Leidse eenden sneuvelen bij bosjes Helsinki blijft bij besluit Werkplaats Vestestraat werkt afstotend op houders gehandicapten DUBBEL DEKKERS Dir. Tierolf in jaarverslag: Ongelijke strijd in vervuilde binnenwateren ^eer vier woonwagens Hiitgebrand in Katwijk Actie Rot op Spreeuwen Historicus Hazerswoude ageert tegen wegaanleg De Zijl bekert verder bioscopen in LEIDEN rijd ag 13 augustus 1971 LEIDSE COURANT yj J. Kelens directeur j TT Alphen a.d. Rijn ,PHEN In de kantine van hel Isstingkantoor aan de Prins Bern- ,eknJtai..n gisteravond afscheid geno- i de heer J. Jansen als direc- de PTT in Alphen. VafcaiHij heeft de functie gekregen bij de [T-directie in Den Haag. Op de af- heidsreceptie was o.a. ook aanwezig opvolger van de heer Jansen, de J. T. Edens (37), die zijn werk- ^erenlamheden in Alphen per 1 september gint. Tot zolang wordt de directie in n mN phen waargenomen door de heer J. Jubileumtoernooi ,GB in Poehneer 'ka In het kader van het 25- ig bestaan van de Leidse Golfbrekers nirdt op 20 augustus a.s. in het zwem- 1 Poelmeer te Oegstgeest een inter- lionaal waterpolotoernooi gehou- wordt deelgenomen door de vol einde ploegen: Het officieuze Zuid- Afri- anse team „De Springbokken'' S.C. in !BON uit Zwitserland, A.Z.C. Alpen d. Rijn, De Zijl-LGB. De wedstrijden gen aan te 18.00 uur. inzet zal zijn de „Leidse Bokaal", wisselprijs welke elke twee jaar J worden verspeeld. LEIDEN Directeur W. F. Tierolf van de gemeentelijke dienst „Leidse Werkplaatsen" heeft in het jaarverslag over 1970 ernstige kritiek geuit op de huisvesting van zijn dienst. Hoewel de kritiek zich ook richt op het nieuwe gebouw aan de Gabriel Metzustraat (1965) lokalen zijn laag, magazijn is te klein is de directeur vooral geër gerd over de dependance in de Veste straat. Over die dependance schrijft hij o.m.: „Alleen al de oude functie van het gebouw en de plaats in het sanerings- gebied werken voor velen frustrerend. Vele oude Leidenaars dragen in hun herinnering slechte toestanden mee uit een armoeperiode. Ouders van gehandi capte kinderen zijn niet enthousiast te maken voor plaatsing op deze sociale werkplaats en stellen zich over het algemeen negatief op. Het buitenaan zicht en de entree zijn inderdaad af- Aan wettelijke eisen kon niet worden voldaan „Buiten afschrikwekkend, binnen valt het allemaal erg Dit is de assemblageafdeling aan de Vestestraat. schrikwekkend, hoewel, als men maal in het gebouw is, dit allemaal erg meevalt". De directie schrijft te hopen, dat binnen niet te lange tijd voor de ge handicapten een behoorlijke huisvsteing kan worden verkregen. Om aan de moeilijke situatie een eind te maken werd namelijk vorig jaar een bouw commissie ingestld. Die commissie richt zich op nieuwbouw. De gebrekkige huisvesting is niet het enige waar de directie over aan de bel trekt in het verslag. De Leidse werk plaatsen voor geestelijk gehandicapten beschikten in het verslagjaar niet over de machines en specialistische krachten zoals die geëist worden in de Wet So ciale Werkvoorziening. Niettemin hebben de werkplaatsen zo goed als mogelijk gefunctioneerd en konden belangrijke verbeteringen wor den aangebracht. Een belangrijk grote re opbrengst uit arbeid kon worden verkregen, terwijl met vreugde werd geconstateerd, aldus de heer Tierolf, dat de gehandicapten tot moeilijker werk in staat zijn dan in het algemeen wordt aangenomen. „Arbeid is en blijft een machtig middel om de gehandicapten tot ontwikkeling te brengen en een zo groot mogelijke aanpassing aan het normale maatschappelijk leven tot stand te laten komen", aldus het jaar verslag. In de werkplaatsen werden tegen be taling voor derden vele orders afge werkt: assemblagewerkzaamheden, be werkingen of verpakkingen. De bank- werkerij leverde bromfietsonderdelcn, scharnieren en koppelstukken; uit de montageafdeling kwamen kavelhaspels, verdeelkasten en verwarmingsbeugels; de