HARRY TOUW In elk vakantievliegtuig raakt wel een koffer zoek versierder van bruiloften en partijen Dat die elpee nou van mij is Het is niet te geloven...! HONDERDEN REIZIGERS PER JAAR GEDUPEERD Cynisch grapje: „U ontbijt in Amsterdam u luncht in New York uw koffer staat in Tokio' ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 DEN HAAG „Het publiek is anders geworden. Vroeger kon ik geen pikante mop vertellen. Dat ging gewoon niet. Als ik het probeerde, dan wilden ze me niet meer. Nu is die sex in. Vertel ik geen pikante mop, dan moeten ze me niet meer. Ik vraag me soms wel eens af wat de toekomst zal brengen. Over tien jaar is het misschien een loeier als ik op het toneel allerlei vreemde dingen doe. Of misschien moet ik dan wel nassi eten om de mensen te laten lachen. Wie zal het zeggen?" De „humorist der kleine lieden", Harry Touw, is voorlopig nog niet van plan van het toneel te verdwijnen. „Ik neem afscheid als ik voel dat ik het niet meer kan maken. Eerder niet, want ons vak is niet aan leeftijd gebonden." Zevenenveertig jaar geleden werd hij geboren in het hartje van Den Haag als zoon van een bouwvakker. Zijn opvallende talenten vielen reeds op in de schoolbanken van de lagere school. Tot vermaak van de kindermeute, vertelde de kleine Harry „vieze" kinder mopjes, zonder ze zelf nog te kunnen begrijpen. Voor de onderwijzeres was het aanleiding de ouders te bezoeken en hen te waarschuwen voor de in haar ogen wankele toe komst van kleine Harry. Jaren later is de voorspelling van de onderwijzeres ten dele uitgekomen. Harry Touw is nog steeds de vertel lei- pikante moppen op bruiloften en partijen en verdient er een redelijk belegde boterham mee. Dat had die onderwijzeres zeker niet verwacht, .seizoen werd een nieuw hoofdstuk de carrière toegevoegd. Harry Touw werd aangesteld als recreatie leider op de camping Duinrell in Wassenaar. Hij verzorgt hier thans dc amusementsavonden voor de soms wel zesduizend naar recreatie hongerende kampeerders. Een voorlopig hoogte punt in het leven van de buidel ge vuld met pikanterieën is voor „Ome Harry van de camping" de elpee Bakken aan de bar", die onlangs in aanzienlijke hoeveelheden van de persen is gerold en zijn signatuur draagt. Harry Touw is een man, die zichzelf lieeft moeten maken. Na het verlaten van de lagere school kwam hij in opleiding voor broodbakker. Achter de ovens overgoot hij de krentenbollen en kadetjes met éen geinige saus en bakte ze bruiner dan de anderen. In de jaren direct na de bevrijding richtte hij mei enkele medestanders het Harry Haags Cabaret op om de talrijke straat feesten op te vrolijken. Harry was nog een echte amateur Later, toen bet gezelschap aan ontbindingsverschijn selen begon te lijden, startte de solo carrière als „feestprogrammaonder- delen-aan-elkaar-prater" en beginnend humorist. Met de opbrengsten kon hij de zelfgebakken boterhammen van een laagje roomboter voorzien. Het was de tijd dat de beginnende humorist met vallen en opstaan het publiek leerde kennen. ,.Ik kon op een jubileumfeest van de christelijke wandelsportvereniging geen lekkere pikante mop vertellen. En dat ging nog wel eens fout. Bij een ander pu- Mensen die te laat komen pak ik altijd, zo van „zeke r in de ziektewet hè, ga maar gauw zitten want de controleur zit helemaal voorin". Zeg ik hetzelfde eens in Groningen bij een groot jubilerend bedrijf, begint opeens iedereen te lachen. Laat het nu de bedrijfscontroleur zijn die te laat binnenkomt bliek ging dat wel. Dat verschil moet je leren voelen". De gave van Harry Touw tot het amuseren van andere mensen drong ook door tot de baas van de bakkerij en ..meneer" Touw ging als colporteur de nieuwbouw in om bij huisvrouwen broodwijlcen aan elkaar te praten. Tot 1953 verdiende hij op die manier zijn geld. In dat jaar rook Wj zijn kans, zette een forsgebakken punt achter het broodtijdperk