ASTRONAUTEN WEER THUIS PvdA komt met eigen Defensieplan "H.A, Na Verkeerschaos leidde tot kettingbotsingen BEZUINIGING VAN 1,6 MILJARD: Vechtpartij Nederlanders en Turken Sovjet-Unie en India sluiten verdrag Aanval op apartheid bij doodvonnissen Spanje werpt balletje Navo-lidmaatschap op Zesde overval op bank in Duitsland Belgen gaan vuile brandstof bestrijden Peking wenst algemeen atoomberaad MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 LE1DSE COURANT ,tPico bello die landing", schijnt mevrouw Irwin te zeggen na de landing van de Apollo-15 in de Stille Oceaan. Links haar dochtertje Jan (6) en rechts de elfjarige Joy. HOUSTON (AP) De astronauten van de Apollo-15 missie zijn vanmorgen vroeg met een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht teruggekeerd in het ruimtevaartcentrum van Houston. De astronauten David Scott, James Irwin en Alfred Worden werden in een druil- regen feestelijk ingehaald door onge veer 2.500 personen en een orkest in Schotse kilts, dat „Fly me to the moon" speelde. „Hi honey", zei mevrouw Scott toen zij haar man omhelsde, en: „Wat bete kenen die stoppels?". Dit als commen taar op de baard die Scott kennelijk wilde laten staan. Zijn collega's Worden en Irwin waren glad geschoven. „Eerst wil ik iets over die baard uitleggen", zei Scott. „Op de vlucht hadden wij geen tijd om ons te scheren en' ik had de kinderen beloofd dat als ik op reis een baard moest laten staan, ik mij pas zou scheren nadat zij hem gezien had den". Scott bekende dat toen hij zondag vanaf de aarde voor het eerst na zijn terugkeer de volle maan had gezien, hij „een beetje heimwee" had gevoeld. „Als je naar zo'n mooie en fascinerende plaats gaat en er drie zeer intensieve dagen doorbrengt, raak je er werkelijk aan gehecht", legde hij uit Na de ontvangst vertrokken de astro nauten per auto naar hun woningen. Zij zijn de eerste maanreizigers die na terugkeer niet in quarantaine hoeven. Donderdag zullen zij in het ruimte vaartcentrum een persconferentie hou- Het drietal is zaterdagavond na de langste en meest geslaagde maanvlucht veilig in de Stille Oceaan terechtgeko men ondanks het feit dat één van de drie parachutes niet geheel was open gegaan. Zodoende was de klap op net water harder dn gewoonlijk maar niet gevaarlijk. Mogelijk heeft één van de springladingen, door middel waarvan de parachutes open moeten gaan, gewei gerd. De Encleaver kwam op 12 km afstand van het bergingsschip in zee: in hetlandingsgebied was nog een ongeno de gast: een Russische treiler. Bemanningsleden van..de Russische sleepboot Alalfa sloegen belangstellend de landing van de Apollo gade. David Scott (links). James Invin (midden) en Alfred Worden in de rubberboot na de ietwat onzachte landing van hun ruimteschip. Even later werden zij door een helikopter aan boord van de Okinawa gebracht. UTRECHT (ANP) Het verkeer heeft tijdens het weekeinde een groot aantal dodelijke slachtoffers en ernstige gewonden veroorzaakt. Daarnaast leid den zaterdag enkele kettingbotsingen op de rijksweg tussen Veenendaal en Ou denrijn tot een enorme verkeerschaos, die urenlang heeft geduurd. De file auto's was op een gegeven ogenblik uitgegroeid tot ruim 30 kilometer. Hier bij ontstonden drie series kettingbotsin gen, waarbij drie personen gewond werden. Zij moesten naar het zieken huis overgebracht worden. De verkeers stremmingen, veroorzaakt door een groot aantal Westduitsers, die op va kantie gingen en een wellicht nog groter aantal Nederlanders, die van va kantie terugkeerden, duurden uren. Buiten deze verkeersstremmingen om vielen in het land verschillende slacht offers bij verkeersongevallen. Bij en kele ongevallen was duidelijk sprake van drankgebruik door bestuurders, zo