afdeling verpakking en bewerking was eveneens goed bezet met opdrach ten. gaR O J [ATWIJK In de gemeente Katwijk gisteravond vier woonwagens uitge- and. Dat bracht het aantal wagens dat Katwijk is uitgebrand op tien. 9-21 LEIDENSpreeuwen zijn merk waardige dieren. Een geheim zinnige drang spoort ze elke zo mer opnieuw aan, met grote troe pen bijeen te hokken in bepaalde bomengroepen om dan tegen het vallen van de avond onder luid gekwetter de meest bizarre mas savluchten te maken. De verenig de spreeuwen-squadrons uit de regio Leiden houden hun verga deringen in de bomen van de Jan van Houtkade en omgeving. Er zijn bewoners, die zich aan de tui dieren ergeren. Ze hebben de plantsoenendienst van de dienst gemeentewei-ken klaagbrieven geschreven over „de smerige en zelfs gevaarlijke gladde mest dag", die de vogels veroorzaken m de omgeving van de kastanje bomen tussen de Jan van II ut- brug en de Toren Oostenrijk. Zelfs was er iemand die de brandweer meende te kunnen op dragen, de diertjes uit de bomen c'Vjte spuiten. In antwoord op de nisii klachten zal de heer P. C. J. pfi Bollen van de plantsoenendienst J vanavond tegen het vallen van de duisternis één of meer rotjes in de bomen werpen. Het bureau Voorlichting heeft de omwonen den schriftelijk laten weten, dat nhet vallen van de avond bij hen i, met één of enkele fikse knallen vergezeld zal gaan". "et blijft vrijdag de dertiende: een ongeluksdag. Als de „Actie- Rot-op Spreeuwen" al effect heeft moet de heer Bollen zich wel realiseren dat wie een knal maakt voor een ander zelf met de milieuvervuiling (nu de vorm van geluidshinder) blijft De totale kosten voor de gemeente be dragen nu ongeveer 300.000 gulden. Evenals de andere gemeenten die parti ciperen in de gemeenschappelijke rege ling voor 'het regionaal woonwagen kamp declareert Katwijk de kosten van nieuwe wagens door aan Leiden. De ge meentelijke sociale dienst op haar beurt krijgt de bedragen volledig terugbetaald van het Rijk. Naar schatting heeft Lei den dit jaar al meer dan 1 miljoen gul den op deze manier moeten voorschieten. In praktisch alle gevallen blijft het justitioneel onderzoek naar de oorzaak van de vele branden zonder enig resul- KATW1JK. Gisteravont Katwijk weer vier woi afgebrand. Dat bracht h< afgebrande woomvagens in dit jaar op tien- TER AAR Met ingang van volgen de week geeft mevrouw R. v. d. Hoorn- Voortman gymnastieklessen in het be jaardencentrum „Aarhoeve". In totaal hebben zich al 28 bejaarden hiervoor opgegeven. Indien er volgende week belangstelling bestaat komen er meer lessen bij. SASSENHEIM De man die op 27 juli op de Kagerdreef een auto stal is eergisteren in Den Haag gearresteerd. Hij bleek een 23 jarige Delftnaar te zijn die rond reed is de bewuste Opel met door hem vervalste papieren en zonder rijbewijs. HAZERSWOUDE „Het thans nog vrijwel onaangetaste landschap van Hazerswoude moet behouden blijven." Dit schrijft in „Bericht van de Oud heidkamer Hazerswoude" de in Leiden woonachtige heer C. Kroon, de „ama teur-historicus van Hazerswoude". Nu over een aantal jaren een drietal grote rükswëgen het landschap van Hazers woude gaan doorkruisen, doet hij een beroep op burgemeester en wethouders van zijn geboorteplaats, om de reuze- wegenaanleg tegen te houden, „hoe moeilijk dat ook zal zijn." De heer Kroon schrijft in zijn zesde „Bericht van de Oudheidkamer Hazers woude", dat hij de aanleg van de drie rijkswegen als een direct gevaar ziet voor het leefmilieu in Hazerswoude. Uitlaatgassen gaan de lucht en de van ouds beroemde weidegronden verontrei nigen. „Al met al wordt het in Hazers woude zeer ongezond wonen," aldus de heer Kroon, die al diverse publikaties over zijn geboorteplaats op zijn naam heeft. „De thans nog geldende slagzin: in Hazerswoude is het goed wonen, zal dan vervangen kunnen worden door: Wie in Hazerswoude woont, is slecht af"Hij vindt dat college en