en stelde zich tot taak als beroepsartiest zowel het brood als het beleg te verdienen. Avond aan avond staat hij op de planken. In de wintermaanden soms zes avonden per week. „Mensen, haak eens in- Hupsekadee. Daar gaat-ie weer- Een vriend van me is kort geleden getrouwd met een meisje van het platteland. En plat!!! Voor de bruiloft gaf zijn schoonmoeder haar een broche opdat hij later kon zien wat de voorkant was. Hadsjikedee. Po- Harry Touw heeft zich moeten bij schaven. Door de praktijk is hij handig geworden. ..Ik heb er de instelling voor om de mensen gezellig te ver maken met lekkere pikante moppen. Geen politiek of kerk. Gewoon, ge woon- Er is een verschil tussen een Wim Kan en mii. Het publiek gaat voor Wim Kan, ik ga voor het pu bliek". „Je komt op en smijt een paar witzen de zaal in- Vooral in dat begin moet je vreselijk op je hoede zijn. Er zijn altijd lolbroeken in de zaal die je proberen te pakken. Die mensen met zo'n' quasi grappige opmerking moet je rheteen lik op stuk geven. Zoals die man bij de jubilerende verzekeringsmaatschap pij, die na de eerste witz ..harder" door de zaal schreeuwt. Zo'n man moet je gelijk pakken en dan zeg je bijvoor- oeeld: „Dom hè van het bestuur, de doven achterin te zetten". De mensen lachen zich dan de krampen. Na die eerste paar witzen ga je het repertoire in. We beginnen dan met mijn eerste meisje, de verkering en zo werken we de hele cyclus af. Ik betrek alles op mezelf. Zelfspot. Soms vragen de mensen na een voorstelling of ik al die voorvallen zelf heb beleefd. Natuurlij zeg ik dan ja, maar je moet weten, ik vertel wel tien moppen over mijn zoon. En Ik heb helemaal geen zoon." Al zes jaar brengt Harry Touw de zom -irmaanden door op de camping Duinrell. Dit jaar is hij aangezocht als recreatieleider en organiseert alle ac tiviteiten op het recreatieoord: van een voetbalwedstrijd voor kamperende dames tot aan moppenwedstrijden voor kinderen. Op de camping is hij een soort van nationale held. Dit blijkt onder meer uit de tientallen bijnamen die hij in de loop dér tijden heeft ge kregen. Uiteenlopend van grijze duif, moeder-overste, blauwneus tot aan stadsomroeper. ^Verschillende namen zijn afgeleid van zijp dagelijkse bezig heid als prngrammaverteller. Hij rijdt dan op een gammele fiets met een toeter aan de* mond over de camping en vertelt de belangstellenden de evenementen van de avond. Een stok oude en tot od het achterlicht ver sleten auto dient nok als vervoer middel. Tientallen kinderen klimmen dan op het dak. op de motorkap en op de bagageruimte om Harry op zijn fondrit te vergezellen. De kleding be staat uit oen tentformaat hotpant doo' hem omschreven als panty wan 'loor jong en oud de enorme tors van ome Harry kunnen bewonderen Vanachter een fors glas bier wordt iedere voorbijgangei vanuit Harry's caravan een vriendelijk „hallo" toe geroepen- Groepjes kinderen komen van de andere zijde van de camping even naar de permanente caravan om de nieuwkomer! jes het verblijf van hun Harry Touw te tonen. ,.Ik heb nooit gedacht dat ik goed met kinderen op kon schieten", verzucht de kampheid als opnieuw een paar kinderen wat treuzelend voor de ca ravan blijven staan. Op het kamp zal hij nooit optreden. Wel op sommige avonden de artiesten voorstellen, maar zelf maakt hij er geen akt. Die akt maken de kinderen soms wel met hem. Zoals die keer toen hij naar het zwembad moest voor een vergadering. Door drommen kin deren werd hij in zijn keurige pak het water in gewerkt. Op de vergadering kon hij niet meer komen. Een bezoek aan de kantine schept ook een massa problemen. „Ik kan er niet meer uitkomen. Ze bieden me vreselijk veel aan. Te veel. En dat De laatste jaren heeft de humorist Harry Touw meer erkenning gekregen. Verschillende televisiemakers zagen in hem een uitstekende man voor de warming-up voor diverse programma's. Zo staat hij een