£cidóc Somcrni SNELLE WIJZIGING HINDERWET NODIG Syrië breekt met Jordanië Faulkner verwerpt voorstellen Lynch Wanhopige conducteur zet dertig Molukkers op zijspoor Kamerleden na ramp bij Marbon met vragen aan minister tan vermoordt meisjes Auto met f 12.000,- gestolen Miljoenen schade bij brand Limburg In zwembroek ontsnapte weer te snel Ds. Niemöller hertrouwd Demonstratie 500 soldaten voor beter eten Vijftienjarige ter dood veroordeeld Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. TeLefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1.63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.464 Nederland I: 19.05 uur Sportpano- rama; 20.21 uur Bluesyprogramma; 21.30 uur De derde handschoen, t.v.- Nederland II: 20.21 uur Bonanza; 21.11 uur Black and White Minstrel- show; 22.31 uur Atletiekkampioen- schappen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 AFNEMENDE REGENKANS De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Eerst nog veel bewolking en af en toe een bui. Morgen overdag wat meer zon dan vandaag en over wegend droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 14 gra den, maxima morgen rond 20 graden. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De Hinderwet moet, aldus de socialis- tische Tweede Kamerleden P. Danker! en J. L. N. schaefer, zeker na de ramp bij Marbon in Amsterdam. Volgens deze Kamerleden kunnen dergelijke rampen zich in het sterk geïndustrialiseerde westelijk Nederland in de hele randstad voordoen. Burgemeester Samkalden Amsterdam, partijgenoot van beide Kamerlëden, denkt er echter anders, over. Volgens dr. Samkalden roldoet Marbon volledig aan de hinderwet. „Het bedrijf voldoende beveiligd", aldus de burgemeester gister middag tijdens een bespreking van de ramp. Volgens de beide socialistische Kan eden moeten rijk-, provincie en ge- I ïeenten meer mogelijkheden krijgen om eiligheids- en milieu-eisen af te dwin- 1 DfJEMIED I. Bovendien moet de beroepsproce- j itEIVÏIESl [ure tegen sluiting van bedrijven, die ich niet aan hinderwetvoorschriften ouden aanzienlijk bekort worden. De Kamerleden zijn voorbijgegaan aan de instelling van de Raad voor de milieu- erontreiniging, die destijds in verband net de ernstige luchtvervuiling boven lijnmond en omgeving in het leven ge- oepen is. Rijnmond zelf heeft al ver- chillende machtigingen op dit gebigd De directie van Marbon heeft intussen oegezegd de nabestaanden van de acht mgekomen brandweerlieden en werk- van Marbon in ieder geval finan- :hadeloos te stellen. Een regeling I zal ontworpen worden, waardoor deze schadeloosstelling zo effectief mogelijk zal zijn. Ontkend is nogmaals nadrulcke- IvMal de explosie in de reactor, waar ds» verschillende mensen omkwamen; i Ie mjten zou zijn aan fouten of onnauw- ww/gheden in het bedrijf zelf. KHNGAELV (APE Een 29-jarige «■eed die enige tijd geleden bij een ito-ongeluk een meisje had gedood is larresteerd op beschuldiging nog twee eisjes te hebben overreden en deze irvolgens „uit hun lijden te hebben erlost" en te hebben begraven. De twee meisjes van 15 en 16 jaar, jn dinsdag begraven in een bos. Op inwij zingen van een boer werden hun jken later door politiehonden gevon- na het eerste ongeluk toestand geraakt. POMPIDOU VERRAST DOOR FAN President Pompidou van Frankrijk dacht een rustige vakantie j door te brengen in Fort de Bregangon. Hij vergiste zich j deerlijk. Zodra hij het openbaar "pef- toont, kan hij te ltenen op hartelijke LEIDEN Een auto van het schoon- makbedrijf „G'emsto" uit Leiden is ge- tolen. In de wagen stond een koffer met 2.000 gulden. Het geld was bestemd voor et personeel uit het bedryf dat werk- in het Academisch ziekenhuis. De dader van de overval heeft het bij onder makkelijk gehad. De chauffeur arkeerde zijn wagen voor het Belasting- ebouw aan het Stationsplein met de eutels nog in het contact. Hij ging naar innen om nog enkele zaken af te han- elen. Toen hij weer buiten kawm kreeg ising van zijn leven. De weg. Ongeveer eer ïruggevonden tur later is de wagen de President Steinstr. len heeft geen enkel idee of men hier één of meer daders te doen heeft. Tot nu toe heeft men nog geen getuigen. Tarievenslag op Atlantische luchtroutes gelijk 1110 MONTREAL (AP) Vier internatio nale luchtvaartmaatschappijen, waaron der