gemeente raadsleden goed na moeten denken wat ze doen. Voor wie meer over de histoi'ie van Hazerswoude wil weten: iedere za terdag, tussen 14.00 en 17.00 uur, is de oudheidskamer in de toren van de Ne derlandse Hervormde kerk geopend voor het publiek. De expositie duurt tot 25 september. LEIDEN Op een stil plekje grond ergens in Leiden buigi vogeiwachter Willem van Krieken zich zichtbaar ont- roerd over een lange rij dode eenden. Het is de derde keer dat hij, na een tocht door Leiden, dode exemplaren aan het steeds groter wordende slagveld toevertrouwt. Stuk voor stuk jonge vo gels die nog maar nauwelijks volgroeid abrupt de aood zijn ingegaan. O Jr HET eerste gezicht lijken het kerngezonde waterdiere, sommige met een onbe rispelijk vederpak. De schijn bedriegt echter want onuer dat vederpak is alles De eenden zijn slachtoffer geworden van de sterk vervuilde Leidse binnen wateren. In de Rijnsburgse singel, de Boshuyzerwetering, langs de Haagweg en in het Rijn-Schiekanaal hebben ze een lange ongelijke strijd gestreden. Weerloos waren ze tegen de vele afval stoffen en de liters afgewerkte olie die dagelijks het vervuilingspercentage in deze wateren doet stijgen. Kansloos wa ren de meeste van hen ook tegen de colybacil die juist in deze wateraderen goed gedijt. Besmetting met deze kwaadaardige bacil betekent in negen van de tien gevallen aantasting van de dunne darm, gevolgd door verlam mingsverschijnselen waardoor controle wordt 'verloren over kop en staartstuk en tenslotte als triest sluitstuk een on vermijdelijke verdrinkingsdood of een langzaam wegkwijnen op de oever. Dodencijfer De bacil heeft de laatste maanden flink huisgehouden onder de Leidse eenden. Alleen de laatste twee dagen al vielen er elf slachtoffers. Het totaal aantal dode eenden is daarmee inmid dels gestegen tot vijftig. Het dodencijfer was echter nog veel hoger geweest als niet Willem van Krieken en een aantal medewerkers voor de dieren op de bres waren gesprongen. Elke dag weer trekken ze er met enkele bootjes en kano' uit om de argeloze eenden te verjagen van de levensgevaarlijke stukken vuil water. Andere eenden die inmiddels door de bacil zijn aangetast, maar nog volop voor hun leven strijden worden uit het water gevist en zo snel mogelijk behandeld. Van Krieken, met penicilli- netabletten paraat in de rechterbroek- zak, heeft tot nu toe met medewerking van zijn speciale reddingsbrigade bijna vijftig eenden van een wisse dood gered. Op een lapje grond, waar tevens vers omgewoelde stukken aarde de be graafplaatsen van minder fortuinelijke eenden accentueren, heeft Van Krieken improvisorisch een eenden revalidatie centrum ingericht. Wandelgang In de tien meter lange, door hoge gaas hekken begrensde wandelgang kunnen de aangetaste eenden op verhaal ko men. Een minuscuul bad aan het einde van deze gang helpt ze weer over de vrees voor het water heen. De eenden die er het slechtst aan toe zijn krijen van Willem van Krieken bovendien nog een schoonwaterbehandeling en kunst matige voeding. Met deze therapie hielp hij tientallen eenden uit de nood. De meeste dobberen nu, als een teken van dankbaarheid aan hun redder, rond de kooi van Van Krieken. De Leidse vogel wachter heeft zich voorgenomen niet te wachten tot de eendenramp nog onheil- Zo heeft deze vogelwachter de afgelopen tijd al vele tientallen eenden gevonden. spellender vormen aan gaat nemen. Fel is hij inmiddels van leer getrokken legen de officiële instanties. Brieven aan het gemeentebestuur van Leiden en een schrijven aan het ministerie van CRM waarin hij zijn grote bezorgdheid over de toestand van de Leidse binnenwate ren omchrijft. Dringend verzoekt hij aan de gevaarlijke situatie zo snel mo gelijk een einde te maken. Tot nu toe is een reactie uitgebleven. Vogelwach ter Willem van Krieken is niet de enige die de gevolgen van de watervervuiling van dichtbij ondergaat. Hetzelfde geldt ook voor een groot aantal bewoners die uitkijken op het Rijn- en Schieka- naal. Vooral dc groep die op steenworp afstand zit van het laatste nog ongc- dcmple gedeelte, klaagt steen en been over dc huidige situatie. Vanwege de ondraaglijke stank moeten ramen en deuren gesloten blijven. Voor vele van hen, lijders aan een chronische ziekte, een zware belasting. „De gemeente be loofde ons een pomp", zeggen ze, „maar we hebben nooit wat gezien". WATERPOLO LEIDEN De Zyl heeft geen moeite gehad om zich te plaatsen voor de zevende ronde van de K.N.Z.B.