kwartier voor het begin van Willems Vuist op het toneel om het publiek in de juiste sfeer te De mappen, die Harry de mensen voor schotelt zijn afkomstig uit stapels cahiers, die als bakkenopslag cierwl doen. Die opslag wordt kunstmatig op peil gehouden en uitgebreid niet knipsels uit de Duitse humorbladen. „Engelse moppen gebruik ik vrijwel niet. Ze zijn te flegmatiek en komen bij ons Nederlanders niet over. Oude moppen zijn natuurlijk ook nog steed# te gebruiken. Die witzen moeten allee» geactualiseerd worden: een mop oeer Kroetsjev kan je vaak bewerken op oen ander persoon. Veel grappen maak ik ook zelf. Je loopt er soms gewoon Zoals die keer toen Leo n kat had neergeschoten. De- vond in een zaal vol voet- /ertel je van die twee katten- een tegen de ander: „Ga je nee naar Feijenoord?" Zegt de ,,Ik kijk wel uit, Leo Horn Hom ee bailers Zegt de zondag i ander: fluit". Dat is dan een enorme loeier". De geboorteplaats Den Haag is en blijft voor Harry de mooiste stad van Nederland. Zijn liefde voor Den Haag blijkt niet alleen uit de typische tong val, maar ook uit vele witzen, die zich in de Haagse volksbuurten concen treren- Namen als Paulus Potterstraat en Geleenstraat vallen frequent. In de Residentie is Harry de laatste van het uitstervend ras humoristen. De an deren. die net zo als hij met de ver zorging van de straatfeesten na de bevrijding startten, zijn weggevallen. „Voor mii is er nog wel een plaatsje. Er is altijd wel ergens in het land een feest waar ze een man als Harry Touw kunnen gebruiken. En daarom blijf Hr voorlopig nog humorist". „Ik heb een héérlijk vak, het broisl. Iedere avond is er wat andera. Je leeft en ik heó nu lekker succas. De elpee, die ik gemaakt heb, is voor mij een openbaring. Iedere keer als ik voor een platenwinkel sta, zie lk mezelf liggen. Dat geeft een gek ge voel. Ik had nooit gedacht, dat ik zoiets zou kunnen bereiken. Mijn dochter werkt bij Vroom en Drees- mann. Daar moeten de meisjes met zo'n naambordje op de borst lopen- Vroeger had ze er een enorme hekel aan. Maar sinds er een hele stand vol met platen van Harry Touw staat, loopt ze trots met haar naambordje rond. Dat is fijn- Zoiets doet me goed. Meer dan wat ook". WIM BUTJTEWEG Toen het straaltijdperk zich aankondigde kwam onze nationale luchtvaartmaatschappij, 'de KLM, met de slogan: U ontbijt nog in Amsterdam, maar u luncht in New York. Het duurde niet lang of het publiek vanzelfsprekend niet de KLM voegde hieraan toe: en uw koffer staat in Tokio Dit nogal cynische grapje wekt gauw de indruk, dat het zoekraken van koffers, doordat de bagage in een verkeerd vliegtuig terecht is gekomen, een veel voorkomend verschijnsel is. Gelukkig is dat niet het geval. Het overkomt ieder jaar, ondanks al les. toch enkele honderden mensen, dal hun bagage niet op de plaats van bestemming aankomt. Dat gedupeer den dit zwaar opnemen ligt voor de hand Vooral in de zomermaanden, wanneer wekelijks tientallen charter vliegtuigen duizenden vakantiegangers naar hun vakantieadressen aan één van de zonn _,e kusten van Zuid-Euro pa brengen, krijgen de luchthavens vrij veel aangiften te verwerken van vermiste koffers, weekendtassen, wan delwagentjes e.d Er behoeft niet aan te worden getwij feld, dat de employés op de luchtha vens, die verantwoordelijk zijn voor het transport »van de bagage naar het vliegtuig, zeer zorgvuldig hun werk verrichten, En toch worden er elk jaar weer vergissingen gemaakt. Nu zijn wij geneigd om een vergissing menselijk te noemen. De gevolgen van een dergelijke fout kunnen echter ui terst vervelend zijn. De luchtvaart maatschappijen zijn zich daar t dege van bewust. Denkt u zich het volgende eens in. U gaat met uw vrouw een veertiendaag se vakantie doorbrengen in Zuid- Spanje. Het vliegen lokt u wel aan, dus u stapt naar een reisbureau, dat voor u een vliegreis bespreekt. Door het reisbureau