als in Sittard, waar een automobilist, intussen gearresteerd (hij had geen rij bewijs), een botsing veroorzaakte. Van de vijf gewonden moesten er twee in een ziekenhuis opgenomen worden. Een botsing tussen twee auto's in (Van onze parlement: DEN HAAG e redactie) De PvdA-fractie in de il niet wachten op het resultaat van de onafhankelijke com- aan de minister-president moet uitbrengen over de organisatie van de defensie. De fractie wil bij de begrotingsbehandeling in het najaar met een plan komen vóór een aantal bezuinigingen bij defensie. Door verkorting van de dienstplicht en reor ganisaties zou in vier jaar tijd 1600 miljoen gulden bespaard kunnen wor den, aldus de socialistische kamerle- Het bezuinigingsplan is ontworpen door mr. A. Stemerdink, lid van de Tweede Kamer-fractie van de PvdA en defensiespecialist. De defensie-commis sie van de PvdA heeft er inmiddels haar fiat aan gegeven. Met dit plan wordt vooruit gelopen op de binnenkort in te stellen commis sie van onafhankelijke deskufidigen, die uiterlijk begin 1972 aan minister-presi- (Vap één onzer verslaggevers) RIJEN Na een periode van drei gende moeilijkheden n Rijen, waar een aantal Turkse gezinnen tussen Neder landers wonen, is het zaterdagavond tot een uitbarsting gekomen. Bij een vecht partij tussen vier Turken en een aantal Nederlanders, liep een Nederlander een messteek van tien cm. op in zijn boven been. De politie heeft een 26-jarige Turk in hechtenis genomen. Aanleiding tot de vechtpartij was ru zie tussen Turkse en Nederlandse kin deren. De Nederlandse bewoners heb ben een paar weken geleden een brief aan B. en W. van Rijen geschreven, toen zij vernamen, dat er nog twee Turkse gezinnen in de straat zouden komen wonen. Op dat moment woonden ei" al drie Turkse gezinnen. Het ge meentebestuur heeft toen gezegd, dat het vierde gezin de laatste Turken zou den zijn die in de straat kwamen. De bewoners legden zich daarbij neer maar droegen een groot aantal klachten aan over de gedragingen van de Turkse gezinnen. *dent Biesheuvel een rapport moeten uitbrengen over haar bevindingen bij de doorlichting van het gehele defensie apparaat. De betekenis van deze advise ring is vergroot doordat de commissie in de opdracht van de minister-presi dent zal werken en niet op verzoekvan de minister van defensie. De bezuinigingen van 1600 miljoen in vier jaar wil de PvdA bereiken door de dienstplicht van 16 op 12 maanden te brengen, de zes landmachtbrigades te rug te brengen op 4 parate brigades, de kruisers De Ruyter en de luchtverde diging te beperken tot raketten, waar door enkele luchtmachtsquadrons kun- verdwijnen. Het defensiebudget be draagt nu ongeveer 4 miljard gulden of 3.6 percent van het nationale inkomen. De PvdA wil dit verlagen tot 3.35 pei*- cent in 1975. Het specialistisch plan brengt de de- fensielasten met 550 miljoen gulden omlaag. De rest van de bezuinigingen moet volgens de PvddA worden ge bruikt voor de verhoging van de wedde der dienstplichtigen, wat 300 miljoen vergt, 750 miljoen zou moeten worden besteed aan investeringen om tot kwa liteitsverbetering bij het leger te ko men. Uitgangspunt van het plan is dat de kwaliteit van krijgsmacht niet wordt aangetast, maar dat door sanering, de modernisering en specialisatie bij de fensie worden bevorderd. Afgeperst geld in schoorsteen gevonden SYDNEY (AP) De politie van Sydney heeft een gemetselde schoor steenmantel van een winkel in de bin nenstad met moker vernield en 200.000 Australische dollars gevonden van de 500.000 dollar die door de Australische luchtvaartmaatschappij Wantas was be taald aan de afperser „mr. Brown" die enige tijd geleden dreigde dat cr een hoogtebom in ccn vliegtuig van de Wantas was verborgen. Hij