-beker. Na een eenzijdige wedstrijd zegevierde een overigens incompleet, in de slotfaze nonchalant spelende formatie van Hans v. d. Moolen met 11—3 over 't Gooi. De Zyl voerde geleidelijk de score op via 30, 6—0 en 90. In het laatste partje kwam De Zyl op 11—0, alvorens drie blunders 1. Gooi in staat stelde om de score een redelijk aanzien te geven. Wim Bergman was de rood-witte top scorer met drie goals. Leo Onderwater, Berg Zaagman en Fritz Welling 52.00 den elk twee maal, terwijl Jacob en Albert Spijker de resterende treffers voor hun rekening namen. LEIDEN. Het bezoek dat wethouder J. Lu ten en Groenoordhaldirecteur T. C. Daey Ouwens aan Helsinki zouden bren gen in verband met de plotselinge toe wijzing van de organisatie van de Euro pese kampioenschappen Indooratletiek in maart 1973 aan Rotterdam, gaat niet door. Aanleiding tot deze beslissing is het telefoongesprek dat gistermiddag gevoerd is met de heer Frans Jutte, voor zitter van de KNAU, die op het ogenblik in Helsinki verblijft. In dat gesprek is duidelijk geworden wat precies de be weegredenen van de Europese Atletiek Associatie zijn geweest om de organi satie van dit sportevenement niet aan Leiden toe te kennen. Frans Jutte zei hierover: „Dinsdag morgen kwam de definitieve aanwij zing van de toernooistad ter sprake. Ik heb het bestuur beide Nederlandse kan didaatsteden gepresenteerd, compleet met geldgarantiegs, hotel- en sportaccom modatie. Mij is toen verzocht de ver gadering tijdelijk te verlaten. Toen ik terugkwam vernam ik dat met algemene stemmen was besloten dat het Rotter dam werd. Na de vergadering heb ik nog met verscheidene mensen gesproken, on der meer met ir. Paulen, die voorzitter ,van de Europese Indooratletiekcommis- sie is. In de loop van de dag is ons wel duidelijk geworden, dat protesteren geen enkel effect heeft: Leiden heeft het ge woon af moeten leggen tegen Rotter dam. Voor ons staat nu wel vast dat bij het besluit beslist niet de veemarkt een rol zou hebben gespeeld. De Europese vertegenwoordigers hebben eenvoudig dit belangrijke tournooi verbonden aan de belangrijke Europese havenstad Rot terdam. Niet alleen om de naam, maar vooral door de vanzelfsprekende aan wezigheid in Rotterdam van belangrijke bijkomende zaken, zoals cultuur, ver maak, bezienswaardigheden voor deel nemers, de officials en bezoekers, aldus de heer Jutte, die uit de keuze de con clusie trekt dat tegenargumenten geen effect zullen hebben. „Hoezeer onze de Groen- Het raadslid Van Aken heeft inmid dels B. en W. verzocht de beslissing van de Europese Atletiek Associatie volgen de week in dc raad te bespreken. Hij wil onder meer te weten komen hoe de ambtelijke voorbereiding is geweest en ook klaarheid in de rol van het bestuur van de Sportstichting in deze zaak. Allesbeheersend is de vraag waarom Leiden wel en Rotterdam kennelijk géén door de Raad vastgesteld besluit terzake van de garantstelling nodig had. Hoe is een dergelijke differentiatie in de provincie Zuid- Holland moge lijk? LEIDEN Het programma dat de Leidse bioscopen deze week biedt is niet opzienbarend. Het is nog vakantie en dat is goed te merken, want er draaien nogal wat ontspanningsfilms en reprises. In Camera bijvoorbeeld draait 's middags een tekenfilm, die vooral zal inslaan bij de jeugd, terwijl 's avonds de liefhebbers van Ingrid