Fin Vaatainen held van volk Stewart haalde finish niet, tóch kampioen Atletendorp voor Jan en alleman KNAU wil af van de interlands Belg Lismonl sensatie 01Ë marathon S MAANDAG 16 AUGUSTUS HELSINKI De tiende Europese kampioen schappen zullen de historie ingaan als de titelstrijd van Juha Vaatainen. De 30-jarige Fin, die op de openingsdag na een heroïsch gevecht met de Oostduister Jürgen Haase de onvergetelijke tienduizendmeterrace winnend beëindigde, sloeg zaterdag op de vijf kilometer (waarin Haase niet startte, hij had zich al uit de series teruggetrokken) an dermaal keihard toe. Tegen zijn weergaloos ROME Op 74-jarige leeftijd is in Rome ten gevolge van een hartaanval overleden de oud-europese bokskampi oen Erminio Spalla. Deze Italiaan was kampioen van zijn land in het zwaar gewicht van 1920 tot 1927 en Europees kampioen van 1923 tot 1926. Spalla kwam in 1924 in Amerika in de ring tegen wereldkampioen Gene Tunnev maar moest in de zevende ronde de strijd staken. Een merkwaardig man. die Vaatainen. Als je hem zijn ereronde ziet lopen, direct na de race. in een onvoorstelbaar hoog tempo als geldt het een spurt voor het leven, dan lijkt het of hij over een dubbel stel longen beschikt en vraag je je af wanneer is die man nu werkelijk aan het eind van zijn Latijn? Te meer als dan ook nog geruchten de ronde doen, dat de rossige onderwijzer pogingen ondernomen zou hebben alsnog ingeschreven te worden op de marathon. Hij zou, het lijdt geen twijfel, dezelfde droomtijden als Dave Bedford (misschien zelfs wel dezelfde als wereldrecordhouder Ron Clarke) kunnen lopen. Zijn uithoudings vermogen is schier onuitputtelijk. Maar tijden en records interesseren de Fin geen zier. Winnen telt alleen voor hem. Zijn verstandige koersindeling zal hem nog veel succes brengen- Vaatainen verkeerde zaterdag overi gens voor de race niet in een over winningsroes. Het goud op de tien kilometer had zijn blik niet ver troebeld. Het was wel een stimulans HELSINKI Van de opleving van de Nederlandse atletiek was in Helsinki totaal niets te merken. Het leek eerder het dieptepunt van een impasse. De bedroevende resultaten van de Oranje-equine zijn voor een groot deel voortgekomen uit een gebrek aan concentratie. De Nederlanders konden de weelde van een voor Jan en Alleman toegankelijk atletendorp een passen- controle werd in het geheel niet uitgevoerd niet dragen. Zij meden de familieleden, verloofden en vrienden niet. Iedereen werd met open armen ontvangen. Het was gewoon een open huis. Een gezellige grote familie in het buitenland. Het vakantievieren bij een groot evenement leek na de Olympi sche Spelen van Tokio uit de Nederlandse sportwereld verbannen te zijn. Het verschijnsel trad echter in de Finse hoofdstad in alle hevigheid weer op. Het is net als met een heidebrand Je denkt het vuur geblust te hebben, maar het laait voortwoekerend onder de grond honderden meters verder r op. onder gebleven. de race teneinde veel gevaarlijke i Deze t'ter Oostduitse meisjes verbeterden het wereldrecord op de viermaal vierhonderd meter en verkeerden daarover in een uitgelaten stemming. Van links naar rechts Monïka Zehrt, Helga Seidler, Pita Kühne en Ingelore Lohse. Uiteraard komt een fors deel van deze onmogelijke situatie op het conto van de ploegleiding, die alleen al door het tolereren van buitenstaanders bij het team, volkomen gefaald heeft. Men had resoluut moeten optreden. de verloofden van bijvoorbeeld Els van Noorduyn, Joke van der Etelt (Wim van Gerven) en Ed de Noorlander (Stans Brehm) moeten ;n uit de omgeving van de ploeg. De harde hand was echter niet aanwezig. Oogluikend werd het bloeien van verkeringen toegestaan. Onbegrijpelijk. Ook chef d'equipe Hans Koomen, die toch een moedige beslissing nam door Hans Enkhuizen niet meer in de ploeg te accepteren, liet zijn gezag niet gelden. Hans Koomen, die op persconferentie van de Nederlandse afvaardiging zondags aankomst in Otaniemi de