eiste 500.000 dollar van de maat schappij, waarna hij zou vertellen hoe de bom onschadelijk kon worden ge maakt. Het toestel onderbrak zijn vlucht terwijl de Qantas betaalde. Er bleek tenslotte helemaal geen bom te zijn. Het geld in biljetten van 20 dollar, werd ontdekt nadat een aannemer die de winkel verbouwde, bij de politie had gemeld dat er een onregelmatigheid was opgemerkt in het metselwerk de schoorsteenmantel. De politie heeft nu in totaal 350.000 Australische dollar teruggevonden. Er zijn donderdag twee mannen voorgeleid aan de officier justitie die er van worden verdacht bij de chantage-affaire betrokken te zijn geweest. Het zijn de 35-jarige Engels man Pasquaele Macari en de 28-jarige Australiër James Pynting. Zij zijn een nader verhoor vastgehouden. NEW DELHI (AFP-REUTER) In New Delhi is vanochtend een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag getekend door de Russische minister van Buitenlandse Zaken And re j Gromiko en zijn Indiase ambtgenoot Swaran Singh. Als één van de beide landen wordt aangevallen, zal het andere land generlei hulp aan het aanvallende land verlenen. Minister Swaran Singh zei dat het verdrag verzekert dat er bij een aanval of drei gende aanval dadelijk overleg tussen de twee landen wordt gepleegd om het gevaar te keren en maatregelen te nemen de vrede en veiligheid van de beide landen te waarborgen. Bij zijn aankomst op het vliegveld van New Delhi wordt de Russische minister van Buitenlandse Zaken begroet door zijn Indiase collega Swaran Singil Tussen beide landen is een verdrag gesloten. (Van onze correspondent) KAAPSTAD Het rassenaspect van de doodvonnissen, uitgesproken door rechtbanken in Zuid-Afrika schreeuwt om een zeer grondig on derzoek. Dit schrijven drie promi nente Zuidafrikaanse advocaten, die aantonen dat veel meer niet-blanken dan blanken ter dood worden ver oordeeld. De drie advocaten namen vorig jaar de verdediging op zich van dr. Ba rend van Niekerk, lector aan een universiteit en lid van de anti-dood strafbeweging. Hij was beschuldigd van belediging van de rechtbank. De staat beweerde toen dat dr. Van Niekerk in een artikel in een juri disch tijdschrift de rechters van het hooggerechtshof, had beledigd door op te merken „dat izj bij het opleg gen van de doodstraf dit discrime- rend deden ten nadele van niet- blanken". Voordat de advocaten hun verdediging konden voltooien werd dr. Van Niekerk vrijgesproken. Eerst nu heeft een tijdschrift van de rech tenfaculteit van de universiteit van Kaapstad de argumenten van de verdediging gepubliceerd. Volgens de advocaten is er „positief bewijs" dat tussen 1947 en 1969 meer dan 120 niet-blanken wegens verkrachting ter dood zijn veroor deeld. In diezelfde periode werd dit vonnis tegfen slechts drie blanken uitgesproken. Tussen 1947 en 1966 werden 288 blanken veroordeeld we gens verkrachting van niet-blanken vrouwen en 844 niet-blanken .we gens verkrachting van blanke vrou- „Het is duidelijk", zeggen de advoca ten, „dat de cijfers over de doodstraf in geen verhouding staan met de cijfers over de beschuldigingen en veroordelingen. Het is deze discre pantie, die een verklaring behoeft'. Van de 288 genoemde blanken werd er geen ter dood veroordeeld, maar 121 van de 844 niet-blanken kregen deze veroordeling wel. Drie blanken-verkrachters kregen de doodstraf, maar dat was „voor ver krachting van blanke vrouwen of meisjes". Ten aanzien van moord zeggen de advocaten dat in de perio de dat de verhouding voor het aan tal veroordelingen wa6 zeven niet- blanken op een blanke, het verge lijkbare cijfer voor personen in hechtenis met doodvonnis „meer dan 50 niet-blanken op een blanke" was. De advocaten vervolgen: „Rechters hebben nadrukkelijk