worden u keurig de vliegtickets en enkele labeltjes toege zonden, waarop u uw naam, adres en uw vakantieadres moet vermelden. De labeltjes moet u duidelijk zichtbaar aan de koffers bevestigen. U bent verstandig, dus heeft u ook nog een reisverzekering afgesloten, voor het geval dat. .je weet immers nooit. Ein delijk is het dan zover. bent keurig op tijd op Schiphol en ietwat nerveus werkt u zich door eer wirwar van mensen ii de vertrekhal op zoek naai de balie van de maatschappij, waar mee u vliegt. Met een zucht van verlichting geeft u uw loodzware ba gage aan een charmante juffrouw af. die de koffers v=n een nummertje voorziet, terwijl het corresponderende nummertje in uw vliegticket wordt geplakt. „Dit is voor het geval, dat uw bagage zoek raakt. Bij aangifte moet u dit tonen", voegt ze er nog vriendelijk aan toe. Deze woorden maken op u geen enkele indruk. Bagage zoekra ken, wie denkt daar nu aan? U bent al lang blij, dat u verlost bent van uw koffer. Eenmaal op het vliegveld van Malaga aangekomen, begeeft u zich naar de aankomsthal, waar u zich opstelt bij een lopende band, waarop enkele ogenblikken later de bagage uit uw vliegtuig wordt gedeponeerd. Tiental len bagagestukken in alle mogelijke varianten ziet u voorbij schuiven. Plotseling ondekt u de koffer van uw vrouw, die u met veel moeite weet te bemachtigen. Zij loopt vast in de rich ting van de uitgang, terwijl umet enig ongeduld op uw koffer wacht. Uw koffer komt niet opdagen. Het aantal medepassagiers slinkt ziender ogen. Op de lopende band liggen nog maar enkele bagagestukken. Ofschoon u er nog niet aan wilt denken, begint u zich enigszins ongerust te voelen Opeens is de band tot stilstand ge bracht en u ontdekte er geen enkele tas of koffer meer op. Enigszins ver twijfeld kijkt u de lopende band af Er is niets meer op te zien. U kijkt nog wat in het rond. Nergens staat uw koffer. U spoedt u naar een hoek in de hal, waar allerlei koffers en tassen staan opgeslagen, die kennelijk op het verkeerde vliegveld zijn aange komen. Daar vindt u ook niks bij. Opeens realiseert u zich wat er alle maal in de koffer zit: kleding, bad- goed, schoenen, sokken, ondergoed, fo totoestel, ga zo maar door. U krijgt weer wat hoop, bij de aan komst van een volgend vliegtuig: Hel blijkt echter een toestel van de Luft hansa te zijn. U gelooft er niet meer in. Toch blijft u nog even wachten, want je kunt nooit weten. Tenslotte blijft er niets anders over dan het loket „Informaties" op te zoeken om aangifte te doen, Zo goed en kwaad als 't gaat en licht u de employé in, die u om uw bagagenummertje vr; agt en daarna een formulier invult. Hij ver zekert u, dat ogenblikkelijk naar Schiphol zal worden getelext. Ook laat hij u weten, dat de koffer wel licht binnen enkele dagen terecht zal zijn en dan op uw vakantieadres zal worden bezorgd. Daar staat u dan met lege handen. Er zit niets anders op dan wat nieuwe kleren en zwemgoed aan te schaffen. U kunt nu eenmaal niet blijven rond lopen in uw oerdegelijke Hollandse schoenen, de grijze pantalon en het witte overhemd, waarvan het bovenste knoopje tenminste nog los is, Uw eer ste vakantiedag is goed begonnen en nu maar afwachten of de koffer nog komt Op dat moment is de lol er voor u wel af. Dit zijn de gevolgen van een fout, die op één van de bagageafdelin gen van Schiphol is begaan. Evenals bij alle andere luchtvaart maatschappijen, geeft men ook bij de KLM onmiddellijk toe, dat het zoek ra ken van bagage één van de vervelend ste dingen is, die een passagier kan overkomen. „Hoewel wij er alles aan doen o. dit tegen te gaan, gebeurt het toch zo nu en dan wel eens. Hel beroerde is. dat we niet die bagage direct kunnen achterhalen. Er gaan altijd wel een paar dagen over heen. Ook al hebben we het telexbericht ontvangen waarin melding wórdt ge maakt van een koffer, die wordt ver mist en dus kennelijk in