journalisten verzocht de atleten verder met rust te laten. neer begeleiders van bestuurs zijde de reis naar Finland mee hadden moeten maken, is een vraag, die waarschijnlijk met nee beant woord moet worden. Het valt ten minste niet aan te nemen, dat dat r effect gesorteerd zou hebben. Het ging tenslotte niet om het aan- maar om de bekwaamheid. Wel had er in ieder geval een derde ïer bij de ploeg moeten zitten. Trainerscoördinator Jan van Heek: ..Ik heb erop aangedrongen, maar heeft het niet gewild- Ik heb zelfs mijn plaats, hoewel ik hele maal niet voor de ploeg meeging, willen afstaan. Hier ben ik tot de conclusie gekomen, dat een derde trainer nodig was geweest. Maar niet voor de middenafstand. Dat Koppelaar gemakkelijk af. Noordenbos had het echter te druk- Dus had het beter Nederhand kunnen zijn. En die had achteraf bezien niet meegekund, want die i met vakantie is echter twijfelachtig of Anneke de 'Lange, die vrijdagavond in een ziekenhuis een reeks hech tingen kreeg in het linkerbeen, waar een spike tijdens haar serie een grote open wond in veroor zaakte, Joke van der Stelt en Els Gommers de nodige aandacht hebben genoten. Trainer Cees Koppelaar beschouwt Bram Wasse naar als zijn paradepaardje en hij koestert hem als een vader zijn zoon- Hij staat beslist niet op de zelfde wijze tegenover de 1500- meterloopsters en ook niet tegen over Haico Scharn. Bovendien hebben Joke van der Stelt. Anneke de Lange en Els Gommers praktisch geen internationale routine- Daarom waren zij zeker gebaat geweest bij de aanwezigheid van Ben Kusmic, die voor hen een steun en toe verlaat is. Ook in het weekend was er geen hoogtijdag voor de Nederlanders. Mieke Sterk en Miep van Beek deelden in de algehele malaise door op de vijfkamp (op het laatste onderdeel, de 200 meter na. een rechtstreeks duel met de Oost duitse Burglinde Pollak tot dan leidster gewonnen door de West- duitse Heide Rosendahl) een totaal van minder dan 4800 punten te verzamelen, waarmee zij respec tievelijk dertiende en elfde werden. Marathonloper Geert Jansen deed het eveneens niet best. De Amster dammer, die zich als zesendertigste klasseerde, liep bijna negen minuten slechter dan zijn beste prestatie. Haico Scharn, naast Marian Burg graaf, Jos Hermens en in mindere mate Sjef Hensgens, een van de weinige lichtpunten in de Neder landse ploeg, stelden niet teleur. Als de race. waarvan de Italiaan Arese winnaar werd, langzaam was verlopen, had hij een kans gehad op een hogere klassering. Nu het tempo hoog lag, was zijn achtste plaats eervol in 3.40.9, waarmee hij onder andere de sterke Fin Vasala voor bleef. startschot was gegeven, had Vaatainen die dit jaar maar in drie races in het buitenland uitkwam in de Ver enigde Staten, waar hij zijn vriend en wereldrecordhouder speerwerpen Kinnunen opzocht zich een beeld gevormd van zijn grootste concur renten. Vaatainen: ,,Ik vreesde Wa- doux en Norpoth het meest". Zijn visie kwam voor honderd procent uit. Alleen Wadoux en Norpoth konden hem in de slotfaze van de wedstrijd, waarin de Spanjaard Alvarez Salgado bijna voortdurend de leiding had, nog enigszins partij geven- De rest van het veld leek stil te staan bij de krachtsexplosie van de Fin, die een groot gedeelte van het seizoen door bracht in trainingskampen in Argen tinië en Spanje. Wadoux en Norpoth hadden het showmannetje hij wist precies hoe hij het als wilden te keer gaande, maar voor atletiek bijzonder dankbare publiek moest bespelen ook angst bezorgd. Vaatainen ..Twee kilometer voor het einde werd ik eer. beetje nerveus. De reden daarvan was, dat ik op de hoogte was dat Wadoux en Norpoth erg goede sprinters over langere afstand zijn". Moeilijk begin Moor een vroege aanval van Wadoux en Norpoth bleef uit. Pas bij het in gaan van de laatste ronde demarreerde de Fransman, die op de Europese rang lijst nummer één stondWadoux werd echter in pure snelheid verre over troffen door de Fin. die al op het