gesteld dat het feit dat de beschuldigde niet-blanke is en het slachtoffer een blanke kan worden beschouwd als een verzwa rende omstandigheid". Dr. Van Nie kerk heeft ook een vragenlijst ge zonden naar alle advocaten in Zuid- Afrika over 't raciale aspect van dood vonnissen. Een advocaat voegde bij djn antwoord de volgende aantekening toe: „Ik denk aan verkrachting. Et beschouw discriminatie niet als oneer lijk. Voor een blanke vrouw is ver krachting vooral door een niet-blanke een verschrikkelijke ervaring. Voor de meerderheid van de Afrikaanse vrouwen is verkrachting, zelfs door een blanke, iets dat kan worden vergoed door betaling met „vee". Copyright the Guardian (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse ambassadeur in Washington, don Jaime de Arguelles, heeft dit weekeinde gezegd, dat het wen selijk is dat Spanje lid wordt van de NAVO. Deze verklaring heeft nogal wal verbazing gewekt, omdat zij kennelijk een totale ommekeer in Spanje's buiten landse politiek vertegenwoordigd^ Tot nog toe heeft de Spaanse regering (en vooral president Franco) volgehouden, dat Spanje niet de wens heeft om zich bij de NAVO te voegen, zelfs niet als haar het lidmaatschap zou worden aan geboden. Het is nog niet helemaal duidelijk of de woorden van de ambassadeur uit- drukking geven aan het officiële stand punt van de regering. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde slechts zeggen, dat het ging om de „persoonlijke mening" van de ambassadeur. Het lijkt echter zeer onwaarschijnlijk, dat de Spaanse ambassadeur zonder' toe stemming van Madrid zijn „persoonlijke HANNOVER (D.P.A.). By een over val op een filiaal van de „Deutsche Bank" in Hannover hebben drie ge wapende rovers circa 180.000 Mark buit gemaakt. Terwijl één van de overvallers bij de deur bleef staan en vijf cliënten met een machinepistool bedreigde, gingen de overige twee naar het loket, waar zij het personeel onder schot hielden. Daar op sprong één van deze twee over de balie, waarna hij de kas ledigde. Bij de achtervolging van de dieven, die met een zwarte of dokerblauwe BMW zouden zijn verdwenen, is ook een hef- schroefvliegtuig van de politie ingescha keld. De overval is de zesde binnen enkele I dagen in West-Duitsland. mening" zou geven. Zelfs als de Spaanse diplomaat er zo zijn eigen mening op na hield, dan zou hen die waarschijnlijk niet aan het officiële Spaanse pers bureau, EFE, onthullen, zoals hij nu wel gedaan heeft. Bovendien zou EFE het nieuws niet zonder toestemming van de regering hebben bekend gemaakt. Mogelijk werpt Spanje met deze „per soonlijke mening' van haar ambassadeur een balletje op om de reactie in het Westen te testen. De Verenigde Staten zijn al land van mening, dat Spanje zich bij de NAVO zal moeten voegen. Som mige NAVO-leden, met name de Bene lux] anden, Engeland en de Scandanavi- sche Landen, verzetten zich tegen het lidmaatschap van Spanje, omdat ze be zwaren maken tegen het autoritaire regiem van Franco. Hen Pentagon echter heeft zich nooit zo druk gemaakt om Spanje's politieke systeem. Zij stellen meer belang in de strategische waarde van het Iberisch schiereiland. Arguelles kwam op een opvallend belangrijk moment met zijn „persoon lijke mening". Het is de verjaardag vai de ondertekening van de verlenging van de Spaans-Amerikaanse overeenkomst, waardoor Amerika nog eens vijf jaar haar drie luchtmachtbases en haar marinevestiging voor nucleaire raket onderzeeërs in Spanje mag bezetten. Vorig jaar deed alom het gerucht de rond<\ dat dit bilaterale pakt een „ge heime clausule" zou bevatten, Spanje noch de V.S. hebben dit ooit toegegeven. Volgens welingelichte kringen in Madrid is het echter niet onmogelijk, dat Spanje vorig jaar in principe