tien jaar later sloot hij zich, geïnspireerd door de „titelverzameling" van Anton Geesink aan bij een school in Aalsmeer. Het le grote succes volgde in '68, toen hij Zuidhollands kampioen werd. Met een voegde hij er de Europese jeugdti- tel aan toe. LONDEN'BONN Eén dag vóórdat de Nederlandse betaalde voetballers 't vol goede moed het nieuwe seizoen ingingen schoten ook hun collega's uit orb ïngeland en West-Duitsland weer uit de startblokken. En al meteen met p| ipmerkelijke resultaten. De Duitse kampioen Borussia Mönchengladbach, ie eerder deze week Ajax met 31 versloeg, moest op de eerste speeldag I een nederlaag incasseren tegen FC Kaiserslautern.; 10. In Engeland ling de houder van de Europa Cup II, Chelsea, ten onder met 30 tegen andskampioen en bekerwinnnaar Arsenal. In Schotland werd de eerste •onde van het toernooi om de Leaguecup verspeeld. Topper was het duel pussen Celtic en rivaal Glasgow Rangers dat eindigde in een zege van 20 kampioen Celtic. <d<_ Arsenal is de nieuwe Engelse compe titie uitstekend begonnen. De Londense ■sloeg op eigen terrein stadge noot Chelsea, met 30. Het 49.000- im' toppige publiek kwam volledig aan zijn s3 rekken. Aanvoerder McLintock opende Ie score in de 16e minuut met lopbal en in de tweede helft dwongen 19-53 ladford en Kennedy de nationale doel kan van Chelsea, Peter Bonetti, met vee zoevende schoten op de knieen. Leeds United, Ai-senals grote rivaal t het afgelopen seizoen, begon ook 'Kla net een overwinning: uit tegen Man- toester City. Peter Lorimer zorgde voor iet enige doelpunt. Het bleek voldoende Leeds, dat begonnen is aan een van acht wedstrijden op „vreemd lerrein", ten gevolge van een straf ■ie Engelse voetbalbond, opgelegd aanleiding van wangedrag van het pu- ei pliek aan de Eiland Road. Tottenham Hotspur, raakte uit tegen 'olverhampton Wanderers in grote Moeilijkheden bij een achterstand 's- 2—0, maar Martin Chivers en Alan w Gilzean redden de zaak voor de Londe- 22. Manchester United, stelde ïuwe manager Frank McLintock teleur, door uit tegen Derby County "Xtrsprong van 20 te verkwanselen. De gepromoveerde clubs Leicester city en Sheffield United begonnen delijk tot goed met respectievelijk gelijkspel tegen Huddersfield Town een overwinning op Southampton In het toernooi om de Schotse Cup ia! versloeg Celtic zijn eeuwige rivaal Glasgow Rangers met 20. Het eerste ontmoeting tussen de twee clubs in het Ibrox-park sinds de ramp januari, waarbij 66 toeschouwers het leven kwamen en 200 wei-den ge- Wond. W w< City ted 0—1; Sheffield - - Bundesliga De nederlaag van kampioen Borussia Mönchengladbach, uit tegen Kaiserslau tern, kwam vrij onverwacht. De gouden treffer kwam van de amateur Bitz van Kaiserslautern. VVimmer van Borussia werd door de scheidsrechter van het veld gestuurd. Opvallend was ook de winst van Rotweiss Oberhauscn tegen het sterker geachte Arminia Bielefeld, de club van de vorige week wegens een rol in een omkopingsschandaal voor een jaar uitgesloten Lothar Ulsass. De Hamburger SV won mede dank zij twee treffers van Uwe Seeler, die aan zijn laatste seizoen is begonnen, met 51 van Eintracht Frankfurt en dezelfde score bereikte Schallce '04 in de uitwedstrijd tegen Hannover '96. Een opmerkelijke zege boekte de Bundesli- ga-debutant Bochum tegen Eintracht Braunschweig. De andere nieuweling, Fortuna Düsseldorf, kwam snelheid en uithoudingsvermogen tekort en verloor kansloos met 31 van Bayern München. De grote topper op deze eerste dag, de ontmoeting tussen de FC Köln en Werder Bremen, eindigde in een gelijk spel van 00, waarmee beide ploegen, gezien de kracht van de tegenstander, dik tevreden waren. 