voorlaatste rechte eind in gewonnen positie lag. „In het begin ran de race heb ik het veel moeilijker gehad dan in het slot", verklaarde Vöatainen dan ook volkomen begrijpelijk. Hoewel hij de eerste kilometers af en toe ivat in de verdrukking zat men hield hem goed in de gaten en probeerde hem herhaaldelijk naar de binnenkant te dringen, maar Vaatainen liet zich niet insluiten en verkoos vele meters extra te lopen in baan 2 had de komische onderwijzer een „makkie" aan de eerste plaats- De verklaring waarom Wadoux en Norpoth niet poogden Vaatainen murw te maken in een lange spurt is een voudig. Beiden ontbrak daartoe de macht. Norpoth nam geen initiatief, omdat hij zichzelf niet als kanshebber beschouwde. ,,Ik was al erg verrast over mijn derde plaats", aldus de Westduitser, die in de laatste meters net te kort schoot om Wadoux te kloppen. „Ik heb in de zomer geen tijd gehad om te trainen. Althans niet zo veel als nodig was", voegde de spich tige slecht-weerloper. die dit jaar in het huwelijk trad. eraan toe- Bij Wadoux lag het wat anders- De Fransman had een fatale vergissing begaan. Hij had zijn race totaal af gestemd op de Belg Puttemans (zesde) die indrukwekkend de snelste serietijd voor zich liet afdrukken. Wadoux be schouwde de Belg als de grootste fa voriet. Wadoux: ,,Ik had gedacht, dat Puttemans in de laatste kilometer het veld zou aanvoeren. Daarom heb ik geprobeerd in de eerste kilometers de leiding te nemen". De Fransman, die nagenoeg steeds de derde of vierde plaats bezette, sprak daarmee een deel van zijn reserves aan. waardoor hij in het heetst van de strijd geen be dreiging meer kon vormen voor Vaatainen. Het stemde de Fin, die na drieduizend meter onder stormachtige bijval naar de voorhoede oprukte, dankbaar: „Ik had het moeilijk ge kregen als het een sprint over duizend meter was geworden". Het was noch tans bijna een volledige spurt, want de laatste kilometer ging schrikbarend hard: 2-28- Volgens Wadoux als hij zich wat had gespaard en Vaatainen had het echter nog sneller kunnen gaan. Voor Vaatainen altijd. Als de anderen maar voorgaan. Hij loopt om te winnen. Zoals hij dat in München eindschot (53.2 over de laatste ronde) waren ook de Fransman Jean Wadoux en de West- Duitser Harald Norpoth niet opgewassen. Vaatainen was superieur en zegevierde met grote voorsprong. Hij is nu de derde atleet die bij Europese kampioenschappen zowel op de vijf als tien kilometer triomfeerde. Voor hem presteerden dat alleen de legen darische Tsjech Emil Zatopek (1950) en de pool Zdzislaw Krzyszkowiak (1958). was er nuchter was pas zeker na afloop, ..toen want er zaten Voor het HELSINKI De trainersraad van de KNAU, wil. uitgezonderd de tra ditionele zeslandenwedstrüd voor heren en de Europa Cup wedstrij den, af van de interlandontmoetin gen. Het geld dat daarmee wordt uitgespaard, wil de trainersraad be steed zien aan de Nederlandse topat leten, die dan meer mogelijkheden hebben in grote buitenlandse wed strijden uit te komen. „Wij hadden vorig jaar al het plan", aldus trai ners-coördinator Jan van Heek. „maar toen is het niet doorgegaan omdat wc bij de IAAF een aantal afspraken hadden". De trainersraad heeft als consequentie gesteld dat hü af zal treden indien de KNAU de eis niet inwilligt. Het plan bestaat al voor een aantal wedstrijden met de Westduitse top. Jan van Heek heeft een voorlopige afspraak gemaakt met de Westduit sers over een trainingsuitwisseling, waar wedstrijden uit voortkomen op i toonde zich de afgelopen week de grootmeester op de lange afstand. Na zijl op de tien kilometer veroverde Vaatainen zaterdag goud op de vijfduizend i eindsprint duidelijk de Westduitser Norpoth en Jean Wadoux. de sterkste nummers van Nedettl Of dit doorgaat, hangt af vaal trainersraad. die de afspraak a| bekrachtigen. En of het Nederig! Olympisch Comité, dat de kosten) belangrijke evenementen behalvei terlandwedstrljden draagt ii olympisch jaar ,het accepteert. De