Lufthansa, hebben laten weten, dat streven naar lagere transatlantische brieven dan die. waaraan de zojuist be ëindigde Noordatlantische taricvenconfe- rentie te Montreal haar goedkeuring heeft gehecht. Canadian Pacific Air was de laatste ichtvaartmaatschappij, die verklaarde Je zullen streven naar lagere tarieven. e tariefsonderhandelingen van de eertig leden van de IATA zijn afge raken. Dat gebeurde omdat de West- "i'se Lufthansa weigerde haar fiat te Beven aan de nieuwe tarieven, die na 4 dagen van moeilijke onderhandelin- en waren geformuleerd. De Lufthansa eelt tot 1 september de tijd om haar efinitieve beslissing in de kwestie te doen weten. Anders zullen de lucht- aartmaatschappijen worden geconfron teerd met een prijzenoorlog op de °°rdatlantische routes. UTRECHT (A.N.P.). Een hoofdconducteur van de N.S. heeft gistermiddag circa dertig roerige en recal- citrante Molukse jongelui letterlijk en figuurlijk op j dood spoor gezet. In de trein, op weg van Eindhoven via Den Bosch naar Amsterdam, waren volgens de Spoorwegen moeilijkheden ontstaan toen de jongelui. van wie de meesten geen kaartje hadden, weigerden 1 er een te kopen of de conducteur een opzichtig ver- I valste tienertoerkaart lieten zien. Bovendien vielen j ze, volgens de Spoorwegen, de andere treinreizigers De hoofdconducteur, die besefte dat hij tegen een overmacht van dertig jongelui weinig kon uitrichten, j besloot tenslotte in arremoede de laatste twee wagons i van de trein de jongens zaten toevallig in het achterste gedeelte dan maar in Den Bosch achter le laten. In die opzet slaagde hjj. Pas toen de trein j een minuut of vijf langs het perron in Den Bosch stond kregen de jongelui iets in de gaten, waarna j ze tenslotte maar besloten in Den Bosch een kaartje I te kopen en de reis als betalende passagiers verder zonder moeilijkheden voortzetten. I De dertig Molukkers maakten deel uit van een groep van ongeveer tachtig man, die vanaf Maastricht de Spoorwegen de hele middag de nodige hoofdbrekens hadden gekost. Op bet station in Maastricht kwamen ze, volgens de Spoorwegen, tegen het middaguur bijeen en gingen zonder betaling bij een stalletje op het perron snoepwaar en flesjes frisdrank inslaan. Spoorwegrecherche en politie werden gewaarschuwd maar toen die arriveerden waren de heren al ver trokken in de intercitytrein richting Amsterdam. Tussen Maastricht en Geleen ontstonden al moeilijk heden toen de groep weigerde plaatskaarten te laten zien. In Geleen werd de politie van het volgende station, Roermond, gewaarschuwd om een oogje in het zeil te houden. De Roermondse politie verscheen met een deputatie van vijf man op het perron maar men hoefde niet in te grijpen. Wel deden twee jonge treinreizigsters, op terugweg van een vakantie in Valkenburg, aangifte van beroving van hun porte monnees met 75,-. De meisjes verklaarden bij de Roermondse politie dat een groep Molukkers hun coupé even was binnengekomen en dat na dit bezoek hun portemonnees verdwenen waren. Deze werden, volgens de Spoorwegen, later leeg op de rails ge vonden. Na Roermond ging het naar Eindhoven, echter be paald niet zonder incidenten. Vlak voor aankomst op het Bossche station trok de oberkelner van het restauratierijtuig aan de noodrem omdat hij zich, aldus de Spoorwegen, in het nauw gedreven voelde door de jongelui. Ze zouden koeken en broodjes hebben weggenomen en bestellingen niet hebben betaald. Tenslotte kwam de trein met een half uur vertraging in Eindhoven aan, waar onder het toe ziend oog van de politie de zaak kon worden gesust. De jongelui, die allen Amsterdam als reisdoel hadden, splitsten zich in Eindhoven in twee groepen. Vijftig man gingen meteen door naar de hoofdstad. De andere dertig jongelieden stapten in Eindhoven uit en namen een volgende trein, waarvan zoals reeds gemeld de conducteur tenslotte zijn toevlucht nam tot een list om aan de moeilijkheden een eind te maken. DAMASCUS (A.F.P. - Reuter). Syrië heeft officieel z\jn diplomatieke betrek kingen met Jordanië verbroken. Jordaanse vliegtuigen mogen geen gebruik meer maken van het Syrische luchtruim. In de officiële bekendmaking wordt gezegd dat Jordanië verantwoordelijk is voor de gevolgen van „zjjn voortdurend provo cerend optreden tegen de Syrische strijdkrachten en aanvallen op Syrisch