Bergman aan bun trekken kunnen komen. nu ook op bioscoopscherm LIDO Wie de opgewekte bus chauffeurs mist, die ons op zon dagavond tussen Studio Sport I en II plachten bezig te houden met hun doldwaze avonturen kan deze week in Lido aan de Steen- straat zijn schade inhalen. Ze zijn er weer, anderhalf uur op een groot scherm met inspecteur Blackey, ma. Arthur en Olive. En er is niets veranderd. Of het moest zijn, dat Olive een forse zoon krijgt bijnain dc motorzij span en dat Stan nog mninder suc cesvol in de liefde is als in de wekclijke televisieafleverlngen Wie van dit genre nogal rauwe volkshumor houdt, waarin lelij ke mensen elkaar ook lelijk beje genen zal de anderhalf uur niet lang vallen maar velen zullen toch een half uur per week van dit soort gein voldoende vinden. Met de toegenomen lengte is ech ter ook het tempo er een beetje uit en worden sommige scènes beslist te lang uitgemolken, ter wijl de dialogen vaak nog door sudderen na de wise-crack, die de situatie had moeten afsluiten. Voor wie wil weten waar het over gaat: Stan en Bob voeren een sabotageactie tegen de vrou welijke buschauffeurs, die Blackey in dienst genomen heeft. Murphy LUXOR Met Murphy Is de Engelse regisseur Peter Yates weer teruggekeerd naar het gen re dat hem internationale ver maardheid schonk: de met actie geladen avonturenfilm. Hoewel niet erg geloofwaardig is Murphy een zeer onderhoudend filmavon- tuur over een man, bezeten van de gedachte dat hij ccn onderzee ër met de meest primitieve mid delen tot zinken Uan brengen. Een obsessie die nog waarheid wordt als hij met een drijvende bok de Duitsers met hun eigen torpedo tot zinken brengt. Dat de oorlog dan allang afgelopen is maakt geen verschil voor hem. Peter O'Toolc komt wat moeilijk op gang als de verbeten vechten de Britse soldaat. Mash TRIANON Mash is terug In Leiden. Het is een grartdiozc film, die voorgoed afrekent met het beeld van Florence Nightingale en de helden in dc hagelwitte jassen, die vlak achter het front hun menslievend werk als arts verrichten. Het is ook een film, die door iedereen met een stevige maag gezien moet worden. Samen uit STUDIO Dit theater aan de Steenstraat voert voor dc zoveel ste maal Bourvil, Louis dc Funès en dc Engelse komiek Terry Tho mas op. Wie eens hartelijk wil lachen om ccn met veel vaart gebrachte aaneenschakeling al lergekste situaties zonder he lemaal de kant van de karika tuur uit te gaan kunnen wij een bezoek aan deze „oorlogsfjlm" van harte aanbevelen. De cactusbloem CAMERA 's Middags vertoont dit theater aan de Hogcwoerd dc avonturen die Fred Flintstone, het eigenwijze mannetje uit het ste nen tijdperk, als detective beleeft. En die zijn niet mis. In de avond uren vertoont Camera „De cac tusbloem", van oorsprong een to neelstuk, dat jaren geleden met groot succes door onder meer de Haagse Comedie is opgevoerd. Het gegeven van dc man, die voorgeeft getrouwd te zijn, zodat zijn vriendin hem niet in de hu welijksboot zal lokken is niet nieuw. In „De cactusbloem", wor den werkelijk alle mogelijkheden van dit thema uitgebuit. Het vak manschap en talent van makers en acteurs en actrices staat borg voor een geweldige film, die ge weldig leuk is om naar te kijken en dat kunnen we belaas lang niet altijd zeggen over een film. Porno Motel REX De hoofdrolspelers in „Porno Motel" en „Zomernachten in Zweden" (deze film draait al leen zaterdag- en zondagnacht) schijnen tijdens dc opname een hekel gehad te hebben aan over tollige kleding. In Porno Motel maken we kennis met een ma troos, die uitstekend op dreef is tussen de lakens en in „Zomernach ten in Zweden" strandt dc liefde van een jongeman op nudistischc neigingen van zijn geliefde. De flash-backs in deze film diks- wijls irriterend door gebrekkige overgangen zijn weinig over tuigend en ademen dikwijls een nogal zwoele sfeer uit.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5