een verkeerd toestel terecht is gekomen, dan moe ten we eerst wachten op de reactie van de luchthaven waar de koffer is gearriveerd. Dat kan dagen, soms we ken duren. Het ene vliegveld reageert nu eenmaal sneller dan hel andere. Ondertussen staat de betrokken reizi ger in d kou. Bagage is nu eenmaal een teer punt, aldus vernamen wij van de zijde van de KLM. De vraag ligt voor de hand of er exacte gegevens bestaan over de hoe veelheid vermiste bagageslukken. De KLM beschikt daar niet over. Wel heeft men een indruk, alleen voor wat betreft het aantal passagiers dat met KLM-toestellen vliegt. Geschat wordt, dat over één jaar genomen, nauwelijks één procent van het totaal aantal KLM-passagiers gedupeerd wordt door hel zoek raken van bagagestukken. Bij andere luchtvaartmaatschapoijen ligi dit percentage ongeveer op hetzelfde niveau. Het gaat hier overigens, vol gens de KLM wel om die reizigers, die na verloop van enige tijd hun verloren gegane bagage weer terug krijgen, ook al duurt het wel eens e i half jaar. Dit laatste komt ook nog wel eens voor. Het aantal bagagestuk ken dat spoorloos verdwijnt, is vrijwel „De verloren koffer komt gegaran deerd terecht, mits er natuurlijk de naam en het adres van de eigenaar of eigenaresse op vermeld staat. Tot onze spijt moeten we zeggen dat we ook wel eens vermiste bagage aantreffen, met geen enkele aanduiding erop. We zijn Je hebt alles netjes afgehandeld, je bagage is geboekt en je gaat met veel plezier de vakantie tegemoet Maar dan merk je veel later, dat je koffer zoek is. Iedere* je wacht maar, in de hoop dat in een volgend vliegtuig... l is al weg, naar hotel, bungalow o£ camping dun genoodzaakt de bagage te openen. Maar zelfs in de koffer vinden we vaak geen gegevens omtrent de bezitter. De zaak wordl dan wel erg moeilijk voor ons. De afhandeling laat dan lang op ieh wachten. In dat geval moeten we wachten op de reactie van de eigenaar". Ook al lijkt op het eerste gezicht het percentage van bijna één procent niet indrukwekkend hoog, een eenvoudig ré kensommetje wijst uit, dal op de duizend passagiers zo'n acht k negen passagiers van hun bagage verstoken blijven. Dat is nogal wat. Of anders gezegd: op twee volledig bezette vlieg tuigen (250 tot 300 man) is er altijd wel één passagier, die zich er op dat moment niet van bewust is. dat zijn of haar bagage een trip in tegenover gestelde richting maakt, of op het punt staat te maken. Toch blijft de KLM spreken over inci dentele gevallen. „Wij hebben wel da gen dat twaalf tot yijftlendulzend passagiers van Schiphol vertrekken en lal alles, wat de bagage betreft, goed verloopt". De methode van transport van de bagage op Schiphol wijst er inderdaad op. dat met de grootste zorgvuldigheid met de bagage wordt omgesprongen. De koffer, die uiteinde lijk terecht moet komen in het vlieg tuig naar New York, belandt via een lopende band op een caroussel in één van de bagageruimten. Daar bevinden rich karretjes, die ieder een eigen bestemming hebben. Zo is er het ba- gagewagentje, waar alleen de koffers voor New York op worden gestapeld. Eén man draagt daar de verantwoor ding voor. Hij verzorgt uitsluitend de bagage voor New York en vervoert die ook naar hel toestel. Een ander richt zich op de bagage, die naar een andere bestemming moet. Als er dan toch een vergissing wordt gemaakt, dan gebeurt "dal bij de selectie in de bagageruimte. Er hoeft maar één kof- ter voor New York op het wagentje voor Tel Aviv geplaatst te worden én bet leed is geschied. In het vliegtuig wordt namelijk de bagage niet meer gecontroleerd. Toch is de KLM niet ontevreden over het huidige systeem van transport. „Het risico, dat er fouten worden ge maakt, is veel kleiner geworden. Op het oude Schiphol kwam het nog wel eens voor, dat een koffer of tas zoek raakte". FRITS VAN SCHAIK

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15