gebied". Eerder op de avond waren er gisteren aan de grens tussen Syrië en Jordanië gevechten uitgebroken waarbij volgens een Syrische woordvoerder vier Jor daanse Centuriontanks werden vernield. Libië heeft al eerder zijn diplomatieke betrekkingen met Jordanië verbroken en ook zijn jaarlijkse bijdrage aan Amman van ruim 90 miljoen gulden ingetrokken. Irak riep zijn ambassadeur in Jordanië op 19 juli terug. j Jordanië heeft zich verbaasd getoond I over het beslüit van de Syrische rege- I ring, temeer omdat dit volgt na stappen I van de leiding van de strijdkrachten om in samenwerkirn vnet. Syrië een onder zoek in te stellen naar het betreurens waardige grensincident van gisteren. De Egyptische president, Anwar Sadat, heeft zondag als uiterst tijdstip vastge steld voor de Amerikaanse pogingen, een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten tot stand te brengen, zo heet het Vreemde zaak van Rembrandts uit Bayonne FRANKFORT (ANP) Een man die gezocht werd in verband met de dief- stal van drie schilderijen van Rem brandt uit het museum Bonat in de Zuidfranse stad Bayonne, heeft zich donderdag bij de politic van de West- duit.se stad Frankfort gemeld. Het is de 27-jarige Michael-J ürgen Kloetzke, die zich op 10 juli j.l. onder een valse naam vervoegde bij het West- duitse blad „Bild Zeitung" in Frankfort met twee van de drie verdwenen kunstwerken. In 'gezelschap van twee journalisten van dit blad en een politie man reisde hij vervolgens naar Bayon ne om de twee werken „Christus aan het kruis" en „Burgemeester Jan Six" aan de conservator van het ADVERTENTIE museum Bonnat terug te geven. .Op de terugweg verdween hij op de Parijse luchthaven Orly. Kloetzke heeft nu verklaard dat hij vorige maand was verdwenen om het derde schilderij te rug te vinden, voorstellend een rabbijn. Hij zegt zelf onschuldig aan de fiefstal te zijn; volgens hem is dit het werk geweest van een 45-jarige Fransman, Jacques Perier, die sinds 15 juli in voorlopige hechtenis wordt gehouden. In Frankrijk zal een rechter uit maken, of Kloetzke al dan niet in staat van beschuldiging zal worden gesteld. in een bericht van het semi-officiële Egyptische blad Al Achram. Na zondag zou Sadat zich bezig houden met het nemen van een beslissing van Egypte over oorlog of vrede. (Van verslaggevers) BREDA De 32-jarige Bredase gede tineerde Wim L., die woensdagmiddag in zwembroek het Mastbos invluchtte, na aan twee parketwachters te zijn ontsnapt, is er woensdagavond in ge slaagd ook de Bredase politie te snel af te zijn. De politie betrapte de ontsnapte gevangene toen deze zich in het huis van een neef in Breda verborgen hield. Wim L. wist vlak voordat gewapende rechercheurs hem konden vastgrijpen, door een raam van de eerste verdieping naar beneden te springen en te ver dwijnen. Sindsdien is de politie zijn spoor bijster. (Van i verslaggèvers) HOENSBROEK Het magazijn van een groothandel in Hoensbroek is gis termiddag in korte tijd door brand ver woest. De schade wordt geraamd op 2,5 miljoen gulden. In het magazijn lagen goederen voor ongeveer tachtig winke liers uit Limburg en Oost-Brabant op geslagen. In Meerssen is gisteren een woonhuis totaal uitgebrand, doordat de brand weercommandant van Meerssen met vakantie was. Ondanks herhaaldelijk telefoneren van de bewoonster kwam de brandweer pas op het allerlaatst in actie. Deze kon toen, ondanks assisten tie uit Maasbrocht. vrijwel niets meer redden. WIESBADEN (DPA) De 79-jarige Westduitse predikant Martin Niemöller is donderdag te Wiesbaden in het hu welijk getreden met de 48-jarige Sibyl- le von Sell. Niemöllers eerste vrouw overleed in 1961 bij een verkeersonge luk in Denemarken. Sibylle von Sell is in 1955 in de V.S. gaan wonen. Drie jaar geleden keerde zij als Amerikaan se naar Duitsland terug. Ds. Niemöller, duikbootkapitein in de eerste wereldoor log, keerde zich destijds van meet af aan consequent tegen het nazidom en werd jarenlang in een concentratie kamp gevangen gehouden. -MM*-. Leerling-sluurvrouwe Esse Rieke Agter, Nederlands eerste vrouw op de brug, is gisteren aan boord van de Atlantic Crown van de HAL voor haar eerste officiële reis vertrokken- (ADVERTENTIE) Dansles 'n Feest INSCHRIJVING v.a. zondag 29 uur i evert castelein s Kerkgracht 48 I. 01710-23563-32710 (Van onze