akkoord is ge gaan met het lidmaatschap van de NAVO, onder voorwaarde, dat Amerika de andere leden zal overhalen om Spanje uit te nodigen. (Copyright The Guardian) ROTTERDAM (KNP) In het week end van 21 en 22 augustus maakt bis schop Simonis van Rotterdam een bede vaart naar Kevelaer. In september gaat hij op bedevaart naar Banneux. Mgr. Simonis maakt de bedevaart naar Kevelaer om in contact te komen met de jongeren uit zijn bisdom, 'die dan even eens in Kevelaer zijn. In Banneux zal hij een ontmoeting hebben met de bisschop van Hildesheim, mgr. H. Janssen, die dan eveneens met een bedevaart in Ban- Weert was oorzaak van de dood van de twee bestuurders. Vier inzittenden van één der auto's werden in ernstige toe stand in het Weertse ziekenhuis opge- In Leiderdorp verongelukte de 53- jarige tuinder J. Jansen, toen hij zater dag rond middernacht met zijn brom fiets door een auto geschept werd. Hij werd hierbij op slag gedood. Elders in het land kwamen tijdens het weekeinde minstens tien personen om het leven als gevolg van verkeers ongevallen. terwijl verschillende ver keersdeelnemers verwondingen oplie- (Van onze correspondent) BRUSSEL In 73 Belgische ge meenten, die deel uitmaken dichtbevolkte agglomeraties, zal vijf taan alleen nog schone brandstof voor de huisverwarming mogen gebruikt worden: dit om de stookvervuiling in de vijf grootste Belgische woonzones dras tisch te beteugelen. Het besluit verbiedt in de gemeenten die tot de vijf zones behoren het ver branden van afval in openlucht, het stoken van turf, bruinkool, niet rookloze kolen of afvalstoffen in verwarming toestellen. Ook het zwavelgehalte in de voeibare brandstoffen wordt drastisch beperkt. Het nieuwe koninklijk besluit schrijft voor dat de verwarmingstoestel len goed moeten worden onderhouden en door geschoold personeel nagezien. Het koninklijk besluit verbiedt plaats- selijke luchtveronti-einiging door de rookafvoer als die hinderlijk kan zijn voor mensen of de gezondheid van mensen kan schaden. De vijf zones waar de beschermings maatregel van kracht worden zijn de woongebieden van Antwerpen, Brussel, Charleroi, Gent en Luik. De controle op de naleving wordt uitgeoefend door de officier van de gerechtelijke politie en door technische ambtenaren en controleurs van de ge zondheidsinspectie en van de inspectie van milieuhinder. Bij overtreding kan men gevangenisstraffen oplopen. Van 8 dagen tot 6 maanden en geldboetes van '26 tot 5.000 frank. HONGKONG (AFP-Reuter) China heeft verklaard dat het geen ontwape ningsconferentie van uitsluitend de vijf atoomlanden, Amerika, Rusland, China, Frankrijk en Engeland wil, zoals door Moskou is voorgesteld. Het zegt dat kernontwapening alle landen aangaat en dat de paar atoom- landen niet het recht hebben de meer derheid van landen terzijde te schui- De afspraakjes die tot nu toe op het gebied van de kernwapens zijn ge maakt hebben volgens de Chinese ver klaring niet bijgedragen tot een vertra ging van de bewapeningswedloop tussen Amerika en Rusland. Hart-longdonor beg raven KAAPSTAD (AP) Zeshonderd zwarte Afrikanen hebben zaterdag een uitvaartdienst bijgewoond bij het huis van Jackson Gunya wiens hart en lon gen na zijn dood zonder toestemming van zijn familie zijn verwijderd en op 25 juli zijn ingeplant bij Adrian Hor- bert. De 28-jarige Gunya, die aan hoofd verwondingen is overleden, lat een vrouw en twee kinderen na. De tran- splantatieploeg van professor Christiaan Barnard heeft verklaard de organen te hebben genomen omdat men dacht dat Gunya vrijgezel was. De 49-jarige Her- bert gaa vooruit, zo werd zaterdag meegedeeld. Hij is de tot nu toe langst levende hart-long ontvanger.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7