1. FC Ka Mönchengladbacl Eintracht Frank: Bon Zijn zegenreeks vergrootte Eveleens in 1970 met het behalen van de natio nale titel in de gewichtsklasse alle ca tegorieën. Zakenman Eveleens filoso feert: „Succes is betrekkelijk. De 1ste keer ben je de koning te rijk, maar je gaat er aan wennen. Soms sta ik 's a- vonds in de schuur bij mijn prijzenkast en denk ik: wat heeft het me opge bracht? Het is een sport, die niets op brengt". Grieven De judokampioen bekent, heel voor zichtig, dat het niet alleen de zaken waren, die hem tot zijn besluit brach ten. „Na de nationale titelstrijd hadden we een interland tegen Engeland. Het was nog juist in de tijd, dat ik in de kerngroep trainde. Ze stelden in plaats van mij Bontrop, die slechte resultaten had behaald, op. Het was wel een jongen uit sportschool Geesink. Toen heb ik rr:; wel afgevraagd: geven ze er dan zo weinig om? Begrijp me goed, ik heb helemaal geen grieven, maar die beslissing vind ik niks." Pas later zegt hij: „Eerlijk gezegd had 't er ook een klein beetje mee te maken. Maar dat wil niet zeggen, dat ik nog rancuneus tegenover bondscoach Geesink ben. Tij dens zijn Japanse reis kreeg ik nog een brief van hem, waarin hij schreef, dat hij hoopte mij op de wereldkampioen schappen te zien". Maar Dirk Eveleens zal er op de wereldkampioenschappen niet bij zijn. Zijn 1.95 meter en 233 pond gepaard gaande met kracht en techniek, zullen in Ludwigshafen geen ontzag kunnen inboezemen. Sensatie zo als tegen Frankrijk, toen hij uit een houtgreep ontsnapte, zal ook voor Eve leens zelf achterwege blijven. In de palingrokerij, in Burgerveen, waar. hij de sportheld van de 300 inwoners is, maakt Dir'- Eveleens zijn toekomstplan nen. De Reus, zittend op een nietig stoeltje peinst, terwijl hij, met zijn handen rood van het bloed, gemiddeld 800 palingen per uur „bewerkt", hard op. „Aan de Europese kampioenschap pen, die volgend jaar in Voorburg wor den gehouden, doe ik absoluut mee. Dat zal net voor het seizoen en daar kan ik honderd procent naar toe werken." De wereldkampioenschappen slaat vrijgezel Eveleens niet over. „Ik hoop nog wereldkampioen te worden. Dat is die eerzucht. Ik geloof zeker, dat ik kansen heb." Hij heeft zijn schema al gemaakt: „Eerst moet dit (hij wijst om zich heen) voor elkaar zijn en dan wereldkampioen worden". KEES KOOMAN Vierde plaats Wagenaar jr. in Westduitse koers MÖNCHENGLADBACH Jan Wage naar Jr. is gisteren met Ingrid Hanno ver in het Westduitse Mönchen Glad- bach in de „Greyhound-renncn" op de vierde plaats geëindigd. Wagenaar, die vorig jaar met Henri Buitenzorg deze race had gewonnen, verdiende als vierde in deze wedstrijd toch nog een bedrag van 5000 Mark. De tweede Nederlandse deelnemer, R. Kromkamp met het paard „Immer Wie der" werd niet geplaatst. De race werd gewonnen door de Westduitser Hans Frömming met het paard Ast in de kilometertijd van 1.22.0. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG De herenfinale van het 23e Zuiderparkpolotoernooi van de verenigingen Vitesse en ZIOS moest gistermiddag in zwembad Zuiderpark door het lot beslist worden. De Gouwe had de eindstrijd bereikt door overwinningen op Brandenburg (51), Vitesse (50) en WIK (62). Die Haghe was te sterk voor ZIOS (21) en BZC (52), terwijl het tegen de Kroosduikers 00 bleef. De beslissende strijd tussen Die Haghe en de Gouwe was na 2 x 5 minuten met 33 onbeslist. De eerste drie veldspelers van, elk team schoten daarna allen raak vanaf de vier meter. Van de volgende spelers wisten slechts vier van elke ploeg twee hun strafworp te benutten. Een muntstuk van scheids rechter Crooy wees tenslotte de Gouwe als een onbevredigende toer- nooiwinnaar aan. De derde plaats ging naar de heren van Zios, die in de peudo-finale met 40 van het Wassernaarse WIK Kersverse hoofdklasser Zios won bij de dames met een onvolledige ploeg toch de eerste prijs. In de voorronden werd gewonnen van Die Haghe (21) en Zian 2 (35). DONK uit Gouda moest in de finale met 20 het hoofd buigen. In de reserve-herenpoule werd het Rotterdamse ZPC eerste. De eindstrijd tegen DONK werd met 62 in het voordeel van de Rotterdam- Óverige uitslagen: dames: Vitesse Zios 2 30; DONKVitesse 92; ZIOS 2—DONK 0—6; Zian 2—Die Haghe 02: VitesseZian 2 13; heren: DONKZios 2 82; Excelsioi —ZPC 2—8; Vitesse—WIK 2—2; BZCKroosduikers 03; Zios 2— DVZ 2 1—4; ZPC—Vitesse 2 6—2; WIKBrandenburg 41; Kroosdui kersZios 23; DVZ 2Donk 22; Vitesse 2Excelsior 35; Branden burgVitesse 31; ZiosBZC 50; DVZ 2Excelsior 82. EIGEN HUIS De heren van het Rijswijkse RVZ hebben gistermiddag hun eigen polo- toernooi, dat in zwembad De Put ge houden werd, gewonnen. Met drie ruime zeges (92 op de Swaenen, 5—1 op DOK en 5—3 op LAC) be wees RZV dat ze de le prijs in eigen huis wilde houden. Dg finale tegen RET, de formatie van de Rotter damse Elektrische Tram, eindigde dan ook in een Rijswijkse zege van 62. Het herenzevental van Die Haghe is erin geslaagd door te dringen tot de tweede klasse van de bondswater- polocompetitie. Met DVZ, Swift en Zios zal Die Haghe volgend jaar moeten proberen de kloof tussen hoofd- en tweede klasse, die er in Den Haag nu al weer drie jaar be staat, op te vullen. In de promotie competitie won Die Haghe twee van de drie wedstrijden. Tegen Orca uit Leeuwarden werd het 73 en tegen de Kroosduikers uit Westzaan 43. LAC uit Rotterdam bleef Die Haghe met 68 de baas. Doordat de Rotter dammers later echter gelijkspeelden tegen Orca, doet Die Haghe nu, sa men met de Kroosduikers een stap vooruit. L)e promotiecompetitie van vierde naar derde klasse tussen RZV (Rijswijk), Poseidon (Ridderkerk), ZPB (Barendrecht) en De Ganze (Goes) is na twaalf wedstrijden onbe slist. De Ganze is weliswaar kansloos, maar RZV. Poseidon en ZPB zullen alsnog in een halve competitie moe ten uitmaken welke twee ploegen er promoveren. De dames van Die Haghe zijn na het kampioenschap in de derde klasse E niet gepi'omoveerd. Van Donk uit Gouda werd met 80 verloren, ter wijl tegen het Vlaardingse Wik met 11 werd gelijkgespeeld. BOEDAPEST Het Nederlandse waterpolozevental heeft in het Zeslanden- toernooi dat in Boedapest wordt gehouden zich na de onverwachte neder laag tegen het zwakke Zweden opmerkelijk hersteld, In het weekeinde ver sloeg Nederland zowel Bulgarije (75) als Roemenië (32). Vooral het laatste resultaat baarde opzien. Roemenië eindigde echter toch nog na het onbereikbare Hongarije, voor Nederland op de tweede plaats. In de gelijk- opgaande strijd tegen Bulgarije, waarvan de standen per periode 22, 10, 22 en 21 waren, gaf de betere conditie van de Nederlanders de doorslag. In de vierde periode stelde Nederland bij numerieke minderheid Schmidt was uit het water gestuurd de over winning veilig. Coach Hairy "Vriend was zeer tevreden. Hij noemde deze wedstrijd de beste van Nederland. Vriend: „Dit toernooi is toch wel een uitstekende voorbereiding op het toernooi in Joego slavië eind van deze maand. We hebben goed op de aanval gespeeld. De goede conditie van de mannen stelden hen daartoe in staat. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Parrel (2), Hermsen (2), Veer, Jansen en Wouda. In de laatste wedstrijd zag het er aan vankelijk naar uit, dat de ploeg van Harry Vriend een grote nederlaag tegen Roemenië tegemoet ging. In de eerste periode Mep Nederland, met twee man minder, een achterstand op van 02. Schmidt maakte na een snelle aanval met een hard schot het eerste Nederlandse doelpunt. In de tweede speeltijd zorgde Reedijk echter voor 22. Nederland bleef ondanks een Voor MAZDA automobielen Rijswijkseweg 304 - 306 Tel. 070—18.05.12 - 11.73.19 numerieke minderheid in deze periode verder overeind en nam vervolgens in de derde speeltijd de leiding door Parrel. In de vierde moesten zelfs Hermsen en Parrel tegelijkertijd het water uit, maar de Roeriiëneh konden niet profiteren. Het spectaculaire doelmanswerk van Evert Kroon was daarmede debet aan. De doelpunten per periode waren 12, 10 en 0—0. De uitslagen van de andere wedstrijden zijn: Roemenië—West-Duitsland 4—2 (2—1, 0—0, 0—0 en 2—4); Hongarije—Zweden 8—1 (3—0, 3—0, 2—1 en 0—0); Zwedert—Bulgarije 7—S (1—1, 2-1, 3—1 en 1—2); Hongarije—Weet-Dultsland 8—1. (1—1, 2—0, 3—0 en 2—0). De eindstand van het toernooi ls: 1. Hongarije 10 punten; 33 doelpunten voor, 2. Roemenië 6 26—20 3. Nederland: 6 18—21 4. West-Duitsland 4 18—24 5. Zweden 4 2736 6. Bulgarije 0 2133 HARRY VRIEND Het Drakenveld ligt nog dicht bij elkaar. De Zweed Ellgren (op de voorgrond), die de ochtend- en middagrace actie tijdens de openNederlandse kampioen schappen op het IJsselmeer bij Medemblik. KOPENHAGEN Rusland heeft tij dens de Europese roeikampioenschappen dames de Zilveren Molen, een eeuwige wisselprijs voor het succesvol ste land, geschonken door Nederland, op Oost-Duitsland heroverd. Op het Bags- vaerdmeer bij Kopenhagen wonnen de Russen gisteren drie van de vijf finales. De Russen brachten het hoofdnummer van de achten, alsmede de finales van de vier met stuurvrouw en die der dubbel tweeën op hun naam. Voor Nederland eindigde de titelstrijd in de Deense hoofdstad in een teleur stelling. Ingrid Dusseldorp, tot voor en kele dagen beschouwd als Nederlands sterkste troef, werd in het skifnummer laatste. De Groningse die last heeft van een spierblessure, moest tegenstandsters die zij onder normale omstandigheden zou hebben verslagen laten passeren. Met juist twee honderdste seconden versloeg de Deense Annelise Lar haar in een strijd om de bezetting de vijfde en zesde plaats. Anita Kuhlke werd met grote overmacht wederom kampioene. Bijna twee lengten voor de Frangaise Annick Anthoine ging zij als winnares door de finish. De beste Ne derlandse prestatatie leverde de combi natie-acht in het slotnummer. De Vliet- Opopoi-Hades-Vikingformatie werd in de eindstrijd vierde. zijn gehouden, zijn: 3 km. schoolslag heren: 1. Peter Spijk (HZPC) 48 min 30 sec. 2 Edwin von Frankenmond (Steenwljk 34) 52.07. 