Europese kampioenschappen j Helsinki hebben drie wereldrec jpgeleverd. Nadat de Russin Welnik het wereldrecord bij het ■uswerpen op 64.22 meter had j bracht, braken gisteren vijf duitse meisjes twee wereldrecokui Karin Burneleit stelde het re» van de Joego-Slavische Jaroslf Jehlickova (4.10.7) met 1.1 secJ°c' scherper en het kwartet Rita Kütyle Ingelore Lohse. Helga Seidler kch; Monika Zehrt bracht de beste |jje reldprestatie op de 4 x 400 nis estafette (oud record Engeland f0 Frankrijk met 3.30.8) op 3.29.3. kon (Van onze speciale verslaggev« HELSINKI De 22-jarige Belgfeb rel Lismont zorgde gisteren opwinding op het laatste de Europese kampioenschappen. Hif gelde elke prognose behalve daiR' van een paar chauvinistische Belg^> omver en won de marathon met f'Jn voorsprong op de Brit Trefor Wit die meer dan 50 seconden later doq" finish ging. Lismont wonend in Borgloon, 'n pla et' bovendien nog in een schitterende P in Belgisch Limburg, werd daarme#ini jongste winnaar aller tijden van ij marathon op een klassiek tournoonel bovendien not in een schitterende ecl 2.13.09. Lismont. die op de 10 km. zijn Ie: soonlijk record al met bijna een nuut naar beneden haalde tot 28.3C J vanaf de 20ste km voortdu in de kopgroep. En daaruit spurttf u'' schriele mannetje, werkzaam op ch belastingkantoor in Tongeren, :n1, legt de afstand van zijn woonp j; naar zijn werk (12 km) vaak lopen "J- als training na 34 km moeiteloos b" Bergop, zijn specialiteit, was hij va hele concurrentie te sterk. Lismont v ®er concurrentie te sterk. Lismont \v s;n zelf verb-asd over. „Ik liep ineei Wr leen". In de slotfaze kwam de ove ning van Lismont een produk z:" trainer Bormans die in Belgi p kend staat als „De beul" niet p in gevaar. Na 2 Belgische titels hij Europees kampioen. In zijn lM marathon. Het Nederlandse viertal (Wilms - den Berg. Truus Hennepman, fy* Sterk en Corrie Bakker) is het Eia se record, dat het met Rusland de0e' gisteren kwijt geraakt aan West-Dlai land. Elfgard Schittenhelm, Inge Hel r Anne Gret Irrgang en Ingrid Michel. het goud, brachten" 43.3 op de klokken. f- ook zal doen. Op de vraag wat zijn ali: plannen voor de naaste toekomst zijn. blijft hij vaag. Met zijn opmerking: De eerste drie. vier uur ben ik bezig met de dopingtest. daar heb ik voor lopig voldoende aan", zorgde hij voor grote hilariteit. Met de aanvulling: ..Ik heb geen speciale plannen" bleef hij eveneens op de vlakte. Intimi van de Fin. zoals perschef Pentti Vuorio, weten beter: ..Zijn grote doel is de marathon op de Olympische Spelen". Een standbeeld van hem zal misschien voor die tijd al verrijzen- Vaatainen is nu al de held Finse volk. Zijn naam zal ZELTWEG Niet favoriet Jackie Stewart, maar de Zwitser Jo Siffert is zondag winnaar geworden van de grote prijs van Oostenrijk, tellend voor het wereldkampioenschap. Op het circuit van Zeltweg leidde de BRM-rijder van start tot finish. Stewart haalde de fi nish niet, maar mocht zich desondanks na deze achtste wedstrijd voor het we reldkampioenschap titelhouder noemen. De Belg Jacky Ickx en de Zweed Ron nie Peterson hadden de snelle Schot nog van de eerste plaats in de rang schikking voor het kampioenschap kun nen verdringen. Zij hadden dan eerste of tweede moeten worden, maar slaag- Halverwege de race raakte de Tyrrell Ford van Stewart van de baan. De achterophanging van zijn wagen was defect, waardoor Stewart de bolide niet op de weg kon houden. De wagen werd zwaar beschadigd. Stewart bleef onge- De zege van Siffert, eerder een speci- op lange afstandswedsi Snelste ronde: Owesle gem. 14 RAALTE Na de motorwegrao V Raalte mogen Piet van der Goorb Ji en Henk Klaassen zich nationaal pioen in respectievelijk de 125 cc eii, 350 cc-klasse noemen. Beiden worl 1 gisteren hun race met overmacht. In de nationale 500 cc-race deed lp een ernstig ongeluk voor, waarbij Kroon uit Rijswijk zwaar werd gew Hij liep een schedelbasisfractuur, wendige kneuzingen en een