conespondenti flflHfllfflflflHSlËcË Moord. rooi', nlunderinp en hranricK BELFAST De Noordierse premier Brian Faulkner ziet niets in de voor stellen van zyn Ierse collega Lynch om de unionistische regering van Noord- Ierland te vervangen door een bewind waarin ock de katholieke minder heid evenredig vertegenwoordigd is. Lynch verwierp het geweld en stelde dat de verandering langs vreedzame weg moest worden bereikt. Het is, behoudens een schietpartij, die een mensenleven eiste, rustig geweest in Belfast en Londonderry. De schoten vielen in de katholieke wijk Bogside van Londonderry en verwondden een man zo zwaar dat hij later overleed. Het dodental sedert het begin van de onlusten bedraagt thans 25. In Belfast drongen IR A-leden de huizen van twee protestantse industriëlen binnen en staken het interieur in brand. De schade Intussen blijft de stroom van vluchte lingen naar de republiek Ierland, door gaan. Het is het bekende beeld van een totale ontreddering: bepakte en bezakte vrouwen met huilende kinderen met de angst voor brandstichtei's en sluip schutters nog op het gezicht. Soms komen zij van de regen in de drup en menig vluchteling keert weer terug, omdat men de voorkeur geeft aan kogels en traangas boven de kamp ellende. In Belfast heerst complete anarchie. Moord, roof, plundering en brandstich ting zijn aan de orde van de dag. Bus sen, vrachtwagens en auto's worden ongestraft gestolen. Katholieken wor den door protestanten uit hun woning gejaagd en omgekeerd. De politie doet niets en kan ook niets doen. Een meis je, dat 's avonds van haar werk thuis kwam, trof drie „vrijheidsstrijders" in haar woning aan, die haar vertelden het huis overgenomen te hebben. „Ik ver trok alleen met de kleren die ik aan had". Tal van bedrijven liggen stil of werken maar ten dele. Niet zelden worden treinen vol vluchtelingen met stenen bekogeld. De protestantse „mars van de leer jongens" is, overeenkomstig het bevel van de regering niet doorgegaan. De militante dominee Paisley deed wel een poging: niet dertig, als zeventien de eeuwse leerjongens verklede aan hangers verscheen hij voor het parle mentsgebouw. Met zijn vuisten bonkte hij op de deuren schreeuwend: „Doe opende veiligheid is ten onder de protestanten worden uit hun huizen gejaagd oYyoperlST Protestantse bewoners van het katho lieke Ardoynadistrict in Belfast steken hun huizen in brand, alvorens te eva- cuëren naar voor hen veiliger gebieden. Jongen „high" door jam EDINBURGH (A.P.) Toen de vijfjarige Kenneth Barclay bij grootmoeder thuis in Edinburgh een boterham met zelfgemaakte jam .at, begon hij met de ogen te draaien en werd „high". Hij zag een schildpad die langs de muren heen en weer schar relde; de handen van zijn moeder veranderden in katten en ergens zaït een enorme zwarte spin hem aan te staren De jongen werd naar het zieken huis gebracht en de jam aan een nauwkeurig onderzoek onderwor- De oom van Kenneth had rr fram bozen en bosbessen voor geplukt, maar er bleken ook bessen van de giftige nachtschade bij te heb ben gezeten. Als het er meer ge weest waren, had de jam dodelijk kunnen zijn. De politie heeft het gebied waar de giftige bessen groeien kaal laten maaien. UTRECHT (ANP) Ongeveer 500 dienstplichtige soldaten in de Elias Beekmankazerne in Ede hebben gister avond gedemonstreerd tegen de vol gens hen zeer slechte presentatie van het kazerne-eten. De demonstratie begon omstreeks zes uur tijdens het avondeten: de soldaten gebruikten het eten in de eetzaal staande. Daarna hielden ze onder rit misch handgeklap in demonstratief ge lid een korte optocht over de leger plaats. Tenslotte werd de plaatsvervan gend kazernecommandant een petitie overhandigd, waarin o.m. wordt gepleit voor beter eten en een betere eetzaal accommodatie. DEWITT (Reuter) Een vijftienjari ge jongen is gisteren door een recht bank in Dewitt, in de staat Arkansas, ter .dood veroordeeld. Hij stond terecht op beschuldiging van moord op een 27- jarige landbouwer. De voltrekking van het vonnis, dat door middel van de elektrische stoel geschiedt, vindt op 11 oktober plaats. Men verwacht evenwel niet dat deze straf wordt uitgevoerd, want sedert enkele jaren zijn in de V.S. geen doodvonnissen meer voltrokken. (Advertentie)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1