3. Leo van den Hoorn (KZC) 52.19. 3 km vrije slag heren: 1. Ton van Klooster (Naarden) 36.52. 2. Gerard Haan (Naarden) 3. Henk Termeer (VZC-rltmeester) 39.19 3 km schoolslag dames: 1. Nel (Naarden) 53.10. 2. Joke van Gijn (Het IJ) "1.53,5. 3. Annelies Dlrckx (KZC) 55.53,5. km. vrije slag dames: 1. Llnda de er (Naarden) 40.1. 2. Annemarle Groen Jetteke Slop (Kon. AZ- e zeezwemwedstrijd van- i: Dames: 1. Margriet (Orca Leeuwarden) 37.54.0. 2. Gees iihui HDZ) 42.07 De uitslag uit Harllngen zijn: TILBURG De Nederlandse volley- balploeg bü de heren, die pas twee we ken weer in training is, heeft dit week einde in hetv ierlanden toernooi in Til burg twee nederlagen geleden. Daarvan was de nederlaag van 3-0 tegen de favoriete Japanners geen ver rassing. Maar het verlies zaterdag te gen Frankrijk was onder normale om standigheden niet nodig geweest. Ne derland gaf 'toen namelijk de zege na twee sets te hebben gewonnen, nog uit handen. In die wedstrijd haalden alleen Harrie Veldhuis en Joop Tinkhof een voldoende De uitslagen: Nederland-Frankrijk 2-3, 16-8. 15-9, 13-5, 12-15 en 9-15). Japan-Itallë 3-0 (15-13, 15-8 en 15-4). Japan-Nederland 3-0 (15-5, 15-10 en 15-4). AMSTERDAM Nederland zal in zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap honk bal, dat van 5 tot en met 12 september in Parma en Bologna wordt gehouden, uitkomen tegen Spanje. Het wedstrijdprogramma voor deze titelstrijd is als volgt: 5 september: 20.00 Bologna Spanje-Neder- land. 6 september: 20.00 Parma Nederland-Bcl- glë. 7 september: 20.00 Parma Zweden-Neder- 3 september: 16.00 Bologna Nederland- Frankrijk. 11 september: 9.00 Bologna: wedstrijd om de 9e en 10e plaats. 16.00 Bologna: wedstrijd om de 7e en 8e plaats. 18.00 Parma: wed strijd om de 5e en 6e plaats. 20.00 Bologna: 'e wedstrijd om de le en 2e plaats. 20.00 ia: eerste wedstrijd om de 3e en 4e septer Bologna: strijd om tweede wedstrijd om de le en 2e plaat. 20.00 Bologna: eventuele beslissingswedstrijd om 3e en 4e plaats. 20.00 Parma: eventuele besllssingswedstijd om le en 2e plaats. UTRECHT De Westduitse Marion Petersen en de Portugees Josc de Sousa e Melo hebben dit weekeinde op de Utrechtse golfclub de Pan beslag gelegd op de internationale amateurtitels van Nederland. Marion Petersen versloeg in de finale de Nederlandse Joyce de Witt Puyt met één hole. Jose de Sousa won van dr. J. F. Dudok van Heel (Ned.), met 3 en 2. De voornaamste uitslagen zijn: dames halve finales: Joyce de Witt Puyt (Ned.) verslaat Alice Janmaat (Ned.) met 2 en 1 Marion Petersen (W-Dld) verslaat Miche- le Walker (GB) met 5 en 4. Finale: Marion Petersen verslaat Joyce de Witt Puyt met één hole. Heren, halve finales: Jose de Sousa e Melo (Port.) verslaat Piet Hein Streut- gers (Ned.) met 3 en 1, dr. J. F. Dudok van Heel (Ned) verslaat Jaap van Neclt (Ned) met één hole. Finale: Jose de Sousa e Melo verslaat dr. Dudok van Heel met 3 en 2.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13