armbi 1 formule I-i kwan drukkende hitte de Zwitser direct na de start met zijn 12-cilinder BRM de leiding. Vergeefs hebben de 140.000 toeschouwers op het vliegveld-circuit gewacht op een aanval van de concurrenten. De Braziliaanse Lotus-rijder Emerson Fittipaldi en de Australiër Tim Schenken, die in een Brabham reed. bleven nog het dichtst bij Siffert. Tot een werkelijke aanval op de leider kwamen echter ook zij niet. Bijzonder vroeg in het seizoen is het I de beslissing ten aanzien van het we de- reldkampioenschap gevallen. Zeer tot HEIN GROOTHUIS AUCKLAND De Nieuwzeelandse marathonloper Jack Foster heeft in Ha milton het wereldrecord op de 20 mijl gebroken met een tijd van 1 uur 39 minuten 14,4- dat was 1 minuut 43,6 sneller dan het oude record van de Schot Jim Alder. BLADEL De eerste partij van de tweekamp tussen de Russin Nanna Alexandria en de Joego-Slavische Mi- lunka Lazarevic in de halve finales van het kandidatentoernooi voor het we reldkampioenschap schaken dames, wel ke tweekamp in het Brabantse Bladel wordt gehouden en gisteren is begon nen, is gewonnen door Alexandria. de organisatoren va die nog voor het kampi oenschap worden gereden en die nu va vrijwel geen belang meer zijn. Stew stelde zijn wereldtitel zeker door eerste plaatsen. op het vliegveld te Wunstorf in Nieder- sachsen gehouden race voor sportwa gens en sport-prototypen tot 2000 cc tslag (Zw n.M3M7 (ger mpetiti» kle Stew (Belg.) 19 17 pnt.. het wereld- ïldkampioen Jac- In beide manches elk vat ronden liet Swart, die reed Chevron-Cosworth, het veld ver achter zich. Zijn tijd over de 204 kilometer (40 ronden) was 1 uur 7 minuten 22.4 seconden, een gemiddelde snelheid van 185.25 kilometer per uur. Op de tweede ijf I plaats eindigde de Brit John Burton, eveneens met een Chevron-Cosworth, in 1.08.4.3 en derde werd diens landgenoot Guy Edwards met Lola in 1.08.22,2. BROND 2DE BELFAST De Nederlandse motor coureur Rob Bron is tijdens de Grote Prijs van Ulster in de 500 cc klasse als tweede geëindigd achter de Australiër Jack Findlay. Bron had op zijn Suzuki een achterstand van bijna een minuut. Agostini, die in de competitie om de wereldtitel in de 350 en 500 cc toch onbereikbaar is, was afwezig. Bron be zet met 36 punten in zijn klasse de derde plaats achter Agostini en de De uitslagen zijn: 350 cc: 1. Peter Williams (GB) met MZ 1.10.23.6 (gem. 142,11 km.-u.), 2. Braun (W.Dld.) met Yamaha 1.11.06,6, 3. Jefferies (GB) met Yamaha 1.11.23,2. Snelste ronde: Saarinen (Finl.) gem. 148.15 km.-u. 250 cc.: 1. McCullough (GB) met Yamsel 1.07.02,4 (gem 149.250 km.-u.) 2. Saarinen (Finl.) met Yamaha 1.08.27,8, Braun (W.-Dld.) met Yamaha 1.08.44.0. Snelste ronde: McCullough (152,614 500 cc.: 1. Jack Findlay (Austr.) met Suzuki 1.10.05 (gem. 152.903 km.-u.) 2. Rob Bron (Ned.) - Suzuki 1.11.04,2, 3. Tommv Robb (Nrd.-Ierl.) - Seeley 156.106 km.-u. Snelste ronde: Findlay (Austr.) gem. 156.016 km.-u. Uitslagen zijspanklasse: 1. Owesle (W. Dld.) met Munch 48.42.8 (gem. 146.66 km. 2. Schauzu (W.-Dld.) met BMW 49.000 3. Luthringhauser (W.-Dld.) met BMW Luthringhauser (W.-Dld.) met BMW 49.05.8. ANLO Gerrit Wolsink uit het derse Hengelo heeft gisteren voor derde maal het nationale kampio schap motorcross behaald. Wolsink, die ook al kampioen was 2 1968 en 1970, reed in de laatste strijden in Anlo twee maal naar tweede plaats achter Pierre Karsmal i en had daaraan voldoende oi eindklassement naast Peter Willems komen. Omdat Wolsink één wedstrij verwinning méér had werd hij opni( C Nederlands kampioen. De eindstand het Nederlands kampioenschap Gerrit Wolsink met Husqvarna 2. P* Willems met Husqvarna 3. Ben 1" man met Maico 4. Pierre Karsmal met Husqvarna. 5. Jan Keizer Eindstand laatste wedstrijd. I P" Karsmakers 60 pnt.. 2. Gerrit Wok 54, 3. Peter Willems 50. Eerste manc 1. Karsmakers, 2. Wolsink, 3. Will® Tweede manche: 1. Karsmakers sink, 3. Willems

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12